Bekendmaking. brandgevaar door hooibroeien te voorkomen, Ilindeloopen en Stavoren. ZATERDAG 5 JULI 1913. 39ste Jaargang. No. 28. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. i mr. 1 Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. Minister van Waterstaatde Hoofd-inge- der afdeehng Friesïands Zuidwesthoek, was goed bezocht. In verband met het feit, dat jaarlijks groote worden uitgegeven voor het uitdiepen en Jansen weet gij wel, en 2 vrijzinzig- zenden bij het Provinciaal bestuur van Fries land. Toen bij onder dagteekening van 30 October 1912 de declaratiën inzond, werd hem medegedeeld, dat volgens de wettelijke be palingen alle vorderingen, die niet binnen den genoemden termijn worden ingediend, zullen gehouden worden voor verjaard en vernietigd. Thans heeft genoemde heer zich tot de Staten van Friesland gewend met een verzoek om de uitbetaling alsnog te willen bevorderen. Ged. Staten stellen echter voor, adressant te kennen te geven, dat zijn verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. Bjj ongeluk doodgeschoten. Betreffende hot overlijden van den kersen plukker v. O. te Werkhoven is later gebleken, dat de dood niet het gevolg van den val van een ladder was, doch dat iemand, die in den boomgaard met een buks op spreeuwen schoot door een nootlottig toeval, v. O. in bet voor hoofd heeft geraakt. De kogel, die in de hersenen drong, maakte dadelijk een eind De dader, een zeerach- tenswaardig man, heeft zich zelf bij de justitie aangemeld. De partijen in de Prov. Staten. De Stand, geeft het volgende overzicht over de partijverhoudingen in de Prov. Staten van alle provinciën. In Noord-Holland 39 vrijzinnigen, 22 van nieur van den Waterstaat, van Nes van Meerkerk, hoofdinspecteur-generaal. Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid: Be BURGEMEESTER der Ge meente WORKUM; gelet op eene aanschrijving van den Commissaris der Koningin in deze provincie; wijst bij deze de ingezetenen op het groote belang, allereerst van henzelven, om het en vestigt voorts de aandacht op den inhoud van artikel 158 van het Wetboek van strafrecht, waarbij onder anderen verschillende straffen zijn gesteld tegen hen aan wier schuld, waaronder is te verstaan nalatigheid, achteloosheid, gebrek aan voorzorg enz. brand is te wijten. Workum, den 30sten Juni 1913. De Burgemeester woornoemd, T. M. ten BERGE. Het lijk van P. werd naar Leiden ter schouwing opgezonden; dit onderzoek bracht aan het licht, dat de man met arsenicum was vergiftigd. Maandagavond halfelf werd de vrouw opnieuw aangehouden en na een verhoor van vier uur, haar door de veldwachters Bodin en Dupeau afgenomen, viel ze door de mand en bekende niet alleen haar man, doch ook, in vereeniging met den boerenarbeider B., met wien zij in intieme verstandhouding stond, den vader van B. te hebben vergiftigd. Vrouw P. is 29 jaar en moedor van vier kinderen, waarvan het oudste 13 jaar ia. Haar man was boerenarbeider bij den land bouwer J. N. Los. Deze waarschuwde hem Maandag voor acht dagen, dat hij wat beter op zijn vrouw moest passen. Thuis komende heeft P. haar onder handen genomen, daar over is een woordenwisseling ontstaan en Dins dag tegen den avond, nadat hij zijn warme maal had gebruikt, is P. plotseling ziek ge worden. Hij kreeg krampen en braakte. Zijn vrouw heeft hem toen een ei met cognac klaar gemaakt, waarin ze, evenals in hot eten Eerste Kamer, opengevallen door het bedanken heid gesteld, van den heer W. Prinzen, wordt aangeboden 1,,v aan mp L- R««pr>ut. minister van waterstaat. sommen worden uitgegeven voor het uitdiepen en op andere wijze bevaarbaar houden der provinciale kanalan en vaarwaters in Friesland, is reeds in 1906 door de commissie van rap- j porteurs over het voorstel omtrent de aan- wending van een op de provinciale begroeting j voor 1907 uitgetrokken som van f 55000 voor kosten van gewoon onderhoud van ka nalen en vaarwaters de vraag opgeworpen, of niet langzamerhand de tijd aanbreekt, dat in het onderhoud op andere wijze behoort te worden voorzien. Daar uitdieping slechts tijdelijke voorziening geeft, gaf de commissie twee middelen aan de hand, n.l of de oevers te beschoeien, óf een strook grond langs de drukste vaarten met onbeschermde oevers te onteigenen, deze strook glooiend af te graven en daarop een rietbeplanting aan te leggen. Thans is door den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat rapport uitgebracht over de beschouwingen der commissie, aan het slot van welk rapport genoemde ambtenaar de conclusie trekt, dat de kosten van be schoeiingen of andere door de commissie ge dachte oevervoorzieningen die van het uit diepen zoodanig overtreffen, dat hij niet kan aanbevelen in deze richting te gaan werken. Ged. Staten stellen dan ook voor het rap port voor kennisgeving aan te nemen. Openbare school te Molkwerum. Uit Molkwerum wordt aan de L. Ct. ge meld Hier doet zich het geval voor, dat zich voor de vacature van hoofd der openbare la gere school een tweemansschoel voor 46 leerlingen geen sollicitanten aanmelden, ook niet, nadat het gemeentebestuur het mi- nimum-traktement met f 50 verhoogde. Dit schijnt aanleiding geweest te zijn, althans de naaste aanleiding, dat pogingen in het werk werden gesteld om tot de oprichting eener bijzondere school te komen. Of men daarbij gedacht heeft aan de mo gelijkheid, dat alle of nagenoeg alle ouders van schoolgaande kinderen daarvoor zouden zijn te vinden, en de openbare school een voudig omgezet zou kunnen worden in een bijzondere, kan buiten bespreking blijven, maar zooveel is zeker, dat daarvan niets zal komen. De besturen der afdeeling >Frieslands Zuid westhoek van het N. O. G. en der afdeeling >Warns< van >Volksonderwijs< hebben Za terdag j.l. een publieke vergadering uitge- sehreven te Molkwerum, waar als spreker optrad, om het goed recht der openbare school aan te toonen, de heer J. Sparenburg, voor- t zitter van het N. O. G. garijp verzuimde om drie declaratiën, tot een Die vergadering, geleid door den voorzitter mr. W. A. van Emden, hoofd der afdeeling arbeidersverzekering. Minister van Koloniënmr. C. Th. Deven ter, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal en benoemd lid der Tweede Kamer voor Assen. Het Kabinet zou dus >een politiek Zaken- kabineU zijn. Kanalen en bruggen in Friesland. Naar aanleiding van voor en na ontvangen adressen hebben Ged. St. van Friesland be sloten meer eenheid te brengen in de verlichting van provinciale bruggen en sluizen, in dien zin, dat rood licht wordt getoond, indien het kunstwerk onveilig en groen licht wanneer het veilig is. De gemeentebesturen en andere betrokkenen zijn uitgenoodigd eenzelfden maat regel te nemen. In verband hiermede stellen Ged Staten tevens voor art 35bis van het Provinciaal huishoudelijk reglement van politie te wijzigen in dien zin, dat wat de scheepvaartseinen bij de trambruggen betreft, den schippers twee roode lichten, loodrecht boven elkaar worden getoond, wanneer de brug, in verband met het tramverkeer niet mag worden geopend, terwijl de gewone gesloten stand enkel door een rood licht wordt aangegeven en des nachts, wanneer de brug wordt geopend, het enkele roode licht wordt vervangen door een groen, om den schippers het sein te geven, dat de brug voor het doorvaren veilig is. Verder wordt uit Leeuwarden gemeld: Daar wordt de school in dienst gesteld van kerkelijke en j strijd met den aard van geen oog hebben voor i wijl ze niet onder hunne bevatting vallen. Spreker is dan ook van meaning, dat het ware belang van het kind het beste gediend wordt op de openbare school, waar het kind overeenkomstig zijn aard ontwikkeld wordt. Met een welsprekend woord sloot de voor zitter de zoo goed geslaagde vergadering. Begrooting provincie Friesland voor 1914. De door Ged. Staten van Friesland aange boden ontwerp begrooting der prov. inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1914 sluit in ontv. en uitg. met een bedrag van f 1 235.409 31 Voorgesteld wordt te heffen 411/2opcent op de hoofdsom der grondbelasting voor onge bouwde eigendommen en 31 op die voor ge bouwde, voorts 20^2 opcent op de hoofdsom der personeele belasting. De opbrengsten van kanaal- en bruggelden zijn geraamd op f 112.622 50 en die der geldleeningen op f 308.000. Hieronder is begrepen een voor gestelde tijdelijke geldlecning ad f 300.000 ter voorziening in de mogelijke tijdelijke be hoefte aan kasgeld. Voor bestuurkosten is uitgetrokken een som van f 171.003.73, voor provinciale wegen en werken f 144 620, voor renten.en aflossingen van geldleeningen f 436,275. Kamerverkiezingen. De Nederlander weet mee te deelen, dat het voornemen bestaat geen candidaat te stel len voor de nieuwe verkiezing in Rotterdam I (vac.-Spiekman). Dr. Scheurer, lid van de Tweede Kamer voor het district Sneek, heeft, naar de Ned. mededeelt, minister Colijn zijn zetel aange boden. De heer Colijn heeft echter bedankt. Het Huisgezin verneemt, dat verschillende I voorkwam, het verhoor leverde niet voldoende leden van Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De ministerieele crisis. Naar het H d b.l. verneemt, zal mr. P. J. Troelstra, gevolg gevende aan de tot hem door de Koningin gerichte uitnoodiging tot een onderhoud, zich Zaterdag 5 Juli naar het Loo begeven. Gisteren heeft H. M. geconfereerd met de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer. Over het feit, dat Mr. Troelstra naar Het Loo gaat, zegt Het \olk Wij achten het niet overbodig hierbij op te merken, dat dit onderhoud volstrekt niet be- teekent, zooals ons blijkt dat sommigen den ken, dat de koningin aan Troelstra een minis- tersportefeuille zou aanbieden. Bij een kabi- netskrisis behoort het in een parlementair geregeerd land tot de constitutioneels gewoonte, dat het hoofd van den Staat zich door de voorzitters der beide Kamers, de vice-president van den Raad van State, de minister van staat en de leideis der voornaamste politieke partijen laat inlichten over den politieken toestand en over de meest voor de hand liggende oplossing der kabinetskrisis. Eerst daarna draagt het staatshoofd, aldus van verschillende kanten voorgelicht, aan een of ander staatsman de vorming van een mini sterie op. Tot dusver was de S. D. A. P. steeds van dit politiek krisisoverleg uitgesloten haar groei maakte ook aan die uitsluiting een einde. Troelstra’s onderhoud met de koningin heeft dus geen ander doel, dan dat hij aan de draagster der kroon, die de constitutioneel geroepene is om de kabinetskrisis op te los sen. daaromtrent zijn inzichten mededeelt, een funktie, waaraan hij zich uit den aard der zaak niet onttrekt. De Haagsche corr. van >De Tijde heeft vernomen, dat het nieuwe kabinet reeds ge heel in elkaar zou zitten en als volgt zou zijn samengesteld Minister van Buitenlandsche Zaken M. Tydeman, lid der Tweede Kamer. Minister van Binnenlandsche Zaken, tevens kabinetsformateur: mr. P. W. A. Cort van der Linden, oud-minister van Justitie, lid van den Raad van State en lid van de pas ont bonden Grondwets-commissie. Minister van Justitie: mr. J, Limburg, niet herkozen Kamerlid. Minister van Defensiede gep. kolonel Bosboom. Minister van Financieën: mr. dr. A. van Gijn, tbesaurier-generaal aan het departement van Financieën. den heer W. Prinzen, wordt aangeboden mr. L. Regout, minister van waterstaat. Wat de Tweede Kamer is! Op den dag der Kamerverkiezingen was op ’t schiettenein bij Assen een afdeeling infanterie aan ’t oefenen. De luitenant, met de oefening belast, sprak de hem omringende miliciens als volgt toejongens, het is van daag een gewichtige dag voor ons land, er heeft heden een groote gebeurtenis plaats. Weten jullie wel, wat er vandaag te doen is? Een stemja luitnt., het is verkiezing voor de Tweede Kamer. Luitenantjuist wat de Tweede Kamer is? Milicien Jansen: Jawel luitnt., dat is.... de koamer van sergeant Martens! Ken duur verzuim. De heer W. ten Hoopen, veearts te Harde- P’ariin verzuimde om drie declaratiën. tot een I -- totaal bedrag van f 173 25, wegens gehouden toezicht op de veemarkt te Leeuwarden in I 1911, tijdig, d, i. vóór 1 Juli 1912, in te beschouwd. In het vervolg zijner rede stelde spreker in het licht, wat de voorstanders van openbaar onderwijs tegen hebben op de bijzondere school. Daan xzrzx».rlF slzz ti/iknnl in rlixinftF VttQ politieke belangen, geheel in de kinderen, die J al die verschilpunten, 1 n n a ksAvro r» r» vmllzbn rechts en 16 socialisten in Zuid-Holland 46 rechts tegen 36 links, waaronder 3 socialisten. in Zeeland 20 rechts -f- een wilde, n.l. notaris van Dalsum van de Volks wilparty en 21 links; in Utrecht 30 rechts, 1 wilde, 8 liberalen, vrijzinnig-democraat, 1 sociaal democraat in Gelderland 36 rechts, 26 links; in Overijssel 24 rechts, 23 links, in Drenthe 23 liberalen democraten in Friesland 27 links tegen 23 rechts; in Groningen 29 liberalen, 7 vryzinnig- democraten, 6 sooiaal-democraten, totaal 42 links tegen 3 rechts. N.-Brabant en Limburg zijn geheel r.-kath. Vergiftiging. Over de dubbele vergiftiging te Oude Wete ring meldt men nader aan de N. R Ct.: Woensdag 25 Juni stierf te Oude Wetering onder zeer verdachte omstandigheden de boerenarbeider P. P. De man was slechts één dag ziek geweest en had, naar men den dokter meedeelde, hevig gebraakt, doch toen de dokter aan de woning kwam, lag de man wel te krimpen van pijn, doch van uitbraakselen of anderszins was geen spoor, Die had vrouw P. in de vaart geworpen, zei ze. De man overleed, dr. Melchior, de genees heer, waarschuwde de justitie, de burgemeester liet de vrouw gevangen nemen en naar Roelof-Aerendsveen brengen, doch toen het parket uit Haarlem kwam, vond het niets in de woning te Oude Wetering, dat verdacht de staten van Noord-Brabant van »tof op om de vrouw nog langer vast te houden plan zijn te bevorderen, dat de zetel in de en zij werd Donderdag weer dadelijk in vrij- De heer Sparenburg zette in het eerste gedeelte zijner rede uiteen, wat het onderwijs aan de openbare school beoogt, n.l. het aan brengen van nuttige en noodige kennis en daarnaast, als van nog meer beteekenis, vor ming van het gemoed. Maar ook liet spreker uitkomen, hoe daar alleen op de openbare school plaats is voor allen, wijl er niets geleerd wordt of toegelaten, dat strijdig is met den eerbied voor de gods dienstige begrippen van andersdenkendendat dit instituut alzoo onze volkséénheid bevordert. Met instemming werden deze woorden aan gehoord en toen dan ook de voorzitter de vraag stelde of er in de vergadering aanwe zigen waren, die voor hun kinderen te Molk werum openbaar onderwijs begeerden, werd een desbetreffende verklaring geteekend door acht personen, terwijl met zekerheid gerekend mag worden op de sympathie van afwezigen, zoodat het voortbestaan der openbare school te Molkwerum als gewaarborgd mag worden aan ’s mans leven. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesian-1, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam t vxr.xx—x xt NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1913 | | pagina 1