P l! Publieke Yerhuring HEVEA I Sytje Feenstra, meïioiw J. y. d. VELDE-van Es, in den ouderdom van ruim 79 jaren. Weiland onder Wommels. Telegrafisch Marktbericht. WEILAND. No, 39. ZATERDAG 9 OCTOBER 1915< 41ste Jaargang Advertentiën. Gemengd. van Workum. opge- Gevonden voorwerpen. Een wollen kinderborstrokje ten huize Gerrit Kemker. Een zilveren broche ten huize van Willem Slot. DRA IS MA 'VAH' VALKENBURG’S LEVERTRAAN*. LEEUWARDENS Fabriek Hevea, Hoogezandiaroningen.) De Hoofdagent van Politie, J, STOUT. Heden overleed in haren Heer en Hei land, na een geduldig lijden, mijn geliefde Echtgenoote in den ouderdom van ruim 38 jaren. Workum, 8 October 1915. Uw diepbedroefde, Mede namens familie, HENDRIK DE VRIES Wz., Schilder. Heden overleed zacht en kalm onze lieve tante, Grouw, 5 October 1915. H. SCHMIDT—Burïnga, P. SCHMIDT, ziens had Visser diend. Eisch hechtenis. WORKUM. Dit blad verschynt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0.65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. van Zand, Winschoten, zijn Dinsdag meer dan twee- De notaris C. TJEBBES te Workum zal op Zaterdagen 16 en 30 October 1915, telkens des namiddags 3 uur, in het logement van Johs Struiksma te Wommels, publiek veilen en verkoopen Twee perceelen uitmuntend WEILAND gele gen aan den Slagtedyk onder Wommels, samen groot 4 Hectaren 41 aren 60 centiaren of ruim 12 maal 363/j aren. In huur bij den heer Herre Jochums Kingma voor f 440 in het jaar tot 5 Maart 1920 en op dien datum te aanvaarden. Voorwaarden te vernemen en biljetten met kaart te bekomen bij den oproeper A. VAN DER ZEE te Wommels en ten kantore van den no taris. digheid van de wethouders der gemeente. Na de plechtigheid hield de burgemeester jhr. Quarles van Ufford eene korte toespraak Een gesloten couvert is aan den aannemer den heer W. S. de Jong, van Lemmer, over handigd, waarvan de inhoud bestemd was voor het werkvolk. Marndagnamiddag om 3 unr had de eerste steenlegging der Bagijnebrug plaats door den Burgemeester, in tegenwoor- i en den secretaris wel wat aan hem ver- f 15boete of 15 dagen de kleine door de politie gevonden. Tegen den vader is proces-verbaal maakt. WORKUM. Voor de rechtbank te Leeu warden werd Woensdag de volgende zaak behandeld Onder beschuldiging dat P. Visser zijn broer had geslagen, heeft Jacob Z., 19-jarig smids knecht alhier, in den avond van 28 Juli ge noemden Visser mishandeld. Hij wierp dezen op den grond en beukte diens hoofd met zijn vuisten, Beklaagde ontkent gedeeltelijk. Zijns in ----- LEEUWARDEN, 8 Oct. Boter, Commissieprys f 3 00 p. K.G. Vereen, van Fr. Boterk. - 1.475 Kaas, f 33-/ 99. Kieren, per Kilo f 1.525 Ingezonden mededeeling voor 3 jaren van eenige perceelen best Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam. Oprichting van een speelgoedfabriek. Bij eenige Amsterdamsche architecten be staat, near de N. Rt. Cr. meldt, het voorne men een fabriek van modern speelgoed te bouwen in Noord-Holland. Het speelgoed zal worden vervaardigd naar ontwerpen van die architecten en bereids zijn er eenige exem plaren van naar Amerika verzonden geweest die daar zeer de aandacht hebben getrokken en zeer goed hebben voldaan. Te Dinxperloo is een ontvlucht Rus sisch krijgsgevangene aangekomen uit het kamp bij Munster. Hij had een Duitsche jas, een Belgische broek, Russische laarzen en een Fransch vest aan, en kreeg nu nog een Hollandsche pet op. Moord. Op de kermis te Uden heeft Zondag een kermisganger iemand met een revolverschot gedood. De dader, vader van een gezin, werd gearresteerd. Te Weenen begint men thans gebrek aan levensmiddelen te krijgen vleesch, boter, melk, aardappelen, enz. zijn niet of tegen drie dubbele prijzen verkrijgbaar. Paarden en rij tuigen zijn er vrijwel verdwenen. Zware vrucht. Bij den landbouwer IJ. Br. te Appelscha is een pompoen gegroeid, die het zware gewicht van 100 pond bezat. Poging tot moord op zjjn vrouw. Een arbeider te Stolwijk was in Februari getrouwd, maar kwam heel gauw na zijn hu welijk tot de overtuiging, dat ’t trouwen een mislukkingwas geweest. Hij had herhaal delijk woorden met zijn vrouw en besloot dat het uit moest zijn. In Mei deed hij een scheut spiritus in een kop koffie, die voor zijn vrouw gereed stond, maar voor zij er van gedronken had kreeg hij berouw en wierp de koffie weg. Een paar dagen later evenwel was hij weer besloten om zijn vrouw te dooden. Hij kocht te Gouda een fleschje fosforbrij en wierp een hoeveelheid hiervan in de pap, die voor zijn vrouw gereed stond. Toen de vrouw van de pap zou eten, bemerkte ze evenwel, dat de brij een onfrissche lucht af gaf, en zoo was haars mans boosaardige toeleg mislukt. Thans is voor de Rotterdamsche rechtbank acht jaar gevangenisstraf tegen den man ge- ëischt. Rykslandbouwwinterschool te Leeuwarden. Van de 39 jongelieden, die zich voor het toelatingsexamen voor de eerste klasse hadden opgegeven, zijn geslaagd J. G. Kooistra, Dronrijp; H. S.Kandersma Jorwerd G. J. Anema Dongjum KI. H. Rienks Winsum Y. J. v d Werf Cornjum A. A. Noordenbos MiedumY. R. Nauta Sijbrandahuis S. D. de Jong Stiens D. G. Jensma Menaldum P. E. Rijpma Hallum G. 8. Hof HallumA. Jb. Smeding, Jelsum. G. Sj. de Vries Marssum A. A. Schrale WarnsJoh. T. Zijlstra Hitzum H. H. de Jong Jelsum H. D. Statema, Rien A. D. Bolman Leeuwarden A, Brink Heerenveen M. A. Sijbesma Haskerdijken E. E. Boon stra Opeinde (Sm) R. R. IJetsenga Arum Joh. J. Bonnema JelsumW. A. Sinnema DronrijpS. A. Brouwer BozumH. L. Hilarides Bozum T. J. Terwisscha van Schel- tinga, Rauwerd P. P. H. Gerbensma Lang weer Jb. I. Terpstra Foudgum I. H. Boer- sma Hart werd S. IJ. Haagsma Workum R. P. Legendal WolvegaA. I. Bierma Aalsum. Een eigenaardige vondst. De vrouw vaneen zandschipper in de Hem- sterhuisstraat te Den Haag had Zondagavond uit vrees voor mishandeling haar echtelijke wo- ning verlaten en toevlucht bij hare ouders ge zocht. Des nachts nam de man toen zijn kind van nog geen twee jaar oud en bracht dat voor de woning van zijn schoonouders, waar hij het kleine wicht, niettegenstaande de regen neerplaste, voor de deur deponeerde. Zoo werd rekening van den heer J. v. d. Breggen, c.i. heeft de kei een inhoud van 4.532 kub M. en weegt hij ongeveer 12,000 K.G. Hij zal op een voetstuk geplaatst en van een op schrift voorzien, als herinneringsteeken ge plaatst worden in genoemde buurtschap in verband met den aanleg van een wegencom plex in die omgeving. Aardappelen. Volgens mededeeling van den minister van landbouw bedraagt de opbrengst van consump- tie-aardappelen dit jsar ruim 8 millioen H.L. minder dan in 1914, welk kwantum toen werd uitgevoerd. Met het oog op deze geringere opbrengst zijn er bezwaren tegen de weder- opstelling der grenzen. Een 4-jarig dochtertje van W. Kok op het Moleneind te Meppel speelde Maandag- bij de tafel. Bij ongeluk viel een ketel met heete koffie om, die de kleine zoo deerlik terteanddo, dat z* Dinsdagmorgen ovêrlodk VERSLAG van de Vergadering van den Raad der gemeente WORKUM, op Donderdag 30 Sept. 1915, ’s namiddags te 6 uur. Voorzitter Jhr. Quarles van Ufford Burgem. Tegenwoordig 9 leden. Afwezig de heer J. Jansen (1 vacature). Na opening der Vergadering door den Voor zitter stelt deze als punt 1 der agenda aan de orde: Notulen der vorige vergadering, welke na lezing door den Secretaris, onveranderd wor den goedgekeurd en vastgesteld. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een schryven van den heer P. Gaastra, behelzende eene mededeeling van zyn bedanken als lid van den Raad. b. Idem van den heer R. F. de Boer, be richtende, dat hij zijne benoeming tot armvoogd niet aanneemt, welke stukken zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 3. Verzoekschrift om afschrijving van Hoofdelyken Omslag dienst 1915. Na voorlezing van een ingekomen verzoek van den heer A. Ebbinga, 30 Augustus vertrokken naar Oosterwolde, om afschrijving van Hoofde lyken Omslag in evenredigheid van 4 maanden wordt op voorstel van B. en W. zonder hoofde- lyke stemming tot de gevraagde afschrijving besloten. Punt 4. Adres van J. Lentz alhier, houden de verzoek om schadeloosstelling in verband met de verbreeding der Diepe Dolte. In het ter tafel gebracht en voorgelezen adres, vraagt adressant, als huurder van het huis bij de nieuw aan te leggen brug, een kleine schadevergoeding voor de last, hem door de daaraan verbonden werkzaamheden berokkend. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, aan wie een kleine schadeloosstelling niet on billijk voorkomt, hem eene tegemoetkoming te geven van f 5.te betalen uit den poston voorziene uitgaven, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Punt 5. Adres van dr. W. J. Slis alhier, houdende verzoek om ontslag als Gemeente geneesheer. Uit het door den Secretaris voorgelezen adres blykt, dat dr. Slis ontslag vraagt als Gemeente geneesheer met ingang van 16 December a.s., of zooveel vroeger, als hy de stad mocht ver laten. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, overeenkomstig het verzoek te besluiten en in de eerst volgende vergadering een voorstel tot voorziening aan de orde te stellen, wijl dr. Slis, wel niet eerder zal zijn vertrokken, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Punt 6. Aanwijzing van een lid in de be- grootings-commissie in de plaats van den heer P. Gaastra. De Voorzitter zegt, dat in plaats van den heer Gaastra, een lid van de commissie tot onderzoek der begrooting moet worden benoemd, wijl de heer Gaastra vermoedelyk de behandeling daar van niet zal bywonen. De Raad laat aan den Voorzitter de benoeming over, waarom door dezen daarvoor wordt aangewezen de heer S. S. Hobma. Punt 7. Benoeming van een Armvoogd. In verband met het bedanken van den heer R. F. de Boer, wdfdt een schryven voorgelezen van Armvoogden, die voor de vacature aanbe velen de heeren 0. A. Dykstra en M. J. Schoot stra. De Voorzitter zegt, dat ook ditmaal B. en W. geen aanvulling der voordracht wenschen te geven. Tot stemming overgaande, wordt met algemeene stemmen benoemd de heer C. A. Dykstra. Punt 8. Voorstel van B en W tot het ver- leenen van machtiging aan de Gas-commissie tot aanschaffing van een exhauster en het vernieu wen van gasleiding en in verband daarmede eene geldleening aan te gaan. Door den Secretaris wordt voorgelezen een schrijven van den Directeur der Gasfabriek, waarin te kennen wordt gegeven dat aan den Raad wordt voorgesteld, a. tot het vernieuwen van de Gasleiding langs het Zuidend en b. tot het maken van een exhauster-instal- latie bij de Gasfabriek. In verband met a wordt opgemerkt, dat de toestand de laatste winters, en vooral in den winter 1914/15 aldaar onhoudbaar was wegens den slechten toestand der buizen. Zoowel daags als ’s nacht moesten de syphons worden ge pompt, en toch werd nog meermalen de gas toevoer afgesneden, zeer ten ongerieve der gas verbruikers. Het doel is een nieuwe 5< leiding te leggen van de Burgerschool tot het pijpbrugje, en van de goede afkomende buizen langs de kleine kant de leiding, die nu ligt vanaf de opslag tot den heer A. de Vries, door te trekken tot het Pypbrugje en het gedeelte de leiding te doen circuleeren, waardoor tevens vermeden kun nen worden de lange spruitleidingen over de Wymerts. Raming van dit werk is f 1500. Tot toelichting eener exhauster-installatie wordt gewezen op het gebruik daarvan aan de Gasfabriek te Warmenhuizen waar sedert 3 maanden dusdanig toestel in werking is en 1/g MS gas meer als gewonnlijk uit de H.L. steenkool was vekregen. Trouwens, in de laatste 3 jaren zyn <t febrhktn la JoureLwintaer Dmhten en van dergelyke toestellen voorzien, terwijl de grootere die reeds in gebruik hadden. Wij heb ben een verbruik van 8500 H.L. steenkool, wat met dezelfde arbeidskrachten een meerdere pro ductie van 17000 stère gas zou beteekenen. Met de machine die haar drijft, kunnen tevens de pompen, noodig voor gaszuivering, worden aan gekoppeld, waarvoor thans 4 uren per dag moet worden gepompt. Deze 4 uren kunnen dan voor terrein of andere werkzaamheden worden benut werk, waar tegenwoordig veeltijds een los werk man voor moet worden gevraagd. Ongerekend dit laatste voordeel, zou de aanschaffing van een exhauster nog een jaarlijksche netto winst kun nen opleveren van f 400, alles na aftrek van rente en afschrijving. In overweging wordt ge geven den Raad voor te stellen ten behoeve van voornoemde werken een geldleening aan te gaan van f 5000 en f 500 te lichten uit het reserve fonds thans groot f 816. Ook wordt nog gelezen een schryven der Gas- Commissie, waarbij deze te kennen geeft, dat deze zaak haar belangrijk genoeg voorkomt, om by den Raad stappen te doen tot de uitvoering der voornoemde werken. De Voorzitter meent, dat na voorlezing dezer missives, de bedoeling der vernieuwing voldoen de is toegelicht, waarna de voorgestelde ver nieuwing en uitbreiding, zonder hoofdelijke stem ming wordt goedgekeurd. Punt 9. Bespreking betreffende de bestem ming van het bestaande Post- en telegraafge- bouw. De Voorzitter zegt, dat in verband met de behandeling van dit punt, allicht mededeelingen zullen kunnen worden gedaan, die beter in een geheime vergadering zouden kunnen geschieden waarom hij vraagt, of het ook beter is dit punt met punt 10 in geheime vergadering te behan delen. De heer Hobma vraagt of dat noodzakelyk is en er zaken bij zyn, die in geheime verga dering moeteDjWorden besproken Dit komt den Voorzitter zoo voor, maar hij heeft echter anders geen bezwaar tegen open bare behandeling. De heer Hobma heeft het oog op voorziening in een kantoor voor den Ryks-0 .tvanger, het geen niet in geheime vergadering behoeft te werden besproken. De Voorzitter meent, dat allicht enkele per soonlijke dingen ter sprake zoudeu kunnen ko men, waar toch reeds vroeger deze zaak in ge heime zitting is besproken waarom zonder hoofde- lyke stemming tot een bespreking in geheime zitting wordt besloten, en de openbare vergade ring voor den duur daarvan, door den Voorzitter wordt geschorst. Na heropening wordt het suppletoir Kohier van Hoofdelyken Omslag vastgesteld tot een be drag van f 600.911/2. Wijl geen der leden iets heeft op te merken of voor te stellen, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Mond- en Klauwzeer. Onder Delfzijl is mond- en klauwzeer uit gebroken. Een zevental dieren is afgemaakt Smokkelaars-True. Dezer dagen arriveerde aan de grens, naar uit Venlo gemeld wordt, een vrouw met een kinderwagen waarin een slapend kindje lag. Bij onderzoek door de grenswacht bleek ech ter, dat de lieve kleinen bestond uit meel, rijst, enz. Voor het hoofdje zat een masker. Natuurlijk werd de slaap van het feeder wichtje wreed gestoord. Koeien naar Oostenrijk Door den groot-veehandelaar S. van honderd beste koeien, in de drie Noordelijke Provinciën opgekocht tegen hooge prijzen, en naar Oostenrijk verzonden. Het opkoopen voor een tweede zending daarheen is begonnen. Een groote kei opgedolven. In de buurtschap Woold, onder Winters wijk, is, naar de N. Rt. Cr. meldt, een groo te kei (zwerfblok) opgedolven. Volgens be- ■.A op RIJWIEL., RIJTUIG, en AUTOBANDEN waarborgt soliditeit^ NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD o.

Friso nl | 1915 | | pagina 1