I] I Hindeloopen en Stavoren. 11 I 39ste Jaargang; ZAlEKDACi 10 MEI 1913. No, 20. Binnenlandsch Nieuws. I reclames voor Handel, Nü verheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Tot plaatsing van adv. en - een Boekhouder- Vaststelling schoolgeldkohier, le Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. onlangs deswege rechtbank tot 20 oordeeld. Zoowel had geëischt, als hooger beroep. Thans is de Hof behandeld. VERSLAG van de Vergadering van der Gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, op Zaterdag 3 Mei 1913, ’s voorm. 10 uur. 11 I van f 22000, zou hét Comité gaarne f15.000 in handen hebben voor schadeloosstelling. Spr. meent de te houden collecten in de medewerking der leden te moeten aanbevelen. De vergadering wordt daarna gesloten. zaak voor het Haagsche Bekl bleef ontkennen doch moest nogmaals levenslang tegen zich hooren De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. voor de boeren, en dan zou een sintelweg, als de heer Schut bedoelt, feitelijk Spr. wil echter ook wel een weg, maar een andere, die mooier is dan de thans geprojecteerde die een omweg heeft van 70 a 75 M. De ont brekende f 500 acht hij nog noodig en dan kan een betere richting worden verkregen, indien hij loopt langs het voetpad, wat mooier en kor ter zal zijn. De heer O. H. Bajema wil nog opmerken, dat in de vorige vergadering is beweerd, dat de familie de Vries te weinig gaf, het tegendeel heeft hij alleen willen verdedigen, niet de weg alszoodanig. De Voorzitter meent, dat het niet wenschelijk is in te gaan op het idee van den heer Schut, want hij vreest daarvan later veel last. De be wering, dat de weg te veel zal begroeien, acht hij zeer overdreven, want die weg zal toch voor 19 gezinnen de eenige verbinding vormen. In zake de opmerking van den heer A. A. Bajema omtrent de gegeven cijfers van den Wethouder Bajema, wil de Voorzitter ook eenige cijfers geven. De weg naar het Sou, in 1899 aangelegd, ter lengte van 1550 M. heeft gekost f 3895, waar voor door belanghebbenden eene bijdrage is ge geven van f 1350. De weg langs Bovenburen te Koudum, ter lengte van 593 M. heeft gekost f 1000, die door belanghebbenden is bijgedragen, echter beide, wegen, die niet zijn te vergelijken met den weg vooi de 19 gezinnen te Laaxum. Die weg is beter te vergelijken met den weg langs Ooste, lang 690 M., die f 1190 heeft gekost, maar waarvoor geen bijdrage is gegeven, dan alleen den grond. Verder komt het Spr. voor, dat die 70 M. niet best zijn uit te sparen, wijl de geprojec teerde richting is gebaseerd op het vroeger ge dane aanbod. De heer Krul heeft met den heer Schrale een onderzoek ter plaatse ingesteld en het komt hem voor, dat die 70 M. niet kan worden bekort. Wat de opslagplaatsen betreft, de menschen kunnen nu eenmaal niet anders, maar als deze weg er is, zal hij ook worden gebruikt. Het is alleen maar jammer, dat hij vroeger niet reeds is doorgetrokken. Na nogmaals inzage te heb ben genomen van de ter tafel aanwezige teeke- ning, worden door den Voorzitter en de heeren A. A. Bajema, L. Dokkum, IJntema en Boersma nog opmerkingen gedaan en beschouwingen ge houden, die niet alle publiek kunnen worden gemaakt, waarom wij alleen volstaan met op te merken, dat het amendement A. A. Bajema, om den weg aan te leggen, mits de grond geheel vrij wordt afgestaan en dus ook de ontbrekende f 500 door belanghebbenden wordt bijgedragen, in stemming gebracht, wordt verworpen met 6 tegen 4 stemmen, die der heeren A. A. Bajema J. K. Bajema, M. Brandsma en IJ. IJntema. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aan genomen met 6 tegen 4 stemmen, die der heeren J. K. Bajema, P. Schut, M. Brandsma en IJ. IJntema. Punt 5. Adres van visschers om intrekking van het besluit tot openbare verpachting van gemeente-visch water. In het door den Secretaris voorgelezen adres wordt gevraagd het Raadsbesluit tot verpachting aan den meestbiedende, in te trekken en de In huiselükcn kring. Het comité van ingezetenen op liet Loo voor de feestviering van het 121/2-j!*rig huwe lijksfeest van het Koninklijk Echtpaar ontving mededeeling, dat H M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik aan dat feest een hui selijk karakter wenschen te geven. Een Pachterseeuwfeest De 12e Mei e.k, zal voor dén landman S E. van den Woude en de zijnen to W mswer i een dag van bijde en dankbar h iinne ing zijn. Op 12 Mei 1813 aanvaardde de grootvader van van der Woude hier de p -.chtho ve op sde Welsterterpc, welke, evenals nog andere boerenhoeven in deze omgeving, toen reeds n eigendom behoorde aan het adellijk geslacht Du Tour van Bellinchave. Op van der Woude I volgde zijn zoon van der Woude II als pachter, en op dezen zijn zoon van der Woude III, de tegenwoordige pachtboer, die op 12 Mei e k. zich als ren tenier te Birdaard gaat vestigen en bij ont stentenis van mannelijk oir als pachter wordt opgevolgd door zijn schoonzoon E. Meindertsma. Hier zien we één der zeldzame voorbeelden van goede verstandhouding tusschen landeige naar en pachter, gedurende een tijdperk van 100 jaar, loopende over driegeslachten Van deze gebeurtenis kan met recht een eeuwfeest gevierd worden. Een gefantaseerde berooving. Hij wilde zoo gaarne aan zijn meisje be hagen, de Rotterdamsche behangersknecht F. F. P. Maar zonder kapitalist te zijn zou dat niet gaan, vond hij, en daarom pochte hij op het bezit van eenige honderden guldens. Natuurlijk ging dat slechts goed tot het tot trouwen zou komen. Toen.... Wel, hij deed bij de politie aangifte, dat hij in die straat van een portefeuille met f 385 was beroofd door twee hem onbekende mannen. En de portefeuille werd werkelijk ledig op straat teruggevonden. Bij onderzoek bleek evenwel, dat de man onmogelijk zooveel geld kon bezitten en na herhaaldelijk in ver hoor te zijn genomen, Beeft hij eindelijk be kend, de berooving gefantaseerd te hebben, om tegenover zijn bruid te kunnen verbloe men, dat hij geen middelen bezit. Moordaanslag. Eergisteravond halftien heeft te Amsterdam een zekere Christiaan Dekker, een broer van den zich in arrest bevindenden Dekker, een moordaanslag gepleegd op zekeren Arie Visser. Beiden hadden kort te voren in een café over een oude veete twist gekregen, welke bij ver laten van het café nog niet was bij gelegd. Op de Nieuwmarkt gekomen haalde Dekker plotseling een revolver te voorschijn en loste op eenige meters afstand 4 schoten op Visser die niet gewond werd. Door op het geluid der schoten toegesnelde politie-agenten werd Dekker gegrepen en zwaar geboeid onder grooten toeloop van nieuwsgierigen naar het bureau in de St. Pieterhal overgebracht. Levenslang geëischt. De landbouwer G. S. te Abbenbroek, die een buurman met morfine vergifrigd heeft, is door de Rotterdamsche jiar gevangenisstraf ver bet O M. dat levenslang de beklaagde gingen in en wil wel aannemen dat een weg daar noodig Er is rijtuig houdt en daarom jrker meer gebruik zal moeten maken van een zeis, <mn van een bezem. Een sintelweg kan daarom even goed. De heer A. A. Bajema geeft te kennen dat hij aan sommige onderteekeningen van het be wuste adres niet veel waarde hecht. Na het gehoorde betoog van den Wethouder Bajema kan hij niet begrypen, hoe die verschillende wegen met elkaar vergeleken kunnen worden. De door hem gene- Ie zijn alle verbindings- i wegen en de thans besprokene is een doode I weg, zoodat ter ver vergelijking dan andere wegen moeten worden genoemd. Deze weg is Een klasse voor schipperskinderen. Te Emmer-Erfscheiderveen is 1 dezer een I speciale schippersklasse aan de openbare lagere i school geopend met 52 leerlingen. Zoo’n klas vol schipperskinderen mag wel aten op bet ijs, uitgeschakeld. in Jeze 8treek waar zooveel schippers, om len slotte deelt de Voorzitter nog mede dat „r dezen morgen een circulaire is ontvangen van !urf te^den een tydehjke verblijfplaats neb het Comité in Friesland inzake te verleenen ban-, Klke daS onderwijs is er eentje voor zoek te beschikken, wijl volgens artikel 39 der schadevergoeding aan visschers langs de West- j die in dit opzicht meestal veel te kort komen* Telegraatwet, door den Inspecteur der Tele- I kust van Friesland. Inzake de totale schade i de kleinen. dit steeds eigenaardige bezwaren geeft met het oog op de goedkeuring van Ged. Staten. Het voorstel van B. en W. wordt daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt 6. Adres tot wijziging van den koste- loozen bestelkring van het kantoor Oudega-Nijega. Na voorlezing van het daartoe strekkend adres van de Vereeniging voor Dorpsbelangen, de 4 Wouddorpen, deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. voorstellen afwijzend op het ver- De Voorzitter geeft te kennen, dat dit adres reeds eerder ter tafel is geweest, maar de be handeling er van is uitgesteld tot den tijd van de verpachting. B. en W. stellen voor voorloopig het besluit van den Raad te handhaven, zij het dan ook voor 1 of 2 of 3 jaar. De heer Krul meent, dat met het oog op de dichtvisscherijen wel eenige moderatie moet worden betracht of die het recht van inhuur moet worden gegeven. De Voorzitter wil nog opmerken, dat het I hoofdbezwaar tegen .verpachting is, dat buiten- I wonenden aan de eigen visschers de waters zullen betwisten. Maar B. en W. willen juist een proef nemen met verpachting bij kleine perceelen, opdat deze eene vingerwijzing kan zijn voor onderhandsche verpachting. Op een vraag van den heer Boersma, of het niet alleen onder ingezetenen kan geschieden, antwoordt de Voorzitter, dat dit dan toch feitelijk onderhandsche verpachting blijft, en Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. grafie de kring voor kostelooze bestelling wordt vastgesteld. Die kring wordt officieus reeds wijd genomen, verdere uitbreiding zou slechts gelden voor enkele boeren, waarom hij het, met het oog op andere kringen in de Gemeente, niet wenschelijk acht daarin wijziging te brengen. Zonder hoofdelijke stemming wordt tot af wijzende beschikking besloten. Punt 7. Oatslag-aanvrage van A. Bijlsmaals hoofd der O. L. School te Molkw’erum. Op het gevraagde verzoek, om eervol ontslag, met ingang van 1 Juni a.s., wordt zonder hoof delijke stemming gunstig beschikt. Punt 8. Voorstel tot wijziging der regeling van de onderwijzers-jaarwedden. Uit het door den Secretaris voorgelezen voor stel geven B. en W. te kennen, dat een jaar geleden een door de Onderwijzers-vereeniging Z.W.hoek gedaan verzoek om verhooging der aanvangssalarissen, door den Raad van de hand is gewezen. Wijl zich thans voor de vacature van hoofd der school te Molkwerum, zelfs bij herhaalde oproeping slechts eén sollicitant heeft aangemeld en met het oog op het feit, dat de hoofden van bijzondere scholen in deze Gemeente, hooger dan het minimum worden gesalarieerd, stellen B. en W. voor met ingang van 1 Juni het wettelijk minimum van hoofden van O. L. Scholen in deze Gemeente met f 50 te verhoo- gen, hetgeen zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. Punt 9. Ontslag-aanvrage van A. Bijlsma voornoemd, te Molkwerum, als Boekhouder-Arm- voogd aldaar. Zonder hoofdelijke stemming wordt eervol ontslag alszoodanig verleend. Punt 10. Benoeming van Armvoogd te Molkwerum. De door de Armvoogden ingediende voordracht bestaat uit de heeren W. Luinenburg en A. van der Meer, welke door B. en W. wordt aangevuld met de heeren IJ. Sikkes en R. de Vries. Tot stemming overgaande verkrijgt W. Lui nenburg 6 stemmen R. de Vries 3 stemmen en A. van der Meer 1 stem, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Als boekhouder worden daarna door B. en W. aanbevolen de heeren Kramer en Luinenburg. Met 6 stemmen wordt benoemd de heer Luinenburg. De heer Kramer verkrijgt 4 stemmen. Punt 11. Aanvaarding van schenkingen aan de Gemeente. Volgens den Voorzitter een onderwerp met een zeer weidschen titel, maar overigens een heel eenvoudige zaak betreffende. De officiëele weg moet worden bewandeld inzake de aan vaarding van het land, afgestaan door de Pastorie te Langezwaag en den Noordermeerpolder, voor den aanleg van den weg WarnsStavoren. Na voorlezing door den Secretaris van een concept-besluit, wordt dit zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt. 12. Aanbieding reglement Burgerlijke Armbesturen. Onder aanbieding van een door B. en W. ontworpen reglement voor de Burgerlijke Arm besturen, stelt de Voorzitter voor dit in handen te stellen eener commissie, ter fine van onder zoek en rapport, waartoe door hem worden aangewezen de heeren Boersma, IJntema en Schut. Punt 13. 1 kwartaal 1913. gewoonte van jaren te volgen, vergunningen Secretaris doet mededeeling van het door voor vischrecht uit te reiken. B- en W- opgemaakte kohier tot de volgende cijfers: Koudum f 59.26, Molkwerum f 35 31, Warns f 57 38, Hemelum f 40.92, Oudega f 55.40 en Nijega f 45.99, totaal f 294.26. Dat voor het herhalingsonderwijs bedraagt f 24.15. Zonder hoofdelijke stemming aldus vastgesteld. Punt 14. Af- en overschrijving, begroeting 1912. i Na voorlezing der door B. en W. voorgestelde af- en overschrijvingen, worden deze zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt 15. Wijziging begrooting, dienst 1913. De Voorzitter deelt mede, dat ingevolge de 1 geldleening, groot f 5400, voor de wegen, de begrooting in ontvang en uitgaaf met dat be drag moet worden verhoogd en alzoo gebracht in eindcijfer op f 65232.81, tot welk bedrag zij alsnog wordt vastgesteld. De punten der agenda zijn hiermede afge- handeld en bij de daarop volgende rondvraag informeert de heer Krul of ook een onderzoek is ingesteld naar de verbetering van het vaar- J water door Molkwerum. De Voorzitter zegt, dat 1 eischen. in dezen een opdracht is gegeven, maar nog geen rapport is ontvangen. Op verzoek van den Voorzitter worden de leges voor enkele politie-vergunningen, n.l. die I voor het houden van collecten door bewoners I van woonwagens en die van het plaatsen van tenten op het ijs, uitgeschakeld. dezen morgen een circulaire is ontvangen den Raad hoofdzakelijk voldoende zijn. De thans gebruikt wordende opslagplaatsen aan het Roode Klif en de Roode Schuur zullen ook na aanleg van den weg wel Voorzitter de heer P. Eringa, Burgemeester, alszoodanig worden gebruikt. Afwezig met kennisgeving wegens ziekte, de heer R. Dijkstra. Na opening der Vergadering door den Voor zitter met de voorlezing van het formuliergebed, stelt deze als punt 1 der agenda aan de orde: Notulen, welke na lezing door den Secretaris, onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Punt 2. Mededeelingen. Wordt medegedeeld: g. dat door Ged. Staten is goedgekeurd de supplétoire staat van Waterstaatswerken. b. Idem van het Raadsbesluit tot aankoop van grond voor den weg WarnsStavoren. c. dat op 5 April j.l. kasverificatie is ge houden bij den Gemeente-Ontvanger en dat de boeken en kas in orde zijn bevonden. d. Dat is ingekomen een adres van het Bestuur der Visscherij-vereeniging «Warns en Omstreken« houdende verzoek om verbetering van de haven te Laaxum op de daarbij aange geven wijze. Wordt voorgesteld de stukken onder a, b en c voor kennisgeving aan te nemen en het adres onder d ter zijde te leggen, waar dit in strijd met art. 8 der Grondwet uit naam van anderen is onderteekend, terwijl geen volmacht daarbij is overgelegd. Voorts is nog ingekomen de rekening der armengelden van den Grooten Noord wolder Polder over 1912/13, vergezeld van de noodige bescheiden in ontvang en uitgaaf ten bedrage van f 1397.71, waaromtrent wordt voorgesteld, haar vast te stellen, gelijk zij is ingezonden. Eindelijk deelt de Voorzitter nog mede, dat B. en W. er in zijn geslaagd een betere richting voor de aan te leggen hulpbrug voor de Warnservaart te krijgen. Het is hunne be doeling, die ten Z.W. van de thans bestaande brug aan te brengen, en hebben de beschikking alsdan over een terrein van Sij persma voor f50 en van K. Vrolijk voor f 15. De voorgestelde conclusies van B. en W. worden zonder hoofdelijke stemming goedge keurd, nadat tenslotte nog voorlezing is gedaan van het ingekomen adres der Visscherij-Ver- eeniging, opdat, volgens den Voorzitter, de leden kennis kunnen nemen van het door de visschers voorgestelde ideaal. Punt 3. Behandeling van het adres tot aan stelling van een vroedvrouw ter standplaats Koudum. De Voorzitter stelt voor dadelijk te stemmen over het in de vorige vergadering ingediende voorstel van B. en W., waarover toen de stem men hebben gestaakt, wijl de zaak z. i. toen van alle kanten is bezien. Tot stemming over gaande verklaren de heeren O. H. Bajema, L. Dokkum, J. K. Bajema, P. Schut en M. Brand sma zich voor een aanstelling, de heeren O. Krul, A. Schrale, A. A. Bajema, IJntema en Boersma zich er tegen, zoodat op nieuw de stemmen staken en het voorstel dus is verworpen. Punt 4. Behandeling’ v^n het voorstel tot aanleg van een weg Warm —Laaxum. De heer O. H. Bajema komt terug op de be wering, in de vorige vergadering gedaan, dat door de familie de Vries te weinig wordt ge geven inzake de totstandkoming van dien weg. Hij geeft een historisch overzicht van de sedert 1857 aangelegde wegen, met den daarvoor af- gestanen grond door particulieren of verleende subsidie’s en wel vande weg van Koudum naar Hemelumer Nieuwburen, de groote Woudweg, de weg van Koudum naar Molkwerum, die van Hemelum naar Warns die van Werns naar Molkwerum en die door het Heidenschap. In zake dezen weg geeft de far die de Vries 2 pon- demaat land, naar evenredigheid z. i. voldoende. Wil men meer subsidie, vraag het dan van de onderteekenaars van het nog ingekomen adres. De Voorzitter zegt, dat de heer Bajema ver wijst naar de onderteekenaren van een nader te dier zake ingekomen adres, maar dat adres is niet voor behandeling vatbaar. Hij wil in- tusschen wel mededeelen dat dit door 85 inge zetenen uit Warns en 17 uit Laaxum is onder teekend. De heer Schut heeft het terrein opgenomen is, maar acht een sintelweg voldoende, slechts één gezin dat een vreest hij dat een wegwerker meer gebruik zal i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workmn, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. Snr wil echter ook wel f

Friso nl | 1913 | | pagina 1