Wenken aan den veehouder. I Ilindeloopen en Stavoren. Binnenlandsch Nieuws. ZATERDAG 15 NOVEMBER 1913. 39ste Jaargang. No. 47. I goederen vermist uit de treinen, die op de jaren en Een Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. Onbeschoft. De rijwielhandelaar V., uit Huizen, begaf naast de goede ook de slechte eigenschappen die in ëen familie gewoonlijk dezelfde zijn, het zij in aanleg of in wegen, worden vereenigd en soms de overhand krijgen boven de goede eigen schappen, waardoor men dus minderwaardige producten verkrijgt. Het lang aanhouden van een stier heeft dus zijn bezwaren; om deze op te heffen is de eenige weg, dat de veehouders bijelkaar stappen en een fokvereeniging gaan oprichten, om op deze wijze meer dan éen fokstier te kunnen houden en daardoor familieteelt te vermijden. Ook kan men nog verder gaan en een samenwerking van verschillende fokvereenigingen in ’t leven roepen teneinde op deze wijze stieren onder elkaar om te ruilen of aan elkaar te verkoopen. Fokver eenigingen hebben bovendien ook voor, dat ze kapitaalkrachtiger zijn dan éen enkele veehouder, waardoor ze in staat zijn de risico te dragen van het houden of koopen van een zeer dure stier, terwijl dit voor éen enkele boer te risiquant zou zijn. Voor een 20 jaren ging men ons beste vee naar Amerika uitvoeren, tengevolge waarvan onze veestapel merkbaar achteruitging. Tegen woordig echter wordt het dure fokmateriaal, mede tengevolge van het oprichten van fokver eenigingen meer in ’t bezit gehouden, daar de fokvereenigingen evengoed als het buitenland in staat zijn die hooge prijzen voor uitmuntend fokmateriaal te besteden, hetgeen onze eigen veestapel ook weer ten goede komt. J. D. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Onverlaten. Zekere H. V. te Twijzelerheide zat mot zijn gezin rustig in huis, toen een meisje uit de buurt, dat een boodschap had gedaan, in zijne woning vluchtte en mededeelde, dat ze werd lastig gevallen door eenige lieden uit het naburige Kollumerzwaag. De belhamels, die reeds van haar rijwiel de kettingkast en het net vernield hadden, trapten bij V. de deur open, gooiden ruiten in en drongen in zijne woning. Schromelijk ging het daar te keer, waarop H. V. naar Buitenpost snelde om hulp van marechaussees te halen. Deze togen direct derwaarts, stelden een onderzoek in en maakten tegen een drie tal belhamels, n.l. B. v. d. H., W. v. d. P. en T. v. d. P., allen woonachtig te Kollumer zwaag, proces-verbaal op. Een oplichter. Naar de L. Ct. meldt verzocht de Harlinger politie aanhouding van een persoon, die zich Harkema noemt en in de Gemeente Wonse- radeel een rijwiel heeft gehuurd en niet terug bezorgd. Deze persoon vraagt ook gaven voer nood lijdende zeelui, die te Rotterdam aankwamen zonder middel van bestaan en niet in staat zijn hun land weer te bereiken. Men zij op zijn hoede I Een goed besluit. Te Barneveld zal worden opgericht een Vereeniging tot verbetering der volkshuis vesting. Uit het rapport der gezondheids- er bevinden zich in wijk B 7 woningen, die pomp noch put voor drinkwater bezitten, terwijl in 29 woningen geen privaat wordt gevonden. In wijk G zijn 5 woningen zonder pomp of put en 113 zonder privaat in welken vorm ook, en in wijk V moeten 14 huishoudens het zonder put of pomp en 37 zonder privaat zien te stellen. De verkiezing in Amsterdam III. Bij de Dinsdag gehouden herstemming in het district Amsterdam III (vacature-H. Polak, 8. D. A. P.) zijn 12797 geldige stemmen uit gebracht. (Het aantal kiezers is 16.516.) Gekozen is de heer Otto (u.-l.) met 6715 stemmen. Op den heer Oudegeest (8. D. A. P.) waren 6082 stemmen uitgebracht. Bij de stemming op 4 dezer waren uitge bracht 10 044 geldige stemmen, waarvan op de heeren Kuiper (R.-K.) 1916, Otto (u.-l.) 3314, Oudegeest (s.d a.p.) 4604 en Wynkoop (s.dp.) 180. Bij de algemeens verkiezingen op 17 Juni j.l. is in dit district mr. P. J. Troelstra, (8. D. A. P.) gekozen met 7309 stemmen, tegen 2518 stemmen op mr. Asscher (u.-l.), 2781 op mr. Reymer (R.-K.) en 177 op den heer Wijnkoop (8. D. P.) Bij de aanvullingsverkiezingen op 24 Juli, noodig geworden omdat mr. Troelstra zijne benoeming voor Leeuwarden had aangenomen, werden 9254 stemmen uifgebracht. De heer II Polak (8. D. A. P.) werd toen gekozen met 4831 stemmen. Voorts hadden op zich vereenigd de heeren Otto (u.-l.) 2378, mr. Reymer (R.-K.) 1828 en Wijnkoop (8. D. P.) 217 stemmen. Het aantal socialistische zetels is door deze verkiezing in de Tweede Kamer gedaald tot 15. Dat is dus drie minder dan in Juni. V. P. N. Het aantal leden der Vereeniging tot be vordering der pluimveehouderij en tamme ko nijnenteelt in Nederland bedroeg op 15 Oct, j.l. 19,758, verdeeld als volgt: Groningen 875, Friesland 4502, Drente 1494, Overijsel 823, Gelderland 1532, Utrecht 960, Noord- Holland 1130, Zuid-Holland 1832, Zeeland 675, Noord-Brabant 2385 en Limburg 3548. Friesland staat dus ver bovenaan. Schadevergoeding voor preventieve hechtenis. Voor het misdrijf, waaraan dezer dagen de terechtgestelde beklaagde uit Castricum voor de Alkmaarsche rechtbank zich schuldig er kende, onderging een ander, dus onschuldig, een preventieve hechtenis van vijf weken. Aan dien ander is, zegt het W v h R-, de gemeenschap vergoeding schuldig voor de door hem geleden materieele en moreele schade, snaar onze meening als een plicht van bil lijkheid. Onze wet kent dien plicht nog niet. Straks zal de begrooting van justitie aan de orde komen, Wij zouden meenen, dat onze Minister van Justitie eene schoone daad zou verrichten, door op zijne begrooting alsnog een post te brengen, waaruit hij aan den hier bedoelden persoon eene vergoeding in naam der staatsgemeenschap kan toekennen. Op de daad betrapt. De Tel. meldt, dat in den trein tusschen Amsterdam en Dordrecht twee rechercheurs der Amsterdamsche politie den hoofdconduc- zich Maandagmiddag per motorfiets van daar naar Bussum. Op de «Huizer Hoogt® bevond zich vóór hem een boerenkar, welker bestuur der ondanks herhaalde signalen van den heer V. niet uitweek. Toen de rijwiel- handelaar vlak achter de kar was gekomen, comm-88ie bl|jkt het’volgende haalde de bestuurder plotseling rechts uit, wH1rJ R 7 wonil,”en di waardoor V. onder den wagen geraakte en een zijner voeten verbrijzeld werd. De voerman reed kalm door, zonder zich om den gewonde te bekommeren. Cursussen in vee- en vleeschkeuring Begin Januari as. zullen op verschillende plaatsen van rijkswege cursussen in vee- en teur v. d. 8., van de H. IJ. 8. M., op heeter- daad t betrapt hebben, terwijl hij bezig was, in een goederenwagen verschillende koffers te openen. Hij is gevankelijk naar Utrecht vervoerd, waar een onderzoek werd ingesteld in zijn woning. Daar werden nog verschil lende, van treindiefstallen afkomstige voor werpen gevonden, alsmede een ring met ver schillende sleutels van koffers. Het Utr. Dbl. meldt als nadere bijzonder heden Sinds geruimen tijd werden er voortdurend goederen vermist uit de treinen, die op de Hollandsche spoor rijden tusschen Amsterdam den veeartsenijkundigen dienst, dr. H. Rem- en Utrecht. Uit koffers en pakken ontbraken melts, Willemstraat 54 te ’s Gravenhage. Industrieschool voor Heeren. Nu het vooruitzicht bestaat, dat te Leeu warden binnenkort een Sociëteit voor Dames zal verrijzen, hebben naar »een huisvader® in het Leemv. Nbld. meedeelt eenige huis vaders het plan opgevat aldaar een Industrie school voor Heeren op te richten. Het voornemen bestaat, daar onderricht te geven in4e: het koken van een lekker potje; 2e: het beredderen van de natte en droge wasch3ehet bakeren4ede gron dige kennis van de behandeling van de zuig- fleschvoorts in het naaien, breien, stoppen, mazen en verder in al die bezigheden, die van een flinke huisvrouw kunnen worden verwacht. Hij hoopt, dat bedoelde heeren zullen sla gen, immers, dan kunnen zij, wanneer de dames hun tijd op de Sociëteit met biljartspelen of het rooken van een cigaretje gezellig door brengen, de huishouding waarnemen. Brand. Eergisterennacht heeft een nogal ernstige brand gewoed in de bioscoop Metropole® te Leeuwarden. Het vuur werd beperkt tot het tooneel. De onder deze zaal liggende vertrekken kregen aanzienlijke waterschade. Do oorzaak is onbekend. Het gebouw is voor f 26000 verzekerd, in welke som de films niet zijn begrepen. Toevallig was juist Dinsdagavond deFransch- Duitsche oorlog voor het laatst vertoond en stond reeds ingepakt in een kist, beneden, klaar om eergisteren door den heer Nienhuis zelf in Amsterdam afgeleverd te worden. Op de vraag, of die film nogal duur was, meende de heer Nienhuis van wel. Naar den huurprijs te oordeelen kon het wel ongeveer f 1500 zijn. II. Daar hier in Friesland voor het meerendeel het doel van de veehouderij bestaat in de melk productie, mag dit als hoofdfactor in de fokkerij, nooit uit het oog worden verloren. Wil men een veestapel in deze richting verbeteren, dan zou daarvoor de vlugste methode zyn, de koeien met weinig melkgift te verkoopen en er andere met veel melk voor in de plaats te stellen. Deze methode is echter om 3 redenen afte raden, le het kost tamelijk veel geld, omdat men voor een eerste klas dier gewoonlijk meer geld moet besteden dan men voor een minderwaardig bij verkoop terug ontvangt; 2e de risico is groot dat men aan de andere kant aan degelijkheid van het ingekochte vee verliest wanneer men ze namelijk aan de markt koopt, daar deze koeien ook om een of andere reden die ze voor de veehouderij minderwaardig heeft gemaakt, kan verkocht zijn, b. v. om kalverleggen, uit wendige gebreken e.d.; 3e wanneer mengin éen familie steeds heeft voortgefokt krijgt men door in- en verkoop een uitelkaar getrokken veestapel van individuen met zeer uiteenloopende eigen schappen, hetgeen op latere fokking zeer bemoei lijkend werkt. Het verdient dus de voorkeur een andere weg in te slaan bij het opvoeren van het melkgevend vermogen en dit is de keuze van uitstekende mannelijke fokdieren. Het nadeel van deze methode is, dat er ver scheidene jaren voor verloopen voordat men het gewenschte resultaat heeft bereikt, daar men het hierbij van het nageslacht moet hebben. Door nu in een veestapel met weinig melkgift voortdurend met mannelyke dieren met groote opbrengst voort te teelen kan men na verloop van tjjd het melkgevend vermogen in die familie in de goede richting wijzigen. Naast deze manier kan men tot zekere hoogte het melkgevend vermogen ook opvoeren door betere voeding en verpleging, zoodat dus door wijzigingen aan te brengen in de uiterlijke levensomstandigheden de bestaande eigenschappen kunnen worden verbeterd of nieuwe te voorschijn geroepen. Dergelijke tijdens het leven verkregen eigenschappen kunnen, zy het dan ook uiterst langzaam, zelfs raseigenschappen worden, waar uit volgt, dat ze ook erfelijk zijn, immers ware dit niet het geval, dan toch zou een ras nooit te verbeteren zijn, door goede voeding en ver pleging, hetgeen toch zeer beslist het geval is. Het fokken in de melknchting mag men echter niet tot het uiterste doordrijven, daar men dan gevaar loopt dieren te krijgen die te veel verfijnd zijn. Deze verfijning bestaat daarin, dat men die ren krijgt met weinig weerstandsvermogen, die ren die zeer gevoelig zijn voor uitwendige in vloeden, zooals weersverandering. Bovendien zyn ze vatbaarder voor ziekten, vooral tubercu lose, terwijl de vruchtbaarheid ook achteruit gaat. Hieruit volgt dus, dat men door te een zijdig fokken in de melkrichting naast de grootere melkproductie aan de eene kant, aan de andere kant weer verlies zou lijden doordat b. v. zulke dieren gemiddeld twee jaren eerder afgedaan hebben. Om dit te voorkomen moet men bij de teelt keus ook het exterieur, d. w. z. de uitwendige lichaamsbouw niet uit het oog verliezen, omdat in de goede bouw van de uitwendige deelen een goede gezondheid en constitutie ligt opge sloten, terwyl ze tevens het bewijs geeft dat de dieren niet te eenzydig zijn gefokt, waarop by veekeuringen vooral gelet wordt. Van de andere kant beschouwd is eenzijdig fokken in de vleeschrichting ook schadelijk, omdat zeer zware koeien veel voedsel voor hun levensonderhoud noodig hebben, hetgeen aan het voedsel dat voor de melkproductie is bestemd, onttrokken wordt. Men ziet dan ook bijna al- tijd dat veel vleeschdragende koeien betrekkelijk weinig melk geven. Bij de fokkerij moet men ook op de mate van erfelijkheid letten. Het eene dier draagt beter zijn eigenschappen over dan het andere; bij de stier moet men hier vooral op letten. Men moet dus niet alleen nagaan of het individu goede eigenschappen bezit, maar ook of ze de eigenschappen goed op het jong overdraagt. Daar echter een stier op een gewone boerderij door de bank betrekkelyk spoedig van de hand wordt gedaan, is men hem reeds kwijt wanneer blijkt in welke mate zijne eigenschappen op het nageslacht zijn overgedragen. Van dat standpunt zou het wenschelyk zijn een stier langer aan te houden, want wil men een fokdier goed beoor- deelen, dan moet men de volwassen afstamme lingen voor zich hebben om te zien in hoeverre hunne eigenschappen met die van de stier over een komen. Voor een boerderij levert dit echter het bezwaar op, dat men door het langer aan houden van de stier zeer spoedig in familieteelt vervalt. Onder familieteelt verstaat men de paring van dieren, die met elkaar in te nauwe bloedverwantschap staan, waarin het gevaar schuilt verfijning en verzwakking in het na komelingschap te voorschyn te roepen, doordat voorwerpen, zonder dat kon worden uitgemaakt op welke wijze de verdwijning had plaatsge had. Wel werd geconstateerd, dat het feit geregeld voorviel, wanneer een bepaalde hoofd conducteur den trein leidde, zonder dat echter bewijzen konden worden geleverd van zijn schuld. De man, die een weekgeld had van f 26, genoot tot dusver het volste vertrouwen. Toch moest op hem wel verdenking vallen, tot ten slotte de Amsterdamsche recherche aan de onzekerheid een einde heeft gemaakt. Vrijdagavond hadden zich eenige rechercheurs op handige wijze in den goederenwagen van den trein die uit Amsterdam naar Utrecht vertrok, laten insluiten, zonder dat de hoofd conducteur ook maar den minsten argwaan koesterde. Op een gegeven moment, het was op het baantraject tusschen Amsterdam en Weesp haalde hij een groote bos sleutels uit zijn zak en opende met een daarvan een koffer, die tot de vrachtgoederen behoorde. Hij haalde er een tulband uit te voorschijn. Zijn bespieders namen dit alles zorgvuldig waar en knipten den dief. De man is reeds diep in de zestig, heeft meer dan 30 dienst- was reeds pensioengerechtigd. Een kostbaar verlies. Amerikaan, die half Juli in het «Doelen Hotel® te Amsterdam logeerde, be zocht Volendam met de zoogenaamde Vreem delingenboot. Teruggekeerd in Amsterdam, vermiste hij een taschje, inhoudende o m. een speld met paarlen en diamanten, een paarlen collier met diamanten sluiting en een broche met gouden ketting, een en ander ter waarde van 14.000 dollars. In diezelfde maand zag iemand uit Broek in Waterland, in het N.-Hollandsch Kanaal een doosje drijven, waarin een speld, die hij als waardeloos beschouwde en aan een meisje weg gaf uit het dorp Watergang. Dit kind deed die speld aan haar ceintuur, tot dezer dagen de lip er van brak en zij het voor werp bracht bij den goudsmid. Deze zag dat het heel groote waarde had. De burgemeester van Edam stelt nu een onderzoek in Amerika in. Vermoedelijk is het taschje van de boot gevallen. Van den regen in den drop. In het gemeente-ziekenhuis te ’s Graven hage werd een lastig patiënt verpleegd. Toen hij zich maar eenigszins bewegen kon, ver langde hij het ziekenhuis te verlaten, omdat hij zich niet wenschte te schikken naar de regels en voorschriften van het huis. Enfin, hij mocht gaan. Maar daar buiten werd hij opgewacht door... de politie, want hij had ook nog acht maanden met de justi tie af te rekenen. Als hij zich in de ge vangenis nu maar schikken kan naar de regels en de voorschriften van dat «huis®. Want daar zegt men niet: Man, als ’t je hier niet bevalt, zoek het dan maar waar je ’t beter vinden kunt. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Ny verheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam vleeschkeuring worden geopend, om aan niet- veeartsenijkundigen de noodige kennis te ver strekken, om als hulp-keurmeester bij een Rijks- of Gemeentelijken vee- en vleesch- keuringsdienst werkzaam te kunnen zijn. Tot deze cursussen worden toegelaten per sonen, ouder dan 23 jaar, die het slachters- vak kennen en tenminste gedurende 2 jaar als slachter werkzaam zijn. Voor de toelating wordt tevens een vergelijkend examen ge houden. Aanmelding tot deelname aan een dezer cursussen voor 1 Dec. bij den inspecteur van FRI NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldephaerl en Noordwolde.

Friso nl | 1913 | | pagina 1