Hindeloopen en Stavoren. 4. h«, -.g». 1 -f raxrzx 39ste Jaargang. ZATERDAG 26 JULI 1913. No. 31. Binnenlandsch Nieuws. Tot plaatsing van adv. en heid. waarby hij bedankt als armvoogd. van 5 maanden af- De om tot einde Augustus daar te vertoeven. tentoonstelling in bruikleen zijn gegeven. - Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. J J de Jong en R F de Jong. Bij eerste stem ming verkrijgen de heeren J Gias en J J de de Jong respectievelijk 5 en 4 stemmen en de heer Hotze Zeijlstra 1 stem. Bij tweede vrije stemming de heer J Gras 5 en de heer J J de Jong 4 stemmen, wijl 1 stem van onwaarde wordt verklaard, zoodat de heer J Gras is be noemd. Voor de vacature Brandsma bestaat de aan beveling van Voogden uit de heeren A J Ph Ridder en D D v d Werf, waaraan door B en W worden toegevoegd de heeren J Flapper en D Visser. Bij eerste stemming verkrijgt de heer D D v d Werf 5, de heer Ridder 4 stemmen en de heer D Visser 1 stem. Een tweede vrije stem ming heeft denzelfden uitslag. Bij herstemming wordt benoemd de heer D D v d Werf met 6 stemmen. Punt 9. Aanbieding der Gemeente, Arm voogdij en Weeshuisrekening over 1912. De Voorzitter zegt dat voormelde rekeningen bij B en W zijn ir.gekomen, de Gemeenterekening in ontvang tot een bedrag van f 99896 961/2, in uitgaaf tot f 97.832 631/2, met een batig saldo van f 2064.33; de Armvoogdijrekening in ont vang tot een bedrag van f 6669.47, in uitgaaf tot f 6518.2b, met een batig saldo van f 151.22; de Weeshuisrekening in ontvang tot een bedrag van f 2764 45, in uitgaaf tot f 2469.12, met een batig saldo van f 295 33. Het is gewoonte deze rekeningen in handen te stellen eener Commissie, ter fine van onder zoek en rapport, waarvoor door den Voorzitter werden aangewezen de heeren S S Hobma, J Jansen en P. Gaastra. Punt 10. Vaststelling van het schoolgeldko- hier over het 2de kwartaal 1913 en Punt 11. Behandeling van bezwaarschriften tegen aanslagen in het kohier van Hoofdelyken Omslag, dienst 1913, zullen op voorstel van den Voorzitter in geheime zitting worden behandeld, waarom de openbare vergadering voor den duur daarvan woidt geschorst. Na heropening der vergadering wordt het schoolgeldkohier vastgesteld tot een bedrag van f 379.30. Daarna wordt de vergadering gesloten. Kon. bezoek. H. M. de Koningin heeft eergistermiddag, vergezeld door Z. K. H. Prins Hendrik, een bezoek gebracht aan de Vierjaarlijksche in Musis Sacrum te Arnhem. Het Kon. Echtpaar kwam per auto van Het Loo, duizenden stonden langs den Apel- doornschen weg en het Velperplein geschaard, die de hooge bezoekers luide toejuichten. De burgemeester van Arnhem verwelkomde H. M. en Z. K. H. bij den ingang der ten toonstellingszaal, waar ook aanwezig was, jhr. S. van Citters, Commissaris der Koningin in Gelderland. Nadat het bestuur der Vierjaarlijksche was voorgesteld en het zoontje van den schilder Van Soest een bouquet had aangeboden, werd een wandeling door de zalen gemaakt, H.M. werd daarbij vergezeld door den voorzitter van het bestuur oud-luit-kolonel Van Es, de Prins door den onder-voorzitter den heer Baukema. H. M. deed aan zich voorstellen de schil deres mej. Lizzy Ansingh, die de gouden medaille der Koningin verwierf, Z. K. H. de schilders Oerder en Bakels, aan wie de door den Prins uitgeloofde medailles waren toege kend. Na het bezoek, dat ongeveer een uur duurde, maakten H. M. en Z. K H. een rijtoer door de stad, om langs den Apeldoorn- schen weg naar Het Loo terug te keeren. Prins Hendrik naar den Taunus. Prins Hendrik vertrekt 8 Augustus naar Mecklenburg. Na een verblijf van eenige dagen zal hij zich naar «Hohemark* begeven bestuurslid van de E. N. T. O. S. voor deze Avw Ainnzx A ra /Izi/iaa 4-ra ar Aa.1 A ATT/ari 1 l-ArtiA AVant a!l.aa a. L.J1.1 -2- Nieuwe Nederlandsche postzegels. Naar de Maasb. verneemt, wordt de uit gifte overwogen van nieuwe Nederlandsche postzegels, van drie cent en hooger. De uit- gifte zal echter niet vóór het volgende jaar Pene* bierhui’ aan den «8 w w nün door naai* man bamzIa» geschieden. De tentoonstelling te Sneek. Om elf uur Woensdagmorgen vereenigden zich het dagelijksch bestuur onzer gemeente, de regenten van het weeshuis, het comité en het bestuur der tentoonstelling ten stadshuize, waar burgemeester de Hoop de tentoonstelling van «Watertoerisme en Nijverheid* opende. Hij verklaarde gaarne het stadhuis voor de officieele opening beschikbaar te stellen. Geen wonder, dat in 1913 Sneek niet achter wilde blijven. Een speciale hulde bracht de bur gemeester aan de heeren Houwink en Stapensea. Moge het doel bereikt worden om vele vreem delingen naar Sneek te trekken en deze stad in wijden kring bekend te maken. In optocht ging het daarna naar het ten toonstellingsterrein, waar in de feesthalle de heer R. Gorter namens de afdeeling «Water toerisme* allen welkom heette. Deze spreker wees er op, wat de afdeeling watertoerisme laat zien, o. a. een der snelste en een der nieuwste en mooiste schepen. Wijzende op de vlaggen van alle zeilvereenigingen, die op het terrein wapperen, sprak hij den wensch uit, dat die dundoeken deze veertien dagen mogen klapperen in vollen zonneschijn Namens de afdeeling «Nijverheid* wees de heer M. J. Houwink op het groot aantal in zendingen en hij hoopte dat de tentoonstelling veel voordeel moge afworpen. De burgemeester wees ten slotte op de groote eer, die de tentoonstelling te beurt mocht vallen, doordat het H. M. de Koningin mocht behagen haar met een bezoek te ver en sprak het vertrouwen uit in het en verklaarde de tentoonstelling voor De naverkiezingen. Dinsdag is te Amsterdam opnieuw gestemd voor de districten II en III waarvoor de hee ren mr. Mendels (S. D A. P.) en De Beau fort (U.-Lgekozen waren. De uitslag was als volgtDistrict II. A. H. Gerhard (8. D. A. P.) 1532, Dr. A. Gorter (8. D. P.) 48, P. Otte (U.-L.) 829, Dr. J. R. Snoeck Henkemans (C.-H.) 923. Herstemming tusschen de heeren A. H. Gerhard (8. D. A. P.) en dr. J. R. Snoeck Henkemans (C.-H.) District VI. P. A. Joosten (8. D. A. P.) 573, Mr. H. Verkouteren (C.-H.) 1438, B. Nierstrasz (Vrij-Lib.) 1833. Herstemming tusschen de heeren mr. H. Verkouteren (C.-H.) en B. Nierstrasz (Vrij- Lib.) Donderdag is gestemd voor district III Amsterdam: P. Otto (U. L.) 2378, H. Polak (8. D.) 4831, Mr. Paul J. Reijmer (R. K.) 1828, D. Wijnkoop (8. D. P.) 217. Gekozen Polak. zitter, stelt deze als punt 1 der agenda aan de orde: Notulen, welke na =-3 J Secretaris, onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. De aardbeien-verzending. Er is geklaagd over te weinig wagons be schikbaar stellen van de zijde der H. IJ. 8. M. bij de verzending van aardbeien te Be verwijk. Doch die verzending is dit jaar ook wel buitengewoon geweest. Dinsdag werd de duizendste wagon geladen, en *t hoogste getal in vorige jaren is 764 geweest. Dat is een vooruitgang met een derde. Diefstal van jonge ooievaars. Uit verschillende plaatsen onser provincie komt bericht van diefstal van jonge ooievaars. Waar die dieren toch wel voor moeten dienen Te Echten werden uit een nest drie jonge ooievaars gestolen. Een vierde lag in hot land onder het nest met een gebroken poot. Dit dier werd toen op het nest gebracht on wordt door de oude ooievaars verzorgd. Ook te ’t Meer en te Eesterga zyn jonge ooievaars gestolen. Van de daders geen spoor. Bloedige vechtpartij. De Steenweg te Sittard was Zondagmiddag het tooneel van een bloedige vechtpartij. Een drietal Belgen, mijnwerkers, als kost gangers aldaar bij zekeren W. op den Rijks weg, inwonend, bezochten o.m. ook het Gnl- j en begon nen daar, naar men zegt, zonder met iemand *n woord gehad te hebben, den boel kort en klein te slaan. De herbergier, J. B., wist het drietal buiten de deur te krijgen, daarin krachtig bijgestaan door eenige bewoners van den Steenweg. Met zware steenen werden de ruiten gebombardeerd. Een der drie toon de zijn kracht door met zijn hoofd zoo hevig tegen de deur te bonzen, dat een drietal pa- neelen aan splinters gingen. Toen de kracht- menschen gewaar werden, dat de politie in aantocht was, wilden zij op de vlucht slaan, doch dit werd hun belet. Een ontzaggelijke menigte volk verdrong zich op den Steenweg, alwaar op tal van plaatsen de straatkeien als geverfd leken door het vele bloed, hetwelk het drietal had vergoten. De marechaussée’s zagen zich, door het hevig verzet, genoodzaakt assistentie te vragen om de Belgen in het in arrestantenlokaal te krijgen- (Limb. Koerier.) Ongeluk by de schietoefeningen. Dinsdagmorgen ongeveer kwart over elf heeft er bij de schietoefeningen met zwaar geschut op een sleepschijf door het 4de re giment vestingartellerie in hot fort Erfprins in Den Helder een ernstig ongeluk plaats gehad. By het afgaan van een schot uit oen kanon sloeg het sluitstuk uit het kanon, waar door de sergeanten Schot en Slikboer, de miliciens Mooy en Bart en de kanonnier Ton Bosch door brandwonden ernstig aan gezicht, handen, armen en borst werden gewond. Do gewonden werden spoedig zoo goed mogelijk ter plaatse verbonden en daarna met bran cards naar het marine-hospitaal vervoerd. Een wonder mag het heeten, dat bij dit ongeval geen menscbenlevens te betreuren zijn, wanneer men nagaat, dat het sluitstuk, ongeveer 1300 pond wegende, op een afstand van 25 30 meter diep in het talud is geslagen. Opmerkelijk is het nog, dat hot projectiel, waarmee op de schijf moest ge schoten worden, op de goede plaats is terecht gekomen. De sergeant Slikboer heeft, na verbonden te zijn, het hospitaal verlaten. De gewonden behooren tot de 3de compagnie 1ste bataljon Zij maken het naar omstandigheden zeer goed er bestaat voor niemand levensgevaar. Ook een held. Van een der beklaagden, die Woensdagmorgen voor het kantongerecht te Delft moest versohynon omdat zijn hond personen aangevallen on ge beten had, werd de niet onvermakelijke ver dediging vernomen, dat hij het beest had af gericht, om zich zijn vrouw van hot lijf te houdenDaar deze deugd door het beest ook tegenover anderen aan den dag was gelegd behalve de vrouw van zijn baas, met het bevenstaande gevolg, moest de man zich thans daarvoor verantwoorden. J ubileu mpostzegels. Het Staatsblad no 353 bevat een kon. besluit van den 23sten November 1912, g»»r. by wordt bepaald, dat ter gelegenheid vap eeren succes geopend. Honderden vulden reeds de terreinen, tentoonstelling is af. De Nieuwe Veemarkt en ’t Oudkerkhof zyn voor de expositie geheel in beslag geno men. De afdeeling watertoerisme telt 26 inzen dingen, waaronder een 5-tal motorbooten, een Friesche boeier, een tjotter, voorts bootmoto- ren, scheepsartikelen, visscherij enz. Ter opluistering zijn aan deze afdeeling toegevoegd de vereenigingsvlaggen van een 30-tal zeil- en roeivereenigingen, grootendeels uit het buitenland. Van de afdeeling Nijverheid trekken het meest de aandacht de bedrijven in werking, als kleedingfabricatie, glasblazen, drukkeryen, sigarenindustrie, Friesch aardewerkfabricatie, zilverwerk en metaaldryven, schoenmakerij enz. Ook de Nijverheidsproducten zijn rijk vertegen woordigd, vooral trekken onder deze collecte de aandacht een collectieve inzending van de Sneeker zilverindustrie, meubileeringen, haar den, landbouwgereedschappen enz. enz., te veel om te noemen. Voorts is er in de af deeling watertoerisme een inzending modellen van groote mailstoombooten, die door een Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden-stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangrijk lager. reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam VERSLAG van de Vergadering van den Raad L - a der Gemeente stukken in handen te stellen eener Commissie, _T ter fine van onderzoek en rapport; W O R K U M 9 op Donderdag 24 Juli 1913, ’s nam. 5i/2 uur. Voorzitter de heer T. M. ten Berge, burgem. seert tot hunne toelating. Achtereenvolgens Na opening der vergadering door den 'oor- wordt, overeenkomstig dat advies, ten opzichte a a - djgr leden, met algemeene stemmen lezing door den besioten. Punt 8. Benoeming van twee Armvoogden, vastgesteia. De Voorzitter zegt dat voor de vacature van Punt 2. Mededeehng van ingekomen stukken. j)r00ge aanbeveling der Voogden bestaat uit a‘ Een schrijven van den heer H. van Diooge je beeren j. Gras en Hotze Zeijlstra, waaraan --A “d m door B en W worden toegevoegd de heeren b. Een apostille van Ged. Staten van j j de jong en R F de Jong. Bij eerste stera- Juni, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot wijziging c. Idem goedkeuring ting, dienst 1912 en 13. d. Idem, houdende goedkeuring van het Raads besluit tot het doen van betaling uit het fonds voor onvoorziene uitgaven, dienst 1913. Een schrijven van den heer A. Brandsma, waarbij hij bedankt als Armvoogd wegens zijn verkiezing tot lid van den Raad. f Brieven van de heeren A Brandsma, K Kooistra, S S Hobma en S Haijtema, houdende aanneming h- - den Raad. Een procesverbaal der begroeting, dienst 1912. van hetzelfde College, houdende o van het Raadsbesluit tot het doen van af- en°overschryving op pasten der begroo- d. Idem, houdende goedkeuring van het Raads- onvoorziene uitgaven, dienst 1913. tarbij hij bedankt als Armvoogd wegens zijn - - A 1 A f Brieven hunner benoeming tot leden van g Een procesverbaal van de gehouden kas opname van den Gemeente-Ontvanger, waaruit blijkt dat op den vorigen dienst is ontvangen f 99896,96i/2, op den tenen woord igen dienst f 26892.40, totaal f 126,879,361/2; dat op den vorigen dienst is uitgegeven f 97832,63i/2, op den tegen woordigen dienst f 22297,12, totaal f 120,129,751/2, zoodat in kas moest zijn f 6749,61, I tot welk bedrag kas en boeken overeenstemmen. h Een extract uit het resolutieboek van Ged. Staten, waarbij de ingezonden reglementen voor het Armbestuur en het Weeshuis zijn goedge keurd, welke stukken zonder hoofdelijk stemming voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 3. Verzoeken om afschrijving Hoofdelijken Omslag, dienst 1913 De door den Secretaris gelezen adressen, be helzen verzoeken om afschrijving van D Wiedema en J Zwart, van hier vertrokken. Aan eerst genoemde wordt in evenredigheid van 7 en de laatste in evenredigheid van 5 maanden af schrijving verleend Punt 4 Versterking van een uitgaafpost der begrooting 1913. De Voorzitter zegt dat de post grond- en waterschapslasten en maalgelden met f26 dient te worden versterkt, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Punt 5. Wyziging der begrooting, dienst 1913 Uit de door den Seeretaris gelezen memorie van toelichting blykt, dat B en W de van het Ryk te ontvangen koopsom van den grond, bestemd voor een nieuw Postkantoor, groot f 3155,88 en van f 351,50 voor de afbraak en opbouw van «en muur, wenschen aan te brengen in ontvang, maar in da uitgaven de post: onderhoud Gemeentehuis, daarmede wenschen te verhoogen, met het oog op de voorgenomen verbouw. Wyl Stout boven zijne jaarwedde ook vrye woning geniet, en deze tengevolge dien verbouw genoodzaakt is eene woning te huren, moet de post jaarwedden met f 50 ver hoogd, zoodat de begrooting daardoor in ontvang en uitgaaf zal sluiten met een bedrag van f 74127,26, welke wijzigingen zonder hoofdelyke stemming worden goedgekeurd. Punt 6 Adres van de Wed Mijllijma, hou dende verzoek om restitutie van gestorte premie aan het Pensioenfonds, door wijlen haren echt genoot In het door den Secretaris gelezen adres wordt te kennen gegeven, dat, ofschoon geen recht op teruggave kan gelden, zy naar aanleiding der diep treurige omstandigheden, waaronder zij is achtergebleven, gaarne teruggave der premie wordt gevraagd, onder aftrek van 20 0/0 De Voorzitter zegt, dat B en W de beslissing in dezen gaarne aan den Raad willen overlaten wyl geen bepaling in de verordening voorkomt, die van recht op restitutie spreekt. De heer Gaastra meent toch, dat dergelyke bepaling in de verordening voorkomt, wat vol gens den Voorzitter alleen slaat op vertrek, maar niet op overlyden. De heer Gaastra stelt voor de gestelde premie te restitueeren, onder aftrek der 20 0/0. De heer Kroese zegt ook dat op grond der wettelyke voorschriften, geen teruggave kan worden gevorderd, naar gevoelsargumenten kun nen nopen, het verzoek naar aanleiding der dieptreurige omstandigheden, toe te wijzen. Het voorstel van den heer Gaastra ondersteund door de heeren IJntema en Kroese, in stemming gebracht, wordt aangenomen met 9 tegen 1 stem, die van den heer Potma. Punt 7. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuwbenoemde Raadsleden. De Voorzitter zegt, dat het gewoonte is, die en wijst daartoe aan de heeren Kroese, Potma en Ykema. Gedurende dat onderzoek wordt de vergadering voor den duur daarvan geschorst. Na herope ning rapporteert de heer Kroese, dat alles in seert tot hunne toelating. Achtereenvolgens van elk dier leden, met algemeene stemmen i FRI NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaerl en i\oordwolde.

Friso nl | 1913 | | pagina 1