•ei ‘1 Oars sa wi Möoeld I Bindeloopen en Stavoren. ?sU Nieuwsgierigheid. i V nig* ;i 1915 ÏN D* N Dk ii.. K Het BOUWEN van een IJZEREN OPHAALBRUG met onderhouw, ter vervan ging van de bestaande brug in de Bagijnestraat aldaar, met bijbehoorende werken. Bestek met 2 teekeningen zijn vanaf Vrijdag den 21 Mei e.k. ver krijgbaar ter Secretarie a f 2.50 per stel. No. 20. ZATERDAG 29 MEI 1915. 41ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. FRISO. 3' j.l. of Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. L J lag r pen kuir. tolk H’ ir ,2’ e iev i, Tot plaatsing van adv. en reclames voor Jan hie in winkel. Der op ta, En ien fan it ploechje sei »Nou Jan wy scoene sa en sa En dou fensels, giest mei.< Jan wynde sahwet hinne en wer Seach skeanüt nei syn wiif, En mirk al daedlik mis is ’t, hjer I Hy krige al pine yn ’t liif. De ploechbaes seach 't mei gauwens ek Mar hy bitocht in smeet En sei»Mar bring my earst in eek Fól koarnmoal, en ien weet. Hy krige raer wat op syn dak Fen alles neat wier hy, Jan sei plesierich„Firn, hjir ha ’k Hwet yn de tromp for dij. Haarlem 71,883; Helder 28,516; Hilversum 33,637Velsen 22,690Zaandam 26,576 inwoners. misschien bepaald door vrouwelyke eigen schappen. Maar, het zij hoe 't zij, nieuwsgie righeid moge een vrouwelyke of een manne lijke of een eigenschap van beide seksen zyn, ons dunkt dat zy geen minderwaardige eigen schap is zoolang zij niet op onhebbelijke wyze voor den dag komt. En als ’t waar is dat de mannen in doorsnee minder nieuwsgierig zyn dan de vrouwen, dan zou men dat misschien kunnen toeschryven hieraandat het leven van de mannen zooveel meer eischt op geestelijk gebied, waarvan ’t gevolg is dat sommige eigen schappen gesterkt worden en meer aan den dag treden en andere verkwijnen of verslappen. Nieuwsgierigheid en belangstelling, ze zijn niet altyd gemakkelyk uit elkaar te houden. Tusschen het vragen der mannen en der vrou wen is vaak een opmerkelijk verschil. De eer sten richten zich meestal op het zakelyke, de laatsten op het persoonlijkeby de eersten do mineert meestal het verstand, by de laitsten het gevoel. Zoo zegt men. Of ’t waar is De waarheid zal ook hier wel weer in het midden liggen. Maar als 't zoo is dat de vrouwenvra- gen zieh meer op het persoonlijke richten, dan zou dit wederom niet alleen nieuws gierigheid mogen heeten. Want, niet waar, de beste studie van de menschheid is de mensch. Eu dus zal de nieuwsgierigheid de drang kunnen doen geboren worden om ook in de groote menschenwereld datgene te doen wat strekken kan tot verzachting van veel, wat het leven soms zoo buitengewoon moeilijk maakt. Laat het waar zijn dat de nieuwsgierigheid bij uitstek vrouwelijk is, een gelukkig verschijn sel is het dat de mannen het ook zyn. En haar trawantenmenschenliefde, vertroosting, leniging, volgen haar op den voet. Zeker een goed gezelschap. Ris meidwaen hülde Jan wol fen, Der mocht er heel wol oer. Mar *t wiif, fensels, wier baes en Jan Sa bang for hjar as fjür. Hy woe wol, mar hy mocht net mei As soms syn frjeonen wer In lyts torsetsje nei elkoar Ris hiene hjir of djer. Nou hiene ’s op in goede kear Dy frjeonen meielkoar, In wünder aerdich plantsje klear »As Jan nou ek mar doar F he* j.l. Mar goede frede en onfoech! Do ’t Firn de oare moarn It lid gau fen de tromp opsloech Sprong ’t kikkertsfolk hjar oan. Sa gau as Firn fen de earste skrik Bikomd wier waerd it slim, It hert sloech Jan fen rikketik, Sa skelde it wiif op him. Do wier it mei de grappery Sa gléd forkikk’re en dien Jan swijde en wilens fandie hy De bistkes ien for ien. Sont dy kear wier it üt mei Jan Noait mocht er wer ris mei, Noch warmet Firn him op faek fen Dy dronkenlappe-dei. En hwet wy mei’noar brüke hjoed... Da’s drankspul. swietekou En ytbre waren... kort en goed, Al sok spil leverst dou. Der fleure Firn in ein fen op, Dat Janman krige fry. Hy naem al skielik hakken op. De man wier stiver bly. Do wie *t dan klear, los wie de pret. De flskjes dy it men fong. Die waerden nirder haest noch bret, Wyls ’t glês yn ’t roun om gong. Der kaem noch bij, Jan foun in nést Fol tjillings-aeyen, Moai 1 Dy, kamen yn in tromp slotfêst, Goed for syn wiif on boai. Ris tit to fiskjen wier in pré Mei in boatsje nei de mar It hierde boatsje laei al ré En it waer wier moai for hjar. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0.65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WORKUM, zullen op Zaterdag den 5 Juni 1915, des mid dags 13 uur, aanbesteden Aanwijzing zal plaats hebben op Zaterdag, 29 Mei e k. des voorm. te IOYj uur bij bovengenoemde brug. De gezegelde inschrijvingsbiljetten worden ingewacht ter Secretarie, vóór 12 uur ’s middags van den dag der besteding. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den heer J. BOGTSTRA, gemeente- architect. Workdm, den 19 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD, Burgemeester. A. DE VRIES, Secretaris. Vakonderwijs. Het aangekondigde wetsontwerp tot rege ling van het vakonderwijs is bij de Tweede Kamer ingekomen. Grondslag van het wetsontwerp is het rap port der Staatscommissie voor de reorganisatie van het onderwijs. Doch in sommige opzichten is van het door de Staatscommissie geformuleerde wetsont werp afgeweken. In de eerste plaats bestond bedenking te gen het trekken van een scheidingslijn in do wet tusschen lager- en middelbaar vakonder wijs. De minister van Binnenlandsche Zaken achtte het geraden niet in de wet een on- noodige belemmering voor vrije ontwikkeling te leggen, weshalve hij gemeend heeft de kunstmatige onderscheiding in twee soorten van vakonderwijs, door de Ineensohakelings- commissie aangebraoht, te moeten schrappen. Het thans ingediend ontwerp streeft in het algemeen er naar zooveel mogelijk de genoem de bezwaren te voorkomen door zich tot het aangeven van de groote lijnen, langs welke die verdere ontwikkeling zich zal kunnen be wegen, te bepalen. Mond* en klauwzeer. Onder het vee van den landbouwer J. Zwetsloot te Leiden, wiens geheelen veestapel wegens voorkomen van mond- en klauwzeer, reeds tweemaal is afgemaakt, is, naar do >N. Rt. Ct.< meldt, andermaal mond- en klauwzeer uitgebroken. Nu zyn acht runderen onder Warmend in den Broekpolder, gedeel telijk in de weide, gedeeltelijk naar Leiden vervoerd en afgemaakt. Bijna drie honderd stuks vee zyn nu bij hem afgemaakt. Doodgeschoten. Boven op den St. Pietersberg in de nabij heid der grenzen, geheel verscholen tusschen hoogopgaand houtgewas en varens, in een diepe kuil in den berg, die met andere gan gen in verbinding staat. Zaterdagavond hoorden manschappen van de Ned. grenswacht eenige schoten vallen en een verwijderd ritselen van het houtgewas. Weer vielen eenige schoten en toen was alles stil. Na eenigen tijd het kreupelhout te hebben onderzocht, vonden de soldaten in de bosoh- jes, achter het café de la Frontière, op eenige meters over de grenslijn, op Hollandsch grond gebied, het lijk van een nog jongen man naar schatting 16 jaren oud. Op last der justitie werd het gevonden lichaam later naar Maastricht overgebracht om in Calvariënberg gerechtelijk te worden geschouwd. Bij deze schouwing bleek, dat de dood welke vrijwel enmiddellijk moet zyn in getreden, veroorzaakt werd door ’n geweer schot, dat het achterhoofd, hetwelk geheel verbrijzeld is, heeft getroffen. Maandagmiddag heeft het gerecht uit Maas tricht een onderzoek in loco ingesteld. Daar- bjj werd geconstateerd, dat de gedoode is neergesohoten door een Duitschen grenspost, op het oogenblik, dat hij in gezelschap Tan een tweeden persoon en 'n 13-jarigen jongen brieven en couranten over de grens wilde brengen op Belgisch gebied. Het onderzoek door de justitie had op eigenaardige wyze plaats, daar de Nederland- sche autoriteiten zich met de plaatselijke Duit- sche militaire overheden onderhielden, Tan elkander gescheiden door de prikkeldraadver sperring welke langs de grens is aangebracht. Een wapen- en ammunitiefabriek te Amsterdam In den prospectus Tan een nieuw uit te geven leening voor de Ned. Fabriek Tan Werktuigen en Spoorwegmaterieel wordt mede gedeeld, dat dit geld o. a. noodig is ivoor enkele nieuwe takken der metaalindustrie c, waarvoor zij, liggende binnen de stelling Am sterdam, aangewezen is<. Zyn wij wel ingelicht schrijft het >H.bld< dan is het de bedoeling binnenkort aan de fabriek te Amsterdam een wapen- en ammu nitiefabriek te verbinden. De ter zake met de rejecting gevoerde onderhandelingen hebben (Nadruk verboden.) Vry algemeen zegt men dat nieuwsgierigheid een by uitstek vrouwelyke eigenschap is. Ook onze voorvaderen reeds waren die meaning toe gedaan want oud is al de uitdrukkingnieuws gierig Aagje. Als iemand deze uitdrukking bezigt, dan wil hij gewoonlyk aan de nieuwsgierigheid een min edele bateekenis toegekend zien. En toch zou men kunnen beweren dat deze by uitstek zoo genaamde vrouwelyke eigenschap pleit voor zich zelve. Aangenomen altyd dat alles, wat het menschdom aan goedheid en andere loffelijke hoedanigheden bezit, wel hoofdzakelijk aan de vrouw te danken is. Maar een vrouwelijke eigenschap of niet, een by uitstek menschelijke is zij zeer zeker, waaruit volgt dat ook de mannen aan deze „kwaal” Ijjden. Van nieuwsgierigheid over leergierigheid naar weetgierigheid is de weg niet lang. Daarom is nieuwsgierigheid, maar nu in den goeden zin, in veel opzichten sympathiek. Want zy staat ook zeer dicht by belangstelling. En zonder belangstelling geen leven, geen drang, uit ons overgebraeht op onze omgeving. Nog een stapje verder, en we komen by algemeene belangstel ling, een bij uitstek goede eigenschap. Zelfs strekt het iemand tot roem als hij met deze eigenschap bedeeld is. ..De Overledene was een braaf mensch, hij toonde een algemeene belang stelling in Maatschappelijke zaken”, is wel een gemeenplaats geworden in veel opzichten, maar is toch ook wel degelyk bedoeld als pryzens- waardig. En, in dit verband beschouwd, zal men nooit spreken van algemeene nieuwsgierigheid Missehien ook wel niet omdat zy zoo algemeen is. ’t Geen nog volstrekt niet beteekent dat de nieuwsgierigheid daardoor een blaam treft. Want zooals we reeds zeiden, de weg over nieuws gierigheid naar weetgierigheid is zoo kort. We weten allen dat de vrouw in onze dagen haar maatschappelijke rechten opeischt. En dan beroept zy zich daarbij erop dat de vrouw, over ’t geheel genomen, evengoed in staat is >mannenwerk< te verrichten als de sterkere helft van ’t menschdom. En waar is het dat zielkundigen van naam al sinds jaren by herha ling hebben uitgesproken dat er tusschen de moreele eigenschappen wel tusschen de physieke of lichamelyke dus geen werkelyk verschil bestaat bij mannen en vrouwen. Daar de ziel der menschen geen geslacht heeft, zyn zoogenaamde vrouwelyke en mannelyke eigen schappen in den regel in beide seksen verte genwoordigd. Zeker, de man ontleent in ’t al gemeen zijn beteekenis aan mannelyke eigen schappen van karakter. Zyn waarde als mensch echter wordt voor een deel een groot deel De prijs der Advertentiën is van 15 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Handel, Nyverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam. En of ’t it fen de drokte kaem Of fen de waertne dei, Of dat hij wat tofolle naem Mar Janman krige it wei. Hy sliepte dat gjin homp en stomp Noch lüd gepraet him let, Do naem ien de aijen üt ’e tromp Hwet al in snaek, oars net? Mar mien jimm’ dér wie dat mei dien Der waerden kikkerts pakt En yn dy tromp fen Janman dien, Sa’n potske waerd him bakt. Do ’t Jan wer thüs kaem al moai let, Wiern wer de rapen gear, Hy hie syn foet net binnen set Of 'tkettremint wie klaer. Piaksterdrukte. Dat de Pinksterdrukte elders ook groot geweest is, blijkt wel hieruit dat de Electri- sche Spoorwegmy. den laten Pinksterdag 44000 en den tweeden dag 60000 personen van Amsterdam naar Zandvoort en omgekeerd vervoerde. De Haagsche Tramweg-My. vervoerde ge durende de beide Pinksterdagen ongeveer 380.000 personen. Van het station D. P. te Rotterdam reden Zaterdag 35, Zondag 11, Maandag 55 en Dinsdag 13 extra-treinen in de richtingen den Haag en Dordrecht. Vooral Maandag was het op het station een overstelpende drukte van duizenden reizigers. De Zuid-Hollandsche Electrische spoorweg maatschappij liet op den Tweeden Pinkster dag van het station aan het Hofplein honderd extra-treinen rijden en Zondag tien. Het aan tal reizigers werd den Tweeden Pinksterdag aan het station op 45.000 geschat. Met de veerbooten van de gemeentelijke veren werden vervoerd op den laten Pink sterdag 28.782 personen en op den 2en Pink sterdag 41.788 personen, tegen 55.972 ge durende beide dagen verleden jaar. De reederij Fop Smit Co. vervoerde ge durende de beide Pinksterdagen met haar passagiersbooten 28 486 personen. De Rotterdamsche Electrische Tramweg Maatschappij vervoerde op den laten Pink sterdag 145 410 en op den 2den Pinksterdag 209.104 personen, te zamen 351.514 personen. Het vorige jaar werden op deze dagen vervoerd 147.679 en 186.203 personen, te zamen 333.822 personen. De Rotterdamsche Tramweg Maatschappij vervoerde gedurende de beide Pinksterdagen, het vervoer de veren inbegrepen in ronde of fers 35.000 personen. Prijsvraag. Ged. Staten hebben opnieuw een prijs van f 500 uitgeloofd voor de beste, mits goed gekeurde beantwoording van de prijsvraag Is het uit landbouwtechnisch en sociaal econo misch oogpunt al of niet wenschelijk dat in verschillende doelen van Friesland het een zijdige greidebedryf wordt vervangen door ge mengd bedrijf? Antwoorden voor 1 Juli 1916 aan het col lege van Ged. Staten. De bevolking van Noord-Holland. Noord-Holland telde op 1 Januari 586,084 mannen, 616,547 vrouwen, 1,202,631 zielen. Alkmaar 22,121; Amsterdam 609,084; 1 I 3“ 1 T 'EF I t ;tr* RISO. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1915 | | pagina 1