en Noordwolde. Zes weken in Moergestel. voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaerl Bindeloopen en Stavoren. By de oergong. No. 1. VRIJDAG 1 JANUARI 1915. Binnenlandsch Nieuws. 41ste Jaargang. J TSt FRISO. Ho oft it dan wol komme scoe Mei it fuikje dat thüi bliuwe koe? Och, it moast mar komme sa ’t it woe ’t Koe him net folie skele ho. Men siet hjir foart-to-’n-earsten oan, Hwent hiel de boel wie hast bidoarn. Omdat it mei de maetskippy Yn ’t hondert roan in amerij. Us greatste winsk, ós heechst bigear, Us hertebea is sonder mear: «Jaen frede yn ’t nije jier, o Hear Mear freegje wy tonearsten net, Fen neat ha wy sa’n boel forlet, As fen de frede yn ’e wrald, Dat alles yn ’e stokken hald. Mar as men der yn komt, och hea! Hwet nearingdwaende hie gjin skea Ik scoe hast sizze elkenien Bihalfen inkelen misskien. En derom roppe w’ allegjer »O tiid fen frede kom dochs wer Al is üs lan yn frede nóch Wy fielle hjir de druk dan doch En dat wol oan ’e kikkerts ta Dy ’t mier sa oan ’e Belsen ha. Wol mei de skriele tiid hjar draei. Se gnyske sa, hwent Sijke Roas Krig’ mar ris moai in lange noas. Al wie dy er noch sa tige op klaeid Hja miste de gelegenheid, Dat dochs foar ’n famke wol hwet seit, Wird dan mar op ’e tiid de breid Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDEN BURGH Zoon te WORKUM. Men hie en hearde ek oars gjin praet As oer kanün, bom en graneat, Oer ’t nij oankomraen tillegram, Oer ’t min iorkear mei spoar en tram, Ho min as ’t bütenlansk wol wie. Elk wist moai krekt ho oft der stie, Hwent op in kear róp bólkoer Lys: «De Fransen binn’ al yn Parys 11* As we alles efkes neigean sa Hwet wy fen ’t jier bilibbe ha, Dan seit men «Goede gunst noch ta Ho foei de wrald noch net midst wa«.. Wy krigen mids Oktober dóch, It gyng forsiker maldar-nóch Hast ’t hesle Belgje ütfenhüs, Seis Ingelskmênnen by de rüs, En Dótsers der noch ek op ta En Fiausken ek in man of twa. Mei Belsen roan ’t üs hast oer ’t roer Op plakken roan it der fen oer. By kloflen binne se hjirre komd Mar dochs as frjeonen binnen nomd. Se kamen oeral goed to plak En iten, klean en onderdak Waerd jown en oustien lak en frak, Se wiern’ hjir goed op hjar gemak, Getügde letter mennichien. En tige tankber en foldien Binne o safolle hinnegien, Dat het forfêst in frjeonskipsban Geaifrisle en lein fen lén oan lan. O Himelhear, forhear üs bea Warje üs for oarloch, ’t greatste kwea 1 Weits oer Jou foltsen, rik üs Jou bén, Biskermje üs dierbre heitelén 1 Hy sette mei syn razend brein, Us rêstich léntsje alheel oerein. Hy skoerde en frege nearne nei De manljue by hjar frouljue wei En üt hjar saken en bistean, Om onforbidlik foart to gean Der ’t mar ‘t bifel hjar hinne róp. Lake om hjar lést en skea, en skóp Hjar breakoer onforskillich om. Sa sette er alles dwars en krom. EN ADVERTENTIEBLAD De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootero letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Alv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam. Hwa hie dat tocht forline jier, Do ’t sa yn wolfeart, rykdom, tier, ’t Jier ’14 oer ’e drompel kaem Dat dy skielk sa syn ouskie naem 1 Lyk as hy hjoed de dei dat docht En men him hinne reisgjen sjocht, Mei hier en bird totael forskroeid, It antlit skeind, de lea toknoeid, Mei d’ eare-iénnen sljuchtfol roet, En d’ eagen read fen st.jurre bloed, Wylst stjonke as hwet fen reekenkrüd! De klean oan flarden om it liif, Ontdien fen rêdding en geriif, De büse plat en ’t fet er ou, Sa jowt de aid skarlün him ou. En hwa ropt him «ont wersjen* nei Nouas er der ek bliuwe mei 1 Syn eare en goede namme is wei. Elk hat op him onfoech it grou, En dat ek wol mei reden, nou Men skelde Warkum’s boargerij Fensels foarhinne wol mei bry Mar do? it hele Friezendom Roan mei in swiet roun bry-liif om. Süp-kealtsjes kealtsjes (oars’fen waej); Dy dronken swiete malke mei. De bargen koene er ek net by, Hja iten ,ek mar mélkenbry. Men brocht de malke al nei ’t febryk Mar hou men ’t thüs, ’t wie fry gelyk, Men krige dochs gjin jild der for. ’t Forfier wie ommers yn ’e war Fen tsiis en büterheal forbean Bleau ’t thüs of oars op healwei stean. De boeren, oars sa wiis der mei, Dy jowgen nou de mélke wei. Men sjouwde yen in ongelok Oan gongen malke onder it jok. De mélke moast syn plak doch ha I En derom pjutske elkien mar ta. Kinstbüter waerd net mear oanroerd, It etie forskimmele op it boerd, Ream-büter wie ek al sa goed En derom naem men Ijeaver dat, Hwet waerd it tsjok op ’t boltsje smard 1 Hast alles waerd yn büter bret, ’t Wier dochs forgoes, hwerom dan net Men rekke er hast troch fen ’e stel. Dat büterspil dat woe sa del Hinne-aeyen gauen ek net mear, In potfol hie men middeis klear, Men reau se yn ’e foarke gear. Sa ’t men gewoanliks jirpels yt, Du hou fen ’t rea en du fen ’t wvt. En nou in wirdsje noch ta slot. Mar nou gjin gekheid yn ’e pot. Fensels, wy hawwe net de spot Mei dizze tiid en ’t oarlochslot, Dat scoe gemien wêze en heal-sot, Jimm’ kenne Friso wol sahwat En witte wol fen earder yet, Soks is syn doel en miening net. Hy hald de earnst wol boppe, mar For ’n kear in grapke er by, ha war, Dat docht, scoe ’k sizze, nimmen skea, Derom mei ’t diz’ kear ek gjin kwea. Wy rekken ek oan ’t oarlochsbrea. Sa droech as hoppe en toar as hea, As riis sa kromlich, as men ’t snei Dan stoude it hülespil yen nei. En do wier ’t wer de büter djür, Dat wie sa stom I (net for de boer). It moast er troch mei ’n flinke skou En dan piet ’t noch op smoarren ou, Sa waerd it iten seis in sjou. WORKUM. Zaterdag 2e Kerstdag werd een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld, tusschen «F. C. Atnieitia* en «Hercules* van Harlingen. «Hercules» koos eerst voor den wind, »Amicitia< trapt af en het ging op ’t «Hercules«-doel los, al spoedig ontstond er een stryd voor ’t «Hereules- doek en het le doelpunt werd gemaakt. Over ’t geheel genomen was «Amieitia* de meerdere, hoewel er slordig gespeeld werd. Na de rust wist «Amieitia* nog 3 maal te doel punten, zoodat het einde kwam met 4—0. WORKUM. Zondag 27 Dec. werd een com- petitie-wedstryd gespeeld tusschen »Amicitia< en «F. C. A. 2* van Bolsward. Als «Achilles* den opgooi won, maakt «Amicitia’s* midden-voor den bal aan ’t rollen, 't ging voor den wind, nog geen 5 minuten waren er verloopen, of «Amieitia* maakte haar le doelpunt, doch de scheidsrechter floot; bui tenspel, hiervoor werd «Achilles een vrijschop toegekend, spoedig kwam «Amicitia’s* voorhoede terug, gesteund door haar hardwerkende mid- denlinie, doelpunten bleven dan ook niet lang uit. Voor de rust had «Amieitia* de leiding met 6 0. Na de rust, bleef «Amieitia* de meerdere, en hoe ongaarne we kropen weer in ’t stroo, I en als voorzorg tegen ongewenschte odeurtjes trokken we de tuniek over ons hoofd. We ver- I want d’r weg zouden we, dat stond vast. D’r nog een schuurtje, maar dat was -1 van onzen hospes. Zou dat misschien frisscher zijn. Allo, we gingen zien. Knor-knor-knor, aha, een varken. Nog meer huisdieren misschien Ja, twee schapen en een geit. Heel gezellig maar dat zou ook niet gaan. Hé, dat is een mooi zoldertje, jong, zei m’n kameraad, die bij een ruw sparren laddertje op naar boven was geklauterd. Zoo, zei ik ietwat smalend, maak je nou toch geen illussie dat we hier onze woning zullen inrichten. Maar kerel, heusch, ’t lykt zoo gek nog niet. Vooruit ik ging ook zien. Warempel, een zoldertje, drie bij drie M. vol hooi. En kwaad rook ’t er ook niet. Zouden we hier, en- we zagen elkaar aan. Wel ja nog beter varkens-, schapen- en gei tenlucht, dan dito van de menschen. Nu moesten we nog de toestemming van den eigenaar heb ben. Ja, die vond ’t heel goed «de stal was werm* en ’t hooi was frisch. De geuren die van onderen naar boven opstegen rekende hy blyk- baar niet. Later hebben we onze buurlui als heele goeie menschen leeren kennen, maar op dat moment dacht ik: Zou de kerel’t niet aardig vinden dat twee jongens, in hun burger een veeren bed gewoon, nu hier moeten vernachten? Opnieuw meldden we onze verhuizing aan den sergeant. Deze begon lont te ruiken en onder zocht de zaakjes r’s. Nou, ongelijk kou hij ons niet geven, die leelijke kroeglucht, bah, nee, daar moest ie ook niks van hebben. Zoo sliepen we dan den daaropvolgenden nacht op ’t hooi- zoldertje. Maar meteen had ik er genoeg van. De warmte en de luchtjes van onderen walgden me en ik stond d’r op om dat kwartier ook maar vaarwel te zesgen. En toch, m’n vriend haalde me over te blyven. Kerel, wat zou je nu een mal figuur s'aan. Nu, dat malle figuur slaan liet me koud maar meer gold 't argument Je kuot in je nest kruipen wanneer je wilt. Een argument dat hielp, want vier uren vervelen is er iets vreeselijkers denkbaar. Maar ge zult misschien aanvoeren Jullie zoudt toch wat kalm kunnen wandelen in de lanen om Moergestel Ja, dat zouden we kunnen doen, maar dat schynt ook weer één van de merkwaardigheden van ’t militaire leven te zijn. Alle moois wat de natuur te genieten geeft, laat je koud. Planten vreem den voor ons in overvloed, en ik, die toch anders graag botaniseer, ik zag d’r niet naar om. Ja toch, zoo’n enkele keer, maar de lust i weer even gauw als ze gekomen was. Ja die was er, als ge tenminste wat beduimelde oude Prinsen en andere geïllustreerde tijdschriften leetuur noemt. Verdere ontspanning Helaas neen, de Friezen schynen te weinig onder nemend van geest te zyn, om tot een gezonde ontspanning te geraken. Wacht even ik dwaal af. Ik vertelde u van ons mooi, frisch, gezond nachtkwartier. Ik vergat nog te zeggen, dat een dergelijk huismeubel, dat zoo’n ontsteltenis ver oorzaakte, ook hier aanwezig bleek te zyn. ’t Was om wanhopig te worden. We gaven ’t op en berustten. We hebben er de drie laatste weken van ons verblyf in M. geslapen. Ziezoo, nu hoop ik u in een volgende brief wat andere kost voor te zetten d’r komt een «luchtje*: aan, vindt ge niet Nu, dan een volgende keer over onze dienst in M. (Wordt vervolgd). H. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0 65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De sakenman dy ’t skilden hie Siet, ear ’t er ’t seis wist, op swart sie. Hy krige wissels op ’e hüd, Om ’t hoartsje oer ’e post him stjürd. En ’t wier sa frjemd, men hie in mier, Oan ’t oars sa Ijeave bankpapier. En 't silverjild wie samar wei, Dy 't hie, dy hólde ’t fêst, enswei. En dy 't gjin silverlingen hie, Ho wolsteld as dy oars ek wie, Al hied er bankpapier in heap Gjinien hie hwet for him to keap. Dat wie dochs siker wol hwet mals, Skatryk en honger yn ’e héls. De Banken seis hie’n slim forlet, Men kaem om jild en 't wie der net. Nee, aan die weken moet ik niet meer denken. Ze vormen 't onaangenaamste, ’t onpleizierigste tydvak in de mobilisatie tot heden althans. Ik zal trachten u te overtuigen, dat ik niet over drijf. Luister dan. In 't kleine dorpje ik denk van ongeveer duizend zielen, werden opeens drie duizend man ingekwartierd, waaruit ge dadelyk kunt opmaken, dat we niet bij burgers inge- kwartierd werden. Als nachtkwartier zouden de schuren van de boeren in den omtrek dienst doen. Maar ons bataljon viel de twyfelachtige eer te beurt om in ’t dorp ingekwartierd te worden. Onze compagnie kwam vooraan in ’t dorp te liggen en de 250 man werden over vier kroegjes en eenige burgers verdeeld. Zoo kwam ik met zestien wapenbroeders in zoo’n kroegje NIEUWS- De skearbaes ek hie ’n skealik jier, Hwet sit er net in bird en hier Omfierren, dat is hy dochs kwyt, As al in oar ’t der jinsen krycht Hy mist it lykwol hjirre mar En bard der net de sinten for. de jingens uitstekend, de meesten hielden veel van ’t spel en voor bedtijd even «rollen», ja, dat naast stond zou een gezellige afwisseling zijn. Maar, vroeg van den buurman ik, houdt ’t café tegelijk z’n bestemming, d.w z. wordt d’r overdag ook geschonken. Ja, natuurlijk, zei de kastelein, dat zou voor mij veel te scha delijk zyn. Wat ik terecht betwijfelde, omdat ie 17 maal 20 cent of f3 40 per dag van ons ver blijf hier trok. Ik sprak d’r nog met de andere soldaten over, maar die haalden de schouders op ’t zou heel goed gaan meenden ze. Al dadelyk begonnen ze ’t biervat helpen ledigen zoodat spoedig een zure bierlucht je tegenkwam. En de tabakswalm begon zich hiermee te mengen voeg hier nog bij dat ’t drukkend warm was, dat de ramen potdicht waren en ge hebt een voorstelling van ons nachtkwartier alle dagen opnieuw. In een schuurtje achter de herberg lag ’t stroo waar we ’s avonds onze vermoeide leden op moesten uitstrekken. Negen uur was ’t taptoe ’t schenken hield op. De bezoekers van andere kwartieren moesten zich verwijderen en wij mochten ons nachtleger klaar maken. Daartoe werd ’t stroo uit ’t schuurtje door een portaaltje in de gelagkamer gesleept, daar wat uitgespreid op den grond, door de be zoekers bevuild. Ons nachtleger was klaar dekens waren niet aanwezig red je maar. De eerste nacht ging ’t slapen nog alwe waren allen oververmoeid. Maar ge moet niet vragen welk een vreeselijke lucht daar ’s morgens hing. De ramen moesten op uitdrukkelijk verlangen v .n de meerderheid dicht blijven. Bierlucht, ta bakslucht en menschenlucht mengden zich en v oden geen uitweg. Ja warempel, nu merkten sx ’t dat er een «zware* lucht hing, nee, dat ging niet op. Laten we dan toch in vredesnaam de ramen ’s nachts openen, stelde ik voor. Denk toch niet dat je d’r ziek van wordt ’t is zomer en dus nooit koud. Wat evenwel heftige protes ten uitlokte, ’t Is merkwaardig, de mee.sten zijn hoegenaamd niet bevreesd om te gaan vechten, ze lusten de Duitschers of Franschen of Engel- schen wel maar voor een beetje frissche lucht zijn ze vuurbang. Ik houd niet van die kinder achtige lui, die bang zijn, dat als er een raampje openstaat, ze kou zullen vatten. Maar wy konden d’r met een kleine minderheid niet tegen op. Alleen kregen we ’t zoover, dat een uurtje voor taptoe ’t raam werd opengeschoven. al een groote verbetering. En toch, ’t nachtkwartier beviel ons buitengewoon slecht. Steeds te moeten verdween wachten tot negen uur, dat was al vervelend j Lectuur genoeg. Want na den dienst, dat was dus na 1 -i. vijf uur, hadden we niets meer te doen. En vier uren zonder bezigheid, zonder lectuur, zon der ontspanning, wien z mden ze niet lang vallen We waren d’r nu een week en ik besloot r’s op verkenning uit te gann om een ander nacht kwartier. Zou 't schuurtje waar ons stroo over dag lag niet geschikt zijn Ja, dat leek zoo kwaad nog niet. Wel was d’r geen vloertje, maar een paar flinke bossen stroo zouden dat gebrek ook wel gauw verhelpen. Zoo besloot ik ’t maar eens te wagen. Om negen uur zonderde ik eenige bossen af en maakte m’n «bed» op. Ik waar schuwde den sergeant, dat ik verhuisd was, wat hem goed toeleek. En ik sliep dien nacht heel goed, ’t zou dus wel gaan ik besloot daar dus voortaan m’n nachtrust te «genieten*. Een voordeel was ook, dat ik niet meer tot negen uur behoefde te wachten ik zonderde maar eenige bossen stroo af en dan lieten m’n kame raden me wel met rust. M’n vriend vond ’t idee zoo dom nog niet en een paar dagen later kroop hij ook maar in ’t schuurtje. Zoodat we d’r toen met z’n tweeën lagen. Dat zou dan ook ’t maximum blijven, geen der anderen scheen lust te gevoelen ons daar ’s nachts gezelschap te houden. Alles ging goed en we waren wat blij met onze uiterst primitieve slaapkamer. Tot we op een morgen een «ontstellende ontdekking* deden. Ik stootte met m’n teenen tegen een houten voorwerp, halverwege onder ’t stroo bedolven. Een kistje of zoo iets dacht ik en wilde verder m’n weegs gaan. Maar m’n slaapgenoot, nieuws gieriger, onderzocht en opperde 't vermoeden, dat me nu niet de haren te berge deed ryzen, maar me toch een kreet van afgrijzen ontlokte. Volgens hem moest ’t een heel nuttig en onont beerlijk huismeubel zijn, wat bij nadere beschou wing, in zoover een nadere beschouwing moge lijk was, volkomen waar bleek te zyn. Hoe nu Nog langer daar slapen en tegelijk zekere luch ten mee naar binnen te werken Geen aanlok kelijk vooruitzicht voorwaar. Maar terugkeeren in de gelagkamer en d_an de spotlachen van j de overigen aanhooren Ook niet aan te bevelen. Wat dan? Kort en goed weer verhuizen en een ander nachtkwartier opgezocht. Waar Alles in eenmaa slechts wist «Achilles te doelpunten, den omtrek bezet. Dien dag slaagden we niet Z00(Jat 'iet einde was 6 1. WORKUM. De storm in den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. heeft hier, evenals elders veel schade aangericht. Bijna geen huis staanbaar werd gek toch alle tien dagen daar een schoorsteenbord, enz. Sommigen kwa- :e pannen van R. P. Veltman zelfs omver gedrukt. Een hooischuur van B. Genee werd platgedrukt. zyn. En wat een nachtkwartier. De kamer was zeer laag onder den zolder, heel smal zoodat er juist een biljart kon staan en tamelijk lang, ’t Biljart bleef staan, dat nam natuurlyk een groot deel van de ruimte in. Maar dat vonden Sa die men hjir en der in byt, Hwent och, men koe se dochs net kwyt. Fen merke en pret kaem süver neat. Syts Fjirtich yn hjar «widdou-steat*, Dy hie sa stil ynwindichwei lang hadden we d’r niets van gemerkt. Lekker geslapen hebben we dien nacht zeker niet en 1 we waren dan ook een half uurtje vroeger dan gewoonlyk uit ’t stroo. Al weer op verkenning,

Friso nl | 1915 | | pagina 1