I i I f No, 34. 41ste Jaargang Wol men jong bliuwe. Binnenlandsch Nieuws. 1 ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1915. 7 I ren. - t en allen zeer voor dezen schoo- F R I S O. in oorlog, van mannen in allee rondom het paleis was die aan een raam verscheen. machine. Het beest struikelde over een paal, Aan de ccmpsgnieën wielrjjders worden toe- Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma II. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. ft - De huïdebetooning werd geleid door den De muziek was de jagerkapel aangevoeld door haar di rigent den heer W. Hendriks. Het publiek, dat in een halven cirkel voor 1 het paleis stond, juichte Prinses Juliana toe, slagerij aan het Noordvliet, van de graanzuig- de indeeling voer de lichting 1916 o a. bepaald die aan een raam verscheen. machine. Het beest struikelde over een paal, Aou óv wwpeKjuitcu wjAj^uvib wviuen ivr- Weldra juichte het publiek weer: de Ko- waar de schepen aan worden vasfgelegd, stond' gewezen: in de eerste plaats zjj, die lid zijn Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. l In beromd man rekke ris yn petear mei in masinist, dat him tige saklike opmerkings yn- jowch. Dy masinist wie belêstige mei de lieding fen in stoommasine dy ’t al njuggentig jier lang bisünder sikuer en op ’e regel syn wirk die. Acht masinisten wieme yn dit bidriuw elkoaren opfolge en alle acht wieme al üt ’e tiid, wieme biswykt Ander it wicht fen sykte of forswalkjen wylst de masine hwaens gong en arbeidsjen hja regelen, nosh like flink wie as op ’e earste dei. Fjouwer fen ’e acht wieme fortutearze omdat se hjar seis net wisten to heinen en gjin miette koene fen iten, mar binammen net fen drinken. Twa oaren hiena de losbandigens fen hjar jeugd bisürje moatten op riper libbenstiid. Wer in oaren hie him seis sloopt mei him seis oermansk wirk op te lizzen, troch tofolle wirk dat hoppe syn kreften gyng ou dwaen to wollen, en de léste wier omkomd troch in üngelok, dat hy troch syn eigen onforsichtigens, dus troch syn eigen skild ’m op ’e hals helle hie. Underwilen gyng 'de masine syn gong, mei onbispritsen oarde en regel syn wirk to dwaen en oerlibbty de mannen, dy ’t for syn ünderhald soargje mdasten. Dat hy it sadwaende hast in ieuw üthalden hie, hied er hjir oan to tankjen dat hy him del jaen koe bij krekt sa ’n lang akoft arbeidzjen op in dei sünder greate ouwik- sel fenbutenspoarige ynspanning en folsleine rêst. Syn tsjettels wieme altyd skjin as de brén hélden, en inkle drippen oalje op syn tiid hiene it foarkomd dat de fearen troch to greate wriuw- ing forsliten wieme. Foegje wy der oan ta, dat er yn ’e foarm fen koalen, goede speesje, syn fiedsel krigen hie, ienfaldige kost dy ’t syn ge stel it béste paste, en dat er noait oars as wet ter krige to drinken. As de acht masinisten yn ’t brüken fen hjar tiid, de kar fen hjar fiedsel en de noed en soarch for hjar seis, like folie forstan en bileid toand hiene as om it onderhald fen de masine oan hjarren tabitrouwd yn ’t each to halden, dan seoene hja it misskien like lang üthalden hawwe as dit wirktüch, ynpleats fen yn de bloei fen hjar jierren of tominsten foar hjar tiid de skoen op boerd te setten. Dy it aid wirde wol tsjinnet him der al fen jongs eu op ta to lizzen. In lang libben is gjin kans yn de lotterij, der ’t men de heechste priis utloeke kin al hat men op it léste eagenblik in lot nomd. Men moat net ouwachtsje ont de earste forskynsels fen forfal hjar sjen litte om yens deistich libben neffens in bipaelde regel en miette yn to rjuchtsjen. In Ingelsman plachte to sizzen dat de bütenspoarigheden fen ’e jeugd wiksels binne, dy ’t oer tritich jier forfalle mei rinte op rinte. Men frege ris in frominsk fen ’n fyftig jier dy ‘t noch al in swiere sile hawn hie, ho oft it sa wier dat se er noch sa jeugdich. sa gïan- sich en flink utseach. Hjar antwird wieIk bin great brocht yn ’e frije loft fen it bütelibben, de roazen fen myn gesicht binne neait forwylke yn ’e hjitte dounsseal, myn mage is noait bi- doam troch in oerlading fen swietekou en oar gearmjuksel, op ’e lette joun dat net fortard. Sa frege ek in jongfeintsje ris in aldman fen by de njuggentich, ho ’t it wünder mooglik wêze koe dat hy ont syn hege jieren noch altyd sa soun en flink west hie. De aide man wiisde nei in beam yn ’t hóf en seiDy apelbeam ha ’k yn myn jonkheid plante en jo steane der forsteld oer dat ik nou de fruchten der fen ploaitse kin? Hwet wy yn us jonge dagen siedzje dat rispje wy op us aide dei. As gjin lekken en brekken fen in siiklik ge stel us fen us berte ou twinge, for de fouten fen it foarslachte to boetsjen, laette trije greate genêsmasters, hwaens resepten yn pleats fen kost- ber to wêzen, yn tsjindeel great bisunigjen meibringje, us swietsjes oan ta de uterste grin- sen fen de minskelike libbensdur. Dy trije knappe dokters bjitteMatigens, Frisse loft en Biwe- ging. Mar net allegjerre saille wy sizze doare, dat wy fen lyts-ou oan, de libbensleksums, troch dy greate masters foarskreaun, trou folge hawwe. En omdat dit libbensfoarskrift us it talit, sunder gefoelich forminderjen fen kreften, in hege alder dom to kryen, litte de measte minsken hjar troch de eerste forskynsels fen aldskens oer ’t mat komme, en bigjinne sa to let om to sjen nei in genèsmiddel for kwalen dy ‘t se foar- sichtig keare kinnen hienen. Sommigen jaene hjar foartdaelk er by del as se fiele dat se aid wirde, en wirde sadwaende stuf fen lichem en geast beide, Hjar libbenstiid is hjar in wolkomme utflucht der ‘t se misbruk fen me’tsje om hjar ut alle moeite en arbeid wei to winen, en sunder hjar der hwet tsjin to forsetten mar oan in dwers humeur ta to jean. wolle sokken dan ek mar foart fen geniete. Dizze opfettings fen de foarruchten fen de al- derdona hellet us wol hwet op ‘e hals „mear ftldefi eh Uar«n yn ‘e geeit dan yn 't antliV* ningin, de Koningin Moeder en Prins Hendrik namen plaats op het bordes, omringd van een deel der hofhouding. Gedurende heel de hul- debetooging bleef de Koninklijke familie daar met uitzondering van Prinses Juliana, die ver moedelijk wegens de avondkoelte achter het raam bleef. Daarop werden de zangeressen in orde ge schaard en zette de muziek het Wilhelmus van Nassouwe in, dat daarna door de koren en een deel van het publiek werd gezongen. Daarop volgde de „Bede voor het vader land-1 en het „Dankgebed11 uit Valerius- bun del, gezongen door de koren. „Wij leven vrij wij leven blij11, werd weer meegezongen door het publiek, evenals Arn. Spoel’s „Wij willen Holland houden11 en de bekende variatie van Wien Neerlandsch bloed, van J. W. van Dalfsen. Deze liederen werden afgewisseld door feestliederen, welke alleen door het koor werden gezongen. Het laatste zong men het nieuwe Wien Neerlandsch bloed, waarna de heeren Rams- horst en Hendriks met de besturen van de vereenigingen en koren en de mede aanwezige componist, de heer Wierfs, werden uifgenoo- digd ten paleize te komen, waar allen aan de Koninklijke familie werden voorgesteld en menig waardeerend woord mochten vernemen. H.M. de Koningin gaf te kennen, dat het Haar genoegen deed te bemerken, hoeveel schoons er nog telkens bij onzen Nederland- schen liederenschat komt, en dat de koren het mooie Nederlandsch zoo beschaafd uit spraken. H. M. de Koningin-Moeder verklaarde, dat men nu reeds eenigszins kon bemerken, dat het volk meer en beter ging zingen dan vroe ger, ook bij de soldaten was dat duidelijk. Vooral met de componisten onderhield H. M. zich eenigen tijd. Toen de leiders' der serenade en de be stuursleden weer vertrokken, kwam de Ko ningin nogmaals naar buiten om met luider stemme de volgende woorden tot het publiek te spreken »Ik dank u nen en mij onvergetelijken avond. Woorden schieten mij te kort om voldoen de uit te drukken, hoe ik uw komst en uw Winter dienst. Naar gemeld wordt, zal de winterdienstre- geling bij de Nederlandsche spoorwegen niet op 1 October doch op Maandag 18 October a.s worden ingevoerd. Paardenhandel. Welk een om vang de uitvoer van paarden genomen heeft, blijkt uit het feit dat Dinsdag door één handelaar in den omtrek van Tiel 860 stuks zijn gekocht. Dinsdagmorgen vertrok uit Tiel een extra- trein van 40 waggons uitsluitend voor het vervoer van paarden naar Duitschland bestemd. De verjaardag der Koningin. Buitengewoon groot was Dinsdagavond de toeloop naar het Haagscbe Bosch waar in het paleis Huis ten Bosch aan H. M. de Koningin een serenade zou worden gebracht door een groot aantal dames en jonge meisjes, behoo- rende tot de Haageche afdeelingen van de Nat. Vereeniging voor den Volkszang, de R. K. Vereeniging voor den Volkszang, de zang- club „Con Amore“ en de dames-afdeeling van Scheveningens Mannenkoor. heer J. D. van Ramshorst. van Ommers, Mde ljue moatte tajown wirde, en der De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam. Inkelen der tsjinoer trachtsje hjar selstofor- riveljen troch ta de untspanning en beusichhe- heden fen hjar jeugd tobek to kearen. Fen Cato den Oude stiet to lézen, dat dy yn syn tachtigste jier noch mei Gryksk bigoun to lea- In biromd skriuwer bigoan om ’e stivens fen de aide dei tsjin to gean, net mei Gryksk to learen, mar him to oefenjen om oer hikken hinne te springen. Op in kearmis- learre it him en hy kaem op ’e düble nekke tolanne en wie dea. Dat koe de earste, mei in Gryksk boek en op ’e rech yn ’e stoel, netoer- komme. Né, dy ’t fen jongsou oan hjar lichem en geast troch daegliks oefenjen yn beweging halde biwarje hjar lichems- en geestesformogen ont it léste, sünder forskynsels fen forfal to merk- biten. Waling Dykstra wier al oer de njuggentich jier en skreau noch flot en skerp yn rym en ünrym, en bistjurde syn wykbled »Sljucht en Rjucht* noch like goed as do ’t er der mei bi goan. Men stie forbaesd oer syn geheugen en ynsicht op ’e saken, op sa ’n alderdom. En sokke foarbylden koene we hjir mear bybringe, It is altijd onforsichtich to wachtsjen ta ’t de alderdom ienris komt is om yen dan tsjin syn oanfallen to forsetten, men tsjinnet dan tige op- merksum to wêzen hokfor middels om in kwael to bistriden oansocht wirde moat, tsjin dy kwael hwer ’t men yen to let tsjin wapene hat. Fen- sels hat men dan wol alle reden om noch ris ta to passen hwet men al lang forwaerloaze hat, mar men mei dan net to folie forwachting hawwe fen ’e help dy ’t se dan jaen scille. De stoammasine der ’t we ’t niis oer hiene, dy ’t njuggentich jier lang roan hie, wie like goed en sünder wryt en slyt as do ’t er nij wie. Dat kaem omdat er njuggentich jier lang geregeld it selde stik wirk oumakke hie. Mar as men der tsjinoer in forruske masine dy ’t al lang liddich der hinne stie, samarhook- strooks yn beweging bringe wol, hie men greate kans om him ütelkoar springen to sjen. Men scoe tofolle fen him fergje en syn kreften seoene der net mear ta yn steat wéze sa ’n greate for- oaring to ündergean. It ienichste middel om er noch hwet mei to dwaen, scoe wêze, him mei de uterste noed to bihanneljen, en alheelztadich, suntsjes oan to kommen om it lyntsje net to brekken. Men hat it wol sa sterk sein, dat it hast bi- weard waerd, dat it libben fen de measte min sken eigentlik aerdet nei in mear of minder gaue selsmoard. Dat is sterk sein, mar as wy for us sounens like folie noed stiene as for us horloasje, scoe mennich fen us wol alder wirde kinne as nou faeks. Men liket sa it skynt dwaes genóch to wêzen om to mienen dat yens lea minder noed en soarch easket as yens hor loasje. Dochs wol elk graech lang libje en net graech fen minder wirden wite. In fry en ün- bidoarn gemoed, en soun en froalik bruzjend bloed, docht grif us allegjerre goed. weer op en stortte toen met zijn makker in het Vliet het rijtuig met zich meesleepend. Op het hevige gegil van de inzittenden, kwamen van af de Poppebuurt eenige man nen en vrouwen toeloopen, die, hoewel zeer tegengewerkt door de duisternis, daar in den omtrek geen lantaarns branden, er in slaag den eenige pramen, die bij de scheepshelling van den heer Westerhuis lagen los te maken Ondertusschen kwamen er menechen met lan taarns, en werd met het reddingswerk begon nen. De beide dames-kennissen waren al gauw aan wal gebracht en toen de kap van den wagen werd opengesneden, kwam ook dadelijk het echtpaar Bouwer boven. Beiden werden gered. Den zoon zag men echter eerst 5 minuten later. Deze werd bewuste loos op den wal neergelegd en daar probeer den de beide dames, die tot de geredden be hoorden en toevallig verpleegster waren, door kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken. Het is echter niet gelukt, den ongelukkige tot het leven terug te roe pen de inmiddels ontboden geneesheer, dr. Tromp, kon niets anders dan den dood consta- teeren. Het lijk van den jongen man 36 jsar oud werd naar de woning van den heer Noord- hof vervoerd, vanwaar het naar de woning van den verdronkene werd gebracht. Voor het echtpaar Bouwer is het zoo ern stige ongeluk een zware slag, daar de ver dronkene hun eenigst overgebleven kind was. De koetsier wiet tijdig van den wagen af te springen zonder letsel te bekomen. De paarden werden bijtijds losgesneden kwamen behouden op het droge. Het „L. Nbl.“ verneemt dat het punt waar het ongeluk geschiedde, zeer gevaarlijk is, inzonderheid bij avond. Dan is het er erg donker, terwijl de steenen er glad zijn, zoo- dat bij eenige strubbeling een voertuig er ge makkelijk in het water terecht komt. De Sigarenindustrie bedreigd. De Sigarenindustrie wordt bedreigd. Er is behoefte aan goedkoop vulmateriaal. De hoofd besturen der vier arbeidersorganisatie’s in de sigaren- en tabaksindustrie hebben aan het be stuur van de Ned. Overzeesche Trustmaat- echappij een adres gezonden, waarin adheasie wordt betuigd met een verzoek van fabrikan ten, om voorziening in dezen. Het adres spreekt de hoop uit, dat het, door invoer van groote partijen Zuid-Amerikaansche en andere tabak ken, die tot billijke prijzen verkocht kunnen worden, alsnog mag gelukken, het dreigende gevaar af te wenden. 9 uur-winkelsluiting. Te Groningen hebben ongeveer tachtig win keliers in manufacturen, confectie- en mode zaken zich onderling verbonden, des avonds te 9 uur hunne zaken te sluiten, behalve des Zaterdags. Een enkele weigert nog. ’t Per soneel stelt deze regeling zeer op prijs. Een vergissing. Een landweerman uit de veld-kazerne te Utrecht, had, naar de T e 1. meldt, eergister- morgen het ongeluk, uit een fleseh met crao- line te drinken, in de veronderstelling, dat er koffie in was. Spoedig daarop werd de man zoo onwel, dat een ontboden officier van ge zondheid het noodig achtte, hem per brancard naar het militaire hospitaal te doen vervoeren. Uit dan trein gevallen. Eergister is nabij Ruinerwold uit een coupé eerste klasse een knaapje van een jaar of drie, dat met zijn moeder reisde, uit den trein gevallen, doordat het portier niet goed ge sloten was. Het kind kwam op de rails te recht, en werd ernstig verwond opgenomen, In het Ziekenhuis te Meppel opgenomen, is het daar eenige uren later overleden. Een bRjde gebeurtenis in een soldatenransel In een der soldaten-kwartieren te Utrecht is het allerminst vrij van ratten, schrijft men aan Het Volk. Zondag maakte een der militairen zijn ransel open en toen bleek, dat een rat er moeder in was geworden en vijf jongen in zijn sokken had gedeponeerd. Indeeling der lichting 1916. Bij min. beschikking is met betrekking tot zang heb gewaardeerd. Ik noodig u uit om dezen avond te be sluiten door allen met mij uit te roepen leve ons dierbaar vaderland, hoera Met groote geestdrift werd aan die uitnoo- diging voldaan en daarna werd nog langen tijd gejuicht, ook voor Prinses Juliana, die even van te voren wuivend van het publiek afscheid had genomen. Terwijl de zangeressen en de muziek defi leerden, zong men nog het lied van Van Ramshorst »Van mannen vreet. Om halftien weer in rust. De driedubbele moord te Koekange. De Avondpost blijft bij hare mededeeling dat er omtrent de daders van den drie- dubbelen moord te Koekange een spoor ge vonden is. Er moet gebleken zijn, dat een persoon, H. D., tegenwoordig is geweest bij den gepleeg- den moord. Deze H. D„ was in den bewusten nacht in den omtrek van Koekange verdwaald had onderdak gevonden in de woning van den vermoorden schaapherder, waardoor bij ge heel toevallig getuige werd van het drama dat aldaar dien nacht is afgespeeld. Naar men beweert, moet de moord zijn ge schied door vier personen, onder wie een vrouw (die inmiddels overleden is). Als hoofd schuldige wordt genoemd zekere E. V., die reeds lang verdacht werd en in die buurt woonachtig is. Een noodlottige plezierrit. Toen Zondagavond omstreeks 9 uur, de heer S. Bouwer, te Leeuwarden met zijn vrouw zjjn zoon, architect, de heer K. Bouwer, en een paar dameskennissen, van een rijtoer te rugkeerden, schrikte in de duisternis een van de paarden bij de N. V. de Friesche Olie- i j l' RISO. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workmn. Bemelnmer Oldephaert en Noordwolde. Hindeloopen en Stavoren. w h. v. V LU VM V .V. —J 1 L. MU V V* seit in geleard man earne, en dy foeget der oan tamen sjucht inkle of gjin sielen, dy as se aid wirde, net hwet wrangens en dofïens oer hjar krjje.

Friso nl | 1915 | | pagina 1