Firma S. S. Gaastra. Hindeloopen en Stavoren. r HET ADRES 41ste Jaargang ZATERDAG 4 DECEMBER 1915. No. 47. SINTEKLAES. in alle prijzen Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH ZOON, te WORKUM. VOOR Prima Sigaren Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post f 0.65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Bemelumer Oldepbaerl en Noordwolde. de skoarstienDan wirdt de droom yn it wezen omset, hjir sjucht de jeugd al it gifit- sjen, fen de geheimsinnege bisskop yn ’e om- loap, en der ’t se hast net oan leauwe dor sten, troch eigen oanskógjen bifêstige. Dy fitkomst is mei gjin jild to biteljen, sok in eagenblik fen oandwaenlik blij wirden bilibbat men misschien mar ienkear yn yens libben en derom gunne wy fen herten dat de lytse frjeontsjes fen Sinteklaes. In hopen alders skine der ek sa oer to tin ken en gunne hjar bern graech de wille fen in libbene echte Sinteklaes to sjen. De heit nimt al faek de rol fen de aide bisskop op him. In steek fen pompier, in foege bird fen skimmelich hea of sahwet om it kin, it rok fen ’t wiif om ’e earmen, en in lange stok by wize fen stêf yn ’e han, dan is ’t al lang moai, dan kin er bést for Sinteklaes er op trochgean: de forbielding fen is lytsfolk scil it oare der wol oan ta dwaen. As de greate forskining sa mar komt, dan is er al frijhwot to rédden. De lytsten sjen hjar de eagen ut holle hfige hjar foaroer om better de wondere heilige man op nimme te kinnen, mar se hal- de bjar op in oustand en mem by de rokken beet. Men koen it net ris witte. Dy ’t wer hwet greater binne, wolle, ofskoan se dubeld sa eangstich binne, net skine litte dat se hwet om Sinteklaes jaene mar se wirde sa stil as müsen en woene bjar ek wol graoch tsjin mem oanflije as se dan letter net safolle hoechden te hearren, Mar as it gefaer fen ’e loft is en Sinteklaes is er wer op ougien dan siikhelje se sa rom en dogge se in wird. en dan stiet de greate forwachting ek yn ’e folie bloei. Fen herten gunt Friso alle bern in goede Sinteklaes. Forsiker soil elk net like rom de gaven topart wirde, mar der scil dochs ek hast net in skoarstien rikje, of der scil in opsetterskoerke under stean m*ije op ’e joun fen de fyfde Decimber, sadat Sinteklaes troch dat koerke te foljen, syn kommen der be- wize kin. Troch bjirfor to soargjen scil elk syn bern wille jaen, dat de measten fen fi- ek, yn hjar bernejierren ienkear preaun haw- we, wyls wy in fild gebrék yn eare balde dat pake en beppe sa hiene, en dat is dochs De prijs der Advertentiën is van 15 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangrijk lager. RAADSVERSLAG van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, (Vervolg.) IV. Wordt door B en W voorgesteld de ver ordening op den H.O: te wyzigen lo. door het maximum van f 22000 op f 28000 te brengen. 2o. door aftrek voor premien voor levens verzekering, lijfrente of pensioen overeenkomstig de wet op de inkomstenbelasting toe te laten 3o. door de aftrek voor no >dzakelyk levens onderhoud van f 300 op f 400 te brengen. B en W willen wel breken met den tot dus ver gevolgden maatstaf, doch in de verordening de te volgen gedragslijn niet vastleggen, maar deze telkens bij de opmaking van het kohier vast te stellen, en daarbij dan rekening te hou den met de omstandigheden, waaronder de ver schillende bedrjjven werken m. a. w. op hooge en lage huur, meerdere en mindere opbrengst van melkerij en fokkerij letten, wat nu nietge- tot den uitvoer doet den een boven den ander profiteeren, Verhooging is gewenscht, niet naar een bepaald systeem, maar naar bedrijfsomstan digheden. Wij hebben in de ongelijke aftrek voor schade wegens Mond- en Klauwzeer een precedent gehad. De heer Dokkum zegt dat de schatting op 1 Januari geen zekerheid voor de toekomst geeft. De heer Martens heeft dit altyd zoo begrepen dat op 1 Januari wel met het teitelijke werd gerekend, maar dat de inkomsten over het vorig jaar tot grondslag werden genomen. De heer IJntema merkt naar aanleiding (hier van op, dat de omstandigheden van vorige jaren tot grondslag dienden. En dan is 1915 als buitengewoon te rekenen. De Voorzitter wil ook niet enkel naar het vorige jaar zien. Dat zou groote en ongewenschte ■schommelingen geven. In 1916 zou b.v. de bur gerij omlaag gaan, en later misschien weer om hoog. Maar het eene bedryf staat er nu een maal beter voor dan het andere. Nu is de rente van dat meerdere dan het normale in een vol gend jaar wel bijgerekend, maar de bedrijfsin- komsten niet in die mate. Spreker kan begrijpen waar de bekende maatstaf 25 jaar gegolden heeft, dat men zich daaraan vastklemt, maar, al is hij billijker dan vele andere, die op een schatting per koe berustten, welke schattingen van f 40 tot f 80 opbrengst per jaar in deze provincie uiteenloopen, zy kan billyker en beter. Het eigen aangiftestelsel zal als stelsel niets waard zijn, als men zich er dan eens naar richt en dan weer niet. Intusschen dient dit niet in de verordening vastgelegd. Men kan de gedragslyn voor elk jaar bepalen, al is er niets tegen die nu voor 1916 vast te stellen. De heer Krul meent dat van de schatting der bedrijfsinkomsten wel betaald werd. Van wat er over bleef was wel betaald en een volgend jaar kreeg men daarvan de rente. De Voorzitter geeft dit toe, maar toch waren die bedrijfsinkomsten niet op de juiste waarde ge schat, rekening gehouden met Wat aangenomen werd te zijn overgehouden. Spreker wil het ko hier van ink.belasting ook niet overnemen. De heer Schut stelt voor f 300 af te trekken voor levensonderhoud van alleenstaande personen en f 400 voor hoofden van gezinnen. De heer Dokkum zegt- dat het vroeger zoo geweest is, maar niet beviel. De Voorzitter zegt, dat waar de progressieschaal op een aftrek naar f 300 berekend is en steeds naar de laagste som voor levensonderhoud bere kend moet zyn, er geen wette)yk bezwaar tegen is. Deze wyziging goedgekeurd met 8 tegen 3 stemmen, (van de heeren Dokkum A A Bajema en Brandsma.) Daarna wordt het voorstel van eigen aangifte voor 1916 in stemming gebracht, en aangenomen met 6 tegen 5 stemmen, (die van de heeren Dokkum, A A Bajema, Brandsma, J. K. Bajema en B. IJntema). Ten slotte wordt het wijzigingsvoorstel van B en W met algemeene stemmen aangenomen, behalve dan de aftrek voor levensonderhoud. V. Conform het voorstel van B en W wordt afgewezen het adres van het onderwijzend per soneel om verhooging van jaarwedden in ver band met tijdsomstandigheden. B en W merken op dat de Raad by de be- grooting geen verhooging wilde, en wel toeslag. De Secretarieambtenaren moesten voor toeslag niet in aanmerking komen en dan ook de onder wijzers niet. De jaarwedden zyn intusschen niet te laag. De heer Schrale wees nog op de tijdsomstan digheden, en gaf het denkbeeld van toeslag nog in overweging. De Voorzitter zeide dat de omstandigheden waaronder de verschillende onderwijzers ver- keeren, daar moeilijk voor kunnen pleiten, gelyk by vele kleine ambtenaren wel het geval was. VI In afwijking met het voorstel van B en W en overeenkomstig het voorstel van den heer Krul werd besloten, waar de uitgifte van een gedrukt verslag van Raadshandelingen vooi de gemeente wel van belang werd geoordeeld, wyl het de officieele geschiedenis vermelden zal en tot leiddraad vooral van jonge Raadsleden kan dienen, op het verzoek van den uitgever W H de Jong te Balk in zoover afwijzend te beschik ken, dat verschillende uitgevers nog eens om prijsopgaaf zal worden gevraagd, opdat deze de gelegenheid tot mededinging zullen hebben. Tegen het voorstel Krul waren L- Dokkum, A. A Bajema, Brandsma en B. IJntema. VII Wordt besloten aan de Wed. J. en A. Kat te Molkwerum, een strookje bermsloot te --- 17 a 1900 M2 bermsloot, waarvoor de laastleger J. Lootsma slechts f 1 in totaal plus meente te behouden en door berging van hek- De heer A. A. Bajema merkte nog op, dat verkoopen400 M2 tegen 10 cent per M2 en de oppervlakte van 1900 M2 bermsloot, waarvoor de uitkomst had een andere geweest, dan waarop de kosten der akte wilde geven, voor de ge- geschat was t-v-'- Spreker wil echter wel van het stelsel af- kelzoden etc.te dempen. wyken. Regeeringsmaatregelen met betrekking T- - 7" Sinteklaes is wer opdaegjen komd sinte klaze-bringst, eükergud, pipernüten, marsepein en taeispullen en yn ’e léste tiden ek mei persintsjea, geskinkjes as forrassingen. En hwet de »spaenske reid” oanbilanget, dy ’t by oars for de stoute jonges” plichtte mei to nimmen, dy lit er tsjinwirdich meastal yn Spanje bliuwe, omdat er wol wit dat hjir yn Fryslan mar in bytsje Ijeafhabbers fen dat ding binne to finen. For safier as Friso heuge mei, hat de goede aide man der ek noait net folie mei omreage, ek al omdat er der net folie gelegenheid for hie hwent de jongerein meije sa troch it jier noch sa ondogens wést hawwe, safolle op foetsokken draefd sa- faek de knibbels ut ’e broek klimd hawwe, gauw ris slüpertsjes makke hawwe oangeande skoalle en fragelearen, tsjin Sinteklaze-tiid binne dochs, troch elkoar rekkene, allegjerre like mak en njuet, al wie it mar troch it hearlik foarfitsicht en de swiete foarsmaek. Mei de lekkere mfile hoecht ommers net wachte to wirden ont salang de béste man oanlanne is, wol komt hy noait foar syn tiid, mar Piter de feint, swalket al dagen fen to foaren it lan ou om alle bakkerijen en boar tersgüdwinkels ryk to forsjen mei allerhanne lekkers en sofisterijen. Al om endeby heal Nowimber merkt men oeral dat Sinteklaze ta rissingen makket om oer to kommen de fit- stallingen yn de winkels, de adfortinsjes yn ’e kranten, de taaimantsjes yn ’e hoas en foaral opwoune jeugd. De winkelljue yn Warkum tominsten krigen mids Nowimber ai in tillegram fen Sinteklaes, der ’t er mei to witten die dat er fen ’t jier in greate knoarre boartersgud en printeboeken opslein hie en rounparte seoe. Hjir kin men oan sjen dat de aide man ek de middels fen de nije tiid brfikthy tillegrafearet syn komste. Ried er earder wol yn ’e auto, wy bigjinne him al skielk yn in loftskip to forwachtsjen. Mar it sprekt fensels, dat er syn aide skimmel noch net outanke hat. It scoe for sa’n aide grize man net rjucht stean as er nou mei in loft skip oer de büzen lans sweefde, dat scoe to folie aerdsje nei it wyld gedooh fen de nije tiid. Né, stéfest sijürt er noch allo jieren syn happe foarüt en set dy to Warkum by de kastlein op ’e stal, en Sinteklazenacht brfikt er him om oer de dakken fen de hüzen to riden. Dat is folie plechtiger en steatliker, hwet alheel oerienkomt mei de weardige man Wy hoapje ek mar dat er him oan dizze aide gewoante balde soil, dat er oan ’t hyn- steriden bliuwt, en dat er as fen aids, nachts allinne troch de skoarstien hinne de koerkes, stowen en blêdsjes, bakjes, trompkes en fest- sjes fol makket. Dat is folie aerdiger as dat er de jouns fen to foaren al geskinken bi- soarge lit. Dy nyichheden hat Sinteklaes ek net ütfoun, dat witte wy klear en yn ’e groun is hy der ek net foar, wy witte grif dat de aide man der op gesteld is om mei eigen hannen de gaven om to doelen, en net oars Ja forsiker, seis moat er komme en dan troch de skoarstien. Der kenne wy de goede Sinteklaes for, sa stelle wy him foar en der kenne wy him oan. ’t Sij dat hy allinne troch it folie koerke it biwiis levert, of dat er him seis libbensliif sjen lit, mar komme scil er, der hat er fis al oan biwend. En hwet in wille for it lytsfolk him mei eigen eagen forskinen to sjen mei al de bliken en bi wizen dat er syn paed nommen hat toch beurt. Aanpassing bij het kohier van inkom stenbelasting kan vervolgens gezocht worden Het behoeft wel geen leiddraad te worden, maar het kan als correctief dienen op onze schattingen. B en W ontraden het stelsel van eigen aan gifte. Dit maakt een afzonderlijken controleur zoo goed als noodzakelyk. De inkomstenbelas ting heeft die in de Rijksambtenaren. Bij ge breke van inzicht en overzicht over eigen inko men en van betrouwbare gegevens, is controle noodzakelijk, zonder voorafgaande voorbereiding kan de Raad het aangifte materiaal niet ver werken. Door een goede voorbereiding zou de H >ofd. Omslag ook eens buiten den invloed van den Raad gebracht kunnen worden. De grootere aftrek voor levensonderhoud maakt mogelijk alle inkomens op de werkelijke waarde te schatten, zonder daardoor een te groote druk te bewerken op de lagere inkomens, wat nu wel het geval zou zijn. Tegenover menschen met vaste inkomens, is dit ook billijker. De heer Schut is het oneens met B en W, dat men zich op eigen aangifte niet zou kun nen baseeren. Spreker heeft meer vertrouwen in de belastingschuldigen en, fraude uitgesloten, dan krijgt men toch veel zuiverder aanslag. De Voorzitter is niet zoo optimistisch omtrent de uitkomsten van eigen aangifte. De invulling van de aangifte is niet gemakkelijk, en de prak tijk heeft geleerd, dat velen geen begrip van hun inkomen hebben. Contróle is noodig, zoo wat de betrouwbaarheid als de juistheid betreft. Onophoudelijke navraag en terugzending zal hiervan het gevolg worden. Laten wy de norm bij de opmaking van het kohier liever wat hoog nemen en daarbij letten op eigen inkomsten, omstandigheden van het bedrijf en kohier van inkomstenbelasting. De heer Dokkum gaat in de veroordeeling van het tegenwoordig stelsel niet mede. De vaste maatstaf in het onroerend goed is be trouwbaarder dan het stelsel, dat met allerlei en dus ook met de persoonlijkheid van den be drijfsleider wil rekenen. Da Voorzitter bei iep zich op de Inkomsten belasting. maar allerlei aangiften daarvoor komen onder pressie van den Ambtenaar tot stand. Spreker weet uit ervaring hoe weinigen voor d? bedrijfsbelasting een overzicht over hun inkomen hadden en met de pensioenskorting niet terecht konden. Vandaar aanslag met afwijking van eigen aangifte. Spreker vreest ook dat er alle jaren verandering komt. Het gevolgde stelsel is billijk en geeft de meest mogelijke zekei heid De heer Boersma is voor eigen aangifte. Ten slotte zullen de betrokkenen nog het best hun eigen inkomen weten. Het is zoo mooi, om het zelf te kunnen aangeven. Onaangenaamheden, waarvan gesproken is, zijn er nu ook. Spreker wilde het wel eens probeeren. De heer Schut zegt dat de commissie dei begr. haar voorstel van eigen aangifte handhaaft Er zijn wel bezwa en aan verbonden, maar die zijn wel te overwinnen, zonder controleur, welke de commissie niet wil. In Leeuwarden heeft dit stelsel tonnen gouds aangebracht, hetgeen hier misschien wel niet zal geschieden, maar de uitkomst zal wel niet tegen vallen. Spreker stelt zich voor, controle door de gewone commission uit den Raad. De heer de Jong meent ook dat dit stelsel aanbeveling verdient. Er zullen wel aangiften komen, welke eerlijkheidshalve onjuist zijn, maar dan behoeft men er niet aan gebonden te zijn, intusschen met een leiddraad in het kohier Van inkomstenbelasting. Bij verschil in jaren zou het gemiddelde over de laatste 3 jaren genomen kunnen worden. Den heer Krul lijkt dit stelsel wel aardig toe maar vreest dat er in de praktyk niets van komt. De bedrijfsbelasting gaf ons doorhaling van eigen aangifte te zien, en voor de inkomstenbelasting zonder medewerking van raadsleden tot stand gekomen, deugt er heelemaal niets van. Spreker wil het daarom zoo houden. De heer Martens zegt, dat de maatstaf voor het boerenbedrijf was, en nu bleek het, dat volgens deze de een wel goed en de ander niet juist was aangeslagen, Spreker toont dat aan met voorbeelden. Tegenover ambtenaren en anderen met vaste inkomens, die wel op het juiste cijfer werden geschat, was dat ook onbillijk. Er zyn inkomens welke voor den Hoofd. Omslag tweemaal zoo hoog ge.chat moesten worden. Spreker weet een geval, waarin een klein ambtenaar en een veehouder gelijk werden aangeslagen, terwyl de laatste vertelde f 1000 te hebben overgehouden. Daarmede is het stelsel geoordeeld. De heer A A Bajema meent dat de uitkom sten van eenig jaar niet het stelsel als zoodanig kan veroordeelen. Er is aan het veehouders- bedrijf ook risico verbonden, hetgeen 1914 heeft geleerd. Had zich dat niet spoedig hersteld, de beppe ek hwet wirdich.. Wy balde fis forearst noch oan ’t rymke dat seit De bern, dy leauwe oan ’t goede, Hwent Sinteklaes is goed. Se witte net fen ’t kweade, Dat faek de wrald bistjurd. It goede is fest it béste Hwent goeddwaen wirdt yen leard. It kwea is fést it minste, Hwent kweadwaen is forkeard. Bliuw berntsjes yn ’t gelove Dat Sinteklaes bistiet, Dan bringt hy yn jitnm koerkes Moai boartersgfid en swiet. De tiid scil jim wol leure De y n h a 1 d fen dy pret, Mar yn jim gouden jierren Lean fést, mar twiveije net. FRISO.

Friso nl | 1915 | | pagina 1