YACCINEEREN. Stremming SCHEEPVAART. Hindeloopen en Stavoren. ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1915. 41ste Jaargang No. 35. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. I ling dat een Duitsohe firma hisr te lande (te - Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURG!! ZOON te WORKUM. Workum, den 6 September 1915. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De BURGEMEESTER van Workum, brengt ter kennis van de ingezetenen dat op Zaterdag-, den llden Sep tember a.s., des namiddags te 2 ure, in een van de lokalen der school van den heer J. ZWANEN BURG, alhier gelegenheid bestaat om zich gratis door Dr. W. J. SLIS te laten Oorspronkelijk is voor demping der wijk en de nieuwe brug f 14000 geraamd, maar die som blijkt echter niet toereikende te zijn. Thans is reeds voor de betaling geld noodig en gewenscht dat dit betchikbaar is. Later kan alsdan het be drag nog worden aangevuld en gewijzigd. Zon der hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. Punt 12. Adres van het Bestuur der afdee- ling Friesland van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren. houdende verzoek om ten opzichte van de bezoldiging der ambte naren ter Secretarie met ingang van 1 Januari 1916 eene regeling vast te stellen. Op verzoek van den Voorzitter doet de Secre taris voorlezing van voornoemd adres, waarin te kennen wordt gegeven dat de werkzaamhe den ter secretarie zich in de laatste jaren voort durend hebben uitgebreid, dat de bezoldiging der ambtenaren met deze uitbreiding geen ge lijken tred heeft gehouden, dat de levenstandaard zelfs zoo gestegen is, dat met het bestaande tractement in verreweg de meeste gevallen niet of niet behoorlijk kan worden rondgekomen, dat er alle aanleiding, zeg noodzakelijkheid bestaat, de jaarwedden der secretarie-ambtenaren op be hoorlijk peil te brengen, dat de door het Be stuur voorgestelde cijfers allerminst drukkend en bezwarend zijn te achten, gezien den gun- stigen economischen toestand der meeste ge meenten, waarom dringend wordt verzochta. ten opzichte van de bezoldiging der ambtenaren ter secretarie met ingang van 1 Januari 1916 de volgende regeling te willen vaststellen voor den le ambtenaar van f 800 f 1100; voor den 2e ambtenaar van f 500 f 700. Met periodieke verhoogingen van f 100 om de drie jaren voor den le en van f 50 ieder jaar voor den 2e ambtenaar. b. deze regeling te willen vastleggen in een verordening, in den geest van het ontwerp, bij het verzoek overgelegd. Na voorlezing stelt de Voorzitter namens B. en W. voor, dit adres v°°r kennisgeving aan te nemen, met dien verstande, dat daarmede niet wordt gezegd, dat later eene herziening dier traktementen niet onder de oogen kan wor den gezien. Zonder hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. Punt 13. Voorstel van B. en W. tot het ver kenen van machtiging tot aankoop van rogge van het Rijk tegen verlaagden prijs. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, die machtiging te verleenen overeenkomstig de door de regeering vastgestelde prijzen. Waar verleden jaar die zaken door de z.g. rogge-com- missie worden geregeld, wordt thans blijkbaar die regeling op de Gemeenten afgewenteld. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeen komstig het voorstel van B. en W. besloten. Punt 14. Behandeling van een reclame in beroep tegen een aanslag in den Hoofdelijken Omslag dienst 1915. Zal op voorstel van den Voorzitter in een vergadering met gesloten deuren worden behan deld. Voor daartoe wordt overgegaan, doet hij de gewone rondvraag, waarbij geen der leden iets te berde heeft te brengen. De openbare vergadering wordt daarna ge sloten. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam. De BURGEMEESTER van Wor kum, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat wegens verwisseling der Zeesluisdeuren, alhier op Maandag 13 tot en met 'Vrijdag V7 Sept. 1915, niet geregeld door de Sluis geschut kan worden. De Burgemeester vootnoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Bond van Gemeentepolitiebeambten in Nederland, inzake eene herziening der tractementen van voornoemde ambtenaren. Op voorstel van den Voorzitter worden deze stukken zonder hoofdelijke stemming voor ken nisgeving aangenomen. Punt 4. Benoeming van Wethouders. De Voorzitter stelt het eerst de voorziening in de vacature-Kroese aan de orde. Benoemd wordt de heer W. Kroese met 7 stemmen. De heer P. Gaastra verkrijgt 1 stem, terwyl 3 stemmen in blanco ziin uitgebracht. Op een desbetreffende vraag van den Voor zitter, wenscht de heer Kroese geen uitstel van beslissing maar verklaart de benoeming onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrou wen te aanvaarden. Vervolgens stelt de Voorzitter voorziening in de vacature-Posthumus aan de orde. Herkozen wordt de heer G. G. Posthumes met 6 stemmen. Twee stemmen zyn in blanco uitgebracht, ter wijl de heeren P. Gaastra, J. Jansen en A. Brandsma elk 1 stem op zich zien uitgebracht. Op een desbetreffende vraag des Voorzitters verklaart ook de heer Posthumus de benoeming onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen, te willen aanvaarden. Punt 5. Benoeming van een lid der Com missie, bedoeld in art. 166 der Gemeentewet. Aftredende is de heer W. Kroese, die herbe noemd wordt met 9 stemmen. 1 stem is in blanco uitgebracht en de heer S. Haytema ver krijgt 1 stem. Op een desbetreffende vraag des Voorziters verklaart de heer Kroese de herbe noeming te willen aanvaarden. Punt 6. Benoeming van een lid der gas commissie. Aftredende is de heer P. Gaastra. Benoemd wordt de heer Y. Ykema met 6 stemmen. De heer Gaastra verkrijgt 3 stemmen, terwijl op de heeren Potma en Haytema elk 1 stem is uitgebracht. Op een desbetreffende vraag des Voorzitters, verklaart de heer Ykema de be noeming te aanvaarden. De Voorzitter zegt den heer Gaastra dank voor hetgeen hij gedurende zijn lidmaatschap der Gas-commissie voor de Gemeente heeft ge daan. Punt 7. Benoeming van een Armvoogd in de plaats van den heer H. de Vries Wz. Door Armvoogden worden, volgens ingekomen mis sive, aanbevolen de heeren R. F. de Boer en M. J. Schootstra. De Voorzitter zegt, dat B. en W. geen aanvulling dier voordracht wenschen te geven. Benoemd wordt de heer R. F. de Boer met 8 stemmen. 2 stemmen worden in blanco uitgebracht en nog 1 stem op den heer C. Dijkstra. Punt 8. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerleken stand. Ingevolge artikel 149 der Gemeentewet wor den door B. en W. aanbevolen de heeren J. Quarles van Uffbrd en S. Haytema. Benoemd wordt eerstgenoemde met algemeene stemmen. Op een vraag van den heer Kroese, of de be noemde genegen is die functie te aanvaarden, zegt de heer Van Ufford, dat, waar deze functie eigenaardig behoort bij het ambt van Burge meester, hij genegen is die benoeming te aan vaarden, onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen. Punt 9. Voorstel van B. en W. tot benoe ming van een tijdelijk opzichter by de demping enz. der Panwerkswijk. De Voorzitter zegt, dat het aan het College van B. en W. gewenscht voorkomt als tijdelijk opzichter aan te wijzen de heer J. v. d. Laan, opzichter by den bouw der nieuwe brug, tegen een salaris van f 25 per maand. Gewenscht is dit, om den Gemeente-architect iets van zyn uitgebreide werkzaamheden te ontlasten en te vens, om het noodige. nadere toezicht te ver krijgen. Waar deze man reeds als opzichter bij de brug aanwezig is, kan dit toezicht wel met zijn andere bezigheden worden waargenomen. Zonder hoofdelijke stemming wordt daartoe be sloten. Punt 10. Aanbieding der begrootingen van de Gemeente, Arm- en Weesvoogdij en Gemeen telijke gasfabriek voor 1915. Tegen het voorstel des Voorzitters, om deze begrootingen in handen te stellen eener Com missie, tot nader onderzoek, heeft geen der le den bezwaar. Door den Voorzitter worden daarvoor aange wezen de heeren P. Gaastra, S. Haytema en K. Kooistra. Punt 11. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener geldleening. Na voorlezing van het Concept-besluit door den Secretaris, waaruit blijkt, dat wordt voor gesteld een leening aan te gaan van f 14000, verdeeld in 28 aandeelen van f 500, rentende hoogstens 5 O/o, aflosbaar met f 500 per jaar. welke leening noodzakelijk is voor de bestrijding der uitgaven in verband met de nieuwe yzeren brug, het dempen en bestraten der z.g. Pan* werkswijk en de verbreeding der diepe Dolte, geeft de Voorzitter nog een nadere toelichting. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, ep Dinsdag 7 September, ’s namiddags 6 uur. Voorzitter de heer Quarles van Ufford, Bur gemeester. Tegenwoordig by de opening de heeren R. S. Potma, K. Kooistra, S. Haytema, S. S. Hobma, J. Jansen, Y. Ykema en A. Brandsma. De Voorzitter doet mededeeling van een re solutie van Ged. Staten, waaruit blykt, dat geen bezwaren zyn ingebracht tegen de verkiezing tot leden van den Raad van de heeren W. Kroese, G. G. Posthumus, H. de Vries en P. Gaastra. Hy verzocht daarom den Secretaris die heeren binnen te leiden. Nadat daaraan is gevolg ge geven, blijkt dat geen der heeren op een des betreffende vraag van den Voorzitter, bezwaar heeft tot het afleggen van de vereischte eeden. Nadat hieraan door allen is voldaan, zegt de Voorzitter M. H. I Nieuw benoemde raadsleden. Het is my een voorrecht, U allen hartelijk welkom te mogen heeten op deze plaats. Drie uwer hadden reeds gedurende vele jaren zitting. Uit uwe herbenoeming blykt, dat het vertrouwen reeds eerder door de kiezers in U gesteld, on veranderd is gebleven. In de overtuiging dat dezen daarin recht gedaan hebben, wensch ik U geluk met Uwe verkiezing. U, mynheer de Vries neemt heden voor de eerste maal Uw plaats in dezen Raad in. Ik twijfel er niet aan of ook gy zult evenals de drie andere heeren reeds getoond hebben te doen by alle zaken waaromtrent hier Uw oordeel ge vraagd zal worden, steeds enkel en alleen te rade gaan met <le belangen der Gemeente, en de wyze waarop die naar Uw geweten en Uw eigen zelfstandige opvatting het best gediend worden. Ik ben er zeker van, dat dan het vertrouwen der kiezers, waarmee ik ook U van harte geluk wensch, niet be schaamd zal worden. Ik eindig met den wensch uit te spreken, dat onze - zegen, moge Rotterdam) een pariij vet kocht, dat voor de helft vervalscht was. De bedriegerij kwam eerst uit, toen de vaten in Duitachland aangekomen waren, daar de afval in het midden der vaten aangebraoht was zoodat bij het monster siekeu aan de grenzen aan den boven- of onderkant der vaten steeds een goed monster gestoken werd. Bij het verwerken van het vet bleek natuurlijk de knoeierij en verspreidde de massa zulk een stank, dat alles verbrand moest worden op order der gezondheidscommissie. De zaak is in handen der justitie, zoodat de namen, der bedrijvers bekend zullen worden. De Provinciale Keuringsdienst. Thans zyn 38 gemeenten tot den provin cialen keuringdienst toegetreden. Alleen Ame land en Hindeloopen besloten om niet toe te treden, terwijl de gemeenten van Dantuma- deel, Leeuwarden en Schiermonnikoog nog geen definitieve beslissing namen. Door deze haast algemeene toetreding is reeds een in wonertal van over de 300.000 bereikt, zoo dat de kosten van den keuringsdienst op het minimum-bedrag, n.l. 5 cent per inwoner, kan worden gebracht. Toch teruggevonden. Een trouwring, welke 38 jaar geleden door den landbouwer G. v. W„ te Nijmegen was verloren, kwam dezer dagen op merkwaardige wijze te voorschijn, volgens een bericht in de »Tel.« Toen n.l. een zoon van genoemden landbouwer, op het land arbeidende, eenige boerenkoolplanten uittrok, zag hij aan een der wortels iets glinsteren. Het bleek dat de wortel door den verloren ring was gegroeid en dezen op die wijze weer boven de aarde had gebracht. Een navolger van ds. De Ligt. Naar aanleiding van een redevoering, door ds. van Wij he in Barchem te Winterswijk gehouden, waarbij hij onderstreept heeft de woorden van ds. De Ligt, heeft, naar het H b 1. meldt, de burgemeester dier gemeente aan den territorialen commandant voor de provincies Overijssel en Gelderland voorgesteld, ds. van W. het recht te ontzeggen, zich te bevinden in de in staat van beleg zijnde ge deelten dier provincies. De „Temps'* over vedespogingen van neutralen. Onder den titel verdachte pogingen be spreekt de »Temps< de resoluties door den Nederlandschen anti-oorlogsraad genomen, ter gelegenheid van den verjaardag vUn het uit breken der vijandelijkheden. Deze resolutie beoogde voornamelijk, dat de Nederlandsche regeering het initiatief zou nemen tot een conferentie, waaraan de bijzondere vertegen woordiger der neutrale mogendheden zouden deelnemen ten einde de bemiddeling voor te bereiden en ter gelegenertijd in te leiden. De >Temps< aanschouwt deze actie met wan trouwen en ongenoegen, en hekelt op scher pen toon de mannen, die het zeer natuurlijk schijnen te vinden, dat de vrede wordt voor geschreven door hen, die niet strijden, die in dezen oorlog niets gewaagd hebben, die niets ten offer hebben gebracht aan de zaak van recht en vrijheid. Terwijl de dapperheid der verbonden legers de zegepraal zou verzekerd hebben aan Engeland, Rusland, Frankrijk- Italië. België en Servië, zouden het de neutra len zijn, die van de worsteling slechts de fi- nancieele en industrieele voordeelen gekend hebben, voortepruitende uit den handel in con trabande, ten gunste onzer vijanden, die beslis sen zouden, onder welke voorwaarden deze zoo duur verworven overwinning den vrede zou moeten verzekeren. Het blad spot met het beroep van den Ne- derlanschen Anti-Oorlogsraad, op de regeering van Venezuela en op het Internationaal vrou wencongres, welke het denkbeeld eener con ferentie opperden, doch wier meening onder de bestaande omstandigheden nu juist geen buitengewoon groot gewicht in de schaal legt. Oorlogwinstmakers bezongen. Speenhoff be-wien-Neerlansch-bloed dege nen, die tegenwoordig dikke oorlogswinsten maken, en niettemin zeer ontevreden zijn, dat gemeenschappelijke arbeid, onder Hoogeren i, moge strekken tot heil der Gemeente en de Gemeentenaren. Punt 2. Notulen der vorige vergadering. Na lezing door den Secretaris worden deze zonder hoofdelijke stemming onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Punt 3. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een schryven van het R. K. Par. Arm bestuur, houdende een dankbetuiging voor de verleende subsidie van f 100. b. Idem van het Bestuur der Chr. bewaar school, waarby dit zyn dank betuigt voor de verleende subsidie van f 200. c. Een schryven van de heeren G. van Put* ten en K, Vlugte. Hoofdbestuurders ven den Vervalsching van levensmiddelen In het „Maandblad tegen de Vervalschingen” vertellen de heeren dr. Van Hamel Roos en Harmens van gemalen koffie, als „zuiver” ver kocht, waarin 50 pet. cichorei zat. En van thee, die uit Engeland reusachtig en „talentvol” ver knoeid naar hier komt. De officiëele keurings dienst heeft over deze thee het volgend me degedeeld: Te Birmingham is een thee-vervalschingsmid- del aangeboden tegen f 0.40 per pond, in den vorm van dunne stokjes, welke bij chemisch onderzoek bleken te bestaan uit stijfsel, waar aan de kleur van de theestokjes onberispelijk was medegedeeld en waarby een „recept” ge voegd wordt inhoudende de kennisgeving dat hiervan 20 pot. zuivere gevoegd moet worden om een voordeelige „mélange” te krijgen. In thee hier te lande tegen flinken prijs verkocht, oonstateeren de heeren V. H. R. en H. hoe veelheden van ruim 16 pet theestokjes. Over deze vermenging met theestokjes of althans het onvoldoende verwijderen daarvan, is onlangs een belangrijk proces in Duitschland gevoerd en werd in hoogste instantie bepaald, dat een dergelijk feit, waardoor de waarde der thee belangrijk verminderd wordt, niet toegestaan kan worden, zoodat de kooper het recht heeft maken’ en niettemin zeer onrevreaen zijn, «at dergelijke waar te weigeren de «verheid ze met volkomen de vrije hand Het „Maandblad” bevat voorts de mededee- laat> ten koste van hun landgenooten, die ling dat «en Duitsohe firma hier te lande (te a,les b,tter duur moeten betalen, nog zwaar, 4 RISO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Hemelumer Oldepbaert en Noordwoide.

Friso nl | 1915 | | pagina 1