Hindeloopen en Stavoren. ZATËRDAG-7 JUNI 1913. No. 24. 39ste Jaargang. Belangstellenden in een telegrafische bekendmaking van den uitslag der as. stemming en herstemming voor leden van de Tweede Kamer, worden beleefd verzocht zich aan te melden aan het bureau van dit blad. Binnenlandsch Nieuws. Eisch goed als geen vracht aanwezig was, lag Bij het innemen een zwaar stuk hout, dat aan de ra hing buiten boord slingerde, verloor de boot om. Eerst nadat muntstukken enz., I koperen munt passen. en het woord cent. Getal leerlingen lagere scholen. •Bij het begin dezes jaars bezochten in en het zich laten omkoopen strafbaar kunnen zijn.« Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Indianen uit elkaar stuiven. Weer blijft hij staan, met de armen wenkend en buigend en weer naderen zijn toeschouwers, doch ditmaal met booze bedoelingen, want verschanst ach ter een doornhaag beginnen ze hem met steenen te gooien, dat hij eindelijk, zonder een zucht te slaken, in elkaar zakt. Met een doodelijk bleek overtogen gelaat naderen ze thans hun slachtoffer en wat blijkt nu? Een luchtballon in den vorm van een man, met looden pantoffels aan, een gat in de huid gegooid met een stuk kleislag, ligt slap en wezenloos aan hun voeten. Zijn geheugen kwjjt. Te Zwolle bevindt zich aan het politiebu reau een onbekend manspersoon, oud pl.m. 30 jaar, lang pl m. 1.75 M., blond uiterlijk, dito haar en kneveltje, gekleed in zwart jacquet kostuum; de jas, waarin staat de naam «Dijekhoff en Zn.«, gestreepte broek, zwarte fantasiehoed, laag omgeslagen boord, lage veterschoenen, terwijl zijn onderkleeren bestaan uit. «een wit neteldoeksch sporthemd, wit katoenen hemd, wit flanellen hemd, nieuw geel tricot onderbroek, blauw katoenen sokken terwijl zijn manchetten genummerd zijn 106 G. A. en welk persoon, die het voorsta lid Tijdens en na de vergadering gaf Neerbosch* zangkoor eenige feestliederen in de kapel, waar om 11 uur de voorzitter van het be stuur van Neerbosch een feestrede hield. In die rede bracht spr. o. a. dank aan den stichter van Neerbosch, den 76 jarigen Johannes van *t Lindenhout, die zelf aanwezig was. Het bestuur heeft namens de leden van de vereeniging aan de inrichting een zilveren avondmaalstel aangeboden het personeel schonk een doopvont. Door het bestuur werden aan het dienstpersoneel geschenken in geld aan geboden. Ds. J. Schrijver, predikant-directeur van de Weesinrichting, is bij gelegenheid van het jubileum benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Paard op hol. Om drie uur eergistermiddag ging in de Chrispijnlaan te Rotterdam een paard op hol, gespannen voor een petroleumwagen van de Automaat. Een 14 jarige jongen, die bij den wagen de wacht hield, geraakte er onder en brak het rechterbeen op twee plaatsen. Het paard holde voort naar den Binnenweg en stormde op den spiegelwinkel van de firma Levy aan Daar geraakte een loopjongen van een modemagazijn tusschen de wagen en de winkelpui bekneld en brak eveneens een been. Het paard ging door de winkelruiten en werd zoodanig gekwetst, dat het dood bloedde. wapen ongeladen schot af en linkeroog. Onmiddellijk haalde V. zelf per rijwiel hulp. Deze werd verleend door de dokters Hooreman en Hannema, waarna de patient per rijtuig naar het St. Antonius-Ziekenhuis is gebracht. De getroffene klaagt over hevige hoofdpijn. Gebleken is, dat het wapen niet met één kogel, maar met wel 40 hagelkorrels was geladen. Gevreesd wordt dat de heer M. zijn oog zal moeten missen. V. werd onder geleide van de politie naar het bureau op de Markstraat gebracht en na verhoord te zijn, weer in vrijheid gesteld. Het geval veroorzaakte een grooten volksoploop. Beide personen waren zeer goede kennissen en hadden geen wrok tegen elkander, zoodat hier aan geen misdrijf wordt gedacht. Auteursrecht. X. schrijft in de L. Ct. In verband met muziekuitvoeringen van allerlei aard zoowel in de openlucht als in concertzaal of kerkgebouw is het niet ondienstig het publiek attent te maken op artikel 50 van de nieuwe Auteurswet 1912. Zie hoofdstuk VIovergangs- en slotbepalingen. Hierin wordt duidelijk omschreven, dat alle openbare uitvoeringen vrij van auteursrechten zijn tot 1 September 1914. Van sommige concerten in de provincie Friesland zijn reeds auteursrechten betaald, hoewel geheel ten onrechte. De nieuwe centen. De Prov. Gron. Ct. schrijft: Bij een onzer lezers, een dood eerlijk mensch, maar een grappenmaker, wat uit deze nieuwe- cent-geechiedenis blijkt, had zich de meening vastgezet, dat achter het zwartgallige mom bakkes van het jongste onzer een vriendelijk gelaat moest schuilen. Hij besloot dus al het mogelijke te doen om de zwartkijker het masker af te rukken en pro- Ongeval. Uit Steenwijk meldt men aan N.v.h.N. De beurtschipper B. Roeles, varende van hier op Sneek, had hedenmiddag een massa hout in lading van de houtzagerij der firma Boersma en Zn. alhier. Doordien het hout van boven Op de boot geladen werd en beneden I zoo p--J 7—--- het vaartuig zeer wankel, van en atief genomen voor de invoering van de bil- haar evenwicht en sloeg de bovenlast in het water gegleden was, kon het vaartuig, dat veel water geschopt had en leeggepompt moest worden, zich weer op richten. Een in de kajuit zittende vrouw werd met moeite gered. Vreemde verschijning. *t Gebeurde dezer dagen te Dirksland, zoo meldt de Rotterdammer. Bij tropische hitte daalde zachtjes een naakte man met uitgestrekte armen uit den wolkeloozen hemel omlaag. Eenige boeren en veldarbeiders zagen door panischen schrik bevangen, dit schouwspel aan. Eindelijk komt hij midden in de haven terecht, doch ’t water schijnt hem te koud, want met een grooten sprong staat hij *t volgend oogenblik op *t land, in »een stuk erwtenoc. Daar blijft hij staan, buigend en kushandjes uit- deelend, voor zijn bevreesde toeschouwers. Langzaam aan naderen nu de verschrikte menschen, doch op een gegeven oogenblik Friesland 21925 leerlingen de bijzondere 33843 leerlingen de openbare scholen. Op het einde van 1911 waren deze cijfers 34419 en 21227, van 1910 34815 en 20419, van 1909 35117 en 19765, van 1908 35515 1 en 18997, van 1907 36064 en 18225, 1905 37384 en 17390, van 1901 39421 en 14900. Een biljart-salon voor dames. Een conflseur te Groningen heeft het initi- meter legde de jongeman zich bij voorkeur te slapen. Dit in verband met het feit, dat er meer malen geld uit den meter vermist werd, noopt© het hoofd van het gezin tot waakzaamheid. En op zekeren dag, toen de vreemde vrijer zich weer in de voorkamer ophield zag de schoonvader in spe hem een greep in den muntgasmeter doen. Zich ondekt ziende, liep de jongeman naar het kabinet, wierp daarin de gestolen 26 a 27 j 21li centstukken meter verzegeld was geweest. en ander werd in het onmiddellijk na het vertrek van den jongeman dichtgespijkerde kabinet gevonden. Wegens dit feit is de verkeering afgebroken niet alleen, maar had de jongeman zich ook voor do rechtbank te verantwoorden. zes maanden gevangenisstraf. Noodlottig schot. Uit Sneek wordt dd, 4 Juni aan de L. Ct gemeld Ziehier, Hedenmorgen liep door onze stad het gerucht van een poging tot doodslag, alhier gepleegd. I Gelukkig bleek dit niet waar, maar toch is de zaak ernstig genoeg. Als naar gewoonte kwam de heer Pier Molenaar, agent van de levens- verzekering-maatschappij Vesta” hedenmor gen ongeveer 11 uur bij denbeer B. Vortman, kleermaker alhier, wonende in Nieuw-Selfhelp en werd zooals wel meer gebeurt door dezen in zijn werkplaats genoodigd, waar hij o. m. kanaries houdt. Zoekende naar de polis enz. ontdekte V. bij de papieren in de lade ook een revolver en moet schertsende tegen M. gezegd hebben„wil ik eens” (of zoo iets) in de vaste meening verkeerende, dat het was. Tegelijkertijd ging een trof M ter linkerzijde van het beerde met bijtende vochten den neger een zonniger aanschijn te geven. En ziet, de wasch met zoutzuur loste de vuile roetlaag op en ons nikkertje bleek een echte, onver- valschte blanke, die geen droppel zwart bloed in zijn aderen heeft. Prachtig schitterde hij in de zon en lachte zijn eigenaar zoo vriendelijk toe, dat deze den indruk kreeg een gouden vijfje voor zich te zien. En toen kwam deze op de gedachte het ex negertje voor een echt gouden vijfje te laten spelen. Onze lezer ging daartoe een onzer grootste sigarenwinkels binnen, bestelde voor een kwartje sigaren en zei, onder het neerleggen van den blinkenden nieuweling van 1913. »Hebt u van een gouden vijfje terug ?<t En ziet, de argelooze winkelier vloog er in. De gewasschen cent speelde haar rol zoo na- tuurlijk, dat ze onmiddellijk in de toonbankla j verdween en 4 groote en 3 kleine stukken zilver er voor in de plaats aan den vorigen eigenaar werden ter hand gesteld, 's Avonds heeft deze grappenmaker den winkelier het hem toekomende wel weer terugbetaald. Hij had, zooals wij begonnen te zeggen, met een 1 eerlijk mensch te doen, maar in ’t andere geval zou hij de dupe geworden zijn. Blijf dus op het goudschijnende aangezicht onzer Let op het cijfer 1 Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. jartsport voor dames, door in zijn winkel een salon in te richten, waar de dames zich, onder het genot van een kopje thee en een taartje, met elkaar op het groene laken kunnen meten. Een burgemeester en de tariefwet. De Kieswet schrijft voor dat de kiezerslijsten tegen betaling der kosten, in afschrift of af druk voor een ieder verkrijgbaar moeten wor den gesteld bij de betrokken gemeentebesturen. Dienovereenkomstig wendde het secretariaat van het Anti-Tarief wet-Comité zich voor eenigen tijd tot het gemeentebestuur van Ob- dam Spierdijk met het verzoek een afschrift van de kiezerslijst te mogen ontvangen. Eerst na herhaalde aanvragen kwam hierop het volgende antwoord Obdam Spierdijk, 29 Mei 1913. Mijnheer Aangezien ik voor de Tariefwet ben en ook met het oog op de a.s. verkiezingen i en eventueele herstemmingen niet wetende maakt het bovonnatuurlljke wezen een diepe hoeveel lijsten wij neodig hebben zal ik aan bui en met een geweldigen 8prong nadert uw verzoek geen gevog geven. blj QU z-n bewonderaar8 dje a]8 een troep Met achting, - - J. BUIS Pz., burgemeester. De Commissaris der Koningin in Noord- Holland, aan wien van deze weigering mede- deeling werd gedaan, schijnt Z. E.A. in de kennis der Kieswet nader te hebben doen onderrichten, althans twee dagen later werd de gevraagde kiezerslijst ontvangen. Vijftigjarig bestaan Neerbosch. De weesinrichting Neerbosch heeft haar gouden jubileum gevierd. Uit het jaarver slag, uitgebracht op de te Nijmegen gehouden jaarvergadering, bleek, dat gedurende het be staan der vereeniging ruim 4000 verpleegden de inrichting verlieten. Thans zijn er 495 kinderen. Veertien personen traden in 1912 als lid toe. De inkomsten bedroegen in het afgesloten boekjaar f 101,591 .OO1^. (waaronder aan giften f21,896, verpleeggelden f 50,951, subsidie voor de school f 4253, legaten f 5200, rente f 8957, tombola f 4381, drukkerij en binderij f 5633), en de uitgaven aan verple ging f 75,274, onderwijs f 7915,assurantiën, f 1386, onderhoudskosten gebouwen en terreinen f14,067, te zamen f 2947 minder dan inkomsten. Monument voor Schaepman. Onder voorzitterschap van den burgemeester van Tubbergen is een voorloopig comité be noemd met het doel aldaar een Schaepman- monument op te richten. Levende mollen gevraagd. Een landbouwer te Zundert, wiens land gansch en al ontmold is en die nu veel last heeft van allerlei ongedierte in den grond, vraagt levende mollen te koop voor een gulden per stuk. Als het dien weg meer algemeen opgaat, zal blijken, dat de dure mollevelletjes nog veel te goedkoop zijn verkocht. Door den drank. Een jongeman te Amsterdam, die verkeering met een meisje had, kwam nogal eens in be- schonken toestand bij zijn toekomstige schoon ouders over den vloer en mocht dan in de voorkamer zijn roes uitslapen. In die voorkamer au stond ook do muntgasmeter en by dien De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten I riesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam - --- Kamerverkiezing Harlingen. Voor de kamerverkiezing in dit district zijn bij den burgemeester de volgende candidaten ingediend Mr. dr. A. D. H. Fockema Andrea:, (lib) Mr. ds. J. Ankerman. (c-h.) J. H. Anema. (soc-dem.) Kamerverkiezing Sneek. Voor de kamerverkiezing in dit district zijn bij den burgemeester de volgende candidaten ingediend Mr. J. C. Kielstra (V. L Ds. A. v. d. Heide (8. D A. P.) Dr. J. C. Scheurer (A. R.) aftr. C. E. van Koetsveld te Hintham bij Den Bosch, (gesteld van chr.-histor. zijde door Gaasterlandsche kiezers). Verkiezingsvaria. Een zeker groepje kiezers in het district 's Gravenhage I heeft aldus lezen we in de N. R. Ct. getracht, bij de candidaatstelling voor de Kamer wat te verdienen. 7' welk trucje zij hebben toegepast. Nadat zij op een blanco lijst een zestigtal handteekeningen hebben weten te verzamelen brachten zij, met die lijsten gewapend, een bezoek bij eenige leden van het vrijzinnige verkiezing!-comité. Daar vroegen ze om geld. Werd dit gegeven, dan was de heer Deen hun candidaatzoo niet, dan zouden zij op de lijst den naam van een protestcandidaat invullen (desnoods zonder diens* goedvinden) waardoor het gevaar zou ontstaan van een vermindering van het getal op den heer Deen uit te brengen stemmen Op dit schitterende voorstel werd echter niet ingegaan de »heeren« hebben geen cent los gekregen. Ten slotte is toen maar werkelijk een protestcandidaat gesteld. Men begrijpt, hoezeer het den heeren ernst is met deze candidatuur. Weinig heeft het gescheeld of een tweede was gevolgd. Tegen 4 uur kwam op het stadhuis een lid van de groep met in den zak een lijst, waarop een broeder van een bekend raadslid als candidaat werd opgegeven. Deze lijst is echter niet ingeleverd. Toen de brenger ervan hoorde, dat er reeds een protestcandidaat gesteld was, verscheuide hij de lijst en verklaarde dat de heer ten Bosch nu ook >hun« candidaat zijn zou. De vraag rijst, of tegen den man, die bij de leden van het vrijzinnige verkiezingscomité chanteurs manieren ten toon spreidde, niet een strafvervolging op grond van art. 1262joart. 45 van het Strafwetboek zou kunnen worden ingesteld. »Wie zijn stem beschikbaar stelt voor geld, doch zonder resultaat, zoo lezen wij bij Noyon »zal dus wegens poging tot en het loodje, waarmee de Althans een Uitslag Tweede Kamerverkiezing. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldepbaert en Noordwolde.

Friso nl | 1913 | | pagina 1