De minske en it boek. Ilindeloopen en Stavoren. No. 31. ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1915< 41ste Jaargang Binnenlandsch Nieuws. In ons schen dus for aerdichheid, dat wirket op üs forbiel- <“~Z. -- --J T- j.. 1..JJX--- lik libben op~ en set der syn ouprintsel ynj syn sei ütkomme ynde menier fen dwaen him seis, bigiet to forarbeidsjen en yn“dieden c— -- it soms yn *e macht hat om in minske al heel I I Uitgave van T. QAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0.65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Meer bouwland 1 De Groningsche »Volkscourant< schrijft: Als er door Gods goedheid een einde ge komen is aan den oorlog, en de vlammen van den wereldbrand gebluscht zullen zijn, dan zal ons volk er o.a. ook uit geleerd hebben, dat wij meer bouwland moeten hebben. Van de 100 hectare is in Nederland slechts 27 hectare bouwland, dus ruim een vierde deel, terwijl 36 hectare weiland zijn, eigen land wordt dan ook lang geen koren Het ontbrekende moesten Rusland, de Vereenigde Staten of de uitvoering belast, er een of wol ta it tsjoede. Foarbylden binne hjir for ’t gripen. Genoeh jonge minsken dy it altyd op yn boeken sieten, dy skreauwen oer alle like avontürlikheden binne er ta komt om in avontürlik libbenspaed te kiezen. Wifsinnige, forkearde boeken brochten Klaes Boes, nei ’ter seis for de rjuchter sei, ta de skrikelyke misdied dy ’t de kldere lêzers noch wol klear heugje scil. Ja, net allinne inkele persoenen, mar in great part fen it folk is soms troch de boeken bire- gearre en op in bipaeld doel oansjasse. Lokkige mar ek treurige skiednissen kin in boek soms towei bringe, sadwaende. Hünderten fen boeken komme der jierliks yn ‘t lecht, mar inkelen der fen dy ‘t algemien weardeare en sadwaende troch in boel kocht wirde. De measte boeken krije in stille dea en ek güds sykje sonder folie pehei to meitsjen stil hjar paed, krekt as in hopen minsken dogge. Se binne er en dwaen hjar nut sunder dat men folie oer hjarren praet. Mar dit soarte boeken is lang do minste net. Under it bytsje lêzers dy ‘t goed forstaene en niefiele, kinne dizze moer vorgeet’ne dan verheerne in boel nut dwaen on fen woldiedige ynfloed wêze. Der tsjinoer mei elk boek dat in boel lézen wirdt, noch net it heeohste of earste plak op ‘e boekemerk vnnimme. Ek al wer sa ‘t It yn de minskewr&ld stiet, der is de meast forhearlikste ek altyd noch net de béste. Mar it is in gelok to sjen ho ‘t in bipaeld goed boek fier om him hinne syn segen fors- praet, fen folie in freon is en praet tsjin syn Ilttr lyk M ia wiere freon syn freon oansprekt heid. Mar de ynfloed fen de boeken dy ’t dan üt aerdichheid lezen wirde is meast greater op *o lezer, dan dy fen de boeken dy ’t de wit- tenskiplikens opfiere moatte, de lear- of fak- boeken. Dat boek dat wy net bipaeld hoeche to lezen, dus for aerdichheid, dat wirket op üs forbid ding, op üs gemoed. It siket üs biditsen yner- lik libben op en set der syn ouprintsel yn, syn ‘doel en foarstelling. En letter scil dat ouprint- i by de lêzer, as dy de' yndrukken en foarstellingen fen him seis, bigiet to forarbeidsjen en yn dieden om to setten. Der is wol biweard, dat ien boek it soms yn *e macht hat om in minske al heel vn bislach to nimmen, him gelokkich of ünge- lokkieh to meitsjen, him to stypjen ta it goede sjoede. binne hjir for ’t gripen. ’e noas boeken'sieten, dy skreauwen oer alle moog- De prijs der Advertentiën is van 15 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam. zich nog te elfder ure van „de dwaling zijns weegs". Nu zou ’t ten derde male wezen. De bruiloft was reeds aangericht, de krente- stoeten stonden reeds op tafel en bruidje prijk te in haar hoogsten luister. Eén kleinigheid ontbrak nog aan ’t geheelde bruidegom bleef weer absent. Maar hij zond toch nog fatsoen lijk een briefje met den welgemeenden raad, „neem maar een ander". Doch bruidje heeft niets te „nemen". Leeljjk te pas gekomen. Zondagnacht viel een Rijnschipper te Rot terdam uit het raam van een woning ann de Posthoornsteeg. Hij werd met gebroken been opgenomen en naar het ziekenhuis gebracht. Later kwam de bewoonster van het perceel, die tijdens het ongeval niet thuis was, tot de ontdekking dat er by haar ongeveer f 15 eenige vreemde munten en een lommerdbrief je ontvreemd was, en toen daarna de politie den schipper in het ziekenhuis ging fouilieeren vond zij het gestolene op hem. ’t Wemelt van visschen langs de zee weringen van Texel. Met hengels vangt men pietermannen en ook makreelen. De laatst genoemde visschen azen op bliekjes, die in groote hoeveelheden door de grootere visschen achtervolgd worden en dan wel als zilverstuk jes opspatten. Met verschillende netten tracht men de makreelen te vangen en de moeite wordt voor velen schitterend beloond, want nooit te voren heeft men zulke groote scho len van deze mooie visschen gezien als nu het geval is. Deze onverwachte visschery brengt vele kijkers bijeen, niet alleen van het eiland, maar ook van elders. In één trek haalde men 2200 makreelen aan den wal. Die konden lang niet allemaal in den zak, waarom men ze met beugelnet- ten uit den cirkel moest scheppen. Alleen deze voorraad was reeds f 80 waard en ver scheidene trekken kunnen in een getij ge maakt worden. De politie te Delft maakte procesver baal op tegen een 9-jarig knaapje, dat reeds ontelbare malen diefstal pleegde hij winke liers. Hij vroeg een boterham of drinken en maakte van de gelegenheid, dat hij even al leen was gebruik om iets te stelen. De vo rige week stal hij bij den rijwielhandelaar F. in de Choorstraat eenige electrische lantaarns, een electrische bel, een stel pedalen en an dere rijwiel-onderdooien. Maandagmiddag ont vreemdde hij eerst een koper gewicht by een winkelier aan de Brabantsche Turfmarkt, doch liet dat door kameraadjes terugbrengen, met het oog op de belooningl en nam daar na bij een gasfitter een tang weg, welke hij bij een anderen winkelier te koop aanbood. Het slot zal de tuchtschool wel zijn voor dit ventje. Naar »de Tel.< verneemt, hebben de laatste vyf maanden van 1914, de eerste van den oorlogstoestand, de gemeentelijke schat kist van Amsterdam ruim één millioen gul den gekost. Een belangrijke diefstal, f 45000 ontvreemd. Gisternacht voor half één hebben dieven zich door uitzaging van een paneel uit een deur toegang verschaft tot een villa bij het station te De Bilt. Zij hebben een brandkast geopend en daaruit f 45000 aan bankbiljeten en munten genomen. De politie stelt een uit gebreid onderzoek in, gebruik makend van po litiehonden. Vergiftiging van honden. Gedurende de laatste weken zyn te Almelo niet minder dan een vijftigtal honden, waar onder kostbare exemplaren, gedood, doordat kwaadwilligen op groote schaal strychnine voor de dieren hebben gestrooid. De misda digers, die aan deze vergiftiging schuldig zyn, zyn nog niet ontdekt. Onweer. Eergistermorgen heeft het boven de pro vincie Groningen hevig geonweerd. Te Niekerk is de groote boerderij van den heer P. Westers getroffen, en behalve de voorhuizinge, geheel afgebrand. Te Hoogkerk werd een koe van den heer J. Mensinga te Leegkerk in de weide gedood. Aan den Peizerweg werd de vrouw van Pera, ter der bruid nu tevens haar schoonmoeder is. De zaak wordt nog ingewikkelder als men weet dat uit het tweede huwelyk van bruigoms vader een dochtertje is gesproten, een half zuster dus van den bruidegom, die nu de be huwd-oom is geworden van zyn zusje, terwijl de jonge vrouw, die de eigen tante is van dit kind, nü tevens haar schoonzuster is. Vacantie voor een geïnterneerde. Mag een geïnterneerde met vacantie gaan Het schijnt zoo. De Gron. Ot. althans ver zekert, dat de Engelsche geïnterneerde mr. Henderson toestemming heeft gekregen, ons land met verlof te verlaten. Hij is reeds naar Londen vertrokken, van waar hij over eenigen tyd weer te Groningen terug wordt verwacht. Als een dief analphabeet is. Te Loohem werd door een venter postpa pier verkocht, verpakt in een enveloppe, waar op met dikke letters „Dienst. Van ’t Hoofd der school te Na onderzoek bleek, dat al het ten verkoop aangebodene [w o. pennen, potlooden, griffels, enz.] afkomstig was van een inbraak in de school te Nettelhorst. De brave venter, tevens inbreker, verstond de kunst van lezen niet en verklapte zoo zich zelf. Een eeuwige bruid. Te Altevoer (Gron.) woont een twintigjarig meisje, dat aanspraak maken mag op den titel van „eeuwige bruid". Reeds tweemaal stond ze in ondertrouw, telkens met een anderen bruidegom, doch telkenmale bekeerde deze Ta de üntwikkeling fen kennis en forstan draecht it boek in bulte bij. Men kin tsjinwirdich net mear sünder boeken. En dat er net mear buten kennen jowt üt him seis genoch oanlieding om to freegjen, ho scil de minske syn forhülding wêze moatte tsjin of Ijeaver ta syn boek. Om mei ’t bigjin to bigjinnen. Sadra as in bern léze kin komt it boek en leit foart bislach op dat bern.' Sa ’n boek kin in great part fen de libbensynhêld üt dy bernejierren meimeitsje of is yn steat for in hele poas, for jieren mis skien, fiedsel oan dat bernelibben to jean en it paed for him ou to beakenjen. It boek kin yn dy jierren hwenear it bernegemoed sa tige oan- nimme wol, for ’t bern in saed fen wille en bi- wündring, mar ek oarsom, kin ’t in plaech for him wêze. Ik wyt tominsten noch heel goed, hwet boek myn greatste frjeon wie en dat ik yn in biskul hoekje biwarre om it sa tomük gau efkes bij de kon krije to kinnen, om er yn myn ienlik- heid fen to genietsjen out salang it wirk wer tor my klear stie. Ek wyt ik noch heel goed ho ’t ik it grau hie op sommige boeken, nei myn sin, fol fen forfeelende toarre rigels, dat for my wie as in speek dat my dwars for de foetten stie, as it Ijeppen en sleatsjespringen it hoepjen en topjen, it hynste of hazze en hounboartsjen der bü- tendoar yn ’t moaije waer stie to winkjen en to roppen. Ik forwachtsje sa scil ’t frijgelyks de lêzers ek wel gien wêze. Do ’t we de skoallejieren efter ’e rêch hiene kaem der in tiidskoft dat wy üs klear meitsje moesten for in fak, in bidriuw of hwet ek yn ’e maetskippy, om skielk seis de kost fortsjinje to kinnen. Mannichien krige ’t ek wer op dat paed oan ’e stok mei boeken. Boeken noadich for syn fakkennis, om syn wittenskip to rekken, of ek wol boeken dy t’ yn ’t geheim bisibbe wierne oan it jinge hwer ’t wy üs op ta leine. Hwa *t dy boeken gjin acht sloech yn dy dagen, scoe letter ta syn skea en skande komme to üa- dorflnen dat hy net bikwaem yn *t fak is, en dat do ündergroun to slop is, om der letter nei *t sin op bouwe to kinnen. Lykwol it greatste part boeken wirde lezen net om nut mar om nocht for holle en hert op to dwaen. en him to stipe en treast op syn libbenspaed is It boek kin in goed seiskip for üs wêze, al is ’t ek stom en sünder libben, wy krij it yn ’t plak for de omgong mei de minsken. Wij sitte allinne en nimme in boek, en samar forkeare wij mei de biromste mannen of freuljue dy ‘t we yn ‘t lan hawwe. Wij parte mei yn it fijn ste gefoel, de edelste gedachten, it forheffende doel fen de bésten ut us tiden of fen degenen foar us libben. En dizze heechsteande persoanen praete tsjin us allegjêrre gelyk, krekt sa ‘t se binne. It leit er mar oan he ’t wij us tsjin oer hjar stelle en hwet nut en foardeel wy ut ’e omgong mei hjarren op dippe. It boek lit us de skriuwer net sjen ho ’t hij fen fetseen en model is, as er gnap of net gnap of er great of lyts, fet of meager is, mar it aerd de siel fen de skriuwer leit yn syn boek en kin ne wij biskouwe. Is dat net mear, net it meas te wirdich Wij libj' yn in tiid dat hast oeral treft men bibliotheken, lès-selskippan en samear oan. Sa dwaende ho^ht men gjin greate sommen jild ut te ja«n --- yn ’e gelegenheid to kommen goede skriuwers kennen to learen, en oan to hearren. De omvong mei fortreflike minsken meije de slucht- i ljue wol ris, of Ijeaver meast, net bar re. Nou dan komt it boek der for yn ’t plak dat en op ia ’n menier noch al gau bimach- tigje kin. Scil men sadwaende bij de boeken kar ut haw we, dan scil it sprekwird dat under ’e minsken jild: „zegmy,met wien gij omgaat en ik zal u zeggen wie gij zyt“ ek tige bij de boeken ut- komme. Der binne bikende minne boeken, fen bikende minne skriuwers. Immen dy ’t nou san’ for- dacht boek of skriuwer kiest is seis ek netsuver oan ‘e lever. Der tsjinoer stiet de kar fen goede boeken. It is hjir ek al wer as yn ‘e minske- wrald „soarte siket soarte." Wol men immen kennen leare dan is ‘t foldwaende om syn boe ken dy ‘t er for kar nimt effen troch to sjen. Sunder de skriuwer sjoen to hawwen scil men him kennen leare, ut syn boek sprekt syn ge moed ta it gemoed fen de lezer, en scil dat yn forfiering bringe. En dizze wiksel fen gemoedslibben kin gjin twiskenromte, gjin oustan noch tiid. Ut alle wrêlddielen en tiidfekken en folken sprekke de forheven geasten us ta en litte se us in skoft der yn toevje onder ‘e edelste bidoelingen troch middel fen it boek. De lêzer is derom oan de persoan, dy ‘t ut it boek tsjin him praet tonearsten wol oandacht skildig. Hij is forplicht goed nei him to hark- Der wirdt, oars sein, in boel lezen for aerdich- jen. Mei oare wirden, de lezer moat sjen him u— a- tQ biKripeni om sa nej|er b|j de greate geest to kommen. Net to flechtig, en sunder acht to slaen op hwet de skriuwer wol, moat men leze hwet de rykbijefte geest mei safolle soareh en studzje for us skreaun hat. Lês mei tinken en lês it yet ris oer om it goed to fetsjen, en bij elke nye ontmoetinge fen syn goede geast, scil men op ’e nij nocht en wille, of wol help en treast krije for yen seis. De skriuwer en it boek scil dat beide wirdich wêze en de lêzer scil der syn fortüten mei dwaen kinne faeks. Spitemóch dat de measten net léze kinne al ha se de letters ien for ien goed yn ’e holle. Dy ’t yn üs dagen hwet bitsjutte wol moat in boel lézen hawwe. En hwa wol net graech hwet bitsjutte T Hwa wol net graech in bi- lêzen man bjitte En der giet it hinne, men draeft in sjou boeken troch, nimt hjir en der in hap en in snap üt en ünthald er neat fen, omdat men it net goed ynnommen hat. Goede boeken binne wirdich dat men se goed lést, en heallêzen is ek noch for de lezer seis skeadlik. Mei flechtich oersjen fen it iene boek yn ’t oare rekket men seis yn ’e war, De tiid dy ‘t oan sok lezen bisteld wirdt isforgees weigriemt en dat net allinne de lezer forgriemt him seis om sa to sizzen, der bij hwent hij lest him seis stikken. Tink er om dat jo boeken stikken lezen wirde, mar pas op en lez jo seis net stikken, warskoude in wiis man. In bytsje en dan goed is better as in boel en dan heal, dat jild ek bij it lezen en boeken. In greate kast fol boeken to bisitten en al dy boeken iepensnyd en trochbledde to hawwen om sadwaende wiis man to skynen, dat jowt neat. As der bygefal in mus yn dy boekenkast huzet scoe dy dan wol folie wizer weze as de lênmus dy ’t noait in boek komt to sjen Né, it is neat gjin skande as men in algemien bikend goed boek, net lézen hat, en dus net ken, mar folie slimmer is ‘t as men in goed boek, dat men al lézen hat, net ken. Derom moat men yens geest net oer fiere mei lezen, hwet fiersto folie noch dien wirdt. Wy seoene dizze tried yette folie langer üt- spinne kinne, mar for dit kear kin ‘t er er wol wer mei ta. De lezer koe oars. om op ‘t ein to kommen, ek wel ris bij ‘t doel fen dit opstel troch reitsje, en dan koene wij der seis ris skild mei oan hawwe. FRISO. genoeg verbouwd, we van Rumenië hebben. Nu legt men het er in den modernen oor- een geheel volk uit te hon- log op toe, om geren. ..Gelukkig een volk als het Duitsche, dat zulke maatregelen kan doorstaan. Letterlijk geen hoekje grond (zoo melden de bladen) of het is bebouwd. ...Daarom dringt men er tegenwoordig op aan, dat er ook in ons land meer grond voor den landbouw zal worden gebruikt, opdat we ons zoo noodig zelf zouden kunnen redden. Van die 36 procent weiland kan wel iets af, maar bovendien hebben we nog 15 procent woest liggen, wat met kunstmest kon worden ontgonnen. En als dan de Zuiderzee gedeel telijk nog eens werd droog gemaakt, dan ston den we, met het oog op oorlogsgevaar, er heel wat beter voor. Volle hotels. In geen jaren zijn de hotels en pensions in het Oosten van Overijsel, De Lutte, Dene- kamp, Delden, Markelo, enz. zoo vol ge weest als dit jaar. Zoowat alles is bezet en velen, die vorige jaren geen pension hielden, hebben thans het beste plaatsje in hun wo ning ingeruimd voor betalende logé’s. Noch- thans kon aan tientallen aanvragen om pen sion niet worden voldaan. Werk voor Duitschland. Omdat er haast geen werkvolk in Bunde (Duitschland) is te krijgen, laat de conserven fabriek aldaar thans in Winschoten 600 ox- hoofden of 150.000 Kg. boonen inzetten waarvoor 30 000 Kg. zout noodig is. De heer A. Robertas Azn. te Winschoten is met Vele vrouwen verdienen goed dagloon mee. Gecompliceerde familirclaties. Te Naarden is een huwelijk gesloten tus- -i een jongeman en een jongedochter, wier zuster de tweede vrouw is van den vader des bruigoms. De vader van den bruigom is nu de zwager van zijn eigen zoon, terwyl de zus- spinne kinne, mar for dit De lezer koe oars, to kommen, ek wel ris bij ‘t doel fen dit opstel mei oan hawwe. t yaj__ _i_ jitrx_ii« b '•T NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1915 | | pagina 1