Hindeloopen en Stavoren. ZATERDAG 20 FEBRUARI 1915. No. 6. 41ste Jaargang. Aan onze Geabonneerden, Lezers, Ver slaggevers en Correspondenten. Yn ’e hirdshoeke. Hoewel nog niet op den ouden voet, is het ons toch mogelijk deze week een halve Friso” te doen verschijnen. Voor de volgende week hopen we maatregelen te treffen, die min stens hetzelfde succes hebben. Nieuwsberichten, verslagen, ad- vertentien, enz. verzoeken wij zoo spoedig mogelijk in te zenden, uiterlijk Donderdagavond in ons bezit, daar anders voor plaatsing niet kan worden ingestaan. De Uitgever. FRISO. Dér siet hja as syn wyfke, In hoartsje troud wést mar. Deun nést him oan syn side, As jister heucht it hjar. c. a. bestrating van een ge- NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Ilemelumer Oldepbaert en Noordwolde. Na lezing Punt 4. schrijving Dér sit it ê.lde minske Yn ’t hoekje fen hird, Mei ’t breidsjen op ’e skirte, En as er tapript wirdtl De prijs der Advertentiën is van 15 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78. Amsterdam. Hjar trije berntsjes folgen De heit ek skielik nei, Hja bleau allinne yn ’t hutsje, Allinne oant bjoed da dei. Nou komt hja yn hja tachtigst’, As ’t wer bjar jierdei wirdi En jimmer is hjar ’t Ijeafste It hoekje by de bird. Ter Wille. Dér op dat selde plakje, Hja kin it noch wol sjên, Dér widze hja, sêft gounzjend, Hjar earste mütel bern. Dér siet hja, de ’t men Willem Hjar thüsbrocht dér, as lyk, Dy’t yn it bést fen it libben Hjar oustoar, oan 'e dyk. Gjin plakje is hjar Ijeaver Fen ’t Aide élderhüs, Krekt ien dat iene hoekje Allinne is beppe thüs. Dér siet hjar heit ek altyd, Wie wer syn dei forroan, En dan stie hja, de jongste, Tsjin heite knibbels oan. Dér op dat selde plakje, Yn ’t hoekje by de hird, Joech hja ienkear hjar Willem Hjar hén, hjar hert en wird. Dit blad verschynt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0 65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Donderdag 18 Febr. 1915 *s namiddags 6 uur. Voorzitter de heer W. Kroese, loco-Burge- meester. Tegenwoordig alle leden. Punt 1. Notulen der beide vorige vergade ringen. Nadat deze zijn gelezen worden ze on veranderd goedgekeurd en vastgesteld. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een dankbetuiging van A. Abma voor de verhooging zyner jaarwedde. b. Idem van R. B. de Jong. c. Een schreven van den kerkeraad der Ger. Gemeente in het Heidenschap, houdende aan neming der voor waardeninzakedempingbermsloot. d. Een extract uit het resolutieboek van Ged. Staten, inzake de door de Prov. Staten toegekende subsidie voor verwijding der Diepe Dolte en het stichten eener nieuwe draaibrug ter plaatse. e. Een mededeeling van B. en W. inzake den uitslag van de gehouden aanbestedingen van Gemeentewerken. Na een vraag van den heer Gaastra, of het snoeien der boomen in de stad ook is gegund, waaromtrent de Voorzitter meedeelt, dat dit is opgedragen aan den tuinier Pieper voor f 120,40 worden voormelde mededeelingen voor kennis geving aangenomen. Punt 3 Verslag van de Commissie tot wering van Schoolverzuim inzake den leerplicht over 1914. Aan het door den Secretaris voorgelezen ver- (lag entleenen wy dat inzake relatief school verzuim door de Commissie zijn opgeroepen 9 vaders en 1 moeder, waarvan 9 kinderen zich aan ongeoorloofd schoolverzuim hadden schuldig gemaakt, n.l. 5 jongens en 4 meisjes, en wel 8 leerlingen van de bijzondere en 1 van de openbaar lagere school: Van de 10 opgeroepenen zijn 3 verschenen, die met ernst op hetgepleeg- de verzuim zijn gewezen, terwijl de overige 7 een schriftelijke waarschuwing hebben ontvangen. In zake absoluut schoolverzuim behoefde de Commissie niet handelend op te treden. In het geheel waren 5 vergaderingen gehouden. 'T j voor kennisgeving aangenomen. Verzoekschrift tot bekoming van af- van Hoofdelijken Omslag, dienst 1914. Dit adres is van L. Ydema, die naar aanleiding van zijn opkomst onder de wapenen sedert 1 Augustus, volledige afschrijving over dat tijdvak vraagt. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor afwijzend op het verzoek te beschikken, wijl inwilliging een precedent zou scheppen en an deren zouden volgen. Bij niet voldoening kan het bedrag nog altijd oninbaar worden verklaard. Zonder hoofdelijke stemming overeenkomstig dat voorstel besloten. Punt 5. Voorstel van B. en W. tot wijziging en aanvulling van art. 8 van het reglement van orde voor de vergaderingen van den Raad der Gemeente Workum. De Voorzitter herinnert dat volgens voornoemd reglement de eerste vergadering in het jaar met gebed wordt geopend. De door B. en W. be doelde wijziging is vervat in een missive, welke hij den Secretaris verzoekt voor te lezen, waar uit blijkt dat 1: aan art. 8 worde toegevoegd de tekst van het gebed, zooals die voorkomt op een oud en versleten stukje papier en 2: aan art, 8 een alinea te verbinden, dat ook de vol gende vergaderingen met een gebed worden ge opend, zij het wat verkort, en waarvan den in houd wordt aangegeven. De missive is onder- teekend door de heeren Kroese, Haytema en Posthumus. De Voorzitter wil het voorstel splitsen en eerst punt 1 behandelen, de aanvulling, die dan laten overdrukken en later elk lid een exemplaar ter hand stellen. De heer Gaastra zegt dat het reglement da teert, naar hij meent, van 1883, en het wen- schelijk is, meer wijzigingen aan te brengen, b.v. om in het vervolg bij de punten, ook het prae-advies van B. en W. ter visie te leggen. De Voorzitter zegt daar niets tegen te hebben, waarop de heer Gaastra daartoe het voorstel doet, dat nu evenwel op grond van art. 44 door den Voorzitter woidt afgewezen, wijl een wij ziging, schriftelijk, door minstens 3 leden, moet worden ingediend. De heer Gaastra vraagt of het dan niet beter is de herziening Commissoriaal te maken, nu deze wijziging staat te gebeuren en een alge- meene, grondige herziening gewenscht is, vooral om het reglement beter bij den tegenwoordigen tyd aan te passen. Den heer Kroese komt het voor dat dit een uitstel der voorgestelde wyziging beoogt, maar tot nu toe is nog nooit een voorstel ingekomen of aan den inhoud getornd. Hij zelf heeft bij aandachtige lezing geen aanmerkingen kunnen maken, zoodat z.i. de oudheid pleit voor de bruik baarheid. De heer Haytema heeft tegen het voorstel van den heer Gaastra geen bezwaar en zou het re glement in zijn geheel willen herdrukken. De heer Gaastra geeft te kennen dat zyn voor stel geen uitstel beoogt, enkel te voorkomen dat binnen enkele weken tijds een herhaalde behan deling van hetzelfde reglement noodzakelijk is. Van een op de lange baan schuiven is geen sprake. Hij zal echter deze week zijn voorstel indienen, maar acht het beter met alles tot de volgende vergadering te wachten. De heer Posthumus meent, dat het laten druk ken van de thans te nemen beslissing wel tot later kan worden uitgesteld. Punt a van het voorstel van B. en W. wordt daarop zonder hoofdelyke stemming goedgekeurd. De Voorzitter stelt thans sub. 2 aan de orde, om elke vergadering te openen met gebed. De heer Jansen herinnert, dat hij zich in de geheime zitting, waarin de wyziging door den heer Kooistra werd voorgesteld, zich daartegen heeft verklaard op principieele gronden. Hij wil die in openbare zitting niet herhalen, om dat de zaak voor hem te onverkwikkelijk is. Naar aanleiding van hetgeen toen ook door den heer Hobma daartegen is ingébracht, is hij nog meer versterkt in zijn meening om tegen te stemmen De heer Hobma geeft er zijn verwondering over te kennen, dat na het gesprokene in ge heime zitting, dit voorstel thans ter tafel wordt gebracht. Hij zal echter niet tegen stemmen, wijl hij de laatste zal zyn die ontkent, dat ook bij de bespreking der Gemeentebelangen het Godsbestuur moet worden uitgesehakeld. Maar bekend is, dat voorstellen voor deze vergaderin gen in voorafgaande vergaderingen van eenige leden worden behandeld, en daarom vraagt hij of ook dit voorstel onder biddend opzien tot den Heer ter tafel is gebracht. Gezien de Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. WORKUM, 12 Febr. Ten overstaan van Notaris C. Tj ebbes alhier had hedenavond in het Logement »De Koophandel de finale verkoop plaats van 1. Eene Burgerhuizinge met Erf aan het Dwarsnoord, laatst in gebruik by win. Anne Bouwer. Koopers zijn geworden de hoeren F. de Zwart te Sneek en Tj. de Zwart al hier voor f 2564. 2. Eene Iluizinge bestaande uit twee Woningen met Erf aan de Pelikaansteeg, in gebruik bij de Wed. Fokke Galama en in huur bij de Wed. Ynze Bouma. Koopers zyn geworden de heeren P. Haytema en K. Pruiksma alhier voor f 409. WORKUM. Wy verwjjzen onze losers naar de in dit no. voorkomende advertentie van de Gymnastiek-vereeniging >U. D. I.< waarin deze vereeniging aangifte voor lidmaat schap vraagt. Doel en streven der ver- eeniging verdienen zeker veler sympathie en we hopen dan ook dat vele dames en samenstelling van den Raad, gehoord hetgeen een paar jaren geleden omtrent deze zaak is gesproken, vreest hij daarom dat het gebed hier een paskwil zal worden en eene bespotting, want de een zal er meer, de ander minder in willen hebben, de voorlezing zou misschien on eerbiedig kunnen geschieden, zoodat hij vraagt, of het gebed hier dan wel zoo heilig zou zijn. De heer Haijtema merkt naar aanleiding van het [gesprokene van den heer Hobma op, dat men in verband met een anders spot, voor zich het bidden niet mag nalaten. De Voorzitter verheugt er zich over da-t de heer Hobma een principe uitspreekt, maar zyn vraag, of het gebed vooraf is klaar gemaakt, is misplaatst. Die vergaderingen der club zijn niet, wat de heer Hobma er van maakt, die er ook niet over kan oordeelen, omdat hij er nooit is geweest. Zij dienen enkel tot voorlich ting der jongere leden, behoudens een uitzonde ringsgeval, waarbij wordt bepaald hoe men in een bijzonder geval zal stemmen. Wel duift Spr. verklaren dat meermalen door andere leden dingen op de Sociëteit wer den klaar gemaakt. Thans is evenwel door hen niet vergaderd, wijl het geen politiek, maar een gewetenszaak geldt, doch het punt is al leen bij het dagelijksch bestuur besproken. De heer Gaastra zegt, dat de Voorzitter in een vorige vergadering allen godsdienstige menschen heeft genoemd, dus ook hem, maar ook zal deze hem kennen als iemand, die niet liegt, maar dan durft hij te verklaren, dat nog nooit op de Sociëteit iets is klaar gemaakt, waar hy bij was. Overigens gelden voor hem nog de reeds vroeger kenbaar gemaakte bezwa ren, waarom hij tegen het voorstel zal stem men. Het voorstel in stemming gebracht, wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, die der heeren Gaastra, Potma en Jansen. Punt 6. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een stukje grond, grenzende aan het erf van de scheepstimmerwerf in de Bagynestraat. Uit de toelichting van den Voorzitter bljjkt dat die grond behoort aan den heer S. J. Dijk stra, deze eerst f 400 heeft gevraagd, maar als uiterste grens f 350 heeft gesteld, een en ander ter grootte van 105 M2. Velgens den heer Brandsma is de overge legde situatie-teekening foutief, terwijl de heer Gaastra het Gemeentebelang er niet in die mate bij betrokken acht, dat die uitgaaf ge rechtvaardigd is. De heer Haijtema stelt voor de beslissing aan te houden, om een nader onderzoek mogelijk te makenr dat door den heer Jansen wordt onder steund, en in stemming gebracht, met 10 tegen 1 stem, die van den heer Brandsma, wordt aangenomen. Punt 7. Voorstel van B. en W. tot toeken ning van een tegemoetkoming aan het Bestuur der Chr. Bewaarschool alhier, in de kosten van van stichting van een bewaarschool. De Voorzitter zegt dat de heer Gaastra straks bekende, dat bij dit punt geen prae-advies van B. en W. was overgelegd, maar hij zal dan de zaak nader toelichten en gewaagt in een breede uiteenzetting van den steun, door het Bestuur aan den Raad gevraagd, maar door dezen afge wezen, van den bouw eener nieuwe school, de uitnoodiging tot B. en W. gericht bij de opening, de schuldenlast die nog op het gebouw drukt, de woorden', door hem namens het Gemeente bestuur, gesproken, de doelmatige afwerking on der de leiding van den heer Hobma, de diplo ma’s die hoofd en helpster bezitten, om ten slotte te verklaren, dat die school een zaak is, waarop de Gemeente trotsch mag zyn. Inzake het moei lijke punt der financiën had hij aan het Dage- lijksch bestuur het voorstel gedaan, vanwege het Gemeentebestuur f 100 te geven als tege moetkoming in de dekking van het tekort, waar hem was verklaard, dat dit meer dan noodig, ja een behoefte was, zoodat B. en W. thans voorstellen uit den post: onvoorziene uitgaven f 100 te besteden voor dat doel. De heer Gaastra zegt, dat dus geen adres of verzoek van belanghebbenden is ingekomen, en kel alleen een voorstel van den Voorzitter om dus een cadeautje te geven uit de Gemeentekas. Dat acht hij evenwel geen optreden en een averechtsche manier van handelen. De Voorzitter acht in dit exeptioneel geval dat niet waar. Hy voor zich is overtuigd van de behoefte en du geheel in de behoeften van de kinderen is voorzien, geheel buiten den Raad om, acht hy eenige steun dezerzijds gewenscht. De heer Gaastra herinnert, dat de Raad zich tot nu toe steeds tegen een subsidie heeft uit gesproken, en weet niet, of die opvatting is ge wijzigd. Een 25 jaar geleden is een dergeljjke subsidie afgestemd, later nog een», zoodat dus hierdoor thans een precedent zal worden ge schapen. De Voorzitter zegt, dat die niet geheel juist is, en noe.mt een bedrag van f 3600, die de vroegere Nuts-bewaarschool in den loop der ja ren heeft genoten. Op zyn vraag vroeger naar een bewijs, dat die subsidie noedig was, bleef men in gebreke daarvan door een begrooting ie doen blyken. Thans blijkt die behoefte wel aanwezig te zijn, en waar ieder een voorstel mag doen, enkel tot tegemoetkoming, niet als subsidie, valt daar niets tegen te zeggen. Het voorstel in stemming gebracht, wordt aan genomen met 8 tegen 3 stemmen, die der hee ren Gaastra, Potma en Jansen. Punt 8. Voorstel van B. en W. tot het doen van af- en overschrijvingen van en op uitgaaf posten der begrooting 1914. Volgens het door den Secretaris gelezen voor stel, is op den post onvoorziene uitgaven nog beschikbaar f 22 3U/2, maar tengevolge afschrij vingen op verschillende posten kan dit bedrag met f 1591.581/2 worden versterkt en gebracht op f 1613,90, waardoor weer een bedrag van f 837.00 kan worden overgebracht op andere posten. Na voorlezing vraagt de heer Gaastra hoe de verbouw van het huis van Stout, begroot op f 1000, met ruim f 300 kon worden overschreden. De bijgevoegde toelichting van den Gemeente- architect geeft wel eenig licht, maar daarmede is de heer Gaastra niet tevreden, dan had deze met een suppletoire begrooting moeten komen, als behoorende die belangrijke overschrijding tot de competentie van den Raad, iets, waarmede de heer Brandsma het eens is, temeer, wyl hy destyds reeds het bedrag van f 1000 als te laag geraamd heeft genoemd. De Voorzitter erkent dat en zegt, voor een feit te zyn gesteld, maar hy zal er den Ge- meente-architect opmerkzaam op maken, dat dit niet weer moet voorkomen, en later eerat een suppletoire begrooting moet worden ingediend. De voorgestelde af- en overschrijvingen worden daarna goedgekeurd. Punt 9. Vaststelling van den pensioengrond slag van enkele Gemeente-ambtenaren, op voor stel van den Voorzitter wordt zonder hoofde lijke stemming besloten de volgende grondslagen vast te stellen: L. Stegenga f 175, A. Abma f 550, R. B. de Jong f 475. J. Wiersma f 375, en G. G. Groenen dal f 750. Punt 10. Vaststelling van het primitief ko hier van Hoofdelyken Omslag, voor den dienst 1915. De Voorzitter deelt mede, dat na de laatste vergadering, waarin het kohier is besproken, ter Secretarie een resultaat is verkregen, dat f 130 beneden het toen bepaalde cyfer is ge bleven. Om het lastige, tijdroovende omwerken te voorkomen stellen B. en W. voor, het ver kregen eindcijfer vast te stellen op f 19862,30i/2 waartoe wordt besloten: Punt 11. Vaststelling van het schoolgeldko- hier over het 4ie kwartaal 1914, De Voorzitter zegt, dat het kohier is opge maakt tot een bedrag van f 381,50, dat aldus wordt vastgesteld. Punt 12. Adres van R. P. Veltman houdende verzoek om deelte der Emmaksde. Adressanten verzoeken een afdoende bestrating voor het perceel Veltman, waar sedert de vorige week een ware modderpoel is. De Voorzitter licht toe dat de Gemeente-ar- chitect een begrooting van kosten heeft gemaakt van f 167. Nu is er nog eenige nieuwe steen bij het Ziekenhuis, bestemd voor vervloering der straat tusschen den heer Potma en de school. Die willen B. en W. echter aan hun bestemming laten, doch wat er overblyft combineeren met wat nog te gebruiken is. De heer Gaastra acht een directe, volledige voorziening noodzakelyk, met het oog op het verkeer dat daar zeker dezen zomer langs wordt geleid in verband met de nieuwe brug, waar om hij voorstélt de bevloering met nieuwe steen te doen plaats hebben en de volgende week reeds te bevorderen. Dit voorstel, ondersteund doer den heer Brandsma, wordt met algemeene stem men aangenomen. Sluiting der vergadering.

Friso nl | 1915 | | pagina 1