School voor uitgsbrsid lager Onderwijs te WORKUM. Hindeloopen en Stavoren. Geale as kandidaat. ZATERDAG 28 JUNI 1913. 39ste Jaargang. No. 27. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. van zijn rede geeft, het De koningin naar Sneek. Blijkens door het comité ontvangen bericht, bestaat bij de koningin het voornemen, de van 23 Juli tot 3 Augustus te Sneek te houden internationale tentoonstelling van Nijverheid en Watertoerisme te bezoeken. Dit bezoek, dat geen officieel karakter zal dragen, is bepaald op 25 Juli a.s. meldt de L. Ct. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat het in het voornemen van H. M. ligt het bezoek aan den tentoonstelling te combineeren met Jimme moatte witte, achte lêzers (frouljue een tocht, gedeeltelijk per stoomboot gedeel- Een ernstige botsing. In de nabijheid van Leeuwarden, aan den straatweg naar Groningen, even voorbij hot Tolhuis, by kilometerpaal 21/a, is Dinsdagmorgen te ongeveer 10 uur een ongeval gebeurd, dat helaas niet zonder betreurenswaardige gevolgen is gebleven. Van den kant van Leeuwarden kwam een auto, van tegenovergestelde richting naderde een vrachtwagen en daarachter een motorfiets. Het toeval wilde, dat deze ver* voermiddelen elkander ongeveer op één punt ontmoetten. De vrachtwagen week uit voor de auto, doch toen de stoomfiets ook wilde passeeren, bleek aan de rechterzijde van den weg geen voldoende gelegenheid voor passage, zoodat de motorfiets links van den vrachtwagen wilde gaan. De wending, die de bergder van do motor fiets, de ongeveer 23 jarige Tgmstra, van Kollum, zoon van den lijnoliefabrikant, nam, is hem noodlottig geworden. Hij kwam met de auto in botsing, welke zeer hevig was. Een schipper, die op eenigen afstand zich met zijn vaartuig in de Bonkesloot bevond, maakte een voetganger op een „plof* opmerksaam, die gevolg bleek te zijn van genoemde botsing, De auto geraakte in de Bonkesloot. Een hengelaar, die zich toevallig op die hoogte aan den wal bevond, werd ook meegesleurd en kwam eveneens in *t natte element te recht. Niet zonder moeite kwamen de in zittenden van de auto en de hengelaar weor op ’t droge. De motorfietser lag in de berm. Hij was ernstig aan een been gewond; hot lichaamsdeel bloedde hevig. In een tweede auto, die ter plaatse kwam, werden de heer Tgmstra en de vissoher, die zijn arm had ver wond, naar het Bonifacius hospitaal te Leeuwar den vervoerd. Dr. Sikkes, die den hoer Tgmstra behandelt, heeft eene ernstige beenbreuk ge constateerd. De inzittenden van de auto, die aan de Leeuwarder IJs- en Melkpoederfabriek toe behoort, werden niet gewond. De auto is dwars over een der langs den weg staande boompjes in den sloot gereden. Hot motorrijwiel ligt onder don wagon ia hot BURGEMEESTER en WETHOU DERS van WORKUM brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de nieuwe cursus aan deze school aanvangt den 2 September 1913, en dat leer lingen, op dien datum den leeftijd van elf jaren bereikt hebbende, die tot de school wenschen te worden toegelaten, zich vóór 13 Juli e.k. bij het Hoofd dier school kunnen aangeven. Workum, den 23 Juni 1913. Burgemeester en W’ethouders 'voornoemd, T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. wirden binne fen dat hinnegean, hie se der mei fen hjar keard. Hie se de bui hingjen sjoen dan scoe se dy mis-set, dy 't se hjar seis noait forjaen koe, net bigoun wêze. Mar nou is ’t sé. Hja bakje thé op bêd krigit se net iens mear. Hwet al in brütaelens, hwet al in oerskattenjen him seisDy smoarge kearel is nou dochs rounom ta yn steat, syn eigen heilichste hüslike plichten forwaerloast ér, trapet er mei foetten 1 Sokke kandidaten moasten noait trouwe. len hope hat Beits noch yn ’e nije wike is 't stemmen, en as Geale dan noch ris to min Hwent, tinkt se, nou ’t er kandidaet is, is er al net mear to brüken; ho mei ’t wol komme, hwennear ’t hy der as raedslid yndraeid? Lézers, we scille ris ouwachtsje ho 't de stembos it mei Geale en Beitske yn ’t sin hat. FRISO. telijk per auto, door een voor de Koningin nog onbekend gedeelte van Friesland. Prins Hendrik te Leeuwarden. Gister heeft Prins Hendrik een bezoek ge bracht aan Leeuwarden, om de 4e algemeene vergadering van het Oranje Kruis te kunnen presideeren. Omstreeks 10.50 arriveerde de Prins met den sneltrein van het Loo. Uit alle openbare en vele particuliere gebouwen woei de driekleur. Gisteravond werd in den Prinsentuin ter eere van het hoog bezoek een schit'erend vuurwerk gegeven. Heden vertrok de Prins weer naar het Loo. Dr. Kuyper in de Eerste Kamer. Naar de Tel. verneemt, is er sprake van, jer een der eerlang voor Zuid-Holland in de Eerste Kamer open te vallen zetels zal worden aangeboden (a.s. va- oature-Waller.) De tweede vrouwelijke kiezer in actie. Om halfnegen eergistermorgen is juffrouw Taetske de Jong («Azn.«) te Amsterdam, ver gezeld van eenige kiesrechtvrouwen, naar het stembureau aan de Oude Schans gegaan om haar stem op een der candidaten uit te bren gen. Het was een hoogst vriendelijke ont vangst zegt het Hdbl., welke den dames ten deel viel; de heeren achter de tafel glimlach ten zelfs gemoedelijk; zeker als ze waren van de machteloosheid der vrouwen in dezen. Waarom lacht u eigenlijk vroeg juffrouw De Jong den heeren. «Omdat u niet moogt stemmens, antwoordde de voorzitter van het stembureau. «Maar heeren protesteerde de bewoonster der Binnen Bantammerstraat, ju hebt mg v i e r keer een kaart gestuurd om te komen stemmenhier hebt u mijn geboortebewijs en hier mgn belastingspapieren. U ziet dus dat ik dezelfde Taetske de Jong ben, die u hebt opgeroepen en die in 1880 in IJlat werd ge- boren. «Volkomen waar,< stemde de voorzitter toe, «maar bier staat Azn.« u toch niet vallenmengde mevrouw Drucker in het gesprek en moeder de Jong hebben op den vermeld op het geboortebewijs van «Déérover zult zich nu «vader datum, juffrouw Taetske, maar één kind aangegeven bg den burgerlijken standdezelfde die door u werd opgeroepen om heden te stemmen. Als u de juffrouw niet toestaat om te stem men, verklaart u derhalve de kiezerslijst voor ongeldig. De voorzitter van het stembureau mees muilde eens de overige leden meesmuilden eveneensde juffrouw mocht niet kiezen.... Mr. Troelstra te Leeuwarden. Woensdagavond heeft mr. Troelstra te Leeuwarden zijn triumf te midden zijner kie zers gevierd. We knippen uit het verslag, «To Geale, forskjinje dou de bern gau efkes.» «Né, der kin ’k nou net mei steangjin tiid for,« sei Geale kerbüstrich tsjin syn Beitske. «Hwet for drokte hast’ dan allegjerre noch wol?« frege Beitske moai snibbich. «Ik moat noch efkes for myn forkiesing yn 'e wapens,biet de man koart ou en neam syn pet en gyng foart. Beitske wier süver forstomd, hja stie forbüke as hie se ’t yn Keulen tongerjen heard. Soks wier hja net fen hjar man wend. «Dy forkie- singen dat beskriuwd hwet,« sei se njunkelytsen do ’t se hwet ta hjar seis bikomd wier, en hja wier ynwindich net in bytsje nidich. En om dat léste goed to bigripen moatt’we tobek ta de tiid do 't Geale en Beitske just noch mar troud wierne. «To Geale ju, bringst my in bakje thé, ju en och, sa seaft as rizenbrij frege Beitske dat efter ’e bêdsplanke wei oan Geale dy ’t er al efkes earder oukommen wier. De jonge man hie dan wol sizze kinnen, der ha we üs lytse faem for, dy ’t dochs ek like goed as hy, mis skien wol better thé-sette koe, mar jonge, wêz sa bretael mar ris, as sa’n tear stemke giet to smeekjen, en dan mei sa’n njuet glimkjend ge- sichtsje, onder ’e krüze krollen wei, en dat noch wol yn ’e wiggewiken! Geale sette thé sa goed as er koe en brocht in bakje nei ’t bêd, laedde earst rjue süker yn ’t kopke en naem it leppeltsje fol fen it boppest üt ’e mêlkkop. Dan siet er sa lang by ’t foet- tenein to wachtsjen as Beike it hearlike outrek- sel mei lytse tuegjes efter it sniewite nachtsjak sipelje liet. Dan krige er kop en pantsje wer fen hjar oan, bistopje noch efkes och, sa’n wille. Sont dy tiid wierne der fjouwer jierren for- roun, mar al de moarnen yn dy tiid hie Beitske op bêd it earste bakje genieten, dat Geale mei de selde gewilligens as yn de earste wiken, hjar brocht. Jongtroude manljue, Friso warskout jimme! Begjin er net mei om jimme yn de earste dagen ten ’t trouwen hwennear jimm’ noch yn de Ijeafderüs fortiisd sitte, om jimm’ seis forplich- tingen op to lizzen, hwent hwet ienkear üt meigeanendheid en aerdigens dien wirdt, dat kinne de sydsilfers best meitsje ta in hüslike eanwênst. Hwent dat thé-boarnen fen Geale oan Beits op bêd, wier de oarsaek dat er letter al heel onder hjar rekke, dat se him fiterje en jeije doarst hwer ’t se ’m hawwe woe, dat er it like drok hie for hjar as for him seis en syn eigen wirk. Sa kinne lytse oarsaken al greate ge- folgen jaen. Geale hat dat letter ek wol faek ynsjoen, mar it wier to let. Hy koe it pak net mear fen syn skouders skodzje, en derom bügde er him del as in slaef fen syn eigen skild oertüge. Toneersten wie hy mar allinne de rinner en tsjinner fen syn oare helte, mar o wealich, do ’t lytse prins Piter en prinsesse Pytsje hjar komste yn dat hüs krigen hiene, do moast Geale trijeris sa hird, trijeris safolle. Nou krige er it noch earst ris folhannich en drok, en gyng it faek by dei en by nacht. Ek by nacht hwent howol de ring fen ’e wirksumheden him sadwaende al bilangryk üt- Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. dat het Leeuw. Nbld. volgende Spr. is van plan, om zoolang hg leeft en aan de politiek mee kan doen, dit district niet weer te verliezen. (Applaus.) Een stemDer scille wy for soargje 1 (Luid gelach Het zal niet vanzelf gaan, dit district to behouden. De omstandigheden waren nu bj- zonder gunstig, de geest in het district was voor den heer Thomson minder gunstig dan vroeger. Hij wil niets te zijnen nadeele zeggen. Hjj heeft het volgende telegram van Thomson ontvangen: Eere den overwinnaar I Thomson. Dit is spreker zeer sympathiek. Ook ia de scherpe verhouding tusschen rechts en links van gunstigen invloed geweest. Het ia do vraag of die omstandigheden later weer sullen bestaan. Er moet hier sterke propaganda worden gemaakt. Spreker hoopt zgn sociaal democraat zijn practisch te vereenigen mot do belangen van dit district. De autoriteiten mogen bij spr. steeds aankloppen. Deze dag is spreker een der gelukkigste van zijn leven. (Applaus.) De coalitie is gevallen, omdat zij inging tegen den geest des tijds en reactionnair was. Er moet iets beters voor in de plaats komen. Algemeen Kiesrecht, ook voor vrou wen, willen wij in de wet practiseerenhot regresrecht voor de Eerste Kamer is oen vervlogen illusie voor de vrije liberalen geworden. Nu de toekomst. Deze zal voor de soo.- dem, politici niet gomakkelijk zgn. Bijna 1/5 der Kamer is ons en 1/3 is voor de concen tratie. Nu kan meer bereikt worden. Echter ook de verantwoordelijkheid is toegenomen, maar ons anti kapitalistisch standpunt kunnen we niet prijsgeven. Als de vrijzinnigen mee- loopers in ons zien, hebben ze 't mis. Ook de coalitie dwaalt, zoo ze meent, dat wij de regeering zullen tegenwerken, zoo deze din gen wil tot stand brengen, die in *t belang van ’t volk zijn. Na een gloeiende peroratie die geestdriftig wordt toegejuicht, eindigt de heer Troelstra zijn rede. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bg abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoeastr. 76-78, Ajutendaa breide het by Geale oer deiBeitske is er net oer foldien, net oer tofreden en de goedlike I man krijt ek noch de gunst dat er nachts, as ien fen de bern hwet pizerich is of wirde wol, fen 't bêd ouspringe mei en al nei ’t Beits him seit en hjit mei 't bern ompakke moat om de frede to biwarjer of wer sjucht to winnen. Ta eare fen Geale (of fen Beits, dat doar ik net ütmeitsje) moat sein wirde dat de man omgean koe mei de hüslike plichten dat it lust wier. En dochs, it gyng mei him krekt as mei in learling op ’e fioele dy de kinst yn ’e macht krige en dan gjin nocht mear oan ’e musyk hat. Geale droech syn jok noch altyd wol, mar stemmen krije mocht, it bigyng him swierder to fallen. De opdrachten fen Beitske, en it «baes-wêze-wollen,”, it »kening-yn-syn-wênning« it «de man-is-’t- hoofd en al dy titels dy de idelens fen de man streele en him syn weardigens fiele litte, dy kamen yn opstand en bigyngen tsjin elkaar to lüken om it langste ein yn Geale-binnespul. Hy bigyng to protteljen, woe him hast al ris forsette mar ont nou ta: om ’e nocht. Syn tsjin- war waerdt gjin acht slein om reden dat Beits seis al safolle hie to klauwen en fen in faem koe langer ek net alles ferge wirde, omdat men sok folk for ’e eagen halde moat om se net in forkeard sieed yn ’e kop to bisoargjen en derby ek, sa’n minske moat ek op ’e tiid hjar rêst ha, en dan it hie altyd al sa wést!!! Ja, just, dat léste! Jongtroude mênljue, hwet ha ’k niis warskóge? »It wier altyd al sa gien”Geale helle in sucht üt ’e lytse teannen wei open die ’t wer. En nou samar hookstrooks, sa onforwachts dy omkear. Dy forflokte forgearinge fen de kiesforieniging I hoege it net to lézen hwent is is in manij ue’s- stik, en omdat de lezereskes der net mei bigjinne scille hat Friso de titel hjir boppe dan ek al mei sin üttocht). Dus manljue-lêzers, der wier yn Geale syn doarp in gearkomste halden fen de leden fen de Kiesforieniging. Geale rekke der ek hinne. Do ’t er de bern üt ’e wei en ’t «goed” ynhelle hie, forstrüpte er him en sette de stap. En ik kin jimme sizze, do ’t er yn ’e werom reis nei hüs ta roan, wied er in heel oar minske. Dy selde Geale dy ’t him as Jop sa gedildich brüke liet, dy ’t Beits sa goed «dresseerd” hie, dat se him om ’e finger woelje koe: strak scoe se hjar eigen man net mear kinne, hwent sa ’k sei, hy wier in oar minske wirden. Hwet wied er dan wol bard? freegje jimme nijsgjirrich, nou sjuch yn dy forgearinge wier Geale net minder as kandidaat for de gemeinterie steld. As Beitske do dy jouns safolle witten hie as v nou, dan wol ik wol sizze, hie Geale net der j r‘ ^uyP' hinne mochtten; nei dy «aeklike forgearinges: Auid-Holland m de bidoel ik, nei ’t syn wiif dy byienkomste nou tsjinwirdich forwinsket. Geale dy ’t foarhinne sa goedlik, sagesechlik as in hountsje wier for syn wiif, is sont dy jouns mar fry hwet baes-eftich. Hy hat in streef en earnstich foarkommen, in soarte fen wear digens leit oer heel syn balding, yn syn praet en yn syn menieren. Hy hat syn hier to Ljouwert knippe litten en nou striellet fen ’e hege foarholle syn kennis yen as in fytslantearne by tsjustermoanne al tomjitte. In soarte fen in staatsmans-wizens fielt er yn him seis al «werken,hwet ta gefolgen hat, dat it hert hwet omheech sketten is, it krop I en boarst hwet foarüt. Der moat ek romte for sok spul wêze as men oars de holle al fol hat. In hele boel bisonderheden jaene blyk ten de nye tastan der ’t Geale op 't heden yn forkeard. De tün dy ’t sa nedich ris goed wjudden wirde moast, groeit er for wyld op ta. De man hat gjin tiid for sok wirk, hy sit altyd op ’e noas yn ’e krante. Hy moat léze en witte ho let as 't is; op ’e hichte bliuwe mei de polityke wrald. Hy moat in iverich partyman to reden stean, in forkiesingsagint fynt mear bilangstelling by him as syn eigen wiif en bern. Beits kin net mear op him rekkenje yn de hüshalding, neat i mear mei him bigjinne. As hja him al seit, 1 dat hy hjar meinoar oan ’e dyk bringt mei syn oerdwealske kop; Geale steurt him der neat oan en hat gjin earen for hjar.jammerklachten. Dan probearet hja it wer mei in bitoefte list, hja wirdt moeilyk en mankelyk, lit triennenyn ’e eagen komme mar ek dat is om ’e nocht. Geale moat de selstannige man bliuwe, hy, de steunpylder fen de maetskippy. En altyd wer foeget hy efter de smeekjende fragen: Geale ju, doch dit ris of doch dat ris koartwei«né, der ha ’k gjin tiid for,« mei in stemme der ’t it izerfêste yen yn tomjitte klinkt. En Beitske moat it oansjen dat hjar man dy ’t se alheel nei hjar winsken opfied hat, nou yn dizze fjouwer wiken hjar boppe de holle groeit. Gjin wonder dat hja tsjinwirdich alles hwet nei polityk rükt, haetet en forgrout üt ’e groun fen hjar hert, en dat de greatste eigewaesje yn ’e wrald op heden is, it kandidaetskip fen hjar man. O hwerena hat se him dy jouns ek gean litten Do hie se ’m noch yn ’e macht, hie se nech né sizze kinnen en de rampen dy *t it gefolch FRISO. i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldepbaert en Noordwolde.

Friso nl | 1913 | | pagina 1