de m NIEUWSTE MODELLEN Beerenburg Jenever K. Plantinga Zn. BOLSWARD. Hindeloopen en Stavoren. Monsterboekjes op aanvrage verkrijgbaar. r ZATERDAG 20 NOVEMBER 1915. 41ste Jaargang No. 45. Binnenlandsch Nieuws. VERKRIJGBAAR BIJ Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. I Landweer- en Landstormkader met verlof. Met ingang van 25 November a.s. wordt ook aan de leden van het kader der Land weer-lichting 1908 een voorloopig klein verlof verleend, voor zooveel zij dit zelf wenschen. Tegelijkertijd zal aan het nog in werkelijken dienst zijnde dienstplichtig kader der Land- weer-lichting 1907 en aan het eventueel nog in die omstandigheden verhoerende Landstorm kader zulk een verlof worden verleend. Aan eiken Land weer verlofganger wordt toe gestaan, nadat hij met verlof is vertrokken, desgewenscht weder onder de wapenen terug te komen. Hij, die terugkeert, mag eerst na weder ten minste één maand onder de wape nen te zijn geweest, opnieuw met verlof ver trekken. elkander geslagen, verschillende voorwerpen op den schoorsteenmantel en aan de wanden werden verbrijzeld of erg beschadigd, plafond, wanden en vloer kregen vrij wat averij. Zoo hevig is de luchtdruk geweest, dat een houten wandafscheiding verzet is en ruiten gebarsten rijn. De heer Piersma en zijn echtgenoote. die zich op dat oogenblik in de kamer be vonden, bekwamen behalve eenige lichte ver wondingen en schroeiplekken aan kleeren hoe genaamd geen letsel. Stukken ijzer waren in de zakken van den heer Piersma terecht ge komen. Dat er geen brand is ontstaan is toe te schrijven aan het feit, dat er op dat oogen blik weinig of geen vuur in de kachel was Vermoed wordt, dat er zich een dynamiet patroon in de anthraciet heeft bevonden. L. Ct. Dure eieren en goedkoope appels. Tijdens het bestaan van de Tielsche markt en deze dateert van voor vijf eeuwen is nimmer, zooals gister, de prijs van f 13 voor 104 eieren betaald. De tijd, waarin de uitdrukkingeen appel en een ei, een klei nigheid beteekende, is voorgoed voorbij, aldus wordt aan het H b 1. geschreven. Ten opzichte van appels zou de uitdrukking kunnen blijven gebezigd worden op de veiling van Maandag waren de prijzen van bellefleurs en goudrei- netten 4 4 5 cent per pond. Uitgezóchte reinetten konden slechts 61/, cent per pond opbrengen. O erenomineerde Frambozen Brandewijn EN VAN nis te tracteeren op rij sten brij met suiker en caneel ende alsdan aan ijder der weeskinde- Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Eindelek thuis 1 Bij een der militaire onderdeelen te Am sterdam, meldde zich dezer dagen een mili cien, die in September van het vorig jaar reeds trachtte van Frankrijk, waar hij werk zaam was, naar Nederland te komen. In het plaatsje, waar hij werkte, was hem meege deeld, dat Nederland in oorlog was. Een op roep om onder de wapenen te komen, had hem niet bereikt, omdat zijn verblijf bij den burgemeester van zijn vorige woonplaats in Nederland niet bekend was. Hij achtte zich verplicht naar huis terug te keeren, en begaf zich naar den consul om te vragen hoe hij naar Nederland kon komen. Deze consul sprak alleen Franseh, waardoor het onderhoud nu juist niet zoo vlot van stapel liep. Hii kon den jongen man echter duidelijk maken dat de grenzen waren afgesloten en bij dus moest trachten de zee te bereiken ten eind<- een passage te vinden. Na dwars door Frankrijk te zijn geloopen, kwam het jonge mensch in een haven. Het gelukte hem aan te monsteren op een Neder- landsch stoomschip, dat eerst naar Rio Janeiro zou gaan en dan naar Nederland zou terug komen. In Rio Janeiro had hij het ongeluk zijn been te verwonden, waardoor hij in een hospitaal moest worden opgenomen. Na zijn genezing was hij nog even ver en moest op nieuw trachten een stoomschip te vinden. Eerst moest hij echter wat verdienen om nieuwe kleeren te koopen, en werd als stoke: aangenomen in een groote fabriek. Na eenigen tijd daar werkzaam te zijn ge weest, liep hij zes dagen achter elkander om te probeeren of in Buenos Ayres het geluk hem beter zou dienen. Toen hij daar aan kwam, lag er een Nederlandsch stoomschip in de haven, doch de gezagvoerder wilde hem niet aannemen, omdat hij er te haveloos uit zag en geen goed had. Hij ging dus wederom op zoek naar werk, wat hij weer in een fabriek vond. te zoolang tot hij geld genoeg bijeen gegaard had om eenig kooigoed en kleeren aan te Verkeerd beticht. De matrozen op het eiland Rottum komen op tegen de betichting van den beer Wigman, dat zij de rijke vogelwereld van genoemd eiland zouden hebben uitgeroeid. De matro zen beweren, dat de knechts van den Voogd per dag 750 eieren opzochten, welke voor 7 ets. per stuk werden verkocht, ook aan de matrozen. De ruïne der Rottumsche vogel wereld komt dus, zeggen zij, niet alleen voor rekening der matrozen. Mond- en klauwzeer. In een vanwege het Utrechtsch Landbouw- genootschap gehouden bijeenkomst van land bouwers-veehouders in de provincie Utrecht, verklaarden zich zes personen vóór het afma- kingssysteem ter bestrijding van mond- en klauwzeer en 45 er tegen. Gevaarlijke brandstof. Toen de echtgenoote van den heer T. G Piersma te Koudum Dinsdagmorgen een kleine hoeveelheid Limburgsche anthraciet in een kalm brandende turf kachel had gedaan, volgde een hevige ontploffing. De kachel werd uit De prijs der Advertentiën is van 15 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam. schaffen, en was toen zoo gelukkig, een plaat sje te vinden op een naar Amsterdam be stemd stoomschip, waarmede hij in Nederland aankwam om te bemerken dat wij hier wel gemobiliseerd doch gelukkig nog niet in oor log waren. Een angstige nacht. Maandagnacht is ingebroken in de woning van mevrouw de wed. Petrie, te Zuid-Schalk- wijk. De dieven hebben heel kalm alle ka mers en kasten doorzocht, zelfs de kamer, waarin de alkoof uitkomt, waarin genoemde dame met haar gezelschapsjuffrouw sliepen en waar de dieven de alkoofdeuren hadden gesloten. Het waren angstige oogenblikken voor de dames, die zeer duidelijk merkten wat er gebeurde, maar geen geluid durfden geven eerst toen de inbrekers naar boven trokken, waagde de juffrouw het om hulp te roepen, waarop de dieven de vlucht namen. Er is niets ontvreemd, daar er geen geld in huis wordt bewaard en artikelen van waar de, die wel voor de hand lagen, door de die.- ven niet gewenscht werden, naar het schijnt Sibbeltj esdag. Men schrijft aan het »N. v. h. N.« Op den 3den November 1763 maakte Sib- beltje Tjeerd Galtema weduwe van wijlen de schepen Ids IJsbrands Wiersma, wonende in ’t Antoni Gasthuis te Leeuwarden haar tes tament suit overdenkige van de onzekere ure des gewissen afstervens.c Aan de diaconie van de gereformeerde ge meente te Sneek, en aan de diaconie van de dorpen Goënga, Gauw en Offingawier lega teerde zij, ieder voor de helft, eenige on roerende goederen, en wel onder de merk waardige bepalingen, dat de diakenen van Sneek indertijd «verplicht zullen weezen alle de weeskinderen zoo door de diaconie als stad in haar weeshuis wonende gealimenteerd alle Hij werk- j naren des eersten Zondags na hare begrafe- bedrukt met smaakvolle lettersoorten, T. GAASTRA Bs. te WORKUM. Visitekaartjes zeer geschikt als St. Nicolaas-Cadeau, 1ISO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Demelumer Oldephaerl en Noordwolde. i

Friso nl | 1915 | | pagina 1