Herhalings-Onderwijs. LEN1O. Drogisterij J. W. de Jong. Hindeloopen en Stavoren. Boerelietsje. Stremming SCHEEPVAART. No. 43. 41ste Jaargang Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. F ZATERDAG 6 NOVEMBER S. 1 Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. W interhuileii aan HANDEN en VOETEN verplege men uitsluitend met Staten af- Prijs per flacon met gebruiks aanwijzing 20 cent. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Van het Smokkelbedrijf. De Rijnstoomschepen «Helvetia X« en de »Saxonia« verlieten in de laatste dagen der vorige week de Rotterdamsche havens, zwaar afgeladen met olie en margarine, zonder voor af de gebruikelijke douane-formaliteiten te verrichten, zoo lezen we in de T e 1. Daarom werden de booten bij hun vertrek uit Rotter dam door de ambtenaren der recherche ge volgd. Beide booten poogden Zondag, met volle kracht stoomende, zonder uitklaring aan het tolkantoor te Lobith, het Duitsche ge deelte van den Rijn te bereiken. Bijtijds werd hun dit echter door de ambtenaren der douane, bijgestaan door de marine, belet. De booten stopten echter eerst, nadat er met scherp op geschoten was. Al meitsje prins en adeldom Ek noch sa’n great plesier, Al rólje hja hjar daegliks om Yn lege flessen bier, Gans Ijeaver bin ik mar in boer Fol supen-grottenbrij, Dan as it knypt, yn ’t oarlochsfjur To wêzen foaroan by. Al hat de winkelman in rest Fen waren yn syn hus, Al is syn nearring noch sa bést En wint er by de rus, Noch folie Ijeaver bin ik boer, Fen ’t wirk al bryk en skean, Dan n e i de keapers op ’e loer En for hjar klear to stean. Fensels syn goed en syn forkeard Hat alles hwet er is, En hat ek elke stand en steat, De boerestand ek wis. Mar ik wier Ijeaver dochs mar boer Forgetten fen ’e wrald, As hear, sa heech yn ’t wraldsbisfjur, Der ’t elk it each op haldt. FRISO! van appelen naar Duitschland ie De handelaren koopen alles Aan het station Schinnen werden reeds meer dan 600 waggons voor Duitschland in geladen. De BURGEMEESTER van Wor- kum, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de vaart door de Bagijnebrug alhier, op Maan dag- den 8 Nov. 1915 en volgende dagen, tot nadere aankondiging zal zijn gestremd. De Burgemeester voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD. Zij, die wenschen te worden toe gelaten tot de te geven Herhalings-lessen aan de VEREENIGDE BURGER SCHOOL in deze Gemeente, aan vangende den 8 Novem ber e.k., kunnen zich daarvoor aangeven bij het waarnemend Hoofd der School (den heer L. de WIT), vóór of op Zaterdag 6 November e. 1<. Burgemeester en W'ethottders van Workum, J. QUARLES van UFFORD. De Secretaris, A. de VRIES. VERGADERING van den Raad der gemeente STAVOREN, gehouden op Dinsdag 26 Oct. 1915, des namid dags te zeven uur. Met den Burgemeester de Heer Eikema, is het college voltallig. I. Na opening der vergadering, worden de volgende ingekomen stukken en mededeelingen ter tafel gebracht a. een schrijven van den Minister van Water staat, waarbij genoegen wordt genomen, met de aanwijzing van S. Haarsma als kantoorhouder en Fr. Bleeker als vervangend kantoorhouder van den telegraaf- en telefoondienst te Stavoren b. een door Gedeputeerde Staten goedgekeurd raadsbesluit tot onderhandsche verpachting van een gedeelte van de Zuiderschans c. een proces-verbaal van de opneming van de boeken en kas van de Gemeenteontvanger, d.d. 27 September 1915, waaruit blijkt, dat in kas moet zijn f 6005,16 hetgeen overeenkomt met het totaal der in de kas bevonden en in het proces-verbaal omschreven waarden, zoodat boeken en kas in orde zjjn bevonden. Besloten is, deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. II. De rekening van ontvangsten en uitgaven der stichting «Woningstichting® te Stavoren, over het tydvak 19 Mei 191419 Mei 1915 is goedgekeurd zooals ze is ingezonden. De ont vangsten bedragen f 600 385 de uitgaven f 522.55 alzoo een batig slot van f 77.835. Bij het met die rekening ingezonden, kort beredeneerd ver slag is opgemerkt, dat de woningen, niet gere serveerd door den Raad van Administratie der H. IJ. S. M., alle weder voor het loopende dienstjaar zijn verhuurd. Met voldoening kan het bestuur vermelden, dat de woningen netjes bewoond worden en de bewoners, wat de be- talingd er huur betreft, uiterst solide zijn. Bijna zonder uitzondering roemen zij de in richting der woningen. In de plaats van den heer I. Rippen, werd tot Voorzitter benoemd de heer T. T. de Jong. III. Besloten is aan Gedeputeerde te verzoeken de met 31 December a.s. loopende regeling betreffende de gadering der ten behoeve der provincie geheven wordende kanaalgelden, benevens de benoeming van den gaarder dier gelden te verlengen. IV. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur is vastgesteld op een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 873.835. De post subsidie uit de gemeentekas is met algemeene stemmen goed gekeurd tot een bedrag van f 575. V. Bij de behandeling der gemeentebegrooting dienst 1916, is door B en W voorgesteld, de posten jaarwedde Wethouders en presentiegeld Raadsleden, ieder te verhoogen met f 20, en al zoo (respectievelijk) te brengen op f 100 en f 120, met welk voorstel de Raad zich veree- nigde, overeenkomstig de wettelijke bepalingen zullen Gedeputeerde Staten worden verzocht deze posten aldus vast te stellen. Met algemeene stemmen is besloten de jaar wedde van den stadsreiniger Tj. B. Bleeker, met f 50 te verhoogen, waardoor deze thans wordt gebracht op f 550. De jaarwedde van de gemeentepolitie D. Faber is met op een na algemeene stemmen, .die van D. Mulder, die meer voor toeslag was, ver hoogd met f 50, waardoor deze wordt gebracht op f 525 plus emolumenten. De jaarwedde van den kantoorhouder van den telegraaf- en telefoondienst is met f 25 verhoogd en die van de gemeentehuisschoonhoudster met f 5. Daarna wordt de begrooting zonder hoofdelijke stemming vastgesteld tot een bedrag in ont vangst en uitgaaf van f 14821.65. VI. Ten slotte wordt nog in een zitting met gesloten deuren behandeld een reclame tegen den aanslag in den Hoofdelijken Omslag. Sluiting. Waarheen 1 Vrijdag j.l. kwam in de Oranjesluizen een schip, «Friesland II«, van Amsterdam, om geschut te worden naar de Zuiderzee, geladen met ongeveer 1100 vaten lijnolie. Niettegenstaande men wèl van een loods was voorzien, kon men den controleerenden beambte maar niet mededeelen voor welke haven de lading bestemd was, zelfs was men niet in het bezit van een cognossement. Het schip mocht niet worden geschut, moest op het IJ blijven liggen totdat Maandagmid dag, naar het H b 1. meldt, door rijksambte- naren beslag werd gelegd en het schip order kreeg om zich te laten slepen naar het Oos- terdok te Amsterdam. Droevig. Maandagmorgen kwam bij den exporteur Duijvensz te Aalsmeer een bedelaar aan de deur ventende met postpapier. Daar de man er nog jong en krachtig uitzag, sprak hij tegenover den bedelaar zijn misnoegen er over uit, dat de man bedelde, er direct op latende volgen indien hij werken wilde, hij bij hem wel kon helpen inpakken. Hiertoe verklaarde de bedelaar zich aanstonds bereid. Den ge- heelen dag hielp hij bij het inpakken van planten, welke ’s avonds met de stoomboot verzonden moesten worden. Met dat werk kwam men ongeveer zes uur ’s avonds klaar- Daar de pakschuur te Aalsmeer aan het ka naal staat en het station der stoombootmaat schappij juist aan de overzijde, moesten de colli per schuit worden overgevaren naar den steiger, met welk werk een der knechten van den heer D. en de bedelaar zich belasten Nauwelijks was de schuit van den wal of zij zonk. De knecht die aan de riemen zut, wist zwemmende den kant te bereiken, doch de bedelaar verdween in de diepte en ver dronk. Vermoed wordt dat de schuit te diep geladen was. De appelenoogst in Limburg. De appelenoogst in Zuid-Limburg is dit jaar zoo groot, als wellicht nimmer te voren. De uitvoer dan ook enorm. op. Bisjucht mar immen goed en klear De steat fen alleman, Fen kening, prins of hokker hear Dan seit er licht der fan Nou dan bin ik mar Ijeaver boer, Tofreden by myn fé, As weiapield fen it greate roer Zeesluizen geopend. Ged. Staten hebben last gegeven tot het openen der zeesluizen in de provincie. Mond- en Klauwzeer. Te Heerenveen is Woensdag mond- en klauwzeer onder het vee (groot en klein een beslag van p. m. 40 stuks) van den heer H. Veenbaas, te Knijpe, geconstateerd. Ook te Nijelamer is mond- en klauwzeer uitgebroken. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Ongeluk. Te Meerssen (L.) had een droevig ongeval plaats. Vrouw O., herbergierster, viel door een noodlottig toeval door ’t openstaande kel derluik. Eenige bezoekers, in de herberg aanwezig, wisten niet, waarom de vrouw zoo lang wegbleef. Haar man, in de nabijheid van het huis werkzaam, vond zijn vrouw be wusteloos in den kelder liggen. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is de vrouw over leden zij had het nekbeen gebroken. De vrouw was ongeveer 30 jaar oud, zij laat vier jeugdige kinderen achter. Ontploffing Benzinelamp. De winkelier Kauffmann te Goes wilde Maandagmorgen een benzinelam repareeren toen deze plotseling uitelkaar vloog. Er volg de een geweldige ontploffing. De winkelruiten werden aan scherven geslagen, en ook de ruiten van een aan de overzijde van de straat gelegen manufactuurwinkel werden vernield. Een deurpaneel werd ingedrukt en belang rijke schade aan den winkelinventaris toege bracht. Een begin van brand kon spoedig gebluscht worden. Misdaad Uit de Ringsloot van den Bovenkerker- polder, onder de gemeente Nieuwer-Amstel, is opgehaald het lijk van den 43-jarigen timmermansknecht W. J. K te Amstelveen, die eene gapende wond over het geheele achterhoofd had. Uit een door de politie on middellijk ingesteld onderzoek bleek, dat hij Zondagavond met eenige personen is uitge weest en zich toen aan sterken drank is te buiten gegaan. Een dier personen, door de politie verhoord, verklaarde, dat K. zoo dron ken was, dat men hem aan den kant der Ringsloot heeft moeten neerleggen. De wond aan het achterhoofd kon bedoelde persoon niet anders verklaren, dan dat hem later een tilbury is gepasseerd, die K. vermoedelijk over het hoofd zou hebben gereden. Deze zou zich daarna meer naar den slootkant heb ben bewogen en zoo in de sloot zijn geraakt. Het lijk is ter gerechtelijke schouwing naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam over gebracht. De ongelukkige is gehuwd en had nog 5 inwonende kinderen te zijnen laste. Een gevaarlijk mensch. De landman P. Kloker, onder Edam, gaf ten vorigen jare ontslag aan den knecht, den toen 20 jarigen G. Klant. Vrijdagavond is deze naar de boerderij van Kloker gekomen en verborg zich in een schuur op het erf, die niet gesloten was. Zaterdag is hij ongemerkt de boerderij binnengeslopen, kroop in een bedstede, en toen tegen den avond de boerin binnenkwam (de baas was met het volk in de weide om te melken) viel Klant deze aan, trachtte haar te worgen en bracht haar lichte kwetsuren toe. Op het geschreeuw der vrouw kwamen buren aan en ook een rij ksveld wachter die daar surveilleerende, Klant was met een geldtrommel (waarin meer dan f 6000 aan bankpapier) gevlucht boven in den hooiberg. Daar werd hij gepakt. Voor den burgemees ter van Edam geleid, verklaarde Klant, dat hij het voornemen heeft gehad den boer en de boerin te dooden. Als hij later vrijkwam zou hij zijn pogen herhalen! De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam- Tofreden by myn fé Fortutearzje yn ’e sé. Al draecht de kening al in kroan Fen klearebare goud, Al sit er op in hege troan Fen djür mahoanjehout, Noch Ijeaver bin ik mar in boer, Sm tik ond’re platte pet, Dan my de kop to brekken oer ’t Regear en legerwet. Al stiet in bisskop en prelaet By elkien heech yn tel, Al rint hy mei de stêf syn paed En knielt men foar him del, Noch Ijeaver bin ik mar in boer, En skrep en skoer mar raek, Dan yn safolle soargen oer In oarmans sielesaek. Al wint in prokkereur in boel, En ek in abbekaet, Mei stil to sitten op syn stoel, Troch pinne of kinstich praet. Ei, ik bin dochs mar Ijeaver boer Mei lodde en skeppe yn ’t fjild, As fen in dwarskop steech en sur To barren knoarren jild. Al wennet keap- en hannelsman Oeribel ryk en great, Al wit dy fize stêdtsjer fan Twa smoarge skonken neat, Fierwei bin ik dochs Ijeaver boer Hwet efterou en wei, Dan jimmer hersenskrabje oer De saek, by nacht en dei. RIS o j NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workuni. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. A

Friso nl | 1915 | | pagina 1