Maitiids-üteringen. r I ZATERDAG 26 APRIL 1913. 39ste Jaargang. No. 18. Binnenlandsch Nieuws. welgeslaagde, Nou giet in libbensamme Oer kerl en sprüt en stal En dertelt oer 'e greide En dounset oer ’e heide, Rounom oeral. Mocht Maitiids-harmonije Mei nocht en fleur foaral By aid en jong ek blike. By de earme en de rike, Rounom oeral. wiens toestand vrij ernstig is, voorloopig moet blijven. Tel. aanzienlijk, daar van den zuidelijken boog al bet houtwerk is afgebrand. wondingen constateeren. De tentbewoners, een emotie rijker, keer- Ze zullen zich wel verwonderd hebben, dat ver- I Der üt! der üt! der is ’t to fangen! Elkien dy ’t soargen hat of skeel De sinne makket reade wangen En hertewounen mooglik heel. FRISO. I. Nou groeije wer en bloeije De blommen sonder tal Fen buten en fen binnen, Yn finsterbank en tinnen, Rounom oeral. 5 Dinsdagmorgen is zocht met een II. ’t Kouweblomke kipet Ijeaf, Ut it jonge grien. Kom mar ju, de blommetsjeaf Winter krige dien. Fiskjes sparlje yn ’t wetter om, Yn it speeglich wetter, Farske lizen büge hjar krom Hear nei ’t sêft gekletter. Byke, onder sêft gebrom, Wringt yn ’t bloeiselknopke, O sa heech yn ’t blauwe rom Set it ljurkje in kropke. O, hwet wirdt de wrald wer om ’t Grypt my oan yn ’t hert, Hwet wol krekt en just hwerom?.. Ut’rje kin ’k dat net! III. Sêfte bleke wolkjes driuwe By de blauwe himmel lêns, Ljipkes kopketom’lje en wiuwe, Glinsterje yn ’e sinneglêns. As de ljurkjes kwele en sjonge Frij en blij en flot en klear, Jüb’lje sangen üt ’e hichte Noflik üs yn *t harkjend ear. ’t Fjild is grien en bont bistikke Mei de reine kouweblom, *t Jongfé leit der yn to sintsjen, Lamkes springe der yn om, En de kij yn it neare büthüs Grine en balte en wolle er üt, Fielle en merke sinnestriellen Troch it griene kouwerüt. En de hynsders dy ’t we brüke Wirde tinnich om ’e lea, Nou ’t se ’t farske gêrslün rüke Binn’ se sêd it êlde hea. slachtoffer geworden van een goed in elkaar gezette, grap De aangevallene had zijn bebloed hoofd en gelaat gekregen door het uitstorten van een flesch bessensap op zijn schedel. Zijn vriend waarschuwde de studenten, die de verslagene t Met de bereidwilligheid i ze in hun onderkleeding mee In het café drong vooral een der studenten een toekomstig geneesheer aan, op het ont- Het tot 8 uur stemmen. De minister van binnenlandsche zaken heeft de aandacht van de gemeentebesturen gevestigd op het soc. dem wets-voorstel om de stembus tot 8 uur ’s avonds open te hou den. Zij zijn uitgenoodigd te willen berich ten, tot welke beschouwingen dat voorstel hun aanleiding geeft, inzonderheid voor zoo veel betreft de uit den langoren duur der stemming wellicht voortvloeiende moeilijkheid om een voldoend aantal personen to vinden, die geschikt en bereid zijn deel uit te maken van een stembureau. Tjjdgeestloten. De Kantonrechter te Heerenveen, uitspraak doende in de zaak tegen L. de L., agent der N. V. „De Tijdgeest”, verdacht van overtreding der loterijwet, heeft beklaagde ontslagen van alle rechtsvervolging. De Kantonrechter overwoog dat de Tijd- geest-Obligatiën geheel voldoen aan de eischen bij de wet gesteld aan geoorloofde premie- leeningen. Mond- en klauwzeer te Giethoorn. Onder den veestapel van den landbouwer Hendr. Gorte, te Giethoorn, is mond- on klauwzeer uitgebroken. Al het vee is afge maakt. schijnlijk hebben bij de gedachte gevatten moordenaar. De eedskwestie. De adv.-gen. bij het Gerechtshof te Am- mr. baron Van der Feltz, heeft ge- j van strafvervolging in de zaak tegen den 30 jarigen timmermans knecht L. Wiegmink, uit Zaandam, tegen wien een aanklacht was ingesteld omdat hij, als getuige gedagvaard in een strafzaak voor den kantonrechter te Zaandam, geweigerd had den eed at te leggen, wijl hij niet tot eenig kerkgenootschap behoorde. In eersten aanleg was bekl. door do Haar- lemsche Rechtbank van rechtsvervolging ont slagen, omdat er voor hem, niet behoorende tot eenig kerkgenootschap, dus ook niet be staat een wijze van eedsaflegging, „naar zijn godsdienstige gezindheid”, hetgeen volgens de opvatting van den Hoogen Raad hetzelfde betee- Te Langweer kreeg J. Wiebenga, die een paard steeds plaagde, een trap tegen de borst, zoodat hij binnen weinige oogen blikken dood was. geldboeten ieder van honderd gulden te ver vangen door 20 dagen voor iedere boete. De ambtenaar van het O. M. had geëischt twee geldboeten van ieder driehonderd gulden, Nou sjonge tüzen stimmen Fen silver en kristal Op froalik hege wizen, Op beamen en üt lizen, Rounom oeral. tweemaal aan maar bood nu onze partijgenooten nachts met hem mede te rijden. te vervangen door 60 dagen hechtenis voor iedere boete. Het drama te Velsen. Algemeen was de verslagenheid in de om geving van de onlangs gepleegde moord aanslagen door een krankzinnige op de buiten plaats Schoonenberg, Velen maakten de op- maar hoe komt zoo iemand in het vuurwapen dat hij bij zich kon was dan ook spoedig ter plaatse; volstrekte rust achtte hij voor den getroffene noodig, zoodat de studenten weg moesten. Waar- schijnlijk hebben ze ’s nachts slecht geslapen e laatste trein uit b„ de gedaobfe aan den rondsluipenden, niet passeeren op enkel spoor. spoor mogelijk. De materiëele schade is vrij aanzienlijk, daar van den zuidelijken boog al het houtwerk is afgebrand. De brug zelf heeft ateraani> geen schade geleden. Slechts zijn sommige concludeerd tot onts ag rails door de hitte verbogen. In het geheel is honderd meter hout ver brand. 50 arbeidfts hebben den geheelen nacht doorgewerkt, om de lijn vrij te maken. Het verkeer ondervond, zooals van zelf spreekt, eerst veel vertraging. kerkgenootschap behoorde. Veroordeeld. Door den kantonrechter te Sneek werd eergisteren J. B., 37 jaar, handelsreiziger te Leeuwarden, wegens het niet toegelaten tot de uitoefening van een beroep, waartoe de wet eene toelating vordert, buiten noodzaak dat beroep uitoefenen, veroordeeld tot twee I kent als „kerkgenootschap”. deed de verwonden naar bet Piusgesticht te I Harderwijk vervoeren, waar de chauffeur, Prins Hendrik. Prins Hendrik wordt in den avond van Woensdag 7 Mei uit Hohemark in de re sidentie verwacht, teneinde den volgenden dag daar als voorzitter van het hoofdcomité de algemeene vergadering van het Roode Kruis te leiden en bij de daarmee gepaard gaande huldiging der uit den Balkankrijg terugge keerde ambulances tegenwoordig te zijn. Des avonds hoopt de Prins de liefdadig- heidskunstuitvoering ten bate van het Roode Kruis by te wonen. Of de Prins, na dit tweedaagsch verblijf hier, weer naar Hohemark zal terugkeeren, is nog niet met zekerheid te melden. N. v. h. N. Tweede Kamerverkiezing. De a s. verkiezing van leden voor de Tweede Kamer is bepaald op Dinsdag 3 Juni, de stemming op 17 Juni en de herstemming op Woensdag 25 Juni Een mislukte bruiloft. De Zw. Ct. schrijft: Zij had een drukke week achter den rug. Eindelijk was zij dan aan het eind loei van haar wenschen, namelijk om vereenigd te wor den met hem, wien zij haar hart en liefde had geschonken. Vrijdagavond nadat zij nog eens alles met hem had nagegaan, nog eens een blik had geworpen in haar a.s. keurig gemeubeld wo ninkje en de toebereidselen voor het huwelijks feest had aanschouwd, had zij welgemoed van hem afscheid genomen en des nachts zalig ge droomd van het groote geluk, dat haar te wachten stond. Zaterdag was dan de groote dag aangebro ken, dat de band der liefde ten stadhuize te Enschede voor eeuwig zou worden gelegd. Reeds vroeg was ze uit de veeren en voor ’t bepaalde uur met het bruiloftskleed getooid. Glimlachend ontving zij familie, vrienden en bekenden, die van het haar te wachten geluk getuige zouden zijn. Wie echter kwam, de bruidegom niet. Het bruidje wordt het angstig te moede. Hem zal toch geen ongeluk zijn overkomenAng stig loopt zij heen en weer. Op eens schiet haar te binnen, dat zich het in ondertrouw opnemen iet-wat vreemd heeft toegedragen. Wel is zij met hem naar het stadhuis geto gen, doch in de corridor had hij haar verzocht om even te wachten, terwijl hij naar boven was gegaan om even later met een stralend gezicht weer beneden te komen, haar zeggende, dat alles reeds in orde was. Een groote vrees overviel haar Hij zal haar tocb niet hebben bedrogen Oogenblik kelijk verwerpt zij echter die gedachte, hoe kon zij zoo iets van hem denken: en toch kwam die vreeselijke gedachte telkens weer bij haar op. Eindelijk deelt zij haar vermoeden aan een intieme kennis mede, deze spoedde zich naar het stadhuis en vernam aldaar, dat het paartje nimmer in ondertrouw was opge nomen. Arm bedrogen bruidje Een spoorbrug in brand. Dinsdagavond 10 uur werd door omwonen- Rijn bij Oosterbeek. den naar de universiteitssteden terug. kolen uit de locomotief vielen en het vuur gretig voedsel vond in de pas geteerde dwars- meld t de Amh_ c düch bet bfad bel t leggers. Men was n 1. bez.g aan het restau- de Btudiosi uit den droom- Zfl bet roeren van de brug. De volgende trein uit - - Nijmegen kon niet meer passeeren. De rei zigers moesten te voet naar Arnhem gaan. De brandende brug trok spoedig groote be- 1 Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam langstelling in de geheele omtrek. Het ongewone schouwspel was dan ook werkelijk prachtig De geheele zuidelijke boog stond vonden ,badende in zijn Woed in brand Spoedlg was een trein met werk- i gte hulpvaardigheid en berei lieden uit Arnhem aangekomen. Men tastte - - den brand niet dan met groote omzichtigheid J jn bfit aan Emmers water uit de rivier en natte doeken werden over de brandende dwars- bieden yan neeskundi bul en de sdokter4 j leggers geworpen, De natte doeken legde 1 or men in hoofdzaak over de nog niet door het vuur aangetaste houten leggers, teneinde deze te beveiligen. Omstreeks elf uur was men den brand meester. De laatste trein uit Nijmegen kon weer passeeren op enkel spoor. I Ook gistermorgen was het verkeer over enkel Van een nachteiyken rit. Het soc.-dem. weekblad nde Arbeidt te Arnhem vertelt het volgende: Dat de verkiezingsstrijd nog wel eens in onzen Achterhoek zijn gemoedelijken kant heeft bleek Zaterdagavond te Zelhem, waar onze partijgenoot van Leeuwen sprak. Daar de heer van de Laar kwam debatteeren, was ’t zeer twijfelachtig of spreker en voorzitter nog den trein naar Doetinchem zouden kun nen halen. De voorzitter vroeg, met ’t oog hierop, vóór de vergadering aan den heer van de Laar, of deze nog op dupliek gesteld was, zoo ja, dan zouden van Leeuwen en hij naar Doetinchem terugloopen. De heer van de Laar antwoordde, gaarne ’t woord te willen komen, aan, ’s Na eenige aarzeling werd dit aanbod dankbaar aanvaard. En zoe zagen de bezoekers der Zelhemsche vergadering ’s nachts om halfeen de sociaal- democratischen spreker en voorzitter en den christeiyk-sociaal debater met zijn 3 partijge nooten zich in een klein brikje wringen en verdwenen in den duisteren nacht. De late reizigers hadden afgesproken de politiek onderweg te laten rusten en kwamen zoodoende zonder ongelukken thuis. Verduistering. Uit Tiel meldt men aan de Tel. dat aldaar onder de metaalbewerkers groote verontwaar diging heerscht over het feit, dat een bestuurs lid der vakvereeniging aldaar, een groot deel van de wekelijksche bijdragen, bestemd voor de uitgeslotenen in de sigaren-industrie, ten eigen bate moet hebben aangewend. Gevaarlijke grap. De 17-jarige F. v. d. V. te Kampen was in het bezit van een pistool van klein kaliber. Denkende, dat het niet geladen was, dreigde hij er, naar de Zw. Ct. meldt, Maandag gek scherend zekeren K. mede, dien hij op straat passeerde. Toen hij het vuurwapen aftrok, bleek het echter wel geladen te zijn en trof het schot K., gelukkig niet ernstig, in het zitvlak. De getroffene deed aangifte bij de politie, die van het geval proces-verbaal opmaakte. Auto-ongeluk. Op den Zuiderzeeschen straatweg, drie kwartier van Harderwijk, is Dinsdagmiddag een vrij ernstig auto ongeluk gebeurd. De auto 0 3094, waarin drie Amsterdam- sche heeren en een chauffeur zaten, kwam aanrijden, toen het paard van den landbouwer Boonen, schichtig wordende, een sprong deed en met de voorpooten in den auto terecht kwam. De voorruit brak en de inzittenden kregen vrij ernstige verwondingen in het gezichtden chauffeur werd de borstkas ingedrukt. Dr. Kerssen verleende de eerste hulp en J -1_. T>.-...lx x. merking, bezit van een dragen Een gerucht doet te Haarlem de ronde als zou door den Commissaris der Koningin, op advies van den burgemeester, een jacht akte aan den ontoerekenbare zijn uitgereikt, zoodat bij ten allen tijde vuurwapens bij zich mocht dragen. Volgens de L. Ct. zou de heer Netscher voornemens zijn den burgemeester in de vol gende raadszitting over deze aangelegenheid te interpelleeren. Kind vermist. Te Laag-Soeren wordt sedert Maandagavond uur de elf jarige Aaltje v. Zeist vermist. er lang in de bosschen ge- met een politiehond, die het spoor scheen gevonden te hebben en ruim anderhalf uur het bosch inliep; toen raakte het dier vermoedelijk door uitputting het spoor bijster. Later hebben ruim 4 0 man de bosschen door kruist met een politiehond, doch zonder resultaat. Het vermiste kind is achterlijk, t Qisier io Lei meisje in <1© bossullen ttulitül Ellekom teruggevonden. Het kind was ver dwaald en steeds verder de bosschen in ge raakt. Zij was ongedeerd. Een gefingeerde moordaanslag. Te Renkum hebben gedurende eenige da gen en nachten van deze gure maand twee Delftsche en een Utrechtsche student gekam peerd in het dennenbosch, waar een primitieve tent hun beschutting bood. ’s Nachts klonk een schot en iemand, die op het licht in de tent zeide afgekomen te zijn, vertelde, dat er een misdaad gepleegd was. De heeren half gekleed er op af «n I het slachtoffer, vreeselijk bebloed, werd in j een naburig café op het biljart gelegd een inmiddels ontboden geneesheer kon geen ver- I xirrvr» rlïn n>nn nnnafo fonrnn den brand ontdekt op de spoorbrug over den Riin bri Oosterbeek, den brand is, dat gloeiende j in de bladen niets van den aanslag is 1 I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Bemelumer Oldephaerl en Noordwolde. Bindeloopen en Stavoren.

Friso nl | 1913 | | pagina 1