Hindeloopen en Stavoren. Fryske sprekwirden en sizwizen. ZATERDAG 17 JULI 1915. No. 2T. Binnenlandsch Nieuws. HsteVaargang. neer Oplichting. waarschuwt tegen oplichting bekend, Amsterdam, Londen Immers, een ge- wa- Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Antimilitaristen. Te Amsterdam heeft een 40 tal personen van verschillende politieke en religieuze over tuiging vergaderd, om samen te werken tot een actie, ten doel hebbende ontheffing van den militairen dienst voor allen, die tegen militarisme en nationaal verweer onoverkome lijke gewetensbezwaren hebben. Er werd een voorloopig comité benoemd, bestaande uit ds. P. Eldering, Remonstrantsch predikant te Rotterdam, voorzitter; A. M. v. Schenk Brill, ambtenaar bij de Rijksverzekeringsbank, secretaris; mevrouw Roomans—Timmer, Den Haag, penningmeesteresseA. v. Geelen Wzn., een Vriend van kleinen een ver- Do heer maakte een paar opmer- De een Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0.65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Sommige maatschappijen weten door kunst en vliegwerk hun banden zoo lang mogelijk »in leven« houden. Enkele personen uit het taxibedrijf die we spraken, waren ontstemd over het dikwijls noodeloos rijden en rossen der militaire auto’s. Deze moeten ’t eerst banden hebben, be hoeven niet zoo zuinig te zijn en slijten soms noodeloos banden. Konden er wat meer banden voor ’t particuliere bedrjjf overschieten, danstondenernunietzooveelchauffeurs op straat Een ander wist ons nog mede te deelen dat Amerikaansche wagens, die hier gelost Dit gebeurt in in ambyld. Eettermeitsjen stiet moayer as bilabjen. It is edeler in oar to forbetterjen dan to biskim- pen. Koeken en bokken, hofolle skeelt it Boe- kewrotters wolle wol ris onbileefde ljue wêze. »y ’t hwet wol moat ar mar yntiids bij wêze, sei de boer, do siet er de moarns om healwei fiven oan ’e héls ta yn ’e feart. rüchste spoennen binne er al óf. Hy is net mear sa dom, of bot en rau as er earder wie, (fen in jonge üt ’e ünderste lagen fen ’e folksklasse.) Elke drommel regearret syn moanne. De iene en selde bliuwt altyd net oan’t bistjür, al ho’n greate macht er ek oefenje mei. Elk moat mei syn eigen hüd nei de loaijer. Elk moat syn eigen dwaen en litten forant- wirdzje. JTügels fen ien fear fleane graech togearre. Soarte siket soarte. JToarst dy kwea makkest is in goede sliep in bést ding. Net mei de lilke holle yn-ienen hannelje of opsizze, lit er earst ris in nacht sliepen oer hinne gean. <3Jjinien kin my in fear fen ’t gat bliese. Nimmen kin my ünderskot krye. Ik bin ditsen for myn skildeaskers. CJjin ding mei haast as ilieën fange. Hy most mar yn ’t sop bikoaitsje. Hy moat mei syn hjitholligens mar fen seis ta bidarjen komme. ITv is it oanbarnsel fen ’e poatstrou net wir- dich. Hy doocht for neat goeds. Ik wol myn parren net bitomkje litte. seit de 1 feint dy ’t net dildzje kin dat in oar de ban nen net fen syn faem ouhélds kin. It scil wol hwet bidrage, sei de snider en hy hie de mouwe yn ’t büsgat set. Jild is ’t béste oanlükers-güd. Ek wol om feinten to lokjen by de greate fammen- swerm. Hom ik bjoed net, dan kom ik moarn. Fen in kliemer dy 't noait op *e tiid mei hwet klear komt. K'oarte hoarnen passe nitelige ky. Minsken mei ’n kwea aerd moatte Ijeafst net folie macht hawwe. T .ek en brek by de r.üs fen ’n oar en dy seis foarby sjen. T .Üe as men hat en lye as men net bat, dan is 't ek altyd lij en. Tael fen ljue, dy ’t oppasse dat se altyd alles opmeitsje hwet se fortsjinje. IMan en wiif binne ienmar hja moatte oeral for twa bitelje. JUen seoene him nimme en smyt him yn ’e loft, dat er fen honger stoar ear ’t er wer del kaem. Dy smycht. Pfoait is er in ncüs Under in heabult dea rekke. For de lytse müs bliuwt er saechs in gat*tje. j^fou ha *k it spil op ’o wein, sei de divel en hy kroade in aldwiif. Op moaije biloften wirde gjin kwitansjes jown. Oan meaye biloften hat men faek net folie wissichheid. g-^anhalder wint, sei de faem, do woe se de ^'^beam trochseagje mei ’t spantoa. Hjir heard in telt.'je hy. Der wier ris in faem, dy I hie in feint, dy ’t al mei gauwens oer trouwen bigoun to praten. Der hearde dy faem danich tsjin. Fen trouwen wee hja noch neat witte, dan wier ’t mar better de boel üt to meitsjen. De feint gyng nei hüs en kaem letter net wer by bjar. Mar sa hie hja it oars net bidoeld, hja hie hwet wille fen it loven en bieden ha wold en wol fen plan wést om op it lést by to draeyen. Do ’t de feint sa gau beredt wie spiet it hjar dat se him oustegere hie, en se mimere der oer om it wer oan to krijen. Op in kear seach se him op ’e wei oankommen en hja gyng buten dear mei in spantoudat sloech se om in beamstamme en mei yn elke hén in ein fen ’t tou bigoun se de beam dér tige ful mei to rossen. «Hwet seil er neu ütbeefd wirde?» frege de feint. »Ik wol de beam troch seagje mei it spantou.»Nou, da; scoe *k mar oerjaen, dat rêdst doch net. »Oerjaen sei hja do, »né hear I ik siz altydoanhélder wint.» Do waerd de feint yndachtich en hy tochte 8en ziJ re°llt wedervaren aan hetgeen in dat koe wrachtich wol ia wink for mv wéze’ het adres gevraagd wordt. Aleemeene dienst plicht is vrijwel doodgezwegen blijkbaar heeft men terwille van den vrede tussehen de partijen bij enkele waarvan hiertegen groote bezwaren bestaan, deze zaak nu niet in den breede willen bespreken. Van algemeene oefenplicht wordt in de stukken wel iets gezegd maar het wets ontwerp is zeker geen antwoord op het adres. De onderteekenaars daarvan meenen, dat de geringe hoeveelheid ingevolge het ontwerp te oefenen mannen ons niet afdoende kan helpen aan wat beoogd wordt n.l. een krach tige reserve, welke dienen kan om, wanneer ons land in den oorlog betrokken mocht wor den en het tot een treffen komt, de verliezen aan te vullen die dan zullen worden geleden. Zulk een reserve moet gereed staan, niet over eenige jaren als dit wetsontwerp zal hebben doorgewerkt, doch over eenige maanden. Om die reden is het Comité voornemens te blijven aandringen op spoedige invoering van algemeene oefenplicht. Men acht daartoe de vrijwillige landstorm- afdeelingen de geschikte kernen, zooals de minister zelf ook reeds in een vorig Kamer stuk te kennen gaf. Natuurlijk zal de oefening moeten geschieden volgens een bepaald sy steem, plaatselijk onder deskundige instruc teurs, waartoe dan evenwel medewerking van hoogerhand en werkelijk deskundige leiding een dringende eisch is. Chantage. De sHaagsohe Ct.« maakt melding van een geval van ergerlijke chantage, dat zich dezer dagen in de residentie voordeed. Een aanzienlijke Hagenaar ontmoette paar aardige kinderen. als hij is, knoopte hij onwillekeurig praatje met hen aan, toen de moeder scheen. kingen tegen haar over haar kleuters, moeder, die scheen te bemerken, dat zij voornaam heer voor zich had, vroeg dezen zoo vriendelijk te zijn, aan haar te denken, I wanneer een zijner kennissen kamers noodig had, daar zij appartementen disponibel had. Toevallig had de heer een vriend, die hem had verzocht naar kamers voor hem uit te i zien. Zij begaven zich alzoo naar de woning i.c., waar hij de kamers zag en zijn adtes opgaf, om vervolgens weer te vertrekken. Na een of twee dagen ontving hij tot zijn groote ontsteltenis een schrijven van den echt genoot der vrouw, waarin deze mededeelde, dat hij van het bezoek van den heer aan zijn vrouw op de hoogte was gekomen en »hem zou betrekken in een echtscheidings procedure.» De heer, in stede van dadelijk flink op te treden, liet merken dat hij onder den indruk kwam van de bedreigingen, door het individu geuit. Zooals te voorzien was, werd diens bruta liteit door de vreesachtigheid van den heer aangewakkerd. Een zijner handlangers zocht hem eens op en uitte op driesten toon drei gementen, die hij, naar hij zei, zou ten uit voer brengen tenzij de heer hem een ze ker bedrag ter hand stelde. Met behulp van een vriend en een oud- politieman werd den schurk op krachtige wijze aan ’t verstand gebracht dat chantage strafbaar was, waarna men niets meer van de zaak hoorde. leeraar M. staathuishoudkunde en statis tiek, Utrecht; ds. J. W. Kruyt, voorzitter van den B. v. C.S. te Gennepds. B. de Ligt te Nunenprof. dr. J. v. Rees te Hil versum mej. A. v. d. Vlies (Enka) te Schie dam, en mevr. C. G. de Vos te Amsterdam. Dit comité zal trachten zich in verbinding te stellen met verschillende organisaties en groepen politiek, maatschappelijk en godsdien stig gebied. Algemeene Oefenplicht. Blijkens een mededeeling, welke de Nieuwe Crt.« ontving zijn de 22 heeren, die ’t be kende adres over algemeene oefenplicht zon den, niet tevreden met het landstormontwerp. Noch in het Voorloopig Verslag der Kamer noch in de memorie van Antwoord is zeg- wrachtich wol ia wiak for a>y wêze’ het adres gevraagd wordt. Algemeene dienst- t had verzocht naar kamers voor hem uit te doch de vraag overtreft zoodanig het aanbod, dat er thans reeds in vele bedrijven gebrek is aan banden. Mon heeft de bestaande fabrieken reeds zooveel mogelijk uitgebreid. Thans is men aan het maximum-productievermogen gekomen De bandennood zal dus nu de voorraad opge reden is met den dag toenemen. De aflevering aan particulieren geschiedt eerst dan, nadat er voldoende voor de mili taire autoriteiten is vervaardigd. Voor de particuliere eigenaren van auto’s is het zeer moeilijk aan banden te geraken. Wat het huurauto bedrijf te Amsterdam betreft, nijpt de bandennood reeds sterk. Een maatschappij te Amsterdam heeft reeds twee derde van haar aantal voertuigen in de garage moeten opbergen. En wat nog erger is, een gedeelte van het rijdend- en garage- personeel wordt hierdoor in hun bestaan ge troffen. Andere maatschappijen, die nog ban den voorradig hadden, zijn langzamerhand VIL j^lds ljue moatte it fen ’e tafel helje. Aide ljue moatte goed its. Ek seit men wol Aide ljue moatte ’t mei de tosken helje. A He bigjin is swier, sei de dief en hy stiel De prijs der Advertentiën is van 15 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bjj abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nyverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam. Dan moast ik it noch al ris mei hjar probearje- Dat die er en hja waerden in pear. I>ong fol, hert rom. In goed forsjoene büse is in goed middel om it gemoed bliid te hélden. I>lüzest in bonke op dan kinst tsjin in houn rinne. (Mar ast’ de loop tsjin ’e houn winne scilste, dat is in oare fraeci.) _K.ieders binne gjin diecers. Ljue dy ’t rynsk mei goede rie omslaene steane wol ris fen fjierren as it op helpen oankomt. Hedsume ljue, dér is dwaen mei to hawwen, sei de man, do 't syn wiif hjar himd in ’e lommert forset hie om oan drank to kommen. W. D. forteltIn man, en dy syn wiif mochten beide graech in slok, mar hja koene faek gjin drip krije om ’e krapte fen ’t büsjild. Sa siet de man wer allinne yn ’e hüs. Syn wiif wie krektsa de doar ütroun en hy jeuzele yn him seis; »Hwet scoe ’k minlike graech it hert ris kjel meitsje wolle. »It is al biroerd dat min de sinten altyd sa krap hatmar hwer komt it fen As ik in stür yn ’e büse ha, dan ha ’k for ’n dübeltsje toast.» Der kaem it wiif wer yn ’e hüs en sette ’n flesse mei drank op tafel. »Ho diveker bist der oan komd »Ja«, sei hja, »ik hie noch in himd yn ’e kast, dat ha ’k yn ’e lommert brocht en nou koe ik hwet keapje. Det himd der red ik my wol in poaske buten.» »Nou, nou l« sei de man, redsume ljue dér is dwaen mei to hawwen, dat moat sein wirde.» *S$a ryk as de keizer neaken op ’e dyk dus earm. Ja^tourein makket wiet. Wol safolle sizze as»Folle lytskes meitsje meielkoar ien greaten. □To Keulen skrobje se de strjitten mei alde- kloanje. Aldekloanje forbastering fen Eau de Cologne. To Keulen skrobbet men de strjitten mei Keulsk wetter. □T war is viif is tsien, nul ik héld er ien, sei de skoenmakker, en do sei de feintAstou fen nul ien hélde kinste, héld dat dan ek mar, en hy smiet de baes it smarselkantsje nei de k°P- Ule sei, do ’t er syn jongen seach»Biroerd bislein.» Ek wirdt er wol sein. Dit liket neat to moai, sei de üle, do ’t er syn jongen biseach. UL twa muien sprekke en mar ien hawwe. Op dübelhertigen dy ’t hjar wiere miening efterbaks hélde. VtT'aerd de sé net biboud, it Ian koe net bi steen. As de sé net bifearn waerd scee men op ’t lan gebrek krjje. Wost’ dyn hynder de stirt ütluke, dan maast der dit forstan by brukeDatst’ ’t dochste hier for hier, en net yn iens, dan mist it fier. Y"n October ite de ky mei viif bekken. Se fortraepje dan, omt de groun weak is, mear gêrs as se opfrette. Fryslén melke se de ky alle uren. (Aer- dichheidtsje. FRISO. zijn, blijkt wel uit het fait, dat zij beschikken over tal van handlangers, soms met werke lijk goede namen en die verschillende posi ties bekleeden, welke zij nu en dan voor hun praktijken gebruiken. Deze vriendenclub» drijft even buiten Den Haag een soort makelaarskantoor, met een zeer schoon klinkenden naam. Een verassing. Door den arbeider H. te Zwaagwesteinde was een geit gekocht. Slechts kort mocht hij zich in het bezit verheugen de geit stierf. Voor de laatste spaarcenten werd opnieuw een arbeiders-koe gekocht. Doch deze geit maakte het al even kort. De geiten dood, de centen op. Maar zie, H komt den volgenden morgen in zyn hok en vindt er een springle vende geit, met een briefje met goede won* schen van den onbekenden gever om den hals. Gevaarlijke spotternij. Door een persoon uit het Duitshe grensdorp Kessel werden per fiets eenige levensmiddelen waaronder circa 15 pond meel, in den omtrek van Hejjen (N.L uitgevoerd. Toen hij meen de de grens over te zyn, had deze sinjeur nog de brutaliteit, zij het dan ook op aan zienlijken afstand, de grenswacht te bespot ten. De man bevond zich evenwel nog op Nederlandsch gebied, weshalve, naar men ons mededeelt, de grenswacht, toen hij aan de sommatie geen gevolg gaf, circa 15 schoten op hem loste, waardoor de fiets werd getrof fen en een kogel zelfs door zyn kleeding ging De man wist nog ongedeerd de grens te be reiken, doch zal het bespotten onzer soldaten voor ’t vervolg wel verleerd hebben, zoo zegt de T e 1. Gebrek aan autobanden. »De Tel.» schrijft Er heerscht gebrek aan automobielbanden in ons land. De weinige bandenfabrieken kunnen het werk niet op. Gebrek aan grond stof heerscht er niet, doch men mist do ge legenheid, in de groeiende behoefte te voor zien. De fabrieken vervaardigen natuurlijk in de eerste plaats voor het leger. De particu liere orders worden in volgorde uitgevoerd, door haar voorraad heengeraakt, en moeten successievelijk eveneens de wagens van de straat af nemen, ’t Is zoo sterk, dat, wan- een wagen voor z’n tijd de garage be reikt, de directeur en het personeel *t eerst naar de banden kijken. r - „o_ro sprongen band kan oorzaak zijn, dat de door de gebroeders 8., bij vele Hagenaars gen binnen blijft en de chauffeur er de on- die zich met enkele individuen te aangename gevolgen van ondervindt. Amsterdam, Londen en Parijs in verbinding hebben gesteld. Enkele maanden geleden was een jong- mensch, zoon van zeer gefortuneerde ouders, een belangrijke som gelds kwijt geraakt aan deze heeren, naar aanleiding van een nosit plaats gehad hebbenden diamant verkoop. Sedert dien echter hebben de heeren 8., daarbij terzijde gestaan door een zekeren B. en een mr. F., het jongmensch voortdurend tot een hunner meest geziene vrienden» ge rekend, met het gevolg, dat zij kans hebben gezien, hem voor een bedrag van f 36 000 af te zetten. Verschillende andere personen, met wie het jongmensch omgang had, zijn worden, hun banden missen, mede de dupe geworden van deze roofvogels. Engeland, dat zelf maar al te sterk banden Dat deze heeren «mannen van het vak» voor zijn militaire auto’s behoeft. I F 4. BtM UC ItMHfc Juuauuuuu en ny loente l f»”“ "tl nvwxmiou aau Uülgrcu ui NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workmn, Oemelumer Oldephaerl en Noordwolde. [n

Friso nl | 1915 | | pagina 1