Wenken aan den veehouder. Ilindeloopen en Stavoren. i' A "ij I I I w s I Ui verpachten: -'U No. 51. ZATERDAG 13 DECEMBER 1913. 39ste Jaargang. I Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. rt (L‘l sh r de gracht of den Heiden- De Raad besloot dezer van 1 Hij is, geboeid tusschen twee maréchaus- naar Hoeven gebracht: twee maré- f 5.70 f 9.00. f 7.71. f 5.15—f 6.50. f 4.85—f 5.75. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. 8 Ouderdomsrente. Naar het Vad. meldt, zijn tot nu toe voor het geheele land 81,000 renten van twee gulden ’s weeks door de rijksverzekeringsbank betaalbaar gesteld. De kosten zullen dus voor 1914 ongeveer 8i/2 millioen bedragen. De ongeveer 300 pensioengerechtigden in gebracht, waar bij gedurende twee dagen vast- I tl1 41 Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nes. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. k1 chausseés te paard volgden, om het volk af te houden. Van station Hooven is hij per trein naar Breda vervoerd. Komende langs St. Willebrord moet hij zijn vrouw hebben toegevoegd: »had mij maar laten begaan en mij (of hem) den kop laten afsnijden. het gezamenlijk bedrag naar het huis gebracht en daar werd het in ontvangst genomen door den directeur. Wie in het huis wil blijven, krijgt een kwartje per week, de resteerende f 1.75 wordt in de kas van het armbestuur gestort. Een en ander geschiedt op grond van art. 63 der armenwet, dat verhaal van de verpleeg- kosten toelaat. Onder de verpleegden van het oude mannen vrouwen- en kinderhuis te Harderwijk zijn een aantal, die in aanmerking komen voor de ouderdomsrente. Door de Hervormde diaconie en ^het burgerlijk armbestuur is be sloten om op die oudjes, die voor geheele ef gedeeltelijke rekening van deze colleges onder houden worden, een bedrag van f 1 50 voor pensioen te verhalen, zoodat aan de ouden zelf 50 cent ten goede komt. De bedeelden van het gemeentelijk armbe stuur in Tietjerksteradeel hebben bericht ont vangen, dat de ouderdomsrente ten volle van de wekelijksche bedeeling zal worden gekort. Naar het U. D. meldt, moeten uit het St. Pieters- en Bloklandsgasthuis te Amersfoort Dinsdag 15 verpleegden geweigerd hebben de ouderdomsrente in ontvangst te gaan nemen, aangezien ze f 1.50 moeten afstaan aan die stichting en f 0.50 zelf mogen houden. Nieuwe stadsdrukkerij. De financiën mogen in Amsterdam al niet krijgt uit 100 K?G. melk met een" vetgehalte ruim vloeien, toch ziet men daar niet tegen van V 0/q. Gesteld dat het vetgehalte 3.2 is dan is de boteropbrengst (3 20.08) 1.15 3.12x1.15 3.58 K.G. Aldus kan men een hoeveelheid boter berekenen in de geheele lactatieperiode. En men weet de waarde van het verbruikte voer, dus kan men berekenen wat men voor een pond boter heeft gegeven in den vorm van voedsel, m.a.w. wat een pond boter ons kost. 3ij dergelijke berekeningen vond men dan in Denemarken, dat een pond boter van de eene koe soms wel de helft duurder was dan een pond van de andere koe Wat men nu echter bij die berekeningen waarnam en wat voor ons vooral van zeer groot belang is, was, dat de koeien die de meeste melk gaven en dus de meeste boter opbrachten, per pond gewoonlijk de goedkoopste boter lever- i den. Als voorbeeld diene het volgende: Zooals we gezien hebben is de hoeveelheid onderhouds- voedsel onafhankelijk van de melkopbrengst. Men geeft nu eens aan 2 even zware koeien b.v. ieder voor f50 onderhoudsvoedsel en aan koe no. 1 geeft men nog voor f 75 productie- voedsel bij, terwijl koe no. 2 voor f 105 pro- ductievoedsel wordt toegediend. Gesteld nu, dat no. 1 van die f75 productievoedsel 125 K,G. boter produceert, in den vorm van melk, dan moet de opbrengst van no. 2 7/5xl25 175 i K.G. boter wezen, omdat het productievoedsel ,_a no 2, 7/ö maal zoo groot is als dat van no. 1, zoodat de boteropbrengst van no. 2 ook 7/6 maal zoo groot moet wezen als de boter opbrengst van no. 1. No. 1 geeft dus 125 K.G. boter van 504-75 f 125 voedsel en no. 2 geeft 175 K.G. boter j van 50+105 f 155 voedsel. Dan komt by no. 1 een K.G. boter op f 1 en bij no. 2 op 17ö/lö5 f 0 85. Een K G. boter van de koe wien het meeste productievoedsel werd verstrekt was dus 15 ceat goedkooper dan 1 K.G. boter van de andere koe. Nog een ander voorbeeld: Men geeft aan twee koeien ieder voor f 100 onderhoudsvoedsel en aan koe no. 1 nog voor f 60 productievoedsel waaruit ze 4000 L. melk produceert. Voor f 160 voedsel krijgt men dus 4000 L. melk, zoodat deze 4 cent per L. kost Nu geeft men aan koe no. 2 voor f 90 produc tievoedsel, dus 3/2 maal zooveel als no. 1 dan produceert no 2 ook 3/t maal zooveel melk is 3/2x4000 6000 L. melk. Voor f 190 voedsel krygen we dus in dit geval 6000 L. melk, zoo dat deze ons 31/2 cent kost. Deze melk is dus l/2 cent per L. goedkooper dan de vorige. Hieruit volgt dus, dat de koe die het meest produceert, ook de goedkoopste productie levert. J. D. Stations- en Smokkelen. Sedert eenigen tijd zijn, naar officiéél me degedeeld wordtknoeierijen ontdekt door Berlijnsohe douane-kantoren bij den invoer van sigaren uit Nederland. Bij het bepalen van het invoerrecht, van sigaren geheven, die met de post uit Nederland werden ingevoerd, vonden deze ambtenaren bij verschillende zendingen rekeningen voor den ontvanger, waarin voor de sigaren lagere prijzen aange geven werden dan in de rekeningen, denzelf- den dag door den afzender gozonden aan de firma te Berlijn. De bedoeling der dubbele rekeningen was de douane-rechten te vermin deren. De Rijkskanselier heeft, volgens het Hbld. door een circulaire alle bondsregeerin- gen, die een eigen douane hebben, op de hoogte gebracht van deze ontdekking, met de bedoeling de aandacht hierop te vestigen. Een raadselachtige brand. Dinsdagmiddag is de heer Warradijn, de bewoner van het eerste bovenhuis van per ceel Ceintuurbaan 253, te Amsterdam, waar Zondagavond een geval van brandstichting werd ontdekt, uit Antwerpen teruggekeerd. De heer W. had volgens zijn verklaring eerst, bij zijn vertrek uit Antwerpen van den brand kennis gekregen. Dinsdag is zijn vrouw reeds door de justitie gehoord. Zij had op haar eigen verzoek, daar zij te Amsterdam geen familie of vrien den heeft, sedert Zondagavond aan het bu reau Stadhouderskade vertoefd. De vrouw des huizes verklaart, dat zy te zeven uur is uitgegaan en na een wandeling te hebben gemaakt, een bezoek gebracht heeft aan een biosooop-theater. Te half twaalf kwam zij thuis. Volgens haar opgave wordt er niets ver mist; zij verklaarde voorts, dat de binnen deuren der woning, eenmaal dichtgetrokken, slechts van buiten met een sleutel geopend konden worden. Daartegenover staat, dat de buren een der deuren gewoon met de kruk konden openen. Omtrent den toestand in de woning nog het volgende: In de alcoof werd een wijn- flesch gevonden, waarin petroleum waa geweest. Letterlijk alles was met petroleum begoten.- stoelen, tafels, beddegoed, kleedingstukken, ja zelfs ook verschillende voorwerpen, welke uit het buffet te voorschijn waren gehaald. Op verschillende meubels, waarin verkoolde plekken waren, lagen afgebrande lucifers bij die plekken. Trouwens, lucifers werden door de geheele woning gevonden. In de achter kamer, waar de brandweer het bed brandende vond, stond op den schoorsteenmantel een kaars te branden. Zij brandde nog, toen de politie kwam. Eigenaardig is, dat ongeveer vjjf jaren ge leden bij dezelfde bewoners brand uitbrak. Met moeite slaagde men er toen in, oen be jaarde bewoonster der boven-étage, die door den rook bewusteloos was geworden, te redden. De brand woedde toen in heviger mate dan thans. In hoeverre het onderzoek der politie re sultaat heeft opgeleverd, ia nog niet bekend. Een rattenplaag. Men schrijft aan de N. Gron. Ct. Te Dalen (D.) is een big van den land bouwer W. H. door ratten doodgebeten en half opgegeten. Een anderen ingezetene, J. L., werden in één nacht 42 kuikens dood gebeten. De man hoenderfokker en klompenmaker brengt nu *s avonds zijn overige kuikens in kisten naar het woonver trek en zet ze daar voor zijn bed neerDat is het eenige veilige plekje in heel zijn huis. Rotterdamsche eieren-veiling. Op de Dinsdag gehouden veiling werden de volgende prijzen besteed Kippeneieren Doorsneeprijs Eendeneieren Handel.-eieren Aan voer 10485 stuks. die het dier in de weide per dag opneemt. Dit zou dan een globale schatting worden welke van zeer weinig waarde zou zijn. In den win ter, gedurende welke de koeien op stal staan zou men wel de onderhoudskosten kunnen be palen, door de waarde van het toegevoegde hooi waarvan men de prijs weet, alsmede van de lynkoeken e.d. per koe te berekenen en daar tegenover de waarde van de terug ontvangen melk te bepalen. Bij het op stal zetten zou men daarmee kunnen beginnen totdat 3 mnd droogstal volgen, waarna men na het afkalven weer zou kunnen beginnen totdat de koeien in 't land komen. Ofschoon dit niet geheel zuiver is, zooals we boven gezien hebben, omdat we een stuk uit de lactatieperiode weglaten, n.l. de weidetjjd, die toch oek zijn invloeden laat gelden, kan men op deze manier toch zeer goed de koeien met elkaar vergelijken en zien welke koeien het duurst zijn in onderhoud ten op- zichte van de hoeveelheid melk die ze terug- geven, want de koeien die in den winter het duurst zijn, zyn het doorgaans ook in den zomer. In Denemarken waar de koeien over ’t alge meen een geheel jaar door op stal staan en men ’s winters hooi voert en ’s zomers land bouwgewassen (een mengsel van haver en klaver) kan men precies berekenen wat een koe het geheele jaar door verbruikt aan voedsel en hoe veel de waarde bedraagt van de terug ontvan gen melk. Men kan dan alzoo precies de winst berekenen die men jaarlijks op een dier maakt. Uit de melkopbrengst kan men met behulp van het vetgehalte de boteropbrengst berekenen van de geheele lactatieperiode volgens de formule B. (V 0.08) 1.15. Hierin is B. de hoe veelheid boter uitgedrukt in K.G. die men ver- - F .ifEl groote kosten op. dagen ten minste, over te gaan tot den bouw van een nieuwe stadsdrukkerij, een zaakje, waarmee 2^2 ton gemoeid is. Moord. Twee personen zijn aangehouden, verdacht moord op het echtpaar Bracks te Rys- bergen, eenige jaren geleden. Het D.bld. v. N.-Brab. deelt nader mede, j III. Bij de teeltkeus en bij de beoordeeling van de waarde van eigen vee let men hoofdzakelijk op de opbrengst der dieren. Dit is echter niet voldoende, men moet ook nagaan, wat een dier kost, opdat men onderscheid kan maken tus- schen koeien die duur zijn in onderhoud en die welke goedkoop zyn. leder weet dat een koe voedsel noodig heeft, eerstens om te kunnen leven en ten tweede om uit het voedsel melk te produceeren, Een melkkoe dus heeft twee- erlei voedsel noodig, n.l. voedsel voor het onder houd van zijn lichaam (onderhoudsvoedsel) en voedsel voor de vorming van productien (pro ductievoedsel). De hoeveelheid onderhouds voedsel nu is voor even zware koeien en onder gelijke nevenomstandigheden afhankelijk van de hoeveelheid melk die L te geven, des te meer productievoedsel heeft ze heeft dus in 't geheel geen invloed op de hoe veelheid onderhoudsvoer, dit blyft constant. Om nu te bepalen hoe duur een koe kost moet men nauwkeurig nagaan hoeveel dat dier noodig heeft aan voer, door de waarde van een hoeveelheid voer welke in een zekeren tijd wordt opgenomen, te taxeeren of te berekenen en daarnaast de waarde van de melk te bepalen die dat dier in diezelfden tyd heeft gegeven. Voor een dergelijke berekening om 2 of meer koeien onderling te vergelijken is het noodig, dat de waardeberekening van voeder en melk over de geheele lactatieperiode!) loopen omdat de koeien het geheele jaar door, niet hetzelfde voeder gebruiken en de uitwerking van de eene soort voer op de melkgift niet gelijk is aan die van de andere soort, terwyl schommelingen van melkgift en voedselopname tengevolge van weersveranderingen ook hun invloed laten gel den en wel bij het eene dier meer, bij het an dere minder. Deze schommelingen kunnen de groette van de onderhoudskosten van een dier gedurende de lactatieperiode in hooge mate wyzigen, zoodat men dit niet mag verwaarloozen. Bovendien wordt de hoeveelheid melk tegen het einde van de lactatieperiode ook minder, terwyl het vetgehalte daarmee stijgt, zoodat deze veranderingen ook verandering in opbrengst kunnen te weeg brengen. In Friesland, waar de koeien ’s zomers in de wei loopen kan men de onderhoudskosten bezwaarlijk bepalen, daar men berekenep hoe groot de waarde is van het gras BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente WORKUM, zullen op Zaterdag den 20 December 1913, by gesloten briefjes le. Voor den tyd van 12 Mei 1914 - 12 Mei 1919: De opbrengst van het bruggeld voor het draaien der Bagijnebrug. 2e. Voor den tijd van 15 Juni 1914—15 Juni 1919: Het recht van visschen in het Zool, loopende vanaf de Zeesluis langs den steenen dam. 3e. Voor den tyd van 1 Jan. 1914—1 Jan. 1917 a. het grasgewas van de bermen van den Heidenschapster grintweg in vier perceelen. b. Het grasgewas van den weg aan vangende by de brug naby T. Westendorp, tot het afsluitingshek bij de brug over vischwijk. c. Het grasgewas van den Parallelweg buiten het plantsoen. d. Het stukje weiland aan schepster grintweg, gelegen tusschen de wo ningen van Jobs. Ketelaar en Tj. Bekema. e. Het grasgewas van het Baanspad. Van de pachtconditiën kan kennis worden genomen ter Secretarie in de gewone kantoor uren tusschen 9—1 en 35 uur, terwijl de inschrijvingsbriefjes met opgaaf van borgen, worden ingewacht ten gemeentehuize vóór 12 uur ’s middags van den dag der verpachting. Werkum, den 8 December 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. M. ten BERGE. De Secretaris, A. de VRIES. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesian I, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bjj abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. ALTA, Warmoesstr.76-78, Amsterdam van i steeds dezelfde. De hoeveelheid productievoedsel daarentegen is dc dia ze geeft. Hoe meer melk dus een koe in staat is -J** x--J noodig. De meer of minder groote melkgift heeft dus in 't geheel geen invloed op de hoe veelheid onderhoudsvoer, dit blyft constant. dat een der gearresteerden is den heikesman Geert Schrauwen, bijgenaamd >Klavervrouwke< Deze man is voor enkele jaren veroordeeld wegens diefstal van boter uit een fabriek te Hil varenbeek. »Klavervrouwke« heeft zijn tyd in de straf gevangenis te Arnhem uitgezeten en is voor een week of vier te St. Willebrord terugge keerd, waar hij zich heeft neergezet in zijn woning aan den Rucphenschen hoek. Daar woont een oude kennis van hem, ook een man met een bijnaam. Hg heet De Rijk en wordt in de wandeling »De Dekkerv ge- heeten. Met dezen De Dekker kreeg hij ongenoegen, omdat hij in hem de persoon zag, die hem verraden had. Uit woede daarover moet nu De Dekker inderdaad aan het verraden zyn gegaan. Te Rijsbergen is voor eenige jaren een dubbele moord gepleegd, gevolgd door brand stichting. Twee bejaarde lieden, die een bierhuisje hielden, zijn des nachts overvallen en vermoord, waarna het geld is geroofd en het huisje in brand gestoken. Alle spoor van de misdaad is daardoor uitgewischt En als men in deze streken spreekt van geheim zinnige misdaden, waarvan de schuldigen nooit zyn gestraft, dan wijst men met huivering naar de wreede moordgeschiedenis in Rijs- bergen, welke schrik en ontsteltenis in verren omtrek heeft teweeggebracht, terwyl van de daders nooit een spoor is gevonden. Of de »Dekker« in dezen nu licht zal brengen is nog niet uit te maken, maar toch zij gewezen op het feit dat bij het onderzoek inzake deze gruwelijke moordgeschiedenis boven in de haansbalken der schuur naast de woning van Klavervrouwke een partijtje ganzenhagel werd gevonden, precies van dezelfde soort als die, welke in de lijken der bejaarde lieden is geconstateerd. De Dekker moet ten slotte nog verklaard hebben, dat hij desgewenscht, indien hij te Breda in verhoor zou worden genomen, nog wel meer mededeelingen zal doen. Klavervrouwke» is dus opnieuw aange houden. Hij is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag uit zijn bed gelicht en naar Sprundel I het armenhuis te Amsterdam mochten Dins- gehouden is. ----- - uuu L M UJVkavil postambtenaar werd 1 seés in, moeilijk kan i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workom, Hemelumer Gldephaerl en Noordwolde. I ’M v: 5W 1' ril s I “e T 1 .ei <m At, I Oil 1. Uit is de tyd gedurende welke de koe melk geeft, due tuuohen efkelven ea weer droogiettea. Verpachting. llUu ui UlUUllU1B LU xXlIlDLUrUaiin IDUCIilUll aJ1H8“ dag, naar het Volk bericht, hun f 2 niet zelf gaan halen, Door een

Friso nl | 1913 | | pagina 1