■i B Hindeloopen en Stavoren. Wer ien for ’e kelder. 41ste Jaargang SATERDAG 31 JULI 1915< No. 29. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. FRISO. Borger folge. spoatsjes breid dy die hwet se earst onthjit Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Myn foerman brocht it oan’e praat. Hy lükce 'm yn ’e hoed En wiisde op ’t slot. „As 't mines waerd Dan wier ik üt ’e need, Dan ried ik jou de léste keer Dan hoechde en dan woe ’k net maar. Ik sis tsjin elkenien, ’t is mis, It liket goed en bést, Mar as ’t akkoard earst sletten is Dan sit men mürrefêst. Hja dwaene dan nei hjar bigear, Seis hat men neat to sizzen mear. Men smiet de doarren iepen gau; Wêz wolkom ed’le hear 1 Wij wachten al ’n skoft op jou En ha jou stoel al klear. Dau fiers’ sa lang al hearskippy Nou biin’ wij dan ris baes oer d i 1< Do krig’ de rover koart en goed Syn fonnis nei Lén’s wet, Waerd stevich boeid oan hén en foet En yn de kelder set. Earst ha se noch ut dol plesier Him negere as in moarmeldier. Dit blad verschynt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0.65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Hjir net fier ou, der leit in lén Da ’k jister troch wést ha. Fen ’t paed ou oan *e lofterhén Seach *k der in stins of sa, Mar dy *t in boufal hjitte koe, En der 'k nou fen fortelle woe. In rike graef, fol galle en niid For telde er hjir oan ta Bigroef der yn ’e oerélde tiid Dy skatten, wol men ha. Dy kearel hjitte graef van Wier, Mar *t wier nin minske, it wie in dier Mei *t reau fleach nachts en deis dy graef De helle krite roun. En stelle died er as in raef Al hwet er gaedliks foun, Dat helle er binnen, los of fêst, En sleepte it yn syn roversnêst. En as er nei sa ’n uttocht wer Toplak wier yn ’e stins, Hij wist gjin sterfling krige ’m der Dan naem er rêstich lins Syn stins wier wol sa ’n sterk gebou De kügels sprongen dér op ou. Sa sette er altyd jier oan jier Mar foart, en teistre ’t lén, Hg kaem dêr ’t hwet te heljen wier En brocht dêr moart en bran. Mar ’t krukje giet, nei ’t wetwird sprekt, Sa lang yn ’t wetter dat it brêkt. De man, dy ’t do hjir grytman wier Die dit spul rare sear. Hg hélde mei syn hearen rie. Misskien wol tweintich kear Mar al ho fyntsjes men ’t belei Men wie der glêd forlegen mei. Krekt hien’ se do om tsjoondery, In heel éld tsjoenster snapt, En yn in kelder tichte by It grytenijhfis klapt Aid Hantsje-om seach al nei hjar ét. Hja waerd for him in bonkje bét. „Hark, hearen 1” sei ’t aldwyfke „lit Mij stappe en dan meitse ik Dat ridlik gau dy graef hjir sit.” Hwet wie de Rie op *t skik, Men joech ’t aid wiif in frybrief mei Dêr kipe in goudstik ünder wei. Wier dit wol hwet in frjemd gefal, Och, Hantsje ’s folk is blyn, It sloech, ek lyk as nou nog al Hjar eigen glêzen yn. En Knollej Sekuer En as er honger krige, ei nou, De beul snie deabidaerd Him lid for lid fen ’t liehem ou, Dat dan him foarset waerd. Krekt op ’e njuggenstiende dei Do wie de graef al op en wei. Hy hat him seis mei hud en hier Bihimle op dy menear, En letter hie nin minske of dier Wer lest fen dy mynhear. Dy kelder is der yet net wei Dy bleau biwarre ont hjoed de dei. My tinkt wol dat dy kelder yet In bulte nut dwaen koe. Ik ha ’t op guds forsjoen. dy ’t ik In plak deryn jaen woe. Ik gun us marseejees dat ta Fjildwachters woe ’k der ek wol ha.< Pas hie de foerman my dit sein Der mette us ien, dy sei »Jy ha gjin Ijochten oan ’e wein, Dat ’s beet, unthald jou dei!« Hwet kjel waerd der de foerman fan Dat wie wer sa ’n polysjeman. Mar hwa der oait op los gie, woun Ornaris gjin rom fjild. Hwent, sa ’t men seit, in boaze houn Biwarret der it jild, In houn, dy *t alles fyn toskoert En longert seis op minskebloed. Fêst komt der om ’e njuggen jier In bleekwyt skimerljocht, Dan hat in bok, mei pikswart hier, Op 't jild dêr ’t folste rjucht. Dy ’t dan sa’n bok mar hat, dy kin De bit mar helje en kryt neat tsjin. Dy moat dêr komme op aldjiers-nacht, Krekt op 'e kop ou as De toerklok hingstemiddei slacht Oars komt er net to pas. En mannich-ien sa foar en nei Dy ’t dat ris weage, mar, o sei I Acht net to licht der boazen list, Is oan sa ’n bok mar ién, Mar ien wyt herke, pak dy is ’tl En sa is ’t mei him dien. Der sinde nimmen op en sa Gyng men dan ek nei gichem ta. Hwet my oangiet, ik siz altyd Ik yt mei rike lie Mar leaf«t gjin brommen, omt men wyt Ho *t dat yen meast forgie. Se smite, es se earst it emskot ha De stiennsn yen allinhe ta> tijdvak ter Secretarie moeten wor den afgehaald op Zaterdag 7 in de gewone kan tooruren van 91 en 35. Op dien dag bestaat uitsluitend gelegenheid tot inlevering van de broodkaarten over het afgeloopen tijdvak. Voor het verkrijgen van brood gedurende de daaropvolgende veer tien dagen moet evenzoo worden gehandeld. Zij, die daaraan niet de hand hou den worden niet eerder dan na afloop van een 14-daagsch tijdvak in de gelegenheid gesteld ongebuild tarwebrood te krijgen. Workum, den 30 Juli 1915. De Burgemeester 'voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Né, ’t skreppen om in wiif mei jild. ’t Gepiel mei lottery, Al soks, dêr wint men meast gjin fjild Of folie segen by. Seis oanpakke en der sunich léns, Dan hat men noch de measte kéns. iwet se earst onthjitten hie. Foroare yn in pód kroep hja Do nei de stins en dêr Foun se yn ’e mürre in skoer en sa Kaem Bokke binnen, hjear I Do nei de hyngstestél en dêr Foroare se yn de skimmel wer. Dy grouwe jonge skimmel wie Al meast it hynsder dat De graef as hij in stroopjacht die Biride woe apart. En de oare moarns for dage en dou Spreng hy op *t hynsder en stiek ou Mar sjüch de skimmel joech dy moarn Om stjtiren süvtr neat. De graef loek ’t kfterstring stiif oan Hap boeide rjucitsforkeard. Ho mear de graef al röp fen hou, To hirder stiek syn skimmel ou. It hynsder naem de koartste wei, Strielrjucht oan op nei stêd, En fleach, it fjür dat fonke er nei De graef trille as in blêd Sa bleau dat foar de poarte stean En weard de graef de stêd oanbean. gemeente kwam voor enkele maanden de be trekking van secretaris vacant en onder de sollicitanten was ook een der gemeenteraads leden, wiens zaken als bierbrouwer niet al te best marcheerden en die het daarom wel ge schikt vond om benoemd te worden in deze betrekking, die met duizend gulden per jaar wordt gesalarieerd. Door zijn mederaadsleden vóór te praten dat hij ’t werk ter secretarie (waarbij de afgetreden titularis werd gead sisteerd door een ambtenaar en een volontair) best heelemaal alleen zou kunnen opknappen wanneer hy benoemd werd en door ’t werken van een invloedrijk familielid, werd hij voor de functie aangewezen met zes van de elf stemmen, by welke aanwijzing hij zich niet ontzag om op zich zelf zyn stem uit te brengen. Door deze benoeming wordt de bevolking van Nederweert in heftige beroering gehou den men weet algemeen dat de nieuwe func- tionnaris van gemeentezaken vrijwel absoluut geen verstand heeft; ook bovendien is men niet zeer op hem gesteld. *t Gevolg van de benoeming is al geweest, dat de burgemeester een niet zeer krachtige persoonlijkheid, die ’t niet aan wil en niet aan durft om, bijge staan door den nieuwen secretaris, de gemeen tezaken te behandelen, met ingang van 1 Sep tember ontslag heeft gevraagd. Verder heeft een der wethouders, die niet de risico wil loopen om, bij afwezigheid van den burge meester, met den nieuwen secretaris te moe ten samen werken, te kennen gegeven, dat hg niet voor een herbenoeming in aanmerking Uitvoer van aardappelen. De Staateert. bevat een Kon. besluit tot intrekking van de tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van aardappelen. De grenzen zijn dus weer gesloten voor den aardappelenuitvoer. Geïnterneerden. Naar de Limb. Koerier meldt, zal eerstdaags te Heerlen een aantal geïnterneer den uit de verschillende regeeringskampen, die in het burgerleven als mijnwerker werk zaam waren, in de mijnen worden werkzaam gesteld. Natuurlijk onder bewaking, en het werken geschiedt van den kant der geïnter neerden geheel vrijwillig, Het V a d. meldt nog, dat te Heerlen en te Kerkrade drie interneeringskampen worden opgericht, waar voorloopig een 200 man zul len worden ondergebracht. Een gemeentesecretaris. Men schrijft aan het «H.bldc. Het blijkt meer en meer dat het toch wel wenschelijk zou zyn, eenige wijziging te bren gen in de wettelijke bepalingen, regelende de benoembaarheid tot gemeentesecretaris, opdat men eenigen waarborg krijgt, dat niet geheel ongeschikten benoemd worden, en gevallen, zooals er zich nu weer een opdoet in de Lim- burgsohe gemeente Nederweert, niet meer kunnen voorkomen. In die, ongeveer 6000 inwoners tellende De BURGEMEESTER van Workum, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat van af Maandag 9 Augustus e.l<. ook Ongetmild Tar webrood verkrijgbaar wordt gesteld bij den bakker J. S. DE SWART alhier. Voorts brengt hij onder de aan dacht van belanghebbenden, dat de aanvragen ter bekoming van brood kaarten, kosteloos ter Secretarie verkrijgbaar zijn en aldaar voor het verkrijgen van brood in het tijdvak van 7—-21 Augustus e.k., op Donderdag, den fl» Augustus, vóór £5 uur ’h nam. bezorgd moeten zijn, ter wijl de broodkaarten voor genoemd Tot plaatsing vau adv. en reclames voor Handel, Nyverheid en De prijs der Advertentiën is van 15 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangryk lager. Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam. wil komen. En eindelijk hebben de ambte naar en de volontair ter secretarie beiden hun ontslag genomen, zoodat de nieuwe titu laris alleen op het raadhuis zit, ter beharti ging van de gemeentebelangen, waarvan hij niet op de hoogte is. De inwoners van Nederweert wachten nu met groote belangstelling den verderen loop der gebeurtenissen af en velen onder hen zien het hoofdschuddend aan dat in dezen tijd nu er vooral bij da uitvoering der sociale wetten aan de kennis van de gemeente-secre- taris zulke hooge eischen gesteld worden, iemand die deze kennis niet bezit, tot deze betrekking wordt benoemd. Levensmoede. Een der in Gaasterland geïnterneerden, de Waal Delacroix, liep den laatsten tijd meestal alleen rond. Zyn makkers zeiden wel, dat zyn verstand eenigszins verbysterd was. Vrijdag middag vond men hem, zoo meldt de B a 1 k- s t e r C r t., op den hoek van den Trop- homsterweg en den weg naar Balk in een boschje met opengesneden buik. De wonde was door hemzelf toegebracht. Dokter Hat ting, spoedig te hulp geroepen, verbond de wonde, die z. i. niet levensgevaarlijk was. De patiënt is verder onder behandeling van den militairen dokter gesteld. Vreemde woorden. Dat Fransch ook altyd! Dat maakt een kapper tot ooiffAur en een kleermaker tot tailleur Komt men te Akkerwoudsterbroek, dan kan men boven de deur van den dorps- smid lezen, dat men te doen heeft met een Gedeponeerd hoefsmid». Misschien is hij ook nog wel gediplomeerd. Gauwdieven. Op de boerderij van Blokhuis te Diemen kwamen, zoo deelt het Hbl. mee, drie per sonen per rijwiel. De bewoners niet thuis vindende, spraken zij met den knecht, die zich op het erf bevond. Terwijl de een hem bezig hield over den verkoop van mest om daardoor zijn aandacht af te leiden, wisten de beide anderen het huis binnen te dringen en zich meester te maken van een bedrag van circa f 1500, dat zich in een kast bevond, waarna zij zich uit de voeten maakten, na eerst door een fluitje hun derden medeplich- tign te hebben gewaarschuwd. Van de daders is nog geen spoor gevonden. Het onrustige geweten Een 70-jarige inwoner van Tholen, die circa 50 jaren geleden als soldaat in garni zoen te Middelburg lag, ontving dezer dagen een brief met een bedrag van acht gulden ingesloten. Het merkwaardig epistel luidde „Vriend V. 1 Uw zal van deze inhoud wel staan zien, daar uw indertijd in Middelburg in dienst waart, heb ik eens een gulden van uw ontvreemd uit uwe blikke doos die van uw vader was gezonden en daar dit myn ziel bezwaart, moet ik dit eenig ter mate goed make en wil ik dit ook doen met het uw vier dubbel weeder te geven, hopende, dat het myn ziel verlichting geven zal en kan het zijn uw tot een zegen.” Steenkolen. In de afgeloopen week werden door 12 stoomschepen nit Engelsche en Sohotsohe ha vens 127,719,250 kilogram steenkolen langs hei Noordzeekanaal ingevoerd tegen 11,393,750 kilogrammen in de daaraan voorafgaande week. Bovendien werd door één stoomschip nog 9,298,000 kilogrammen uit Amerika ingevoerd Oplichting. Te Rotterdam zyn aangehouden de 21-ja rige O. C. en een gewezen 26 jarige dienst bode, die in een hotel hun intrek hadden ge nomen onder den naam van den heer en Me vrouw mr. A. A. van der V.. Op een ad vertentie, door O. O. geplaatst, kwam hij in aanraking met zekeren H H. L., een bewo ner van den Hilledijk. Dezen man werd voor gespiegeld, dat bij geplaatst zou kunnen wor den in een filiaal van de Koninklijke Ned. Sigarenfabriek te Amsterdam, waarvan de zich noemende mr. A. A, van der V., voor gaf directeur te zijn en welk filiaal gevestigd zou worden op den Binnenweg. Maar hij moest f 200 borg stellen. Na eenige go- I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordwoide.

Friso nl | 1915 | | pagina 1