Hindeloopen en Stavoren. VukmvrlMKh. FLEUR 3IJ ’t WIRE. per ‘te E.G. Lappen f 0.55 Carbonade 0.525 Spek - 0.475 BEKENDMAKING. It pakte raar üt. ZATERDAG 3 JULI 1915. No. 25. 41ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. J I Intu> *1 Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. 1 Forfryske. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0.65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. mededeelen, dat aan L. een ernstig on en haar, toen zij over was geraakt, me- Gedacht werd aan in de buurt liepen Goed ite, drinke en sliepe En oars die Peai gjin bean, En for hjar sisters liet se De kanne en amer stean. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam, Nou lei se swiet te droamen Oer hwet mar hearlik wie, Oer maitiids weelde as alles Skielk yn ’e bloeisel stie. Dan scil se yn ’t lan omdjoeije In kealtsje lyk, sa bij, Se scil hjar dan ris koest’rje Yn ’tsintsje Ijocht en lij. Se scil de fügels hjitte To sjongen ’t heechste liet, De bykes skreppe litte Mei frachten hüningswiet. Dan scil se hjar formeitsje, En giet se earst to gast, Hwent alle nije grienten Krjjt hja dan ek ta kost. Sa lei se swiet to droamen. Do sprong se wip oerein En jowch in gjalp fen langstme Der wier it feintsje, Rein. Hy die de butdoar iepen En nou gjin slean gegrut Roan mei hur nei..,. de slachter, Dy snei de hals hjar üt. Oorlogskrediet. In aansluiting aan het oericht dat spoedig weder zou moeten worden overgegaan tot het aanvragen van ’n buitengewoon oorlogskrediet wordt thans vernomen, dat een daartoe strek kend wetsontwerp naar den Raad van State is gezonden. Het aangevraagde krediet moet 90 millioen bedragen. Gesnapt. Toen Dinsdagmiddag een rijksambtenaar op het station te Gennep een tot vertrek naar Duitschland gereedstaanden trein visiteerde, kwam de omvang van eene zich daarin be vindende vrouw hem wel wat verdacht voor, temeer, daar het uiterlijk er overigens nu niet zoo bijzonder welgedaan uitzag. Hij liet haar derhalve uitstappen en visiteeren, waarbij bleek, dat ze onder hare kleeding tot zelfs in hare onderste onderkleeciing zakjes met meel verborgen had. Toen ze zich ontdekt zag, verklapte ze aan de ambtenaren dat de beide andere zich bij haar in den trein be vindende vrouwen eveneens meel bij zich hadden. Daar de trein zich juist in beweging had gezet, sprong een der ambtenaren op den trein en reed mede tot den uitersten militairen post aan de grens, waar alle treinen voor controle moeten stilhouden. Hier liet de commies de beide vrouwen uitstappen. Ze moesten nu met hun vracht beladen nader hand bleek, dat ze 13, resp. 9^2 k.g. meel onder hare kleeding hadden met hem den drie kilometer langen weg naar het station te voet afleggen, waar ze aan lijfvisitatie wer den onderworpen met het bovengenoemde re sultaat. Ze waren geheel voor smokkelen in gericht en hadden, naar de Telegraafmede deelt, langs haar lichaam op vernufiige wijze overal kleine zakjes voor birging van levens middelen in hare kleeren aangebracht. Het meel werd in beslag genomen en tegen haar proces-verbaal opgemaakt. Aanmerkelijk ver dund, konden ze drie uur later naar hun Vaderland wederkeereu. Nou stiet yn folie simmerpronk, It hiem en hóf, de grside en bou. Mar for hwa ’t net tofreden is Is al dat moaije er samar ou. Hwa ’t al dat moais yn de natür Mei ontofreden each biskoud. Dy sjucht oeral syn eigen bield Dat altyd stimet, snaut en graut. Him jowt it libben noait rjucht skik Dy ’t altyd nei de wolkens rikt Omdat syn winskjen om ’e nocht, Him hieltyd nij fortriet taskikt. Né fleurich op, dat is mar saek, Hjir op üs eintsje libbensbaen, Ek as ’t net wolforoarje ’s hwet Oan dat, hwer ’t neat oan is to dwaen FRISO. Us donkre Poai lei fredich Op ’t lange fearenbêd It stean seis foei hjar léstich, Sa fet wier se en sa sêd. Hja wier oars fris en feardich En geef, en sterk as lear, Hjar greate donkre kyperts Stoareagen maai en kloan De BURGEMEESTER van Workum, brengt ter kennis van de houders van wol in deze gemeente, dat zij hun ten be hoeve van het Leger gmntarde WOL in drogen en goeden toestand moe ten afleveren bij de firma D. TJEERDE alhier, des Maandags, des Woensdags of des Donderdags, gedurende de maand Juli e.k. en wel bij voorkeur in de eerste helft dier maand. De prijs van de wol zal in ver band met de qualiteit van het ar tikel worden bepaald en worden vermeld op een aan den eigenaar af te geven bon. Workum, den 29 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. De BURGEMEESTER van Wor- KUM, Gezien art. 76« der onteigenings wet, Stelt vast de volgende maximum prijzen voor het De prijzen gelden a contant af gehaald aan den winkel. Workum, den 29 Juni 1915. De Burgemeester 'voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. degene die haar bezocht had en haar had la ten drinken. Maandag werd gemeld, dat in het z.g Oostzanerkanaal, onder de gemeente Buiksloot het lijk van een naar schatting 35-jarigen Chinees was opgehaald. Nader meldt men aan de N. R. Crt. dat dit lijk is herkend als dat van den sinds 24 dezer vermisten N. H. J. Whandelsreiziger die woon de in de kinkerstraat te Amsterdam. De man had een Indisch uiterlijk ook was hij door het water opgezet, zoo heeft men het lijk eerst voor dat van een Chinees aangezien. De man stond bekend als een goed zwemmer de handen waren niet gebonden, de voeten ech ter wel. Vermoedelijk moet er niet aan mis daad gedacht worden. Aardbeien. De aardbeiënkweekers zijn tot hiertoe best tevredenalles gaat naar wensch het weer is goed, de. prijzen blijven hoog en de door zending naar de Duitsche markten schijnt weinig vertraging te ondervinden. Het eenige waaraan tot hiertoe de oorlogstoestand in de aardbeiëncampagne kon worden waargenomen, is de aanwezigheid van eenige belastingambte naren, die van eiken wagen, welke op het station komt, een slof door leegstorting onder zoeken naar de aanwezigheid van contrabande onder de vruchten. Tot hiertoe werd echter, zijn we wel ingelicht, niets ontdekt. Dinsdagmiddag begon de markt onrust barend te dalen doordat er te 4 uur slechts enkele spoorwaggoas aanwezig waren. Een extra trein met ledige wagens was onderweg, doch kwam eerst aan nadat de veilingen waren begonnen. Na aankomst stegen de prijzen weder van 18 tot 23 25 ct. p. Kg- Door de expediteurs zijn telegrafisch aan het betrokken ministerie en de directie der H. IJ. S. M. klachten ingediend over het te lang uitblijven der waggons. »Alg. H.« Uit Veenwouden wordt aan de »Berg. Ct.« omtrent de uitvinding van den heer El zinga te Suameer om tegen den wind in te zeilen gemeld, dat een lid van het bestuur van den Bond van Schippersvereenigingen in Friesland met den secretaris van »Schuttevaer« in de gelegenheid zijn gesteld om zich van de waarde der uitvinding te overtuigen, waarbij gebleken moet zijn dat de practische waarde vrijwel gelijk nul is. Een ooievarenpaar te Molkwerum, toonde de vorige week wreede ouders te zijn Van hun vier jongen bleek één minderwaar dig, althans, naar het oordeel der oude vogels niet in staat of bestand, de wederwaardighe den eens ooievaarsleven te dragen. Zij grepen het beestje en droegen het naar eene nabije sloot, waar ze het koelbloedig zegt de »Leeuw. Crt.c verdronken. Schooljongens brachten later het cadavertje weer te voor schijn. De eibers zullen bij hen veel goed te maken hebben. Het feit doet zich vaker voor, ook bij an dere trekvogels. Tot op zekere hoogte zou men het afmaken van zwakke natuurgenooten barmhartigheid kunnen noemen. De ouders deden hier bij voorbaat wat anders een grootere vogekchaar op de laatste vergadering voor den grooten trek misschien zou hebben gedaan. Dierenmoraal, maar toch wel begrijpelijk. Ofschoon niet zoo wreedaardig als boven genoemd paar, wierpen te Hindeloopen ver blijf houdende eibers bij herhaling een vaa hun vier jongen uit het nest. Mond- en klauwzeer. Sedert de vorige opgave d d. 23 Juni j.l. werden gevallen van mond- en klauwzeer ge constateerd in Zuid-Holland 11 gevallen te Stomp- wijk, 5 gevallen te Pijnacker, 4 gevallen te Hof van Delft, 2 gevallen te Berkel en Ro denrijs, 1 geval in elk der gemeenten Zoe- termeer, Vlaardingen-Ambacht, Nieuwerkerk a/d. IJssel, Kethel eu Spaland en Voorscho ten in Overijssel1 geval te Denekamp in Limburg9 gevallen te Vaals, 5 ge vallen te Wittem, 4 gevallen te Ubach over Worms, 2 gevallen te Kerkrade, 1 geval in elk der gemeenten Nieuwenhagen, Wylre en Bocholtz. In de volgende gemeenten werden de maatregelen opgehevenBorkel en Schaft, Maartensdijk, Achttienhoven. Brand in een klooster. Een ontzettende brand brak eergistermid- dag ongeveer 4 uur uit in het Ursulinen- klooster te Sittard. Het gebouw, waarin ziek de klassen der pensionnaires bevinden, ia ge heel een prooi der vlammen geworden. De middelen, waarover de Sittardsche brandweer te beschikken had, bleken vrij primitief alleen het feit, dat de in aanleg zijnde waterleiding reeds goed functionneerde, was oorzaak, dat men het aangrenzende woon huis van notaris van Wessem ken bekenden, alsook den oostelijken vleugel vanlhet klooster. Twee jongens der Sittardsche brandweer njjn van een groote hoogte gevalleneen brak den arm en de ander bekwam hoofdwonden en inwendige kneuzingenzijn toestand is zorgwekkend. Om 7 uur kwam de brandweer van Heer len, die uitstekend werk verrichtte, schen woed ie de brand nog voort. Veel oud pensionaires waren naar Sittard gekomen om in het klooster een gedenkdag te vieren. Het klooster was verzekerd bij een Bel gische maatschappij te Brussel. Moord. Eergisteravond hoorde een werkster, woon achtig in een pand aan den Klaversteeg te Rotterdam, in het portaal van dit kuis een bons, veroorzaakt door een val. Zjj en neer andere vrouwen in dat steegje woonachtig of tijdelijk verblijvende, vonden daarop in] dit portaal liggen een vrouw, bij hen als Bertha bekend. Deze vrouw, die geen woord meer gesproken heeft, veel bloed verloren had en ernstig verwond was in den mond, werd «oo- dra mogelijk naar het ziekenhuis vsrvoerd, doch was hij aankomst aldaar reeds overleden. Waarschijnlijk heeft men haar met geweld een mes in den mond gestoken, waardoor het strottenhoofd is afgesneden. De rechercheur J. F. Pieterse, die van den moord hoorde vertellen, zag kort daarna in de nabijheid van den Klaversteeg, een steegje, dat van de Gedempte Botenloot naar de Eerste Lombardstraat loopt, een man, die aan zijn jas een mes afveegde. In de meening, dat het wel de moordenaar ken zijn, hield hij hem aan en bracht hem naar een politiebureau/ Daar werd in het bezit van den man, die zich noemde J. L., een 23- jarig losse werkman, een groot broodmes met omgebogen punt gevonden. Dit mes en zijn kleeding zijn in beslag genomen tot nader onderzoek. De aangehoudene ontkent den moord ge pleegd te hebben. Duur brood. Geregeld wordt in Limburg het brood mot heele wagonladingen, duizende kilo's psr dag bedragende, de grenzen overgebracht. De bak kers schijnen daarvoor vergunning te hebben. Maar door enkelen hunner wordt daarvan wel eens misbruik gemaakt. Door de douane te St. Pieter was bemerkt, dat de bakker 8. te Maastricht, die een heelen wagen brood over de grenzen bracht, een 100-tal brooden te veel had meegebracht, ’t Waren van die groote dubbele wittebrooden (roggebrood eten de Walen niet, dat is, meenen zij, good voor Een geheimzinnige geschiedenis. Zooals men zich herinneren zal, speelde zich in het laatst der vorige week te ’s Gra- venhage, in een perceel aan de sohiestraat een zonderlinge geschiedenis af. De echtge- noote van den bewoner L. van bedoeld per ceel had n.l. onverwacht bezoek gekregen van een haar onbekende vreuw, die haar was ko men geluk was overkomen deze jobstijding van streek dicijnen toegediend ,had. poging tot vergiftiging en allerhande praatjes. Thans meldt men dat L. door de politie zou zijn aangehouden als verdacht zich te heb ben schuldig gemaakt aan poging tot oplich ting en dat het dienstmeisje eener familie in de Joan Maatsuykerstraat zou zijn aangehou den, als onder verdenking, medeplichtig te zijn aan poging tot vergiftiging Juffrouw L. moet bedoeld dienstmeisje herkend hebben als De BURGEMEESTER der Gemeente Workum; Gelet op een aanschrijving van de Commissaris der Koningin in deze provincie Wijst bij dezen de ingezetenen op het groote belang, dat er in de eerste plaats voor hen zelven in is gelegen, om het uitbreken van brand tengevolge van het broeien van het hooi te voorkomen, en vestigt voorts de aandacht op den inhoud van Art. 158 van het Wet boek van Strafrecht, waarbij ver schillende straffen zijn gesteld te gen hen aan wier schuld, waar onder is te verstaan nalatigheid, achteloosheid, gebrek aan voorzorg, enz., brand is te wijten. Workum, den 1 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd; J. QUARLES VAN UFFORD. V I l-J J l i KISO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Bemelumer Oldephaert en Noord wide.

Friso nl | 1915 | | pagina 1