Nieuwjaars- Advertentiën Lean nei wirken. ZATERDAG 18 DECEMBER 1915 No. 49. 41ste Jaargang Officieel Gedeelte. BEKENDMAKING. a 25 CENTS. Binneniandsch Nieuws. DE UITGEVER. behoudens goedkeuring van 1. 2. 3. 4. 5. Evenals vorige jaren kunnen ge noemde Advertentiën wedergeplaatst worden in „Friso” van 1 Januari e.k welk no. Oudejaarsavond ver schijnt en in Workum huis aan huis zal worden bezorgd Vroegtijdige opgaaf wordt beleefd verzocht. adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterd m c. Op De prijs der Advertentiën is van 15 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon, te WORKUM. 6. 7. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. Ilindeloopen en Stavoren. Een ryke gemeente. Als een bewijs van de gunstige financieels positie, waarin de gemeente Kampen keert, 'oonen Tot plaatsing van van Ge- meenterekening over 1914. sluitende in ontvang tot een bedrag van f 79107 461/2 en in uitgaaf tot een bedrag van f 76965 56. e Een apostille van Ge.d. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der Gemeentebegrootmg over 1915. f. Een apostille van Ged. Staten, goedkeu rende het raadsbesluit tot het doen eener recht streekse he betaling uit het fonds voor onvoor ziene uitgaven, welke stukken zonder hoofde- lyke stemming voor kennisgeving worden aan genomen. Punt 4. Benoeming eener Commissie van bij stand in het beheer der Gemeentelijke gasfabriek. De Voorzitter deelt mede, dat telken jare met Januari deze benoeming moet geschieden, waar om hij voorstelt thans tot benoeming over te gaan. In de vacature Jansen wordt herbenoemd de heer J. Jansen met algemeene stemmen, in de vacature Ykema de heer Ykema met 9 stem men. De heer S. Haytema verkrygt 1 stem. Op een desbetreffende vraag des Voorzitters ver klaart de heer Ykema zijne herbenoeming te aanvaarden. De BURGEMEESTER der gemeente Hemelu mer Oldephaert en Noerdwolde brengt ter openbare kennis, dat door hem een vergadering van den Raad dier gemeente is belegd tegen Zaterdag 18 December a. s., ’s voormiddags 91/2 uur, ten gemeentehuize te Koudum. Koudum, den 13 December 1915. De Burgemeester voornoem d. P. ERINGA. Punten van behandeling Notulen. Mededeelingen. Vaststelling van een keuringsverordening. Benoeming armvoogden. Benoeming leden der commissie tot wering van schoolverzuim. Benoeming leden stembureaux Vaststelling van het le suppletoir kohier van Hoofdelijken Omslag, dienst 1915 De voorl. hechtenis van den heer Schröder. Do «Telegraaf* meldt Na onderzoek van de zaak, waarvoor onze hoofdredacteur in voorloopige hechtenis ge nomen is, heeft zijn wij goed ingelicht de rechter-conamissaris, mr. A. J van Royen. een request aan de rechtbank ingediend, waarbij hij verzoekt, den heer J. C. Schröder uit de voorloopige hechtenis te ontslaan. Maandagmiddag heeft de tweede kamer der rechtbank, na dagen lang dit verzoek te heb ben aangehouden, het van de hand gewezen, in overeenstemming met het requisitoir van het O. M. Dan wirdst’ in sieraed fen üs fak« Nau goed. It durre net sa lang As Japik hie al wer ’n tsjok wang, Wer pine mule en wol sa bar, Dat alles wie wer yn ’e war. Hy sette wer op dokter ta, Om help to freegjnn, ’t wie wer sa. En seis stie dokter for him klear, Biseach de kies en Bonder mear, Naem hy in tangkje, in lytsen ien, Hy die in rukje en do wier ’t dien. En for dat Japik-om it wijt Is hy de hele kies al kwijt. Hea der koe Japik sa net bij, Dat gyng hast al to moai tocht hy. Do socht hy fyftejin sturen klear En sei«Der, astjobleaft mynhear«, Mar dokter waerd poer lilk en sei «Biroerde kearel skear dy wei, In goune jowchst myn feint der for En ik krij trije kwartsjes mar Der hab ik, miende ’k net for leard, Nou wyt ik net hwet dy mankeard.® Mar Japik sei«Hou hou mynhear Jy hawwe neat to sizzen mear. It gyng diz’ kear sa flot en gau, Jou feint dy hyste ’m amper blau, Ik siz op ’t lést mar, elk syn part, En lean nei wirken, sa ’t it moat. FRISO. Punt 5. Benoeming eener Commissie, bedoeld in art. 166 der Gemeentewet. Aitredenden zijn de hoeren J. Jansen en W. Kroese. In de vacature Kroese wordt benoemd de heer S Haytema met 7 stemmen. De heei W. Kroese verkrijgt 3 stemmen. In de vacature Jansen wordt benoemd de heer R. S. Potma met 7 stemmen. De heer J. Jan sen verkrijgt 3 stemmen. Op een desbetreffende vraag des Voorzitters verklaart de heer Haytema de benoeming te aanvaarden, de heer Potma wenscht gebruik te maken van den vastgestelden tijd van beraad. Punt 6 Benoeming van leden der Commis sie tot wering van schoolverzuim. In de vacature J. Jansen worden aanbevolen de heeren J. Jansen en P. Gaastra. Benoemd de heer J. Jansen met algemeene stemmen. In de vacature J. Zwanenburg worden aan bevolen de eeren Zwanenburg en Y. Oosten. Benoemd de heer Zwanenburg met algemeene stemmen. In de vacature J. J. de Jong worden aanbe volen de heeren J. J. de Jong en Hotze ZAjlstra. Benoemd de heer J. J. de Jong met 9 stem men. De heer Hotze Zeijlstra verkrijgt 1 stem. In de vacature H. Runia worden aanbevolen ie heeren H Runia en G. D. Bosma. Benoemd de heer H. Runia met algemeene stemmen. In de vacature B. Wielinga worden aanbevolen de heeren B. Wielinga en A. J. P. Ridder. Benoemd de heer B. Wielinga met algemeene stemmen. In de vacature A. Visser Az., worden aanbe volen de heeren A. Visser Az. en F. J. Sikkes. Benoemd de heer A. Visser Az. met alge- raeene stemmen. In de vacature A. Brandsma worden aanbe volen de heeren A. Brandsma en H. D. van der Werf. Benoemd de heer A. Brandsma met 9 stern en. De heer R, S Potma verkrijgt 1 stem Punt 7. Adressen van J. Bouma en G Boon stra alhier, onderscheidenlijk het verzoek in houdende om de voor en achterkamer van het huis bij de Bagijnebrug onderhands in huur te mogen ontvangen. Uit de door den Secretaris voorgelezen adres sen blijkt dat G. Boonstra onderhandsche in- huring vraagt van de door hem bewoonde kamer voor dezelfde huur en op dezelfde voorwaarden, 'erwijl J Bouma in huur vraagt de voorkamer voor den tijd van 3 jaren, tegen een jaarlijksche huursom van f 60. De Voorzitter stelt namens B en W voor het verzoek van G. Boonstra in te willigen, maai het verzoek van J. Bouma aan te houden tot de volgende vergadering, als zal zijn gebleken of deze zijn functie als brugwachter zal kun nen blijven waarnemen. Mocht dit niet het geval zyn, dan dient overwogen te worden, zijn contract als b ugwachter ongedaan te maken. De heer Ykema zou wel willen voorstellen de woning van Lentz tot brugwachterswoning te bestemmen, als zijnde daarvoor het tr eest geschikt. De Voorzitter merkt op dat dit ook de bedoe ling van B. en W.is maar vraagt, of Spr. daar omtrent een nader besluit van den Raad wenscht De heer Kroese zegt, dat het amendement Ykema wel door B. en W. kan worden overge nomen. De heer Brandsma zegt, dat wanneer J Bou ma de brug niet kan bedienen, daarvoor een ft nk persoon moet worden aangewezen, en dus rekening moet worden gehouden met een per soon, die zijn werk in huis heeft. Het is daar om b°ter de achterwoning niet te verhuren, omdat die allicht als werkplaats zal moeten worden gebruikt. De Voorzitter merkt op, dat zich nu reeds al gegadigden hebben aangemeld, en dus niet iemand van gemeentewege behoeft te worden aangesteld. Men zou daarom de achterwoning onder bepaalde voorwaarden kunnen verhuren. De heer Hobma is er voor de woning wel aan G. Boonstra te verhuren, terwyl moet wor den gezorgd dat de brug goed kan worden ge draaid, evenals dat in Makkum het geval is De Voorzitter merkt op dat nog aan de brut wordt gewerkt en hij voor de toekemst met goeden moed is bezield. De heer Hobma zou de heele boel er af wil len nemen en niet schromen nog f 2000 aan de brug te besteden. De Voorzitter stelt voor een en ander nog ■*ens nader te overwegen en het verzoek van J. Bouma aan te houden tot een volgende ver gadering, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Punt 8. Adres van den Kerkeraad der Ge reformeerde Gemeente in het Heidenschap, houdende verzoek het terrein van het Kerkge bouw zijner Gemeente met een strook grond langs den grintweg te mogen vergrooten. Goê Japik, jimme onbikend, Hie pinemfile, al omtrint In ganske dei oan ien, en sa Teach hy nei dokter Gilker ta, Dy smoarge kies der fit to brekken. Mar dokter wie krekt net to sprekken. Hy wie op reis en hie syn feint Net fen syn wirken earst hwet seind. >Dat spyt my wok, sei Japik: «hwent Ik ha der hjoed al sa fen hawnt Lu kstou ek kiezzen üt misskien »Ei ja, as ’t moat’k ha ’t wol ris dien, Hwer sit de rakkert lit my ’s sjen, We jane foart gjin moed forlern,« En do ’t de snaek de kweakies foun Lei ’r Japik langfit op ’e groun, En sei «Jy haldt jo tige stil, As ik op *t gaust him wippe scil.« En beide knibbels knypte er om Goe Japiks holle hinne. «Kom l< Dat weacht en bficht en wrikt en brekt Dat skoert en hellet wringt en rekt En seit bidaerd «It giet net best, Wel stom! hwet sit dy kiesdochs fêst!« Hy smyt de tange er hinne, mar It waerd herhelle «Ien, twa, hawar Hy skodde Japik-om dochs sa 1 Dy sei lykwol gjin boe noch ba, Hy lükt en sleept him hinne en wer, As fage er mei de biezem der, En Japik hlilde 'm kfia en bést Mei al syn skoerren op it lést Woan hy it dochs op 't einbislut En krig de holle kies er fit. Goê Japik riisde oerein en sei Noch wol goed op syn skik der mei «Dat jókke net en ’t wier in toer,< Hy joech de feint in goune oer. Do ’t dokter letter thfis kaem sloech De feint syn nijs gau oer en joech De goune er by. Mar dokter sei «Hwer krigistc dou dy goune wei As ik in kies soms fitlfik, bar Ik ommers trije kwartsjes mar. Dou diest dit stikje wirk fêst goed, Al wier 't dyn earste kear ol hjoed, Doch foartoan altijd mar aa trak i ver- kan dienen, dat de traktementen en van bijna alle ambtenaren en werk lieden bij de behandeling der gemeentebe- grooting zijn verhoogd, wat ongeveer f 20,000 per jaar kost, terwijl toch geen hoofdel. om slag of opcenten op de personeele belasting behoeven geheven te worden. De eenige belasting bestaat in 30 opcenten op de hoofd som der gebouwde en 10 op die der onge bouwde eigendommen. De opbrengst van pacht van erven en lan derijen (Kampereiland), weidegelden en rente van kapitalen is geraamd op f 427,139. Het is om jalocrsch te worden. VERSLAG van de vergadering van den Raad sder gemeente WORKUM, op Donderdag 9 December 1915, des namiddags 6 uur. Voorzitter de heer Jhr. Quarles van Ufford. Burgemeester. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer J. Jansen. Na opening der vergadering door den Voor zitter, doet deze mededeeling van een ingekomen extract uit het resolutieboek van Ged. Staten, waaruit blijkt, dit geen bezwaren zijn ingediend tegen de verkiezing tot lid van den Raad van den heer R F. de Boer, waarom hij voorstelt tot beëediging over te gaan, van het nieuw ge kozen lid, waarna hij den Secretaris verzoekt den nieuw benoemde binnen te leiden. Nadat hieraan is voldaan, en de heer de Boer de voorgeschreven eeden heeft afgelegd, zegt de Voorzitter o. m. dat de heer de Boer, thans als definitief lid is toegelaten, hem rest de aangename taak den nieuw gekozene thans hartelijk welkom te heeten en geluk te wen- schen met het vertrouwen, door de kiezers in hem gesteld. Hij vertrouwt, dat de nieuwge- kozene, zonder last en ruggespraak, volgens eigen overtuiging, onder hoogeren zegen, zal willen medewerken aan de belangen der gemeente. Punt 2. Notulen der vorige vergadering. Na lezing door den Secretaris, worden deze zonder hoofdehjke stemming goedgekeurd en vastgesteld. Punt 3. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een schrijven van den heer P. Haytema, berichtende aanneming zyner benoeming tot Armvoogd. b. Idem van den heer L. Wielinga, inzake zyne benoeming tot Secretarie-boek houder bij het Armbestuur, behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Idem van den heer A. J. P Ridder, be richtende aanneming zijner benoeming tot Weesvoogd. d. Een extract uit het resolutieboek Ged. Staten, houdende goedkeuring der IL J— X tot een bedrag In het door den Secretaris gelezen adres wordt gevraagd het terrein van de Kerk te mogen vergrooten met 2 M. berm. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. in gevolge advies van den Gemeente-architect, geen bezwaar hebben tegen afstand, maar de reeds vroeger geheven retributie van f 5 wenschte te verhoogen tot f 10. De heer Brandsma stelt voor als voorwaarde er aan toe te voegen, dat wanneer B. en W. het verlangen, het te verplaatsen stek, op zijn oude plaats worde teruggebracht. De heer S. Haijtema stelt voor het verzoek zonder eenige vergoeding toe te staan, met recht van wederopzegging, hetgeen met 7 tegen 3 stemmen wordt toegestaan, die der heeren Posthumus, Potma en Kroese. Punt 9. Bespreking aanvraag Provinciaal subsidie, inzake het wegen-waterschap Zuidelijk Wonseradeel. Een breedvoerige en wijdloopige bespreking had te dien opzichte plaats, waaraan ■ioor alle leden op 2 na, werd deelgenomen, maar die door ons wegens gebrek aan tijd en tevens wegens gebrek aan plaatsruimte niet kan worden weergegeven. Als resultaat der besprekingen wordt met 7 tegen 3 stemmen, ■lie der heeren Potma, Hobma en Ykema besloten niet in te gaan op het voorstel van Ged. Staten inzake een gewijzigde richting van den weg laugs de Holle meer. Met 9 tegen 1 stem, die van den heer Potma, wordt besloten de richting van den weg te nemen langs het huis van den heer D. Veldmans, met uitnoodiging van B. en W. om daarbij in te zenden een plan tot af doende verbetering van den weg langs het D warsnoord. Vervolgens deelt de Voorziter nog mede dat na vaststelling der agenda is ingekomen een missive van Ged. Staten inzake de in de vorige vergadering vastgestelde wijziging der verorde ning jaarwedden onderwijzers, welke zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. Bij de rondvraag, wijl de punten der agenda zijn afgehandeld, vestigt de heer H. de Vries de aandacht van B, en W. op den uitvoer van cokes, van uit de gasfabriek naar Greonterp en Weudsend, op de wenschelijkheid om inzake voorziening van levensmiddelen, deze ook uit te breiden tot bruine boonen en vet en by aan bestedingen een verhoogd uurloon voor timmer lieden te overwegen. De Voorztter geeft een nadere opheldering inzake de levering van Cokes door de Gasfabriek vraagt de adressen, waaraan Cokes is geleverd, zegt dat half December met de distributie van boonen en erwten zal worden begonnen, terwijl hij gaarne aan de beschikbaarstelling van vet zijn aandacht zal schenken. De heer Brandsma wil inzake de verbetering van het Dwarsnoord, als gevolg van een gewy- zigde richting in den weg, toch een Provinciaal subsidie aanvragen, alsmede bij het wegen waterschap er op aan te dringen, dat ook dit de richting van den weg langs het Dwarsnoord op zijn programma zal nemen. De Vergadering wordt daarna door den Voor zitter gesloten. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur.

Friso nl | 1915 | | pagina 1