Hindeloopen en Stavoren. It libben is koart. Us brave deaden. PROCLAMATIE. No, 48. ZATERDAG 22 NOVEMBER 1913. 39ste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. a voorspoed mogen werd 7 Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. De tiid dy 't üs noch barre mei, Forgriem my net mei near geklei; De tiid fljucht foart, mei him üs libben, Oer sljuchte flakten en oer stribben, En wiern’ wy niis net op ós plak, Foart meits wy ’t goed ynpleats fen strak, Dan scil de dagen dy ’t wy yette Tögoede ha, üs net ontsjitte: Wy moatt’ foartüt en ek omheech, Is *t libben koart: it bliuwt net leech. en vervangen zal worden Dit zou dus een teruggang Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Door eene bakkerijen. Men meent dat door deze bepaling van Hwennear wy foar in stjêrbêd stean’, Ef somstiids efter ’e bier oangean, Hwennear wy wer in deabrief krije: «Do moast in frjeon it hóf ta wije, Hwennear it klok bom bam ós seit, Dat men wer ien to rêsten leit. Hwennear wy droef to moede sibben Farsk skriemen sjugg’ oer weistoan libben, Dan fiele wy. sa for in hoart Hwet is yens libben bros en koart. Mar och, dêr kinn’ wy net mei stean, Hwennear wy blij troch ’t libben gean; Hwennear wy, frij fen onheilslagen, Neat sjênne as onbiwolke dagen; Hwennear wy altyd for ’e wyn Mar sile kinne op ’t lok ou yn; Hwennear wy oplein troch pandoere, En faek nei nye wille ütloere; Mar dochsI it is mar for in heart Hwent och, yens libben is sa koart. Dochs gjin illinde for ’e tiid, Wy hólde moed en bliuwe bliid; Hwet jowt it üs tobek to stoarjen, Mei hwet foarby is yen to narjen? Hwent altyd fynt men wol ris eat, Hwerfen wy sizze: it wier forkeard. Wy scille foartoan better wolle, Mei warem hert en koele holle, Dat net it kwea op ny wer bart, Tink dan: it libben is sa koart. 1 Wémoedich swiet tobinnenbringen! Ontfier üs fen de sichtbre dingen, En fier üs nei de sielen hinne Fen hjar, dy ’t üs ontfallen binnel ’t Is mar hjar wêzen dat noch bleau, Hwet hjar oan ’e ierde boun is nou Fordwoun en wei; en foar üs stiet De siel dy ’t hjar do libje liet! O mocht, o koe yn üs gemoed Jim libbenssiel syn folie gloed En net te d wésten kreft forspriedel Jim foarbyld, lykwol, scil üs liede. Noch, yn in skoft fen stilte, hear’ Wy yn üs hert jimm’ wird sa klear. Noch sjen we yn iensumheid jimm’ eech Fol libbensnocht opslein omheech! Just yn üs seis scil wy jimm’ fine, Us heden sprüt üt jimm’ forline. Troch üs han wirdt it wirk forfette Fen de eale arbeid jimme ontsketten. Wy siedzje it hert for heffend sie Fen jim bestean, jim rie en die. It Ijocht, ontstitsen yn jimm’ nacht, Wy langje it oer oan 't neigeslacht Forfryske, FRISO. Het is Mijn innige wensch, dat onder Gods stelsel van evenredig kiesrecht voor zegen vrede, vrijheid en voorspoed mogen bewaard blijven. De eendracht van alle Nederlanders, zonder onderscheid van rang of staat of van Gods dienstige gezindheids zij ook in de toekomst de hechte grondslag der nationale onafhanke lijkheid. Met het Nederlandsche Volk hoop Ik samen te werken tot geluk van het Vaderland. Lasten en bevelen dat deze proclamatie in de Staatscourant en het Staatsblad opge nomen en ter plaatse, waar zulks gebruikelijk is, aangeplakt zal worden. Gedaan ten Paleize het Loo, op heden den 21sten November 1913. WILHELMINA. Opening der zeesluizen. Ged. Staten onzer provincie hebben last gegeven tot opening van alle zeesluizen. Eerste Kamer. De eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdagavond 25 dezer om halfnegen. Evenredig Kiesrecht. De regeering heeft ingesteld een staats commissie, welke heeft te onderzoeken welk onze ver tegenwoordigende lichamen het verkies! ijkst is. De moord aan het Zuidvllet te Leeuwarden. De rechtbank te Leeuwarden heeft Woens dagmorgen IJnze de V., uit de Ketelsteeg, wegens moord op het éénjarige kind van zijn veroordeeld tot 12 jaar gevangenis- eveneens verdacht, geweest zijn, waarop de heer Roest van Limburgh zich bereid verklaarde de benoeming te aanvaarden. De Haagsehe koetsiers en de bestrating. In Den Haag is de keibestrating in den laatsten tijd meer en meer vervangen door asphalt (in de hoofdstraten) en door slakken steenen (in andere stadsgedeelten). Beide wijzen van bestraten kunnen echter de goed keuring der koetsiers niet wegdragen, omdat de paarden er gemakkelijk op struikelen. De koetsiers verzoeken, dat althans de be strating met «slakkensteenen» in den ban zal worden gedaan doorkeien, beteekenen. De Haagsehe correspondent van het Hdbl. meent, dat aan het verlangen der koetsiers niet mag worden toegegeven. Geluidloos ver keer is van meer belang, dan ’t houvast voor paardenhoeven. Bovendien is het verkeer met rijwiel en auto zóó toegenomen, dat paard- en-rijtuig verdrongen worden, zoodat de koet siers niet meer zooveel in de melk mogen hebben te brokkelen als vroeger. Hoog water. Uit Gorinchem wordt gemeld, dat de rivier buiten hare oevers is getreden. Alle laagge legen uiterwaarden in den omtrek zijn over stroomd. De krib of ringdam om het nieuwe hoofd, ter normaliseering der Merwede, staat voor het grootste gedeelte onder water, zoodat vele werkzaamheden moesten gestaakt worden. Sedert de laagste stand, is het water op de rivier 2 60 M. gestegen. Uit Nijmegen De hooge rivierstand dienst hier geen invloed, geregeld heen en weer. 9 uur voorm. hier 6 cM. avond Hedenmorgen is door H. M. de Koningin tot het Nederl. Volk gericht de volgende Aan mijn Volk. Het is Mij eene behoefte Mij op dezen merkwaardigen dag te wenden tot het Neder landsche Volk.. Heden voor 100 jaren was het oogenblik geboren, waarop de Vereenigde Nederland hun nationaal bestaan hernam. Ik herdenk met dankbaarheid de woorden, waarmede van der Duijn van Maasdam en Gijsbert Karei van Hogendorp den 21 No vember 1813 het bewind hebben aanvaard: «Wij voldeden aan den wensch van al onze Bondgenooten, wanneer wij, in afwachting van de komst van Zijne Hoogheid den Heere Prinse van Oranje en in zijnen Naam, dezen dag, onsstelden aan het hoofd der regering; wij namen die taak op ons, met vertrouwen op de hulp der Goddelijke Voorzienigheid, wier hand de aanstaande verlossing van ons verguisde vaderland zoo zigtbaar bestuurtmaar wij deden het ook met vertrouwen op den bijstand, op de hulp van elk Nederlander, die, zender herinnering aan het verledene, zonder onderscheid van rang of staat of van Gods dienstige gezindheid met ons de behoefte ge voelt van nog eenmaal te herwinnen dat Vader land, dat op de elementen op Philips en Alba veroverd, van den moed onzer voorvaderen zoo heerlijk getuigde, doch met smaad en schande te lange bezoedeld werd.c Dat vertrouwen is niet beschaamd. Het Vaderland is herwonnen. De gewesten van Nederland zijn saamge- groeid tot onverbreekbare nationale eenheid. Moederland en Koloniën zijn nauw ver bonden. De vrijheden en het zelfbestuur der be volking zijn gestadig uitgebreid. 's Lands welvaart, begunstigd door een opgewekten ondernemingsgeest en verbeterde arbeidsvoorwaarden is belangrijk toegenomen. Een krachtig streven naar zedelijke en geestelijke verheffing heeft zich baan gebroken. In wetenschap en kunst dingt Nederland met andere volken om den voorrang. ken aan te leggen, hebben verre te verwach tingen overtroffen. De jonge oesters zijn prachtig gegroeid. Groote voorraden worden wekelijks uitgevoerd, voornamelijk naar En geland, België en Frankrijk. De nieuwe industrie is in handen van Zeeuwsche oester- kweekers. Onafhankelykheidsfeest. Ook de gedetineerden in een strafgevan genis wilden het feest van Neerlands onaf hankelijkheid vieren. Ze zouden naar De msb. vertelt, hun feest vreugde uiten in een nationaal lied, Wat dat zou zijn? «Wij leven big, wij leven vrij, Op Neerland’s dier-bren gronde. Neen, dat ging toch niet goed, *t klonk zoo ironisch. Dan was het toch beter. »In naam van Oranje doe open de poort Maar daar had de directeur toch wel ern stige bezwaren tegen: Toen werd tot aller tevredenheid het oude vertrouwde lied gezongen: Wij gaan nog niet naar huis, Nog lange niet enz. Eene waarschuwing. De burgemeester van Wonseradeel waar schuwt tegen Jan Harkema, oud 19 jaar, losse ‘arbeider, (liedjesventer), gedomicilieerd te Leeuwarden, die het platteland van Friesland afreist met het venten van gedrukte liederen en het inzamelen van gelden, naar het heet ten bate van noodlijdende zeelieden te Rotterdam, maar de opbrengst aanwendt ten eigen bate. Rijwielverhuurders zijn gewaarschuwd, dat als het genoemden Harkema gelukt een rij wiel te huren, hij het eenige dagen gebruikt en dan terugzendt, spoor- of tramvracht voor den verhuurder latende en zonder huur te betalen. Hij is, door aldus te handelen, niet strafrechtelij k te vervolgen. Wel burgerrechte lijk, maar daartoe gaat men tegenover een persoon als hij al niet licht over. Dus is waarschuwen nog het beste. Dieranmartelarjj. L. Dorsman Czn. schrijft in de Levende Natuur. «Onlangs vernam ik van geloofwaardige zijde het volgende: Er zijn in onze duin streken stroopers, die in het voorjaar en den voorzomer de nesten gaan opzoeken der wilde konijnen. Dan halen ze de jongen er uit, breken dezen de pootjes, en leggen de aldus gruwelijk verminkte dieren weer in hun oor spronkelijke verblijfplaats. De oude gaat dan voort, de kleintjes te voedendeze worden spoedig doordat ze zich niet kunnen bewegen, dik en vet, de strooper komt na eenige weken terug en neemt zijn, nu zeer gemakkelijk te bemachtigen prooi mee. Gaarne zou ik van menschen, die in de duinstreek wonen, weten, of deze schandelijke dierenmartelarij werkelijk plaats vindt. Mij dunkt de truc is te verfijnd, om verzonnen te zijn, maar het zou toch ook een praatje kunnen wezen. Tragisch. Het tooneelgezelschap Fr. Hart speelde te Den Bosch het Duitsche drama >Genoveva Palzgravin van Trier. Plotseling werd evenwel het spel afgebroken. Het doek, dat naar beneden was, werd niet weer opgehaald, en een der spelers deelde, volgens het D. v. Noordb. mee, dat de artiest, die de hoofdrol van Siegfried vervulde, en nog tot aan de pauze had meegespeeld, de heer Th. Hart, uit Amsterdam, een telegram had ontvangen, dat zijn kind in het zieken huis te Amsterdam stervende was. Zoo van de planken trok de heer Hart over zijn tooneelkostuum zyn gewoon pak aan, greep een rijwiel en rende naar het station om nog den trein van 10.10 uit den Bosch naar Amsterdam te halen, hetgeen hem mocht gelukken. Het publiek verliet zeer onder den indruk de schouwburg. Het kind had plotseling bloedvergiftiging gekregen. Voor het gerechtshof te Leeuwarden is eergisteren de eerste vrouwelijke advocaat aldaar geïnstalleerd: ’t is mevr. mr. GoslingsLysen, die hoofdzakelyk zal optreden voor vrouwelyke clientèle. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam heeft op den veer- De gierbrug vaart De Waal is sedert gewassen. Heden- was de stand 11.47 M. -f- N A. P. Uit Keulen werd 1 cM. val geseind, doch volgens berichten is er op de bovenrivieren weer was. Uit Zaltbommel: Vele uiterwaarden staan blank. De veer- dam aan het rijks veer te Tiel is onder water gezet, waardoor de gierpont buiten dierst is gesteld. Het stoomveerbootje, vaart van dijk tot dijk. Rij- en voertuigen worden met de halve pont overgesleept. Protesteerende muzikanten. In den avond van Maandag, den gedenkdag onzer 100-jarige onafhankelijkheid, maakte het muziekcorps «Excelsior» te Ermelo een rondgang door het dorp. Aan de woningen van invloedrijke ingezetenen en autoriteiten werd een serenade gebracht. Zoo ook bij den vader van den directeur van het gezel schap, een eerzaam schoenmaker, zegt het Vad. Deze hield tot het korps een toespraak, waarin hij de soc -dem. partij hekelde. Nu wil het geval, dat de eerste piston, de eerste trompet en de kleine trom lid van die partij zijn. Toen nu bij de woning van een vol gende autoriteit, den voorzitter van de a.-r. kiesvereeniging, de directeur zijn dirigeerstok ophief, klonk daar heel plechtig door de stilte alleen de groote trom, de rest staakte. De heer Vliegen burgemeester van Zaandam. Naar uit Den Haag aan de Tel. wordt ge- vrouw, straf. De vrouw, vrijgesproken. Bakkers en Arbeidswet. Men schrijft aan het N. v. h. N.: den Nederlandschen Bakkersbond is commissie van drie leden benoemd en wel twee leden uit het Centraal Bestuur te Amsterdam, de heeren Fred. C. Stühle en J. F. H. Wilmink en één lid uit het Hoofd bestuur, n.l. de heer C. W. Ninteman te Groningen, die bij de Minister van Landb., Handel en Nijverheid zal aandringen op een herziening der arbeidswet, waardoor het mogelijk wordt, dat leerlingen vóór hun 17de iaar rtaa arhai/t mntran vQrwflkton in meld, loopt daar het hardnekkige gerucht, dat Men meent dat door deze bepaling van de minister Cort van der Linden voornemens zou arbeidswet waardoor een jongen, die de zÜn> den heer W. H. Vliegen eerstdaags te i over zijn al of niet geneigdheid het burgemeesterschap van Zaandam te vervullen. Een aanranding. Een brutale aanranding had Vrijdagavond plaats op een kwartier afstands van het sta tion Piet Gijzenbrug (bij Noordwykerhout.) Terwijl schipper Kooiman zich van dit sta tion naar Noordwijk begaf, werd hij door eenige kerels aangevallen, van zijn rijwiel geworpen en van zgn welvoorziene geldbeurs beroofd. Eergisteren is de aanrander ontdekt en gegrepen. Hij is zekere W. Na op het raadhuis te Noordwijkerhout in verhoor te zijn genomen, werd hij geboeid en door twee rijks veldwachters begeleid, naar Den Haag overgebracht. Oesterkweekery in de Zuiderzee. De uitkomst, verkregen met de te Harlingen genomen proeven om kunstmatige oesterban- jaar des nachts arbeid mogen verrichten in de minister Cort van der Linden voornemens zou urueiuswet waaruoor eeu jongen, me ue j school heeft doorloopen, tot zijn 17e jaar polsen moet wachten voor hij opgeleid kan worden tot bakkersgezel vele jongens allicht een ander ambt zullen kiezen, waardoor gebrek aan arbeidskrachten komt. Hoofdcommissaris van politie. Naar het Hbld. verneemt, is binnenkort de benoeming te wachten van den heer Th. M Roest van Limburgh, hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, tot hoofdcommissaris van politie te Amsterdan, als opvolger van den heer H. S. Hordijk. Is het blad goed ingelicht, dan zal aan den nieuwen functio naris een belangrijk hooger salaris worden toegekend dan aan den tegenwoordigen.. Deze laatste geniet een salaris van f 5500, benevens f 1000 voor woninghuur. Het moet de be doeling zijn, den nieuwen hoofdcommissaris een salaris toe te kennen van f 8500. Dit hoogere salaris moet een der voorwaarden i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer OldephaerI en Noordwolde. 1 nnn r, Kaaw W TT XTKnmnH

Friso nl | 1913 | | pagina 1