T 1 le L Speciaalzaak in Heeren-Mode-Art. Vijftien jaren Groene Krnis-arbeid. Bretels, Sportriemen, Sokken houders, Sokken. Collectie Stalen Heeren-Kleeding naar Maat. Overhemden (gekleurd). Witte Eng. Hemden Sporthemden. Handschoenen in ZATERDAG30 OCTOBER£1915« 41ste Jaargang No. 42. Boorden, Manchetten, Fronts, in r_ Uitgebreide collectie WINTER-ARTIKELEN w.o. Antosjaals, Zijden Doeken, Kraagbeschermers enz. tuigen en raderbrancards. bestaat het Groene tev 'ï- i VRAAGT ONZE VOOR Manchetknoopen, Front Boord GARNITUREN bestaande uit: Manchet- Boord- Frontknoopen en Dasspeld. Steeds nieuwe dessins. LINNEN, GUMMI en PAPIER. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0.65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. GLACÉ Gev. GLACÉ MOCHA, PEAU DE SUÈDE, TRICOT en GAREN KWALITEIT. Een apostille van Ged. Staten, waarbij rechtstreeksche uitgaaf uit den post Idem, van hetzelfde college, waarbij goed gekeurd wordt teruggezonden het 1ste supple toir kohier van den Hoofdelijken Omslag. d. Een extract uit het resolutieboek van Ged. Staten, betreffende het genomen besluit tot het aangaan eener geldleening groot f 14000 met plan van leening. Welke stukken zonder hoofdelyke stemming voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 3. Adres van den politieagent R. de Jong, houdende verzoek om verhooging van Jaarwedde. In het door den Secretaris voorgelezen adres wordt gezegd, dat bij f 700 salaris geniet en vrije uniform. Zijn bijdrage aan het pensioen fonds bedraagt f 37,50, zoodat hij een zuiver inkomen geniet van f 662,50. Daarmede staat hij bij vele zijner collega’s ten achter. Met het oog op de tijdsomstandigheden is zijn salaris ook niet meer toereikend, zoodat het moeilijk valt, buiten schuld te blyven. Hij vraagt daar- ovi 'ijn salaris met f 50 te verhonger) en fevers voor zich vrije geneeskundige behandehrg, als mede gedeeltelijk vrije behandeling voor zijn gezin. De Voorzitter zegt, dat, naar aanleiding van De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangryk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nyverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam- WORKUM, op Dinsdag 26 October 1915, ’s namiddags 6 uur. VoorzitterJonkh. Quarles van Ufford, Burgemeester. Aanwezig 10 leden. (1 vacature). Na opening der vergadering door den Voor zitter stelt deze als punt 1 der agenda aan de ordeNotulen der vorige vergadering, welke na lezing door den Secretaris onveranderd wor den goedgekeurd en vastgesteld. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een schrijven van den heer C. A. Dijkstra, houdende aanneming zijner benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur. b. Een apostille van Ged. Staten, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit tot het doen van een i voor onvoorziene uitgaven. o. I c. Idem, van hetzelfde De heer Schrale wenscht alleen particuliere bijbetrekkingen niet. Dat moet hem evenals elk particulier vrijstaan en kan ook wel in avond uren worden verricht, behalve dan de schatting, maar daar gebruikt de opzichter kennelijk zijn verlofdagen niet eens voor. De heer de Jong meent ook, dat de gem. op zichter burgerlyk moet kunnen leven. Dat kan van het tegenwoordig tractement niet. Ook stelt hij zich voor, dat men eventueel voor dat trac tement geen nieuwe functionaris zou krijgen. De heer Brandsma stelt voor f250,verhoo- VERVOLG RAADSVERGADERING van de Gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. op Zaterdag den 16 October 1915 v.m. 9t/2uur. VI. Begrooting der Gemeente. Jaarwedde gemeente-opzichter. Door den Bond van Techn. hoofden van gemeentewerken, als mede door den betrokken functionaris was een adres om verhooging van jaarwedde ingediend, welke f 750.bedraagt, en naar laatstgenoem de adressant opmerkte, na aftrek van pens, bij drage, rijwiel, kantoor- en bureaubehoeften, slechts netto f 640.was, uit hoofde waarvan hij verhooging met ten minste f 100.vroeg. De Voorzitter ondersteunt het verzoek van Koornstra. Hij is een gewillig ambtenaar. B. en W. komen niet met een voorstel, maar spre ker gevoelt er persoonlijk veel voor. De heer Brandsma stelt f 200,verhooging voor, spreker vindt het tegenwoordige salaris veel te laag. Vroeger deed spreker ook een dergelijk voorstel, maar vond toen geen steun, wat misschien wéér het geval wordt. De heer Krul heeft een andere verwachting, nog iets omtrent de begrooting heeft op te mer ken, brengt de heer Krul de jaarwedde van den gemeente-veearts ter sprake De heer Schut zegt, dat de Commissie zich daarmede heeft bezig gehouden, maar geen aan leiding vond, om verandering voor te stellen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. geen ander voorstel konden doen, dan gedaan is in 1914, t. w. f400,salaris, waarop hij indertijd voor onbepaalden tyd is benoemd. Het niet meer ontvangen van het provinciaal subsidie is voor hun College geen reden, om dat op het salaris te korten. Wil de Raad verminderen, dan zou ontslag moeten voorafgaan en benoeming op nieuw moeten volgen. De heer Krul bemerkt dat de veearts op f400,voor deze gemeente benoemd is en dat de f 200,subsidie van de provincie door de gemeente werd genoten. Dit is voor spreker aanleiding om geen verandering voor te stellen in verkregen rechten. Spreker meende dat de jaarwedde juist verhoogd was. Daarna de begrooting vastgesteld met f25000 Hoofd, omslag. VIL De Armvoogdij-begroetingen worden nu overeenkomstig het voorstel der begrotings commissie goedgekeurd met een subsidie van f2125,voor Koudum, van nihil voor Molkwe- rum, van f500,voor Warns, van f650,voor Hemelum, van f325,voor Oudega c. a. onder opmerking, dat de opzet van de begrooting van Warns even gewijzigd moet worden, wijl zij sluit met een nadeelig saldo, wat ondervangen kan worden, alsook, dat voor Warns en Oudega c. a. blykbaar meer voor eet- en winkelwaren wordt uitgetrokken, dan met het beginsel van het reglement in overeenstemming is. Het re glement wil bedeeling met geld als regelbe- deeling in natura als uitzondering, in gevallen waarin misbruik van de geldelijke ondersteuning te verwachten is. VIII. Vastgesteld wordt het schoolgeldkohier over het 3e kw. 1915 tot een bedrag van f291,39. IX. Wordt afgeschreven van onvoorziene uit gaven voor Verkiezingen f150,voor kosten Bevelschriften f15, X. Wordt ontheffing en restitutie verleend van Hoofd, omslag, dienst 1915, respectievelijk tot een bedrag van f40,30 en f4,63. By de gehouden rondvraag vestigt de heer Brandsma de aandacht op het hinderlyke boom gewas bij de bocht in den weg naar Galama- dammen. De heer IJntema op de weinige breedte van dien weg, hetwelk opsnoeiïng ter voorkoming van passagegevaar noodzakelijk maakt. De Voorzitter belooft overweging van het laat ste. Aan het eerste ware misschien tegemoet te komen, door het plaatsen van een bord, met opschrift «gevaarlijke bochtc. Daarna sluiting. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der gemeente Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. prachtige Groene Kruis-auto’s. ambulance-rij- 1. Ook de ontsmet- tingsdiensten ten behoeve van het platteland en de kleine steden zijn voor het grootste gedeelte door het Groene Kruis tot stand ge bracht. Voorts tracht het de kindersterfte te bestrijden en de kraamverpleging te verbeteren door zijne Kraamwijkverplegingen, de beschik baarstelling van de noodige hulpmiddelen, zijne baker- en moedercursussen. Alleen in de pro vincie Friesland zijn door het Groene Kruis al meer dan 3000 jonge moeders opgeleid in de kunst, haar zuigelingen goed en eenvoudig te verzorgen, terwijl men ook in Groningen, Zuid-Holland en Limburg daartoe de uiterste krachten inspant Dan tracht het Groene Kruis door volkslezingen, door de verspreiding van vele tienduizendtallen volksgeschriftjes, en door nog allerlei andere maatregelen ons volk te maken tot een hygiënisch volk. Verdient zulk een werk niet aller sympathie en steun Welnu, voor het verleenen daarvan is ge legenheid en aanleiding. Op 3 November a.s. Kruis 15 jaren en dan vieren wij ons derde lustrum. Dat doen wij niet met muziek of feestmalen. Dat doen wij door ons werk te versterken en uit te breiden. Dat doen we door de stichting van een reizend hygiënisch museum, waarmede we binnenkort in alle steden en dorpen van ons land hopen te komen. Dat museum zal niet een volledige maar saaie, doode verzameling zijn, doch zal door ons ge maakt worden tot een duidelijke, welsprekende, indrukwekkende hygiënische les. Daarvoor zijn wij hard werkende. Nederlanders, beant woordt gij onzen onvermoeiden en geheel be- langeloozen arbeid met een kleine gave uwer zijds. f 30,000 hebben wij noodig. Ruim f 5000 brachten we zelf reeds bij elkander. Schenkt gij ons allen Uwe hulp om de ont brekende f 25,000 bijeen te brengen en zendt Uwe gave aan onze Penningmeesteres, Mej. A. G. VAN HULST te Harlingen. Namens het Algemeen Bestuur der Algemeene Nederlandsche Vereeniging »Het Groene Kruist, Ds. F. C. FLEISCHER te Winterswijk, Voorzitter. Arts W. POOLMAN, Oranjeplein 93 te ’s-Gravenhage, Secretaris. Ook spreker heeft meer dan eens by de begroo ting toegestemd, dat het salaris te laag was, maar nam steeds het standpunt ininstructie- wijziging en salarisregeling. Aan den anderen kant zag spreker liever dat geen aanleiding be stond voor het maken van op- en aanmerkingen door leden van Comissiën of van den Raad zelf. De heer Schut meent dat die opmerkingen niet den opzichter treffen, maar veeleer de zui nigheid van B. en W. die den opzichter steeds op diens begrooting beknibbelden. De heer de Jong zegt, dat de Commissieleden, hoewel niet vooraf kennisgenomen te hebben van deze adressen, te rade zjjn geworden om alsnog f 100,verhooging toe staan. De Voorzitter bevestigd dat B. en W. op het punt van basalt koopen, wel eens zuinig zyn. De heer Dokkum wil zich tegen het zuinig heids verwijt niet verdedigen. In een tyd, dat de gemeente diep in de schuld zat, overigens slechte tyden op economisch gebied doormaakte, terwijl f 8000 rijkssubsidie minder werd ontvan gen, noopte tot een politiek van zuinigheid. Spreker zegt dat ook de opmerking i. z. de bestrating te Molkwerum den opzichter niet treft. B. en W. hebben gezegd, laat het nog maar wat zitten. Spreker stelt echter f 50,ver hooging voor den opzichter voor. Hij heeft al lerlei bijbetrekkingen en wenscht hem niet hooger te bezoldigen dan de gemeente-ontvanger, ook al omdat hy geen borgstelling heeft. De Voorzitter zegt dat het schrappen van particulier werk gepaard dient te gaan meteen evenredige verhooging. architectuur en opzicht te schrappen. De andere bijbetrekkingen niet. Dat moet hem evenals elk particulier vrijstaan en kan ook wel in avond- daar gebruikt de opzichter kennelyk zyn De heer de Jong meent ook, dat de gem. op- het tegenwoordig tractement niet. Ook stelt tement geen nieuwe functionaris zou krygen. ging te geven, met verbod van particulier werk. Wordt ondersteund door den heer Martens, doch welk voorstel met twee tegen acht stemmen wordt verworpen (die van de heeren Dokkum, IJntema, de Jong, Boersma Schrale, Krul, J. K. Bajema en Schut). Het voorstel van den heer Brandsma om f200 te geven, geamendeerd dpor de heeren Krul en Schrale met het verbod van particulier werk, wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen (die van de heeren Dokkum, IJntema en de Jong). Op de vraag van den Voorzitter of iemand Hoek Scliildlwijlf. Wie heeft in Nederland nog niet van hef Groene Kruis gehoord Zoo mag men gerust vragen, nu ons land meer dan 600 Groene Kruis vereenigingen telt met te zamen onge veer 300.000 leden. Toch is het Groene Kruis pas 15 jaar geleden geboren. Dat het zich in dien korten tijd zóó voorbeeldig heeft kunnen uitbreiden, is dan ook alleen het ge volg daarvan, dat het op een practische, po pulaire wijze in een dringende volksbehoefte heeft voorzien. Een enkele blik in de ziekenkamers bewijst reeds, dat dit niet te veel is gezegd. Vijftien jaren geleden stond de huiselijke ziekenver pleging ver ten achter bij wat ze reeds had kunnen wezen vooral op het platteland, maar ook in de steden. Alleen de rijke kon zich aanschaffen wat hij noodig had en deed het dikwijls niet eens, doordat vele hulpmid delen hunne intrede in de huiselijke zieken verpleging nog niet gemaakt hadden. Men was niet gewoon, ze er aan te treffen, en be hielp zich dus maar op een stumperachtige manier. En de burgerman, om van den min vermogende niet te spreken, kon er heelemaal niet aan denken, Slechts in Noord-Holland, waar het Witte Kruis werkte, was het iets beter. Toen kwam ons Groene Kruis en heeft dat alles met tooverslag veranderd en verbeterd. Door de handen in elkander te slaan, schafte men zich in rijken voerraad aan, wat voor zieken van gemak en genot moest zyn en hun droevig lijden kon verzachten. Dat alles sloeg men in plaatselijke magazijnen op en leent het op verzoek van de geneesheeren gratis uit aan ieder die het noodig heeft. Zoo is het nu reeds in 600 van de 1000 gemeenten, waarin het Groene Kruis tracht, burgerrecht te verkrijgen. Is het zoo ook reeds bij U, lezer Zoo neen, zorg dan, dat het spoedig zoo worde, wij zullen er U gaarne bij van dienst zyn en met raad en bijstand ter zijde staan. In Fries land, Groningen en Drente zijn we reeds zoo ver, dat het Groene Kruis in geen enkele ge meente ontbreekt. In Gelderland tellen we 59 Groene Kruisvereenigingen, in Limburg 34, Noord-Brabant 22, Overijsel 39, Utrecht 20, Zeeland 54, Zuid-Holland 131. Daar is dus nog wat te doen en wij hopen er ook nog veel te zullen doen, indien gij, o goede lezer, maar helpen wilt. En ook waar het Groene Kruis reeds ge vestigd is, wordt geregeld en hard doorgewerkt. Zoo is in ongeveer 200 plaatsen reeds de wijkverpleging vanwege het Groene Kruis ge vestigd. Bijna overal ten plattelande is de bestrijding der tuberculose in handen van het Groene Kruis Het heeft zich in de meeste provinciën belast met de regeling van het ziekenvervoer. Waar vroeger de zieken naar de ziekenhuizen of naar hunne woningen wer den gebracht per schokkend rijtuig, boerenkar, ja zelfs wel per kruiwagen, daar rijden nu de 1 L* - NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. Hindeloopen en Stavoren. MOL, Bolsward.

Friso nl | 1915 | | pagina 1