ahwsa cursus Bekendmaking. Bekendmaking. Burgerlijke Stand Hlndeloopen en Stavoren. Simmerjoun. vergunning is verleend tot bet afsteken van eenig onscbadelijk Vuurwerk. VERORDENING, bepalende de uren waarop het bureau van den Burger lijken Stand dagelijks voor bet publiek geopend zal zijn. ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1913. No. 34. 39ste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. r Officieel Gedeelte. soms denken, 7. van sa- vatten. de bewaarders er toe Het voorloopig onderzoek heeft er toe ge- Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. 1. 3. i ’t Is kalm op ’e bürren, sa freedsum en stil, Fordove is de sinneglans-gloede. In inkeld swak nachtpit skynt slüchjes en flau, As fielde it him iensum to moede. En boppe yn ’e beamtoppen süzelt de wyn, Syn kreft fen oerdei is er bjuster. Soms brekt noch de stilte it sünige praet Fen stimmen, dy ’t momplje yn ’t tsjuster. Yn ’t loftfek omhegen der't it neiljocht yet stiet, Al is wol de sinne lang under. Fljucht swink-wjukkeljend en leech bydegroun In flearmüs, sa spoekrich en wünder. En rounom is ’t stil, gjin lüd dat men heardt, Gjin blêdtsje dat mear him forweget. O, geniet ten de rest dy ’t de foarnacht yen biedt, En it moaij’ fen de simmer forhegetl FRISO. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WORKUM brengen ter kennis van Ouders en Voogden, die hunne kinderen of pupillen, den leeftijd van elf jaren bereikt hebbende, alsnog by den aanvang van den op 2 SEPTEMBER a.s. tot de school voor nitgebreid lager onderwijs alhier wenschen te zien toegelaten, daartoe aan gifte behooren te doen ter Gemeente-Secretarie in de gewone kantooruren vóór 23 Augustus e.k. Workum, den 11 Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. De BURGEMEESTER der Gemeente Heme- lurner Oldephaert en Noordwolde brengt ter openbare kennis dat door hem eene vergadering van den Raad dier gemeente is belegd op Zaterdag den 16 Augustus 1913, des voor- BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente WORKUM, brengen ter openbare ken nis, dat aan het BESTUUR der ORANJE-VER- EENIGING bij de feestviering op den 20 en 21 Augustus a.s. Zullen ten opzichte van hen, die buiten gemeld Bestuur staan, het bepaalde bij Artikel 429 van het Wetboek van Strafrecht en Artikel 25 der Politieverordening dezer Gemeente, waarbij o.m. het afsteken van vuurwerk van welken aard ook, wordt strafbaar gesteld, streng worden gehandhaafd. Voorts herinneren zij aan de strafbepalingen omtrent het verkoopen en voorhanden hebben van vuurwerk en rekenen bij het te houden feest op gemelde dagen, met betrekking tot de handhaving der orde en voorkoming van onge lukken op aller medewerking. Workum, den 13 Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. van DIJK, L.-B. De Secretaris, A. de VRIES. gedoofd en van 1 meisje had verscheidene meer of minder ern stige brandwonden bekomen. buren droegen het meisje naar .Kinderziekenhuis aan den Westersingel, alwaar het huis van bewaring te Alkmaar, het kind werd opgenomen. van 1 de vrouw des huizes zich Maandag middag op zolder bevond, waren twee zusjes van 11 en 7 jaar in de keuken, toen de jongste, Arendina Adriana genaamd, het hoofd buiten het keukenraam stak, om naar een gramophoon te kunnen luisteren, die achter buren deden spelen. Het meisje boog zich daartoe over de aan- uur in het Gemeentehuis te I middag 91/2 Koudum. Koudum, den 12 Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd, O. H. BAJEMA, L.-B. Punten van behandeling: Notulen. Mededeelingen. Benoeming van een Hoofd der O.L. School te Molkwerum. Voorstel tot onderhandsche aanbesteding van den weg Warns-Laaxum. Wijziging der verordening bepalende de uren waarop het bureau van den Burgerlijken Stand dagelyks voor het publiek geopend zal zijn. Vaststelling der Armvoogdijrekeningen, dienst 1912. Voorloopige vaststelling der Gemeente- rekening, dienst 1912. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0.65. Enkele Noa. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zonden. Advertentien Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Vergeten. Volgens de N. Rt. Ct. heeft de heer L. W. J. K. Thomson, die herkozen was als lid van den Haagschen gemeenteraad, zijn ge loofsbrief niet ingezonden, zoodat hij niet zal kunnen worden toegelaten. Er moet nu zeer zeker een nieuwe raads verkiezing plaats hebben. Kranig. Het Kath. Schoolbl. meldt, dat de heer Witsenboer, onderwijzer aan de R. K. School M. U. L. O aan het Rapenburg te Leiden, die dezer dagen voor de acte Fransch L O. slaagde, thans in het bezit is der hulp- en hoofdacte, de acte voor vrije- en orde-oefe- ningen der gymnastiek, der akten Fransch, Duitsch en Engelsch lager onderw., der akte wiskunde en.... hij is pas 22 jaar oud. In derdaad een kranig student! Onrust by een executorialen verkoop. Het was onder de visschersbevolking te Lemmer, dus schrijft men aan de L. Ct. ver van rustig. Bij één hunner had de Rijks- verzekeringsbank beslag gelegd op den in boedel, wijl hij niet genegen was, de premie voor de Ongevallenwet te betalen. Die pre mie was hem te hoog. Dinsdag zou de inboedel publiek verkocht worden en vele visschers stonden voor het verkoophuis. Eén hunner bood voor elk stuk 1 cent, totdat door iemand in het huis voor een kast f 3 geboden werd. Toen kwam er gisting. Men eischte, dat de bieder ook buiten zou komen en toen deze niet gauw genoeg kwam, ging men hem halen. De politie kon er weinig aan doen. De bieder bleek een kommies uit een naburige stad te zijn, die nu niet meer bood. Weer werd elk stuk gekocht voor 1 cent. De Bank kwam niet tot het haar toe komende bedrag en de hoed van den kom mies moest het ontgeldenhij werd door de visschers in stukken gescheurd. Door bet kalme optreden van den waarnemenden bur gemeester is het niet tot verdere handtas telijkheden gekomen. De visschers waren zeer verstoord, dat bleek duidelijk. Spelende en vechtende treinpassagiers. De trein, die Dinsdagavond te 8.58 te Zwolle moest arriveeren, werd bij Koekange door het trekken aan de noodrem tot stilstand gebracht. Het bleek, dat sommige reizigers, na kaartspel hevige ruzie hadden gekregen en hevig aan het vechten waren geraakt. Een conducteur bleef bij hen in de coupé voor de handhaving der orde. De rustverstoorders zijn later te Meppel uit den trein verwijderd, nadat proces-verbaal tegen hen was opgemaakt. De trein kwam met een kwartier vertraging hier aan. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WORKUM maken bekend dat door den Raad dier Gemeente in zyne vergadering van den 14 Augustus 1913, is vastgesteld de navolgende verordening Artikel 1. Het bureau van den Burgerlijken Stand dezer Gemeente zal dagelijks, uitgezonderd des Zon dags en op daarmede gelyk gestelde dagen, voor het publiek geopend zijn van 9i/2 uur *s voormiddags tot 1 uur ’s namiddags. Artikel 2. Het bureau van den Burgerlijken Stand zal op Zondagen en op daarmede gelijk gestelde dagen door den betrokken Ambtenaar van den Burger lijken Stand tusschen 12 en 121/2 uur’s namid dags moeten geopend worden op verzoek van een belanghebbende, indien de verzoeker aan toont, dat met de te verrichten werkzaamheid niet tot den volgenden dag kan worden ge wacht. Het bureau kan onmiddellyk nadat de werk zaamheden zyn verricht weder worden gesloten. Workum, den 15 Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. van DIJK, L.-B. De Secretaris, A. de VRIES. Een nieuwe truc. Ze noemden zich zeelieden, zoo schrijft men uit Harlingen aan de L. Cten waarlijk, ze zagen er, zooals men dat ook op het tooneel gewoonlijk ziet, zeer zeemanachtig uitjekker aan, pruim achter de kiezen, onvast op de beenen. Ze wilden zich laten aanmonsteren en daaromde pas voor f 75 gekochte fiets moest weg, tegen eiken prijs. Wat doet nou een zeeman, die wil aanmonsteren, met een fiets, niet waar? De kwitantie werd getoond aan ieder, die maar eenigszins belang in ’t geval stelde, anders mocht men dat-ie gestolen was. »Och, och, daar blijft nou het zuurverdien de geld van den zeeman »Zeg dat wel, juffrou, ze gooien er met. ’t Mot op, mot je denken Onze zeelieden storen zich niet aan oude wijvenpraat, trachten hun fiets te verkwanse len. Dit lukt. Er zyn immers altijd wel menschen, die medelijden met een zeeman hebben. De zeelieden met jekker en pruim en on vast op de beenen zwabberen naar ’t station. Zeker naar Rotterdam om zich daar te laten aanmonsteren Toch niet. Spoedig verschij nen ze weder op de vlakte en hebben zoo waar ieder alweer een fiets, één van de tien restante station. Hetzelfde verhaaltje doet weer dienst en weer worden slachtoffers ge maakt. En als men den gelukkigen kooper van fiets no. 1 ontmoet? Geen nood. Dan is deze fiets van een neef, of een oom, of een tante of desnoods van het meisje, waar men mee uit is geweest. De fietsenverkoopende zoogenaamde zeelui, die te Harlingen en Leeuwarden zyn geweest, komen, naar uit Haarlem bericht wordt, uit Amsterdam en Rotterdam. Zy hebben fietsen bij zich, die een inkoopsprijs van f 17.50 hebben en kleeden of karpetten, die bij inkoop f 9.50 kosten. Naar Oostergoo meldt vertoefden eergisteren te Dokkum een tweetal mannen, die een gelijk verhaal deden als te Harlingen en te Leeuwarden. Zy toonden een kwitantie, waaruit moest blijken, dat de rijwielen die door hen voor 30 A 40 gulden werden aangeboden, aanmerkelijk meer hadden gekost. Een ieder zij gewaarschuwd. Ontevreden gevangenen De Alkm. Ct. maakt melding van ongere geldheden in de Rykswerkinrichting te Hoorn. Toen de Zedelijkheidswetten van minister Regout de souteneurs straf baar stelden, werd in de Rykswerkinrichting te Hoorn een aparte afdeeling voor deze individuen geschapen. Hier zyn thans dertig, voor het meerendeel Rotterdamsche, souteneurs ondergebracht. Deze hoeren, die in de vrije maatschappij het werken verafschuwen, worden daar ter dege aan het werk gezet, ze moeten linnen weven, niet machinaal doch zooals dit op de oude manier geschiedt. Reeds geruimen tijd gaven ze hierover hun ongenoegen te kennen, wat meermalen tot kleine onaangenaamheden leidde. Ook klaagden de souteneurs over onvoldoende voeding, ze hadden bezwaar te gen het gebruiken van gort in allerlei vorm. Dit voedsel zou volgens hen niet sterk genoeg zijn, om het inderdaad zware werk te ver richten. Zoo heeft de gisting reeds lang geduurd en in de afgeloopen week hebben de soute neurs hun eischen geformuleerd en aan den directeur der Rykswerkinrichting overhandigd. Ze vroegen betere voeding, betere verzorging en meer vrijheid. Toen hun medegedeeld werd, dat de eischen niet voor inwilliging vatbaar zyn, weigerden ze te werken. De directeur liet één der belhamels in de cel stoppen, waarop de an- rechtbank in de keuken, over een brandend deren partij voor hem kozen. Ze dreigden gascomfoor heen, waardoor haar kleeren vlam de messen te zullen halen uit hun verpleeg- vatten. Op het hulpgeroep kwamen toegesneld den-kastjes en de toestand werd ten slotte zoo, het oudere zusje, de moeder en de buren en dat de directeur en de bewaarders er toe de brandende kleertjes werden ten spoedigste moesten overgaan hun sabels te trekken om het lichaam verwijderd. Het de oproermakers in hun cachotten te krijgen. „c ern- I Het voorloopig onderzoek heeft er toe ge- Behulpzame leid, dat Zaterdag zes belhamels in verzekerde het Sophia I bewaring zijn gesteld, ze zitten preventief in De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten. 10 ets. per regel. By abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Tweede Kamerverkiezingen. Eergisteren heeft de stemming plaats gehad voor een lid der Tweede Kamer in het dis trict Groningen (vacature-dr. D. Bos). Uitgebracht werden 5730 geldige stemmen, waarvan mr. J. Limburg (v.-d.) verkreeg 3786, F. Rugge (S. D. A. P.) 1863 en G. Sterringa (S. D. P.) 81 stemmen. Zoodat mr. Limburg is gekozen. Bij de stemming op 17 Juni was de uitslag als volgt: dr. D. Bos (v.-d.) 3760, mr. J. Ankerman (c.-h.) 2406, mr. G. W. San nes (9. D. A. P.) 2451, G. Sterringa (9. D. P.) 124. Bij de herstemming op 25 Juni verkreeg dr. Bos 4171, mr. Sannes 3328 stemmen. Het program der nieuwe regeeriug. De Zutf. Crt. verneemt uit zeer goede bron <De heer Gort v. d- Linden is bezig een ministerie te vormen, dat als voornaamste punt van program zal hebben de invoering van het algemeen kiesrecht en de mogelijk heid tot het invoeren van vrouwenkiesrecht in de grondwet, terwijl de formateur een tegenstander is van uitbreiding van regres der Eerste Kamer. Verder zal het program bevatten staats pensioen, in den geest van het amendement der vrijzinnigen, en eenige punten op het gebied van onderwijs. Mr. Cort v. d. Linden’s opinie daarover is Op de 2de verdieping __n <Z_ ZZ bekend uit de nota die hy mede onderteekend ^et »ezin L.2 V~AL J1 herziening. Misschien zullen ook pogingen in die richting worden aangewend. De conclusie is dus, dat het program der vrijzinnigen bij de herstemmingen vrijwel overgenomen wordt, zonder dat de concentratie officieel meewerkt aan de vorming van het ministerie. De benoodigde middelen zullen uit directe heffingen worden gevonden.” Hoe intusschen het Kabinet zal zyn mengesteld, is nog niet te zeggen. De Sneeker Tentoonstelling. Naar de N. Sn. Crt. meedeelt, zal de pas gehouden Sneeker Tentoonstelling waarschijnlijk geen tekort hebben, zoodat vermoedelijk het garantiefonds niet behoeft te worden aange sproken. Voor tentoonstellingen in 't algemeen en voor die in 1913 in *t bijzonder is dit zeker wel een uitzonderingsgeval. Hagepreek te Rijs. Blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie is de hagepreek te Rijs uitgesteld tot Zondag 24 Augustus. Als sprekers zullen dan optreden de heeren Ds. Ens van Grouw, H. Eisma van Bolsward, en waarschijnlijk Ds. W. Hamilton of Silver- ton Hill te Sijbrandaburen. Het zangkoor Balk, directeur de heer Cannegieter zal zich in de pauze doen hooren. Ongeluk. van pand no. 46B aan de Hennewierstraat te Rotterdam, woont den graancontroleur J. Post. heeft bij het rapport der laatste grondwets- Terwijl 4. 5. 6. i I 2. FRISO. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1913 | | pagina 1