Dat fly sioen saonDBlyk bim No. 23. WATERLOO. 1 ZATERDAG 19 JUNI 1915. 41ste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. er toch een ongeluk gebeurd. r van van Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. goed en bloed willen geven voor onze nationale vrijheid, voor ons zelfstandig volksbestaan. A. J. Y. Tryn dyde omtrint al oard’el poun De frou hie bjar frijmerkjen joun De klok alheel yn ’t roun, Dat waerd in joun. Aid Japnaoai mem dy hearde dat En lükte in troanje as reet sa swart En drigeAs dat ris bart Mem wie sa koart. .1 Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65, Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Dus spylje altyd mei iepen kaert, ’t Sy by hwet saek, yn hokker graed, Ut opperflakkich eigenbaet: Net slükje sünder praet I FRISO. 1815 18 Juni 1915. Wanneer (iemand eenige jaren geleden had durven vóórspellen, dat de slag bij Waterloo herdacht zou wordeu te midden eener worste ling, ernstiger en bloediger dan ooit één der oorlogen van de Franrche Revolutie of uit den Napoleontischen tijd te aanschouwen heeft ge geven. over diens woorden zou men glimlachend, spottend wellicht, de schouders hebben opge haald. En toch, wat ieder bijna tot de onmo gelijkheden rekende, is gebeurd. Gansch Europa, hetzy middellijk, hetejj onmiddelyk, zucht onder den drukkenden last van de oorlogsellende. 49 biljetten van f 10, 43 rijksdaalders, 10 zilverbons van f 2 50, 420 guldens en wat kleingeld, tezamen ongeveer f 1150. Toen de heeren, die hadden opgegeven Walenland en Vlaming te heeten, verdwenen waren, begon de winkelhoudster achterdocht te krijgen en ging zij inlichtingen vragen bij de politie, aan wie echter niets bekend was omtrent deze rcollega’sa, die spoorloos met het geld verdwenen waren. De gauwdieven zijn vermoedelijk'resp- 35 en 45 jaar oud, de eene is blond, de ander donkor. Verdere aanwijzingen heeft de politie totnogtoe niet. »N. Rt. Ct.< Door de electrisehe grensgeleiding gedood. Een paar dagen geleden is J. de Lte Santvliet, door de electrische geleidingen in de Duitsohe draadversperringen, aan de Neder- landsch-Bfflgisohe grens, gedood. D. L. was weduwnaar en vader van 10 kinderen. Een 16 jarige jongeling is, terwijl hij door de draadversperringen kroop, in aanraking ge komen met den stroom en op slag gedood. Het in den grond boren van de »U 14«. Te Scheveningen is binnengekomen de logger 347, schipper Grootveld, welks bemanning ge tuige was van het in den grond boren van de U. 14 Het was op Zaterdag 5 Juni, ’s morgens vroeg in de Noordzee op 57 gr. 16 m. N. B. en 1 gr. 16 m. O. L., toen men zag hoe een plot seling opgedoken Duitsche onderzeeër (vermoe delijk de U. 14), waarvan hy een ondeelbaar oogenblik tevoren de periscoop had ontdekt, twee schoten loste op een Engelschen treiler, bewapend met een kanon van 7.5 c.M. en be mand o.a met twee Engelsche marinematrozen. Vermoedelijk had de onderzeeër door de zwaar betrokken lucht niet gezien, dat nog vier an dere Engelsche treilers, soortgelijk bewapend en bemand, in den omtrek waren. Na het los sen der schoten waarmee te kennen werd gegeven zooals de gewoonte is, dat de beman ning van den treiler er af moest komen bracht deze echter eensklaps de stoomfluit in werking, waarop de vier andere treilers onmid dellijk opdaagden en de vijf tegenstanders nu op hun beurt den onderzeeër terstond de volle laag gaven, waardoor deze danig in 't voorschip werd getroffen, dat omhoog ging, ter wijl het achterschip onder water bleef. De on derzeeër werd hierop door een treiler geramd. Na nu geheel te zyn ondergegaan, dook de on derzeeër een minuut later weer een oogenblik op, waarvan zijn bemanning, 44 man sterk, ge bruik maakte, om met de zwemgordels over boord te springen. Een paar minuten later ging de onderzeeër voor goed onder. De drenkelingen werden allen door de be manning der treilers opgepikt, die koers naar Peterhead zetten, waar ze de geredden aan land brachten. Voordat de gewapende Engelsche stoomtrei- lers vertrokken, kwamen twee Engelsche ma trozen en een Engelsche schipper met geladen revolver aan boord van de Sch. 347, om de pa pieren na te zien. Nadat de papieren in orde waren bevonden kon schipper Grootveld de reis voortzetten en in de omgeving zijn vloot weer uitzetten. Tryn hie de kroltjes draeid yn ’t hier, En Snitser-merke al yn ’t finer Tom fik mei Klaze Pier, En seach sa blier 1 En nou fordikke kaem it sa I Scoene onderweis nei hüs, dy twa Ek efkes stime ha Ik ried fen ja. Hwent as men dit nést elkoar h Aldt Tryn fleurich jong, Jap toar en Aid, Dat past ek yn ’e wrAld As hjit en k&ld. Dan beide süver op 'e rin, Alheel-al ongelyk fen sin Oer ’t ding syn fear en tsjin I Dat past al min. Jap gyng nei tsjerke en as de blits De steende earen stiene spits Steep Tryn allart nei Snits. Seach gol en fiets. Pier wachte al, nei it fanke slij, Ynplaets fen oars >goedei,< sei hy >Hup süpengroattenbrij I< Sa fol siet dy. Mar o I hwet krige Nynke in kaem En mids yn *t folk fen mem in blaem, Dy ’t bjar geweken naem, Hja wier dochs f a e m1 Sjuch, yn 'e tsjerke, lang net mak, Hie Jap der Tryn mist op hjar plak En grAnze; »Wacht mar strak Krijst op dyn dak Hwet hinge ek Pier de mütze swier, Sa’a skaking der yn ’t iepenbier Wie ommers gjin menier Mids yn ’t plesier. Al seach it famke as hier sa taei. Hjar Aide mem wier strüf en sei >Wotte al of netkom mei 1< Sa’n Aid biskaei 1 Natuurlijk zal ook de Waterlooherdenking hier invloed van ondervinden. Zou zij anders wel licht gepaard zijn gegaan met veel uiterlyk feestvertoon, thans kan dtt achterwege blijven, het zou vloeken met de ernstige tyden, die wij beleven. Toch behoeven wij met het nalaten van uitgelaten feestgedruisch den dag zelven niet te vergeten. De beslissing, voor 100 jaar ge vallen, is belangryk genoeg om er eenige oogen- blikken bij stil te staan. Een heel andere wijze van strijdvoeren krij gen we te zien dan de tegenwoordige positie- oorlog aan het Westfront, wair de beide tegen standers als twee worstelaars met ijzeren greep elkaar schijnen omvangen te houden. Maan denlang laat nu de beslissing op zich wachten toen liep alles in 4 dagen af 15 Juni bezette Napoleon Charleroi en dacht daardoor de vereeniging van het Pruisische en Engelsche leger verhinderd te hebben. Hij gaf aan maarschalk Neij bevel naar Brussel op te rukken om zoo mogelijk de Engelschen onder Wellington te verrassen, zelf wierp hij zich den 16en Juni op de Pruisen. Bij Ligny kwam het tot een hevigen hardnekkig gevecht. Napoleon had gedacht hier maar een gedeelte van het Pruisische leger te zullen aanti effen, doch hij bemerkte spoedig, dat hij de geheele strijdmacht van Blücher tegenover zich had. Dadelijk zond hij Neij bevel terug te keeren, teneinde de vij and te omsingelen. Neij kwam niet, daar hij bij QuAtre-Bras in gevecht geraakt was met de Hollanders en Nassauërs onder Willem van Oranje. Zoodoende gelukte het Napoleon niet het Pruisische leger te verpletteren. Wel wist hy het een gevoelige nederlaag toe te brengen. Aan Grouchy droeg hij op het te vervolgen in de richting van Luik. Deze verloor echter de voeling met den vijand, zoodat de Pruisen zich wisten terug te trekken op Wavre om van daar uit zich te voegen by Wellington. Deze laatste had stelling genomen bij Water loo, waar Napoleon hem den 18en Juni ’s mid dags 1 uur aanviel. Tegen den avond was Napoleon zoo goed als zeker van de overwinning, toen plotseling de Pruisen op het slagveld ver schenen onder Von Bülow en Blucher en de kans deden keeren. Nu was de slag voer de Franschen onherroepelijk verloren Napoleon had bericht op bericht naar Grouchy gezonden, doch deze had zich hoe langer hoe meer van het slagveld verwyderd in plaats van, zooals altijd Napoleons instructie luidde, te marcheeren in de richting van het kanonge bulder. De slag zou door de Franschen gewon nen zyn, zoo de Pruisen van te voren waren vernietigd. Dit had het geval kunnen zijn, als Neij gekomen was en de omsingeling volbracht had. Neij werd echter bij Quatre-Bras vastge houden. Daarom heeft Napoleon op Sc. Helena gezegd, dat de eer van den veldtocht aan den Prins van Oranje toekwam. Misschien heeft hy zich bij deze woorden wat te veel laten leiden door haat tegen Wellington, zeker is het, dat de tegenstand bij Quatre-Bras niet weinig heeft bijgedragen tot de overwinning bij Waterloo. Wanneer men nu verder bedenkt, dat Wel lington aan den Nederlandschen generaal de Perponcher bevel had gegeven van Quatre-Bras naar Ni velles te trekken, maar deze, hieraan geen gehoor gevend, op eigen verantwoordelijk heid de positie bij QuAtre-Bras bezet heeft ge houden, dan blykt genoegzaam, dat de Hollan ders een belangrijke rol in dezen veldtocht heb ben gespeeld. Eén der belangrijkste onmiddel- lyke gevolgen van den slag voor ons land was, dat het verschoond bleef van eer tweede Fran- sche overheersching. Na een overwinning bij Waterloo zouden ongetwijfeld de Franschen ons land weer zijn binnengetrokken. Zeo was Wa terloo dus de momenteele beslissing voor onze nationale vryheid. En wat het in heeft, zijn nationale vrijheid al of niet te bezitten, hebben de voorgaande maanden ons voldoende geleerd. Levendig kun nen wy ons indenken in den gemoedstoestand van die duizenden Nederlanders, die in angstige spanning afwachten, wat er over hen beslist zou worden, of hun gebied blootgesteld zou wor den aan een inval der vyandeliike legers of niet. Wat een zucht van verlichting zal eraan de harten zyn ontsnapt, toen daar de tijding van de overwinning kwam. Wat zullen de menschen van toen gevoeld hebben bij het uit spreken en aanhooren der namen van de Ne- derlandscha hoofdfiguren uit die kortstondige worsteling: Willem Prins van Oranje, Bernard van Saksen Weimar, de Constant Rebecque, de Per poncher en Chassé. Ook ons staan zij thans nader, daar wy nu diep de groote waarde van den slag bij Water loo beseffen. Onder andere omstandigheden zouden wij misschien veel gejubeld hebben en was wellicht de ernst der herdenking door die opgeschroefde feestvreugde op den achtergrond geraakt, zo< als wij dat twee jaar geleden bij de onafhankelyksfeesten gezien hebben; nu, onder den indruk der ernstige tyden zullen wy min der luidruchtig, doch waardiger Waterloo her denken, in het volle besef, dat wy dit met onze voorvaderen van 100 jaar geleden gemeen heb ben, dat ook wy, als de nood aan de man komt >In bern fen achttsien jier hat plan En men wit sahwet nearne fan To merk mei *n bokseman Togjerre yn ’t span I« 01 hwet siet Tryn do yn ’e myt, Mocht hja net like goed as Pyt As Klas en Sjouk en Gryt? Mem hüne altyd As mem neimiddei yn tsjerke sit Tocht Nynke listich reitsje ’k yit De wirtel wol yn ’t lid Ear *t mem it wit. Mond- en klauwzeer. Van 9 tot 16 Juni hebben zich de vol gende gevallen van mond- en klauwzeer voor gedaan in Noord-Brabant 1 geval te Borkel en Schaft in Zuid-Holland 2 gevallen te Hof van Delft, 1 geval in elk der gemeenten Nood dorp, Kethel, Stompwijk en Zoeterwoude in Utrecht 1 geval te Achttienhoven in Overijsel 1 geval te Denekamp in Limburg 10 gevallen te Wittem, 9 ge vallen in elk der gemeenten Bocholtz en Vaals, 2 gevallen in elk der gemeenten Ubach over Worms, Hulsberg en Gulpen, 1 geval te Herten. De lichting 1915. De miliciens der lichting 1915, die 16 Februari 1.1. onder de wapenen zyn geko men, zijn van de depots der brigades van het wapen der infanterie overgeplaatst bij de reserve-bataljonsder overeenkomstige brigades. Lichting 1916. Het »Stbl.< no. 241 bevat do wet van den 11 den Juni, houdende bijzondere maatregelen met betrekking tot de lichting 1916. De uitbreiding van den landstorm. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wotsontwer- (Ass. Ct.) Een nieuwe truc. Twee onbekende personen stapten Zondag morgen omstreeks 11 uur den grutterswinkel binnen van de maatschappij »De Unie«, aan de Westerstraat te Amsterdam. Zij waren politie-ambtenaren, naar hun zeggen en toon den een gezegeld stuk, om dit aan de winkel houdster te bewijzen. Als reden van hun komst gaven ze op, dat ze belast waren met een onderzoek naar het aanwezige geld in den winkel, daar er veel valsch geld in om loop was. Nadat ze een «onderzoek hadden ingesteld, legden ze beslag op 1 bankbiljet van f 25, Dat Tryntsje do sa onfortocht, Mids op ’e dei by ’t folie Ijocht, Mei mem nei hüs ta mocht Dat wie gjin nocht. Fensels hjar goë forwachting wier Nei alle wille en ’t fol plesier Nei fiks ris fen ’e flier: Nei hüs mei Pier. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam. De ronde nikkelen stniver. De Minister van Financiën brengt in de Staatscourant in herinnering, dat de gelegen heid tot inwisseling der ronde nikkelen stui vers op 1 Juli a.s. wordt gesloten. Tot dezen datum kan men ze aan de kan toren der ontvangers der directe belastingen en accijnsen nog inwisselen tegen andere munt. Aangeteekend wordt nog, dat reeds thans niemand verplicht is, de oude ronde nikkel- munt in betaling aan te nemen. Diefstal uit het Ryksmuseum. In het laatst der vorige week is uit het Rijkamuseum te Amsterdam een medaille met ketting van goud ontvreemd. De medaille vertoont hot Nedorlandsche wapen met stra lenkrans op de keerzijde staat „Het Nederl - Indische Gouvernement aan Bawawaai Kroeng Segari.” De sieraden waren geborgen in een beschadigd bruin lederen étui, waarin een ge perst koperen wapen van Nederland. By'na bevroren. In een brief uit Rotterdam in het „Utr. D.blad” geeft J. F. een welgeslaagde schets van de Maasstad op een dag als verleden week, Dinsdag, de stad bij 90 gr. Fahrenheit Hij vertelt daarbij het volgend accident In één onzer brouwerijen werd Dinsdag een jongen vermist. Men zocht de terreinen af, maar men vond hem niet. De kleine kas werd nagezien, doch die kwam uit, de knaap was er dus niet met geld vandoor. Er werd een boodschap naar het huis den jongen gestuurd, de ouders wisten niets. Dan was Het heele personeel werd aan het zoeken gezet, het zocht op alle verdiepingen. Niets. Er werd gedregd in do brouwketelsniets dan een ouwe schoen. De onrust klom. Een oude baas, die een beklemmend voorgevoel had, dwaalde af in de keldors. Daar meende hij een zwak gekreun te hsoren. Dus toch Hij riep om hulp en mon stroom de toe. Uit dezen kelder komt het, schreide de oude baas. De sleutel was zoek. Sleutels zijn altijd zoek. Toen werd de deur openge stoken. Een ontzettend tafereel. Daar lag de jon gen midden in vele brokken ijs, op ijs, blauw van koude, rillend met saamgetrokken lijf. De ongelukkige knaap had een stukje ijs willen snoepen, de deur was achter hem toe gevallen en hij zou als de hulp niet juist op tijd gekomen was, zyn doodgevroren. Bij negentig graden Fahrenheit. Een strijdbijl opgegraven. Zaterdag werd door den zoon van een land bouwer te Eexloo bij heggen in het veen een prachtige strijdbijl gevonden. Het steenen voorwerp is zoo goed als geheel gaaf en nog zoo glad, alsof het gepolijst was. De lengte bedraagt 14 c M. Op de plaats, waar de steel bevestigd was, is ’n kogelvormige verdikking, waardoor 'n opening gaat met aan beide zij den ’n wijdte van 14 en 17 m.M. Op de snede is het voorwerp 5 c.M., terwijl aan ’t andere eind, boven de verdikking, nog 'n nok uitsteekt. De steel was eveneens nog aanwe zig, doch deze werd uitgetrokken en kon la ter niet teruggevonden worden. fri 9 - f a NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workmn, Demelnmer Oldephaerl en Noordwolde. Bindeloopen en Stavoren.

Friso nl | 1915 | | pagina 1