te WORKUM, op Maandag 8 September 1913. Keninginne-jierdei. Hindeloopen en Stavoren. ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1913. 39ste Jaargang. No» 36. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. - - rekening, die zij nog van hem te vorderen had. Doch de Duitscher ia de Duitsche politie, Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. De dei fen moarn is for üs heele folk ingreatedei. It wirdt in dei dy ’t yen bringt ta blide tank- berens. In dei fen bliidskip, omdat us Keninginne dy ’t wy sa heech hawwe, dy ’t we oanhingje en der *t we sa fen hélde, yn de béste sounens Hjar trye-en-tritiehste jierdei fiere scil. In dei fen tankberens, omdat just dizze dei yn ’t bisouder for üs allegjerre de gelegenheid jowt om foar de troan fen Hjar Majesteit us fiel fen trou en oanhang oan to bieden. Hjar tank to bringen fer alles hwet se yn de tiid fen Hjar Regearing yn *t bilang fen Hjar folk dien hat. De Regearing fen ós Keninginne is in lokkich regear. Dat kin men for wier en gerêst sizze. Gjin foarst yn Jerope, dy ’t sa troch it folk op *e hannen droegen wirdt as Keninginne Wille ns ine troch Hjar trouwe Nederl&nners. Ja, forsiker in lokkich regear, al is de tsjin- spoed ek Hjar hüs net foarby gien. Ek Hja hat wol foargoed de wierheid onderfoun fen it sprekwird dat seit: it hüs fen de foarst hat like goed syn krüs as it hutsje fen de neatigste onderdaen. Mar krekt yn dy donkere dagen fen swierich- heden en leed moat it for de Keninginne mar heale smert west ha, as hja der tsjinoer seach de Ijeafde fen Hjar folk. Hwent der is Keningin Willemine fen oer- tüge. Hja fielt boppe alles is Hja in Foarstin, dy bimint wirdt omdat Hja hjar altyd biminnelik to meitsjen wist. It Nederlanske folk is great en hat reden great to wêzen op de edele Frouwe, Dy ’t mei fêste hén it roer wit to stjüren. Dy 't buten hjar wearde fen Keninginne om ek intoanbield is fen frouljues deugd. Dy ’t as mem, oan alle memmen ta in foarbield steld wirde mei, om dat Hja hjar gelok siiket yn Hjar hüs en by Hjar bern, der ’t safolle fen de moderne frouljue yn üs dagen hjar gelok net mear fine kinne of wolle. Lang libje Keninginne Willemine! FRISO. gangspensioen voor oude loonarbeiders tot alle behoeftige en fatsoenlijke 70 jarigen uit te breiden. Zijn wij wel ingelicht, dan kan van het nieuwe kabinet verwacht wordeneen uit breiding van den kring der pensioentrekkers eenerzijds, een wijziging en vereenvoudiging van de reeds in het Staatsblad geplaatste wet- Talma anderzijds. Ten overvloede voegen wij er nog aan toe, dat algemeen kiesrecht niet op het program van het kabinet-Cort van der Linden zal ont breken. H. M. de Koningin heeft heden Vrijdag ochtend de nieuwe ministers beëedigd. Dezen hebben hedenmiddag tusschen 12 en 1 uur de portefeuilles uit handen van hun ambtsvoorgangers overgenomen, de heert Gort van der Linden zal bovendien tijdelijk de portefeuille van Buitenlandsche Zaken over nemen. De heer Loudon wordt eerst in het laatst van September uit Amerika in Den Haag verwacht ter aanvaarding van de leiding van het departement. Voorzitter Tweede Kamer. Ofschoen daaromtrent nog geen definitieve beslissing genomen is, moet het voornemen bestaan op de nominatie voor het voorzitter schap der Tweede Kamer te plaatsenals eerste candidaat een uni-liberaal, als tweede candidaat een sociaal-democraat en als derde candidaat een lid der rechterzijde. Een nieuwe manier om talen te loeren. Te Rotterdam is naar de Maasbode meldt in het Pathé-depót aan den Boerensteiger, een inrichting in werking gesteld, de Pathé- graphe genaamd, waardoor het mogelijk zal zijn, op de meest moderne manier talen te leeren. Het wordt genoemdeen automatisch leermiddel voor vreemde talen, een grammo- phoon, welke de leeraar van de Berlitzschool gaat vervangen en waarschijnlijk met succes zal vervangen. Het toestel is een keurig afgewerkte spreek machine, welke voorzien is van de laatste verbeteringen, welke de firma Pathé op dit gebied heeft aangebracht. Als leermiddel wordt de Pathégraphe aldus gebruikt. Iedere plaat bevat een les in de vreemde taal, welke men wenscht aan te leeren. De leeraar heeft met de zuiverste uitspraak de verbuigingen, korte zinnen, verhalen, enz. in het toestel gesproken, welke nu door de Pathégraphe voor den leerling worden weer gegeven, met een verrassende duidelijkheid en accentuatie. Tegelijkertijd glijdt vóór langs de machine een papierstrook, waarop de gesproken woor den, met de vertaling er boven, staan afge drukt. -Op hetzelfde oogenblik, dat het woord wordt uitgeproken, wordt het op deze »film< automatisch aangewezen. Een gelukkige eigenschap van deze leer methode is, dat men terwijl men bij de Berlitz-methode slechts enkele malen in de week de vreemde taal door den onderwijzer hoort uitspreken hier zoo vaak men wil een woord kan laten vertalen, desgewenscht ieder oogenblik van den dag. Deze leermethode is nog slechts voor Frankrijk bewerkt met leerboeken, door pro fessoren en bekwame taalleeraren samenge steld. Voor Holland hoopt men ook spoedig een speciale bewerking ervan het licht te doen zien. een hond, een boxer, onverhoeds aangevallen. Op het luide geschreeuw der kinderen, snelde de 17-jarige P. ijlings toe en trachtte den hond te verwijderen, wat hem niet mocht gelukken. Het dier vloog nu eens het eene en dan weer het andere kind aan en ver wondde beiden op verschrikkelijke manier. Gelukkig kwam er spoedig nog iemand die, nadat de hond reeds bewusteloos was ge slagen, het beest doodschoot. Voor de kinderen, die in deerniswaardigen toestand verkeerden en vooral aan het onder lijf waren gewond, moest direct geneeskundige hulp worden ingeroepen. Het cadaver van den hond is, na eerst door een veearts onderzocht te zijn, naar het laboratorium te Utrecht gezonden ter onder zoek, daar vermoeden bestaat, dat het dier lijdende was aan hondsdolheid. Diefstal. Te Zuidbroek (Gr.) stond de behuizing van wijlen den heer G. B. aldaar, sedert diens dood zonder bewaking, ofschoon er een zegel- bewaarster was aangesteld. Zaterdagavond hebben de gebroeders H. en B. R-, een paar zeelieden, aldaar, zich toegang tot de woning verschaft en daaruit ongeveer f 140 aan papier- en zilvergeld ontvreemd. Beiden zijn nu aangehouden en hebben een volledige bekentenis afgelegd. Een muntgasmeterdief. Of eigenlijk is ’t woord nog niet lang genoeg, want muntgasmeters steelt de man niet. Muntgasmetertwee- en- een-halve-cent-stukdief zoo zou 't moeten luiden. Deze lange dief is een doodeenvoudig manneke te Rotterdam, met een pet op als een gasfitter, waarop alleen het woord »gas< ontbreekt. Hij komt in de huizen met de muntgasmeters, meldt zich aan als employée van de fabriek, ledigt de meter en verdwijnt. Eenigen tijd later, als de werkelijke muntgas- meter-twee-en-een-halve-centstukophaler komt, weet men dat men bestolen is. In een benzinevat gestikt. Op het terrein van de American-Petroleum Company te Arnhem staat een huisje, waarin benzinehoudende verf bewaard wordt en tevens staat daar een open vat met benzine, door de werklieden tot verschillende doeleinden gebruikt en waarin zij ook hun handen wasschen, schrijft de Arnh. Ct. Dat wilde Dinsdagavond ook de 14-jarige jongen J. Verhey doen. Er was op Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur dat oogenblik slechts 15 liter benzine in het vat, zoodat de inhoud zeer laag stond. De knaap bukto zich diep over hei vat en schijnt daarbij door de dampen, die in de ton hingen, bevangen te zijn. Hij bleef bewusteloos over den rand hangen, met zijn hoofd er in. ter wijl zijn handen de benzine nog niet bereikten. Een kwartier later werd hij zoo door werk lieden gevonden. Men droeg hem naar buiten en riep onmiddelljjk geneeskundige hulp in. Twee geneesheeren deden alle moeite om de levensgeesten weer op te wekken, maar vruch teloos, zoodat hun niets overbleef, dan den dood te constateeren De moordaanslag te *sHage Omtrent bovengenoemden moordaanslag, ge pleegd door den 21 jarigen kuipersgezel W. te Scheveningen, op zijn 26-jarige verloofde, die bij een zuster te ’s Hage inwoont, lezen wij nog, dat V. uit een café in de onmiddel lijke nabijheid eenige revolverschoten heeft gelost op het meisje, terwijl zij uit het raam keek. Zij werd in de linkerkaak getroffen, en terwijl zij vluchtte, zond hij haar nog een drietal schoten achternaeen trof er haar in den linkerbovenarm, een in de linkerhand, en een in de linkerzijde. Het laatste was een schampschot. Men snelde op het hulpgeroep toe, en vond het meisje op de trap liggen. De dader werd later op een plat achter het huis gevonden, aan een hevigen zenuw toeval ten prooi. Hij werd gearresteerd, en bekende later, uit Scheveningen gekomen te zijn met het doel, het meisje te doodon, om dat zij hem ontrouw geworden was. Het meisje is niet levensgevaarlijk gewond, en kon 's middags zelfs te voet naar het politiebureau gaan om gehoord te worden. Misdaad Twee jongelui, die onder Buikslooterham, bij Amsterdam, in een bootje voeron, vonden daar drijven het lijk van een ongeveer 30 jarig man, in wiens zakken niets anders ge vonden werd dan een toegangskaartje tot do Entos. Daar het lijk overal blauwe plekken ver toont, vreest men dat misdaad in het spel is. Opening van het Vredespaleis. Gistermiddag heeft de plechtige inwijding van het Vredespaleis plaats gehad in tegen woordigheid van een uitgelezen internationaal gezelschap. Men zag er leden van den ministerraad, die gister voor het laatst in het openbaar als minister verschenen, den hoer en Me vrouw Carnegie, die eergisteren in Den Haag waren aangekomen. Baronnesse Bertha von Suttner en andere bekende personen uit do Internationale Vredesbeweging, de ledon van het Corps diplomatique, wier landen tot het Int. Scheidsgerecht zijn toegetreden, tevens leden van den Raad van Beheer van het Hof van Arbitrage met de eerste secretarissen hunner Legaties, een groot aantal leden van het Hof van Arbitrage; eenige leden van de Staten-Generaal, de burgemeester en wethou ders van Den Haag en een aantal raadsle den der Residentie en voorts de vertegen woordigers der hoogste Nederlandsehe staats- en rechtcolleges als Raad van State, Hoogo Raad der Nederlanden enz., on bovendien eenige hoogleeraren op het gebied van hot volkenrecht en hooge burgerlijke autoriteiten uit ons land. Degenen onder de aanwezigen die uit hoofde van hun ambt uniform of ambtsgewaad dragen, waren aldus verschenen. Tegen ongeveer halfdrie kwamon H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. de Prins met gevolg aan het i Vredespaleis aan. Zij werdon op hun tocht naar het grootsche gebouw door de Haagsche bevolking levendig begroet. De Koninklijke Familie werd aan het ge bouw ontvangen en verwelkomd door den voorzitter en secretaris van het bestuur der Carnegie-stichting, de heeren Jhr. Mr. A. P. C. van Karnebeek en Mr. Patijn en onder den zang van het A Capella koor onder leiding van Ant. Averkamp uit Amsterdam naar de voor Haar bestemde zetels geleid. Alle aanwezigen rezen eerbiedig van hun zetels op. Nadat allen gezeten waren nam do plech- die wellicht reeds had gelachen met die dum- me Hollander, ook te glad geweest. Hij is ten minste thans gevlucht uit de gevangenis te Gieszen, waarin hij, naar de meening der Duitschers, blijkbaar veiliger was opgesloten. Frans Rosier maakt school. Een drama. In de Lombardstraat te Arnhem is, zoo meldt het fl.b.l. een vreeselijk drama af gespeeld. Te vijf uur in den namiddag kreeg de politie kennis, dat een vrouw in een woning aan die straat met afgesneden hals op bed lag. Een ingesteld onderzoek toonde aan, dat dit gerucht maar al te waar was. Men vond do vrouw badende in haar bloed. Toen do politie de woning doorzocht, vond men den man dood op den zolder. Hij had zich door ophanging van het leven beroofd. Aangenomen wordt, dat de man, zekere Croe- sen, een gepensionneerd Oost-Indisch militair, die dikwijls misbruik maakt van sterken drank, eerst zijn vrouw en daarna zichzelf doodde. Hij had dikwijls oneenigheid met zijn vrouw. De lijken zijn door de justitie in beslag genomen en naar het sectiehuis overgebracht. Er waren drie kinderen van 4 tot 9 jaar oud. Diefstal van 4000 gulden. Maandagavond werd met de Z.-H. Electr. Spoorweg-Maatschappij, vertrekkende van Rot terdam, een kistje, inhoudende f 4000, ver zonden, n.l. f 1200 aan bankpapier en f 2800 aan specie, vormende de ontvangst van den dag. Bij aankomst te ’s-Gravenhage was het kistje met inhoud verdwenen. Door een hond gebeten. Maandagmorgen, toen 2 kinderen van den heer v. O. te Hoek van Holland een bood schap wilden doen, werden de kleinen door Een uitbreker. Onlangs ontvluchtte op klaarlichten dag uit de gevangenis te Maastricht een Duitscher, 44 jaren oud, die door de rechtbank aldaar tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld, wegens dief stal met braak in de omgeving van Maas tricht. De Duitscher stal van den zoon van den concierge van het gerechtsgebouw een rijwiel en van parketklerken kleedingstukken. Op de fiets rende de Duitscher door de stad en spoe dig was hij in het groote vaderland. Alle nasporingen bleven vruchteloos, tot op zekeren dag de Duitscher in zijn Heimath werd gearresteerd, terzake van diefstal. Meteen De prijs der Advertentiën is van 1 —-5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager, Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Het nieuwe ministerie. Het nieuwe kabinet is als volgt samenge steld Binnenlandsche Zaken mr. P. W. A. Gort van der Linden, kabinetsformateur. Buitenlandsche Zakenjhr. dr. J. Loudon, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de regeering der Vereenigde Staten. Financiën: A. E. J. Bertling, directeur der registratie en domeinen te Leeuwarden. Justitie: mr. B. Ort, advocaat generaal bij den Hoogen Raad. Marine kapitein ter-zee J. J. Rambon- net, commandant van de „Evertsen” te Nieu- wediep. OorlogN. Bosboom, gep. kolonel der artillerie, lid van de „Legercommissie.” Landbouw, Nijverheid en Handelprof. mr. M. W. F. Treub. Waterstaat dr. C. Lely, oud-minister van Waterstaat. Koloniënmr. Th. Pleyte, oud-advocaat te Semarang, voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart. Het nieuwe kabinet. De N. Rt. Ct. schrijft In een der bladen is verwondering uitge sproken over het feit, dat de heeren Lely en Treub, wier meeningen in zake staatspensioen elkaar niet geheel zouden dekken, beiden zit ting hebben in het kabinet-Cort van der Linden. Wy meenen echter goeden grond te hebben om aan te nemen, dat hij, die aldus schreef, in niet voldoende mate rekening hield met de stem, door den heer Treub uitgebracht voor het amendement-Borgesius-Drucker-Tydeman kon hij met de Duitsche politie vereffenen de op art. 357 (369) van de Invaliditeitswet, een amendement, dat tot strekking had het over- Paardenmarkt i a mi in—rn ..i ii 1 FBI NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workuin. Ilemelumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1913 | | pagina 1