Opskriften en sahwet mear. Telegrafisch Marktbericht. ZATERDAG 16 OCTOBER 1915, No. 40. 43ste Jaargang Gemengd. Bekendmaking. D. C. W. W. F. W. F. Frij Jelke, Oan (mei in boek). It tankber herte sprekt Ik woe sa graech hwet dwaen, Doch kin ’k mar lyts biwys Feu greate achting jaen. Hwent moast dit boek sa great Krekt as myn achting wêze 1 Och, Ijeave ginst noch ta, Dan mochten jy wol léze. DRAISriA -vatt VALKENBURG'S LEVERTRAAN-'. LEEUWARDENS Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. ;n lek en brek dy kwyt ;ste dy ‘t ik wyt. C. W. Regeeringsvarkens. Aan de varkenslagers zal voortaan het ge* Oan ’n breid. Nidle, tried en fingerhoed Breidsje passe dy sa goed, Ast mei hjar dy redde kinste, Bist hwa oars ek, net de minste Opmakke en by ’n oar zocht. FRISO. Mei ‘t fielen‘k meitsje ‘t seis dernei; hwet Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0.65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. By ’t aeifanneljen. Dat keakelt mei sa ’n lüd pohaei En set my sok in krop Forwachtest faek in gouden aei. O hea in lege dop 1 Op in bern dat rookt. Hy mei ‘t pypke yn ’e müle Smookt yn elke wang in küle Mar sa ’n lytse bléke Jan Liket dat gjin heel aid man? Op ’n grêf. De selssacht hie him yn ’e macht, By ’t goarjen waerd er aid Syn libben like in winternacht, Sa tsjuster, lang en k&Id. Leske. Dy ’t net üt alles leare wol, Dy wol alheel net leare De skoalle rint net gau to fol, Hweryn wy deis forkeare Elk kriget lessen ier en let. Mar mannich learling foardert net Omdat er ’n mier oan learen het. Oan immen. De eare fen dyn heit Scil net oergean op dy, Ast dou net like mansk En earber biste as hy. Oan 'e protters' en hjar. Protters jimm’ wóll’ kersen frette Mar gjin jonge beamen sette, ’k Leau dat protters net allinne Sokke loaye fretters binne. Op in kastleins uthingboerd >It krukje. Great wie de rom fen Grikenlan Alear en wizen hie ’t mar saun, Mear seil men hjirre siikje kinne Ut hjarren dy ’t yn ’t »Krükje« binne. Op immen dy ’t him forfeelt. Men seitdy man forfeelt him dea, Dat is nou by menier fen sprekken, Hwent hy bliuwt soun en giet net dea, Och, gyng er dat, it mocht gjin kwea, ’k Tink dat wy net forlegen rekken. ’k Forwachtsje, rouwe scoe ’t gjinien, En hy hie ’t deaforfelen dien. By banketletters. (Sjouwer Ffen.) Froed yn ‘t wollen en witten Fry yn ‘t tinken en freegjen, Flink yn ‘t dwaen en litten Fleurich yn ‘t dildsjen en dragen Dat binne fjouwer Ffen, dy meist wol merkje Hja kinne ta alle dingen dy sterkje. Grefskrift op in gnoarrepot. Hjir leit ien dy noait wille hie, Mar altyd ontofreden wie, Omdat er oarljues fleur en nocht. Noait rjucht fen herten lije mocht En as ‘t in oar foarspoedich roun, Dan wie ‘r ougunstig as in houn En tocht yn stilte er altyd by Ik moast dy foarspoed ha, net hy. Och, ‘t minskelibben is sa koart; As immen dat trochsjouske moat Mei gnoarrige ouginst yn ‘t gemoed, Hwet is dan ‘t eintsje libben tsjoed, Mei *t fielen‘k meitsje ‘t self Dat nimmen mei graech lye mei. Dan is ‘t, leau ik, sa wis as hwet In ongelokkich man is dat. De Dou, op in uthingboerd. Dit is in dou, gjin brette dou, Elk sjucht dit, tink ik, ridlik gau, ‘t Loailekkerlan bestiet, leau ‘k nearne, Der ‘t brette douwen yn ‘e hals yen fleane. Dat scoe de loaikert oars wol flije Mar ‘n dier mei wjukken, poaten kop Koe lioht him sitten bliuwe yn ‘t krop Se moasten ‘t earst hwet stikken snije. Op in jierdoi. Dou kinst wol better wirde, maet! Nim dêrfor dynrnyjier to baet, Meitsje al dyi Dan bist de bes In hingelkaertrymke. Né, sikerwierik wit gjin dier, Dat sterkedrank brukt, wyn of bier En minsken bruke it faek safolle, Krekt oft se bisten wirde wolle Mar ‘n nocht‘ren dier sjen ‘k al sa graech As ’n minske mei ’n stik yn ‘e kraech. Grefskrijt op in omzisser. Omsizze dat koed er flink en biredt Mar syn eigen dea omsizze koed er net. Schoolmeester. Oan reisger.i. Yn ’e spoarwachtkeamer is alles djür Der hoechst net to kommen om for *n stur, Nou dat is net sa gléd forkeard, Dan brük ik der mar Ijeaver neat. Dat immen net efkes sitte kin Sflnder hwet to brüken, stiet doch my tsjin. Jelke. Oan Klaes. Klaas pronk, dou haste moai swat hier En sierlik bird om ‘t kin, by bosken, Mei ‘n fikse knevel nei de swier. Mar hatste hier ek op ‘e tosken Op in heel unthalder op heal wei. Bikend is ’t dat in healunthalder Net drinke en ek net skinke mei. Safier koe Oene ‘t noch net bringe, Mar dochs hy is al heal op wei It drinken kin er noch net fitte, Mar ikinktl Noait myn goede man heele quantum varkens, dat zij voor hun debiet noodig hebben aan regeeringsvarkens ter be schikking worden gesteld, zoodat thans nage noeg de geheele binnenlandsche consumptie (enkele kleinere gemeenten die zich niet aan melden uitgezonderd) door den exporthandel worden geleverd. Naar men meldt, ligt het in de bedoeling van den minister, om, in verband met dezen 1. 2. 3. van Molkwerum. 4. 5. Een adres van P. J. Braaksma te Molk werum, houdende verzoek om eervol ontslag als Hoofd der O. L. School aldaar. 6. Behandeling van de gemeentebegrooting 1916, waarbjj tevens te behandelen a. een adres van de Besturen van Groene- kruisafdeelingen te Koudum, Warns, Oudega, c.a. Hemelum c.a. om subsidie voor de wijkver pleging. b. een adres van het Bestuur van de Afd. Friesland van den Ned. Bond van Gemeente ambtenaren, houdende verzoek om verhooging van jaarwedde toe te kennen aan de secretarie ambtenarengelijk adres van het Bestuur van den Bond van gem. arch, om verhooging der jaarwedde van den gemeenteopzichtereen adres van den gemeenteopzichter, van de ge meenteveldwachter, en van de wegwerkers om verhooging van jaarwedde. 7. Behandeling vande Armvoogdijbegrootingen voor 1916. 8. Vaststelling schoolgeldkohier 3e kwartaal 1915. 9. Af en overschrijving op de gemeentebe grooting voor 1915. 10. Afschrijvingen Hoofd. Omslag dienst 1915. III. Bertewinsk. Segén mei de jonge soan 1 ’k Stel my foar ho ’t pake en beppe Hjarren nei de widze skreppe ’t Stiet grif de aldsjes danich oan, Nou, ik hoopje, jimme scille Neat mei ’t bern bilibje as wille. misluktelders waren do vangsten voldoendo Aan onzo kust moest de mislukking worden toegeschreven aan de z. g. ,,bloei“ in ‘t zee water, waardoor dit door de trekkende paling gemeden wordt. FR. ZUIDWESTHOEK, 14 Oct. De ver huring van loskomende boerderijen is aange vangen. Vrij algemeen worden de pachten metlOOOalöOO gld. perjaarverhoogd. Do mees te boeren accepteeren een enkele heeft be sloten het bedrijf aan kant te doen. MOLKWERUM, Oct. De oprichting van eene bijzondere school is hier thans verzekerd en zal wel niet lang meer op zich laten wach ten. Dewijl de openbare school bijna geheol ontvolkt zal worden beproeft de Vereen, voor Chr. Onderwijs deze gebouwen te huren. KOUDUM, 14 Oct. Door den heer W. Struik- mans te Hemelum werd deze week de eerste les gegeven van een alhier te houden tuinbouw - wintercursus. Deze cursus werd geopend door den Rykstuinbouwleeraar van Heemstra te Gro ningen, die allereerst dank betuigde aan het be stuur van de Vereen. Dorpsbelangen alhier van welke de Cursus uitgaat en aan het gemeente bestuur van Hemel. Oldeph. en Noord wolde, dat voor dezen cursus gratis een verlicht en ver warmd lokaal beschikbaar stelt, en die er voorts op wees van hoe groot belang de tuinbouw in ons land is. Zooveel werd er geproduceerd, dat uitvoer gezocht moest worden naar het buiten land waar de Nederlandsche groenten dan ook algemeen bekend en beroemd zijn. Alleen de provincie Friesland kan in dit op zicht niet meedoen, nog niet eens in haar ei gen behoeften voorzien. Van groot belang is het daarom dus ook hier zich de tuinbouw ont wikkelt en waar nu de Koudumer en Gaaster- landsche gronden daarvoor zoo uitstekend ge schikt zijn, daar hoopte hij dat alles maar ook inzonderheid deze tuinbouwwintercursus aan de ontwikkeling en bloei daarvan mocht mede wer ken. De gelegenheid voor zulk een cursus is juist in Koudum zoo gunstig, omdat in de prak tijk (rijksproeftuin) kan worden getoond wat in theorie wordt geleerd. Hij hoopte, dat de leer lingen behalve veel goeds, dat ze weten, alles in ’t werk zullen stellen om hun kennis te ver meerderen, zoo noodig te breken met oude sleur en het nieuwe te beproeven toe te passen. Voordat de heer Struikmans zijn taak opvatte sprak de Burgemeester, als voorzitter van Dorps belangen, nog een enkel woord. Hy herinnerde er de bekenden van Dorpsbelangen aan, hoe men indertijd gevoelde, dat er iets gedaan moest worden voor de economische belangen van de ingezetenen van Koudum en Omstreken. Het voornaamste middel daarvoor i« de ontwikkeling van den tuinbouw, omdat reeds de resultaten van den proeftuin aanwijzen, hoeveel meer er uit den grond te halen is door tuinbonw dan eenlge andere wijze van verbouwing. Het is dus in het belang van de ingezetenen, dat zich de tuinbouw ontwikkelt, maar ook voor de ge meente, wijl de tuinbouw aan veel meer men- schen werk en brood kan geven en dus de wel vaart kan bevorderen. Voor de tuinbouw is noodig grond, mest, af zetgebied, arbeidskrachten. Deze vier voorwaar den zyn in Koudum aanwezig maar de vyfde eisch is kennis en om die zoo hoog mogelijk te brengen is deze tuinbouwwintercursus geopend. En waar nu vooral de hoep op het komende geslacht is gevestigd, daar werd de wensch uit gesproken, dat vooral oek de jongere leerlingen hun best deden om zooveel mogelijk van den cursus te profiteeren. Ten slotte betuigde f preker zijn dank aan den tuinbouwleeraar en den leeraar der cursus omdat zij behalve zooveel anders dat zij reeds gedaan hadden, nu ook het initiatief genomen hadden, om den cursus nog dezen winter te houden. Vreesde het Bestuur van Dorpsbelan gen, dat de mobilisatie een belemmering zou zyn om voldoende leerkrachten te krijgen, zoodat men meende tot een volgend jaar te moeten wachten, thans bleek, dat de vrees ongegrond was. Hierna begon de heer Struikmans zyn lessen die door de eerste proef de verwachting wek ken interessant te zullen zyn. Nieuwe leerlingen zullen zich uiterlyk maan dag nog kunnen aanmelden. LEEUWARDEN, 15 Oct. Boterprys voor buitenl. f 3.00 p. K.G. binnenl. - 1.475 Kaas, 2.15/ 1.02 Eieren, per Kilo f 1.45 Ingezonden mededeeling Kanaal nabij de Kruisslootsbrug. Beide lijken verkeerden in gevorden staat van ontbinding Wellicht hebban deze ballingen beproefd om over de Morra te ontvluchten, bij welke po gingen zij verdronken zullen zijn. HEM. OLDEPH. en NOORDW, De prijs der Advertentiën is van 15 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nyverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam- Hy scil gjinien ta ‘t kwea forliede: Hy haldt er seis to folie fan. Gerben Goasses. De BURGEMEESTER der gemeente Hemelu- mer Oldephaert en Noordwolde, brengt ter openbare kennis dat door hem eene vergadering van den Raad dier gemeente is belegd op Za terdag den 16 Oct. 1915 des voormiddags te 9i/2 uur in het gemeentehuis te Koudum. Koudum, den 11 Oct. 1915. De Burgemeester voornoemd, P. ERINGA. Punten van behandeling Notulen. Mededeelingen. Voorstel van B en W inzake het gebruiken gemeentegrond door K. J. Zeldenrust te Idem i. z. verkoop van grond aan K. J. Bosma te Nijega. houdende verzoek om eervol ontslag als maatregel, het percentage van den uitvoer, dat de exporteurs ter beschikking van het di- stributiebureau moeten stellen, te verhoogen van 180 tot 200 pet. De geit in eere. Te Suawouda is de geit in de laatste jaren zeer in aanzien gekomen. Niet alleen de ar beiders houden er geiten, ook de koemelkers en boeren, en sommigen wel drie a vier stuks tegelijk. Men legt er zich zeer op toe, het geitenras te verbeteren. Ontvluchte gevangenen. Te Oldenzaal zijn twee Franschen aangeko men die uit Duitsche krijgsgevangenschap waren ontvlucht. Ook te Winterswijk kwa men twee den Duitschen ontvluchten Fran schen aan. Te ’s Heerenberg is een Fransche vluchte ling aangekomen, die uit het kamp te Wezel was ontkomen. Hij had den weg grootendeels kruipend afgelegd. Een kras oudje, Voor een paar dagen was bij eene begrafenis te Tzum o m, een zuster van de overledene aan wezig het vrouwtje had, ondanks haar 70 jaren eerst drie kwartier gefietst tot aan het meest nabijzijnd stationvandaar was zij per spooe verder gereisd, ’s Avonds ging zij op dezelfds wijze weer terug. Tydens de ziekte der than- overleden zuster was de krasse vrouw ook een maal overgekomen; ’s namiddags moest zij echt ter spoedig naar huis terug, omdat zij ’s avonds nog moestmelken. En dat voor een vrouw van zeventig jaren. Rijksiandbouwwinterschool te Leeuwarden. De lessen aan bovengenoemde school zijn deze week begonnen met 35 leerlingen en 7 toe hoorders in de eerste en 34 leerlingen in de tweede klasse WORKUM. Aan de Leden, en ook aan de niet leden melkleveranciers van de Coöpera tieve Stoomzui vel fabriek »De Goede Verwach ting» werd door het bestuur een lijst ter in- teekening aangeboden ten behoeve van het Koninklijk Nationaal Steuncomité. Het resul taat was dat een bedrag van Zevenhonderd gulden aan genoemd Comité kon worden over gemaakt. WORKUM. Vanwege de F. V. B. speel de onze plaatselijke voetbal Vereeniging Ami ci tia« haar eerste competitie wedstrijd tegen »F. C. A.« van Bolsward. Direct na de aftrap treedt «Amicitia» aan vallend op, een pracht-schot der center half weet F. C. A. ’s keeper nog juist over de lat te wippen, de corner levert echter niets op. Langzaam wordt »Amicitia« op haar helft te ruggedrongen en spoedig neemt »F. C. A de leiding. Als weer is afgegapt, geeft Amict a’s voorhoede de Bolswarder keeper druk werk, deze weet echter van geen wijken, dan komt »F. C. A.« weer in de meerderheid, en weet voor de rust haar voorsprong nog met 3 goals te vermeerderen. Na de thee verandert- »Amicitia» eenigzins haar opstelling, wat het spel zeer ten goede komt. Onstuimig komen nu de Geel Zwarten opzetten- en reeds na eenige minuten weet ze haar eerste doelpunt te maken. Nu de score eenmaal geopend is zyn de Geel-Zwarten niet voor ’t F. C. A. doel weg te slaan, langzaam werden er meer doelpunten gemaakt, totdat 7 minuten voor het einde, de gelijkmaker in ’t net wordt getrapt. Na dien tijd wordt er nog vinnig gespeeld 'om de leiding, echter zonder resultaat, als de scheidsrechter het einde aan- kondigt is de stand 44. Amicitiakan tevreden zyn met haar eerste competitie-wed- strijd, want zonder twijfel is dit de zwaar ste wedstrijd welke zij dit seizoen te spelen beeft, mocht het onze Geel-Zwarten gelukken meermalen met dit elftal, waarmede Zondag gespeeld werd, in ‘t veld te komen, dan zal zij ook dit seizoen in haar afdeeling geen slecht figuur slaan. WORKUM. Door Burgemeesters en Wet houders is bepaald dat de verkiezing [candi- daat8telling] van een lid in de Gemeenteraad vac, Gaastra, zal plaats hebben op Dinsdag 26 October e.k. de stemming op Vrijdag 5 November en de herstemming, indien noodig, op Dinsdag 16 November daaraanvolgende. GALAMADAMMEN, 14 Oct. Dinsdag werd uit de Morra het lijk van een Belgische geinterneerde opf'evischt Woensdag had een zelfde lugubere vondst plaats in het nieuwe 14 Oct. Voor onze visechers is de herfstpaling-vissohery NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD

Friso nl | 1915 | | pagina 1