Ilindeloopen en Stavoren. Fen Jan en Sijke. ZATERDAG 4 OCTOBER 1913. No. 41. 39 ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. het in een moddersloot terecht kwam komen, gaf 2 bij het korps pontonniers het vaststellen 4. 5. 6. 7. 8. Van Dalsum. 9. FRISO. 1. 2. 3. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Boefje. liet gebeurde den laatsten tijd herhaalde- de Juni-verkiezingen was: 21 links, nu geworden 21 rechts, 20 links plus den heer De BURGEMEESTER van Hemelumer Olde- phaert en Noordwolde brengt ter openbare kennis dat door hem eene Vergadering van den Raad dier gemeente is belegd tegen Zaterdag den 4 October 1913, des voormiddags te 91/2 uur, in het gemeentehuis te Koudum. Koudum, den 30 September 1913. De Burgemeester voornoemd, O. H. BAJEMA, L.-B. Punten: meer krentenbrooden besteld werden op naam van bekende ingezetenen. Kwam de bakker om af te rekenen, dan ontkenden deze fami lies de bestellingen ontvangen te hebben. Maandagavond mocht het der politie gelukken de hand op den dader te leggen. Het is een 12-jarige knaap, die bij de politie in een niet al te goed blaadje stond. Het laatste brood, dat dien avond was meegenomen, vond men voor de helft terug in den berm van den Ringdijk. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat niet honger, maar snoeplust de drijfveer was. De jongen kreeg thuis volop eten. Nog een aardappelmeelfabriek. Nu de aardappelfabrieken zulk een 1 prijs voor de aardappelen geven, hebben de boeren te Wildervank besloten in die plaats tweede aardappelmeelfabriek op te Dat wordt dan de twaalfde coöper- Notulen. Mededeelingen. Voorstel van B. en W. inzake het in trekken van het besluit tot het aangaan van een geldleening en van een nieuw besluit. Idem van B. en W. inzake de ten uitvoer legging van de pensioenwetten Gemeente ambtenaren. Adres van J. Luinenburg te Warns, hou dende verzoek om eervol ontslag als brug wachter. Idem van H. J. de Vries te Warns, hou dende verzoek om tot brugwachter te worden benoemd. Idem van het Bestuur van den grooten Noordwolder Polder, houdende verzoek om overdracht van Gemeentewateren. Idem van het Bestuur der Vereeniging ter bevordering van Dorpsbelangen te Koudum, om gratis gebruik te mogen maken van een verlicht en verwarmd lokaal der O. L. School voor een te hou den Tuinbouwcursus voor volwassenen. Benoeming van een Hoofd der O. L. School te Molkwerum. ernstig gewond. Prov. Statenverkiezing in Zeeland. In het kiesdistrict Middelburg had Dinsdag de stemming plaats voor twee leden van de Provinciale Staten van Zeeland. lijk dat bij de broodbakkers te Watergraafs- farsk yn ’t geheugen, dat it jild prinsepeal fen nog een richten. atieve aardappelmeelfabriek in de Groningsch- hinne rint; hy fielt hieltyd de druk dat er fen it wiif hjar tafel yt. Faken winsket hy by im Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Vrouwenkiesrecht. Het dagelijksch bestuur van den Natio- nalen Vrouwenraad van Nederland is van oordeel, dat thans, nu de meerderheid der Tweede Kamer het denkbeeld van vrouwen kiesrecht gunstig gezind is en nu de regee- ring blijkens de Troonrede zich voorstelt de grondwettelijke belemmering tegen het toe kennen van kiesrecht aan vrouwen weg te nemen, de tijd gekomen is, de vraag onder de oogen te zien hoe bij eventueele invoe- vrouwenkiesrecht geregeld moet De politie, vreezende voer meer ongelukken, wanneer de koe weder vrij zou last haar af te maken. Daarop werd ze aan iemand verkocht, die het beest deed dooden. De getroffen personen zijn gelukkig niet Jan Pabes Syke hjar hele femylje is in gearhingsel fen aparte onfordraechsumheden. Hja balde it meielkoar en lüke ien line Sijke ek mei om Jan te hünen en to hin- derjen, om lytsman fen him to meitsjen. Hja steane forienige mei Sijke foarop om op bipaalde tiden mei him to tsieren en rüsje to siikjen. For syn trouwen hie Jan altyd noch al in goede »dunk< hawn oer him seis, syn foar- alders en syn hele femylje, mar o goede Gredske! Do ’t Sijke nei hjar trouwen ien en oar fen Jan syn kant mei Sijkes femylje forgelyke, do woed er wol om ’t effen bikenne, as er der sin oan hie of net dat it soadtsje oan syn kant it rjuchte net wier! Sijkes femylje wier net allinne folie gnapper, folie degeliker, folie ütsliepener op heden; net allinne folie better fen gehalte yn dizze tsjin- wirdige forbastere flutterige lichte tiid, mar hat dat sont pake en beppe seis sont on- heuchlike jierren en tiden ou ek al wést; hja koe op in stambeam wize der ’t men achting en respekt for hawwe moast, en der wie hja, Sijke, in leaf fen. Der tsjinoer, hwet ljue fen kwisekwansje hie hij, hie Jan, oait yn syn slachte hawn? Wol koe se üt syn femylje domme oksen, loaije drinten, falske katten en gemiene snaken opneamme, sei se as se dat woe en dat wol se wol. Ien fen de fornaemste punten fen forskil wier dat Sijke, en dus ek hjar femylje, mear opfieding hawn hat, hwet by him bygefolch by Janne femylje noch al hwet to winskjen oer lit. Sjuch, nou moat Jannemantsje hjir net üt ouliede, dat syn wyf seis altyd dy earbied en ontsach bitoant dy ’t hja fen him forwachtet. Hja mei hjar neibisteanden bioardeelje, bilekje en efter ’e rêch biprate safolle as ’t hjar goed tinkt mar it is him net oan to rieden om dan mei hjar, ek dat mar mei to dwaen. It allerlèstichste for Jan is wol, de forh&lding twisken Sijke mei hjar bloed-eigen, Mde goede mem. Hwent binne dy twa op in oust&nd fen elkoar, dan ha se dochs sa’n langst nei elkoar! 't Libben fen de dochter hat hast gjin wearde Bonder de mem, en it libben fen de mem hat gjin wearde sonder hjar dochter. Se wolle bij’noar wêze: se moatte bij’noar wêze altyd hwennear se net bij’noar binne, Mar komt, bygefal, mem ris ütfenhüs for in wike by hjar dochter, hjar ynlik Ijeave Syke, ommers hjar ienichste famke fen de keppel fen acht, en binne de earste triennen, freugdetrienen fensels, by 't lokkich wersjen efkes oudroege wést, dan durret it ek net iens sa mêlle lang mear en der hoecht net iens safolle twisken dy beide foar to fallen, of Jan mient it ien of oar al op to merken dat him to tinken jowt. Lykwol is hy sa goed al yn ’t salt bibiten dat er by alle forskil twisken hjar beide op in oustand bliuwt, hwent hy wit wol as hy er him twisken jowt dan lüke de beide partijen wer ien line, en dan kriget hy op syn kop, fen beide tagelyk, en net sünich. Fierders giet it mei Jan(tsje) ek hast al as mei elke man; syn holdingtsjinoerSykefemylje De nieuwe richting te Zaandam. B. en W. van Zaandam, (in meerderheid socialistisch) hebben den Bond van Nederl. Onderwijzers aangeschreven, dat zij voortaan in onderwijszaken (aanvragen, voorstellen, adressen en mededeelingen, hetzij van de re- geering, hetzij van het schooltoezicht, hetzij van heeren schoolhoofden of van derden, onderwijszaken betreffende, als daar zijn: het stellen of combineeren van klassen, het aan schaffen van leermiddelen, inrichten van loka len, lesroosters, tuchtmaatregelen enz. enz niet alleen de onderwijscommissie of den schoolopziener, doch ook den bovengenoemden bond advies zal vragen. Een dure H. B. School. We lezen in de Standaard: «Beslist ontrieden we te zijner tijd de stich ting van een Hoogere Burgerschool te Ter- neuzen. Toch ging de Minister er toe over. En nu de uitkomst? «Luctor et emergoc meldt dat de school geopend is met zes leerlingen. Van die zes staat een weer op ’t punt om er af te gaan. Rest vijf, ’t Volgend jaar komen er hoogstens vier bij. Dit lieve spelletje kost nu een volgend jaar aan het Gemeentebestuur alleen reeds f 6000. Zegge f 1000 per leerling. Behalve wat ’t Rijk geeft. Is ’t geen spotten met de publieke duiten Een flinke machinist. Maandagmorgen had nabij Oud Beierland het volgend voorval plaats Nabij de halte Zinkweg naderde een tram der Rotterdamsche Tramweg Mij. Ongeveer 40 M. vóór de tram kwam een vrouw de rails overloopen om naar haar geit te kijken, welke langs den dijk liep. Plotseling bemerkte de vrouw, dat zij door haar 3 jarig kind gevolgd werd. Zij wilde zich omkeeren, om het kind te verjagen, doch kwam te vallen. Ondertussohen liep het kind door. De machinist M. Hagoort bemerkte het gevaar en deed alle mogelijke moeite om te stoppen, hetgeen hem niet gelukte. Op het laatste oogenblik sprong hij van de locomotief, liep deze vooruit en slingerde het kind van de baan, zoodat het ongedeerd langs den dijk kwam te liggen. Het voorval had plaats op 1 M. afstands van de locomotief, zoodat de machinist zelf in greot gevaar verkeerde. De tram liep de plaats nog ongeveer 10 M. voorbij, waarna zij staan bleef. De vrouw, die ook dicht bij de rails lag, kwam met den schrik vrij. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam is ongelokkich-genoch noait onpartidich. De gewoanten, seden en brükmen leit Janneman ek al wer as elke man, forplichtingen op, dy ’t hy as elk, net oars as mei in boel ynspanning, sa 't it heardt neikomd. Op jierdagen en oare feestdagen of by onforsjoene omstannichheden is hy forplichte, de frouljue-leden of lidskes to thé-drinken to noegjen; gedildich hjar uren oer in büch oan to hearren, hjar gelyk to jaen, in oar mei swart to meitsjen of tominsten trachtsje ek hwet sizze to kinnen hwet er wol op bürfrou dy ’t er net by is forfait to lekjen. En fierders hat er de manljue-leden as kof jedrinkers en sigaerrokers to forsiikjen, en nou hat de onderfining him al sa wiis makke, dat gjin manljueslid fen syn wiifs femylje sokke heal-sa- minne segaren by him roke wol as hy by hjarren wol smoke moat. lenkear yn ’t jier bistiet for him de moge- likheid om mei syn femylje oan wiifskant aerdich yn ’e foegen to kommen. En dat is om Sinte- klaes hinne. Dan kin er syn oantroude femylje- leden yn ’t sintsje sette mei dingen to jaen dy ’t se net nedich binne, fen syn sinten dy ’t er seis sa breanedich is to halden. De, op him seis oars al net fen de romte sprekkende sin: »De man is ’t haed (hoofd), mar ’t wiif de hals« les twisken de wirden ynde hals draeit de holle sa ’t se wol klinkt him noch as spot yn de earen. Jan wol ’t wol litte him seis de namrae, de holle klank dan fen »hoofd« ta to eigenjen, hwent hy is yn ien wird oars neat as wel forgoed stêdskyn fen ’t wiif. In kwea wiif is in min stik hüsrie, sei men al by aids en dat scil Jannemantsje net tsjin- stimme. Sijke bringt him dan ek gedurigen wer oan y>3 - hjar komd is en dat alle hüsrie hwet se bisitte fen hjar komd is, dus dat beide by elkoar nomd makket ta slotsomme: alles is hjir mines. Derom komd it ek dat Jan sa forbüke der- hinne rint; hy fielt hieltyd de druk dat er fen seis; hie ’k mar net in fromminsk fen sa’n adelik slachte en foarnaem komou troud om dat kaptaeltsje for ’t hüssittene to wirden. Nou is syn foarlangenadebrea ite en swije. En allergeloks Jan bigrijpt syn posysje. Hwent it is langlêsten bard, do waerdt Sijke yn neare nacht to wekker fen in fordacht gebüts en ge stommel. Hja joech hjar bijslieper in staetmei de earmtakke yn de koarte ribben en spatte üt: »To slügert, heardst neat?!« »Hén Hwette hwetsjo granze Jan yn ’e sliep bitiisd. »To dochs, suffert Diefenleau ’k «Hwet dingen, seine jy?« «Diefen, ynbrekkerslc gülde Sijke nou sa lüd se koe. »Soa< antwirde Jan koelbloedich en hy kearde him wilens op ’e oare side. «As ’t oars net is dan giet er my neat fen oan hjir yndithüs ha ’k neat to forliesen omdat neat my ommers taheard. Lit de deaden rêste.» Voor de vacature nu wijlen den heer H. P. den Bouwmeester, vrjjz. aftr. 1916, werden 4666 geldige stemmen uitgebracht; hiervan verkregen de heeren jhr. H. A. van Doorn te Veere, vrgz., 1849, P. K. Peerlkamp, 8. D. A. P. 434 en H. R. Struve, anti-rev. 2383 stemmen, zoodat gekozen is de heer Struve. Voor de vacature ontstaan door hot be danken van den heer S. Louwerse, anti rev., aftr. 1916 werden uitgebracht 4650 geldige stemmenhiervan verkregen de heeren mr. J. J. Hijse, vrijz. 1837, W, Melis, anti-rev. 2392 en L. Onderdijk, S D. A. P. 21 stem men, zoodat gekozen is de heer Melis. De samenstelling der Zeeuwsche Staten, die na J.1 lagen 20 rechts plus den heer Van Dalsum, is De militieplichtigen uit de provincie waar Friesland, behoorende tot de najaarsploeg van en er zonder hulp niet meer uit kon. de lichting van 1913, zullen worden ingedeeld 1 als volgt9 bij de zeemilitie, 22 bij de brigade gren. en jagers te ’s Gravenhage. 85 bij het 5e reg inf. te Amersfoort, 256 bij de 9e brigade te Leeuwarden, 65 bij het le reg. huzaren te Amersfoort en Ede, 61 bij het le reg. veld-artill. te Utrecht en Amers foort, 30 bij het 2e reg vesting-artill. te Amsterdam en te Dordrecht. ring het worden. Waar zoo vaak de uitsluiting van alle vrouwen nog verdedigd wordt op grond van moeilijkheden verbonden aan de nadere uit werking van oenigen bepaalden vorm van vrouwenkiesrecht, meent het dagelijksch be stuur, dat bestudeering van deze vraag wel licht de invoering van vrouwenkiesrecht zou kunnen bevorderen. De uitvoering van dit plan is opgedragen aan twee leden van het dagelijksch bestuur, mevrouw Van ItaliëVan Embden en me vrouw De Jong van Beek en DonkKluyver. Alvorens haar werkzaamheden te beginnen hebben deze dames overleg gepleegd met staatsraad prof. mr. J. Oppenheim, die zijn instemming met het plan betuigde en zijn steun en medewerking toezegde. Het voornemen is nu een aantal bevoegde mannen en vrouwen te verzoeken, ieder een verdediging te willen geven van dat stelsel van vrouwenkiesrecht, dat zij zouden wenschen ingevoerd te zien. Drentsche veenkoloniën. Geen gemakkeljjk karweitje. Gisternamiddag werd door een deurwaarder beslag gelegd op een ijzeren motor-schuit van 1 den schipper v. d. S., liggende in den Amstel, onder Nieuwer-Amstel, nabij Ouderkerk De uitvoering daarvan geschiedde echter niet gemakkelijk. Tweemaal toch begaf de deurwaarder zich op de loopplank om het beslag te leggen en tweemaal kantelde de schipper de loop plank, zegt de Tel., waardoor de deurwaarder beide malen in den Amstel terecht kwam. Toen ten slotte de schipper met een revolver dreigde, werd de hulp der politie ingeroepen, die den schipper arresteerde, waarna het beslag kon worden gelegd. De schipper werd gevankelijk naar Amsterdam vervoerd en ter beschikking der justitie gesteld. Mishandeling van kikvorschen in Zeeland. Men weet, dat onze Zuidelijke naburen verzot zijn op een kikkerbilletje. Op de i spijskaarten der Brusselsche hotels komt deze lekkernij vrij geregeld voor. Doch in België zelfs is de vangst van kik vorschen verboden. En om nu toch «in de behoeftes te kunnen voorzien, wordt in 't Zuiden van ons land, voornamelijk in Zeeland, jacht op de groene kwakers gemaakt, ’t Zijn voornamelijk Belgen en Franschen, die dat doen. I ’t Gaat, naar het verslag over 1912 van de Ned. Vereen, tot bescherming van dieren meedeelt, bij die vangst gruwelijk toe. Van j duizenden kikvorschen worden de achterpooten afgeknipt, waarop de aldus verminkte lichamen vervolgens in ’t water worden teruggeworpen. Daar de kikvorsch 'n groot weerstandsver mogen bezit, liggen de dieren zoo dagenlang te sterven, aan het grootste lijden ten prooi. Onder de tegenwoordige wetgeving is tegen deze marteling niets te doen, daar de kik vorsch noch onder de vogels, noch onder de zoogdieren kan worden gerangschikt. De vereeniging heeft onlangs weer tot de regee- ring het verzoek gericht aan deze dieren mishandeling een einde te maken. Een woeste koe. Dinsdagmorgen werd, terwijl de markt te Purmerend aan den gang was, uit een in de Where liggende boot een koe afgelost, die onmiddellijk in dolle vaart over de brug rende, waar zij een man tegen den grond wierp. Op de vruchtenmarkt gekomen, ging het dier over de honderden manden en al heen, wederom een man ter aarde werpende. Daarop vloog het door de Tuinstraat het plantsoen in, een derde persoon verwondende en verder naar den Overweerschen polder, I ■Mi t lOyKG OI Gall “K VVGI (Ja II NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAI voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1913 | | pagina 1