«ELDLEENING. geldleening; ZATERDAG 23 OCTOBER 1915< Officieel Gedeelte. V No. 41. 41ste Jaargang kan gevorderd wordeu. I. 1 De prijs der Advertentiën is van 15 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangrijk lager. Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. 1 >ort der Commissie niet een- >y den opzet der begroeting >m de H O W. KROESE L.B. De Secretaris, A. de VRIES. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De Voorzitter zegt, dat om het daarbij betrok ken gemeentebelang, den kostenden prjjs niet kunnen leven volen. Nadat de Commissie medegedeeld heeft geen Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam' De Voorzitter zegt dat de voor den publieken dienst bestemde werken, niet gelyk staan met bepaalde diensten, welke speciaal aan bepaalde personen bewezen worden. De heer Martens oordeelt, dat die diensten den één veel meer waard zijn dan den ander en dat de één er ook meer voor over heeft dan den ander. De heer Krul voelt veel voor het voorstel der Commissie. Die op de ruimte wonen, kunnen er geen gebruik van maken, en niet ieder, die wel van den weg gebruik kan maken, kan van het tonnenstelsel profiteeren. De heer Dokkum zegt, met verwyzing naar het Heidenschap, dat het hier ook een gemeente belang betreft. De heer Martens zegt, dat met het oog daarop dan in het geheel geen retributie moet worden geheven. Was het tonnenstelsel er niet, er zouden nochthans velen zijn, die voor het weg voeren der faecaliën te betalen hadden. De heer Schut zegt, dat den kostenden prjjs zou kunnen worden geheven. Een gulden is te weinig, maar een progressie, gelijk de Com missie voorstelt, is billyk. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente WORKUM, stellen vanaf heden tot en met den 29 October e. de inschrijving open op eene ten laste dier ge meente aantegane groot f 14000, rentende 5°/o in het jaar. Storting op 1 November 1915. ’t Leeningsplan is te bekomen ter gemeente-Secretarie. De inschrijvingen op Zegel moeten franco worden ingezonden aan den Burgemeester. Workum, den 18 October 1915. Burgemeester en W ethouders Doomoemd VERGADERING van den Raad der Gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. op Zaterdag den 16 October 1915 v.m. 91/2 uur. Afwezig met kennisgeving, wegens familieom standigheden, Wethouder A. A. Baijema. Na opening der vergadering met voorle zing van het formuliergebed door den Voorzitter, worden de notulen der vorige vergadering voor gelezen en goedgekeurd. II. Wordt medegedeeld a. dat mej. J. T. Laurman te Nijega, hare benoeming tot onderwijzeres aan de O. L. School te Warns heeft aangenomen en 16 Sept. 1915 in functie is getreden b. dat 11 October j.l. kasverificatie is gehou den bij den gemeenteontvanger en daar by boe ken en kas ziju in orde bevonden c. dat de Majoor Commandant van het Inter- neeringsdepót Gaasterland geen beperking der snelheid van militaire auto’s, noch van het ge bruik der sirene kan toezeggen, integendeel in overweging zal nemen, het niet vlug en behoor lek uitwijken, alsmede het rijden met gekoppel de wagens strafbaar te stellen d. dat Burg, en Weth. op het adres van Dorpsbelangen van Warns hebben beslist, dat de gemeentereiniging niet is voor de verzame ling van glas, aardewerk enz., om de ophaling waarvan gevraagd werd e. dat nog is ingekomen een adres van het Bestuur der Christelijke Schoolvereeniging te Molkwerum houdende verzoek om het O. L. Schoolgebouw en onderwyzerswoning aldaar, op nader overeen te komen voorwaarden van de gemeente te mogen huren, aangezien het Bestuur van 22 ouders de toezegging voor 38 leerlingen voor de op te richten school met den bijbel heeft ontvangen, met welk adres 43 ingezetenen instemming hadden betuigd. Burg, en Weth. stellen voor de mededeelingen a tot en met d voor kennisgeving aan te ne men en het adres sub e te stellen in handen van hun college om consideratie en advies. De heer Schrale zegt dat de beslissing op het adres van het Bestuur van Dorpsbelangen hem hard genoeg voorkomt. In dien zin was er door den Raad ook niet over gesproken. De Voorzitter zegt, dat het adres voorshands moest worden afgewezen, wijl het plaatsen van een bak of van bakken voor aschverzameling geen nut zou hebben. Het aschophalen door gemeentereinigers is nog een punt dat kan wor den overwogen. Aldus conform voorstel van B. en W. besloten. III. Wordt voorgesteld aan Klaas Jelles Zel- denrust te Molkwerum tot wederopzegging af te staan van de plek grond ten Z.W. van de Dijks- brug26 M2, in erfpacht voor het hok tot ber ging van zeegras, tegen 20 ets. per M2, gelijk voor het gebruiken van gemeentegrond, bij raads besluit van 26 Sept. 1914 is vastgesteld en 124 M2, in huur voor den opslag van zeegras, tegen fl,per jaar, dit laatste tegen dit lage bedrag, tot compensatie van het hooge bedrag van 20 cent per MS., dat voor de opslagplaats te Warns recht niets meer. Doordat de Commissie zeide dat de bezoldigingen hier lager waren dan in andere gemeenten bewoog dit hem voor f 50,verhoo- ging te zyn. De Commissie zeide dit wel, maar als men zulks zegt, moet men er ook grond voor hebben. Spreker heeft het Prov. almanak nagegaan en is tot de slotsom gekomen, dat wy het meest voor politie uitgeven. Spreker noemt van verschillende gemeenten cijfers. Dit deed hem tot het eerste standpunt terugkeeren. De heer Schut zegt, dat de Commissie op deze beschouwingen niet behoeft in te gaan. Zij stelt toeslag voor en geen tractementsverhooging. De heer Martens vraagt den heer Dokkum of elke gemeente naar haar zielental politie heeft. Waar dit niet het geval is, kan ioder afzonder lijk hier nog wel lager staan dan in genoemde gemeenten. De heer Dokkum antwoordt, dat elke gemeente wel geen vast getal politie heeft, maar de dienst- prestatie mag ook wel eenigszins in aanmerking genomen worden. De heer Martens zegt, dat waar de heer Dok kum van de Commissie grond onder de voeten vraagt, hy dit zelf met zijne becijfering ook niet heeft. De politie is er nu eenmaal en moet 1 en daarom wordt toeslag aanbe- De heer IJntema vraagt waar de Commissie de f 1000,voor toeslag vandaan haalt. De toeslag wordt verdubbeld, dcch daarin gaat spre ker niet mede. Wel als ze gelaten werd, wat l ze nu is. De Voorzitter zegt, dat als de jaarwedden van de politie naar de bevolking zou geregeld wor den, er straks voor dat korps bij inkrimping van het getal nog wel eens een gulden tijd kon aan breken. Om nu, om de politiejaarv edden, voor de andere werklieden van f 50,verhooging tot f 25,terug te gaan, acht de Voorzitter niet logisch. De f 1000,voor toeslag wil de Commissie desnoods vinden uit verhooging Hoofd. Omslag. De heer Dokkum voelt niets voor de klacht van den heer Martens over armoede. Bijna allen verdienen er nog iets bij. Nevens de tractemsn- ten staat er ook nog f 800,op de begroeting voor pensioen. Er moet ook eenig stelsel zijn. De wintermaanden met hun korten werktijd zijn o. a. voor de wegwerkers een gulden tijd. Als het regent behoeven ze niet op den weg. Menig arbeider zou wel wegwerker van de ge meente willen zyn. By ziekte gaat het tracte ment ook dner. Wie moeten het ten slotte betalen, vraagt spreker. De heer de Jong was onlangs te Baarderadeel en bevond dat daar het tractement van den le ambt, ter secretarie ging van f 900,— tot f 1100,— en van den 2e ambt, van f 650,— tot 750,—. De tractementen van politie en wegwerkers waren daar, naar hy meent, hooger dan hier, f 500,in den tegenwoordigen tijd voor de wegwerkers, waaraf nog p! m. f 50,voor pensioen, daar kunnen ze niet fatsoenlijk van leven. Ging de le ambtenaar eens weg, het zou de vraag zijn of men een goede kracht, voor min der dan de Commissie voorstelt, krijgen kon. De heer Schrale wil zich op een reëel stand punt stellen. De maatschappelijke toestanden zijn tegenwoordig wispelturig en menig ambte naar kan van het inkomen er niet komen. Spreker is daarom voor toeslag, hoewel hij van meening is dat de brugwachter te Warns niet met de anderen gelijk te stellen is, De heer Krul is het met veler redeneering niet eens. De politie kan er niet komen wordt betoogd en daaruit volgt, de wegwerkers, die minder hebben, heelemaal niet, Het er kunnen slangs komen” is moeilyk te beoordeelen. Hier verdient de wegwerker er iets by, in Nyega weer niet. Dus zou het voor die weer anders moeten geregeld worden. Spreker komt daar niet in. Spreker gevoelt meer voor een uni forme tractementsverhooging, waarby men tege lijk de instructie kan wijzigen, als men dat wil. De heer J. K. Bajema zegt dat de wegwer kers ook tijd over hebben en er iets bij kunnen verdienen. De heer Boersma is voor tractementsverhooging. Na nog eenige besprekingen komt ia stem ming de vraag: verhooging of toeslag van fl, per week. Zeven leden, (tegen de heer Dokkum) zyn voor toeslag. De heer J, K. Bajema vindt echter het kin dergeld van f0,40 per week te veel. De heer IJntema stelt voor geen kindergeld. Het voorstel van f0,40 per kind wordt aan genomen. Goedgekeurd worden de verhooging van den 2en ambtenaar ter Secretarie en van den Con cierge. Omtrent het eindcyfer op f1000,voor den len ambtenaar ter Secretarie, kunnen B en W met de Commissie medegaan. De heer Dokkum wenscht voor 1916 bet tractement op f850, te bepalen. De regeling voor de verre toekomst, heeft zijne instemming niet. Ten slotte het salaris voor den le beambte bezwaar te hebben tegen den maatstaf iHoofde- lijken omslag”, in plaats van huurwaarde, wordt de heffingsverordening i. z. retributie gewijzigd, als volgt Voor een zuiver inkomen volgens den H. O. f 400.en lager f 1. meer da» f 400,tot en met f 700,f 1,50. f 700,— f 2,—. Met betrekking tot het beginsel van verhoo ging van ambtenaarstractementen kan de Com missie zich met B. en W. vereenigen, wat die van de Secretarie-ambtenaren en die der Con cierge betreft. Eerstgenoemden behooren niet voor een toeslag in aanmerking te komen, laatst genoemde valt er thans ook buiten. Ten op zichte der overige ambtenaren staat de Com missie op het standpunt, dat buitengewone om standigheden ook buitengewone maatregelen vra gen. Maatregelen dus met een tydelijk karakter. Niet dat de tractementen in het algemeen vol doende zyn, integendeel, maar wie zal zeggen wat de omstandigheden hier na de vrede zullen zijn. Vandaar dat voor 1916 het verleenen van een toeilag naar een nieuwen maatstaf wordt aanbevolen. Een prijsstijging met 150/0, gelijk een onderzoek heeft uitgewezen, kwam de Com missie niet te hoog voor en gaf haar althans vertrouwen voor een maatstaf. 150/q van f 6865,zijnde het totaal der jaarwedden van wegwerkers, gem. reinigers, brugwachter en politie, maakt f 1000,De Commissie stelt voor, hiervan een toeslag uit te keeren als volgt f 1,per week voor gehuwden en f 0,40 per week voor elk inwonend kind beneden 14 jaar. Deze toeslag door B, en W. betaalbaar te stel len, zoolang de buitengewone omstandigheden voortduren. Hebben die naar hun oordeel op gehouden, dan wenscht de commissie daarvan mededeeling aan den Raad, zoo noodig met nieuwe voorstellen. De laatste reserve wordt gemaakt, opdat de Raad alsnog overwegen kan, wat dan dient te geschieden. Het zou toch kunnen gebeuren, dat de toestand in 1916 zich zoo spoedig wyzigde, dat de verhooging, welke B. en W, de ambtenaren hadden toegedacht, hunne belangen beter had gediend. Voor den len ambtenaar ter Secretarie stelt de Commissie de salarisregeling als volgt voor van f750,f1000,met verhoogingen ven f50,na eiken 2jarigen dienst. Voor den 2en ambtenaar van f350—f450,met gelijke ver hoogingen om de 2 jaren, conform het voorstel van B en W. Te zijnen aanzien heeft de Com missie zich overigens op het standpunt gesteld, waarop de Raad zich indertyd stelde, dat diens positie aan de Secretarie geen levenspositie be hoort te zyn. Voor hem blyve de Secretarie de practische leerschool voor een toekomst, die elders ligt. De verhooging van f170,tot f200,voor den Concierge in het gemeentehuis, beveelt de Commissie conform het voorstel van B en W aan. De Voorzitter zegt dat B en W bij de behan deling van het rapport der Commissie niet een stemmig waren. By den opzet der begrooting was onvoorziene uitgaven gering en om de H O niet hooger dan tot f25000,op te voeren, werd slechts f 25,verhooging voorgesteld. Door latere omstandigheden is nog f460,— beschik baar gekomen, in verband waarmee de heer Dokkum en spreker voor verhooging van f 50, waren. Wethouder Bajema wilde f25,verhooging tractement en f25,als toeslag. Bovendien wenschte spreker nog een toeslag voor de kin deren, de heer Dokkum slechts f50,verhoo ging en geen toeslag en de heer Bajema de kinderen buiten beschouwing te laten. De heer Dokkum zegt op het eerste standpunt terug te keeren, d. w. z. f25,— verhooging en 1 vastgesteld voor 1916 op f900, van bestaan mag hebben, maar voor dezen min derwaardigen grond inderdaad te hoog is. De erfpachtsvorm van den bebouwden grond is gekozen boven huur, opdat niet de gemeente, maar de erfpachter eventueel dit hok op zijn biljet van de grondbelasting krijgt. De heer Dokkum vindt de helft van 20 cent voor dezen grond voldoende en acht fl,voor den onbebouwden grond reeds hoog en in geen geval tot compensatie van het eerste bedrag. De heer Schrale vindt huur en erfpachtsrente ook hoog. Spreker wenscht het Zeldenrust lie ver pro deo af te staan, opdat de gemeente er weder over beschikken kan, als ze er behoefte aan heeft. De Voorzitter zegt, dat dit nu ook kan, wyl beide tot wederopzegging zouden worden afge staan. De heer Dokkum stelt voor beide plekken tegen de helft der genoemde bedragen af te staan, welk voorstel de heer Krul ondersteunt. Dienovereenkomstig besloten. IV. Wordt door Burg, en Weth. voorgesteld aan Klaas Bosma, veehouder te Nyega, in koop af te staan tegen een prjjs van 20 cent per M2., een oppervlakte grond van 520 M2., waarvoor de gemeente mede-eigenares is, in het bij Bosma in eigendom behoorende perceel no. 1892. zynde boerenplaats en erf. Deze grond is afkomstig van het Noord-Oosteinde van de Woudvaart, vóór ongeveer 30 jaren door de familie van Bosma met toestemming van het Polderbestuur gedempt, wat rechtens niet in orde was, maar geheel te goeder trouw geschiedde in de mee ning, dat de Groote Noordwolderpolder eigenaar van de Woudvaart was. De Voorzitter zegt dat de prijs van 20 cent overeenkomt met die, door de Maatij. Gaaster land voor vervallen voetpaden betaald. De heer IJntema wij«t op het verschil tusschen een voetpad en een gedeelte vaart, dat op eigen kosten is dichtgemaakt. De heer Schut meent dat het gedempt ge deelte vaart meer overeenkomst vertoont met de perceelen water, aan R. S. Potma afge taan. De Voorzitter zegt dat de laatste vergelijking niet opgaat. De door demping verkregen grond is waardiger dan bermslooten, wijl er erf van gemaakt is en kan alzoo goed met de vervallen voetpaden vergeleken worden. Daarna overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. V. Burg, en Weth. stellen naar aanleiding van het adres van P. J. Braaksma te Molkwe rum, houdende verzoek om eervol ontslag als hoofd der O. L. school aldaar, voor, dit te ver leenen met ingang van 1 Dec. 1915. De heer Krul vraagt of er bezwaar bestaat om het met ingang van 16 Nov. 1915 te ver leenen. wat adressant blykbaar liever heeft. De Voorzitter zegt dat B. en W. geen bezwaar hebben. Daarna overeenkomstig het voorstel van den heer Krul besloten. VI. Wordt in behandeling genomen de ge- meentebegrooting 1916, aan de hand van het rapport der Commissie van onderzoek, bestaande uit de heerenP. Schut, S. P. B. Martens en F. de Jong. De Commissie stelt in de eerste plaats voor, waar de vergoeding voor het tonnenstelsel, voor gegoeden althans, niet in verhouding staat tot de bewezen diensten, deze retributie progressief naar de huurwaarde te bepalen van fl,op: voor woningen met een huurwaarde van f50,en daar beneden fl, meer dan f50,tot en met f75,fl,50 f75,— f2,— Zij raamt de meerdere opbrengst deswege op pl. m. f100,Naar zij geïnformeerd is be staat bij de Kroon geen bezwaar meer tegen eene billyke progressie voor retributiën. De Voorzitter zegt dat B en W in beginsel tegen deze progressie geen bezwaar hebben. Al leen de huurwaarde komt hun als maatstaf niet het meest geschikt voor. De huurwaarde toch kan abnormaal opgedreven worden. B en W zagen de progressie gaarne naar het inkomen van den Hoofd, omslag bepaald. De heer Dokkum zegt dat B en W niet ge heel eenstemmig waren. Het komt spreker voor, dat men aldus ook wel voor straten en wegen een belasting kan heffen. Nu wil men het ma ximum heffen bij inkomens van meer dan f 1000, maar toch kan een zakenman met een dergelijk inkomen een ledige beurs hebben. Voeren wy voor het tonnenstelsel progressie in, dan moet men het ook voor het andere doen. De heer Schrale is ook niet voor het maken van splitsing, om dan hiervoor, dan daarvoor, belasting te heffen. De boeren maken meer gebruik van de wegen, anderen weer van de straten, nog anderen weer van de vaarten. Als dat alles met belastingen vergolden moet worden, dan krijgen wy een mengelmoes in ons belas tingstelsel. De heer IJntema meent, dat wy dan al op den verkeerden weg zyn, nu reeds fl,gehe ven wordt, waarop de heer Schrale antwoordt, dat hij daarop altijd tegen was. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. Slindeloopen en Stavoren.

Friso nl | 1915 | | pagina 1