te WORKUM op Maandag den 26 Mei 1913. Hindeloopen en Stavoren. Voorj aars- Vergadering van de Afdeeling „Workum” van de Fr. Maatsch. van Landbouw. ZATERDAG 24 MEI 1913. 39ste Jaargang. No. 22. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. r t Dr. R. mede hoe Dierentuin Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. was klaarblijkelijk en op de plaats, waar ook de grond veel be- van zijn zoentje kon het knaapje zat trou- de opgave wachten scheen zijn berekening. Er kwam niets kop. Ik vroeg waarden, die zoodanig worden samengesteld, dat ze ook kunnen worden nageleefd. Vroeger is reeds door de Maatschappij zulk een model ontworpen, maar daarvan is weinig notitie ge nomen, zoowel door eigenaars als door pachters. Maar dat alles moet een publieke zaak worden en daaromalgemeene pachtvoorwaarden, met volkomen regeling van onderhoud, vertimmering, assurantie, belasting enz. Verder zou die Com missie moeten ontwerpen een regeling voor een centraal-pachtbureau, dus een administratie- bureau voor de geheele provincie, maar in hoofdzaak alweer zoodanig samengesteld, dat beide partijen daaraan volkomen hun vertrouwen kunnen schenken. Eindelijk zou die Commissie ook voorstellen tot benoeming en bepaling van den werkkring der locale pacht-commissie’s kunnen indienen en aanwijzen de weg, die voor de propaganda moet worden bewandeld. Dit laatste vooral is noodig en zeer waarschijnlijk zal aan de afdee- lingen worden aanbevolen daarvoor te werken. Na deze inleiding had nog een aangename en levendige gedachtenwisseling plaats tusschen den inleider en verschillende leden, zoodat zeker velen een helderder inzicht inzake het pachtstelsel hebben verkregen, dank zij de degelijke en hel dere uiteenzetting van den heer Broekema. wien dan ook aan het einde der vergadering door den Voorzitter een welverdiend woord van dank werd gebracht. Bovengenoemde afdeeling vergaderde Woensdag j.l. in het hotel «Ketelaar®, onder voorzitter schap van den heer J. H. Swart Jz., waarbij 24 leden tegen w’oordig waien. Na lezing der notulen door den Secretaris, de heer H. Flapper, werd mededeeling gedaan van verschillende ingekomen stukken, o. m. eene missive van het Hoofdbestuur aan de afdeelingen, om middelen aan te geven tot versterking der financiën, welke werd aangehouden ter behandeling voor de volgende vergadering, een programma van de tentoonstelling en de Alg. Vergadering, te houden te Sneek, met verzoek deel te nemen in het waarborgfonds, waarvoor vanwege de afdeeling f 10 beschikbaar werd gesteld en de agenda der te houden Algemeene Vergadering op 28 Mei a.s., waarvan de verschillende punten werden besproken en meer of minder bindende opdracht aan den afgevaardigde werd gegeven. Door den heer N. W. Schotanus werd verslag uitgebracht van de laatst gehouden Algemeene Vergadering. Inzake het voorstel der afdeeling Hennaarderadeelde Friesche Maatschappij van Landbouw onderzoeke in hoeverre de arbeids gelegenheid voor den Frieschen boerenstand, voor het heden en in de toekomst, ware te vergrooten, werd een commissie benoemd tot het uitbrengen van een rapport, bestaande uit de heeren J. H. Swart Jz., H. Flapper en Van der Gaast. In beginsel werd met algemeene stemmen besloten ook dit jaar keuringen van fok vee te houden en de rubrieken daarvoor vastgesteld. De vaststelling der datum werd aan het Bestuur overgelaten, ofschoon de wenschelijkheid werd uitgesproken, die keuring in het laatst van September te houden, na de tentoonstelling in den Haag van 613 Sept., en daarmede af wijzend beschikt op een verzoek van de Feest commissie voor de herdenking van het Eeuw feest, om die keuring op den tweeden dag der Onafhankelijksfeesten te organiseeren. Met algemeene stemmen werd goedgevonden aan die keuring van fokvee de traditioneele keuring van tuigpaarden te verbinden. Vervolgens werd door den Voorzitter het woord gegeven aan den heer C. Broekema, Secretaris der Friesche Maatschappij van Land bouw, ter inleiding van het onderwerp: Het Pachtvraagstuk. De heer Broekema zegt niet veel nieuws om trent dit vraagstuk te kunnen mededeelen, waar het reeds zoo oud als de Maatschappij zelve en het pachtstelsel in deze provincie overheerschende is. Er is echter te dien opzichte een enquete gehouden, die door Spr. in een rapport is ver werkt en reeds in het Friesch Weekblad is tellen, aftrekken, vermenigvuldigen en deden doet «Norma® ten minste met niet al te groote getallen minstens zoo goed als de hengsten in Elberfeld. Ik schreef bijvoorbeeld op de lei: 37X31. Na een korte poos van blijkbaar nadenken volgde zonder fout op de vragen van den leermeester; «Duizendtallen?® 1, «honderd tallen?® 1, «tientallen?® 4 en «eenheden?® 7. Zonder dat de eigenaar of iemand anders het kon zien, schreef ik toen op de lei de willekeurige opgave 16 X zonder zelf uit te rekenen wat de uitkomst daarvan is. Bovendien droeg ik zorg dat alleen het paard kon zien. Na een oogenblik het beest klaar te zijn met Ik vroegDuizendtallen beweging met den Weer Toen: en een eigenaren zoowel als Men zou de uit- van dusdanige regeling kunnen af- voor en aleer door de Friesche Maat schappij zou moeten worden ingegrepen. Spr. verwacht van de zijde der eigenaren daarvoor voldoende medewerking, de eventueele oprich ting is in voorbereiding en mettertijd zal het i schappij worden voorgelegd. Behalve op vorengenoemde onbepaald lange huurtermijnen, met tusschentijdsche herziening der pachtvoorwaarden en de bestrijding van het opdrjjven der "huurprijzen, vestigt Spr. nog de aandacht op het feit, dat zooveel jongelui zullen blijven dingen naar de pacht van een plaats. Daarom moet de Maatschappij arbeidsgelegenheid zoeken voor die jongelui, tot wering der voor komende concurrentie. Er zijn streken in Friesland met een over macht van pachters en weinig land, maar het omgekeerde is ook het geval. Uit de dichtst bevolkte centra moeten daarom de krachten naar die laatstgenoemde streken worden gebracht en de Maatschappij is het middel daarin te voorzien. Verder kan nog het bouwbedrijf in een andere richting worden gevoerd. In de bouwstreken vindt men veel gardeniers, die zich meer in de richting van den tuinbouw bewegen, en vaak op een klein stuk grond een goed bestaan vinden, zoodat omzetting van het landbouwbedrijf in tuinbouw zeer gewenscht is. In de greidstreken komt het euvel voor, dat de bedrijven vaak te groot zijn. Spr. hoopt dan ook, dat de rapporten der af deelingen, voldoende stof zullen mogen opleveren voor uitbreiding van arbeidsgelegenheid, waar door de slechte gevolgen van het pachtstelsel veel zullen worden getemperd. Maar boven alles dient de Friesche Maatschappij zfin baas, die hem onderwezen heeft, te besluiten tot de -instelling eener Commissie machtsverheffing geen verstand heeft en hem tot het ontwerpen van algemeene pachtvoor- i dat dus niet heeft kunnen leeren. Maar op- Het diertje viel van zijn verhooging op den grond en spartelde geweldig. De heer Hagenbeek moest echter met stem en gebaren den grooten leeuw in bedwang houden, om te voorkomen, dat hij het geitje voor zijn avondmaal gebruikte. De temmer Feldman kwam dadelijk den circus binnen en pakte den geit beet. Hagenbeek greep zijn zweep en Waldemar was, ondanks zijn dreigende houding tegenover den heer Hagenbeek, spoedig zoo mak als een lam. Het vallen van een dier levert het grootste gevaar op, omdat dan de leeuwen spoedig neiging hebben toe te springen. Het publiek juichte den onverschrokken temmer geweldig toe. Een rekenend paard. A. Reddingius deelt in de N. Ct. hij op de voorjaarskermis in den te ’s Gravenhage kennis nam van de rekenverrichtingen van een tienjarige merrie die zeer gewillig zoowel zijn mondelinge als de door hem op een lei geschreven vragen beantwoordde, geheel als een mensch, die bij zonder vlug en zeker uit het hoofd kan re kenen. Dr. Reddingius schrijft over het rekenen van dit paard Norma® o a. het volgende: «Worteltrekken kan het beest niet, om de 1 zeer waarschijnlijk klinkende reden dat ook van een den pachter eigenaar te maken, op dit oogenblik geen kans van succes zou hebben, al acht hij de mogelijkheid groot, waar nog zulk een groot deel van Friesland voor ontginning vatbaar is. In de pacht-enquete is de vraag opgeworpen: besteedt een pachter aan zijn bedrijf wel de zelfde zorg, als wanneer hij daarvan eigenaar was, die door een belangrijke meerderheid met jadoch ook door een belangrijke minderheid met j neen is beantwoord. Als redenen daarvoor wer- den opgegeven dat een heele reeks van verbete- 1 ringen enkel succes geven in de verre toekomst na 5 of 7 jaren en dus voor den pachter een vraagstuk zullen zijn en dat de vrees bij hem bestaat, niet voor wederinhuring in aanmerking te zullen komen, wijl hij weinig er van afweet, op welke manier die wederinhuring zal geschieden. In die pacht-enquete werd ook gevraagd: welk toezicht wordt er vanwege den eigenaar op den pachter uitgeoefend, of de administrateurs steeds volkomen deskundig waren en zich vol komen op de hoogte hielden? waarop het ant woord is geweest, dat die deels wel, deels niet bekwaam waren en naar behooren hun taak verrichtten. De kwestie waar het om gaat, is dezedat een groot aantal eigenaren geen vol doenden waarborg hebben, wat de pachter zal doen en een groot aantal pachters de zekerheid missen, dat zij de volkomen vruchten van hun werk zullen plukken. Daarvoor is een betere regeling noodig, maar zoodanig, dat beide partijen er door zullen worden gebaat. Om daartoe te komen moet den pachter het recht worden gegeven zijn bedrijf na 5 jaren weder in te huren op taxatie door een volkomen deskundige, onpartijdige en onafhankelijke commissie. Plaatselijke commissies’s acht Spr. daarvoor het meest geschikt. Door de Friesche Maatschappij is reeds vroeger zulk een pacht- commissie in het leven geroepen, die ook veel goeds heeft verricht, maar waarvoor niet vol doende reclame is gemaakt. Die plaatselijke commissie’s hebben dit voordeel, dat zij beter ter plaatse bekend zijn en rekening kunnen houden met tal van eigenaardigheden van grond en bodem, terwijl zij tevens een oog in het zeil kunnen houden gedurende den geheelen pacht- termijn, want zij moeten zich ook plaatsen op dit standpunt: de productiviteit van den bodem moet niet worden benadeeld, en daarom niet schromen een slechten pachter te verwijderen. Die plaatselijke commissie’s zijn ook nog voor iets anders te gebruiken. De verhouding tus schen landheer en pachter is veelal goed, maar soms dreigt die toestand te worden verstoord, vooral bij huur en wederinhuur. Vaak geschiedt die inhuring onderhands, bij onderling overleg en daarbij in eene vergelijking getreden met publieke verhuringen, die doorloopend te hoog en boven de pachtwaarde zijn. Dat groote onheil heeft terugwerkende kracht op de onderhandsche ver huringen, en zonder nu die publieke verhuringen te kunnen verbieden, moet hunne schadelijke terugwerkende kracht worden gefnuikt, waarom die plaatselijke commissie’s moet worden opge dragen, de pachtwaarde vast te stellen en publiek te maken, en de pachters bij solli citatie naar een plaats kunnen dingen, onzijdige voorlichting voor rj- pachters zal worden bereikt. werking wachten, Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Argentjjnsch vleesch. De levering van Argentijnsch vleesch ten behoeve van het leger heeft het departement van oorlog bij contract opgedragen aan de Hollandsch-Transatlantische Handelvereeniging te Amsterdam, voor f 0 58 per kg. Vrede in zicht. De actie in de bouwvakken, in Amsterdam gevoerd, schijnt haar einde te naderen. Het aangeboden collectieve contract draagt de goedkeuring van de meerderheid der werk lieden weg. Dit contract zal loopen over vier jaar en bepaalt het uurloon voor de eerste twee jaar op 33 cent met een arbeidsdag van 9^2 uur en voor de twee volgende jaren op 34 cent met den 9-urigen arbeidsdag. Oogenblikken van angst. De bezoekers van Hagenbeck’s menagerie te Amsterdam hebben Dinsdagavond een angstig oogenblik doorstaan gedurende het eerste dressuurnummer van den heer Willy Hagenbeek zelf. Deze onverschrokken temmer laat twee honden, twee leeuwen, een angora- geit en zich zelf door een klein paardje in een soort draaimolen rondtrekken. Beide prachtige leeuwen, Waldemar en Prinsz, had den niet veel zin om in de schuitjes te gaan, maar bukten voor den wil van den temmer. Alles draaide rond, doch toen de heer Hagen beek stopte, wist de leeuw Waldemar even met zijn klauw de angorageit die op het middengedeelte van den molen staat te raken als een nog eens hetzelfde, kwam er niets als een neen-schudden. «Honderdtallen?® 2, «eenheden?® 3 «en tien tallen?® 2 Eerst daarop rekende ik zelf en zag dat het paard correct geantwoord had, zonder dat het zich in de war had laten brengen door mijn herhaalde vraag naar duizendtallen of door de ongebruikelijke volg orde van mijn verdere vragen. Een Meikeverplaag. Te Bokhoven in Noord-Brabant heerscht een ware Meikeverplaag, schijft de Tel. Het is ontzettend hoe vol boomen en heggen zit ten. Ze vreten totaal alles kaal. Alles wordt aangewend om de dieren te verdelgen. Er is op ’t vangen een premie gesteldze worden per K. G uitbetaald. Naar men ons mede deelde zijn er in twee dagen tijds meer dan 200,000 K G. gevangen en vernietigd. Tweede Kamerverkiezingen. Mr. Bichon van Ysselmonde heeft de door de chr.-hist. kiesvereeniging te Ommen aan geboden candidatuur aangenomen. Werkstaking van landarbeiders. Te Wolvega is een staking uitgebroken onder de arbeiders, welke voor rekening van de Ned. Heide Maatschappij werkzaam zijn in den polder van de heeren Boelstra en Algra. De staking omvat nog al een groot aantal arbeiders. De werkstaking van de landarbeiders onder Hallum is geëindigd in het nadeel van de werklieden. De moord te Princenhage. Inzake den moord te Princenhage meldt de Bredasche Ct., dat de 8 jarige A. v. d. B. Zondagmiddag om 12 uur de ouderlijke woning had verlaten. De vader en een oom gingen hem ’s avonds zoeken, toen hij niet was teruggekeerd, maar zij vonden niets. Midden in den nacht wer den zij gewaarschuwd, dat het knaapje dood gevonden was. Toen de justitie ter plaatse een onderzoek instelde kwam een landbouwer vertellen, dat hij, toen hij ’s morgens daar in de buurt fietste, een hoepel op den weg had zien liggen. Hij had hier verder geen aandacht aan geschonken, doch langs hetzelfde pad terug- keerend, zag hij van achter een heg een man komen, die voorover gebukt den hoepel op pakte en er mee op den loop ging Hij kon niet anders zeggen, dan dat die man in het zwart gekleed was en blond haar had. In de nabijheid van de plaats, waar de vermiste werd gevonden, trof men vele voet sporen aan. De veldwachter vond later in het koren hoepel en stok en in een sloot bij het lijk een zakdoek die, zooals de vader verklaarde, onmogelijk zijn. De zakdoek van wens nog in zijn zak. De gevonden zakdoek kort geleden gebruikt hij gevonden is, was loopen. In verband met deze zaak is een zekere M. v. H. gehoord. Deze man woont dicht bij de ouderlijke woning van den vermoorden knaap. Hij is niet geheel en al toerekenbaar. Ongeluk. In de Ned. Fabriek van Koper- en Metaal werken in de Lauwerecht te Utrecht heeft zich Dinsdag, naar het U. D. meldt, een vrij resultaat aan de vergadering der Friesche Maat- verschenen. Sinds dien tijd is het pachtvraag stuk echter nog steeds een vraagstuk gebleven. Thans is gekomen een voorstel van de afdee ling Hennaarderadeel om te onderzoeken, in hoeverre de arbeidsgelegenheid voordenFrieschen boerenstand is te vergrooten, en wil het Hoofd bestuur, met medewerking der afdeelingen, een Centrale Commissie samenstellen, om van dat voorstel een bruikbaar stuk werk te maken, maar alles wijst er op, dat het pachtvraagstuk dus nog maar in voorbereiding is. Na deze inleiding wenscht Spr. de vraag voorop te stellen, of een algemeen overheerschend pacht stelsel de meest gewenschte toestand is, dan wel, of getracht moet worden het doel te be reiken van een overwegende eigen boerenstand. Dit laatste is voor hem de aanlokkelijkste toe stand en acht hij de meest gezonde basis. Bij verbetering der pachtvoorwaarden kunnen in eerste instantie aan den pachter ook hooger eischen worden gesteld, maar moet hem tevens de zekerheid worden gegeven, dat hij met zijn werken het volle succes kan bereiken. De vrees van den pachter daarvoor is niet denkbeeldig, wat Spr. met een voorbeeld uit een landbouw- vergadering, waar de oprichting eener groote Coöperatieve Vereeniging werd besproken, aan toont. Als bezwaar werd daar opgeworpen, dat het risico voor den pachter te groot zou zijn, en de vrees, dat de eigenaren met de voordeelen zouden gaan strijken, in welk betoog van dien enkeling wel degelijk een kern van waarheid j zit. Spr. erkent evenwel dat het streven om I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Demelumer Oldephaert en Noordwolde. Paardenmarkt

Friso nl | 1913 | | pagina 1