Hindeloopen en Stavoren. r ZATERDAG 27 NOVEMBER 1915. 41ste Jaargang No. 46 Binneniandsch Nieuws. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam. k res- ■w De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangrijk lager. burgers van Nederland bestaat nog geen gelijk recht, want dan zou ook voor het bijzonder on derwijs gebouwen beschikbaar moeten worden gesteld. Dat doet men niet, en deze negatie is onrecht. Overigens gelooft spreker dat de om standigheden zich zullen aanpassen, gelijk in het Heidenschap. Ook uit den onderlingen strijd bij de bevolking betreft, zal de ervaring te Oudega wel weer bewaarheid worden. De heer Martens, hoewel voorstander van het openbaar onderwijs, vindt in het voorstel van B en W wel iets billijks. Voor hem blijft de vraag, wordt het niet te lastig en kan men een goede afscheiding verkrygen. De Voorzitter erkent dat dit een bezwaar zou kunnen zijn, doch gelooft wel dat er een goede afscheiding te maken is. De heer de Jong acht dat bezwaar ook niet groot. Hy heeft vaak bemerkt, hoe in het eene lokaal gezongen en in het andere stil gewerkt werd. De heer Brandsma herinnert aan het Heiden schap, toen hij opposant was zijne kinderen ver keerden in slechtere conditie, n.l. U/2 uur van Workum, Warns of Koudum is veel dichter by. De Voorzitter zegt dat in de toekomst ware te overwegen of voor 8 10 kinderen f 1000 per jaar moet worden uitgegeven. De heer A. A. Bajema wilde aanvankelijk royaal handelen door opheffing voor te stellen, doch het voorstel van B en W is overbillyk. Het deed hem aangenaam aan den kant der tegenstanders eens een andere klank te hooren, gelijk als de heer Martens gaf. De bedoeling van B en W is, dat de bijzondere school in een eigen lokaal geopend zal worden. Is het lokaal der O L School ledig, dan zal er over beschikt worden en ook niet eerder. Dat het voorstel den heer Krul bevreemdde, neemt spreker niet als ernstig gemeend. De heer Krul zegt, dat het voorstel hem be vreemdde, omdat de autoriteiten toch geen goed keuring zullen geven, wat men weten kon. De Voorzitter wijst op de voorgelezen beslis sing van de kroon, volgens welke geen goed keuring te pas komt. Het voorstel van B en W wordt hierop aan genomen met 8 tegen 3 stemmen (die van de heeren Krul, Schrale en Martens). (Slot volgt.) Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0.65, Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH ZOON, te WORKUM. nimumloon voor een volslagen, vaste werkman bij de gemeente-reiniging, vast te stellen op fil per week, terwijl mede ten slotte aan Ben W in overweging wordt gegeven maatregelen te nemen tegen het werpen van glas- en pot scherven in de aschvaten. Punt 9. Voorstel van B en W tot wijziging der Verordening regelende de jaarwedden enz der openbare onderwijzers. De Voorzitter zegt dat wijziging der genoemde Verordening noodig is, wijl het hoofd der Ver- eenigde Burgerschool nog steeds onder de wa penen is, en in het genot van verlof is gesteld met behoud van traktement. Overeenkomstig een voorstel van B en W wordt zonder hoofde lijke stemming besloten art. 10 der voormeldt Verordening te lezen als volgt Aan onderwijzers, die ingevolge art. 80 de> Militiewet of art. 11 der Landweerwet of gedu rende ten hoogste een maand ingevolge de artt. 77—81 en 101 der Militiewet. llbis en liter der Landweerwet of art. 4, eerste lid, der Land stormwet onder de warenen of in werkelijker) dienst zijn, wordt verlof verleend met behoud van jaarwedde. Aan onderwijzers, die langer dan een maand ingevolge de artt. 77, 81 en 101 der Militiewet, llbis en liter der Landweerwet of art. 4, eer ste lid, der Landstormwet, onder de wapenen of in werkelijken dienst zijn, wordt verlof ver leend met behoud van een deel der jaarwedde, dat nimmer minder zal kunnen bedragen dan de door hen verschuldigde pensioenbijdrage en dat overigens wordt berekendvoor gehuwden •>p het volle bedrag der jaarwedde en voor on- gehuwden op de helft der jaarwedden, telkens verminderd met het traktement of de soldij ei al hetgeen zij onder eenigen anderen vorm ir geld ais dienstplichtige genieten. Punt 10. Voorstel van B en W tot verster king van een tweetal uitgaafposten der begroe ting, dienst 1915. Deze posten betreffen a verlichting en ver warming Gemeentehuis geraamd op f150 er overschreden met f 17.29 en b verlichting et verwarming politie-bureau, geraamd op f 50 en overschreden met f 16,84. Zonder hoofdelijki stemming wordt besloten op de postonvoor ziene uitgaven, groot f 142,95, een bedrag af te schrijven van f34.13. Punt 11. Voorstel van B en W tot wijziging der Gemeentebegrooting dienst 1915. De Voorzitter deelt mede, dat de postgeld leening, voor de nieuwe brug, verwijding diepe Dolte, aanleg nieuwe straat, nog moet worden verhoogd met f 182,74 voor kosten geldleening, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt be sloten. De punten der agenda zijn hiermede afge handeld. Bij de gewone rondvraag vestigt de heei Hobma de aandacht op de verhoogde uitgave bij de nieuwe brug, als gevolg van de misreke ning van den Hoofd-Ingenieur, die moeilijk ten laste van de gemeente kunnen worden gebracht De heer Brandsma vestigt de aandacht van B en W op voorzorgen, te nemen voor de veilig heid bij het ophalen der nieuwe brug, alsmede op het plaatsen van een stek langs het z.g. Tuifland, aan welke zaken B en W hunne aan dacht zullen schenken. De vergadering wordt daarna gesloten. VERGADERING van den Raad van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, op Zaterdag den 20 November 1915 voorm. 91/g uur. Tegenwoordig alle heeren. I. De notulen der vorige vergadering wor den voorgelezen en goedgekeurd. De heer Boersma merkte nog op, dat hel stemmen van hem tegen den toeslag zeker niet juist is. Hij heeft toch vóór verhooging gestemd De Voorzitter zegt dat de notulen juist zijn. Het voor de motie stemmen beteekende tegen den toeslag en de toeslag haalde de volstrekte meerderheid. II. Wordt o.m. medegedeeld a. dat S. Reinstra gem. reiniger te Koudum heeft gevraagd voor toeslag in aanmerking te komen b. dat de Zangvereen. sHelje op« te Koudum wegens het niet gebruiken van een lokaal dei O L School v or Zangoefeningen gaarne ovei het le halfjaar 1915, ontheffing van vergoeding ontvangt. c. dat J. Luinenburg te Warns, heeft ge vraagd voor de korting met f 1 door de Rijks- verzekeringsbank op de ouderdomsrente, dooi de gemeente schadeloos te worden gesteld; d. dat H. Zeijlstra te Workum genegen is tegen eene belooning naar f 1000 per jaar als tijdelijk hoofd der O L School te Molkwerum op te treden. e. dat 10 eigenaars van woningen te Heiden schap in verband met de politie-verordening VERSLAG van de vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Donderdag 18 November 1915, ’s namiddags 6 uur. Voorzitter Jhr. Quarles van Ufford, Burgemeester. Tegenwoordig 10 leden (1 vacature). Na opening der vergadering door den Voor zitter stelt deze als punt 1 der agenda aan de ordeNotulen der vorige vergadering, welke na lezing door den Secretaris onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een proces-verbaal van de gehouden kas opname bij den Gemeente-Ontvanger, waaruit blijkt dat met het saldo van 1914, groot f 2141 905, nog is ontvangen f 65568 415, totaal f 67710 32, dat is uitgegeven f62903.86, zoodat in kas moei zijn f4806 46, tot welk bedrag kas en boeken overeenstemmen. b. Een mededeeling van B. en W. omtrent de uitgeschreven geldleening van f14000. c. Een schrjjven van den heer R.F. deBoer, houdende aanneming zjjner benoeming tot lid van den Raad. d. Idem van den heer dr. Heslenfeld, berich tende aanneming zijner benoeming tot Gemeente geneesheer. e. Een apostille van Ged. Staten, waarbij wordt goedgekeurd teruggezonden het schoolgeld- kohier over het 3e kwartaal. Welke stukken zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 3. Adres van G. Boonstra, houdende verzoek om eenige vergoeding voor geleden schade door de verbreeding van het vaarwater »de diepe Dolte«. Uit het voorgelezen adres blijkt, dat adressant zijn verzoek grondt op de groote overlast bij de restauratie der brug ondervonden, waardoor hem de toegang tot zijn woning werd ontnomen, zijn bleek werd geruïneerd, reden waarom hij, even als J. Lentz, verzocht om toekenning van eenige schadevergoeding. De Voorzitter zegt, dat in verband met wat aangaande Lentz is geschied, adressant niet best eenige vergoeding kan worden onthouden, waar om hij namens B. en W. voorstelt, hem f2 50 toe te staan, waartoe zonder hoofdelijke stem ming wordt besloten. Punt 4. Adres van G. G. Groenendaal 1ste ambtenaar ter Secretarie, houdende verzoek om verhooging zijner jaarwedde. Na voorlezing van het ingekomen adres, zegt de Voorzitter, dat het bekend is, dat voor den eersten ambtenaar een salarisregeling bestaat met periodieke verhoogingen, volgens welke hij nog geen recht heeft op het maximum, dat hij pas begin 1915 nog in het genot eener verhoo ging is gesteld, weshalve B. en W. voorstellen de verhooging waarop hij recht heeft op 1 Ja nuari 1918, te doen ingaan op 1 Januari 1917, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt be sloten. Punt 5. Benoeming van een Armvoogd, we gens periodieke aftreding als zoodanig van den heer P. Haytema en van een Secretaris-boek- houder bij de Armvoogdij, in de plaats van den heer R Kroese, aan wien alszoodanig eervol ontslag is verleend. De door Armvoogden ingezonden aanbevelingen luiden voor armvoogd: de heeren P Haytema en T. Jongsma en voor Secretaris-boekhouder de heeren L. Wielinga en Hotze Zeijlstra. Tot stemming overgaande wordt de heer P. Haytema tot armvoogd herbenoemd met 9 stem men. De heer Wielinga krijgt 1 stem. Als Secretaris-boekhouder wordt benoemd de heer L. Wielinga met 7 stemmen. De heeren Hotze Zeijlstra en P. de Zwart verkrijgen pectievelyk nog 2 stemmen en 1 stem. Punt 6. Benoeming van een Weesvoogd we gens periodieke aftreding als zoodanig van den heer A. J. Ph. Ridder. De ingekomen aanbeveling van Weesvoogden bestaat uit de heeren Ridder en D. Oosterbaan. Tot stemming overgaande wordt de heer Ridder herkozen met 9 stemmen, terwyl 1 stem in blanco is uitgebracht. Punt 7. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuwbenoemde raadslid, de heer R. F. de Boer. De Voorzitter stelt deze ter onderzoek in handen eener Commissie, bestaande uit de hee ren J. Jansen, H. de Vries en S. Haytema, en schorst voor den duur daarvan de openbare vergadering. Na heropening deelt de heer Jansen mede, dat een en ander door de Commissie is nagezien en in orde bevonden, waarom zij adviseeren, tot zyne toelating te besluiten, waartoe met alge- meene stemmen wordt besloten. Punt 8 Verzoek van B en W om machtiging tot het houden van verhuringen, aanbestedingen enz. De gevraagde machtiging wordt verleend, na dat nog met op 1 na algemeene stemmen, die van den heer S. Haytema, is besloten het tni- Tegen het afmaaksysteem. Door veehouders in Overijsel is een adres beweging aan de Tweede Kamer op touw ge zet met het doel verlost te worden van het afmaaksysteem inzake mond- en klauwzeer. Adresseeren aan den minister helpt niet meer, zeggen deze veehouders, dus doen zij ’t aan de Tweede Kamer. Men hoopt, dat deze adresbeweging gesteund wordt in alle provin- ciëen. Negen geïnterneerde Belgen ontvlucht. De visscher J. Louw te Harderwijk werd Woensdagnacht betrapt op het vervoeren van een 9-tal geïnterneerde Belgische militairen. Hij was ree Is met zijn botter buiten de haven, toen hij werd gesommeerd, terug te keeren, waar aan hij dadelijk voldeed. Alvorens echter een militaire patrouille ter plaatse was, von den de Belgen gelegenheid over de weide langs de zee te ontsnappen. Zij hadden zich voor de afvaart van hun uniformen ontdaan, die op een rijtje langs den dijk lagen. Louw, die bekende, meer militairen vervoerd te heb ben tegen belooning is in verzekerde bewaring gesteld. Rywieldieven. De Bussumsohe politie heeft aangehouden zekeren D, te Hilversum woonachtig. Dit heerschap blijkt lid te zijn van een bende, die er haar werk van maakt overal in den lande fietsen te stelen en deze dan weder aan de man te brengen. In Alkmaar, waar dezer dagen fietsen waren gestolen, ver moedde men, dat ze per spoor naar Bussum verzonden waren, waarschuwde men dus de politie aldaar. Het vermoeden bleek juist te zijn en men legde de hand op genoemde D. Een huiszoeking in zijn woning aan den Geu zenweg bracht liefst 24 rijwielen te voorschijn, waarvan er verscheidene herkend zijn als thuis te behooren te Hilversum. Aan het station Naarden-Bussum zijn twee van diefstal afkomstige rijwielen in beslagge nomen, terwijl in verband daarmede gear re - zijn aangeschreven een beerput te maken bji hunne privaten, en dat de gemeente 2 maal Y jaars gelegenheid voor wegvoering wil geven. f. dat B. en W. in verband met den voor genomen verkoop van z. g. n. verjaringsrechter op eigendommen, welke niet aan den publieken dienst zijn onttrokken, hebben medegedeeld de rechten der gemeente te zullen laten gelden. g. dat de gemeenteopzlchter de verhooging van jaarwedde onder de gestelde voorwaarde ir dank aanneemt, enz. B. en W. stellen voor Reinstra voor 1916 voor de helft in den toeslag te laten deelen, het adre van Luinenburg van de hand te wijzen, de ge vraagde ontheffing tot de helft der vergoeding aan de Zangvereen. te verleenen de gevraagde belooning voor het tijdelijk hoofd te créeerer en het overige voor kennisgeving aan te nemen De heer J. K. Bajema vraagt of Reinstra ovei 1915 ook toeslag krijgt. De heer Schut is er voor, ’t Is een kleinig heid en anders is het wel wat hatelijk B en W hebben er geen bezwaar tegen, waarom daartoe besloten wordt. De heer Schrale herinnert aan de besprekin gen bij de toelTenning van de toelage aan Lui nenburg, waarbij wel gerekend werd met de f2,ouderdomsrente. De nieuwe brugwachtei kreeg ook direct f8,belooning en nu nog toeslag. De Voorzitter stemt dit toe. maar Luinenburg had toch ook de jaren. De toelage is als ware het pensioen berekend. Wordt hij schadeloo- gesteld voor deze korting dan zijn er straks meer, die er voor in aanmerking komen. Daarna conform het voorstel van B en W besloten. III. B en W stellen, naar aanleiding van he’ adres van het bestuur der Christ. Schoolvereen. te Molkwerum voor, hen te machtigen eventueel een ongebruikt schoollokaal tegen eene vergoe ding van f50,per jaar ten gebruike af t< staan. Een dergelijk besluit behoeft geen goedkeuring van Ged. Staten, wijl het hier niet geldt een burgerlijke rechtshandeling, maar de beschikking over voor den publieken dienst bestemde gem - eigendommen. Aldus is ook gehandeld met af stand van schoollokalen voor Zangoefeningen en Tuin- en Landbouwcursussen. De heer Krul bevreemdt dit voorstel. Het loopt op twist en ellende uit en veroorzaakt eer kloof in de bevolking. In de kerk is het al begonnen en daarom begrijpt spreker het ver zoek van het Schoolbestuur niet. Nu het voor stel er toch als zoodanig ligt, presenteert sprekei den Voorzitter een contra-adres, dat hij eerst heeft opgehouden onder de opmerking, er wordt reeds een hoofd opgeroepen. De Voorzitter zegt, dat dit adre« onvoorbereid ter tafel komt. Nadat hij het heeft voorgelezen, zegt spreker dat op den inhoud wel wat is aan te merken. Bij de uitdrukking, dat de gebou wen, voor openbaar onderwijs bestemd, met rijksgelden zyn opgericht, wordt uit het oog verloren, dat dit ook met gemeentegelden ge beurde, waaronder voor een groot deel afkom stig van voorstanders van bijzonder onderwijs. Dat elf leerlingen van de gemeente-eigendommen voor openbaar onderwijs gebruik maken, is in den gedachtengang van het adres gewoon, maar als gevraagd wordt om hetzelfde gebruik ten behoeve van 33 leerlingen, dan mag dat niet De heer Schut vreest dat Ged. Staten toe stemming zullen weigeren. In Workum is dat ook gebeurd met de M.u.l.o.school, welke voor een deel als bewaarschool in gebruik zou worden gegeven. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten mogelijk in dit geval ook zoo zouden besluiten, maar de Kroon heeft uitgemaakt, dat deze goedkeuring geen vereischte is en dus ook niet gevraagd behoeft te worden. Het practisch bezwaar was in Workum misschien ook grooter. De heer Boersma vindt het voorstel de mooiste oplossing. Voor- en tegenstanders kunnen vrij handelen. De scherpe verhoudingen, waarvoor de heer Krul vreest, worden mettertijd beter. Zoo is het in Oudega ook gegaan. Bovendien. B en W stellen voor tot wederopzegging. Heeft de O. L. School er dus weer behoefte aan, dan kan het lokaal weer teruggegeven worden. De heer de Jong zegt, dat de bewering in het contra adres, alsof een bijzondere school te Molkwerum geen levensvatbaarheid zou hebben in stryd met de feiten is, waar de ouders van 3/4 van de schoolbevolking zich voor bijzonder onderwijs heeft verklaard. Spreker acht het ook in het belang der gem. financiën. De heer Schrale wil de financiën er buiten laten, doch acht de tweeerlei onderwys in één gebouw, onder leiding van twee hoofden in plaats van onder één, niet in het belang van het onderwijs is. Het zal lastig voor elkander zijn en niet overeenkomstig de bedoeling der wet. De heer Dokkum kan tot zekere hoogte mede- gaan met het laatste bezwaar. Maar voor alle 1 RISO. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1915 | | pagina 1