Aan onze Lezers! Hindeloopen en Stavoren. 41ste Jaargang ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1915. No. 36. DE UITGEVER. Gemengd. Friesche Sprekwirden en Sizwizen. I FRISO. z i Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Door omstandigheden verschijnt „F'FIISO'” voorloopig in dit formaat. 40 personen vergiftigd. Te Gorin chem zijn na een bruiloftsdiner on geveer 40 personen ernstig ongesteld geworden, vermoedelyk door vergiftige spijzen. Een onder zoek wordt ingesteld. Nader wordt gemeld, dat het feestmaal eer- gistermiddag gegeven werd in een restaurant te Gorinchem, ter gelegenheid van het huwelijk Gevonden voorwerpen. Een parapluterug te bekomen bij de tabaks fabriek Troste. Workum. 17 Sept. 1915 De Hoofdagent van Politie, J. STOUT Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0 65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. van de dochter van een bekend ijzerhandelaar. Vijftig gasten namen deel aan het diner. Be halve de familie van het bruidspaar bestonden de gasten uit personeel van den ijzerhandelaar. Veertig werden ongesteld, terwijl zich ook vergiftigingsverschijnselen voordeden bij 2 meis jes en een kellner uit het restaurant, die de gasten hadden bediend. Men vermoedt, dat de ongesteldheid te wijten is aan vleeschspijzen, af komstig uit Rotterdam. De toestand is redelijk. Aan een groot gevaar ontsnapt. Door de tegenwoordigheid van geest van den schipper van den IJmuider trawler IJ. M. 42. «Flamingo®, is de bemanning van genoemd vaar tuig aan een wissen dood ontsnapt. De trawler was op circa 220 mijlen van IJ- muiden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag visschende, toen de schipper, die zelf aan het roer in de commandobrug stond, een eigenaar dig geruisch in ’t water hoorde alsof een schip zich snel voortbewoog. Hij zag door de duisternis niets en achtte het daarom wenschelyk het bevel tot stoppen te ge ven, teneinde eerst eens poolshoogte te nemen. Gelukkig werkte het vischtuig dat buiten boord lag als rem zoodat het vaartuig in minder dan geen tijd stil lag. Opeens zag men met razende snelheid een viertal groote grijsgeschilderde torpedojagers op geen tien meter vóór het schip langs varen, ge volgd door een aantal torpedobooten. Vervol gens kwamen vier groote kruisers, die weer ge volgd werden door circa tien torpedobooten. De nationaliteit der schepen kon door de ternis niet worden vastgesteld, terwijl geen er van eenig licht voerde. Had de Schipper Sloot van den trawler dus een oogenblik zijne tegenwoordigheid van geest verloren, dan zou men door het eskader over varen zijn zonder dat de snelvarende schepen het misschien gevoeld hadden. Opgemerkt moet worden, dat de lichten van den trawler helder brandden, zoodat men van de oorlogsschepen af de aanwezigheid van het vis- schersvaartuig heeft kunnen vaststellen. WORKUM. Tot tydelijk onderwijzer aan de Chr. school alhier, is benoemd de heer J. Boer stra van Sneek, thans tijdelijk onderwijzer te Oudega (W.) WORKUM. Woensdagavond was er weer muziek op de markt, ’t Gezelschap «Crescendo® directeur de heer J. B. Dykstra, gaf voor een zeer talrijke menigte toehoorders haar laatste uitvoering. Prachtig stil weer begunstigde dit concert. Namens vele ingezetenen roepen wij de beide Work, muziekcorpsen een hartelyk vaarwel tot volgend jaar toe en brengen gaarne dank voor het genotene. WORKUM. In de zitting van woensdag der rechtbank te Leeuwarden werd o.m. de volgen de zaak behandeld; 26 Juni heeft Evert L., 47 jaar, werkman te Assen, die in de hoofing was bij den veehouder J. Kleiterp alhier, toen deze hem minder geld wilde uitbetalen, dan waarop hij recht meende te hebben, zoodanig met een hooivork mishan deld, dat de veehouder ongeveer gedurende een week er de gevolgen van heeft ondervonden. Bij verstek werd tegen Evert veroordeeling ge vraagd tot 6 maanden gevangenisstraf. WORKUM. Naar wy vernemen heeft de heer P. Gaastra bedankt als lid van den raad onzer gemeente. HEM. OLDEPH. en NOORDW. 15 Sept. Dorpsbelang te Warns, wendde pogingen aan aldaar een vakteekenschool, aanvankelijk voor timmergezellen, te verkrijgen. Deze po gingen zijn echter niet geslaagd, aangezien geen Leeraar beschikbaar bleek, en bovendien Rijkssubsidie eerst in 1917 zal kunnen wor den verleend. Verschillende jongelieden uit deze gemeente bezochten vorige winters de school (cursus) te Sloten, maar de afstanden zijn zoover en het ongerief in den winter is zoo groot, dat die op den duur niet zal kunnen worden volge houden. GAASTERLAND, 15 Sept. In de om liggende gemeenten is regeeringsbrood op kaarten verkrijgbaar, van welke gelegenheid een goed gebruik wordt gemaakt, niet slechts door de arbeidersbevolking, maar ook door vele hoeren en burgers. In onze gemeente zijn tot heden geen broodkaarten verkrijgbaar ge steld, toch zou dit velerzijds op grooten prijs gesteld worden, zoodat autoriteiten wel zouden doen tot den maatregel mede te werken. Aankoop van aardappelen. Het steuncomité in de gemeente Hoogezand heeft besloten tot den aankoop van een groote hoeveelheid eetaardappelen, teneinde den wer kenden stand daar mee te gerieven, tegen den prijs van f 1,50 per H.L. Het middel erger dan de kwaal. Iemand te Stadskanaal, die veel last van vlie gen had, besloot zich er met een slag van te ontdoen. Hy kocht wat zwavel» stfi.k deze aan en sloot daarop snel de deuren. Na een half uur was er in de woning geen levende vlieg meer te bekennen. Bij honderden lagen ze dood op vloer en meubelen. Maar... ook de hond, die men vergeten had, was mee opgesloten geworden en ook gestikt, terwyl het keurige behangsel en de mooie verf, waarmee het woonvertrek nog pas in Mei zoo netjes was opgeknapt, totaal bedorven waren. Geen geluk zonder ongeluk. De hoofdprys van de Zaterdag te Alkmaar gehouden paardenverloting viel in de door den verkooper A. Bloem te O ost-Knollendam ver kochte loten. Deze had h< et winnend lot reeds het vorig jaar verkocht aan den landbouwer P. Vriend te Middel Westzaan, wiens vrouw dit lot een paar maanden geleden met eenige ande re papieren had verbrand. De heer Vriend, wendde zich desondanks tot het bestuur der Vereeniging tot het Bevorderen van den bloei van jaarlijksche paardenmarkten te Alkmaar om den prijs. Dit bestuur was echter alleen gerechtigd om aan den houder van het winnend lot uit te keeren, en heoft zich dan ook tot de commissie van toezicht om advies in dezen gewend, ten einde daarna een beslissing te nemen. De schoonzoon van den heer Vriend, had het vorig jaar het voordeel, dat in de Lotisice-lotery de f 50.000 op zijn nummer viel. Door de mo bilisatie betaalde Lotisico echter nog niet uit, zoodat hij daarover met Lotisico nog in proces is. De familie Vriend kan dan ook zeggen, dat er geen geluk is of er is een ongeluk bij. De vlieger, die Pégoud in een luchtgevecht doodschoot, Kandulski genaamd is voor deze daad met het Ijzeren Kruis le klasse gedecoreerd. Oorlogswee. Na een zeer smartelijk lijden is te Boekel (N.-B.) overleden een geïnterneerd Belgisch sol daat, de 24-jarige Louis Crooiman, uit Achel. In het begin van den winter vocht hij aan het front, werd gewond en bleef vyf dagen hulpe loos in een bosch liggen. Toen hij gevonden werd was hij krankzinnig geworden van pijn en ontbering. Het Nederl. Roode Kruis nam hem op en vervoerde hem ter verpleging naar het krankzinnigengesticht Huize Padua, vanwaar hij naar het gasthuis te Boekel werd overgebracht, waar hij, door de zusters vol zorg verpleegd, kalm overleed. De arme jongeman had nog maar één wensch in het leven gekoesterd, n.l. zyn vader nog eens te mogen weerzien op deze wereld. Zijn moeder was reeds 18 jaar geleden gestorven. Zijn laatste wensch is niet vervuld mogen worden. Waarheen zijn vader is gevlucht met den oorlog, weet niemand. Een geheimzinnige geschiedenis. Volgens berichten aan de dagbladen heefteen Noorsch stoomschip Maandag van den Humber tien man van een Nederlandschen haringlogger aan wal gebracht, welken logger het schip in zee drijvend had gevonden. De geheele bemanning is krankzinnig. Het blijkt dat de mannen aan boord dol van het drinken waren en er toe over waren gegaan, het schip te ontmantelen. De verschansing werd weggerukt en over boord geworpen en de luiken verwijderd. Het dek was zoo goed als schoon. Drie koppen van de bemanning worden ver mist. De Nederlandsche consul, die van de zaak op de hoogte is gesteld, verklaart, dat zij aan wonden bezweken zijn, die zij bij een vecht partij hadden opgeloopen. Het schip is genaamd de «Noordzee®. De krankzinnigheid moet aan Godsdienstwaan zin zyn toe te schrijven. De mededeelingen van de bemanning bevestigen de vermoedens. Een der mannen zei, dat hij de Christus was en dat hij een half uur dood was geweest en weer in het leven werd teruggeroepen met de opdracht om het schip van duivels te zuiveren. De jacht op de duivels werd daarna begonnen, waarbij alles wat tot verblijfplaats van de dui vels kon dienen werd stuk geslagen en in zee geworpen. Toen zoo zegt de bemanning de duivels daarna in eenige ongelukkige schepe lingen voeren, werden deze aangevallen, gedood en hun lichamen in zee geworpen. Het Noorsche stoomschip, dat de logger heeft binnengebracht, wil eischen op het schip laten gelden. Er worden evenwel eerst instructies af gewacht omtrent de behandeling van de krank zinnige bemanning. De logger «Noordzee® behoort aan de reederij Naamlooze Vennootschap Noordzeevisscherij te Katwijk van de familie Haasnoot. Uit een bij de reederij te Katwijk ontvangen telegram uit Grimsby blijkt, dat de namen der drie door de bemanning van den logger «Noord zee V® op zee omgebrachte mede opvarenden zijn de stuurman P. van Duyn, 28 jaar en de matrozen J. Jonker 33 en K. Kuyt 27 jaarallon te Katwijk. De bemanning wordt te Grimsby gevangen gehouden. Verder bevonden zich aan boord schipper K. de Haas, 39 jaar, gehuwdR. Bos, 43 jaar ge huwd B, v d Plas, 34 jaar, gehuwdL. Vlie land, 17 jaar, T. Heemskerk, 29 jaar, gehuwd J. Kuyt, 16 jaar. D. de Mol, 13 jaar, A. Bos, 13 jaar, W. Huivaart en A. Vlieland, 28 jaar, allen uit Katwijk. Het schip zelf wordt vastgehouden tot de ber- gingskosten zyn voldaan. Het is verzekerd bij de Onderlinge Verzekeringsmaatschappij te Vlaar- dingen. hal ven domeny‘s en abbekaten. Oerdreaune haest en loaikerij, kin by alles al- tyd fry. O dwazen dy ‘t de tiid forkliemeskielk scil de tiid grif hjar forgrieme. jprealhans en Kealhans lykje elkoar gans. J»raet net alles ut hwetst witste, mar wit al- tyd hwetst bipraetste. jpotmarge is heechlanners fisk. De biwen- ners fen hege streken der ‘t gjin wetter is, ite grót mei resinen for fisk. Deitse ek de hele wrald oerstjur de Kristen seitHeit stiet oan ‘t roer. JRop Itenstiid 1 skik oan mar mannen. Sa is in folks-oprin it bést to bannen. JE<in nei de Ryp op sleeptofïelsSaffolleas Rin nei de moanne I De Dronrypster sleep- toffelsskeldnamme. JS^et net meat tuech op as ‘t skip drage kin. JSJkrabber bat sa ‘n jild, der is gjin ein oan, Wie er nou ek mar gjin ein oan syn libben JBilaun jier boddet men om ien goed jier. Men hat, altyd yens best dwaende faekom'esaun jier, mar ien rjucht foardielich jier. «Snikje dyn likens, sei de spiker tsjin ‘e ham mer. 'JL'roch de Ijeafde krijt manich-ien syn for- stantroch it forstan kryt manich-ien syn leafde in.... wan. *J7roch earst heal to hearen en dan heel to tortellen, komt er in boel forkeard praet yn ‘e wrald. 'I'ogjerre dijen is woldijon. As man enwiif beide hjar best dogge scil ft geedgean. 'T’wa houwen yn ‘t sear. Dubeld leed. U’s pake en hjarren ieten earten en beane dat wieren ljue mei reggennou ite se ier- apels en wirde mantsjes as underdoaren. Sei dr. Joast Halbertsma. "U's Ijeaven Hear soarget for lytse bern en dronkene ljue, U* it bargeriezel draeit. As men doelt op flink en feardich. Bygelyks in kearel sa flink fen postuer as utensaf. Wês net kleare suker, oars wirdst opslikke. Wes net kleare bare yettich, oars wirdst utspuid. W^ier leafde net sterker dan de dea, Hwa boaske er sunder hus en brea? Wês Ijeaver earm en fry Dan slaef en ryk derby. 'V'n ‘t doarp in hear dat is in gelok Mar ‘n hear yn ‘t doarp dat is in flok. "Yn wierheit is hy allinne gelokkich, dy ‘t sizze kin «Wolkom, libben 1 hwetst ek bring- stewolkom, dead 1 hwetste ek bringste. IX. j^.1 gean ik op ‘e kop stean, der scil neatüt myn büssen falie, (hwent ik ha der neat yn bin earm). As men de mêste keallen de kransen emhin- get is hjar dead neiby. _AJde tsjerken hawwe tsjustere glêsfinsters. Aide minsken hawwe in swak gesicht. Dütterplakken yn ’e hoazen. Gatten. Dislikje net alle poatten en pannen licht seoest splinters in ’e tonge krije. Drukt immen de twade helte fen syn libben om de dwaesheden fen syn earste helte wer goed to meitsjen dan is dy better as tüzen oaren De hounen scille ’t noch ütbylje host dou my bihannelste. Ho min. T>ê beide einen kinne elkoar net rikke. It togoed kin de skulden net dekke. Dou bist gjin tel, dus minder as in talhout. JElk moat syn eigen büksmiette witte. Miet fen iten kinne. Jfc^igensin en edelsin is ’t beide om rjucht to dwaen. Eigensin wol altyd rjucht ha, edel sin altyd rjucht dwaen. Elk is der hjit op fry to wêzen, En yn ’e Bibel stiet to lézen: «De Wierheit makket jimme fry,» Mar ’n hele bulte moadedingen. Dy witte *t minskdom sa to twingen, Moedwillich giet me yn slavernij. Jfs'orfalske wirde in hopen dingen ear as for- hinne, mar de minsken binne allike falsk noch as foarhinne. rykdem is de rjuchte miete frede to hal- den yn ’e hüs en op ’e stritte. Jfniean ris sunder fearen I Doch ris hwet sun der jild. CS-reatsk wêze stiet for ’n hynsder meaijer as for ’n minske. G-oed bier brouwe, dat kin elk, mar min bier brouwe dat de ljue doch drinke wolle dat is de kinst fen ’t wirk. ^jj-oud dat foar de goudsmidsdoar lans gien is Falsk goud. H° bonter ho wylder, sei de soldaet en skeat yn ’e njuete einen. (sabeare dat hy se for wylde oanseach. Hw«t binnen de poarte is dér moat de stéd mei riede. (Sein, as men goed iten hat). Hy siet mei reade earen. (Biskamme him.) Ien gek kin in grau balstien yn ’e feart ar- beidsje en saun forstannige minsken kinne in hele boel moeite ha om dy stien der wer ütto kryen. Tink er om, dat er gjin gekken oan ’t biitjür en regear komme dy *t grauwe bal- stienen yn ’t farwetter briayje kinne. In wjirm wringt him yn bochten as er trape wirdt. In minske moat him yn bochten wringje om net trape to wirden. It scil wol gean as ’t mar bigint to gean, sei Kekke, en hjar bern hie mar ien skonk. Jild, gewelt en ginst, brekt rjucht, segel en kinst. Jow dy net tofolle op skeanpaden, do seoest de rjuchte wei wel ris net to bést werom fine kinne. Just, master! just in foet to koart. dy ’t bromme, hinnen hy *t kraeije, fam- kes dy *t fluitsje doge net. ~K~ wealaster is yn goede dagen Al net sa maklik to ferdragen Mar as me yn lyen sit en leed Dan is kwealaster dübel wreed. Koartsiehtigens en dommens is de nacht fen de siele, en dat is in nacht sunder moan ne en stjêrren. I_jit dat mar weze I ik hald net fen ’e pronk rop in baerch dy ’t ringe waerd. I_jUd sjongen en bird rinnen komt net goed oerien. Lésten stoar mynhear Forgulden. Hy liet by tuz’nen nei oan skulden. JHoarnsier yn’e koelte sa bite dy debrimzen net. JMuzen dy ’t sa ier piipje, der wol op in dei de kat wol ris mei wei gean. Men bin i° ezel ek wol oars as oan ’t lud. 3Ien moat sjonge sa ‘t it yn ‘t liet stiet. De saek nei wierheid bisprekke. r>fou, dan woe ‘k wol dat ik thus wie, sei de poep, do ‘t er ophinge wirde scoe en him frege waerdt oft er ek noch in bigear hie faeks JVÖe biezems feije skjin. JVet sa haestich! wy scille net ut to swyljen. Onder it wirk tsjinnet nimmen to praten, bi- De prijs der Advertentiën is van 15 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Hemeiumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1915 | | pagina 1