Aan onze Lezers. ZATERDAG 6 JANUARI 191T. No. 2. 43ste Jaargang Binneulandsch Nieuws. visite was. naar 4 •er halfjaar f 0.70, franco per 0.85. prijs der advertentiën wordt d alsvolgt: 15 regels 30 cent, iedere regel meer 5 cent, bij abonnement lager. DE UITGEVER. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Door voortdurende stijging van de prijzen der materialen en ook door de loonsverhooging die het gevolg is van het collectief arbeids contract in de typografische vakken, is het ons niet langer mogelijk FRISOtegen denzelfden prijs te blijven leveren. In ’t vervolg is de abonnements prijs p< post f De bepaald alsvolgt: toen n.l. eenigermate als verschooning gegolden, maar is meer op den voorgrond getreden. Al wil dus de raad hem om zyne goede reputatie als sluiswachter gaarne behouden, de leeftijd kon wel eens bezwaarlijk blijken te zijn. De voor zitter acht echter de kans niet geheel buitenge sloten dat zijn inwonende zoon in zijn plaats zou kunnen treden door onderhandsche ver pachting. D. Mulder heeft echter hooger pacht geboden. De meerderheid der leden is er blijk baar wel voor om de oude sluiswachter te be houden. De heer v. d. Kooi stelt dan ook voor om Ged. Staten te vragen of dit bij onderhandsche verpachting mag en hierbij op de leeftijd te wijzen, maar ook te vermelden dat een zoon in huis is die alle sluiswachterwerkzaamheden wel kan verrichten. De heeren Bakker en de Boer zeggen, ook alle respect voor den tegenwoordigen pachter te hebben, maar achten het recht en billijk dat het sluishuis enz. publiek verpacht wordt. Na nog eenige bespreking brengt de voorzitter in rondvraag, of publiek of onderhandsch (over eenkomstig het voorstel v. d. Kooi) zal worden verpacht. Voor onderhandsch verklaren zich de heeren v. d. Kooi, Simonides, Borneman, de Vreeze en van Elselo. Voor publiek de heeren Bakker en de Boer. 6. Verpachting aschland enz. Na dat besloten is ook de begraafplaats met de andere stukjes grond te verpachten, zijn B. en W. tot publieke verpachting gemachtigd. 7. Verhuring gemeente-woningen. Na dat een vraag, of de huurprijzen ook ver hoogd dienen te worden, ontkennend is beant woord door de vergadering, zijn B. en W. tot wederverhuring gemachtigd. 8. Vaststelling jaarwedde secretaris-boekhou- der distributiebedrijf. Van voormelden secretaris-boekhouder de heer Buijs, is een schijven ingekomen dat de werk zaamheden, aan deze betrekking verbonden, zeer omvangrijk zijn, welke met f 25.per kwartaal niet voldoende beloond zijn en verzoekt mitsdien dit te verhoohen tot f 25.per maand. B. en W. stellen voor dit verzoek toe te staan. De vergadering, rekening houdende met het vele werk en de ijver door den titulares betoond, kan zich algemeen met dit voorstel vereenigen. 9. Borgstelling secretaris-boekhouder distri butiebedrijf. Bepaald op f 1000.hetwelk ook door per soonlijke borgstelling kan geschieden, 10. Verzoek van den Bond ter behartiging van de belangen v. h. kind, tot invoering ver ordening verbod rooken door kinderen. Er is besloten de aandacht der onderwijzers op dit verzoek te vestigen en overigens voor kennisgeving aan te nemen. 11Wijziging verordening hoofdelijken omslag. Het blijkt hierbij, dat Ged. Staten bezwaar hebben gemaakt tegen de in de vorige vergade ring gemaakte wijziging, dat de kinderaftrek tot 21 jaar zou gelden, (thans tot 16 jaar) en de aftrek zou bedragen f 50, (thans f 25). Naar aanleiding hiervan hiervan is besloten weer op de oude bepalingen terug te gaan. 12. Wijziging gemeentebegrooting 1917. Door Ged. Staten is er op gewezen dat zoolang de subsidie havenwerken niet is verleend, daar ook op de begrooting geen rekening mee mag gehouden worden. De wenk zal worden opgevold en de begrooting gewijzigd. 13. Verzoek van Joh. Glashouwer om ver- hooging jaarwedde nachtwacht. Op voorstel van B. en W. besloten het verzoek te verwijzen naar de eventueel aan de orde komende algemeene verhooging der lagere amb- tenaars-traktementen. 14. Bespreking salarieering onderwijzend per soneel. Aangezien de gemeente geen verhooging van deze salarissen kan bekostigen, is besloten een verzoek tot het Ryk te richten om aanvulling van subsidie ter verhooging der traktementen. Met een verhooging of buitengewone subsidie van f 550.zouden B. en W. de traktementen en de verhoogingen op een behoorlijk peil kun nen brengen. 15. Benoeming klokluider. Aan Wassenaar is gevraagd of hij ook bezwaar had tegen herbenoeming, waarop deze ontkennend heeft geantwoord. Ofschoon de vergadering het by den tijd loopen der klokken niet kan roemen, waarop meer dan eens is gewazen, is Wassenaar met algemeene stemmen herbenoemd. 16. Benoeming lid commissie tot wering van schoolverzuim. De voordracht bestaat uit de heeren W. de Roest (aftredend) en J. C. Buys. Benoemd do Roest. 17. Benoeming weesvoogd. De prys der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon, te WORKUM. economisch leven derhalve hoe langer hoe meer in de knel. Doch komt eens de vrede, dan, meenen wij, zullen vele oorlogsfondsen van thans, alsdan vredesfondsen blijken te zijn, want niemand heeft te denken, dat men het ook na den vrede voorloopig buiten ons, d.i. buiten onzen handel en onze landbouwproduc ten, van kolonialen, zoowel als inheemschen oorsprong, zal kunnen stellen. De behoeften zullen te groot zijn. Zoodat men »all in alia de toekomst ook weer niet al te donker hebbe in te zien. Smokkelen. De justitie te Breda is op het spoor ge komen van een belangrijke smokkelzaak te Tilburg, die nogal opspraak verwekt. Een rechercheur van politie, zekere v. d. P., was door eenige smokkelaars omgekocht om behulpzaam te zijn bij het smokkelen van een groote partij wol naar Duitschland. Deze stelde zich in verbinding met den kommies verificateur de V., wiens medewer king hij zich wilde verzekeren. De heer V. hield zich alsof hij de zaak wilde begunstigen. Toen echter de uitvoer zou plaats vinden, stelde hij er de justitie mee in kennis, zoodat de goederen tijdig konden worden aangehouden. Bij deze zaak worden verschillende Tilburg- sohe fabrikanten genoemd. Op roof uit. Zaterdagnacht hebben te Sohijndel drie ge maskerde bandieten inbraak gepleegd bij een alleenwonend vermogend man, die reeds 68 jaren oud is. Zij eischten van hem onder bedreiging tegen het leven aanwijzing van den geldvoorraad en bonden hun slachtoffer op het bed vast, terwijl zij hem het roepen onmoge lijk maakten. Zij doorzochten het geheele huis toen de man bleef weigeren het geld aan te wijzen. Zelfs de vloeren werden hier en daar opgegraven. Doch de bandieten von den niets en sloegen ten laatste op de vlucht toen zij zich door anderen ontdekt waanden. Da politie heeft hun spoor ontdekt. Een roekelooze daad. Te Kootwijkerbroek, gemeente Barneveld, had de 19-jarige landstorm-korporaal H. Ro- sendal met zijn militair geweer op musschen geschoten. Aanstonds laadde hij zijn wapen opnieuw met vijf patronen, waarna hij, onder den uitroep »zal ik jou nu maar«, aanlegde op den 10-jarigen zoon van den landbouwer W. Baadje, welke jongen dien dag bij de ouders van den vrijwilligen landstormman op Onbegrijpelijk genoeg, trok hij inderdaad af en trof den armen jongen, die slechts een handbreed van de tromp van zijn geweer verwijderd was, in de borst. Met doorboorde long is het slachtoffer van deze roekelooze daad in hoogst gevaarlijken toestand per auto naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. Doodgeschoten. Omtrent de misdaad nabij Emmercompas- cuum, deelt »de Tel.« het volgende mede Toen Maandagnacht de dertigjarige arbei der Tubben, uit Bargerooster veen, van zijn verloofde te Munsterscheveld fietsende naar huis terugkeerde, werd hij in Emmercompas- cuum doodgeschoten. Halfeen hoorden hulp- kommiezen, in den omtrek in hinderlaag lig gend voor smokkelaars, twee geweerschoten. Ze dachten »dat kommiezen van den over kant van het kanaal smokkelaars op het spoor waren. Ook de rijksveldwachter Jacobs kwam op het gerucht afmen hoorde jammeren en vond eindelijk in den regenaohtigen, pikdon- keren nacht aan den straatweg langs het ka naal in een plas water en bloed Tubben. Toen men hem optilde, gutste bloed uit een groote wonde in rug en borst. Een kogel was door het lichaam heengegaan. Men trachtte den getroffene te vervoeren, maar deze jammerde zóó, dat men hem kermend op den straatweg liet liggen. Na ongeveer nog 10 minuten geleefd te hebben, stierf de ongelukkige zonder den dader genoemd te hebben. Men meent uit de schotwond op te maken dat deze is toegebracht door een militair ge- De voordracht bestaat uit de heeren S. Bor neman (aftredend) en F. Huttings. Benoemd Borneman. 18 Ontslag-aanvrage stadsreiniger O. Ebbeling. Met algemeene stemmen eervol ontslag ver leend op 23 Januari 1917. Als sollicitant heeft zich reeds aangemeld Jan v. d. Wonde. Er is echter bestoten sollicitanten op te roepen, en wei op het bestaande salaris met behoud van duurtetoeslag. De heer Borneman geeft echter in overweging het salaris iets te verhoogen en dan ook b. v. het herstellen van kleine gebreken aan de straten enz., bij zijn werk op te nemen. Hier zal nader op worden gelet. Ook wordt nog gewezen op aanvulling der instructie aangaande noodzakelyk werk op Zondag. By de rondvraag vraagt de heer v. d. Kooi of hier ook iets bekend is over een aanstaand petroleum-gebrek, gelijk in de couranten is ver meld, Zoo ja, dan zou hy op bezuiniging in winkels, herbergen en straatverlichting willen aandringen. De voorzitter antwoordt echter dat hem niets officieels dienaangaande bekend is. Ook de heer Simonides zegt dat er geen grond voor die vrees is. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Kamerverkiezingen in 1917. Naar »De Fakkelmeldt, is op de verga dering van de Voorzitters der in de Tweede Kamer vertegenwoordige politieke partijen ge bleken, dat alle aanwezigen bereid waren onder zekere voor waarden te bevorderen, dat de politieke partijen zich bij de Kamerverkie zing van 1917 van politieken strijd zouden onthouden. Zoo mogelijk zal voor 15 Februari een beslissing van de partijen worden uitgelokt. Onze scheepvaart in 1916. »Schuttevaêr« constateert, dat 1916 voor onze scheepvaart seen zeer eigenaardig jaar« is geweest. Veel vrachtaanbod, doch wat de buitenvaart betrof ook veel gevaar en risico, en als gevolg daarvan hooge verzekeringspremiën. Daarbij hooge prijzen voor kolen en scheeps- benoodigheden en eveneens hooge gages voor het personeel. Maar ook de zeevrachten liepen tot een nooit gekende hoogte op. De aandeelen van stoomvaartmaatschappijen be reikten een zeer hoogen koers, de dividenden, welke konden worden uitgekeerd waren om er van te watertanden. De kleine zeevaart, de vaart met kleine, veelal in de provincie Groningen thuisbehoo- rande zeilvaartuigen, genoot mede de voor dooien van door gebrek aan ruimte oploopende vrachten. Na in het begin van den oorlog een bedroevenden terugslag in hun bedrijf te hebben ondervonden, hebben in 1916 de kleine zeevaarders vrachten kunnen bedingen, die al het doorgestane leed weer hebben doen ver geten, die menigeen in één jaar er boven-op hebben doen komen. De binnenvaart was over ’t geheel loonend. Omdat vele vaartuigen, met regeeringsgraan beladen, als dry vend pakhuis aan de vrachten- markt waren onttrokken, was er voor de over blijvende binnenvloot voldoend emplooi te vin den, ja er kwamen tijdperken voor, dat er over een te kort aan scheepsruimte werd ge klaagd. De vrachten, welke bedongen worden kon den, waren, zelfs in verband met de verhoogde exploitatiekosten en de duurte van levensmid delen, alleszins bevredigend. Het nieuwe collectieve contract der typografen Naar »Het Volk* meedeelt, zal het nieuwe contract in het typografenvak tengevolge heb ben, dat per jaar ruim twee millioen gulden meer aan loon zal worden betaald Het contract omvat een 850-tal drukkerijen met een gezamelijk personeel van ruim 13000 man. ’t Is het belangrijkste collectief con tract dat tot nu toe in ons land werd gesloten. Wat 1917 baren zal? Dat vraagt de Fin. Kroniekschrijver der sNieowe Ct.,< en hij antwoordt: Wij voor ons verwachten zeer stellig een veel minder gunstig jaar, in elk opzicht, dan 1916. Houdt de strijd aan, dan wordt onze I positie hoe langer hoe moeilyker en komt ons VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente HINDELOOPEN, op Vrydag den 22 December, ’s voormiddags 10 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. Na opening der vergadering door den voorzit ter werden de notulen der vorige vergadering gelezen en, nadat de heer Bakker eenige ver duidelijking had gevraagd over het weigeren van subsidie aan het muziekcorps, onveranderd goedgekeurd. Medegedeeld is dat de heeren Ged. Staten het suppletoir kohier H. O., wijziging gemeentebegrooting en raads besluit geldleening hebben goedgekeurd; de nachtelyke telefonische verbinding met Dr. Wiersema te Koudum is opgeheven omreden geheimhouding van regeerings-telegrammen als dan niet gewaarborgd was dat by de gehouden aanbesteding, W. Hen driks aannemer is geworden van het vernieuwen der leuningen van de Indyksbrug voor de som van f 85.50 dat op de geannonceerde geldleening groot f 4000, slechts f 600 was ingeschreven. Er is al een aanbod ingekomen voor het volle bedrag, docb de daarbij bepaalde datum van storting is niet als gewenscht, hierover zal echter worden onder handeld dat de onderwijzer de Vries vrijstelling uit den militairen dienst heeft bekomen en 1 December weer in functie is getreden als onderwijzer, ter wijl mej. Beitsma op dien datum, onder dank voor de verleende hulp, uit die betrekking is ontslagen. 3. Vaststelling verordening brandgevaar. Met deze verordening wordt hoofdzakelyk be oogd beveiliging van gebouwen van oudheidkun dig belang. Er is besloten te zyner tyd, by wijziging der politie-verordening, met de gestelde eischen re kening te houden. Een aparte verordening werd niet noodig geoordeeld. 4. Verpachting vischwater. Uit de bespreking blykt dat door Workumer visschers bezwaar by Ged. St. is ingediend tegen ’s raads besluit om het vischwater onder inge zetenen te verpachten, welk bezwaar door Ged. Staten gegrond is verklaard. Ook de raad er kent de geopperde bezwaren, temeer daar het provinciaal water betreft. De verpachting zal nu publiek plaats hebben. 5. Verpachting sluishuis enz. Daar de laatste verpachtingen van sluishuis, schut- on havengelden enz., onderhands hebben plaats gehad, is daartegen, blykens een van Ged. Staten ontvangen schryven, ook reeds by voorbaat bezwaar ingebracht. B. en W. hebben daarom aan voormeld college voorgosteld om een som voor pacht te bepalen, daarop sollicitanten op te roepen en den raad daaruit een keus te laten doen. Zij achten dit de beste zekerheid dat er een gesebikten sluis wachter benoemd wordt. By publieke verpach ting zou het aldus B. en W. kunnen ge beuren dat de hoogste bieder niet geschikt was ea op een volgende terug moest worden gegaan. Ged. Staten deelen dit bezwaar niet en zouden een verpachting op sollicitatie ook nooit goed keuren. Publiek verpachten heeft by dit college de voorkeur. De voorzitter herinnert er aan dat de pyl, indertyd bij de bekende sluisdeuren-kwestie, op hem afgoschoten, wel eenigzins de oude sluis wachter heeft getroffen. Do ouderdom heeft NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. Hindeloopen en Stavoren. FRISO.

Friso nl | 1917 | | pagina 1