Hindeloopen en Stavoren. t I ZATERDAG 1 NOVEMBER 1913. 39ste Jaargang. No. 45. Binnenlandsch Nieuws. I uitgaafposten der heid kan worden toegepast. Potma, dat daarvoor f 600 is uitgetrokken, zeker Bij de post: onderhoud vaarten, zegt de heer we) wat weinig, waar het een vorig j aar f 1000 I bedroeg. De Voorzitter erkent dat het niet hoog is, I Alweer een kind meegeloktl Een 6 jarig dochtertje van den agent van politie V., te Rotterdaih, is na het verlaten der school, door een onbekend man medege* lokt naar den Boschpolder. Om het kind mede te krijgen, heeft hij het op snoepgoed onthaald, ’a Avonds om 10 uur is het kind dwalende op de Schiebrug aangetroffen. De man had haar, zooals zij zeide, ongedeerd laten loopen! Deze onbekende wordt be schreven als een jongeman met bleek gelaat, gekleed in donkerblauw colbertcostuum en met een jockeypet op het hoofd. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van van der Graaf Co.’s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 39 faillissementen tegen 26 faillissementen in dezelfde week van het vo ige jaar: Uitgave van T. GAASTRA Bz.» firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. maar vanwaar het meerdere geld te krygen? Daarbij, thans weten wij nog niet, waarvoor het noodig zal zijn. De heer Potma zegt geen voorstel tot verhoo ging te willen doen, maar komt er een aanvraag in, dan moet het bedrag der begrooting geen reden zijn om het verzoek af te wijzen. De heer Ykema meent dat men daarbjj niet moet uitgaan van het feit, dat eerst een desbe treffend verzoek moet inkomen, maar daaraan het advies van den Gemeente-architect ten grondslag moet liggen. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Woensdag 29 October 1913, ’s namiddags 6 uur. Voorzitter T. M. ten Berge, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer J. Jansen. Na opening der vergadering door den Voor zitter, stelt deze als punt 1 der agenda aan de orde: Notulen der vorige vergadering, welkena lezing door den Secretaris onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een apostille van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het ingezonden 1ste suppletoir Kohier van Hoofdelijken Omslag. b. Idem van hetzelfde college, geleidende het goedgekeurd kohier van schoolgelden. c. Idem, houdende goedkeuring van het Raads besluit tot onderhandsche verpachting van het bruggeld aan P. Kramer. d. Een proces-verbaal van de gehouden kas opname van den Gemeente-Ontvanger, waaruit blijkt dat buiten het saldo van 1912, groot f 2064.33, op den tegenwoordigen dienst is ontvangen f 38660.05, totaal f 40724.38, dat op den tegenwoordigen dienst is uitgegeven f3421912 zoodat in kas was bevonden f6505.26, tot welk bedrag kas en boeken overeenstemmen. e. Een schrijven van B. S. Gaastra waarbij hij genoegen neemt met de voorwaarden, waaronder hem is toegestaan in de Tillefennesteeg rails te leggen. f. Een door Ged. Staten gezonden boekwerk van de heeren van Welderen Rengers en Faber, over Friesland en de Woningwet 1902—1912, welke stukken zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 3. Verzoeken om afschrijving van Hoofdelyken Omslag, dienst 1913. De ingekomen adressen bevatten een verzoek om afschrijving van de aanslagen van I. v.d. Sluis, wylen de Wed A. W. Visser en J. H. Swart Jz. waartoe, op een gunstig advies van B. en W. zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Punt 4. Adres van G. J. Visser e.a., houdende verzoek tot onderhandsche inhuring der opzich- terswoningen. Het adres door de bewonerj van vorengenoemde woningen ingezonden, bevat het verzoek deze by enderhandsch contract tegen de bestaande huurprijs weder in te huren. De Voorzitter deelt mede dat de eerste wo ning is verhuurd aan G. J. Visser, voor f 36, de tweede aan D. Piersma voor f 33, de derde aan A. S. de Jong voor f 31 en de vierde aan G. Jappes voor f 30, en dat B. en W. voorstellen aan het verzoek, onder voldoende borgstelling, te voldoen, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Punt 5. Voorstel van B. en W. tot voor- loopige vaststelling der pensioengrondslagen van de Gemeenteambtenaren. De voorzitter stelt namens B. en W. voor de pensioengrondslagen, die moeten worden op gezonden aan den Minister, vast te stellen, naar de traktementen, genoten opl October j.l. waar toe met algemeene stemmen wordt besloten. Punt 6. Vaststelling der betaling van de in- koopsom en het verhaal op de Gemeenteambte naren, in verband met de invoering der pensi oenwetten voor de Gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. ten opzichte dier kwestie, in overleg zijn getreden met de Raads-commissie van F' n Vervolgens stelt de Voorzitter voor de post: pensioen by dragen, te verhoogen met f 450, en dat af te trekken van den post voor onvoorziene uitgaven, wat zonder hoofdelijke stemming wordt I goedgekeurd. i Reitsma en niet vervulling der vacature, de ont- zal toetreden tot het Ryks-pensioenfonds. De Commissie wenscht daarom enkele inlichtingen te geven om de beslissing te vergemakkelijken in de onafwijsbare keuze; of het risico voor de Gemeente te nemen of dit over te dragen aan het Ryk, om ten slotte als haar prae-advies aan den Raad mede te deelen, dat het haar ge- wenscht voorkomt, tot overdracht aan het Rijk te besluiten. De Voorzitter brengt na de voorlezing van het rapport dank daarvoor aan de heeren Gaastra en Kroese, en zegt, dat door B. en W. geen voorstel wordt gedaan, maar de beslissing aan den Raad wordt overgelaten. De heer Kroese licht toe dat volgens het rapport, twee zaken van elkander moeten worden gescheiden n.l. de inkoop en de premiebetaling. De commissie adviseert in te gaan op de door het Ryk voor gestelde inkoop, wat zij in de gegeven omstan- heden het beste acht voor de Gemeente, onder voor waarde dat van het bedrag dier inkoopsom, door de Gemeente te betalen, wordt afgetrokken het reservefonds van het thans bestaande ge en zal de instructie worden gehandhaafd, dan is eene verhooging van f50 volstrekt niet te veel. De heer Gaastra ondersteunt het voorstel Potma, dat in stemming gebracht, wordt aan genomen met 7 tegen 3 stemmen. Tegen ver klaren zich de heeren Kooistra, Haytema en Posthumus. Vervolgens stelt de Voorzitter voor de pensioenbijdragen, te verhoogen met f Bagijnebrug. Alleen wenscht zij voor te stellen bij de aan te gane geldleening als voorwaarde te stellen, dat met de aflossing niet eerder dan na 1916 zal worden aangevangen. De Voorzitter wenscht na de lezing van dit rapport alleen die posten aan de orde te stellen, waartegen de Commissie ef wel een der leden of B. en W. bezwaar mochten hebben, en stelt daarom in de eerste plaats voor de Armvoogdij- begrooting overeenkomstig de conclusie der Commissie, die daartegen geen opmerkingen heeft, tot het uitgetrokken bedrag goed te keuren, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Inzake de Weeshuisbegrooting stelt de Com missie voor de post: onderhoud gebouwen van f 400 terug te brengen tot f 200 en Wees- voogden in overweging te geven die huizen te verkoopen* B. en W. zijn het in dezen met de Commissie eens, wijl ook zij van meening zijn, dat zooveel onderhoudskosten niet evenredig zijn aan de inkomsten en de tijd is gekomen ze van de hand te doen. De heer Kroese zegt, dat men op de bedoeling der Commissie moet letten, n.l. niet alleen met Weesvoogden te spreken over de huizen, maar ook over hoe de zaak thans reilt en zeilt. Die f 200 is slechts een aanloop. Hij stelt daarom voor een Commissie te benoemen of de be- grootings-commissie daarvoor aan te wijzen, om met Weesvoogden te spreken over huizen verkoop en weezenverpleging. De Voorzitter zegt, dat dit ook zijne bedoeling straks zou zijn geweest, maar waar hier door de Commissie cijfers worden genoemd, moeten die eerst bij de Gemeente-begrooting worden be handeld. Evenwel de bedoeling is dezelfde. Het voorstel om de post: onderhoud gebouwen met f 200 te verlagen en het bedrag der subsidie daarmede te verminderen, wordt met algemeene stemmen aangenomen, en de Weeshuis-begrooting met algemeene stemmen in ontvang en uitgaaf goedgekeurd tot een bedrag van f 1989.06. De Voorzitter zegt, dat het nu de bedoeling is aan B. en W. een Commissie toe te voegen, om nader met Weesvoogden in overleg te treden. Hij wil echter vooraf nog mededeelen, dat zoo pas, tijdens deze vergadering, een brief is inge komen van Weesvoogden, maar wenscht deze niet te behandelen, wijl de Raad onvoltallig is en maar niet zoo klakkeloos van elk na de vast stelling der punten ingekomen schrijven directe behandeling kan worden gevorderd. De heer Gaastra vraagt of het ook beter is een zelfstandige Commissie, buiten B. en W. om, aan te wijzen, wat de Voorzitter ook goed vindt, waarna hij tot leden dier Commissie be noemd de heeren Kroese, Hobma en Gaastra. De begrooting der Gasfabriek wordt daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 16389 85. Bij de thans aan de orde gestelde Gemeente- begrooting wordt in de eerste plaats zonder hoofdelyke stemming goedgekeurd de post: on voorziene uitgaven met f 200 te verhoogen, zijnde die verkregen uit verlaging der subsidie aan het Weeshuis. Verder stelt de Voorzitter aan de orde het in de vorige vergadering aangehouden adres van den vuurtorenwachter J. Wiersma, om verhoo ging van salaris. Door B. en W. was op de begrooting daar voor reeds f 25 aangebracht, welk bedrag zij, met het oog op de financiën, voorloopig wen- schen te handhaven. De heer Potma acht een verhooging van f50 wenschelijk, waartegen de Voorzitter opmerkt, dat het salaris reeds is gebracht van f 150 op f250 en thans daarvoor reeds f275 is uitgetrokken. De heer Brandsma vraagt inlichting wat de instructie zegt, of hij daar altyd aanwezig moet 1 o zijn, wat volgens den Voorzitter feitelijk kan wordt gezegd dat de Raad voor de ernstige hun aandacht getrokken*, dat een subsidie van worden gevorderd, maar niet in alle gestreng- i ni-i I c j. j e ^aaai hftid kan worden tneaenast. De heer Brandsma De prijs der Advertentiëu is van 1 —5 regel» 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Ny verheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam De Voorzitter zegt dat men daarbij weer slaat op het oude aambeeld, want vroeger zyn die zaken vaak afgestuit op oe kwestie van grond- berging. Een adres in te zenden is dan ook maar een kleinigheid. De heer Ykema zegt dat bij slatting er ber ging moet zyn, maar dat behoeft bij baggering niet, welke laatste bewerking, volgens den Voor zitter, niet veel geeft voor breede vaarten. Juist door den flinken waterstand dezen zomer, zegt de heer Ykema, zijn er bij B. en W. geen klachten ingekomen. De heer Gaastra wil, als het noodig blykt, er desnoods voor leenen en ook de heer Kroese zegt: komt tijd, komt raad. De heer Hobma acht het wel mogelijk van de post: onderhoud Gemeentegebouwen iets af te schryven, wijl de verbouwing van het huis voor Stout f 1000 zal moeten kosten, wat zeker met de vele afbraak die men nu heeft, wel wat minder kan. Volgens het advies van den archi tect, zegt de Voorzitter, valt dat huis zeer tegen en zal f 1000 vrij zeker noodig zyn. De heer Brandsma heeft het huis, naar aan leiding dier som voor verbouwing, bezien, naaar vindt het zoo slecht niet. Ook de tegenwoordige bewoners zouden gaarne in dezelfde conditie blijven wonen, en daarom zou het huren van een andere woning voor Stout, zeker veel voor- deebger zijn, desnoods zou het voorste deel van het verbouwde Stadsmagazijn daarvoor kunnen worden ingericht. De Voorzitter zegt, dat die zaak vroeger reeds hier voldoende is besproken en toen is besloten, dat huis als politiewoning te bestemmen. Bij de ontvangsten wordt de postHoofdelijken Omslag, zonder hoofdelijke stemming vastgesteld tot een bedrag van f 20.000 en het eindcijfer der begrooting met algemeene stemmen goed gekeurd tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 7887415. Eindelijk wenscht de Voorzitter nog mede te deelen dat bij B. en W. is ingekomen een rap port van Brandmeesters, waarin deze verzoeken op de begrooting voor 1914 een bedrag uit te i trekken voor een vierwielige motorbrandspuit, fabrikant van der Ploeg, met een levering van 300 L. water per minuut, welke in de naaste toekomst voor Workum voldoende zal zijn. De Voorzitter voegt daaraan toe, dat het ver- eischte bedrag van f 2000 niet op de be grooting voor 1914 was aan te brengen, ofschoon het echter wel gewenscht is de brandweer in betere conditie te brengen. De heer Gaastra vindt het jammer, dat dit iiee niet vroeger bij de aanschaffing der laatste nieuwe spuit is geopperd. De Voorzitter meent dat deze nieuwe con structie toen nog niet bestond, maar acht het wenschelijk de aanschaffing voor een volgende begrooting te overwegen. Punt 8. Versterking van begrooting, dien»t 1913. De Voorzitter deelt mede dat deze versterking betreffende de post voor reis- en verblijfkosten en die van verhuringen en verpachtingen, tot een gezamenlijk bedrag van f 125, wat zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. De punten der agenda zyn hiermede afge handeld. Bij de gewone rondvraag heeft geen der leden iets op te merken ef voor te stellen, De heer Brandsma waa™a de. *er«aderi“g door den Voorzitter meent, dat alle werkzaamheden thans niet meer wor ®eï 0 en’ alleen door de vrouw kunnen worden verricht, Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. het Gemeentelijk Pen- port heeft ingediend. In deze door den Secretaris f 16389.85, alles in ontvang en uitgaaf, voorgelezen, breed uitgewerkte uiteenzetting, Inzake de wordt wijl de Weesvoogden daarover de I uitgaven, wat zonder hoofdelijke stemming wordt I goedgekeurd. Wijl tengevolge het ontslag van den heer I Reitsma en niet vervulling der vacature, de ont- I vangsten met f 400 kunnen worden verlaagd, maar tevens de uitgaven daardoor met f 975, I stellen B. en W. voor de post: onvoorziene uit gaven met die f 575 te verhoogen, waardoor j die kan worden uitgetrokken tot f 530.161/2, wat zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd, zij geen bemerkingen. Bij de Gemeentebegroo- 1 meentelyk pensioenfonds. Waar volgens de Wet uitgetrokken post: bestrating Stationsweg tot ook steeds door hen voor het Gemeentelijk pen sioenfonds is gestort. De Voorzitter releveert, dat dus het voorstel van den heer Kroese is, de baten van het Ge meentelijk pensioenfonds te laten vloeien in de Gemeentekas, en daarvoor de ambtenaren in te koopen, welk voorstel ondersteund wordt door den heer Gaastra. Nadat de Voorzitter nog antwoord heeft gegeven op enkele gevraagde inlichtingen door de heeren Hobma en Brandsma, wordt daartoe met algemeene stemmen besloten. Thans stelt de Voorzitter aan de orde de vraag hoe te handelen met de tegenwoordige ambtenaren, die thans 3 0/0 betalen, in het ge heel bij het Rijk 12 0/0 moeten storten, zoodat dus 9 O/o voor de Gemeente zou blijven. De heer Kroese zegt zich te refereeren aan hetgeen dienaangaande in het rapport wordt gezegd, n.l. dat men rekening moet houden met 2 wetten, n.l. die op het pensioenfonds en die op het weduwenfonds. Ten opzichte van het eerste, wenscht hij de ambtenaren 3 0/0t en 4 o/o door de Gemeente te laten betalen. Voor het weduwenfonds moet 5 0/q gestort, waarvan hy, ofschoon het geheel verhaalbaar is, door de ambtenaren 2 wil laten betalen en door de Gemeente 3 0/0, welk voorstel door den heer Ykema wordt ondersteund. De heer Hobma zou liever van de 7 0/q voor het Pensioenfonds en van de 5 0/0 voor het Weduwenfonds, elk 3 o/o door de ambtenaren laten betalen. Na nog eenige discussie, waaraan wordt deelgenomen door de heeren Brandsma, Hobma, Gaastra, Kroese en de Voorzitter, wordt het voorstel Kroese met algemeene stemmen aangenomen. Daarna stelt de Voorzitter nog aan de orde de kwestie, hoe te handelen met de ambtenaren, die na 1 October 1913 worden aangesteld? De heer Gaastra zegt, dat in het rapport in groote lijnen is aangegeven, van die ambtenaren be langrijk meer te vragen, maar de Gemeente behoeft hen toch niet in te koopen. Voor de lagere ambtenaren, b.v. wegwerkers of politie agenten, zal 8 0/0 een belangryke opoffering zyn, zoodat hij zou vreezen, dat het gehalte der sollicitanten er onder zal lyden of wel, zoo iemand zal gauw bij den Raad om loonsver- hooging aankloppen. Kan de premie niet geheel gelyk zijn, hij wenscht die echter niet te veel te laten verschillen. De Voorzitter gevoelt veel voor het idee van den heer Gaastra en vult dit nog eens met een voorbeeld aan. De heer Kroese zegt, dat de heer Gaastra vergeet dat het voor onze Gemeente eene ont lasting is, dat zij uit het Gemeentelijk in het Rijks-pensioenfonds gaan. De nieuwe ambtenaren hebben daarvoor niet gestort en wij hebben ten dien opzichte geen verplichting jegens hen. Hij is er wel vooi eenig verschil te maken met het oog op de traktementen en stelt daarom voor, dat ambtenaren met f 600 loon en lager 2 o/o, die met een loon van f 6001000 daarvan 3 0/0 en die boven f 1000 daarvan 5 zullen betalen, welk voorstel wordt ondersteund door den heer Ykema. Na eenige discussie, waaraan wordt deelgenomen door de heeren Hobma, Brandsma, Gaastra, Posthumus en de Voor zitter, wordt het voorstel Kroese aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Tegen stemmen de heeren Potma, Hobma en Gaastra. Punt 7, Rapport der Commissie belast ge weest met het onderzoek der Gemeente-begroo ting, die van het Burgerlyk Armbestuur, het Stads-Weeshuis en de Gasfabriek voor 1914, en vaststelling dier begroetingen. In het door den Secretaris gelezen rapport wordt gereleveerd, dat de Gemeentebegrooting is ingediend tot een bedrag van f 79274.15, die van het Armbestuur tot f 6377.62, van het Wees- lioenfonds, en dat deze dienaangaande een rap- huis tot f 2189.06 en die der Gasfabriek tot Inzake de Armvoogdijbegrooting heeft het vraag wordt gesteld, of men het Gemeentelyk I f 6000 wordt gevraagd, zijnde f 1000 meer dan pensioenfonds zal handhaven, dan wel ef men vroeger, maar de memorie van toelichting heeft „i x—x-x i--x -verhooging voldoende gerechtvaardigd, wijl 6 a 7 verpleegden buiten het gesticht zyn opgenomen, waarom de Commissie voorstelt die begrooting tot dat bedrag goed te keuren. Ten opzichte der Weesvoogdijbegrooting wordt door de Commissie geconstateerd, dat met 1 Mei a.s. nog slechts 1 wees ter verpleging in het gesticht blijft, wyl de kinderen van S. Venema niet alszoodanig kunnen worden be schouwd, voogdy niet "willen aanvaarden. Zij vraagt of het niet wenschelyk en noodig is, te overwegen of het niet in het belang der administratie, j zoowel van de Gemeente als het Weeshuis is, J daarin verandering te brengen, al zou het dan ook tijdelijk zijn en gezinsverpleging te over wegen. Als tijdelijke maatregel stelt zij daarom voor de begrooting met f 200 te verlagen, en deze over te brengen op de postonvoorziene uitgaven. Betreffende de begrooting der Gasfabriek heeft zij geen bemerkingen. Bij de Gemeentebegroo- 1 ting erkent zij de noodzakelijkheid van de 3 O/o daarvan op de ambtenaren verhaalbaar is, Sirius en van een bedrag van f 9000 voor een wil hij daar over heen stappen, omdat die 3 °/q 1 ijzeren klapbrug, ter vervanging der houten FBI NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. s

Friso nl | 1913 | | pagina 1