Hindeloopen en Stavoren. jg Aanbesteding. Ho moat men ’t oanlizze I I aanbesteden ZATERDAG 8 NOVEMBER 1913. 39ste Jaargang. No. 46. Binnenlandsch Nieuws. Officieel Gedeelte. SM het VERF WERK van het Gemeentehuis, waarvan het bestek ter inzage ligt ter Secretarie in de gewone kan tooruren. mijnen de vrij- Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. De ouderdomsrente. Naar de Tel. vernam was Dinsdag op 60,000 aanvragen om uitkeering van een ouderdomsrente, krachtens art. 369 der In* validiteitswet, beschikt. Op ongeveer 1 pro cent van het aantal aanvragen werdt afwijzend BURGEMEESTER en WETHOU DERS van WORKUM zullen op Zaterdag den 15 Novem ber 1913, ’s middags 12 uur Aanwijzing zal plaats hebben op Dinsdag den 11 November e.k., ’s voorm. 11 uur. Workum, den 4 Nov. 1913. Burgemeester en W'ethouders voornoemd, T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. Jehannes wier in earme skoaijer, De stumper wie der min oan ta, Mar lykwol dochs net ontofreden, Koart sein, hy woe it net better ha. Sa roun de swalker alle dagen, En waerd fen jowne stikken sêd, Nou barde it ek ris op in jountiid, Dat hy ris bid’le yn ’e stêd. Der skille er oan. In faem die iepen En brocht syn boadskip oan mynhear, De skoaijer moast mar binnen komme, Mar yn ’e keamer, Hwet in ear! Mynhear bigoun him to onderfreegjen, Hwet hy omtrint wol nedich wier For daegliks onderh&ld, en eft er Noch wol ris hwet oerboadichs die. zMynhear, dat wol ik jo wol sizze,» Is ’t antwird, »mar onthjit jy my, Dat jy ’t oan nimmen oars fortelle’ Omdat ik der oars skea ten krij.» Mynhear onthjitte: »’k scil wol swije.» Jehannes nou gerêst, fortelt: >Nou sjuch, mynhear, ’t birop fen bid’ler, Der wirdt noch al hwet oan bisteld. Hwent stel jo foar: as ik myn saken Yn ’t moarnskoft earst ris eudien ha, Dan komt er my, mien ik, m dikkop, En middeis ien èn joun ien ta »Soa soa,» sei do mynhear, en stoppe In goune ’m yn ’e hén Wel stom! Jehannes tanke tige en sette Do nei syn maet, aid Steffenom. En do ’t hy dy de goune sjen liet, Sei Steffenom»Sa’n béste hear Der gean ik aenstouns ek ris hinne.» Licht krij ik tocht er noch wol mear. Skielk skille 'r oan. Hy kaem ek binnen. Mynhear frege ek nei syn bistean. En Steffen kriet en suchte en stinde Hy koe fen sloppens kwalik gean. >Fen hwet my de goeminsken jowe, Keapje ik dan in heal roggebrea, Dat slaen ik rüch en droech nei binnen En jouns jaen ik my del yn ’t hea.< »Soa soa,» sei do mynhear, >den hellet De weelde jo foart noch net oer.< Hy krige it beurske ut ’e büse En joech de earme manin stür. >Mynhear forsint him fêst,< sei Steffen. »Forsinne? Né, ’k forsin my net» >Ik tocht it, om ’t myn maet Jehannes In goune fen jo krige het.< >Ja man, mar dy het ek mear nedich, Dy kin net mei sa’n bytsje ta As jy, dat hear ik wol, hy moat wol De romt fen bdsjild by him ha. Jy kinné it mei gans minder stelle, Omdat jy deis neat nimme as brea, En lyk as jy my krekt fortelle, Jy sliepe nachts forgees yn ’t hea.c Een verwisseling. Iemand, afkomstig van Ootmarsum, was eenige jaren geleden er van door gegaan met de vrouw van een ander, zekere N. uit 01- denzaal, en met de huwelijksakte der echte lieden. Het paar vestigde zich te Tilburg, de man gaf zich uit voor N., en ook de kin deren, die geboren werden, werden op den naam van N. aangegeven. Thans is deze verwisseling uitgekomen, en de man zal zich moeten verantwoorden voor het doen van een valsche geboorteaangifte. Het Volkspetitionnement voor plaatselyke keuze. Over ’t geheele land zullen dezen winter door de drankbestrijders handteekeningen worden verzameld voor een adres aan de ko ningin, waarin gevraagd wordt om de invoe ring van plaatselijke keuze.Ten einde dit volkspetitionnement tot stand te brengen is een commissie gevormd uit het Nationaal Comité tegen het Alcoholisme, waarin bijna alle groote landelijke drankbestrijdersvereeni- gingen van verschillende richting zijn verte genwoordigd. Deze commissie is reeds bezig de oprichting te bevorderen van comité s in alle plaatsen waar zulks mogelijk is, welke comité's de plaatselijke propaganda voor het petitionnement gaan voeren en daarna de handteekeningen gaan verzamelen. Sprekers zullen beschikbaar worden gesteld om in openbare vergaderingen de zaak toe te lichten en aan te bevelenstrooibiljetten zul len worden verspreid en huisbezoek gedaan. De tijd van 15 Januari tot 15 Maart 1914 is vastgesteld als periode voor het inzamelen der handteekeningen. Het adres, dat ter onderteekening zal wor den aangeboden, luidt als volgt: >Ondergeteekenden, allen ingezetenen van.... machtigen het Nederlandsch Comité voor Plaatselijke Keuze, om namens hen aan Hare Majesteit de Koningin te verzoeken, de Drank wet zoodanig te wijzigen, dat aan de mannen en vrouwen van 23 jaar en ouder in een plaats gelegenheid worde gegeven bij stemming zich uit te spreken over beperking of ophef fing der inrichtingen voor drankverkoop (»ver- gunningen» of vergunningenèn verloven») ter plaatseen, wanneer 3/< der uitgebrachte stemmen zich daarvoor verklaart en de Re- geering daartegen geen bezwaar heeft, tot die beperking of opheffing worde overgegaan.» en herstemming Vroeg er bjj. De firma Wijers, te Rotterdam, stuurde een jongen van 14 jaar uit, om een wissel te innen. De jongen ging.... maar kwam niet terug. Hij stak het geïnde geld op en verdween. De politie is er echter in geslaagd de voorlijke» knaap te arresteeren. Hij sloeg veel geld stuk, wat de aandacht trok en tot gevangenneming leidde. Pégoud naar Botterdam. Dinsdag a.s. zal Pégoud te Rotterdam zijn vliegkunsten vertoonen. Zoo trekt hy van ’t eene land naar 't andere, overal groote sommen met zijn toeren verdienende. Een tijd geleden vroeg men Pégout uit Kopenhagen wat het kosten zou, als hy daar twee dagen kwam vliegen. Antwoord 30,000 frank. Dat vond men te veel. Sedert deed Pégoud zijn triomftocht door Europa en Kopen hagen was bereid 30,000 frank te geven. Maar nu was Pégoud opgeslagen tot 40,000 frank, wat Kopenhagen weer te veel vond. De overal lauweren oogstende Franschman slaat dus op. Pégout beeft ook te Hannover gevlogen. Hij kreeg voor twee dagen 80,000 Mark. De ondernemers hebben een belangrijk tekort, gelijk Duitsche bladen melden. Onweder Tijdens een hevig onweder, dat gisternacht boven ’s Gravenhage woedde, is vrij belang rijke schade aangebracht aan het telefoonnet. Om twaalf uur gistermiddag had de telefoon- directie reeds kennis van 300 storingen door het onweder veroorzaakt, meerendeels in de Archipelwijk. beschikt. Naar het Hbl. verneemt zullen op 9 De cember a.s., den dag der uitbetaling van de ouderdomsrente aan zeventigjarigen, twee ter mijnen van de rente worden uitbetaald, n.l. voor de week van 3 December (dag der in voering van art. 369 der Invaliditeitswet) en voor de week van 9 December.» Ouden van dagen zullen dien dag dus vier gulden kunnen ontvangen. Dalende prjjs van export-varkens. Men schrijft uit de prov. Groningen, d.d. 3 dezer Tengevolge van het groote aanbod daalt de prijs der exportvarkens sedert eenige weken sterk. Door de omstandigheid, dat de prijs der aardappelen dit jiar tegenviel, werden vele varkens te mesten gelegd en liefst op een zwaarte van 150—200 pond gebracht. De prijs is thans slechts 2326 cent per woordiger van een zoogen »huis voor militaire zakente Groningen. »Deze biedt aan» zegt de inzender, om de bemiddeling van genoemd huis te aanvaarden, ten einde zoo mogelijk voor den dienst te worden afgekeurd, en hoe meer tegenzin de bewuste loteling tegen het dienen als militair heeft, hoe grooter de som is, die bij even- tueele afkeuring wordt bedongen; doch ge- woonlijk varieert deze, volgens de gegevens mij verstrekt, tusschen de f 200 en f 500 zelfs wordt een geval medegedeeld, waarbij een bekend ingezetene f 1000 voor stelling van zijn zoon had betaald. >De verdere behandeling der zaak, en het bezoek van den militieplichtige aan genoemd huis heeft, naar mij verzekerd werd, meestal vrijstelling van den dienst tengevolge, hetgeen m.i. aannemelijk wordt gemaakt door den grooten omvang van dat bedrijf, en dé be langrijke financiëele vooruitgang van den onder nemer, die voor dat doel het geheele Noorden laat bereizen». Verdronken. Dinsdagmorgen is op de kanaalschans te Purmerend uit het Noord-Hollandsch Kanaal een lijk opgehaald van een man van ongeveer 50-jarigen leeftijd. Hij was als veedrijver gekleed met een blauwen kiel aan en licht gele klompen aan de voeten. Het zilveren horloge stond stil op kwart voor acht. Nu blijkt, dat Maandagavond on geveer half acht geschreeuw is gehoord door aldaar wonende menschen. Doch daar ’s Maan dagsavonds veel geschreeuw aldaar gehoord wordt van drijvers, die hun vee voor de markt naar Purmerend brengen, werd daar geen acht op geslagen. Bij nader onderzoek bleek het ’t lijk te zjjn van K. Kramer, veedrijver al daar. pond, in het laatste geval bij een zwaarte van minstens 200 300 pond. Een klacht, die minder gewenschte uitwerking had. De Harl. Ct. vertelt van een caféhouder te Harlingen, die zich bij de politie beklaagde over de straatjeugd, die ’t hem zoo lastig maakte. De politie achtte, omdat nimmer feiten van beteekenis voorvielen, *t nemea van bijzondere maatregelen niet noodig. Daarop volgde echter een adres van den caféhouder aan ’t gemeentebestuur, waarin hy op zijn rechten als belastingbetalend burger wees. Er werd nu een politiepost by 't café ge plaatst en 't had werkelijk tot resultaat, dat de jeugd wegbleef. Maar ’t resultaat was van nog verdere strekking, want de klanten kwamen nu wel als voorheen opdagen, doch voelden, den agent ziende, weinig neiging Bachus’ tempel te betreden. Met een loen- schen blik naar het schoon omkranste «ver gunning», met een hoogst kinderachtigen smaak in den mond en met een onuitspreke lijke droefheid in hun ziel, stapten ze verder, doende of ze daar toevallig voorbij moesten. Of de lokaalhouder wel weer zoo spoedig zal klagen? We betwijfelen het, zegt het blad. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrydagmorgens vóór 11 uur. dat de stemming steeds plaats hebben des Zaterdags. 3o. dat de stembussen worden geopend des Maandags, volgende op een stemdag, des morgens te negen uur. Adressanten vertrouwen, dat het op deze wijze voor het overgroote deel der kiezers mogelijk wordt zijn kiezersplicht te kunnen vervullen op de meest gemakkelijke en minst kostbare wijze en dat de kiezers van elke godsdienstige gezindte aan de stemming kun nen deelnemen zonder hun Sabbath of Zondag te ontheiligen en dat door het openen van de stembus op Maandag, volgende op den Zater dag van de stemming, ook niemand in zijn godsdienstige overtuiging kan worden gekwetst. Amsterdam’s welvaart In den Amsterdamschen Raad betoogde de heer Vliegen, dat het aantal belastbare in komens boven f 5000 in alle klassen schrik barend was afgenomen. Het Hbl. dacht onmiddellijk aan een mis verstand, en dit bleek werkelijk het geval, volgens het blad. Wel verre van een ver mindering toonen de inkomens boven f 5000 in 1912 een belangrijke vermeerdering. Het blad constateert als een heugelijk feit, dat voer het belastingjaar 1912/1913 de op brengst van alle klassen, ook die boven de f 5000 inkomen, belangrijk was gestegen en dat het eindcijfer van het primitief kohier vele millioenen hooger was dan vorige jaren. Het weer in October. Het Meteor. Instituut in de Bildt heeft het volgende voorloopige overzicht gepubliceerd van het weer in de afgeloopen maand. Evenals in de vorige twee maanden was ook weer in October de regenval beneden het normale gemiddelde. Over geheel Nederland bedroeg hij slechts tweederde van de normale hoeveelheid, in het Zuidelijk deel iets meer. De temperatuur was nagenoeg 2 graad 0. boven de normale. In de Bildt was het aan tal dagen met betrokken weer betrekkelijk gering en het geheele aantal uren met zonne schijn ongeveer aan het normale aantal gelijk. Zwendel of knoeierij. Onder bovenstaand titel bevat de L. C. van neen lezers de mededeeling, dat, wanneer be kend is, Jat iemand voor loting van de nat. militie in de termen valt, deze enkele dagen daarna bezoek ontvangt van een vertegen- De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam De stemming in Amsterdam III. Bij de gister gehouden naverkiezing in Amsterdam III (vacature H. Polak) werden uitgebracht op: P. Otto (U. L.) 3314, J. Oudegeest (S. D. A. P 4604, D. Wijnkoop (S. D. P.) 180 en O. J. Kuiper (R. K.) 1946 stemmen. Er moet dus een herstem ming plaats hebben tusschen de heeren Oudegeest en Otto. Ter vergelijking van de stemmencijfers ge ven we hierbij den uitslag van vorige stem mingen. Bij de eerste verkiezing in Juni werden uitgebraebt op: mr. P. J. Troelstra (S. D. A. P.) 7310, Asscher (U. L.) 2518, mr. Paul Reymer (R. K.) 2781, Wynkoop (S. D. P.) 177 stemmen. De heer Troelstra was dus direct verkozen. Bij de naverkiezing. noodig geworden door het bedanken van den heer Troelstra, wer den uitgebracht op: H. Polak (S. D. A. P.) 4831, P- Otto (U. L.) 2378, mr. ,P. Reymer (R. K.) 1828 en op Wijnkoop (S D. P.) 217 stemmen. Do heer Polak was er dus ook bij eerste stemming. Thans is, doordat de heer Otto met bijna een 1000 stemmen klom, terwijl de S. D A. P. candidaat een paar honderd stemmen vermin derde, herstemming noodig geworden. Stemmen op Zaterdag. Aan den Minister van Binnenlandsche Za ken is namens de Centrale Liberale Kiesver- eeniging in het district Ridderkerk een adres gezonden met het verzoek een voorstel aan hangig te willen maken, waarbij bepaald wordt, dat de thans bestaande Kieswet in dier voege worde gewijzigd, dat in de be treffende artikelen der Kieswet worde opge nomen lo. dat de stemming aanvangt des mor gens zeven uur en eindigt des avonds te elf uur. 2o. I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldepbaert en Noordwolde. f

Friso nl | 1913 | | pagina 1