Xoordwolde. I Hindeloopen en Stavoren. Hsrhediags-Oadttwijs. ’t Koe sa wêze. ZATERDAG 11 OCTOBER 1913. No. 42. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. 39stu Jaargang. 1 i paar maar in hun woonplaats wilden terugkeeren Door Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. 1 De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam «To nou Piter wistou dat net?* Frege Mde master Brom Okker Tiisdei foar ’e klasse, Lytse Piter wier hwet dom. Piter stoarre nei de sifers, Waerde hwet fol fen holle en read, Mar ho lang hy stie to driigjen, ’t Lokte net, der kaem mar neat. Master woe him al hwet helpe, Mar it siet sa mürrefêst Dat it wier net los to krijen Master waerd hast boas op ’t lést. >Fydo ’t ik noch gyng to learen En de jierren hie fen dy Koe ik helte mear as dou nou, ’k Wist do wol fen Md en ny.< Piter bleau de selde er onder, En stie wakker op syn stik, »’t Scil wolmaster krigen jy ek Better onderwiis as ik FRISO. Zij, die wenschen te worden toe gelaten tot de te geven HERHA- LINGSLESSEN aan de Vereenigde Burgerschool in deze gemeente, aan vangende den Isten November e.k. kunnen zich daarvoor aangeven bij het betrokken Hoofd der School, vóór den 30 October 1913. Burgemeester en IVethouders -van IVorkum T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nes. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. 40 kisten met 2400 liter benzine, overboord is geslagen. In verband hiermede merkt men ons op, ter waarschuwing aan de kustbewoners, dat men bij het vinden en vervoeren van deze gevaarlijke vloeistof, zeer voorzichtig moet zijn, daar ongetwijfeld de kisten zullen naa- spoelen. Drooglegging der Zuiderzee. Men schrijft aan de Nieuwe Crt In het Noordhollandsche visschersdorp Hui zen wordt een actie op touw gezet tegen de regeeringsplannen inzake de drooglegging der Zuiderzee. Of deze actie veel zal baten, valt te be twijfelen. Wat Huizen zelf betreft, is de visschersvloot in nog geen 10 jaar met de helft verminderd, de visscherij is niet bloeiend, doch kwijnend. Een visscher, die elders f 10 kan verdienen in fabriek of werkplaats, geeft gaarne zijn armoedig bestaan prijs en zegt de zee vaarwel. De feitelijke armoede in Huizen heerscht in hoofdzaak onder de visschersbevolking. Daarbij levert de Zuiderzee niet het leeuwen aandeel in de vangst. Veel meer wordt gevangen in de buiten vaart, op de Noordzee, terwijl de rookerijen het goeddeels moeten hebben van de buiten- landsche haring. Waar verder de visschersman van de 50 weken er 20 zonder loon zit, waar zijn maximumverdienste f 9 per week beloopt, daar mag do actie tegen drooglegging, zonder overdrijviiig wel een weinig ondoordacht worden genoemd. De Sneeker avonturiers Men meldt aan de L. Ct.: De twee Sneeker jongens, die verleden Donderdag de ouderlijke woning verlieten, do eene met medeneming van f 40 en een paar pakken electrisohe zaklantaarns en de andere met f 5 spaarpenningen, en wier opsporing werd verzocht, zijn gisteravond, naar men ons uit Sneek meldt, daar te ruim 10 uur met den laatsten sneltrein uit Holland via Stavoren terugekeerd. Van uit Leiden was bericht ontvangen, dat ze doch geen geld voor de reis hadden, de zorg der familie konden ze weer naar Sneek komen. Ze hadden via Bolsward, Harlingen en Groningen verschillende plaatsen van ons land bezocht. De taak der rentecommissie. Geruimen tijd geleden hebben wij erop gewezen, schrijft het Kath. Volk, hoe sommige agenten der Rijksverzekeringsbank hunne taak het best meenen op te vatten, indien zij alle mogelijke middelen aanwenden, om de rente van een ougelukkigen werkman zoo klein mo- gelijk te doen zijn of die rente door spitsvon dige redeneeringon geheel te doen ophouden. Thans is ons gebleken, dat sommige secre tarissen van Rentecommissies eveneens zóó hun taak opvatten. Gevallen zijn ons medegedeeld, waarin zulk een secretaris een rente-aanvrager zooveel strikvragen stelde en hem zelfs zoodanig met bedreigingen beangstigde, dat hij wegliep en van de aanvrage afzag. En de tusschenpersonen, onder zulk een secretaris werkzaam, worden eveneens zoo >nauwgezet<, dat zij in twijfelachtige gevallen weigeren een aanvraagformulier in te vullen, ofschoon zij hier eenvoudig niets te weigeren hebben, maar de hulp moeten verleenen, waartoe zij verplicht zijn. s Laten wij voorkomen, dat op deze wijze groot onrecht gepleegd wordt. Er moet acht geslagen worden op de letter, maar ook op den geest der wet, anders komt de rechtvaardigheid in het ge drang. Ouden van dagen, die in aanmerking komen voor het pensioen ingevolge art. 369 der In validiteitswet m o e t e n dit pensioen aanvragen, ook al zou niet nauwkeurig hun recht daarop te bewijzen zijn. Anders verliezen zij ook het recht op hooger beroep en het is te veronderstellen, dat de rechters, die in hoogere instantie te beslissen hebben, de wet even royaal zullenuitleggen als haar ontwerper, minister Talma. Tusschenpersonen en rente-commissies heb ben niets te beslissenzij geven slechts adviezen. Onze Werkliedenvereenigingen moeten dit in ’t oog houden en ervoor waken, dat alle 70-jarige personen uit den arbeidersstand hunne renteaanvragen inzenden, allen zonder onder scheid. Niet allen zullen de rente krijgen, provinciën een zoodanige wijziging had onder gaan, dat men tegen een al te sterk verzet bij do Eerste Kamer, tegen de voornaamste voorstellen van het Kabinet vooral na aanneming door de Tweede Kamer vol doende gewaarborgd, minstens gewapend zou zijn. Over boord geraakt. Het visschersvaartuig U. K. 4, van schip» per Rickelt de Vries, dat van de Noordsee- visschery te Urk is teruggekeerd, was in een der donkere nachten van de vorige week na bij Soheveningen aan het korren geweest, toen de knecht 1de de Vries, na het inhalen van ’t net, uitgloed en over boerd viel, zon der dat het door den wat hardhoorigen vader of den jongen, die voor op de plecht bezig was, bemerkt werd. Terwijl de schuit bij stevige bries voortdreef en de vader zich naar het achterschip begaf om by het roer te kijken, schreeuwde van uit de verte de dren keling om hem te hulp te komen. Toen de oude Rickelt niemand bij ’t roer of in ’t vooronder aantrof, begreep hij wat er gebeurd was. Met de eene hand het roer wendend, en in de andere een lantaarn om over de donkere golven te turen, schreeuwend naar zijn zoon, bespeurde hij hem op niet verren afstand, met moeite zich boven water houdende. Reeds begon Ide te zinken toen men een op, verleden week 108 konijnen en een ree bemachtigd te hebben. Zij gaan jagen in de nabijheid van heeren jagers, opdat hun schieten geen aandacht zal trekken. Zij schoten met 19 patronen 19 hazen, met behulp van den lichtbak. De troep wordt aangevoerd door een beruchte lieden uit Gorsel, bij de politie al te goed bekend. Stormweer. Aan de L. Ct. wordt gemeld Uit heden door ons ontvangen berichten blijkt, dat een van de z.g.n. Martin booten, de Leeuwarder V. die te Stavoren heden morgen binnengelospen, in den afgeloopen nacht op Zuiderzee met stormweer te kampen heeft gehad, tengevolge waarvan de deklast, maar allen moeten ze aanvragen, en in hoogste instantie eene beslissing uitlokken. Dit lijkt ons het verstandigste, nu allerlei wetsuitleggingen met elkander in lijnrechte tegenspraak zijn. Wij verwijzen onze lezers in Workum nog maals naar het ingezonden stuk van de vorige week, waarin wordt medegedeeld dat alle ouden van dagen gaarne met inlichtingen aangaande het pensioen en hulp bij aanvragen door den ijverigen correspondent voor onze gemeente de heer J. Boonstra zullen worden terzijde gestaan. De E.N.T.O.S. De E.N.T.O.S. te Amsterdam is in totaal door 950.000 betalende bezoekers bezocht, en door 150 000 invite’s, zooals schoolkinderen, weezen, verpleegden uit gestichten, gemeente- beambten, enz. Er bestaat, meldt de Tel., groote kans, dat vele inzendingen van de E.N.T.O.S. naar Genua verhuizen, om daar te prijken, op de «Esposizione Internazionale di Marinas, die in MaartNovember 1914 aldaar plaats vindt. Met een auto aan den haal. Een leerling-chauffeur, in dienst van de wed. Steenhauer, houdster van een garage aan de Reguliersdwarsstraat te Amsterdam, waar auto’s van verschillende eigenaren zijn gestald, kwam in den laten avond van 26 Juli j.l. op het idee uit toeren te gaan met eenige vrienden. Hij haalde een auto den stal uit, vulde het benzine-reservoir met den in de garage aanwezigen voorraad aan en ging nu met zijn vrienden men was met zijn achten er op uit Hier en daar werd aangelegd, ook de bioscoop werd niet ver geten, maar men had ook wederwaardigheden. Aan den Achterburgwal een aanrijding tegen een rijtuig, en te Santpoort want men was ook uit de stad gegaan tegen een paal. Het gezelschap kwam wel heelhuids weer te Amsterdam aan, maar van de auto waren de banden, de spatborden en de rechter- voorlantaarn geducht beschadigd. In dien gehavenden toestand werd ’s morgens vroeg de auto in de garage teruggebracht en oen paar uur later aldus door het personeel ge vonden, dat den vorigen avond de auto had schoongemaakt en zonder eenige defect had gedekt. Het bleek dat de eigenaar er ’s nachts geen gebruik van had gemaakt. Toen de leerling-chauffeur op het appèl ontbrak, ging de recherche naar zijn woning en vond hem te bed. Terstond bekende hij Voor de Amsterdamsche rechtbank werd dezer dagen tegen hem 3 maanden gevange nisstraf geëischt. Amsterdamsche dieven gesnapt. Of de politie te Amsterdam actiever wordt, of dat de dieven achteloozer worden *t is moeilijk te zeggen. Zeker is *t, dat een aantal mannen zijn gearresteerd. Een viertal wegens inbraken en verder een lid van de oude bende van Lammetje Zondag, wegens diefstal van een fiets en eenig geld. Een man, die eerst een week geleden uit de gevangenis ontslagen was, deed Zondagnacht een poging, om een deur van een huis in de le Oosterparkstraat open te maken. Door een agent werd hy op heeterdaad betrapt en naar het bureau overgebracht. Bij fouilleering zijn een paar valsche sleutels op hem be vonden. Het program van het Ministerie. De Haagsche kouter van de Prov. Gron. Crt. weet een en ander mede te deelen over de plannen van het nieuwe Kabinet. Eerst na de begrootingsdebatten, beweert hij, in de voorjaarsvergadering van 1914, zal het ministerie beginnen met de stelselmatige afwerking van zijn program. Nog in 't eerste jaar zoo is hem uit de beste bron ver zekerd zullen de heeren Bertling en Treub met hun financieele en sociale voorstellen uit den hoek komen, terwijl ook minister Lely ’t voor nemen heeft niet te talmen met de aanbieding van zijn plan voor de afsluiting en drooglegging der Zuiderzee. Vervolgens komen de grond wetsvoorstellen en die betreffende het onder wijs aan de beurt. Met een en ander zullen de eerste paar jaren als vanzelf zijn gemoeid en ’t zou niet zoo ónmogelijk zijn, dat in middels de samenstelling der Staten van enkele Actie tegen de Mjj. «Zeeland*. Het bestuur der Vereeniging van Nederl. Gezagvoerders en stuurlieden ter koopvaardij heeft een oproep gericht tot alle stuurlieden en aanstaande stuurlieden, om geen dienst te nemen bij de Stoomvaart Maatschappij «Zee land.* In een rondzendbrief aan betrokkenen wordt zulks op de volgende gronden gemoti veerd Reeds eenigen tijd wordt er door de stuur lieden, varende bij de S. M. «Zeeland* ge tracht naar positieverbetering: de door die Maatschappij, aldus meldt men aan de Maasbode, betaalde gages zijn voor deze pas- sagierlijn met zulk een drukken dienst zéér laag: de aanvangsgage van een eersten stuur man bedraagt f 90, van een tweeden stuur man f 60. Nu wenscht het bestuur der Vereeniging van Nederl. Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij een poging te doen om aan dezen onhoudbaren toestand een einde te maken: een paar vacatures, die bij deze lijn eerlang zullen ontstaan, zullen het gemakkelijk maken deze actie kracht bij te zetten, tenzij de Maatschappij steun van buitenstaanders krijgt. Eene poging, om in der minne tot betere toestanden te geraken, is op onwil der directie van de S. M. «Zeeland* afgestuit. Het bestuur der vereeniging roept de stuurlieden en aanstaande stuurlieden op, deze actie der collega’s niet te belemmeren, doch die zoo krachtig mogelijk te steunen, door on voor waardelijk te weigeren bij deze Maat schappij dienst te nemen. Zonderlinge godsdienstoefening. In Witte Landen maandblad van de Wijk- vereeniging «Füadelfia* der Ned. Herv. ge meente te Groningen, komt een beschrijving van een godsdienstoefening op de landkolonie voor. Onze godsdienstoefeningen, zoo staat er, worden niet alleen door onze mannen bezocht, maar ook door vele geburen en vrienden. Kwamen wij aanvankelijk bijeen in de huis, kamer, thans vergaderen wij Zondagsmorgens in de schuur. Daar, wordt een stoel gezet voor den spreker en vóór hem zitten de hoorders op stoelen of geimproviseerde banken. Hoe wij die banken maken? Wel, op een paar kisten, of vaten worden planken gelegd en de zitplaatsen zijn klaar- Achter den spreker staat het orgel, hetwelk door onze boer bespeeld wordt en aan zijn linkerhand staan de wagens en karren en daarachter de mestkalveren. Boven de mestkalveren is het kippenhok. Zij, die geen plaats kunnen vinden op de banken, klimmen boven op de wagens en als allen gezeten zijn, begint de dienst. Het zingen werkt soms zoo aanstekelijk, dat de kalveren meedoen Er is er één met een tenorstem en een met een basstem. Zelfs kunnen de kippen niet altijd verdragen, dat de spreker alleen het woord voert en beginnen zij geweldig te kakelen op het nest. Maar dat alles hindert ons niet. Door de geopende deuren vliegen de zwa luwen in en uit en geven een levende illustratie bij den bekenden psalm „Zelfs vindt de musch een huis, o Heer, De zwaluw legt haar jongskens neer In 't kunstig nest bij Uw altaren". Stroopersbende Men schrijft aan de Dev. Ct. De streek tusschen Eefde, Gorsel en Zutfen wordt tegenwoordig onveilig gemarkt door een bende van 6 a 7 stroopers, gekleed met jagers hoed en veer, zeer «weidelijk*. De beruchte bende slaapt onder den blooten hemel en trekt stroobulten uit om zich 'n leger te verschaffen. Tamme konijnen en kippen verdwijnen bij gelegenheid van zulke bezoeken uit de hokken en worden als wild beschouwd. Zij zijn de schrik der boeren, die hen zien trekken met het geweer op den schouder, maar uit vrees niets durven zeggen. In een afgeluisterd gesprek pochten zij er zijner vingers grijpen en hem daarna redden kon. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldephaerl en Noord wide.

Friso nl | 1913 | | pagina 1