Hindeloopen en Stavoren. ■ti IR Neimakkerij. V ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1913. 39ste Jaargang. No. 38. Binnenlandsch Nieuws. MMi I Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. den anderen kant, aan het gemeentelijk be heer en aan de gemeentekas eischen atelt, wier bevrediging naar versterking der geld middelen moet doen omzien. Het Gemeentebestuur ziet zich dan ook voor tal van vraagstukken geplaatst, die in de naaste toekomst voorziening vragen aan de oplossing daarvan wil het met al den ijver en al de toewijding, waarover het beschikt, tot heil der Gemeente arbeiden.c *t Zit in de familie. De feesten te Delft werden gisterenmorgen geopend met het uitsteken van de vlag op den Nieuwe Kerkstoren door den 67-jarigen KW De minsken hald fen ondernimming Probearje en doar fen alles oan, Hwet earder elk onmoog’lik aehte Is hjoeddeis lang al wer gewoan. De kinst dy *t wonders faek forrjuchte, Biwondrje wy ek kear op kear, Mar dochs is by hjar wirk safolle Neimakke spul noch, sonder mear. Men fljucht, om striid tsjin goes en sweltsje, En snurret gounzjend troch de loft, Men giet al heger en al fierder En hieltyd rekt men ’t fleanerskoft. Mar as der soms in fleanmasine En dat bard ommers mannich kear Fen boppen ploft, dan sjongt it sweltsje: «Neimakke spul noch, sonder mear.< Men sjit as snoeken onder wetter En jowt yen onder yn ’e sé, ’t Siikheljen wit men wol to heinen, De fisken swemt men üt it sté. Mar och, net alle wetterdükers Komme ut ’e djipte boppe, o fijl Dan tink de fisken dy ’t net prate: «Neimakke spul, hjar swemmerij.t Men makket eintsjes o sa kinstich Mei kop en fearren glêd en moai. Mar amper kin men se onderskide Fen echte libbene yn ’e koai. Mar do ’t in ein sa’n kinstdier mette, Do kwêkke dy dochs sa oerltld; Ear st scilste aeyen lizze, as ’t kinste, Neimakke smjunt ear ’t ik dy groet Syts Fjirtich lang al net mear kreaskes, Mar sütrich al en frijwet skier, Dy pronket noch mei krüze lokken, Och, och hwet hat dy Syts moai hierl Mar lésten do ’t in hirde wynpüst Hjar blommich hoedtsje ouskoerde o hea! Do fleach hjar hierbosk mei, elk lake: «Neimakke spultsje, Sytskeleaft Neimakke spul dat is der folie, En der wirdt tige bluf mei slein. It echte lykwol soil ’t dochs winne As ’t mar ris giet op ’t langer ein. Mar hwet wol is fen ’t minste langer, Hwer ’t wy üs licht oan barne kin: Der wirdt skynheilich pronke ek mei Neimakke deugd, yn ’t wraldsbirin. FRISO. Verdronken. Omtrent het verdrinken van den stoelen- matter Feenstra, nabij Oosterzee, schrijft men nog aan het L. N. Ze waren samen te voet naar Molkwerum geweest. Berend v. d. Woude en Pieter Feenstra, bewoners van twee woonscheepjes, liggende te Echtenerbrug, om ’n scheepje te koopen, en keerden ook te voet terug. In den vroegen Zondagmorgen arriveerden ze aan het veer over den Lemster Rijn onder behoor van ons dorp. De veerman v. d. Bijl, lag nog in Morpheus armen en onze wande laars besloten, moe en slaperig als ze waren, den man niet dadelijk te wekken, maar ook even rust te nemen voor het veerhuis. Berend schijnt in den dut te zijn geraakt en schrikt plotseling wakker door een hevigen plons in het water, waar hij zijn kameraad Pieter ziet wegzinken naar de diepte. De ongeluk kige had vooraf zijn geldbuidel, bevattende f 80 (de koopsom), in de overzet- half uur dreggen den veerman en De levensgeesten oordeel van den J. van der Wees, dezelfde Delftenaar, die bij het 50-jarig gedenkfeest in 1863 met dat doel den toren beklom met zijn toen 7 2-jari gen grootvader, aan wien op den 18en Nov. 1813 gelast werd de nationale vlag uit dien zelfden toren te steken. De zoon van den 67-jarigen ging nu weer met zijn vader mee. Een spion gegrepen! Een bijzonder angstwekkend gerucht ging te Beverwijk rond. Nauwelijks was deze stad garnizoenstad geworden, of de buitenlanders waren zich bewust geworden van het ernstige gewicht, dat deze bezetting in den vervolge in onze landsverdediging zou innemen. Er werd dan ook met bijzondere zorgvuldigheid over deze vesting gewaakt. Daar verstout zich echter de fotograaf B., op verzoek van eenige militairen, eenige typische opnamen van aardappeljassen enz. te willen maken. Nauwelijks aan het fort, wordt hem gelast zich te verwijderen. De heer B. trok daarop met de militairen het vrije veld in. Eerst werd hem bevolen 500, daarna 1000 M. uit het fort te blijven. De heer B. vond het toen beter met de mili tairen een boerderij binnen te gaan en daar eenige opnamen te doen. Doch hooger gezag loerde op hem en op weg naar huis wilde men zijn toestel in beslag nemen. Hiermede niet tevreden, hield men den heer B. zelf aan en bracht hem naar het politiebureau. Hier werd het toestel onder bewaking gesteld, tot, dank zij de tusschenkomst van den burge meester, gistermorgen de heer B. onder toe zicht in zijn eigen atelier de opnamen mocht ontwikkelen. nacht doorgewerkt en waren Woensdagmor gen nog druk bezig volop water te geven op de smeulende puinhoopen. Hoewel de schade nog met eenige zekerheid op geen tonnen gouds te schatten valt, werd ter beurze als totaal van het verzekerde be drag genoemd een som van drie millioen gulden. Zeer vele buitenlandsche firma’s zijn bij de verzekering betrokken. Het verbrande pakhuis heeft een opper vlakte van ongeveer 50 bij 20 meter. Blauwhoedenveem heeft te Amsterdam in haar gezamenlijke pakhuizen een opslagruimte van ongeveer 170.000 kub. M., waarvan door dezen brand meer dan 10 pet. is verloren gegaan. Het Hbld. meldt nader, dat de verschillende goederen, die door den brand vernield of door het water geheel of nagenoeg geheel zijn be dorven, aldus waren verzekerd: De aanwezige cacaoboonen en poeder voor de firma Van Houten te Weesp voor 1 mil lioen gulden. Een hoeveelheid cacaoboter van dezelfde firma voor f 100.000. Een voorraad tabak van de firma Crone alhier voor f 600.000. Een voorraad tabak van de firma Frowein te Arnhem eveneens voor f 600.000. Een partij rijst voor f 200 000. Verder zijn nog verschillende andere goe deren, waaronder een groote hoeveelheid kapok, door het Blauwhoedenveem verzekerd voor f 410 000. Daarbij komt nog de waarde van enkele kleinere partijen koopmansgoederen en die van het gebouw, waardoor de verzekerde waarde ongeveer komt op drie millioen gulden. Friesland op de Landbouwtentoonstelling te ’s-Gravenhage. Van deskundige zijde wordt verzekerd, dat de Friesche boter-inzendingen op de Haagsohe zuiveltentoonstelling een groot succes hebben gehad. Van de 20 1ste prijzen, aan gezouten fabrieksboter toegekend, gaan er niet minder dan 16 naar Friesland, van de 18 2e prijzen 12, terwijl Friesche fabrieken 6 1ste en 12 2e prijzen behaalden van de onderscheidenlijk 14 en 18 toegekende prijzen voor ongezouten fabrieksboter. Ook de kaas maakt tegenover de Noord en Zuid Hollandsche een goed figuur en men kan op de tentoonstelling zien hoe ze op 't best kan zijn. Van Friesland uit is de tentoonstelling best op één dag te bezien. Als men zegt het Fr. Wkbl. met den eersten sneltrein over Utrecht gaat, bij den uitgang van het station ’s-Gravenhage in de stoomtram stapt (waar voor de vacantiekaarten ook nog geldig zijn), kan men vlak bij de hoofdingang uitstappen en ruim 5 uren op het terrein vertoeven, om ’s avonds met den laatsten trein weer thuis te komen. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Een stakker. Bij de politie te Oudewater vervoegde zich eenigen tijd geleden een jonge man van 28 jaren om nachtverblijf, hetwelk hem verleend werd. Na zijn vertrek, des morgens werd ook vermist de deken, die men hem tot dek king had gegeven. Welk een ondankbaar heid Toen later deze zwerver voor de Recht bank zich had te verantwoorden wegens dief stal van de bewuste deken, vertelde hij, dat hij was opgesloten in een hok, zonder eenig voedsel of iets om te drinken, en dat hij evenzoo den volgenden morgen weer kon ver trekken zonder ook maar iets te hebben ge geten. «Ik had den geheelen dag geloopen», zoo verhaalt hij, «en ik werd 's morgens weer op straat gezonden, zonder ietsten einde raad heb ik toen die deken mede genomen, om te verkoopen en zoodoende wat eten te krijgen want ik kon niet meer.c De politie gaf op een desbetreffende vraag toe, dat geen eten of drinken was versterkt. Zulks was in de zomer niet gebruikelijk te doen, wél des wintersde politieman meende omdat het anders te duur werd. De beklaagde werd wegens diefstal ver oordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en heeft nu althans wat te eten. Opening Staten-Generaal. H. M. de Koningin zal Dinsdag de zitting der Staten-Generaal in persoon openen. De koninklijke familie te Amsterdam. De koninklijke familie brengt dezer dagen haar jaarlijksch bezoek aan Neerlands hoofd stad. Dinsdag is zij te ruim 12 uur met den trein uit ’s-Gravenhage te Amsterdam aangekomen. Er was veel publiek op de been, dat de koninklijke familie luid toejuichte. In den loop van den namiddag werden au diënties aan de militaire autoriteiten verleend daarna kwamen de civiele autoriteiten aan de beurt. Ook het Amsterdamsche gemeen tebestuur maakte zijn opwachting. De burge meester hield een speech, waarin hij o. m. het volgende aanvoerde: «Amsterdam verkeert toch in een tijdperk van onmiskenbaren voorspoed op menig ge bied. De opbloei van handel en scheepvaart, die de afgeloopen jaren heeft gekenmerkt, houdt aan en gelukkig zijn er geen teekenen, die op een spoedige kentering wijzen, Nijver heid en winkelbedrijf deelen in de voordeelen van den gunstigen economischen toestand, een toestand, die zich ook in de vermeerde ring der bevolking en in toeneming van het belastbaar inkomen afspiegelt, maar die aan Wat Nederland uitgeeft aan sterkedrank, bier en wjjn. De Blauwe Vaan rekent uit, dat, trots hot meer en meer baanbreken der geheelonthou ding, in ons land toch nog per jaar wordt uit gegeven: 67^2 millioen gulden aan gedistil leerd, ruim 35 millioen gulden aan bier en 101/2 millioen gulden aan wijn, dus samen ruim 113 millioen gulden. Boefjes. Twee Rotterdamsche bengels, de 11-jarige J. van der W. en de 10-jarige L. van der W.. twee broertjes uit de Ooievaarstraat al daar, zijn aangehouden. Naar de N. R. Ct. mededeelt, hebben zij in den laatsten tijd, vooral op den markt aan den Goudschen Sin gel te Rotterdam en verder overal waar zij de gelegenheid schoon zagen, van vrouwen, die bij kraampjes of voor winkels stonden te kijken, de portemonnaies uit haar zakken of tasebjes gerold. De aangehouden jongens ver klaren zelf, dat ze misschien wel 50 tot 60 portemonnaies hebben gestolen. Bg een paar gevallen kwam het voor, dat er een bank biljet van f 25 of van f 10 in zat, dat zij uit vrees voor ontdekking verscheurden. En op dat hun vader er niet achter zou komen, lieten zij het gestolen geld door een straat- rooster in een keldergat vallen, voor zij het ouderlijk huis binnengingen. Zoo werden zij nooit in het bezit van geld gevonden, als de vader hun kleeding nakeek, wat nog al- eens geschiedde want hij vermoedde, dat zy niet veel goeds uitvoerden. Het geld hebben de jongens versnoept. Een „model” politieman. Men meldt aan de L. K Door den eigenaar van groote boomgaarden werd een dienaar van politie eener Zuid- Limburgsche gemeente opgedragen een extra oog te houden op zijne boomgaarden, waar uit zooveel fruit ontvreemd werd. Een rijks- daalder verwisselde op dat oogonblik van eigenaar. Wie beschrijft echter de verbazing van dien eigenaar, toen hij kort daarna met nog twee personen in den boomgaard kwam en den politieman in een boom zag zitten, zich onledig houdend met appelen af te schudden, terwijl zijne vrouw ze opraapte. Snugger! Een jongmensch uit een dorp nabij Gouda maakte de bedevaart per extra-trein mede naar Kevelaar. Hij had wel eens gehoord, dat men slechts een bepaald aantal sigaren naar Duitsohland mocht medenemen, maar hij wist er wel raad op. 't Zou hèm niet foppen I En bij de visitatie aan ’t grenskan- toor te Hassum kwamen, tot groote hilariteit van de douane-ambtenaren uit *s mans valiesje te voorschijn, netjes verpakt in een zakje van een banketbakkerswinkel.... een twintigtal heel eventjes aangerookte sigaren. Gebruikte sigaren, meende bij, waren toch wel «zollfreic. De gestrenge heeren kommiezen hadden, zoo zegt de Tel., alle achting voor mans vindingrijkheid en lieten hem zonder betalen passeeren. Een huwelijksvoltrekking met hindernissen. Er zou ergens in de buurt van Alkmaar, des morgens 11 uur, een huwelijk worden voltrokken. Reeds vroeg kwam de bruidegom ter secretarie, en deelde mede, dat hij woor den had gehad met de moeder der bruid en dat deze tengevolge daarvan niet wilde teekenen voor de huwelijkstoestemming. Daar van het jonge paar geen van beiden don ouderdom van 30 jaren bereikt had, sou hoi huwelijk dus uitgesteld moeten worden, maar op het laatste oogenblik gaf de moeder der bruid haar toestemming, doch niet van harte. ’t Was reeds 11 uur en er was nog nie mand ten gemeentehuize aanwezig; alleen do ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Togen half 12 zou deze heengaan, toen do bode hem mededeelde, dat de trouwlustigen in aan tocht waren. Om half twaalf waren allen aanwezig, be halve echter de moeder der bruid. De bruid deelde evenwel den ambtenaar van den Burgerlijken Stand mede, dat haar moeder nog wel komen zou. Na nog ruim een half uur gewacht to hebben, werd eindelijk de moeder der bruid door den bode binnengeleid. Zy riep den pl. m. schouw gelegd. Na een werd de drenkeling door zijn buurman opgehaald, waren geweken, volgens ontboden geneesheer. Pieter was stoelenmatter van beroep, ge boortig van Buitenpost en laat eene vrouw met zes kinderen na. Groote brand te Amsterdam. Dinsdagavond kwart over acht is een zware brand uitgebroken in één der loodsen van het Blauwhoedenveem, aan de Handelskade te Amsterdam. De loods, die 150 meter lang en 30 meter breed is, was gevuld met zeer brandbare stoffen kapok, vaten teer, tabak, rotting, suiker, enz. De brandweerman Ry- nards werd bij het blusschingswerk aan beide handen gewond. Hij is naar het Gasthuis overgebracht. Vijf stoomspuiten en twee dry vende stoomspuiten deden o.a. dienst. Hon derden waterstralen werden in de laaiende vuurzee geworpen. Om één uur in den nacht was nog niet eenige vermindering van den brand merkbaar. De schade loopt ver over de drie millioen. Tegen kwart voor tien, na de serenade aan het Kon. echtpaar, verscheen de burgemees ter in gala-costuum met den steek op het hoofd op het terrein van den brand. Zeer zeker een niet alledaagsch schouwspel. Maar het hoofd der gemeente had ook gemeend den avond op geheel andere wijze door te brengen. Thans volgde hij met belangstelling den arbeid van de rappe brandweergasten, die onvermoeid doorstreden tegen het ver nielende element. Tien brandspuiten hebben den geheelen FRI NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1913 | | pagina 1