ADVERTENTIEN zoo spoedig- mogelijk in te zenden. Hindeloopen en Stavoren. Beleefd verzoek. Himmelje. NAAR JE GEBOORTEPLAATS. ZATERDAG 15 MEI 1915. 41ste Jaargang. No. 18. Binnenlandsch Nieuws. DE UITGEVER. «En vurig verlang ik (Nadruk verboden.) «Vurig bemin ik de plek, Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. -- Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0.65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Tot plaatsing van adv. en reclames voor En om nou earlik to wêzen it hat syn goede side ek, dat kinne wy net ontkenne, mar om reden dat de frouljue it oars ris yn ’t sin krije koene om trye, fjouwerkear yn it jier to hfis- himmeljen, scille wy hjar deugd fen skjinnens net al to folie forhearlikje. Hwent och, mei ienkear great en ienkear yn ’t lyts kin ’t oars sa wol ta, en is ’t fis al mear dan goed. Mar mei it doel om elk dy ’t klaget oer de w i e t e hfispleach ta treast to wêzen, dat dy rou- nom en oerél tsjinwirdich regearet lyk as by him of hjarres, ha wy dit praetsje hélden en mei de bikentenis, dat de manljue yn ’e groun mear mei it himmeljen op ha as dat se beare, fenwege it goeds dat er yn sit, scille wy for dizze kear der in spjeldsje bij stekke. FRISO. Om tijdige bezorging van FRISO te bevorderen wor den H. H. Adverteerders beleefd verzocht hunne «Waar de zonne me toeloech, toen ik een [kind was; «En vurig verlang ik «Myn needrig dorpken ieder jaar te mogen groeten. «Daar lacht me de lieve natuur zoo minzaam [tegen.t Uit een onzer leesboeken, dat we in onze schooljaren gebruikten, herinneren we ons dit versje van een Zuid-Nederlandschen dichter. Deze dichter voelde dus de behoefte elk jaar een bezoek te brengen aan de plek, waar hij de jaren zijner kindsheid had gesleten. En we kunnen er zeker van zijn dat de jongensjaren, daar door den dichter gesleten, tot de geluk kigste zijns levens kunnen worden gerekend. Velen onzer zullen, later volwassen geworden, eveneens de behoefte gevoelen de plek, waar de onbezorgde jeugd werd gesleten, zoo nu en dan eens op te zoeken. En we gelooven dat het pleit voor ons dat die behoefte gevoeld wordt. Nietwaar, ’t doet ons zoo goed, de banden, die ons binden aan deze heilige plaatsen, niet hee- lemaal los te maken, aangenomen dan dat we ’t zouden kunnen. Hoe gaarne immers leven we zoo en dan in ’t verleden, al zyn er ook misschien oogenblikken dat we denken als één onzer grootste dichters, die wenschte dat in sommige opzichten zijn geheugen totaal zoek was, wat we van dezen zonderlingen man, wiens kinderjaren minder gelukkig waren, best kun nen begrypen. We gelooven niet te veel te beweren wanneer we in ’t algemeen gaarne aan onze jeugd terug denken. En dan zal de behoefte, om nog eens rond te dolen in de streken, waar we als kind hebben gespeeld en gestoeid en die we allen op ons duimpje kenden, ons heele leven bjjbly- ven. Oude vrienden, die we achterlieten, toen de wegen uiteenliepen, we wenschen ze nog gaarne weer eens op te zoeken. Belangstellend informeeren we verder wat van vele onzer school kameraden is geworden. Of de oudere dorpsge- nooten, die we ten afscheid de hand drukten en wier beste wenschen ons op onzen verde ren levensweg vergezelden, hun verdere levens jaren nog rustig sluiten op de plaats, die zoo diepen indruk op ons gemoed heeft gemaakt. Vaak vinden we ze dan terug; ouder geworden, rijper in ervaring, maar de haren vergrjjsd, maar met nog even warm kloppende harten. Veel is er veranderd sinds onze kinderjaren. Menig eerbiedwaardig plekje, vol van aangename herinneringen, is vervormd, veranderd of ver dwenen. Menig onzer vrienden en kennissen rust uit van de aardsche beslommeringen en is heen gegaan naar het oord, waarvan niemand terug keert. De wind suist zachtjens over de graven van onze dierbaren, en de herinnering aan hen, die onze eerste schreden leidden op ons levens pad, zal ons weemoedig stemmen bij een bezoek aan hun laatste rustplaats. Maar, handelend naar den geest van hen, die ons ontvallen zyn, zullen wij ons niet als kinderen aan onze droef heid overgeven, maar vol moed en vertrouwen onzen verderen levensweg bewandelen, doende wat onze hand vindt te doen. Hun stem zullen we niet meer hooren, hun bezielend woord zal ons niet meer verkwikken, hun warme hand druk ons niet meer bemoedigen of ten troost zyn. Slechts de herinnering is gebleven. Maar als zij konden, zouden zy ons toeroepen dat grootsche woord: Weent niet over mij!< Zoo kan ook een bezoek aan onze geboorte plaats een stut en steun zyn op onzen verderen levensweg. En wel sterk is, in ’t algemeen gesproken, de drang, die in ons is, die ons zoo nu en dan drijft naar de plaats, die, waar we ons ook mo gen bevinden, waarheen de omstandigheden ons ook hebben gebracht, toch tot den einde toe onuitwischbaar in onze herinnering is gegrift. En het zyn waarlijk niet de slechtsten onder ons, die dien innerlyken drang volgen. Himmelje finskildich wird En dochs doar we wedzje dat de helt fen ’e lêzers fen Friso efkes oan 'e noas Ifike, bij dit finskildich wird. Derom net, de oare helt scil dan tagelyk in min of mear bliereftich antlit toane by dat selde wird. Mei de earsten mei de sfire gesichten bidoele wy de manljue, en mei de twadde seerje miene wy itfrouljues- personiel. Yn it wird himmeljen leit for de lésten in folledige biskouwing fen yens heechste geniet, leit it greate middel fen opperhear- skippy oant salang as alles en alles sekuer skjin is, leit yn ien wird in neadsakelike ün- misbre libbensbehoefte. En wilens léze de manljue der üt, ho 't yens libben forbittere wirde kin mei dat jierliks stikje oarloch, as alles oer él helle wirdt, alles troch elkoar rierd wirdt, as sjippe en wetter ta de hearlikste wréldforskynsels opfierd wirde, as it hfislik oproer heechtiid bald mids in leger heidebizems, dweilen en lege en fole amers, as himmelsters opdaegjen komme om onforbidlik de wiete pleach •an to kindigen.ho *t dan for in hoart de frede fit it eigen bus forballe wirde scil. Himmilje, machtwird, dat bare ongelyk op- fette en fit noar set wirdt! En as men dan mids de reboelje tinke moat dat it slimste noch binefter is.kin ’t dan noch slimmer, fait immen my der yn ’e reden. Bitink dan, dat as ienkear it wiif mei segefier- jende eagen jy skielk freegje scil as alles er nou net kreas en knap utsjocht, de solder net tige glêd is en it nikkel en koper net tige blinkt, as it allegjerre net like fris ifikt, it bed net lekker leit, en jy dan tagelyk in briefke foar ’e eagen béidt it briefke mei de aparte fitgaven, dy ’t it wiif for hjar eigen nut en nocht offere, der it hja allinne fen geniete dan scil jy noch earst oan jy seis fiele dat it forgoed tinken wier dat it ein de lést draecht, dat op sfire dagen ynplaets fen swiete wy binne ommers gewoan wend dat op it sfire it swiete folget noch sfirder, ja seis bittere folgje. Mar der sit oars net op as gedildich yen der onder del to jaen, omdat er ienkear neat oan is to dwean, hwent, dit mei in skriele treast wéze lyk as jo wiif binne se allegjer alle dochters fen Yfke binne mei dy selde erfsonde bihept, der I Sa it opheden yn it bfitenlén de oarloch roun waret. sa it der helden ütblinke troch it dap per striden yn *e kriich, sa wankt opheden yn us oars sa freedsume wenten de hfisoarloch, •n warre as frouljue hjarren dapper om de ferwe fen it hoat to rossen, om tsjin elkoar de measte bizems mei heldenmoed yn *e koartste tiid tonein to raemen, om it iene amerfól wet ter efter it oare troch de gongen to jeijen en oer de flieren to spielen. En as we dat bi- tinke, dan scoene wy folie earder üs heldinnen skielk in medalje of ridderorde takenne, dan de helden der jinsen dy’t hjarren bismodzje mei minakebloed, uzes stelle hjarren dan dochs noch tofreden en foldien mei sjipsop op syn heftichs mei der bygefél ris spinnebloed forget- ten wirde mar der is *t dan ek mei op ’t ein. It leit ienkear yn hjar aerd, as it maitii-t bigint to wirden dan wirde se by dagen ond résteger, dan biginne se hwet yn hjarren to fiellen, dat net earder ta bidarjen komt as earst moatt’ se hjarren for goed fittierge haw we mei wetter en in eksétra, dat hjit dan it «great hfishimmeljenc. En nou ha ’k wol ris smeulen hoard ut it bfitenlAn wei, dat us frouljue mei dy jierlikse himmelwoede eigenlik to kennen jaen, dat se yn it oare tiidskoft fen *t jier, it just net sa nou mei de krektens nimme. Op it hfishimmeljen scoe alles oustuitsje, wolle dy kweasprekkers hjarren seis wiismeitsje. Mar we witte wol oars. It hele jier léns moat all lyblinke, wirdt alles om en hwerom keard, om efter *e goede skjinne kant dy ’t boppe leit desefterkant ek ns to binoaskjen, hwent gjin plakje scil hjarren forrivelje, gjin tsjuster herntsje scil syn kwea for hjarren biditsen hélde kinne. Om dat to biwizen ha we mar allinne to nea- menit hjersthfishimmeljen, dat yn alles liket sa’n bytsje op it greate fen om dis tiid, mar fens s dan yn alles hwet sefter en hwet minder skerp. Te Weiwerd gemeente Delfzijl woedde van Zaterdagavond tot Zondagmiddag 3 uur een hevige brand, die ontstond in de boer derij van Hendrik Amsinga. Aangewakkerd door den wind laaiden de vlammen hoog bo ven de belendende gebouwen. Achtereenvol gens werden het bakkershuis van L. Eehuis, en de huizen der arbeiders Jan Lier, Tonnis Jansma, Jan Tuinier en Kornelis Bentuin een prooi der vlammen, terwijl eenige andere huizen met moeite behouden bleven. De in boedels werden gedeeltelijk gered. Men vermoedt dat de brand door kwaad willigen is aangestoken. Regeeringsbreod. Maandag werd in een van de gemeenten rondom den Haag (in Wassenaar) van ge meentewege een monster zoogenaamd >Re- goeringsbrood» gratis bij de ingezetenen be zorgd. Op het papieren zakje, waarin het was verpakt, stond te lezen, dat dit brood van ongebuild meel was gebakken, dat het 5 cent per half K.G. kostte en dat het ver krijgbaar zou worden gesteld, voor degenen die zich aanmelden, bij den bakker van wien men gewoon was zijn brood te ontvangen. De Haagsche redacteur van het «Handels- blade heeft dit brood, dat onmogelijk smake lijk te bakken heette, geproefd en kon ge tuigen, dat het in alle opzichten voortref- f e 1 ij k is, precies evengoed als het bruine brood, dat hij geregeld van een bekende Haagsche bruinbroodbakkerij ontvangt en dat in den laatsten tijd 22 cent per K G. kost, dus bijna het dubbele van het regeerings* brood. »Mogelijk<, schrijft hij, «is onze smaak niet zoo verfijnd als die van stadsarbeiders, die dit brood immers, volgens de heeren Schaper en Spiekman, niet goed verdragen (het heugt den schrijver ook nog uit zijn diensttijd, dat militaire kost hem vaak goed genoeg was, waarop proletariërsjongens aller lei aanmerkingen hadden) maar op het plat teland, waar ook des arbeiders verhemelte nog niet zoo «bewuste is geworden, zal me nigeen den mond graag openen voor dit brood, waarbij zijn beurs zooveel langer dicht kan blijven. «Hoe dit brood gebakken is, weten wij niet en kan ons ook niet schelen. Het feit is er dat een uitstekend, smakelijk brood voor de helft van den gewonen prijs verkrijg baar kan worden gesteld. «En dat lijkt ons voorloopig een aardig succes voor minister Posthuma.c De verzending van aardappelen nit ons land, voornamelijk uit Friesland en Gronin gen langs het station te Winterswijk was in de afgeloopen week zeer belangrijk. In het geheel werden pl.m. 210 waggons verzonden, hoofdzakelijk Eigenheimers, Borger Munster- sche en Industrie. Slechts een paar waggons pootaardappelen waren daarbij. De verzending daarvan is trouwens nu weer afgeloopen. Te Valthemond is de militair G. die met verlof thuis was, te water geraakt on verdronken. Hij verkeerde vermoedelijk onder den invloed van sterken drank. Te Wehl (Geld.) heeft men bij het weg ruimen van altaarsteenen in de zijbeuken der Katholieke kerk twee altaartafels gevonden beiden lang 1.50 meter. Een was van zand en de ander van leisteen, welke volgens het opschrift van 1487 afkomstig zijn. Te Rotterdam is de hofmeester, van de Amsterdamsche nachtboot van den deklast in het water gegleden en verdronken. Naar de «Maasb.» verneemt, geven reeds zeer veel landweerplichtigen vooral in de groote steden, die behooren tot de oudste lichting en die op 15 Mei met klein verlof kunnen gaan er de voorkeur aan vry willig onder de wapenen te blijven. Te Zweeloo is R. W., die water wilde putten, in de put gevallen en verdronken. De 17-jarige D. te Gouda, van wien gemeld is, dat hij waarschijnlijk was verdron ken in den Reeuwijkschen plas, is door zijn familie te Rotterdam opgespoord. Om zich aan het moederlijke gezag te onttrekken, had hjj op een eilandje in den Reeuwykschen plas zich verkleed en vermomd. Vandaar wist hij ongezien het station Gouda te bereiken en reisde per trein verder. Hij moest zijn daad aan een vriend openbaren, die er kennis van gaf aan de familie. Op het stations emplacement te Amers foort is de 28 jarige rangeerder G. T., van Leusden, tusschen de buffers doodgedrukt. Tengevolge van een bootongeluk j.l. Zondag op de Eems (Gron.) zijn de koopman Red- De prys der Advertentiën is van 15 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangrijk lager. Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam. Dus, lezers, zoo nu en dan eens uw geboorte plaats opgezocht, omdat dit bezoek, zooals ge zegd, kan zijn een stut en steun op uw verde ren levensweg! Bosehbrand. In de buurt van Nijverdal, heeft Zondag een groote bosch en heidebrand gewoed. Het eerst werd de brand ontdekt in denllaarlem- schen berg. Steeds grooter werd de brandende oppervlakte: de hooge heide vlamde fel op. Men dacht het vuur bij den weg te stuiten, maar het vloog er over heen. Bij den huize Sprengenberg van den heer Palthe geraakten de bosschen in brand. Knetterend en suizend sloeg de vlam er door. Meer oostelijk dreigde de bosschen van den heer De Jong Schouwen burg te wotden aangetast. Alles werd in ’twerk gesteld om dit te voorkomen, maar het vuur was niet te houden. In een natuur, zoo prachtig, met hoogten en laagten, dennen en opgaand loofhout, woedde de brand met bij zondere snelheid. Het was een eenigzins angstig gezicht, tus- ■chen de hoogten een diepe weg, aan weers zijden brandende hellingen, iets verder bij een kromming, dus vlak voor, de vlammen boven de hooge dennen uitslaande. Inmiddels waren door den Burgemeester, die al tijdig ter plaatse was, militairen gere- quireerd uit De venter on Almelo en tegen den avond kwam een 150-tal ter plaatse. Met de krachtige huip der burgers was nu echter het vuur reeds zeer beperkt geworden en tegen zeven uur konden zij zeggen den brand meester te zijn. Natuurlijk moesten overal wachten worden uitgezet, want met de minste aanhaling van den wind begon de smeulende massa opnieuw te vlammen, en in de richting Holten brandde het nog wel, maar het gevaar kon in elk geval als geweken wor den beschouwd. De verbrandde oppervlakte kan, volgens de „Zw. Crt.”, naar schatting wel 700 H.A. bedragen gelukkig voor verre weg het grootste deel heide. Aan bosch is misschien bijna 100 H.A. verbrand, zoodat toch nog voor duizenden gullens is vernield, meest van de heeren Palthe en Schouwenburg. Vreemde plaats voor een vogelnest. Uit Apeldoorn wordt aan de N. Rt. Ct. gemeld Bij een puntstuk van een wissel tegen een rail heeft, bij een graspolletje, een kuifleeuwe rik haar nestje gemaakt. De thans broe dende leeuwerik vliegt op, als iemand op en kele passen afstand haar nestje is genaderd, doch zij blijft rustig zitten, wanneer er spoor treinen over haar heenrollen. Een gevaarlijke bende gesnapt. Het is aan de politie te Haarlem gelukt de hand te leggen ep een gevaarlijke bende. Te Amsterdam waren in verzekerde bewaring ondergebracht twee Belgen met hunne gezel linnen wegens heling en verduistering van een trapnaaimachine ten nadeele van het filiaal der firma Singer te Haarlem. Op 19 April werd door de firma H. uit de Anegang per vrachtrijder naar haar win kel te Amsterdam vervoerd een doos, inhou dende 11 mantelcostumes en 2 mantels. Deze doos werd van den wagen gestolen. Toen de politie op zoek ging om de daders hiervan ep te sporen, kreeg zij vermoeden op de boven genoemde gedetineerden en dezen vielen al spoedig door do mand. Het waren J. J. B., een Belgisch diamantbewerker, die als mili tair in Gaasterland geïnterneerd en daaruit ontvlucht was, J. L., koopman in manufactu ren, die als vluchteling uit België te Haarlem gast vrij heid gezocht en gevonden had met hunne vriendinnen. Groote brand. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1915 | | pagina 1