Hindeloopen en Stavoren. Kleinbedrijf Konijnenteelt. Elk praet nei ’t er wils is. aanbesteden S> ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1913. 39ste Jaargang. No. 33. Binnenlandsch Nieuws. Officieel Gedeelte. de vertimmering van het Gemeentehuis aldaar. r I L. Wielenga. door iunner door ongenaakbare aanvoerders Ook gebracht 6344 stemmen, Een der eerste voorwaarden is echter liefheb- tweede categorie, de konijnenteelt door het hoofdbestuur wel eenigszins verwaarloosd. De reden hiervoor is misschien de weinige deel name lijkheid grondig te kunnen bewijzen, de prod tieviteit van J vereeniging hebben vroeger op vragen der leden Öndergeteekende meent echter wel in staat te zyn het tegendeel te bewijzen, voeral nu er sedert enkele jaren een geheel nieuwe factor in den konijnenhandel is opge treden en wel het verwerken der vellen voor bontwerken. Wel heeft men jaren geleden, ook in ons land sterk geijverd om het fijn sma kend konijaenvleesch om haar goedkoopte als volksvoedsel ingang te doen vinden maar dat schynt tot nog toe geen hooge vlucht genomen te hebben. Reeds nu wordt voor de vellen meer betaald dan voor het vleesch. Eenige maanden geleden hebben we in de bladen kunnen lezen een kort verslag van een tentoonstelling van bontwerken in Parijs, waarin vermeld werd, dat voor de vellen van zuiver echte zilver- konijnen per stuk soms 75 tot 80 franks, dus bijna 40 gld. werd betaald. Voorwaar onge looflijk! Als men echter nagaat dat de roof dieren, n.l. de echte welke het zoozeer begeerde bont voor de markten leveren, hoe langer hoe zeldzamer worden. Dat hermelijn, sabeldier, poolvossen etc. in de bijna ontoegankelijke oorden van Siberie moeten worden gejaagd vaak met levensgevaar, dan verwondert het niemand dat gretig de gelegenheid voor imitatie wordt aan gegrepen. Bont is van de vroegste tijden af altijd veel gedragen en de grillige, tyranieke madam Mode kan het er nog steeds niet buiten stellen. Reeds hoor ik echter vriend Nurks zeggsn, jawel maar deze hooge prijzen der huiden kun nen wij hier toch niet maken, dat is alleen voor enkele eerste klas fokkers en dan nog hooge uitzondering. Wy wonen te ver van de markt. Onze bodem, klimaat etc. laat niet toe derge lijke prachtexemplaren te fokken. Eilieve, vriend, hebt ge verleden jaar de landbouwtentoonstelling in Leeuwarden bezocht? Ja? Hebt ge dan wel niet op één lijn gesteld zullen kunnen wer den met bovenstaande zullen ze toch, willen ze iets in dien geest bereiken, de eerste schrede op dien weg moeten zetten. Onder protectie der V. P. N. zal dit wel gaan, ofschoon eigen initiatief alweer de beste leidsman in deze zal zijn. Eens moge blijken dat ook dit klein be drijf reeht van bestaan heeft. Met toestemming der Redactie hopen we later, wanneer de tijd het toelaat eens op deze plaats de verschillende rassen te behandelen. 7 i "jij J- E. MULLER Fz. gegeven l Zoo ja I dan hebt ge verraad gepleegd --- uv/ eigen geboortegrond. Dan hebt ge niet met mij gevoeld, dat dit grootsch geheel, on danks modder en regen, dat haar telkens dreigde In dichter, op in moaye joun By ’t sinne endergean, Roan troch it fjild en bleau forbaesd Oer ’t moaij’ natürspil stean. »Farwol, o koestrjend himelljocht Dat nou mei ’n groet fordwynt En wer moarnier mei ’n golle laeits Yn ’t Easten daegjend tyntl! Sa dichtte yn syn ienlikheid De man der mar op ta, Wyls kaem de dauwe oer feart en l&n, O, o, dat hage ’im sa. It like oft in tsjokke sprei Fen kleare silfer oer De hele polder ütspraet lei Syn dicht-ier roan him oer. Jan nijboer hie de bles ütspand Men hie de dei wer hawn, >Frjeon,« sei de dichter, isjuch ris hwet Der ütspraet leit oer ’t lan Kaldgnyskjend seach de boer him oan En «ei moai wyslik: iTsjongl Wit jy net hyet der ütspraet leit? Nou man, ’t is koue-dong.« FRISO. Koperen bruiloft Koninklijk Echtpaar. Gister, Donderdag, was het 1jaar geleden dat onze Koningin in het huwelijk trad met Prins Hendrik. De kabinetscrisis. Naar de Tel. uit zeer betrouwbare bron verneemt, zet mr. Cort van der Linden zijn pogingen tot vorming van een kabinet krach tig voort en is het gerucht, als zou de aan genoemden Staatsman gegeven opdracht een zuiver zakenkabinet gelden, waarbij groete hervormingen zijn uitgesloten, van allen grond ontbloot. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WORKUM zullen op ZATERDAG den 16 AU GUSTUS 1913 Van bestek en voorwaarden kan kennis wor den genomen ter Secretarie in de gewone kan tooruren van 9—1 en 35, terwijl daarvan exemplaren zijn te bekomen tegen den prjjs van f 0.25. Aanwijzing zal plaats hebben op Dinsdag den 12 Augustus e.k., ’s voorm. 11 uur. Inlichtingen zjjn te bekomen bij den Gemeente- Architect. De gezegelde inschryvingsbiljetten worden in gewacht aan het adres van den Burgemeester vóór 12 uur ’s middags van den dag der be steding. Workum, 4 Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voomoemd, T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. zullen de volgende beeltenis dragen. H. M. de Koningin in de waarden van 10 cent, 50 cent en 10 guldenKoning Willem I in die van 21/a cent, 12J/z cent en 1 guldenKo ning Willem II in die van 3 cent, 20 cent en 2x/g gulden en Koning Willem III in die van 5 cent, 25 cent en 5 gulden. De postzegels zullen eerst in de laatste maanden van het jaar voor het publiek ver krijgbaar worden gesteld. Troelstra op Het Lee. Speenhof! heeft er natuurlijk dadelijk een liedje op gemaakt, dat hij voor zijn publiek zingt. Hier is er een couplet van: Majesteit neem me niet kwalijk Dat ik zenuwachtig ben, Maar u weet dat ik de vormen Van ’t Hof te weinig ken, Op den duur kan ik ze leeren, Let maar op, ik snap ze gauw, En dan kom ik ’s logeeren Met m’n jongens en de vrouw. De Invaliditeitswet. De minister van Landbouw heeft de personen aangewezen, die ouden van dagen, bij het aanvragen eener rente, als bedoeld indeartt. 369 en 370 der Invaliditeitswet, behulpzaam J i o. a. binnen het gebied der ge- zullen zijn meenten. Workum: J. Boonstra en L. Wielenga. Hindeloopen: J. Buiteveld en G. Beiboer Jr. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde8. de Boer te Oudega, K. Bouma te Hemelum, J. Dijkhuis te Warns en P. de Jager te Koudum. StavorenJ. Krul. Loterjj wet. De heer T. S. van Klooster, directeur der Mij. Albino,die pakjes havermout verkocht met verrassingen, en die daarom voor het kantongerecht en de rechtbank heeft terecht gestaan wegens overtreding der loterijwot, is van het ten laste gelegde vrijgesproken. Jubileum-zegels. De ter gelegenheid van do Onaf hankelyk- heidsfeesten uit te geven Nederl. jubilé-segels Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Kamerverkiezingen. De uitslag van de stemming in het distrot Hoogezand (vac.-Spiekman) is als volgt: Uit gebracht 5015 geldige stemmen. Mr. P. Bink (U. L. aftr.) 2569, dr. Th. van der Waarden (S. D. A. P.) 2446 stemmen. De heer Rink is dus gekozen. Bij de verkiezing van 17 Juni waren uit- waarvan op mr. P. Rink 2124, op den heer H. Spiekman (8. D. A. P2575 en op mr. R. Koppe (A. R.) 1645. Bij de herstemming is toen de heer Spiekman gekozen met 2845 stemmen tegen 2323 op mr. P. Rink. Door de verkiezing van mr. P. Rink heeft de Liborale Unie 1 zetel op de sociaal de- -1-J en blijft zy evenals in de De concentratie beschikt daarmede over 38 zetels in de nieu we Kamer; de 8. D. A. P. is van 18 op 17 gekomen. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ots. per regel. By abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. te doen mislukken, iets meer wou doen dan een gewone tentoonstelling. Alles wat daar in weelderige massa was samengepakt alles (first class) sprak van de rijkdom van Frieslands bodem. Nergens ter wereld wordt op zulk een kleine oppervlakte zooveel eerste soort producten geteeld. Nergens zooveel prachtexemplaren uit het dierenrijk voortgebracht, nergens de industrie hieruit ontstaan, zoo magnifiek ontwikkeld. En dit alles dankt zjjn bestaan aan ontwikkeling, voorlichting, energie bij hare bewoners die door doelmatige teeltkeus, gepaard met de noodige ijver de natuur weten te dwingen, zich te voe gen naar hun wil. Met begrijpelijken trots hebben wij het terrein verlaten, dankbaar te mogen leven in gelukkig Friesland, dankbaar de Commissie die met groote opofferingen dit ons allen had laten zien en voelen. Nog iets: indien men ons vroeger had verteld dat in onze onmiddell jjke omgeving prijzen voor stieren zouden worden betaald vanaf 2000 tot 4000 gld., niemand die het geloofde. Hiermede meen ik genoegzaam de opmerking van vriend Nurks te hebben weerlegd. hier kunnen konijnen geteeld worden, evengoed, ja beter dan overal elders. berij en kennis. Beiden wil de V. P. N. Onderafd. Workum trachten aan te kweeken. Reeds werd besloten op de e. v. tentoonstelling alhier een afd. konjjnen bij te voegen en bij genoegzame deelname zou dezen winter misschien een cursus in de leer der konijnenteelt gegeven kunnen worden. Ook moeten de fokkers de noodige durf bezitten door bijv, goed fokmateriaal aan te schaffen dat onvermijdelijk van buiten oudo Kamer 21 man sterk, moet komen en natuurlijk eerst goed betaald moet worden. Alle begin is moeielijk. Ook de voedingwijze dient veel verbeterd, waar hier, als bij ouds alleen door jongens eenige konijnen worden gehouden, let men weinig op groeikracht, sterfte etc. Wil men er echter een productieve zaak van maken dan mag men zooiets volstrekt niet te licht achten. Evenals bij alle dieren heeft men een massa verschillende rassee^en kruisingen. Waar tegenwoordig vooral prijzen voor de vellen moeten worden gemaakt is het zilverkonijn met hare verschillende kleuren nu ances wel het meest aangewezene. Goed be werkt kan men deze huiden bijna niet van het beroemde sabelbont onderscheiden en ze brengen daarom soms een hooge prijs op. Ook de an dere rassen behoeft men daarom niet te ver- waarloozen, daar ook deze vellen op allerlei wijze verwerkt worden. De minst bruikbare worden geschoren, zoodat men de haren gebruikt voor viltfabrikatie en van de vellen lijm kookt. Meer geld brengen ze op als men er glacé-leder van maakt. De huiden van Vlaamsche reuzen, Fransche ramskopkonijnen van 46 maanden geven onberispelijk glacé. Vellen van oudere dieren gebruikt men voor leder om allerlei snuis terijen als portemonnai’s te vervaardigen, zelfs voor bovenleder voor fijne heeren en dames schoenen, wanneer ze vanaf f 2.70 kosten, minder waardige gebruikt men ook voor vervanging van nutria mollen en chincilla voor Saelkongs of bisam bont. De huiden van black and tan, Japansche konijnen en blauwe Weeners, mits dik behaard, kunnen in hun oorspronkelijke kleur verwerkt worden. Ook de Hollandsche konijnen hoewel klein verdienen om hun vel alle aandacht, van Rus sische brandneuzen, maakt men imitatie her melijn. Alaska levert pikzwart bont. Het havanna konijn vereenigt alles in zich wat een fokker maar kan verlangen. In Duitschland bestaan verscheidene inrichtingen waar de fok kers, de door hen gedroogde vellen laten be reiden. Vele dezer huiden hebben een handels- waarde van f 2 50 tot f 3.60. Ook de mestery kan een niet te onderschatten voordeel opleveren, waarbij men als het beste voedsel noemt: «gebroken mais.c Rondom Parijs heeft men konijnenfokkerijen die jaarlijks duizenden stuks aan de halles cen trales (de overdekte markthal, bestemd voor den verkoop van pluimgedierte, konijnen en derge- lijke) afleveren tegen hooge prijzen. Of het j dezen fokkers gelukt is een eigenschap bij hunne dieren aan te kweeken die de Parijsche lekker bekken bij voorkeur hun gehemelte doet streelen is ons niet bekend. Dat deze fokkerijen echter gewoonweg prachtige zaken maken staat vast. Ofschoon de fokkers alhier nu in de eerste jaren Langzaam schrjjdt de beschaving voorwaarts, brekend door wereldschokkende gebeurtenissen, niet geloofd* hoeven zeker niet de gave van helderziendheid te kunnen voorspellen leze, voornamelijk de eerste, weldra niets anders bewonderd dan de groote opzet, de massa inzendingen, die kolossale tenten, let terlijk tot aan de nok gevuld met landbouw producten, of was uw stemming al geheel bedorven door de modderbrij welke u soms in levensgevaar deed verkeeren, waardoor ge het niet waagde veel verder dan de ingang te komen, of van tent tot tent dravende bij het uitblazen, foete rende op dat land van mest en mist, van vuilen vruchtbren regen. Of hebt ge soms in uw beurs gevoeld dat niet alle tentoonstellingen rendabel zijn en daardoor uw pessimisme nog meer voet aan uw eigen geboortegrond. Dan hebt ge niet Wij gelooven dan ook op dezelfde wyze te kunnen voorspellen dat het door zoovele ge slachten gevreesde spook, een groote Europeesche oorlog wel nimmer zal plaats vinden, want zooiets zou de ruïne van het oude of west Eu ropa beteekenen. En men mag over de Ameri- kaansche milliarden denken zoo men wil, Oud Europa blyft toch nog maar altijd de geldschieter van alle opkomende staten der wereld vanaf de kleinste Zuid-Amer. republiek tot het land der ryzende zon of het machtige dicht bevolkte hemelsche ryk, en nog steeds blijkt dat de be langen van den geldzak het meest afdoend ar gument vormen in de wereldgebeurtenissen. Hoe verleidelijk of up to date, is het toch ons doel niet op dit thema voort te borduren, dat ons allicht zou brengen tot bespiegeling over de buitengewone bloei van handel en in dustrie van west Europa, speciaal van ons land om als onvermijdelijk einddoel bij de tariefwet te belanden. Hand aan hand met de beschaving, volksont wikkeling en opbloeiende energie, gaat de wel vaart der volkeren volgens de wet der natuur en de cirkelloop van alle dingen steeds nieuwe bronnen vindend, productievermogen scheppend by toenemend verbruiksvermogen. Waar zijn de pessimisten die eens beweerden dat de we reld te snel bevolkt zou worden, die nota bene een groote oorlog als eenig afdoend middel daar tegen beschouwden? Als wij lezen dat in de Vereenigde Staten van Brazilië slechts 22 mil- lioen menschen wonen, meest kleurlingen op een oppervlakte ongeveer zoo groot als geheel Europa en in Mexico hoeven of z.g.n. haciendras bestaan, één hoeve zoo groot als de geheele pro vincie Noord-Brabant, dan lacht men om zulken onzin. De lust naar dergelijke onbeschaafde streken te emigreeren is ten onzent echter niet byster groot en daarom zoekt men liever in eigen om geving zooveel mogelijk een bestaan, daar het vaderland, de geboortegrond en de kleine ge zellige kring om u heen zulk een eigenaardige aantrekkelijkheid bezit, zoodat de liefde voor het vaderland nog geen fictie behoeft te wezen. Daar ten slotte toch allen van de bodemopbrengst moeten leven is het niets te verwonderen dat vele personen en vereenigingen op lofwaardige wijze trachten deze opbrengst zooveel mogelijk te vermeerderen. Naast Ned. Heidemaatschappij en vele anderen komt tegenwoordig naar voren de algemeen bekende V. P. N. Vereeniging ter bevordering der Pluimveehouderij en tamme konijnenteelt in Nederland. Na in de jeugd ettelijke groei- stuipjes en kinderziekten te hebben doorstaan is zij eindelijk in de vlegeljaren aangekomen. Evenals in het gewone menschelijk leven worden op die leeftyd wel eens zaken gedaan of ver waarloosd die op rijperen leeftyd, gelukkig iemand niet zoo hoog zullen worden aangerekend. Tot nog toe bezit zij veler sympathie en mag zich in toenemende bloei verheugen. Volgens de meening van vele leden wordt de hoofdbestuur wel eenigszins verwaarloosd. De door konijnenhouders, alsmede de moei- luc- dit bedrijf. De adviseurs dezer haar gewone loop slechts een enkele maal onder- geantwoord, dat zij aan het winstgevende hiervan brekend door wereldschokkende gebeurtenissen, niet geloofden. Öndergeteekende meent echter als: oorlogen, epidemiën en andere en wij be- 1 - J- --L ,J JL--J te bezitten of zoo de volksmond zegt, met de helm te zijn geboren, om dat ook deze, voorm tot het verleden zullen behooren. Niet alleen dat de volkeren steeds minder geneigdheid be- toonen, ondanks kunstmatige opwinding pers, studenten en straatrapaillede bloem hi jongelingschap —3-- - voor de monden der kanonnen te laten drijven, om alzoo de roem dezer heldhaftige wezens met het hartebloed der Natie te betalen. Ook niet omdat de verantwoordelijke regeeringspersonen zich ter elfder uur herinneren nog een geweten te bezitten, dat ineens overeen stemt met de belangen naar zelfbehoud en behoud hunner bevoorrechte positie. De groote factor voor het behoud des vredes is zeker wel het belang dat handel en industrie daarby hebben en wel speciaal de geldhandel. Het is niet te veel gezegd dat de geld- en effectenbeurzen in de grootste steden daar staan als even zoovele tempels des vredes, ook al weer niet omdat daar een geweten klopt by dien hartader der natie de handel, maar eenvoudig omdat men meer belang heeft by vrede dan by oorlog. Voortspruitende dit belang uit de slechte, jaarlijksch verergerende verhouding tusschen papier en metaal als wettig betaal middel. Immers worden jaarlijksch ontzaglijke positiën op papier opgebouwd, terwijl de metaal- dekking zeer gering is of. in het geheel niet bestaatzaken en maatschappijen rijzen als paddestoelen uit den grond op, hooge winsten belovende, alles op papier. Het eerste het beste gewapend conflikt zou dit prachtig maar wankel gebouw als een kaartenhuis doen ineenstorten BI f m w v wa WWVrf f? Inlr O 4 O Z AM Am l» a Am I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. F I

Friso nl | 1913 | | pagina 1