Kennisgeving. Ilindeloopen en Stavoren. vaccineeren, 39ste Jaargang. ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1913. No. 37. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. r -- -• - Een statistiek leert, dat er rechtstreeks en der Tweede Kamer staande Kamerleden zullen haar moeten passeeren en de leue sluisgelden brachten in ran f 1.870.554 op. De BURGEMEESTER der meente WORKUM, brengt algemeen scheepvaartbelang als het bijzondere Gemeentelijk belang, dat allicht zal kunnen worden bevoiderd, wordt een tegemoetkoming De Voorzitter stelt namens B. en W. voor een uit den post van onvoorziene uitgaven. uitgaven wel wat twijfelachtig, en zou daarom uitgaven verwacht. Gezien het resultaat der E.N.T.O.S. tentoonstelling, zou hy gaarne tot hun voorstel hebben geleid. adres, dat verschillende sprekers over verschil lende onderwerp» dat ook daarby Ge ter kennis van belanghebbenden, dat op Woensdag den 1O Septem- Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. ber e.k., des namiddag 2 uur, in een der lokalen van de voor malige school voor kosteloos on derwijs gelegenheid zal bestaan om zich gratis te doen door Dr. W. J. SLIS alhier. Workum, den 5 September 1913. De Burgemeester voornoemd, T. M. ten BERGE. Vreemdelingenbezoek in Den Haag. In de jongste drukke dagen van congressen, de opening van het Vredespaleis en de Land bouw- en herinneringsfeesten hebben onge veer 20.000 vreemdelingen in Den Haag logies genomen. Stofvrije wegen. Onder Goutum, waar men bezig is aan het herstellen van den Rijksstraatweg, giet men over een lengte van ongeveer 200 Me ter tusschen de steenen mastiek. Men hoopt kust ter sprake zal komen. Waar onze Ge meente reeds sedert lang bezig is een betere haven te krijgen en allicht onze plannen aldaar zullen worden besproken, meenen B. en W. dat wij moeten bijdragen in de te maken kosten en van onze belangstelling moeten doen blijken. De heer Kroese zegt oorspronkelijk ook wel iets voor het door den heer Jansen geopperde bezwaar te hebben gevoeld, maar het om advies in handen der Haven-Commissie gestelde adres, heeft hem het inzicht gegeven, dat Workums belangen daarbij ten zeerste zyn betrokken, zoo- dat een Gemeentelijke bijdrage in de kosten van het Congres hem zeer gewenscht voorkomt. Het voorstel van B. en W. in stemming ge bracht, wordt daarop aangenomen met 10 tegen 1 stem, die van den heer Jansen. Punt 5. Adres van H. de Boer alhier, om onderhandsche inhuring van het perceel wei land, gelegen aan de Brandeburevaart. Blijkens het door den Secretaris voorgelezen adres vraagt adressant onderhandsche inhuring van het door hem gehuurde perceel weiland tegen een huursom van f 195 per jaar, waarvan de huurtijd 5 Maart 1914 expireert. Hij is ge negen de huur te continueeren tegen dezelfde pacht. De Voorzitter zegt, dat B. en W. in dezen geen voorstel doen, doch de beslissing aan den Raad willen overlaten, ofschoon de geboden huur hun alleszins billijk voorkomt. Op verzoek van den heer Ykema wordt ter verdere behandeling van het adres overgegaan in geheime zitting. Na heropening verklaart de heer P. Gaastra, dat het voor de Gemeente zeer moeilijk is op dergelijke onderhandsche inhuringen in te gaan, omdat deze daar anders tegenover staat dan particulieren, temeer, wijl men den een niet kan weigeren, wat men den ander toestaat. In dit geval is hij er echter niet tegen, maar hij wenscht zich voor latere dergelijke aanvragen zijn stem voor te behouden. De heer Ykema zegt na de bekomen inlich tingen in geheime vergadering het land wel aan de Boer te willen verhuren. De huur is echter wel wat hoog, maar het land past den man zeer. Met algemeene stemmen wordt daarop tot onderhandsche verhuring besloten. Punt 6. Aanbieding der Gemeentebegrooting, die van het Burgerlijk Armbestuur, Stadswees huis en de Gemeentelijke Gasfabriek over 1914. De Voorzitter deelt mede dat de Gemeente begrooting door B. en W. is opgemaakt tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 79274.15, dat die van het Armbestuur in ontvang en uit gaaf bedraagt f 6377.62, die van het Stadswees huis f2189.06 en die van de gasfabriek f 16389.85. Als Commissie ter fine van onderzoek en rap port werden door hen aangewezen de heeren W. Kroese, S. Haytema en P. Gaastra. Punt 7. Verzoek om afschrijving van Hoof- delijken Omslag, dienst 1913. Het ingekomen adres betreft een verzoek van H. Reitsma, om afschrijving van den aanslag van wijlen zijne schoonmoeder, de Wed. A. v. d. Herberg, en wel in evenredigheid van 8 maanden. Op voorstel van B. en W. wordt zonder hoof delijke stemming daartoe besloten. Niets meer te behandelen zynde en geen der leden iets hebbende op te merken of voor te stellen, wordt de vergadering door den Voor zitter gesloten. zoo deelt de Tel. mede, de vorige appel. Na het gebruik werd ae De ongesteldheid nam ia ze eergisteren aan de ge volgen is overleden. Zeer waarachijnlyk aat in dien appel een vergiftige worm. Naaimachines verduisterd. By een naaimachine-firma te Amsterdam zyn, naar de Tel. meldt, in één maand tjjds niet minder dan 60 naaimachines verduisterd. Drie pakhuisknechts maakten zich aan deae I verduisteringen schuldig. Zij deden telkens een naaimachine in oen zak en begaven zich daarmee naar een lombard, waar «y de machine verpanden. Aldus werd verscheidene malen en bij verschillende lombards geopereerd. Gearresteerd zyn de 20-jarige A. D., de 53-jarige T. K. en do 34-jarige H. van R. Een betooging door vrouwen in zicht. Den dag na de opening der Staten-Generaal willen sommige vrouwen een betooging op het Binnenhof te Den Haag, of in den omtrek daarvan, houden. Een inzendster van hot I Hdbl. wekt de vrouwen op, om aan de demonstratie deel te nemen. «Ernstig on zwijgende zullen ze dien dag bij het gebouw Kaarten, graphische voorstellingen en af- i o. a. van verschillende soorten een Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Een andere statistiek doet zien, dat do hypotheken van scheepsverbandbankon op schepen in binnen- en buitenland (uit des aard der zaak meest binnenschepen) stegen van 2 millioen in 1900 tot 57 millioen in 1912. Een lengte van 210 K.M. (van Rotterdam tot Duisburg) zou de vloot van onze binnen vaart beslaan, indien alle schepen eens achter elkaar konden gelegd worden. Dat zou oen indrukwekkende vlootschouw van de binnen vaart zijn. Om van de lengte van maar een Rijnaak een beeld te geven, is zulk een voertuig af- gebeeld naast den Utrechtschen Dom. In lengte 110 meter geven beide elkaar niets toe. Haven-, brug, en 1912 de kapitale som van f 1.870.554 op. Die moeten de schippers betalen. Maar -enkele cijfers zijn voldoende em te doen beseffen welk levensbelang voor do volks welvaart het is, dat voor de 13.000 schippers, van welke meer dan de helft onafhankelijk voor eigen rekening varen, breede, diepe, vrije waterwegen worden opengesteld. Wie medewerkt om Groningen en het Noorden te helpen, om aan Friesland dat nu nergens water voor groote schepen heeft diepe kanalen te geven, en vooral ook om ons het Kanaal door de Geldersche Vallei te bezorgen doet een weergaloozen dienst aan land en volk. En met alle kracht moet de strijd aange bonden tegen de velerlei verkeerde praktijken, die den schippers zulk een groot deel van hun brood kosten. Geen tentoonstelling is zoo geschikt voor een congres, van belanghebbenden als die van „Entos” Wat men daar ziet kan het ge sprokene op een congres illustreeren en dus aanschouwelijk onderwijs geven. Treinontsporingen. Maandagmiddag is bij het station Krabben dij ke de ijlgoederentrein naar Vlissingon ont spoord. Twee geladen wagens en een ledige zyn uit de rails geloopen en gekanteld, ter wijl het tweede en derde spoor ernstig be schadigd werden. Een remmer werd uit do remkast geslingerd en kwam 10 meter verder in het gras terechthij was versuft, doch had geen lichamelijk letsel; een andere remmer bekwam eenige wonden van niet ernstigen aard aan het scheenbeen. De laatste trein uit Nijmegen is in don nacht van Maandag op Dinsdag bij Eist ontspoord. De machine, de bagage- en een personenwagen zijn uit de rails ongeveer 150 meters doorgo- loopen en toen omgevallen. De oorzaak is, dat een buffer van den voorgaanden trein tusschen de rails was gevallen Er hebben geen persoonlijke ongelukken plaats gehad. Do reizigers werden met den laatstee trein van de H. S. M. verder vervoerd. Vergiftige worm! De dienstbode van den heer Gr. te Winters wijk at, week een evenwel ongesteld, die mate toe, dat De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. por regel. By abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam heeren Delprat en Jitta (beiden lib.) tot wethouders. De heer Wibaut (s.-d.) bracht het tot 20 stemmen, terwijl de heer Delprat met 25 en de heer Jitta met 22 stemmen gekozen werd. In Zaandam is gisteren besloten nog een wethouder te kiezen. De nieuwe functionaris is de heer D. R. v. d. Laan, soo.-democraat Het dagelijksch bestuur dezer gemeente is dus thans in zyn meerderheid socialistisch. De turnfeesten te Bolsward. Naar men aan de L. Ct. mededeelt, zijn voor de a s. wedstrijden bij de turnfeesten op 17 September te Bolsward te houden, toege zegd door H. M. de Koningin een zilveren medaille, door H. M. de Koningin Moeder een groote bronzen medaille. Van dr. Beekhuis te Bolsward ontving de commissie een zilveren distinctief. 24 vereenigingen met ruim 300 deelnemers hebben zich aangemeld. Te oud voor ouderdomsrente. Een lid eener rentecommissie schrijft aan de Leeuw. Crt. Zooals bekend heeft hij, die op 3 Decem ber e.k. den leeftijd van 70 jaar heeft be reikt of overschreden, recht op een ouder domsrente van f 2 per week, indien hij aan nemelijk maakt, dat hij in het tijdvak van 10 jaren, dat onmiddellyk voorafgaat aan dien dstum of aan de vervulling van zijn zeventigste j«rar, te zamen gedurende ten minste 156 weken tegen loon van niet meer dan f 1200 per jaar binnen Nederland arbeid heeft ver richt. De wetgever heeft blijkbaar aangenomen, dat allen, die na het bereiken van hun zes tigste jaar in een aaneengesloten tijdvak van 10 jaren te zamen gedurende tenminste 156 weken bedoelden arbeid hebben verricht, aan spraak zouden kunnen maken op genoemde rente. Toch is dit niet waar. Ik kreeg iemand by mij om inlichtingen voor een 92- jarige die het gezicht heeft verloren en daar door de laatste 10 jaren niet heeft kunnen werken. Van zijn 60e tot zijn 70e jaar was hij schipper voor eigen rekening. Toen dit beroep hem te zwaar werd, was hy genood zaakt zijn schip van de hand te doen en bij anderen te gaan werken. Eenige jaren ging dit goed totdat zijn oogen hun dienst wei gerden. Was art. 369 der Invaliditeitswet eenige jaren vroeger in werking getreden, dan zou ook deze grijsaard op 9 December e.k. zyn f 2, die hy zoo bitter noodig heeft, van het postkantoor kunnen halen. Thans niet, hij is te oud voor de ouderdomsrente. De binnenschippery. In een Van dag tot dag geeft de redacteur van het Hbld. zijn indrukken weer welke hij op de «Entos* kreeg met betrekking tot onze binnenschippery. We nemen er enkele ci taten uit: Wie een goed beeld wil krijgen van de groote beteekenis van de binnenvaart voor ons land, bezoeke de inzending, die er op betrekking heeft op de Entos. Men is soms geneigd die binnenvaart als iets van ondergeschikt belang te beschouwen, maar een bezoek aan «Entos* is wel in staat ons de beteekenis van de binnenvaart voor het vaderland te doen begrijpen. Het spoorwegverkeer heeft de scheepvaart op de binnenwateren niet vervangen. Het wordt er door gevoed en dingt mede met de reusachtige vloot onzer binnenschippery, die stoomschepen en sleepbooten inbegrepen 20.000 bodems telt. Deze 20.000 schepen hebben een zeer uiteenloopende waarde. Daar zyn er bij van 500 gulden, daar zyn er ook by van een halve ton waarde en meer. Men meent te mogen aannemen dat, in doorsnee, elk schip een waarde vertegenwoordigt van f 4000. Naar die maatstaf dry ft op de binnenwateren een waarde van f 80.000.000 rond. En voor die vloot moet open water gehou- op deze wijze den weg stofvrij te maken. In Friesland is dit de eerste proef. Mocht zij slagen, dan bestaat het voornemen er mee door te gaan. Langs dien weg zal een fiets pad van beton worden aangelegd. Wethoudersverkiezingen. De Rotterdamsche raad, die thans een link- sche meerderheid heeft sedert de laatste ver kiezing, heeft de drie aftredende wethouders den worden op kanalen en rivieren, herkozen. Het waren de heeren Haselaar F (lib.) v. d. Hoeven (o.-h.) en de Jong (a.-rev.) beeldingen De liberale leden hebben dus geen reden ge- binnenschepen maken deze afdeeling tot zien om de meerderheid van het college van leerzaam geheel. B. en W. om te zetten in een linksche hoe- Een statistiek Z wel het hun mogelijk was geweest. j zijdelings 165975 personen bij de binnen- De Amsterdamsohe raad koos opnieuw de schipperij betrokken zyn. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Dinsdag 2 September 1913, *s namiddags 6 uur. Voorzitter de heer T. M. ten Berge, Burge meester. Tegenwoordig de heeren H. J. v. Dijk, G. G. Posthumus, W. Kroese, R. S. Potma, J. Jansen, Y. Ykema en P. Gaastra. Na opening der Vergadering door den Voor zitter doet deze mededeeling van het ingekomen extract uit het resolutieboek van Ged. Staten, waarby te kennen wordt gegeven dat bij hun college geen bezwaren bestaan tegen de toe lating der nieuwgekozen Raadsleden. Naar aanleiding dezer resolutie kan tot beëediging worden overgegaan, waarom hij den Secretaris verzocht de heeren K. Kooistra, S. Haijtema, S. S. Hobma en A. Brandsma de vergaderzaal binnen te leiden. Op een desbetreffende vraag van den Voorzitter verklaren voornoemde heeren zich allen bereid de vereischte eeden van zuiver heid en trouw af te leggen, waaraan dan ook op de gebruikelijke wijze wordt voldaan, waar na zij de voor hen bestemde zetels innemen. De Voorzitter zegt dat het hem een aange name taak is, hen allen welkom te heeten op deze plaats, hen feliciteerende met het vertrouwen, door de kiezers in hen gesteld, hopende dat dit vertrouwen niet moge worden geschokt, waar zij geroepen zijn geworden de belangen der Gemeente te behartigen, en de wensch uitspre kende, dat alle gemeenschappelijke arbeid in het belang der Gemeente mag blijken te zijn. Punt 2. Notulen der vorige vergadering. Na lezing daarvan door den Secretaris worden deze zonder hoofdelijke stemming onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Punt 3. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een schrjjven van dr. W. J. Slis, houdende aanneming zijner benoeming tot Gemeente-ge- neesheer. b. Een mededeeling van den Voorzitter, dat de uitvoering van de restauratie van het Ge meentehuis is gegund aan J. Berga alhier, welke mededeelingen, zonder hoofdely ke stemming voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 4. Adres van het Bestuur der afdeeling Amsterdam van de Schippers-vereeniging «Schut- tevaer*, houdende verzoek tot bekoming eener geldelijke bijdrage in de kosten van een te houden Congres voor binnenscheepvaartbelangen. De Secretaris geeft lecture van dat adres, waaruit blijkt dat het voornemen bestaat in een der zalen van E.N.T.O.S. een Congres te houden ter bespreking van de belangen der binnenscheepvaart, waarby o. m. ter sprake zal komen de wenschelijkheid van een vluchthaven op de Z.W.-kust van Friesland en zeker ook het streven der Gemeente Workum in het debat zal worden gebracht. Zoowel in het algemeen scheepvaartbelang als het byzondere Gemeentelijk belang, dat allicht zal kunnen in de te maken kosten gevraagd. bydrage van f 25 te geven, te bestryden De heer Jansen vindt het nuUvan dergelyke gaarne willen hooren, welk succes men van deze uitgaven verwacht. Gezien het resultaat van de laatst verleende bydrage voor de reliëfkaart B. en W. de argumenten hooren, die hen De Voorzitter wijst op den inhoud van het lende onderwerpen het woord zullen voeren en een vluchthaven op de Z. W. I" - van F Tïr J Z v J FRISO. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1913 | | pagina 1