Wolkom Krystfeest. Hindeloopen en Stavoren. Nieuwjaars- Advertentiën Regeerings Uien 8 ets Roode Kool Gele Kool Wortelen Regeerings Groene Erwten 21 ct. per K G. (11 ct p. pond per K.G. Regeerings Bruine boonen 20 ct. per K G. 6 VRIJDAG 24 DECEMBER 1915 No. 50. 41ste Jaargang Officieel Gedeelte. 1 25 CENTS. n j» DE UITGEVER. FRISO. 1 De J. HINDELOOPEN, De BURGEMEESTER van Workum. Gezien art 76a der onteigenings wet stelt vast de volgende maximum prijzen (10 ct. p. pond) Evenals vorige jaren kunnen ge noemde Ad vertentiën wedergeplaatst worden in „Friso” van 1 Januari e.k welk no. Oudejaarsavond ver schijnt en in Workum huis aan huis zal worden bezorgd. Vroegtijdige opgaaf wordt beleefd verzocht. 4Vs o Burgemeester voornoemd, QUARLES VAN UFFORD. FRISO Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam op eenigen spoed hiermee M verwisseling op Mei, I» heel it wiere W NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. eünder geweld formeardere ’m »yu ryk troch middels dy ’t it heidendom net echtheid oerlibbe it de droegen wirdt Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Raadsoverzicht van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, van de zitting van 18 Dec. 1915. De door de Afd. Warns van het Gr. Kr. ge vraagde verhooging van het gem. subsidie voor wijkverpleging met f 100 werd toegestaan, zij net ook na eenigen strjjd, in den grond der zaak voortvloeiende uit een oogpunt van lonthouding van overheidsbemoeiing», op welk standpunt de Raad zich langen tijd handhaafde. Er was f 200 toegezegd voor Koudum en Warns en f 150 voor Hemelum en de Wouddorpen. Maar toen de Raad van Gaasterland voor het onder deel Bakhuizen van de Gr. Kr. afdeeling Heme lum ca, geen steun wilde toezeggen, hebbende sterkere afdeelingen aan de zwakkere zusteraf- deelingen de helpende hand toegestoken t. w. Warns aan Hemelum en Koudunr aan de Woud dorpen, zij het ook met opoffering van eigen belangen. Het was een pryzenswaardige ge dachte, zetelende in den gemeenschapszin, om zich voor een heilzaam doel anders in te deelen opdat niet een deel maar de gansche gemeente zou kunnen proflteeren van een deskundige ver pleging van hare zieken en gebrekkigen, waar voor de raad toch al gelden had gevoteerd. Toen kwam de Woningstichting, welk punt eertijds werd afgewezen. Maaralle gemeen ten, ressorteerende onder de Gezondheids-com missie met den zetel te Bolsward, gaan in zielental eenigszins vooruit, alleen Hem. Old. en Noordw. telkens belangrijk achteruit. Alle genoemde gemeenten hebben woningstichting; «Heen Hem. Old. en Noordw. niet. Of er dan geen behoefte is? Zeer zeker; aan woningen zoowel als aan arbeidskrachten, om het land veel productiever te maken. Voorts om de werkzaamheden doelmatiger te verrichten, met uitschakeling van de tydeljjke hulptroepen uit de naburige provincie s voor de hooioogst. De boe ten kunnen in de huidige tijdsomstandigheden niet laten bouwen, omdat de bouwsom te hoog voor de verdere ontwikkeling VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente op Dinsdagavond 7 uur. Tegenwoordig 6 leden. Wegens ongesteldheid is de heer de Vreeze afwezig. Daar de burgemeester niet aanwezig is, opent de jongste wethouder, de heer Borneman de vergadering en leest de secretaris de notulen der vorige Vergadering, welke ongewijzigd wor den goedgekeurd. 2. Medegedeeld wordt a. dat Ged. Staten de gemeente-rekening dienst 1914 hebben goedgekeurd; b. dat dit zelfde college de begrooting dienst 1915 heeft goedgekeurd; c. dat de Min. van Binnenlandsche Zaken afwijzend heeft beschikt op des raads verzoek om een buitengewoon subsidie te mogen ont vangen ten behoeve van het lager ouderwijs in deze gemeente; d. dat de heer G. Draaier, ambtenaar der secretarie alhier, wegens zijne benoeming te Koudum, eervol ontslag is verleend en dat tot diens opvolger is benoemd de heer Westra, thans werkzaam ter secretarie te Workum; e. dat de heer P. Wiersema arts te Koudum is besloten. De heer Inspecteur der Volksgezondheid had desgevraagd ook noc i tegen den koop noch t-gen den prijs bezwaar, temeer daar er nog antiek in het huis aanwezig is. Ook de Gezondheids-commissie had geen be zwaar daar zij het huis nog wel voor het doel geschikt achtte. De Voorzitter wil de spreekcel in het oude postkantoor laten bestaan, omreden die, als het huis weer woning wordt, best voor een ander doel te gebruiken is en afbreken toch niet best zal gaan. De deur ervan zou hij naar de nieuwe spreekcel willen overbrengen. Dit een en an der wordt door de vergadering goedgekeurd. Na nog eenige bespreking stelt de heer Simonides voor het oud-postkantoor publiek te verkoopen. De heer Bakker wenscht hier nog aan toe te voegen dit, met het oog op eventueele woning- verwisseling op Mei, zoo spoedig mogelijk te doen. Alzoo is met algemeene stemmen besloten. B en W zullen zorg dragen. 12. Bespreking van onderwijszaken in ver band met eventueele opkomst onder de wapenen van onderwijzend personeel. Aangezien onderwijzer de Vries als behooren- de bij de landstorm, moet opkomen, dienen maatregelen genomen te worden. De heer Bakker geeft in overweging vrijstel ling voor hem te vragen. De heer v. d. Kooi acht de kans veel grooter >m uitstel te krijgen. De vergadering vereenigt Z'ch hiermee en besluit om uitstel te vragen. De heer van Elselo stelt voor om de land- -tormplichtigen te behandelen als voor de land storm is bepaald, n.l. 1 jaar behoud van trak tement. De heer v. d. Kooi meent dat de raad vrij is >m zulks naar omstandigheden te regelen en stelt voor eerst een onderzoek in te stellen welk recht de raad in dezen heeft. Alzoo is besloten. Hierna houdt de voorzitter de gewone rond vraag en vraagt de heer v. d. Kooi hoe het taat met de regeerings-voedingstniddelen in de gemeente. De voorzitter zegt dat er reeds zuurkool is aangekomen en dat spoedig andere producten zullen volgen. Daar niemand meer iets heeft voor te stellen of te vragen, sluit de Voorzitter de vergadering. Hij werpt daarbij een terugblik op het afge- loopen jaar, waarover de gemeente z.i. naar omstandigheden tevreden kan zijn. Het doet hem leed dat de heer de Vreeze, die zoo trouw ie vergaderingen bezocht, door ongesteldheid verhinderd is, bij deze laatste vergadering in dit jaar tegenwoordig te zjjn, de gevolgen van den ouderdom beginnen zich helaas bij den heer de Vreeze te openbaren. Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH ZOON, te WORKUM. Sillich tobinnenbringen oan de segenrike ■toune hwer ’t de Kristus yn geboaren is. Wolkom Krystfeest, en nou foaral, nou ’t de oarlochgeast yn folie l&nnen de minsken oantaest, en alle hegere gemoedstimming for- innewearre en üt it sté forkrongen bat. O, mocht it Krystfeest noch by machte wêze, al wier ’t dan ek mar for in koarte poas, om in waermer, mylder minskelike stem ming oer de wrald to forsprieden! Mocht it Krystfeest boppe de forbarnde stêdden en oarlochfjilden ut, for alle eagen it bield fen de fredeljeavjende, sêftmoedige Kris tus, helder skine litte. Mocht it bield fen de Fredefoarst duedliker de keningen en keizers, diplomaten en kriieh- ploegen, for de geest kom me to stean to minskeliker seoed er striden wirde, en earder seoed er in ein komme oan ’e freeslike oar- lochgrouwels. Wolkom Krystfeest, segenryk to binnen bringen foaral, ek for de wapene mannen, dy fier fen it heitelan, yn wiette en kjeld, yn ’e rin, groppen en foarten midden yn ’e heftige striid of oan it siikbêd, it fredefeest fen ’e Kristenen fiere meije. It bield fen de Ijeaf habbende Master soil hjar meilydsum oansjen en sêfter en tearder scille hja wirde tsjinoer de sleine en forwoune meiminske, it tobinnen bringen oan it libben en stjerren fen Him soil hjar yn 't leed en lijen fen de wreedste soar te, treast en moed moaglik bringe kinne Wolkom Krystfeest, ek fen hjarren dy *t thüs bliüwe mochten, dy ’t yn ’e krystdagen de dagen fen ’t eigen büslik feest, skaet binne fen hjar neisten der ’t se safolle fen hélden en mei op hiene, en hwer ’t se nou mei eangst yn it hert oan trnke en oer prate »Ho scoe ’t nou gean mei üs heit, mei As jonge, sa tier fen hüs en yn ’e frjemdte», O, Krystdei, fier ek in treastgjend oantin- ken seis yn de siel fen de jonge man, dy ’t fornield en toplettere omkrust op it fjild, mei de dea for de eagen, skriemt en kjirmet for- gees om help, forhtten en ienlik Ja, forsiker in sêft opkwilrkend Ijocht skym n dizze nacht fen genad» oer stêdden en T Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en is herbenoemd voor de verrichting der dood- schouw in deze gemeente; f. dat Ged. Staten 90 0/q subsidie hebben toegestaan voor uit te voeren havenwerken alhier. Hierna leest de secretaris een rapport van de commissie voor de landerijen. Hieruit blijkt dat bemesting en hekkelen bij het Groot-kerke- reidland in orde is, doch de commissie vond het wel goed dat nog een deel van de Norg- sloot gehinkeld werd. Het Klein-kerkereidland is ook goed in orde bevonden, doch het hekkelen der slooten heeft nog niet plaats gehad, en vindt de commissie het gewenscht om ■»an te dringen. De Stadsachie kon de goedkeuring der com missie wegdragen wat de verplichtingen van den huurder betreft. 3. Benoeming weesvoogd. De voordracht bestaat uit de heeren I. D. Simonides, aftredend en Tj. Bakker. Benoemd de heer Simonides met 5 stemmen, een briefje was blanco ingeleverd. 4. Benoeming lid van de commissie tot we ring van schoolverzuim, De voordracht bestaat uit de heeren J. Beitsma aftredend en J. C. Buijs. Benoemd de heer J. Beitsma met algemeene stemmen. 5. Benoeming klokkenist. Herbenoemd de heer J. J. Wassenaar. De burgemeester komt ter vergadering en presideert verder de vergadering. Benoeming telefoonbeheerder en plaatsvervan ger. Voor eerstgenoemde betrekking heeft zich één sollicitant aangemeld n.l de nieuwbenoemde brievengaarder de heer P. J. Stallman, welke met algemeene stemmen is benoemd. Voor plaatsvervanger wordt aanbevolen de heer A Hobma. De heer Directeur van het postkantoor te Workum, onder wiens ressort het kantoor al hier behoort prefereert als meest geschikt een huisgenoot van den beheerder, in de tweede plaats een geschikt ingezetene en in de derde plaats een postbode. Na eenige bespreking tot stemming overge gaan zijnde, blijkt dat op Hobma v n. 3 stem men zijn uitgebracht en op mej. F. Stallman v d Noord eveneens 3 stemmen. De hierop volgende tweede vrije stemming en herstemming heeft hetzelfde resultaat, Zoodat met het lot tot eerste vervanger is benoemd de heer A Hobma. Tot tweede vervanger is met 5 van de 6 stemmen benoemd mej. F. Stallmanv d Noord. 7 Toekenning gratificatie politie-personeel. Uit de bespreking blijkt dat hiervan f 25 is uitgetrokken op de begrooting van dit jaar en dat verleden jaar alleen aan den rijksveldwach ter Idzenga te Workum f 5 is toegekend De heer v. d. Kooi vraagt of de gemeente- financien er beter voor staan dan verleden jaar, waarop de voorzitter ontkennend antwoordt. De heer v. d. Kooi stelt dan voor om even als verleden jaar, alleen aan den heer Idzenga. lie hier de meeste diensten doet f 5 toe te ken nen. Dit wordt ondersteund door de heeren Simonides en Bakker en met algemeene stem men aangenomen. 8. Vaststelling pensioengrondslag Secretaris Gezondheids-commissie te Bolsward c. a. Deze secretaris wordt ook aangemerkt als ge meen te-ambtenaar. iedere gemeente in zijn werkkring heeft iets tot zijn traktement bij te dragen en heeft dus ook eenigszins contact met zijn pensioen. Een hierover te nemen besluit is echter tot een volgende vergadering uitgesteld. 9. Verhuring van de 7 in 1913 gebouwde werkmanswoningen. Huuropzeggingen zijn tot nogtoe door de huur ders niet gedaan, en zijn B en W gemachtigd de woningen op de bestaande voorwaarden op nieuw te verhuren. 10. Bespreking bouw van werkmanswoningen. Medegedeeld wmrdt, dat op een oproep voor huurders voor eventueel te bouwen woning zich slechts één huurder heeft aangemeld. Hier van zal den heer Inspecteur kennis worden ge geven en is besloten de bouwplannen voorloopig te laten rusten. 11. Bespreking bestemming van het eerst daags ongebruikt komend postkantoor. Gelijk hiermede komt de aankoop van het z.g.n. kosthuis nogmaals ter sprake. Voor deze aankoop hadden Ged. Staten geen directe toe stemming verleend. De raad had het uitblijven van antwoord op de vraag, of dit college den koop goedkeurde, als toestemmend antwoord be schouwd en den koop bekrachtigd. Ofschoon Ged. Staten geen bezwaar hebben tegen den koop, wenschte men toch het eerste besluit ver vallen te zien om na deze definitieve machtiging opnieuw tot den koop over te gaan. Voorts geven Ged Staten er de voorkeur aan om met het geld dat het postkantoor op brengt, het kost huis te betalen. Overeenkomstig de wenschen van Ged. Staten bigriep en yn syn ieuwen, omdat it opboud is en troch ineriike geheime krefcen. Seis hat Hy noait skreaun en mar inkele jierren yn it iepenbier libbe en leard mar lenfaldige skriften dy ’t fen Him forhelje, en dochs ha gjin boeken sokke foarderingen en opgong makke as dizze, op Him wizinde. Him preekjende, wisten se de wrald datgene to sizzpn, en dat fo bringen, hwet gjin oare machten de wrald iens jaen koene. Ljeafde en frede wieme de grounslagen fen Syn leare, dy ’t as in maitiids hope oer de ierde kaem. De aide wrald fielde da azom fen de Ijeaf de. Eu forbaesd earst en twiveljende, mar dan blij en fol fortrouwen, tagelyk gelokkich en sillich seine de mineken De Jjeafde is ünder üs kommen». Men fette it, dat de himel frede diete woe mei de minsken, dat for altyd it greate Ijocht de wrald omstrielje scoe, dy wa>d dy 't altyd noch yn in near sich tsjuster der hinne lei. It minskdom moast hjir op ierde lokkich wirde mei it Kristusbern, dat mei syn reine <eare it minskdom helpe en foarljochtsje, en frede stichtsje woe. Kom nou ris Tagelyk as kristlik minskdom him klear makket om it fredefeest to fierjen, wylst miljoenen hjar hulde bringe oan Him dy sfrede op ierde» stich’sje woe, scille der allicht op ’e oarlochs- fjilden de kanonnen hjar bolder ütdaverje, dea en fordjer sjidzje yn de fyandelike ploegen Freeslike ontvettende tsj instelling Och, hwenear scil de geest fen it Kristen- dom mear yn ’e minsken komme Mocht de fredes-ingel fen Kryatnacht syn blij »yn minsken wolbihagena hwet ienris oer Bethl’ims fjilden klonk as in jubelliet, mei gauwens ek oer üs ierde galrnje en kaem de frede, as it heechste goed, as de greatste rykdom wer fjilden, hwent by it skriklike fen de oarlocb «jugge de minsken gewilliger op nei it Bern fen Bethlehim, hwer ’t se hjar ek yn hjar ungeloof en heechmoedigens noait alheel fen l<>8 meitsje koene. It Bern yn ’e krêbbe is it greatste en heilichste forskynsel yn de hele skiednis Oer gjinien is safolle skreaun, om gjin ien is sa- folle striden. Hy is de waermjende libbene en libbend- moitsjende slroam dy ’t de skiednis yn be weging set en troohset. Syn lear wier de suvre wierheid en Syn wird is biwarre bleaun ont bjoed de dei Net yn ’e strieljende glans fen in goudne kroane of minskelike oppermachtige hearskip- pij forskynde Hijdérom is de glans dy ’t dizze Kening omstrielle net fortsjusteredy wie echt en koe net fordoavje derom is de kreft dy ’t fen Him ütgyng ont nou ta net fors wakke. Yn stilte en

Friso nl | 1915 | | pagina 1