Hindeloopen en Stavoren. ZATERDAG 21 JUNI 1913. 39ste Jaargang. No. 26. Binnenlandsch Nieuws. - Tot plaatsing van adv. en Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. voegde. De aanval werkte zoo ontnuchterend op het gemoed van het arme minnende meisje, dat zij schreiend haar galant in don steek liet en met papa en mama met den eersten den liggen, zoekt Wel hief men bij iedere verkiezing, die verstaan^aar' woonachtig, een schrijven van een kiesver- eeniging in zijn vroegere woonplaats, waarin men hem verzocht daarheen te komen, ten einde van zijn stemrecht gebruik te maken. De kiezer, die hier een zaak heeft, schreef aan bedoelde Idesvereeniging wel bereid te Een verhinderde bruiloft. Een koopman te Arnhem was indertijd met een weduwe, die een groote dochter had, gehuwd. Na een gelukkig huwelijk van eenige jaren, overleed zijn echtgenoote en liet hem, den koopman, met hare dochter achter. De koopman en de stiefdochter vatten een innige genegenheid voor elkaar op en wilden een huwelijk aangaan De koopman twijfelde of het Burgerlijk Wetboek zoo’n huwelijk wel zou toelaten en liet zich naar een naburige gemeente afschrijven, ter wijl hij zijn stiefdochter-verloofde naar een andere naburige gemeente deed verhuizen. Hij deed in die naburige gemeente aangifte van zijn voorgenomen huwelijk en verzweeg, dat hij weduwnaar was. Dinsdag echter, den dag vóór de voltrekking van het huwelijk, hoorde de ambtenaar van den Burgerlijken Stand van terzijde, dat er iets niet in den haak zou zijn met het voorgenomen huwelijk van den koopman, waarom hij onmiddellijk een onderzoek instelde. Uit dit onderzoek bleek hem alras, dat de geruchten waarheid bevatten en hij gaf den koopman den avond, voor den trouwdag te kennen, dat het huwe- worden voltrokken, koopman en zijn aan- 7. Paul Roland te Jemappes, Edg. Pater noster te Paturages en Cantigneau te Brussel. 8. R. Brink, Oosterlittens, O. Pestma, Makkum. Y. Auketna, Franeker. De meest verantwoordelijke plaats onder de Friezen heeft J. Vlietstra, die thans in com binatie kaatst met Reitsma en Zaagmans, zoo meldt de N. R. Cl. Deze twee wonnen met Werkhoven in ’12 het vierde bedrijf van de veelvuldige partij te Sneek. Aan Werkhoven heeft men een paar maatjes toebedeeld, die hem zoo wat overal kunnen vervangen. Men moet nog maar een beetje om dat partuur denken. Natuurlijk, de Kooistra’s zijn onafscheidelijk, en met koster in ’t achterperk zullen ze 't de levendige Gelinne met z’n makkers warm genoeg kunnen maken. Of Brink, Postma en Auketna ook iets zullen maken van deze ontmoeting met de Belgen? Och, ’t zijn jonge spelers, die in deze par- tuurvorming een eerste proef nemen bij de a.s. internationale ontmoeting te Sneek, even als alle andere drietallen. Zulk een optreden levert groot gevaar op voor goed samenspel. L. Ct. Auto-ongeluk Eergisteren is te Kortezwaag de auto van den heer H. uit Heerenveen, bij het uitwijken voor een melkbus, tegen een boom gereden. Van de vier inzittenden bekwam een heer uit Leeuwarden een kneuzing aan het been. De aanzetslinger der auto had zich zoo diep in den boom gedrongen, dat hij uitgehakt moest worden. lijk niet door hem zou Men begrijpt, dat onze staande zeer verslagen zijn. De tactiek by de herstemmingen. Het centraal comité der vrijzinnigen, over- van het oogenblik het landsbelang medebrengt, dat bij de herstemmingen voor de Tweede Kamer over de geheele linie de tegenstanders der rechterzijde worden gesteund, adviseert, met volledige handhaving van eigen beginselen, aan de vrijzinnige verkiezingscomité’s in de verschillende districten de verkiezing van alle candidaten, die met coalitie-candidaten in herstemming zijn, zoo krachtig mogelijk te bevorderen. In de Woensdag te Amsterdam gehouden vergadering is het volgende besluit genomen van den Nationalen Bond van Protestantsche kiezers: 1vast te houden aan de van meet af ge volgde gedragslijn om noch een coalitie oandi- daat, noch een candidaat der uiterste linker zijde (de S. D. A. P.) te steunen. aan te bevelen voor de volgende districten de reeds dadelijk gesteunde candi daten, te weten in Amersfoort mr. W. H. de Beaufort; in Alkmaar jhr. mr. P. van Foreest; in Amsterdam VII W Boissevain in Ommen mr. J. C. A. Bichon v. IJselmonde in Weststellingwerf prof. dr. Ph. Kohnstam 3e aan te bevelen de candidaten, die de hun gestelde vragen op bevredigende wijze hebben beantwoord en als zoodanig reeds bij eerste stemming door den Bond zijn aanbe volen, n.l. in Amsterdam I dr. H. F. R. Hubrecht; in Arnhem K. Eland in ’s-Gravenhage II mr. W. Dolk in Haarlem mr. D. Fock; in Hoorn W. J. E. H. M. de Jong; in Leeuwarden L. W. J. K. Thomson in Lochem mr. G. Jannink in den Helder mr. Th. H. de Meester in Middelburg mr. E. E. van Raalte; in Utrecht mr. J. H. W. Q tec Spill en verder in andere districten zich van nadere aanbeveling te onthouden en aan de kiezers over te laten zóó te stemmen, als zij i in hun geweten tegenover God en hun vader land kunnen verantwoorden. De internationale kaatsparty te Sneek. De lijst voor de groote party tusschen Bel gen en Friezen te Sneek, op 22 dezer, ziet er aldus uit: 1. Demeulder, Delhalle en Jean Baptiste Dupont te Jemappes. 2. A. Smidt, Franeker, 0. J. Werkhoven, Witmarsum, I. Roukema, Harlingen. 3. Milfort, Gelinne en Bourlard te Fra- meries. 4. 8. A. Kooistra, Witmarsum, Tj. W. Keoistra en Koster te Dokkum. 5. Gilbert en Lemaire te Quaregnon en Bruyeer te Chapelle a Oye. 6. J. Reitsma te Pingjum, J’ Vlietstra te Franeker en R. Zaagmans, Witmarsum. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. besten trein naar Antwerpen terugkeerde. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangrijk lager. reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam zijn naar Enschede te komen, indien hem de schade, die hij daarvan in zijn bedrijf zou ondervinden, vergoedde. In antwoord hierop ontving bedoelde kiezer bericht, dat alle kosten, welke aan de komst naar Enschede zijn ver bonden, totaal f 22 door de kiesvereeniging zullen worden vetgoed. N. v. h. N. De sprekende parkiet. v. T. schrijft in de Levende Natuur. Van een vogel, die spreekt, en een boom, die zingt, en van het goudgele water. Nevensgaand sprookje kwam mij in de gedachten, toen ik den Hemelvaartsdag te Gouda doorbracht en het genoegen smaakte bij de familie van E. den sprekenden parkiet te hooren. Veel had den wij reeds van deze wondervogels gehoord, want er zijn zoo ettelijke bij de verschillende families, maar gelooven konden we het nog niet. We zijn nu overtuigd. Toen we om de koffietafel zaten werd het parkietje los ge laten. Dadelijk vloog het eenige malen de kamer rond, zette zich op de gasten neer, op schouder, hoofd of hand, het liet zich gewilleg ronddragen, snoepte van de suiker, pikte kruim- jes koek weg, slurpte een beetje melk uit *t kannetje en riep op eens»lekker, jonges hoe lekker.* Dat was het begin. Nu vloog het weer rond, zette zich op de pendule en begon tegen zijn spiegelbeeld in den grooten penantspiegel te coquetteeren»dag parkietje, dag lieveling, dag schattebout, zoete parkiet* en zoo verder allerlei zoete naamnies het wcgende- dat °nder de omstandigheden YuHWr allerlei ZUcLd uuauiujvs, hüi - maakte eenige komische buigingen en fluitend vloog het weg. Op de lijst eener schilderij zong hij nu heel duidelijk en maatvast»Ko- bussie, Kobussie, kijk je nog eens om Toen de tafel gedekt was, werd hij gevangen en weer in de kooi gezet, wat hem niet erg beviel, want hij zei niets meer. Na de lunch heeft het beest ons weer kostelijk vermaakt, want hoe komisch klonk het opeenspotverdikkie, abramprikkie, dag, mijnheer Jan, dag, moeder Piet, parkietje zoet.c En toen de goed gedresseerde hond Nora binnen kwam vliegen was het opeens: vzoete hondje, ks, ks, ks, sah, pak zeachter en allerlei bevelen, heel duidelijk 's Avonds werd de koffie op- geschonken en opeens hoorden we van uit de kooi: »Zoo, schenken jullie de koffie op, mag parkiet er uit?< Ongelooflijk, niet waar?! Is het beest eenmaal op zijn praatstoel, dan ratelt hij alles af. Men kan het treffen, want velen komen op bezoek, om zich van een en ander te overtuigen en dan doet hij geen bek open. Het spoedigst raakt hij los, als hij zijn beeld ziet in een spiegel of in een zilveren lepel. Twee maanden aanhoudend voorspreken geeft al succes en heeft zoo’n parkiet eenmaal een paar woorden gesproken dan leeren ze vlug aan. Ze weten, wat ze zeggen. Een, die aan asthma lijdt, zegt, als hij ’t te kwaad krijgt: »Ooh, och, wat heeft parkiet het weer benauwd.* Een mislukte schaking. Maandagnacht kwam te Rozendaal naar de Grondw. meldt een automobiel uit Antwerpen aan, waarin zich een verliefd paartje bevond, dat met een der vroegtreinen zijn reis naar Holland wilde voortzetten. Hiertoe hadden zij zich voorzien van een rondreisbiljet. Juist bevonden zy zich in de wachtkamer, toen de eerste trein uit Antwerpen arriveerde, waaruit tot hun grooten schrik met groot kabaal kwamen gestormd vader, moeder en een oom van het meisje, dat zoo vol illussies haar galant op dit avontuurlijke tochtje had gevolgd. In het begin vluchtten de geliefden de gang in en het station uit en trachtten door den uitgang van het station ongezien weer op het perron te ‘komen. Deze toeleg echter mislukte en een nieuwe 1 nog heftiger scène had tusschen de geliefden en papa en mama plaats, waarbij zich thans Enschede, sinds korten tijd te Amsterdam «>P verzoek van den oom, een marechaussée Weggeloopen. De Winterswyksche politie heeft op trans port naar Zutphen gesteld twee Amsterdam- sche jongens van 14 jaar, die het ouderlijk huis ontloopen waren en op goedkoope manier een reisje wilden maken. Hiertoe kropen ze in een kolenwagen, die hen naar Winterswijk bracht, waar ze evenwel werden ontdekt. De politie aldaar droeg nu zorg, dat ze naar het ouderlijk huis konden terugkeeren. Goed gestemd. Bij de verkiezing in het Kamerdistrict Gorinchem hebben 89 van de kiezers ge bruik gemaakt van hunjstemracht. In Gorin chem zelf hebben 95 gestemd. Maar ook elders was de opkomst zeer groot. Zoo schrijft een Zeeuwsche correspon dent van het Hbld. dat te Noordwelle 98 van de 101 kiezers verschenen, te Renesse 144 van de 148; te Serooskerke 42 van de 44; te Burgh 120 van de 121 te Elkerzee 110 van de 114; te Ellemeet 101 van de 102; te Brouwershaven 284 van de 291 te Zonne- maire 194 van de 196; te Ouwerkerk 150 van de 152 enz. De stemming voor de Tweede Kamer. Overal in den lande was j 1. Dinsdag bui tengewone belangstelling voor den uitslag der stemming voor leden van de Tweede Kamer. Rechts noch links bleef kalm. Gelukkig gaf de opgewonden stemming geen aanleiding tot afkeurenswaardige daden. Ook in de plaats onzer inwoning was onge wone drukte. Om en bij de markt, het postkantoor, op het Noord en Zuid waar de leden der verschillende kiesvereenigingen in hunne lokalen te zamen waren, bleek zeer de belangstelling die men toonde in den uit slag der Kamerverkiezing. De oude Kamer was als volgt samengesteld Rechts26 katholieken, 20 anti-revolution- nairen, 12 christelijk-historischen en 1 anti- Kuyperiaan Links: 21 uni-liberalen, 9 vrijzinnig de mocraten. 4 vry-liberalen en 7 sooiaal-demo- oraten. Thans zijn gekozen: 24 katholieken, 10 anti revolutionnairen, 7 christelijk-historischen, 7 Unie-liberalen, 2 vryzinnig-demooraten, 2 vrij-liberalen en 1 sociaal democraat. In 47 districten moet a s. Woensdag 25 Juni herstemming plaats hebben. In herstemming komen23 anti-revolution- nairen, 5 katholieken, 11 christelijk-historischen, 8 vrij-liberalen, 16 unie-liberalen, 10 vrijzinnig- democraten en 21 sociaal-democraten. We verwachten ook dien dag algemeen veel belangstelling, omdat eerst dan de juiste partijverhouding kan worden vastgesteld. Stembus-varia. Het is Dinsdagavond vooral in de groote steden verbazend druk geweest. In Amster dam werd steeds dichter de menigte, steeds grooter de spanning en telkens wanneer een cijfer op de lichtende transparanten aan de dagbladbureau s een stijging voor rechts of links aangaf, gaven de belanghebbenden onder de massa al gierend uiting aan hun vreugde onder het afkeurend gefluit der andere partijen. In >Bellevue«, waar de soc.-dem. vergade ringen hadden belegd, werd mr. Troelatra met daverend applaus begroet. Voor de concentratie zeide hij was met dezen eer sten stembusuitslag de hoop vervlogen, zelf standig op 51 zetels te komen. Wanneer de concentratie hare menschen achter de regeerings- tafel zetten zal, zullen de soc -dem. er voor zorgen, dat haar het regeeren alleen mogelyk is, wanneer zij het concentratie-program eer lijk uitvoert, In Den Haag werd tegen acht uur, vooral in de Wagenstraat, het gedrang beangstigend en de menigte werd telkens saamgeperst, wanneer rijtuigen voorbij moesten. Tegen kwart over acht moest het rytuigverkeer dan ook worden gestaakt. Het werd echter van van dien tijd af steeds erger; nu en dan stegen er kreten op uit de menigte, weldra weer overstemd door het gejuich, dat de aanplakking of bekendmaking van eiken uitslag begroette, hetzij door de eene groep uit het publiek, hetzij door de andere. In de Wagenstraat, vóór de Raagsche Cou rant, viel een vrouw in zwijm. Tegen 10 uur was nagenoeg alles bekend en werd het weer rustig in heel de stad. In Rotterdam moet het bij verkiezingen nog nimmer zoo druk zijn geweest. Op het Beursplein, voor de bureaux van het Nieuwsblad, werden ditmaal van stadswege de tramlijnen met touwen door palen vrijgehouden. De menschenmenigte was daarachter bij tienduizen den te tellen. Een muziekkorps, dat op een estrade voor de bureaux van het Nieuwsblad had plaats genomen, hield er de vroolijkheid - - - - bekend werd, gejuich en gefluit aan, maar onder het publiek heerschte de prettigste stemming. Het geleek meer een volksfeest dan een verkiezingsstrijd. Ook elders waren duizenden verzameld. Tot laat in den avond trokken zingende en hossende troepen door de stad. Het aantal ongeldige stemmen is ditmaal in Amsterdam zéér groot geweest. Er wer den toch ruim tweeduizend (2084) ongeldige stemmen uitgebracht! De oorzaak is vermoedelijk hierin gelegen, dat tal van kiezers nog loefden onder de suggestie der Statenverkiezingen en hun stem uitbrachten op twee candidaten. Als curiositeit kan zeker dienen, dat zich gisteren een arbeider kiezer, die van den hooioogst uit Friesland was gekomen te Smilde zich, nadat hij gestemd had, tot het stem bureau wendde met de vraag, waar hij ver goeding kon ontvangen voor reiskosten en verzuimde daghuur, iets, wat, naar hij be weerde, hem in Friesland was toegezegd. Juffrouw MórpurgoFelmans te Amster dam had ditmaal geen oproepingskaart ontvangen en ze heeft Dinsdag haar kiezersgeluk niet beproefd. Toch is by de juffrouw nog heel veel moeite gedaan om haar naar de stembus te krijgen, zegt het H. b. I. d. Zelfs kreeg zij bezoek van een drietal vooraanstaande vrouwen uit de kiesrechtbeweging, die haar voorstelden om heden een betooging te orga- niseerenjuffrouw Morpurgo, omstuwd door kiesrechtvrouwen, optrekkend ter stembus. Maar de juffrouw bleef liever, zooals ze vertelde, rustig in haar winkel op Rapenburg. Ver kiezing en kiesrecht voor de vrouwenze voelde er niets voor. Dezer dagen ontving een oud inwoner van ■0 L j NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Bemelumer Oldephaert en Noordwlde. WVA M AAM in.

Friso nl | 1913 | | pagina 1