r. Ilindeloopen en Stavoren. Spoekery. No. 13. ZATERDAG 10 APRIL 1915. 41ste Jaargang. I Binnenlandsch Nieuws. I 4 AAN DE GRENZEN. -■ r er tsjok, H. FRISO. r En as men yn ’e lette joun Troch Goasseboer syn saune roan, Dan fleach sa ünderhans In folie, hast sa wyt as snie, Dy ’t dochs mar trjje skonken hie, Roerskoatend oan yen Ians. Kry ik myn sin, dan komt mar wer, Ta rêst fen üs hjir allegjer, Dy aide spoekebrol As ’t spoeksel fen twadrachtichheid Dat nou Jerope lagen leit, For fêst dan foartgean wol. Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. En as men soks fornimt, sjé der! Dan ropt men üt: »Och kom mar wer, lerdmantsjes fen alear; Op hoop dat us spoekfolk fen nou Ut onginst sizze soil fen, »houl< Nou wolle wy net mear.f De Timpelpleats en Loft-en-fjild, Wiern spoekenêsten. For gjin jtld Kaem der ien lüns by nacht. Dér wier it sa ’n sspoeke-stoetery. Dy it dèr ontstiene hiene bij De oaren, düble macht. Yn Keimpeboer syn finne stie, Sa gaa as ’t nachts toalwe üre wie In kears, yn ’n holle laeye. Dy kears dy barnde en gie wer üt Om twaën, earder gjin minüt Sa koe it net reine of waeije. By aids gie it yn ’e Sanf’terryp Fier boppe üs minske plat begryp, Mei spoekeryen bar. De dryste spoeken wjirren Hjar hifdracht, en mêltjirren By folle-moane mar. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Dy net, de divelb&nner seach, It like goed dochs wol. Hy sei: »It is bislist, wy ha De hele bringst ta 't léste ta, De wein is mear as fol.« Der riisde, er net fen droome hjer, Jouns tsien üre en yn ’e neinacht wer, Mids op ’e Ripedyk, Yn deadskop plechtich üt ’e groun. En in focch twapoatich gleone houn Groef yn ’e grounfensels, om ’t lyk. Mar yn ’e polderlannen der Wiern’ se altyd folie joelger wer En goedlik üteraerd. Hja slürken faek, as it winter wie Ut kleare gekheid oer de snie Yn ’n ülde büter-aed. Zuster Matting. Naar uit goede bron wordt gemeld heeft zuster Lena Marting, tot heden verpleegster van Prinses Juliana, tegen Mei ontslag ge vraagd, omdat zij in het huwelijk zal treden. Belegde kerk zitplaatsen. In een Geldersoh stadje namen de kerk gangers altijd plaats op de beste hunrplaatsen zonder er voor te betalen. Wat men ook deed men kon de mensohen niet van die slechte gewoonte afbrengen. Tot de koster, winke lier in ijzerwaren, een middel bedacht. Hij belegde alle onverhuurde plaatsen met voor werpen uit zijn winkel; zagen, bijlen, nijptan gen, petroleumstellen, schroeven, rollen prik keldraad, enz. 't Had ’t gewenschte succes bij de volgende verhuring van zitplaatsen kwa men er veel meer gegadigden dan vroeger, omdat men wel begreep, dat men geen beste zitplaatsen meer gratis zou kunnen krijgen. Een veldslag. Maandagavond is te Echten bij Hoogeveen een formeele veldslag geleverd. Een troep jongelui, uit Zuidwolde wilden aldaar de boel even opscheppen, waarvan het gevolg was een snij- en vechtpartij. De marechaussees uit Hoogeveen, daar ter plaatse surveilleeren- de, kwamen tusschen beide, eerst met de sa bel en toen dat niet hielp met de revolver. Een wagen vol gewonden werd naarden dok ter te Ruinen vervoerd. Wel een wonder, dat er niet één ernstig getroffen is. Ook do marechaussees liepen messneden op. De gevaarlijkste belhamel, ’n zekere Al bert Schotelbank van Zuidwolde u achter slot en grendel gezet. Mond* en Klauwzeer Onder het vee van de veehouders M. Klap wijk, W. Willemse, L. Roeling en M. Hore- weg, allen te Overschie, is mond- en klauw zeer "vastgesteld. Alle vier 'veebeslagen zjjn aigenmaakt. De eerstgenoemde veehouder, die verzuimd heeft aangifte ie doen, krjjgt voor zijn afge maakte dieren geen vergoeding. Een landweerman doodgeschoten. Woensdagmorgen werd aan de grenswacht te Galder onder Ginnikon een landweerman al stoeiende doodgeschoten. Een tweetal sol- IV. Natuurlijk was zoon wacht alleen niet vol doende. Er moest dan ook gedurig gepatrouil leerd worden tusschen onze grenswacht, die van H., links van de onze en die van R. rechts van de onze. En dan werden nog achter de grens posten patrouilles uitgezonden om smok kelaars en die waren er te verhinderen hun winstgevend bedryf uit te oefenen. Dat patrouilleloopen was een zeer interessant werk, tenminste ’s nachts. Overdag zag je geen ster veling en tenminste geen smokkelaars. Maar ’s nachts, neen lezer ’s nachts ook niet. En hoe kon ’t dan, dat d’r nog zooveel over de grens gesmokkeld werd, zult ge allicht vragen, want dat was in de nieuwsbladen te lezen. Hoe ’t kwam en komt, Joost mag ’t weten, voor my is ’t onverklaarbaar. Niet dat ik twyfel aan de juistheid der berichten in de groote couranten, maar als je zoon beweging van naby beziet, worden groote cijfers wel eens kleine getallen. Mij is ’t tenminste nooit opgevallen, dat d’r zoo veel gesmokkeld werd, maar gedeeltelyk zal 't ook toe te schrijven zijn aan ’t feit, dat wy niet doorkneed in de geheimen van de smokkelaars kunst, veel niet zagen en opmerkten, wat toe gerust met kommiesoogen wel te zien en op te merken viel. Ik wil maar zeggen, niet ieder is geschikt om smokkelaars te vangen of te ver rassen, al ben je dan ook landsverdediger. En toch hoe kondt ge dan die nachtelyke pa trouilles interessant vinden, als ge ook dan niet smokkelaars op heeterdaad betrappen kon. Ik ga ’t u vertellen en daartoe kies ik een paar avonden uit. Ruim een uur achter ’t wacht- hutje lagen in een dicht hosch eenige verspreide hoeven, ’t Eene gedeelte heette de Protestantsche hoeve, zeker omdat de bewoners Protestant wa ren in deze overigens Katholieke streek. 't An- Dy mannen skamje it hjar soms net Mar doare nachts of jountiids let, Troch steike drank syn dwaen; In hinneloop of refterstek, Al is ’t fen earme minsken ek, Forniele en ütnoar slaen. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangryk lager. Tot plaatsing van adv, en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam. Mar de aide boer en syn gesin Hie alle rêst en great gewin. Neat pieage him der nei. En op ’e hoannebalken siet Aid Hantsjeman en flokte en kriet Fen hertsear en forset. Mar och, al seach er noch sa gleaun. De skiepkes wierne him ontdreaun, Troch ’t lang en sterk gebed. En sonder praet waerd for de wein De boer syn spantsje hynders slein Twa gudsen sterk en flink. Do gie it 't lan mar dapper troch, Rjuchtüt nei Douwe-marhwent sjoch. Der scoe de boel to sink. De pleats te Grienterp by de draei, Der gie ’t er al sa mal om wei 1 De boer, dy ’r wenne do, Syn hele spul, syn lan en kij, Wie kreklyk as syn tsjenderij, Bitsjoend sa echt as it koe. Mar ienkear krig men, as men ’t seit, Mei help fen tsjerke en geastlikheid En divelbénners noch. Dat &ld biwirtle spoeken êst, Mei al syn hinder, skea en lést, Forgoed to pakken doch. Men naem de boer syn greatste wein, Der waerd in dübbeld ramt op lein, Dat ramt kaem ticht mei hout, En geasten, spoeken en sa foart, lerdmantjes en noch lytser güd Waerd op ’e haeiwein sjoud. De sljuchtwei ljue, gewoan fen each, De geastkes binne wol oan keat, Mar feintsjes, jong en byderhand Trochpotsich en fol moed, Dy ha dy ljue hjar plak ynnomd; Mar han’lje soms ha ’k wol fornomd, Net heal, net feans sa goed. Mar al dy ljue, al wie’n se Hja binne hjoeddeis ta gelok Ek allegjer op en wei. Mar nou? Is elkenien nou fry Fen joun en nachtforsteurdery It liket nearne nei. Wol faken by Ijochtmoanne-waer, Ging Goasseboer syn jasker raer, Ja gysljend soms tobek. De aid boer seis of oars syn feint, Is wol op ’t fülst derhinne fleind. Troch smoarge dnts en drek. I de tafel, We lachten, maar we zagen heel goed dat we geen welkome gasten waren. We be sloten dan maar terug te keeren of liever bjj een andere hoeve ons geluk te beproeven. Eerst vroegen we dan toch, waar we eigenlijk waren en tot onze niet geringe verbazing bleek ‘t dat we in een boerengehuchtje N. verdwaald waren We moesten zeker minstens drie uren kopen eer we aan de grensposten terug konden zjjn. Dat was een leeljjke misrekening en men kame raden wierpen me woedende blikken toe. Daar had je ‘t nou, nou denk je dat die vent ‘t weet die eigenwjjze ten nou, zit je nou ;hier. Ik trachtte me te verdedigen maar de heeren lui sterden niet en stonden d*r op om onmiddellyk te vertrekken. De hemel klaarde weer wat op toen onze vriendelyke gulle boer ons ver telde dat de kortste weg door ‘t dorp ging. Mooi dat konden ze meteen even in *t kwartier een kopje thee of koffie slurpen. Gelukkig daar viel ‘t nog honderd parten mee. Maar in ‘t dorp moesten we voorzichtig zjjn. Als een van de officieren ons eens tegenkwam of de serg majoor die ook lang niet mak was verbeeld je. En we slopen langs een binnenpad ‘tdorp in om ‘t langs een binnenpad met een uur weer te En heel verlaten ‘t ongeluk achtervolgde ons. Ter wijl we den weg naar de grens insloegen liepen de Kapitein en de Majoor ons rakelings voorby Haltnatuurlijk. Wie is commandant van deze patrouille. Ik kapitein en ik trad naar voren. Hoe kom je hier En wat moest ik ik ver draaide ‘t zaakje. *k vertelde, dat de aerg. van de wacht vermoeden had dat langs deze weg ge smokkeld werd of liever en dat was de aanvul ling langs de weg, die hiermee evenwijdig liep, en nu had ik er deze voer de zekerheid maar bijgenomen. De kapitein was werkelijk met de uitlegging tevreden en wy spoedden ons naar de wacht waar we ‘s nachts tegen eenen doodmoe aankwamen. De sergeant zag verbaasd, maar ik vertelde hem in ‘t geheim, dat de kapitein zeer tevreden was over onze „verkenningen" en hij vond die uitlegging zeer voldoende. Hoe we toch op de Protestantsche Hoeve kwamen en welke avonturen we daar beleefden bewaar ik voor een volgende keer. Wordt vervolgd. En by de Rypster stringhik stie Ek ien, dy ’t neat gjm kwea yen die. ’t Wie ’n selskipswiet aid blei. Hwent elkenien dy ’t om dy daem By nacht en üntiid hinne kaem. Roan hja in eintsje nei. Mar do 't men kaem der oan marswal, Do wiern de hynders beide oerêl. Fen ’t switten dweiltrochwiet. Ja sikerwier, ik ha ’t jim sein, Ho ’n fracht fen ontüch op dy wein, Wol yn’noar gearpakt sietl Mar ien, twa, trjje en der, hawar Gyng plof de boel djip yn ’e mar. O, o, hwet harke it mal. Aid Hantsje mei syn razend brein, Wie stil dy folie wein nei flein, Stie dounsjend op ’e wal. Hy moast for eigen eagen sjen, Dat der syn skat sa gyng forlern, T o sink yn t wetter wei. Mar wiern se er bij, fordeald! dan wie Der neat to dwaen, de jasker stie. Sok heislik lédding net? Mar wier! al like it somstiids raer, Hjar nukken, joegen noait gefaer; Noait ha se kwea ütset. dere gedeelte ontleende z’n naam aan de kolo nisten. Deze kwamen uit de Achterhoek van Gelderland en de hoeven heetten dus: Gelder- sche hoeven. Op een patrouille waren die hoe ven ontdekt en nadien mochten ze zich in een groote belangstelling der militairen verheugen. Dat had z’n reden. De eerste ontdekkers waren n.l. zoo brutaal geweest om koffie te vragen en ze hadden ’t gekregen ook, met een flink stuk Brabantsch brood als versnapering. Ik zeg de eerste ontdekkers, want zelfzuchtig genoeg had den ze hun ontdekking verzwegen. Zeker dach ten ze en terecht, waar een gul onthaal te vin den is voor vier personen, daar kunnen toch een kleine tweehonderd man niet onthaald wor den en die kwamen toch achtereenvolgens aan de grenzen en gingen op patrouille. Wat ze wel verriedden was, dat ze op patrouille een fjjn bakje koffie gesnapt hadden. Maar die uit lating deed de overigen redeneeren, die koffie moeten ze in de buurt opdoen en uit die logische gevolgtrekking volgden spoedig de naspeuringen en die moesten tot de tweede ontdekking leiden. Zoo was ’t weldra van algemeene bekendheid, dat ongeveer een uur van de grenswacht de i Protestantsche hoeve een kwartier verder de Geldersehe hoeve te vinden waren. groot was ’s avonds de animo om patrouille te loopen. Natuurljjk wisten de wachtcommandanten al spoedig waaruit die groote bereidwilligheid voortsproot en elke patrouille kreeg als consigne: Waag ’t niet je opdracht te verzaken of je zult de gevolgen zien. En met een onschuldig ge zicht: zeker sergeant ik begrjjp goed wat je be doelt: niet op de hoeven komen, maar ons plicht doen. Wat daarin bestond dat je drie vier uren door ’t veld en bosch zou zwerven om niets te zien of te hooren. Natuurljjk sloeg de pa trouille bij ’t begin een richting in tegengesteld aan die der hoeven, maar even natuurlijk werd die richting terstond gewijzigd als ’t wachtlo- kaaltje buiten zicht was. Met een pas, die een kolonel zou doen watertanden stevende de pa trouille op de hoeven af. Een smoesje en ze wa ren binnen, achter de kachel, een tas koffie in de verkleumde handen. Eens krasg ik de gewichtige opdracht om ge durende een vijftal uren met drie andere kame raden ean weg te bewaken. Vermoed werd n.l. dat langs dien weg petroleum vervoerd werd. Zoo trokken we d’r dan ’s avonds om half zes op uit en bereikten heel spoedig langs een bin nenpad de bedoelde weg. Deze leek ons zoo on schuldig en ’t weer was zoo guur, dat we een parig besloten de hoeven op te zoeken. Nu lag de bedoelde weg echter in een heel andere rich ting dan de hoeven en we dienden dus een nieuwe, liefst korter weg te zoeken, ’t Was donker, geen stergeflonker en geen maan, ’t Zou dus heel moeilijk gaan. Maar onversaagd sloe gen we de richting in die naar de begeerde plaats moest leiden, daaraan twijfelden we niet. De meesten van u zullen denken: Nu dat zal toch zeker wel iets meevallen. Neen lezer, dat doet ’t niet zeker niet. Ik zei u ’t was don ker, zoo donker zelfs dat men geen hand voor de oogen zien kon. Om geen last van elkaar te hebben en geen gevaar voor elkaar te veroor zaken de bajonetten waren op de geweren liepen we met groote tusschenruimten. Dat had een groot bezwaar, we konden elkaar kwijt raken. Ik stelde voor om een touw in de hand te nemen, zooals bergbeklimmers. Ieder militair heeft wel touw bij zich al is ’t dan ook van de pakjes die hij van huis ontvangt. Wij knoopten dadelijk de stukken aan elkaar en marcheerden zoo door. Hoe vaak we rechts afsloegen ik weet ’t niet, maar wel dat we steeds de goede rich ting behielden. Eindelijk ja. daar kwamen we op een breede zandweg, die zeker naar ’tdoel moest Ijjden. We volgden de weg en zagen in de verte een stipje licht tusschen de hoornen. Wat waren we blij eendeels omdat mijn voor spelling dat we de juiste richting hadden uit gekomen was. Nu werd er beraadslaagd hoe we onze opwachting moesten maken. Want om zoo maar met de deur in 't huis te vallen neen dat ging niet. We belegden krijgsraad. Plan nen werden opgeworpen aan critiek onder worpen en vooruit verworpen. Na wikken en wegen werd ’t volgende aangenomen. We zou den vragen naar een patroulle, die sedert vier uren vertrokken was van de oude wachtneg en niet teruggekeerd was. En wat verder vol de dat moesten we dan maar afwachten, zoo gezegd, zeo gedaan. We stapten op de eerste de beste hoeve toe en ervoeren tot onze ontstel tenis, dat we daartoe tot de enkel door ’tsljjk moesten baggeren. Enfin terugkeeren ging niet en we sleepten ons d(r door. Volk - ja o, sol datenJa, hm nou willen jullie d’r niet even inkomen. Niemand dacht aan 't smoesje en we zaten al om de kachel eer we *t zelf wisten. Een gesprek ontspon zich, maar van Koffie en Brabant- sche mik bespeurden we al heel weinig wel stond de koffiekan te pruttelen, maar er werd ons geen tasjen gepresenteerd en om te vragen nee?., dat ging niet op. Onze geweren werden nauwkeu rig bekeken en toen ze zagen dat ze geladen waren, schoof ‘t heele huisgezin eerbiedig achter Ik leau wy krye gjin lést wer fen Dat ark, sa moai oan Hantsjeman Yn earder tiid ontfierd Hwent Douwe-mar is lang al lén En ’t spoekspul sit in foet of saun Yn ’t ierdryk wei, trochwiet. Sa is ’t omtrint ek al gelyk, Mei ’t ierdmans—folkjen en hjar ryk. Dy knapen hiene ek stnoar! Se sloegen nachts de mounlen yn, Dan wieir ’t by alle waer en wyn Mar mealle tsjin elkoar. RISO. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Worknm. Ilemelumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1915 | | pagina 1