Hindeloopen en Stavoren. 1 I ZATERDAG 19 JULI 1913. 39ste Jaargang. No. 30. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. 1 4. 7. 8. 9. 10. 11. 12. r I L 13. 17. maar van Voor de villa 14. 15. 16. 1. 2. 3. Bestolen. Een reiziger, die te 's-Gravenhage met den Franschen trein aankwam, kwam by aankomst Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. I 5. 6. I teurswet een civiel-rechterlijke vordering in gesteld door een veelheid van 100.000, zegge honderdduizend liter melk heeft overschreden. Het vetge halte was steeds boven 3 pet., zoodat dit dier voorwaar een zeldzaamheid mag genoemd worden. Het beeat is nu 17 jaar oud en heeft 15 kalveren ter wereld gebracht, waar onder vele, die de moeder in opbrengst eve naren. Stellen we de gemiddelde melkwaarde op 5^2 cent, dan bracht dit dier ruim f 5500 op. een poets bakken. Op zijn beurt gaat hij naar de tuin, en haalt daar 2 steenen van ongeveer de zwaarte en de grootte der messen, pakt deze fijn in, met adres en quitantie goed voorgenoemde talje-man H. L. messen. Nu moest de jongen, die het pakje bezorgen moest, óók op de hoogte gebracht en afgericht worden, anders krijgt hij de steenen misschien naar 't hoofd. Een flinke jongen, met veel durf, gaat er ten slotte op af. Hij De dan zij meesten opladen. De zakken, die zij party voor den achteruit wordt Meer dan tijd Een melkkoetje. De landbouwers van der Stee te Zeven- bergschen Hoek (N.-B.) zijn eigenaars van •en koe, die tot heden de niet geringe hoe- I 1 Verdacht de balen gestolen te hebben zijn aangehouden: de voerlieden A. B. en A. A., de expeditie-knecht A. B. uit Schiedam en de Men zjj gewaarschuwd. Iemand te Rotterdam schreef op een ad vertentie waarin een betrekking werd aange boden. Hy kreeg al spoedig bericht, waarin gemeld werd dat hij voor een goede functie in dienst kon treden, mits hg f 100 stortte. De man had echter geen f 100. Slechts f 40 vormde zyn heele bezit. Hij gaf dit bedrag af, en is nu dit ook nog kwyt. Want de man die de betrekking te vergeven heette te hebben, heeft niets meer van zich laten hooren. Berooving. In de billardzaal van Krasnapolsky te Am sterdam heeft eergistermiddag omstreeks 5 uur een zeer brutale berooving plaats gehad. Zoo als gewoonlgk op dat tijdstip was het zeer druk in de zaal: alle billards bezet en de noodige kijkers daar omheen. De blikken van een dier kg kers dwaalden echter een oogenblik van het billardspel af en het viel hem op hoe een ander, hoewel zelf geheel gekleed en dus niet billard spelend, by een jacquetjasje stond te morrelen. Hij waar schuwde daarop de spelers, die oogenblikkelyk hun kleedingstukken nakeken. Al spoedig bleek toen dat een hunner uit zgn portefeuille een bedrag van f 300 vermiste. Inmiddels was de man, die in de nabgheid van het jasje had gestaan, door do aanwezigen in de gaten gehouden. Zoodra de vermissing geconstateerd werd, omringde men hem, waarop hij aanbood zgn zakken te laten nakgken. Dat was den bestolene echter niet voldoende. Met den verdachte en dengene, die hem in de nabgheid van zgn jasje had gezien, begaf hij zich naar een afzonderlyk lokaal en wachtte daar de komst van de inmiddels gewaarschuwde politie af. Toen deze verscheen had een nauwkeurige fouilleering plaats met het re sultaat, dat de drie vermiste bankbiljetjes werden gevonden tusschen den band van do onderbroek van den verdachte. Deze legde daarop een volledige bekentenis af. De ongeveer 50-jarige man, die natuurlyk in verzekerde bewaring wqrd gesteld, zag er fatsoenlijk gekleed uit en gaf op te zgn >agent in tabak, zegt het Hbld. Natuurlijk zal naar den indentiteit een nader onderzoek worden ingesteld. van 1 M. overstroomde. In sommige woningen liep het water voor of achter in, om achter of voor weer een uitweg te vinden. Ook in de nabgheid van het Koninklgk Paleis hadden de bewoners uitermate veel last van het hemelwater. De treinen van Amsterdam naar Apeldoorn kwamen met vertraging aan, daar zij door het overspoelen van het zand op de rails telkens moesten stoppen. Ook aan het Koninklgk paleis het Loo zelf ondervond men veel overlast van het water. Van de ver schillende wegen stroomde het water met geweld in de richting van het paleis, dat in een laagte gelegen is. De benedenvertrekken als: machinekamer, kelders enz. stonden al spoedig onder water. De nieuwgebouwde tunnel geleek wel op een overdekte roei- De bedrieger bedrogen. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur aldus vertelt Het Vad. kreeg een zaak op de Lange Beestenmarkt in Den Haag bezoek van den door de politie gesignaleerden J. Mallée en zijn vrouw, E. van Snick. Zy vroegen tafel- en dessertmessen te zien solide waar want het moest voor een cadeau dienen. De eigenaar van de zaak was niet thuis, en zijn huisgenooté, die niets van Mallée afwist pakte verschillende messen voor de klanten uit. Zg kochten 1 dozijn tafelmessen, 1 dozyn dessertmessen en 1 voorsnijmes met vork. Daarbij werd de vraag gedaan of men een en ander maar over een halfuurtje thuis zou be zorgen, met de quitantie er by (f 27 bij el kander). De eigenaar der zaak komt echter net thuis als de klanten weg zyn, Men zegt hem wat verkocht is en waar het verkochte bezorgd moet worden. Hg leest het adres E. van Snick en dit is hem voldoende om de waar niet zonder moeite ingepakt, weer snel uit te pakken. De eigenaar zal nu echter den oplichters een 6-tal broodbakkers het meel was binnen gebracht. Een goede vondst. Bij het af breken van een oude boeren woning, toebehoorende aan den landbouwer H. Verhoeven te Uden, heeft naar de 's-H Crt meldt, een werkman een aarden pot met zilveren geldstukken gevonden. Het waren alle oude munten met Latynsche opschriften, sommige grooter dan een njksdaalder, andere van de grootte van een gulden. Do inhoud van den pot was 450 stuks, die alle nog gaaf waren. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De BURGEMEESTER van Hemelumer Olde- phaert en Noordwolde brengt ter openbare kennis, dat door hem een vergadering van den Raad dier gemeente is belegd op Zaterdag den 19 Juli 1913, des voormiddags te 91/2 uur, in het gemeentehuis te Koudum. Koudum, den 16 Juli 1913. De Burgemeester voornoemd, P. ERINGA. Punten van behandeling: Notulen. Mededeelingen. Onderzoek der geloofsbrieven nieuw benoemde Raadsleden. Aanbieding Armvoogdijrekeningen dienst 1912. Idem Gemeenterekening dienst 1912. Voorstel van B. en W. inzake aankoop etc. van grond voor den aanleg weg WarnsLaaxum. Idem tot aankoop van grond bij de te bouwen draaibrug te Warns. Idem tot den bouw van een nieuwe conciërgewoning. Vaststelling van een reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. Idem van een verordening tot regeling der geneeskundige armenverzorging. Idem van een nieuwe instructie voor de Geneeskundigen. Adres om verhooging van de onderwgzers- jaarwedden en verkorting van verhoogings- termynen. Voorstel tot het aangaan van een tijdelijke geldleening. Idem van een definitieve geldleening. Wijziging der gemeentebegrooting 1913. Vaststelling schoolgeldkohier 2e kwartaal 1913. Reclames Hoofdelijken Omslag 1913. De prgs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elk* regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam belt aan en J. Mallée doet open. Hier zijn de messen voor meneer, jongen presenteert de quitantie. f 27.50, roept J. Mallée. het is f 22.501 Hier, laat de quitantie maar ver anderen en kom dan dadelijk terug! Ja, maar mijn patroon heeft gezegd geld bij de visch. Nou, als jy de quitantie veranderen laat, dan heb jij je geld. Ik betaal echter geen f 27, als er maar voor f 22.50 waar in zit. Hier heb je een dubbeltjegeef my maar om je geld. dubbeltje: geef mg het pakje, en kom dan dadelyk De jongen dacht: het is gelukt, gaf het pakje en is er daarop met zijn dubbeltje snel vandoor gegaan Een pleitrede voor een nieuwe party. In de N. Rt. Ct. pleit een inzender voor het stichten van een Middenstand, die steeds van die gezet, volgens den schryver. noemt hy het, om de handen aan den ploeg te slaan, en te trachten, een smenschwaardig bestaan» te krijgen. 't Geen hij door 't stichten van een partij voor enkel midden standers hoopt te kunnen verwezenlijken. De auteurswet. De diefstal schijnt als volgt in zgn werk te zyn gegaan: Telkens als de voerlui meel moesten ver voeren, namen zij eenige zakken meer mee, van de Kaatsen. Aan de Maandag te Makkum gehouden kaatsparty hebben 19 parturen deelgenomen, welke door 't lot werden vereenigd. De prijs werd gewonnen door C. J. Werkhoven, te Witmarsum; A. Smids, te Fianeker en P. van der Werf, te Harlingen; de le premie viel ten deel aan J. Hibma te MakkumElgersma te Zurich en Van Hattum te Makkumen de 2e premie verwierven O. Post ma, te Makkum 8. Postma, te Makkum en E- Yntema, te Pingjum. gelegenheid. Met alle kracht was men bezig het binnengestroomde water uit te pompen, doch hierin vorderde men weinig door het voortdurend aandringende water. Langs de Grift en Nieuwe Wetering zgn uitgestrekte weilanden onder water gezet, waardoor de hooioogst nogal schade lijdt. De Hollandsche kaas die van den Balkan terugkwam. De 90.000 stuks Friesche Edammer kazen, die met bestemming voor het Bulgaarsche leger naar den Balkan werden gezonden, doch die daar werden geweigerd en teruggezonden, zyn door de gemeentelijke keuringsdienst te Rotterdam voor de consumptie afgekeurd. De voorgenomen verkooping is dus niet door gegaan. Naar de Tel bericht, levert deze afgespron gen leverantie voor de betrokken firma een schade op van f 90.000. Inhoudsopgave van No. 12 van het Maandblad tegen de Vervalschingen. Schadelijke z.g. Tinnen* Lepels en Vor ken. Uittreksel uit het verslag van den Dir. van den Gemeentel. Gez. Dienst te Rot terdam (Dir. Dr. A. Lam) over 1912. Uittreksel uit het Verslag van de werkzaam heden van den Keuringsdienst van eet- en drinkwaren te Leiden over het jaar 1912. (Dir. Dr. I. I. van Eek.) De verbreiding van typhus door de vliegen. Baeterie-eul- turen in onbevoegde handen. Een anti- muskieten plant. Boek-ontsmetting op op groote schaal. De invloed van den regen op de bevolking. De gezondste ste den. Ontsmetting van scheermessen en tondeuses. Straatreinigen. Feuill. Amerikaansche eerlijkheid. Dood door slangen en wilde dieren. De vervalschende brave kruidenier. Contróle-onderzeekingen van Levensmiddelen en verbruiksartikelen ge daan aan het Laboratorium voor Chemisch en Microscopisch onderzoekDr. van Hamel Roos en Harmens, Amsterdam, 800 Keizers gracht. dernissen. Tegen den eigenaar van het Haarlemsche Voor de villa van den burgemeester golfde Stationshotel is wegens overtreding der au- in de Loolaan een breede stroom van onge veer 100 M. dwars over den weg naar den zevental componisten, die vyver aan den Daendelsweg, die weldra ten ieder f 300 schadevergoeding eischen, omdat boorde gevuld, het overtollige water ontlastte een strykorchest in het stationshotel werken over genoemden weg en deze tot een diepte van hen heeft uitgevoerd, zonder daartoe te M 1-J- T---- zyn gemachtigd of auteursrecht te hebben betaald. aan het Holl. Spoorstation tot de onaangename ontdekking, dat hem gedurende de reis een portefeuille met ongeveer f 400 aan bankpa pier was ontrold. Van de vermoedelyke daders was aan het station niets meer te bespeuren. Bij de politie is aangifte gedaan. Vergiftiging. Ook in het lijk van E. Breed, den vader van den in verband met het plotselinge over lijden van F. Pieneman te Oude-Wetering aangehouden jongen man, is een groote hoe veelheid arsenicum gevonden. Zooals men weet, hebben de eohtgnoote van Pieneman en de jonge Breed bekend, zich aan deze vergiftiging te hebben schuldig gemaakt. te veel opladen hadden, gaven zij dan bybe- r doelde bakkers af. Gisteren zgn nog 2 mede- plichtigen aangehouden. Vijftigjarig bestaan Staatsspoor. Door de Maatschappij tot Exploitatie Staatsspoorwegen zal, naar Het Centrum meldt, bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Maatschappy in September a s. aan het geheele personeel een gratificatie van 5 pet. van het salaris worden toegekend. Een wolbreuk. Dinsdagavond omtrent halfzeven begon het te Apeldoorn te regenen op een manier, die aan een wolbreuk deed denken. De regen, die tot ruim acht uur overvloedig viel, ver oorzaakte velen ongerief. Tengevolge van een gebrekkig en onvol doend rioolstelsel kan het water niet spoedig genoeg worden afgevoerd, met dit gevolg, dat vele tuinen, wegen en lanen onder water werden gezet. Vele bewoners van villa's aan de Loolaan en aangrenzende wegen konden den ganschen avond hun woning niet verlaten en de post vond allerwegen de grootste hin- Diefstal. Uit de >Boston-loods< der Holland—Ame rika lijn aan de Milhelminakade te Rotterdam werden Zaterdag 40 balen meel vermist. Aan de nasporingen van de politie is het te danken, dat zy er achter kwam, dat by De Ryksmiddelen. De opbrengst van de ryksmiddelen over de maand Juni bedroeg f 18.410.989, vrywel overeenkomende met de Junimaand van 1912. De directe belastingen brachten ongeveer een ton meer op dan een jaar geleden, maar de invoerrechten waren ruim een ton lager. De accijnzen leverden een iets hoogere op brengst, doch de indirecte belastingen waren weer lager: registratierechten f 574.027 te gen f 635.983, successsierechten f 1.094.827 tegen f 1 731.721. Hooger waren nog de posterijen met f 120.000 ongeveer. Over de eerste zes maanden van 1913 wyzen de ryksmiddelen een belangrgk hoogere bate aan dan in denzelfden tijd van 1912. Toen was de opbrengst f 89.951.711, thans f 94 329.739. Bond van Friesche Gezelschappen. De Bond van Friesche Gezelschappen bui ten Friesland zal zyn jaarlyksche Friezendag dit jaar houden op 20 Juli te Baarn, Het programa bevat o. m. een zangconcours, te houden in de groote zaal van hotel CEN TRA AL*. Hieraan zullen deelnemen: de gemengde koren uit Amsterdam, Enschede, den Haag, Hilversum en Utrecht. Juryleden zyn de heeren A. Alberda te Rauwerd, H. v. d. Hooven te Zwolle en F. Hornstra te Rotterdam. H. M. de Koningin-Moeder heeft welwillend toegestaan de byeenkomst daarna voort te zetten in het Pekingbosch, waar de heer R. W. Canne van Amsterdam een rede zal hou den en de gemengde koren te zamen het verplichte concoursnummer zullen laten hoo ren. De toegang is voor belangstellende niet leden van den bond gratis. Cursus in de pluimveeteelt. Door de V. P. N. wordt, van regeerings- wege, 49 Aug. te Amersfoort een cursus gehouden in de pluimveeteelt. Hieraan kunnen twee personen uit elke provincie deelnemen. De cursus wordt gegeven door de heeren dr. Te Hennepe, van de Ryksseruminrichting te RotterdamBeaufort, rykspluimveeconsulent te Amersfoort, en R. Houwink, practicus te Meppel. FRI NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaerl en Noordwolde. 1 WX. A I A V. L j V. J J 1 1 I I

Friso nl | 1913 | | pagina 1