Ilindeloopen en Stavoren. Minnelietsje. 39ste Jaargang. ZATERDAG 18 OCTOBER 1913. No. 43. Binnenlandsch Nieuws. 1 I Tot plaatsing van adv. en De Voorzitter verklaart namens B. kan worden benoemd. j De heer Kroese zegt, dat bij ziekte of opt,- l 1 W. zonder hoofdelyke stemming Punt 4. Adres van H. Reitsma, om eervol aan 1 1 Handige dieveggen. Te Weeep vervoegden zich bij den slager Grijpingin de Slijkstraat twee zigeuner vrouwen, die 5 pond vleesch kochten. Zij hadden daarvoor een pan in hun boezelaar en lieten het den slager daar in doen en deden het deksel er op, daarna vroegen zij of zij de pan niet even mochten laten staan Zij moesten nog andere boodschappen doen. Toen zij niet terugkwamen, tilde de slager het deksel er af, en toen bleek. dat er geen bodem in de pan was. ’t Vleesch was met de Zigeunervrouwen verdwenen. volkomen ter zake is. De heer Ykema vraagt of in het rapport niet sprake is van het onderhoud der sti wat volgens den Voorzitter slaat op een lengte van 25 M. binnen de rails. De heer Potma heeft wel wat bezwaar tegen dien reed, omdat de steeg wel wat nauw is, daar nog al veel passage is en bij den uitgang over het geel nogal gevaar oplevert. De Voorzitter merkt op, dat de rails gelijk met de straat worden gelegd, de Raad tot wederopzeggens de vergunning kan verleenen, de kar 60 a 70 cM. breed zal worden en hoofd zakelijk moet dienen voor zoutvervoer. De heer Brandsma geeft te kennen, dat het gevaar bij tegenkomen wel te ondervangen zou zijn, door iemand vóór, inplaats van achter de kar te laten loopen. Na toelichting door den Voorzitter, hoe een Der wenje fügeltsjes folie Yn ’t nestke smuk fen myn hert: De fügeltsjes fen myn bliidskip, De fügeltsjes fen myn smert. Hja sjonge er mar ganske dagen, Nou treurich, dan lüd en blij, Mar hwet se bikwéle en sjonge, Myn fanke! altyd fen dy! Hwent osünt dy joun üt ’t feest wei. Do haw ik wol hwet fornomd, Sont is myn winter forballe, De Maitiid yn ’t hert my komd De Maeimoanne wier yn myn herte Mei blommen, mei geur en fleur. Mei sinnemyldens en waermte En blêdtsjes yngrien fen kleur!.... Nou bin ik net mear allinne, En suchtsjend lyk as gewoan, ’t Sij leed of wille en smerte: Wy drage ’t togjerre foartoan. Nou stean ik net mear allinne For wezen as oars yn ’t lAn, Dou stietst my ta treast op side, En jowst my ynlik de hün. Oerdei bistou nou myn sinne Myn libben hatst’ yn ’e macht Dou bist’ my in Ijochte stjirre Dv .’j^skynt by jountiid en nacht. Dou bist’ myn dierbre forseine, De wrald en himel for myl Derom sjonge all’gjer de fügeltsjes Yn myn hert for dy, for dy!.... Forfrytke. FRISO. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam en ander zal worden ingericht, wenscht de heer Brandsma het idee van den heer Gaastra wel te ondersteunen. De heer Jansen zegt van den heer B. S. Gaastra te hebben vernomen, dat deze zich wel wil zyn, doch de heer Ykema licht toe, dat reeds menige klacht daarover is gehoord, welke vooral slaan op het vervoer van mest en terpaarde, zoodat men met de volle lading wel kan pas- seeren, maar het leege schip moeielykheden oplevert. Het advies van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Punt 10. Vaststelling van het 1ste suppletoir kohier van Hoofdelijken Omslag, dienst 1913 en Punt 11. Vaststelling van het schoolgeldkohier over het 3e kwartaal 1913, zullen op voorstel des Voorzitters, in eene zitting met gesloten deuren worden behandeld. Na heropening der openbare vergadering wordt het suppletoir kohier vastgesteld tot een bedrag van f 270 96t/2 en dat der schoolgelden tot een bedrag van f 367.02. Niets meer te behandelen zynde, en geen der leden iets hebbende voor te stellen of op te merken, wordt de vergadering door den Voor zitter gesloten. weging deze kwestie bij de behandeling der begrooting aan de orde te stellen. Overigens wenscht hij er aan te herinneren dat het hui dige reglement in 1911 in overleg met Wees- voogden is samengesteld en later daarin niets nieuws is aangebracht, dan een vervroegde i van inzending der rekening. Nog eens de aangegeven redactie-wijzigingen lezende, wil hij trachten deze te weerleggen, maar de heer Hobma vraagt, of ook de Voorzitter dan daar mede niet wil wachten tot bij de begrooting, waarnaar hij ook hem heeft verwezen, waarom de Voorzitter dan voorstelt de missive voor kennisgeving aan te nemen. De heer Kroese zegt hier te zitten voor de behartiging der Gemeentebelangen. De zaak in kwestie zit 1 hem vooral in den aanhef der missive terwyl de meeste dingen, die worden genoemd zjjn geba seerd op gevoelsuitingen en niet op het Gemeente belang, zal het reglement nu weer gewijzigd wor den, dan krjjgt men al weer kosten, daargelaten nog de mogelijkheid, dat tot gezinsverpleging wordt besloten, zoodat hij het in dezen met den Voor zitter inzake afdoening eens is. Deze acht de zaak destijds lang en breed besproken en een en ander volkomen in over eenstemming met de Armenwet gebracht. De heer Jansen zegt ook de stukken te heb ben ingezien, maar niet veel tijd te hebben gehad een oordeel te vellen over de gevraagde redactie-wijzigingen. In zijn geheel deze kwestie te beoordeelen is hem onmogelijk, waarom hy er wel voor is eene commissie van onderzoek te benoemen en dienaangaande rapport uit te brengen. De Voorzitter herinnert en W. maar nia* in den Raad hebben gebracht. Na de samenstelling Ij het oordeel van den Hoofd-Commies der zijn, dat dit precies 55 moet wezen, ziening i“ J* -- van L_. stagnatie zal ontstaan, niet gesproken nog van een geheele wjjziging van het leerplan, dat moet worden aangebracht. De heer P. Gaastra wenscht het voorstel van den Voorzitter te steunen, wijl bij niet ver vulling in het vervolg bij ziekte van één, slechts 2 overblijven, terwijl thans bij 4 beter 1 kan gemist worden. De heer Jansen weet wel, dat men met het minimum, bij de Wet genoemd, kan volstaan, maar bij niet vervulling der vacature, zal bij het dan gewijzigd leerplan, slechts 1 keer per j jaar gelegenheid voor toelating zijn. Dat acht 1 hij zeer nadeelig voor het onderwijs, en tal van kinderen kunnen daarvan de dupe worden, door achter te moeten blijven. verzoek van P. Kramer op dezelfde voorwaarden voor den tijd van 5 jaar, tegen een jaarlyksche I pachtsom van f 12 50 toe te staan. Hij woont vlak over de brug, heeft destijds dat huis VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente M O R K U M, op Vrjjdag 10 October 1913, ’s nam. 5t/2 uur. Voorzitter de beer T. M. ten Berge, Burge meester. Tegenwoordig alle leden. Na opening van de Vergadering door den Voorzitter stelt deze als punt 1 der agenda aan de ordeNotulen der vorige bijeenkomst, welke na lezing door den Secretaris, onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een apostille van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot het doen van eene betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1913. b. Idem van hetzelfde College, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot onder- handsche verhuring van een stuk weiland aan H. de Boer. c. Een rapport van de Alg. Ned. Wielryders- bond, betreffende het te gebruiken paarden hoef beslag op de wegen, om daarbij het ge bruik van kalkoenen tegen te gaan. d. Een missive van den Minister van Finan ciën, verzoekende mededeeling van de pensioen grondslagen der Gemeente-Ambtenaren, voor 1 October j.l. reeds in dienst der Gemeente. Een adres van de Nederl. Bond van Gemeente-Ambtenaren. f. Idem van het bestuur der afdeeling Friesland van dien bond. g. Idem van den Alg. Nederl. Politiebond, allen het verzoek behelzende, bij de verdeeling der lasten inzake de ingetreden Pensioenwet voor Gemeente-Ambtenaren, niet meer ten laste van de ambtenaren te doen komen, als met billijkheid gevorderd kan worden, welke stukken alle zonder hoofdelyke stem ming voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 3. Verzoek om afschrijving van Hoof- delyken Omslag, dienst 1913. Ingekomen is een adres van H. Jager, af schrijving wegens vertrek vragende, in even redigheid van 3 maanden, hetwelk op voorstel van B. en z wordt goedgekeurd. ontslag uit zyne betrekking als onderwijzer de Vereenigde Burgerschool. Adressant vraagt wegens gezondheidsredenen eervol ontslag uit zyne betrekking, met ingang van 1 November a.s., waartoe op voorstel van B. en W. met algemeene stemmen wordt besloten. Inzake de voorziening in de ontstane vacature, zegt de Voorzitter, hebben B. en W. geen voorstel, maar hij voor zich vraagt machtiging eene oproeping van sollicitanten voor de vacee- rende betrekking te doen. De heer Kroese zegt zich op de hoogte van het aantal leerlingen te hebben gesteld, dat 123 bedraagt, en het is wel eigenaardig dat zich hier dezelfde omstandigheden voordoen als stehtenis B. en W. het recht hebben, voor ver- I vanging te zorgen, terwyl aanneming van leerlingen 1 X per jaar, de gewone regel is bij tal van andere scholen. De heer Gaastra acht het door den heer Jan sen genoemde bezwaar beslist een feit, en het gevolg zal kunnen zijn dat een leerling pas na 13-jarigen leeftyd de school zal kunnen verlaten en pas op 15-jarigen leeftijd op de Hoogere Burgerschool zal kunnen worden toegelaten. Het voorstel van den Voorzitter om tot ver vulling der vacature over te gaan wordt ver worpen met 8 tegen 3 stemmen, die derheeren Gaastra, Potma en Jansen. Punt 5. Adres van B. S. Gaastra, om ver gunning tot het leggen van rails in de Tele- fennesteeg, ten dienste van het goederenvervoer vanaf de Wymerts tot aan een te bouwen pakhuis achter zijn perceel aan de Markt. De Secretaris doet lecture van het ingekomen adres, waaruit blykt, dat adressant voor het vervoer van goederen vanaf de straat naar een achter zijn perceel te bouwen pakhuis rails wenscht aan te brengen niet alleen tot groot gerief van hem zelve, maar ook gunstig voor het behoud der bestrating, daarbij de toezegging gevende, dat geen vrees voor belemmering der passage behoeft te bestaan. De Voorzitter zegt, dit adres in handen van den Gemeente-architect te hebben gesteld om advies, die te kennen geeft tegen inwilliging geen bezwaar te hebben, wijl het te gebruiken wagentje 70 cM. breed zal zijn en de steeg bij de deur een breedte heeft van 1.40 M. Da Voorzitter stelt daarom ook namens B. en W. voor het verzoek in te willigen, op de voor waarden door den Gemeente-architect gesteld en tegen betaling eener jaarlyksche retributie van f 10. Op een vraag van den heer Kroese, omtrent verlichting van het karretje, merkt de Voorzitter op, dat de Wet reeds daarin voorziet. De heer Gaastra vindt het heel goed het ver zoek toe te staan, maar waar de Gemeente geen kosten heeft, de te geven vergoeding wel wat een willekeurige bepaling, temeer, omdat die wel wat hoog is en elk jaar weer komt. De Voorzitter wijst op gelijke vergunningen b.v. voor het maken van dammen in het Hei denschap, waarvoor ook f 5.moet worden gestort. B. en W. willen zeer gaarne de billijkheid betrachten, maar dit is toch ook een publiek pad, terwijl de vergoeding tevens kan worden aangemerkt als een nadere bepaling van het eigendomsrecht, wat volgens den heer Kroese X ook straat, destijds bij de kostelooze school. Het destijds genomen besluit is gebleken niet zoo dwaas te zijn gezien. Het aantal leerlingen is beneden de 145, bij welk cijfer men volgens de Wet tot benoeming zou zijn verplicht. Daar komt ie ueuueu veruuuicu, uai u™ uui wei wu by, dat in verband met de 6 leerjaren, gemak- verbinden een persoon voor de kar te laten loopen. kelyk eene combinatie van telkens 2 klassen Hij is er niet voor die retributie vast te kop- datum kan plaats vinden, een reden voor hem, niet pelen aan het meerdere of mindere gevaar, en opnieuw te benoemen. Bij vervulling der vaca- vindt, wanneer de gestelde voor waarden worden -j- I nagekomen, eene vergoeding van f5 hoog genoeg. De heer Hobma acht, hetgeen de heer Brandsma zeide, als een toe te voegen ver- Het voorstel van B. en W. in stemming ge- t wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen, die der heeren Jansen en Hobma. Punt 9. Adres van de Schippersvereeniging Verbetering is ons streven» te Sneek, om ver- heoging van de brug, liggende in den Heiden- schapster grintweg over de Parallel vaart. Volgens het door den Secretaris voorgelezen adres verzakken de balken van den brug in den weg naar het Heidenschap over de z.g. Parallel vaart, hetgeen veel ongerief aan de schipperij veroorzaakt, zoodat verhooging der brug tot 25 a 30 cM. zeer gewenscht is. v-. j De Voorzitter zegt dit adres in handen van HeV'vöorsteï van ~B.**en*W* "wordt met alge- den Gemeente-Opzichter te hebben gesteld om advies, die rapporteert, dat de leggers wel wat doorhangen, doch nog in goeden staat zyn. Bij vernieuwing daarvan zou men op verhooging kunnen letten, met welk advies B. en W. zich volkomen kunnen vereenigen. Op een vraag van den heer Hobma, wat de Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. meene stemmen aangenomen. Punt 7. Adres van J. Wiersma, om verhoo ging zijner jaarwedde als vuurtorenwachter. In het door den Secretaris voorgelezen adres geeft adressant te kennen, dat hij door het ver- leggen de. p.li.gb.^.1 veel schade ondervindt, wyl de palingschepen dat men misschien bö het bUtfon heeft moeten weinig meer van de haven gebruik maken, dat-- de levensstandaard belangrijk is gestegen, dat hij met de visscherij weinig meer kan verdienen en de nieuw geplaatste vuurbaak door hem per soonlijk moet worden bediend en de gelegenheid voor bijverdienste zeer gering is. Zijn salaris bedraagt f 250 en vrye woning, waarom hij eene verhooging vraagt van f 50. Het voorstel van den Voorzitter, dit adres te behandelen bij de begrooting, wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt 8. Schrijven van H.H. Weesvoogden, betreffende wijziging van het Weeshuisreglement. De Secretaris geeft lecture van het ingekomen schrijven, waar in den aanhef door Voogden in het midden wordt gelaten, of B. en W. bij de samenstelling van het reglement, hun College wel voldoende hebben erkend. Na grondige examinatie meenen zij op de redactie van tal van artikelen hunne aanmerkingen te moeten mededeelen, zoowel in het belang der weezen als in het belang van de zelfstandigheid van het Weeshuis. Na voorlezing dier talrijke re dactie wijzigingen, zegt de Voorzitter de be doeling daarvan niet te begrijpen, wyl geen enkel motief voor de noodzakelijkheid dier wijzigingen wordt aangevoerd, alleen zou men daaruit als eenige reden kunnen distilleeren, dat de Voogden zich boven den Raad wenschen te stellen, waarom hij adviseert, het schryven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Hobma herinnert, dat het onderzoek van de Commissie inzake de rekening van het Weeshuis, door hem laatst is te kennen gegeven dat z. i. eene wijziging in de verpleging noodig wordt en gezins-verpleging wenschelijk is. De verzorging kost thans veel geld voor een uiterst klein getal weezen. Hij zou er wel voor zijn dit punt eens ter behandeling te geven aan eene Commissie, in overleg met B. en W. en Voogden. De Voorzitter geeft den heer Hobma in over kan plaats vinden, ture zou het Rijk slechts f 260 bijdragen en de Gemeente dus 3 a 400 gulden moeten bypassen, dus ook nog een economische kwestie. De Voorzitter zegt, dat men niet moet ver- - -._O_J geten, dat de Wet wel voorschrijft dat boven plichting, wel noodig, te meer, waar het laatste de 90 leerlingen voor elke 55 een onderwijzer deel der steeg wel wat afloopt. kan worden benoemd. Waar hier nog 32 over j De Voorzitter verklaart namens B. en W., zijn, zal het niet de bedoeling van de Wet die toevoeging wel te willen aanbrengen, waarna J-t dit precies 55 moet wezen. Voor- hun voorstel, om het verzoek op de gestelde -g in de vacature is zeker in het belang voorwaarden in te willigen, met algemeene het onderwys, wijl bij opheffing een groote stemmen wordt aangenomen. Punt 6. Adres van P. Kramer, om de op brengst van het bruggeld voor het draaien der Noorderbrug, onderhands aan hem in pacht af te staan. Adressant verzoekt onderhandsche verpachting op dezelfde voorwaarden als vroeger, voor den tijd van 5 jaar. De Voorzitter zegt, dat te dier zake nog een adres is ingekomen, echter op ongezegeld papier en wel van J. de Blauw, die publieke verpachting verzocht. Dit adres wordt echter zonder hoof delijke stemming voor kennisgeving aangenomen. "w*lJe’1\oórziïïër‘*sféit"namenTT5T*ën~Wrvöóf nëti is het Provinciale griffie gevraagd, naar aanleiding I waarvan een massa opmerkingen inzake de vleit over de brug, heet destijds dat hu.s voor redactie lijn ontva ^ie door hem zijn ver- Slii gekuurd, heeft de brug steeds goed werkt in Jden vor£ waaHn den RaJad bediend, althans dienaangaande zyn nooit klach- aangeboden endoor dezen is goedgekeurd. Thans ten ingekomen reden waarom zij voorstellen dit ,.eglement weer te wyzigen zou een dwaas bet verzoek in te willigen. heid zijn, terwijl z. i. geen enkele opmerking De heer Hobma vraagt: voor 5 jaar en dan van Voogden steekhoudend kan worden genoemd tegen zoon matige pacht? Hy meent dat de Rci - - opbrengst per jaar nog al wat meevalt, althans wordt ten opzichte van de Bagijnebrug zyn hem enkele cijfers genoemd. De heer Gaastra vindt het ambt van brug wachter een eigenaardig vak, het is erg gebonden en dan mag men toch wel een klein weekgeld verdienen. De Voorzitter meent ook, dat men zich met het oog op de omstandigheden meer op het standpunt moet plaatsen, dat men blij mag zijn, dat de brug wordt bediend. Ook de heer Jansen acht het meer de vraag: wordt de brug goed bediend, dan wel: kan men een rijksdaalder meer huur krijgen? f i r b i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldepbaerl en Noordwolde. r i «oi nntctaon m.t oMnmUn nn<r v»n Hun voorstel, om de te betalen retributie te stellen op f 10 wordt goedgekeurd met 6 tegen 5 stemmen, die der heeren Brandsma, Gaastra, Hobma, Jansen en Ykema.

Friso nl | 1913 | | pagina 1