Opskriften en sahwet mear. tlindeloopen en Stavoren. 41ste Jaargang ZATERDAG 2 OCTOBER 1915. No, 38. Gemengd. II. ran D. Foarbygonger fette«?t dat nou B. Jelke. D. B. FRISO. Op ieneaeh. Jo ha minder fen my sjoen as ik fen jou, De Schoolmeester. Op in bankbiljet Farwol, myn aerdich bankje 1 Wy moatte skiedde maet Oars krij ‘k om ‘t jild in stankje En wird ik lilk bipraet. Goêreis mei al dyn maten, Gean frij nei oaren ta, Mar komt it sa to praten Siz elk ho Ijeaf ‘k jim ha. Op in uthingboerd Alle minsken hawwe gjin forstan fen bier en wyn Mar dy ’t er forstan fen hawwe, dy rinne by us yn. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0.G5. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. De Earn, op in kastleins uthingboerd. Men sjucht mei eare faek in earn Wol yn in aedlik wapen stean, Ilwet miening scoe der efter stykje? Dat de earn sa mannich earmtlyk dier Forskoert en fret mei hud en hier Moatte edeljuwe ’m deryn lykje Segenwinsk op in brilioft. Al fiifentweintich jier binn’ jimme troud It grien waerdt sulver, meits fen ‘t sulver goud Giet onderwilens ek de jeugd forlern, Hy libbet yn de bern fen jimme bern. En jimmer bliuwe hecht hwet ek fordwynt, De Ijeafdeban, dy ’t bern en alden bynt. Grëfskrift. Hjir leit in man, dy wie alear In achtber man, op ‘t lést net mear. In krasse holle in goed forstün, Dat hied er... ’k mien dat hied er hawn. Syn plak skienmeitsje, lyk as ’t hjert, Dat died er mar yn ’t lest-oan net, In tiidlang soun en flink en bést, Min sjen, de skonken wrak op ’t lést. In stipe for syn wiiï en bern Forhinne op ’t lest for hjar forlern, Hwertroch wie sa ’n foroaring komd De drank hie him to pakken nomd, Nei siele en lichem him bidoarn, Net Md, mar utlibbe is er stoarn Biwirket soks de sterkedrank, Is dan dy drank gjin divelstank ?j O an in kinstner. Mast mei de kinst dyn brogge winne, Den mast dyn kinst ek goed forstean Mar om ’t der folie ljuwe binne Dy echt en falsk net skiede kinne Is ontank faken noch dyn lean. Eksters liet. Beppe wie to wrald komt Ut in eksters-aei, En hja waerd in ekster, Dy ’t ek aeijen lei. Ut har aeijen kroepen Eksters wer, en ’k wit Wie us beppe net deagien Beppe libbet yet. Grêfskrift. Hjir leit mynhear Forgulden Hy liet by tüz’nen nei oan skalden. Oan in feint. Frouljue's-eagen kinste net fortrouwe Brune allike min as blauwe. Baze Grêfskrift. Baes hie fen alles yn ’e holle, Mar ’t laei hwet troch ’noar oardeloas Plak wie ’r for soun forstan net folie, Baes hie syn wysheit yn ‘e noas. In oar bilekje koed er tige En prate koed er hondert üt, Miende immen, dat er dan hwet krige, Neat hied er krige yn ’t einbeslut. En flaeije koed er op syn wize, Ljue der ’t er graech goemaet mei wie, Dy waerden nuver streake en prize, Howol er ‘t hwet aldwivich die. Dy man is heel gjin skaei fen kommen, Syn wralds-goed by ’noar brocht mei noed, Ha de erfgenamen nei hjar nommen, En baes wier ut ’e tiid forgoed Mar die de man gjin nut heel folie, ’k Leau dat er ’t ek noait slim bidoar, ’k Scoe op syn grefstien sette wolle „Hy libbe, troude in wiif en stoar.“ Opmakke en by ‘noar socht. Geen politiek gekibbel. De „N.R.Ct.” waarschuwt er tegen om de uitnoodiging van de regeering tot parlementaire samenwerking nu niet op te vatten als een in vitatie om weer in allerlei klein politiek gekib bel te vervallen. ,.Het zou zegt het blad een misselijk verschijnsel zijn, indien de Kamer zich weer in het kleine politieke geharrewar van weleer ging verliezen. Eene vernedering op het hoog tepunt, waarop zij zich over het algemeen tot nu toe heeft weten te handhaven, en wat het ergste is eene groote verzwak king in de positie van ons land, te midden der oorlogvoerende partijen. Zijn wij den vrede dan eigenlijk niet waard? Waarlijk, wij kunnen de hoogere eendracht die zich mot Augustus van verleden jaar zoo gelukkig heeft geopenbaard en sedert gehand' haafd nog niet missen. Wij zullen haar, ook De prys der Advertentiën is van 15 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bg abonnement belangryk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam. wanneer de vrede geteekend mocht zijn, nog verscheidene jaren niet kunnen ontberen. Dan eerst recht niet, want het is niet onwaarschijn lijk, dat zich na den vrede voor ons land, in- menigerlei opzicht moeilijkheden zullen o psta- pelen, die met eendrachtige samenwerking mis schien te boven kunnen worden gekomen, doch die eene in partijschap verbrokkelde natie niet zal kunnen doorstaan. Het ware te wenschen, dat men zich den tijd van den oorlog te nut te wist te maken om ons land ook inwendig te versterken tegen den tijd, dat er weer vre de zal zijn.” Ongevraagd ontslag Naar de „Stand” verneemt, is aan twee onderwijzers der Gereformeerde School in de Emmastraat te Vlaardingen door het bestuur dier school ongevraagd ontslag verleend, omdat zij solliciteerden bij het Openbaar onderwijs te Rotterdam. Het bestuur overwoog daarbij, dat zij door deze daad in strijd handelden met het beginsel van het Gereformeerd onderwijs, zoodat hun niet langer het vertrouwen der Gereformeerde ouders kon worden geschonken. Lichting 1916 en Landstorm. In geval de heerschende buitengewone om standigheden blijven aanhouden, ligt het in het voornemen, in het begin der tweede helft van December a.s. in te lijven de dienst plichtigen van de lichting 1916, toegewezen aan het le bataljon van elk der regimenten grenadiers, jagers en infanterie, en om na de oproeping der landstormplichtigen der jaar- klasse 1913, die op of omstreeks 10 Novem ber a.s. zullen moeten opkomen, dit jaar geen landstormplichtigen meer in werkeljjken dienst te roepen. Malle Tys yn syn ienlikheit. Ik bin Zic/Usinnich seit men folie, Mar dat is mis hwa wit ho fier Ik ha rjue soargen, och sa swier. Hwa scoe my hjoed wer boargje wolle Op kinstbüter. Or Fyslan, echt aid büterlan, Us tiid fen gloarje ha wy hawn. Us fryske büter fen de boer Is nou for ’n hopen ljue to djur Nou brukt men gud mei nuv’re nammen Wit ho ’t hjar pake en beppe skammen, Koen, hja hjar eigen bernsberns bern Soks op ’e brogge smarren sjen. Wethouderspeneioen te Amsterdam. De Anuterdamsoho Wethouders hebben een inkomen van f 6000 por jaar. Voortaan zullen ze ook pensioen genieten, en wel een van minstens f 1000 indien het wethouder schap ophoudt door mokte of niot-horkiemnf en van f 1500 na Mg jaar of f3000 na 12-jarig wothondorsohap. De commissie voor wethouderspensioneering had voorgesteld na zes jaar het maximum van f 3000 te geven. Mond- en klauwteer. Van 22 tot 29 Sopt, worden gevallen mond- en klauwzeer geconstateerd In Zuid-Holland, 2 gevallen te Oversehie, 1 geval te Pjjnacker; in Zeeland, 1 geval in elk der gemeenten Retrenchement on Wemeldinge in Limburg 4 gevallen in «Ik tter gw'— ten Gulpen en Wiitem. 3 gerr.ll-e Xn r beek, 2 gevallen in elk dor gcra^rv- -y-- den en Slenaken en 1 g«v«! b <1 meenten Wijlre, Meer V<- n hoven, Heerlen en Sohin op G Vost af gekneld. Het afvarend klippoHoilschip Tr|ntje. schip per H. de Boom, zou Dinsdag door het stoom bootje van de pontonniers door dv schipbrug bij Zaltbommel worden gesleept De staal draad kronkelde zich om het linkerbeen van den 18-jarigon schippersknecht H L. van Leeuwarden waardoor de voet boten d a en kei werd afgekneld. Een ernstige mishandeling De arbeider Ham Vos t« Berger-Oester veen (Dr.) werd in den nacht van Mandag op Dinsdag door een viertal jongelui uit het bed geklopt. Nauwolflks was bij buiten of hij ontving een snode tuesohen do ribben- Vos is naar Zwolle vervoerd; men vreest voor zijn leven. De schuldenlast van een student. Onlangs werd te Groningen een student failliet verklaard Thans is de ljjst van c-e- diteuren gepubliceerd, on het N v. h N heeft zich verbaas^ over wat deornerw-Wa den aan zulk een jongmonsch geborgd Het gezamenlijk oehuldeneijfer is f8186 85 Daarvan vragen 7 eafdhouders f 1408 41 l/B 6 wijnhandelaren f 760.86, terwjjl oen ban ketbakker f 158 77 moot hebben. Aan kloe ten liet de student bjj Mven firma’s vooreen bedrag van f 1255 02 onbetaald. Drie siga renhandelaars hebben hom voor f 716 62 in krijt, terwgl hy hg drie coiffeurs onder het mes heeft gezeten mot do wetenschap, dat s§ met hun drieën f 426 55 van hem moesten hebben. Zelb ugn eigen studentencorps heeft nog oen vordering van f 219 58, terwijl een studentonoppassor sjjn crediteur is voor f 103.29 In Sommolsdyk zjjn door om hevigon brand twee landbouwschuren sn vior woningen van het diaconio-bostuur in do aseh gologd. Do gebouwen waren vonokord. Van do inboedels slechts een. De minister van landbouw, hooft thans aan de burgemeesters oen circulaire gezonden, waarin hy oen beroep op hen doet om bfi de distributie van goodkoopo levensmiddeloa behulp zaam te zjjn, Wegens gebrek aan grondstof sjjn nu bij na allo perkamontpapierfabriokon otopgosot, zoo- dal er groot gebrek aan dit papier ontstaat on do prijzen erg omhoog loopon. De prijten der varkens. Uit den Goldoriwhon Achterhoek wordt aan het >Hbl< geschreven, dat door da opheffing van het uitvoerverbod do prifron der varkens boven een gewicht van 200 A G., reeds weer van 36 cent op 41 cent por pond zijn vertegen. In Duitschland zijn do prijzen tangevolro van den hernieuwden uitvoer uit ons land gedaald. Een eigenaardig» taak. Een Hamburgscho tabeksfirma dio te Amster dam een filiaal hooft, had daar een Dult«chen jongeman in dienst, die wegens militairen dienst plicht werd opgoroapen. maar Weiuerd» ntn op te komen. Dat vonden de Du»ttMe fl-tn/s zoo erg, dat zjj den jonsren man on «nae-M- v- -t ontslag gaven. De jongeman, bierma* oM vreden, vroeg schadeloosstelling he y* seling verbreken van het dienstverband e» «v*r dezen oisch zjjn thans voor don kantonrechter te Amsterdam pleidooien gehouden, Do kantonrechter zal later uitspraak dutn. Op in forsüpte skieppeslachter. Hy hied al lang tofolle süpt. Do is er yn ’e dwersfeart krüpt Der het er al tofolle süpt. Hy is der ut syn rompslomp glüpt, En het tonei gjin skiep wer strüpt, Ek het er sint dy tiid net süpt. Grefskrïft op immen Dat baeske dat hjir rest Dy hat er west. De Schoolmeester. Op niijiersmoarn. Al wer in jier forby 1 Mar ha we nou in nij Lit earst ris us bisinne. Gyng ‘t faek by ‘t kantsje lüns, Wie ’r wol op fallen kans, Ei, scoe *t net oars hwet kinne? Mei tinkt dat moat abslut. De béste foet foarut. En hjoed er mei bigjinne, Goede rie. Wês net as ‘t wearhoantsje op ’e toer In wyfler sunder selsbistür; Mar stean manmoedich op dyn stik, Ek seis yn ‘t uterst eagenblik. Op in priuwer. De flesse is read de man is bleek, Hy liket net rjucht op ‘e streek. Hy priuwt salang it blêd omkeart De flesse is bleek, de man is read. Nammen op in stürtspoatzegel. Fiifsintes printsje fiifsintes keningintsje fiifsintes kaertsje fiifsintessegel. Read stim- peltsje read printsje read postkaertsje read kopke read plakplaetsje readsje. Fran- kearbriefke frankear kaetsje frankearse- geltsje. Sturts fjouwerkantsje sturts segel. Postplaetsje postkaertsje postbriefke postprintsje poststimpeltsje postmerkje postzegel. Read pompierke frankearpom- pierke plakpompierke plaksegeltsje. Berooving. De 71-jarige weduwe M. A. Wels is in den nacht van Maandag op Dinsdag in de Tollenstraat te Rotterdam, op weg naar haar huis plotseling aangevallen door drie haar on bekende mannen, die haar tegen de straat sloegen en beroofden van een handtaschje, waarin zich bevonden vier bankbiljetten van f 25, f 30 aan specie, een spaarbankboekje waarop nog f 2.60 ingeschreven staat, een paar sleutels en eenige kleinigheden. Een der drie straatroovers werd aangehouden, ter wijl later ook zijn vermoedelijke medeplichti gen werden gearresteerd. Van het gestolen geld is evenwel niets terechtgekomen. Een bijzondere verslaggever van de Matin heeft een bezoek gebracht aan Reims en vertelt nu in zijn blad van de rustige held haftigheid van de vrouwen van Reims, die er sinds een jaar voortleven in de open, on versterkte stad, die sinds dat jaar aan een bijkans dagelijksche beschieting blootstaat. »Op elk uur van den dag of van den nacht, iedere minuut, iedere seconde kan er op den hoek van de straat, dien gij omslaat, midden op het plein, dat gij oversteekt, in de kamer, waar ge in woont, een kleine, een middelsoort, of een groote granaat neerkomen. Men moet stevige zenuwen hebben, om een jaar lang zoo’n leven te kunnen leiden, had de man van de Matin gezegd. Kwestie van gewoonte, antwoordde een meisje van vijftien jaar hem. Brand te Amsterdam. Dinsdagnacht brak er een hevige brand uit in de Ned. Houtvuurmakersfabriek van L. Spils te Amsterdam. Het gebouw, waarin juist voor ruim f 5000 hars was opgeslagen en dat een waarde van f 8000 aan materialen bevatte, brandde bijna geheel uit. Ook de naastbijgelegen perceelen, een zinksmelterjj en een brandstoffenhandel, leden door vuur en water veel schade. Verzekering dekt de schade. Mishandeling met doodeljjken afloop. Zondagnacht is te Coevorden een met ver lof zijnde militair, die zijn meisje te Slagharen bezocht, op den terugweg door eenige perso nen aangevallen en met een gummistok op het hoofd geslagen. Aan de gevolgen is hij hedennacht overleden. Door de politie wordt een streng onderzoek ingesteld. Omtrent de daders is niets bekend. Opening der Zeesluizen. Gedeputeerde Staten hebben het openen van alle zeesluizen gelast. Oan in moadepronkster. Jy sette in forstannige troanje Bysünder fornaem en presies En alles hwet je om hawwe en oan je, Seit klear us»Dat minske is net wiis.« A ISO. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, tlemelumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1915 | | pagina 1