PAARDENMARKT WORKUM. Hindeloopen en Stavoren. Fryske sprekwirden en sizwizen. 41ste Jaargang ZATERDAG 28 AUGUSTUS^1915< No. 33. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. or Maandag 6 September 1915. I FRISO. •i te bewegen met haar vader mede te gaan, VIII. nieuwsgierigen, 1 van Bergum, waar vader Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. TE schaakt. De politie heeft de blondine, op zoek van den vader, naar haar heimath, dorpje achter Dokkum, teruggebracht. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam. OP der moai. Oanbeane tsjinsten binne selden goed. Oan- beane tsjinsten wirde selden yn tank oan- nommen. p>raten is neat, mar dwaen is in ding. Mar fen Waling Dijkstra ha ’k lézenSei men wol alear, dat praten wie mar neat, wy Ijeauwe hjoeddeis dat net mear wij habbe ’t better leard Dat sechje moat nou üt ’n wei, hwent siker praten giet er meidat helpt foarut men wit net ho. It wirk is for domme ljue. Kyk wirden is altyd in minske sin, mar ’t lok giet faek for rykdom op ’e rin. Djuchtut as de bargesnat. Sunder kompli- minten. ji^joerd woe by Kike wêze, mar Kike net by him Do boaske hy mei Baeie. Hwet is de Ijeafde slim JeiJwiet ite, süpe en kaertspylje 1Scoe’nbeam sunder woartels net gau forwylje. QProch Ijeafde en deugd Wirdt de griisheid seis in jeugd. rJ',ink, faem, is nou dyn feint fol fjur, In skaefspoenfjur is koart fen dur. Ut. in heach gat bliese. In hege toan oan- slaen. Wachtsje net op erven of’t wispelturich lot It seis forgarre sturke is folie dreger skat. V^ês Ijeaver in wike oanien sunder brea, As dy to forrykjen ta ’n oarmans skea. 'Y'n alles slachje ik mis: ’k forlear myn slot oerdeiYep foun ’t en joch ’t my wer. Sint is myn hertsje wei. de man eruit gehaald onder hevige protesten opgesloten soldaten. De dames, die ’t geval bij woonden, waren in hooge mate ontdaan door het schandelijk optreden der militairen. Hoog water in Groningen. Te Finsterwoude (Gr.) is de waterstand op enkele plaatsen zoo hoog dat onderschei dene gewassen zijn ondergeloopen. Te Gieterveen is de toestand nog slechter. Een treurigen aanblik leveren de landerijen om het Drentsche diep op. In de groenlan den loopt het vee om of door de groote plas sen. Vele landbouwers hebben dijkjes moeten maken om bij hun vee in de wei te kunnen komen, teneinde dit te kunnen melken. En dan op plaatsen, waar in de buurt van het Landstormplichtigen 1913—1914. Blijkens mededeeling van den Minister van Oorlog zullen de landstormplichtigen van de jaarklassen 1914 hoogstwaarschijnlijk op of omstreeks 1 October e.k. en die van de jaar- klasse 1913 hoogstwaarschijnlijk op of om streeks 10 November e.k. in werkelijken dienst moeten komen. 1915 geen goed honingjaar. Uit Westerwolde schrijft men zijn tal van korven bijen, omdat de honing opgeteerd was en het weer niet toeliet nieuwe te zoeken, gestorven of weggevlogen. De bijker moet nu vele van zijn diertjes zelf gaan voeden. Ook als het nu beter weder begint te wor den, zal 1915 geen goed honingjaar meer kunnen worden, want met een maand is het honinggewin afgeloopen. Lastige Krijgslieden. Een Zwolsch lid der Nederlandsche Reis- vereeniging kwam aan de „Zw Crt.“ vertel len van een ernstige relletje, dat hij Zondag avond met een gezelschap leden der vereeni- ging terugkeerend van een reisje naar Val kenburg bijwoonde op het station Delftsche Poort te Rotterdam. Daar waren eenige dronken militairen, die zich onbehoorlijk ge droegen. Een van hen muntte uit in lastig heid. Marechausees, na vergeefsche pogingen gedaan te hebben om hem in den trein te doen gaan, wilden den man arresteeren. Dit stond echter den soldaten niet aan, die van uit den trein het geval gadesloegen, zij ver lieten in grooten getale de coupé ’s vielen op de marechausees aan en bevrijdden den ge arresteerde, die den trein invluchte. De Ma rechausees gaven ’t echter niet gewonnen, zij lieten de coupé deuren sluiten en de coupé waarin de dronken soldaat gevlucht was, door de andere passagiers ontruimen. Daarop werd de man eruit gehaald en geboeid weggevoerd van de in den trein Maar jawel, de jonge man had zulk een aantrekkingskracht blijkbaar, dat de reis naar Suameer opnieuw werd aanvaard en den va der ten spijt, had ze nu reeds weer sedert geruimen tijd haar intrek bij haren minnaar of wel bij zijn ouders. Zoo leefden ze dan tevreden. Na volbrachte dagtaak ging men samen een wandeling of wel een fietstocht maken. Wil de vader geen toestemming geven tot een huwelijk [ze staan reeds lang in ondertrouw] fiat, toch zijn ze bij elkaar. Maar dat wreede noodlot. Daar ondernemen zoo waar de vader en de voogd van het meisje de reis naar de woonplaats van den niet begeerden a.s. schoon zoon. De politie wordt ter hulp gevraagd. De Burgemeester, vergezeld van twee dienaren van den Heiligen Hermandad, begeven zich naar de woning van ons zoeteliefspaartje. De woorden van den burgervader, om het meisje A 1de Ijeafde rusket net al leit it saun jier yn ’e goate. _A_s immen in nij hbs bouwe wol moat er earst de spikers telle. Moat er eart syn sinten ris oersjen. _A_lde ljue en bern moat men troch de fingers sjen. Moat men hwet tajaen. ftydwaen is earlik, ounimmen is skelmjen. Koartswillich sein, hwennear immen oan it- tinge hy fortelt, hwet taheaket, om it moaijer jo meitsjen. ftetter forsind as fortaest foaral yn in oar- mans büsse. 1~>e broek sit him nou om ’t gat. Hij is gjirrig. Dy ’t huning hawwe wol moat it stekken fen de bijen fele kinne. Dat wirdt in baerch mei in gouden earizer of ek wol, „in baerch mei in gouden ring yn ’e snut.” onfetsoenlike lomperts oppronke mei goud. Droechfoets oer ’e sleat. As de „ütgaven“ en „ontvangsten1* yn ’t lyk steane. T^lke minske syn sin, sei beppe en hja iet plattekoeken. TUlk wol it lén regearje en dokterje. JgTen dwaen wirdt men wiis, sei master, en hy smiet jifirouw ta ’t opkeamersfinster ut om hjar it fleanen to learen. JE^en brilloftsjen komt brilloftsjen. Op in brilloft slagje faeks güds bij elkoar der ’tit letter trouwen mei wirdt. CJreate earzen moatte wide broeken ha. Oansjenliken binne in bulte noadich allinne om hjar stand. mannen, skik ut I sei ’t aid wiif, en hja sette in fjür oan fen twa turven en in klin- kerstien. TTv sjongt as in baerch dy ’t oan ’e stirt by de Ijedder ophyst wirdt. Hwet is in angel 1 In ding mei oan ’t iene ein in wjirm en oan ’t oare ein in luiwammes Hy past der as in aep yn ’e posleinkast (dus net to plak.) Hy siiket om heite skoech. Hy wol syn neite foetpaed ek lans. I* is allegjerre mei de skjirre biknipt. De konkerinsje is sa sterk, dat er hast gjin bistean to finen is. Jn bulte geraes en in bytsje wol, sei de divel do skearde er de bargen. In breidspakje is wol ris mei rouwgfid foerre. In bést middel tsjin ‘e muzen, sei de boer, do ’t syn skurre ófbarnde. Joukebier is swiet bier. Jown bier smakket goed, (omdat it de drinker neat kostet. Jild ütjaen en net ynbarre, dat bisnijt him seis Krolle hjirren, krolle sinnen. Tfom mei in sek om sop. Tsjin in onhan dige koalle. I Jue fen ienderlei effearen kinnen net by el koar forkeare. Konkerinten kinne net mei elkoar omgean. I jïk siikketlyk, mar ongelikense fine elkoar. ]VLin kin alle dagen gjin kniezear wêze, sei de man, en hy smiet in duit to grabbel. IMannichien makket it béd ré for in oar en komt seis op strie to lizzen. TVTen moat noait safolle ite of min moat al tyd noch boppe sêd foar allemans doar in pankoek op ite kinne. ]>fou is ’t bryk üs hintsje brette op witte aei- jen en üt elkmes komt in swarte pyk. 2X°U blinkt er as in turf by nacht. Hardvochtige vader, hardvochtige voogd, hardvochtige politie, zoo hebben ze zeker ge dacht. In ’t gemeentehuis te Bergum mocht het meisje een wijle vertoeven, alwaar ze van betere kleeding is voorzien. De jonge man nam hier afscheid, hoewel hij zich nog eenigen tijd in ’t dorp ging ophouden. Met de tram van kwart voor drie zijn va der, voogd, meisje en veldwachter vertrokken. De jonge man had weer ’t nakijken. Maar of de liefdesgeschiedenis hiermee ten einde is We gelooven ’t niet. Dwalend oudje. Dinsdag werd door de politie te Utrecht een oud vrouwtje op straat dwalende aange- troffen. Op het politie-bureau bemerkte men, dat de stakkerd het geheugen kwijt was. Ze wist niet hoe haar naam was, waar ze woonde, hoe oud ze was, enz. Aan de politie gelukte het ten slotte te ontdekken waar ze woonde. Toen bleek, dat ze ruim tachtig jaar oud was en bij haar fa milie inwoonde. Door de politie werd ze naar haar woning gebracht. Hoe men zich in slechte tg den kan behelpen. De boter is tegenwoordig duur, ook in België, verklaarbaar is het, dat de huismoeders in dat land er op uit zijn, de boterhammen met wat goedkooper product te besmeren. Men neemt b.v een kilo boter, giet er een liter kokende melk bij, voegt er wat zout toe, klopt dit alles goed door elkaar, laat het koud worden en men heeft 2 kilo boter, die naar men zegt aangenaam smaakt. Anderen nemen zout, boter, bloem, eieren en melk, laten dit al roerend koken en daarna koud worden. Op de boterham schijnt ook deze boter uit stekend te smaken. Een ongeluk by een spoorwegovergang. Hoe gevaarlijk het ontijdig passeeren van een spoorwegovergang kan zijn, is weer bij Amersfoort gebleken. Het geval is nog wel het gevolg van den wachter bij den overgang die om het publiek ter wille te zijn, de hoornen af en toe oplichtte, ten einde de wachtenden door te laten, hoewel een losse locomotief uit de richting-Nijmegen op komst was- Een vrachtwagen van Van Gend en Loos passeerde ook den overgang net kwam echter de loco motief, die niet door den wachter gezien was, om de bocht en reed op den wagen in. De koetsier sprong er tijdig af, de besteller werd uit den wagen geslingerd en bekwam niet-ernstige verwondingen. Een 4-jarig kind dat zich ook in den wagen bevond, werd evenwel dadelijk gedood. Een rendeerend zaakje. Voor twee jaar nam de heer J. Wijnholds te Vlachtwedde een boerderij met bijbehoo- rende landerijen voor ruim f 5000 in ontgin ning. Nu heeft hij onlangs alles verkocht voor f 23000. Op deze wijze is er met ont ginning nog al eens iets te verdienen. De roekende Wiliervanksche jeugd. Wildervank is een van die plaatsen, waar de rookgewoonte al spoedig door de kinderen wordt aangenomen. Dat is gebleken uit een onderzoek van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, betreffende het rooken door schoolkinderen. Het onderzoek wees uit dat van de 689 jongens die resp. zes openbare en twee bij zondere lagere scholen en twee M. U. L. O. scholen bezoeken er niet minder dan 415 rooken. Dat is dus ongeveer 60% der jon gens. In de laagste klassen van alle scholen met totaal 118 leerlingen treft men reeds 19 rookers aan. In de zesde klassen met 69 leerlingen niet minder dan 64 rookers. Op enkele uitzonderingen na zijn alle jongens als ze de school verlaten dus al rookers. De vier plaatselijke geneeskundigen waar schuwen de ouders met kracht dit rooken tegen te gaan, daar het erg nadeelig is voor geest en lichaam van het kind. Plotseling bewusteloos geworden. Te Amsterdam deed zich het vreemde ge val voor, dat een meisje, dat op de electrische tram stapte, plotseling bewusteloos ward. De oorzaak was een heel ongewone: de tramwa. hebben geen resultaat. »De sterke arm« doet z’n dienst, ’t Meisje wordt naar buiten gebracht, los hangend haar, in borstrok, ongeschoeid, weigerend zich be ter te kleeden. De jonge man meent een en ander niet ongemoeid te mogen toezien, neemt een greep en wil daarmee den anderen veldwachter te lijf. Hij, onze vriend, moet echter ’t onderspit delven. Onder grooten toeloop van i gaat het paartje dan eindelijk, vergezeld de twee dienaren, naar 7 en voogd zitten te wachten. Men heeft veel bekijks. Hoe zal ’t ook an ders. Half gekleed, een jongeman en een meisje, vergezeld van twee veldwachters, ’t is net of er een verschrikkelijk feit is ge pleegd. En ze zijn toch zoo onschuldig. De liefde heeft hen saamgebracht en ze wilden bij elkaar blijvenEn daarin worden ze nu belemmerd. diep nog aardappelen en koren worden ver bouwd daar golft het water tusschen de stammen door. Smakelijk eten Een inzender van de Tel. wijst op een beslist euvel in de buurt van het Heike in Brabant, wordt, volgens hem, een uitge breide handel gedreven in dierenlijken. Voor een gestorven kalf beurde zekere pachter f 6, een andere kreeg voor een vermoedelijk aan de vlekziekte -gestorven varken f 10. Dit goedje gaat als versch vleesch en ook in den vorm van worst naar België. Smakelijk eten Een merkwaardige ontvluchting. Gistermorgen omstreeks elf uur, werd de Mauritskade te Amsterdam in opschudding ge bracht. Een verpleegde uit het Militair Hos pitaal had de kans schoon gezien te ontsnap pen en rende de Mauritskade op tot de Amstel- brouwerij. Als een kat klom hij tegen het daar geplaatste gevaarte op, dat dient voor de kolenlossing, en hoog over de straatnaar de brouwerij loopt. Hij stond weldra boven op het dak, de menigte toe te spreken, in het Duitsch naar het leek. De sommatie van twee agenten van politie, die zich met eenige werklieden der brouwerij naar boven hadden begeven, beantwoordde hij met de bedreiging dat hij ieder, die hem op zijn hoogen post trachtte te naderen, met een ijzeren bout, wel ke hij daar gevonden had, zou te lijf gaan. Een inspecteur van politie alarmeerde inmid dels de brandweer en toen deze verscheen met de Magirusladder, maakte de vluchteling weldra aanstalten vrijwillig zijn gevaarlijk spreekgestoelte te verlaten. Beneden gekomen, wilde hij zich weder aan een vervolging onttrekken, doch hij werd door de agenten en het brouwerijpersoneel overmeesterd en geboeid naar het hospitaal gedragen. Oude liefde roest niet. Onder bovenstaand opschrift wordt uit Sua meer aan het »L. N.« bericht: Zooals we eenigen tijd geleden meldden, had een jonge man van hier een meisje ge schaakt. De politie heeft de blondine, op ver een NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workuin. Hemelnmer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1915 | | pagina 1