Aan onze Lezers. voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. Hindeloopen en Stavoren. Underfilling. vóór den 31 Januari e k. f 2.30 per H.L. voor Limburgsclie en Dnitscbe antbraciet. Belgische antbraciet Eierkolen en j, Kacbelkolen. Wittebrood I 1, 12.50 11.60 Ï1.7Ö ZATERDAG 13 JANUARI 1917. No. 3. Binnenlandsch Nieuws. 4 u niet En dy béste finderwizer Hat op ierde altyd al stien. Riken leart er en geringen Hwet gefolch de tsjoede dingen En de goeden ha. mei-ien. Elkien hwa 't er wêze moohte Krijt, sa gau er rinne kin Ont salang hy komt to lizzen, Fen dy master daegliks sizzen Wol ris nei, soms tsjin syn sin, Hwer, hwennear of ho 't it hinget. Hy haldt oan syn wetten fêst Net mei wirden leart hy immen, Mar mei dieden, to fomimmen, For de learling min of 4)êst. Lokkich binne er ek sa folie, Dy ’t hjar gongen altyd gean, Der ’t de finderfining hjitte Rjucht to rinnen oer de strjitte Net it lan skean oer to gean. Dan wer knoarren dy ’t fordwale Dy ’t de finderfining ek Brfike wolle, om de segen Dy ’t der leit op rykdoms-wegen Nei to jeijen wyld en gek. ’t Is de finderfining ek wer Dy 't foaral de dwazen leart, Dat se gau to loftioh binne Omt se dochs net fleane kinne En de wal it skip dochs keart. Fen him leart men dat de potter Dy 't mar longert op gewin, En by ’t klauwen om it measte Om it beste en om it earste Noait genoch mear krije kin. Daegliks leart yen de underdoing Ho in heap guohelspul en fiat, Neimaek, koalforkeaperije Dwazichheid en draijerije Yn de wrald yen oanbean wirdt. De finderfining scil biwize Dat yn ’t einbislut al meast Kwea it kweadwaen skande toande En dat goad it goeddwaen kroande Like it soms oars-om yn 't earst. ’t Is lykwol yn ’t minst gjin regel Likemin as 't blykber is, Dat de man dy ’t faek mei rampen Yn it libben hat to kampen Minder as syn bfirman is. Mar de finderfining easket Mear, as hwet men jaen wol meast. En wol barde ’t dat gjin pongen ’t Hélde koene en fit’noar sprongen Rfipele hy syn learjild earst, Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon, te WORKUM. De finderfining leart de wize Fen hofolle likenis By it ryk fen wittenskippen Dat dochs noait is to biskrippen Syn forstan to skatten is. Mar men wit troch finderfining Hwet in frede, lok en freugd. Altyd hjar gemoed forrike Dy ’t by ’t foar en tsjm net wike Fen it rjuchte paed fen deugd. bij hem worden ingebracht. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Ek wer leart yen de finderfining, Dat, nimt immen soms de ross Meastal ek syn doarnen stekke Yn de fingers dy ’t him brekke ’t Tsjindiel fen de swiete noas. t 43ste Jaargang Genoemde worden overschreden Dat dêrsa de goede leksums Dy 't de finderfining skinkt Sok in yndruk op him meitsje Dat yen de eagen iepen reitsje Lokkich hwa’t fen de finderfining Libbenswize leksums bart. Lokkich dy 't er him for waohtet Dat er dêr nei him ek trachtet Hwer ’t er him net nedich hat. ’t Is forgees yen to forsetten Tsjin it learjild dat er nimt, Tiidliks komme mar de prizen Stadichwei omhegen rizen, Ho ’t men dan ek op him skimpt. Sa ek learden, o safolle, Dy it foldiene oan hjar sin, Dat se, wyls ’t se er net om tochten Eare en rest om ’t luchje brochten Mei de drift fen ’t dierlik sin. Under 't greate tal fen masters, Dy ’t yn kinst en wittenskip Oaren wysheit tank to bringen Is er ien dy 't alle dingen Leart ta yn ’e fine stip. ier halfjaar f 0.70, franco per 0.85. prijs der advertentiën wordt d alsvolgt: 1—5 regels 30 cent, iedere regel meer 5 cent, bij abonnement lager. DE UITGEVER. Door voortdurende stijging de prijzen der materialen en door de loonsverhooging die BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Workum, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de vorderingen ten laste der Gemeente, over het dienstjaar 1915, ter Secretarie der Gemeente zullen worden ingewacht. Workum, den 9 Januari 1917. J. QUARLES VAN UFFORD, Burgemeester. A. DE VRIES, Secretaris. Hy jowt bliken dat de fromme 't Herte jimmer rêstich slacht, Giet it ek mei dy op 't léste Och, syn plicht seitdou kinst’ roste En syn stjerbêd goede nacht. De Burgemeester van Workum brengt ter kennis van de ingezete nen, dat in de politieverordening dezer gemeente, het sluitingsuur der tapperijen, is veranderd van 11 in 10 uur ’s avonds en dat dit sluitingsuur voor het eerst zal worden toege- Past in den avond van Maandag den 15 Januari 1911. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. van ook het gevolg is van het collectief arbeids contract in de typografische vakken, is het ons niet langer mogelijk >FRISO< tegen denzelfden prijs te blijven leveren. ïn ’t vervolg is de abonnements prijs p< post f De bepaald alsvolgt: De Burgemeester van Workum, maakt bekend, dat de onderstaande personen, te zamen uitmakende de m ’t leven geroepen plaatselijke commissie van toezicht op de na» Mei formogen eare en oansjen, Mei gjin jtld noch alderdom Kin men hwet for him forblomme Nimmen soil him ek ontkomme Mei de proeve op ’e som. Underfining, hjit dy master Dy ’t men oeral altyd fynt, Dy it oer ’t lykjen, skinen. hinne Mar op it wezen sjucht allinne, Nearne net in doekje om wynt. De BURGEMEESTER der Ge meente Workum, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Rijks- Kolendistributie voor onderstaande brandstoffen de volgende prijzen heeft vastgesteld: prijzen mogen inreden. Klachten dienaangaande kunnen En it lean der for to stoarten Oan dy master, is in priis, Krekt ouhanklik fen de dingen Dy ’t men wend is fit to bringen En it skoft fen ’t finderwiis. Houtskolennood. Er bestaat in Nederland een dusdanige houtskolen nood, dat de kleermaken, die houts kolen noodig hebben voor de uitoefening van lun beroep, ernstige moeilijkheden ondervin den. Niet alleen dat de prijs met bijna 100 iet. is gestegen, maar er zijn vrijwel geen houtskolen meer te verkrijgen. De schaarsch- te wordt veroorzaakt, doordat de leverenden uit Duitschland en België geen houtskolen meer zenden. De kolen, die in Nederland gebrand worden, zijn door de kleermaken niet te gebruiken. In verband met dezen noodtoestand heeft het hoofdbestuur van den Bond in de Kleedingindustrie zich tot den minister van Landbouw, Handel en Nijver heid gewend, met verzoek mede te willen werken dat aan de houtskolenschaarschte een einde komt. Tevens is door een bestuurslid van den Bond van Kleermakerspatroons in Nederland eo een boofdbestuurslid van den Bond in de Kleedingindustrie den minister een onderhoud aangevrasgd in verband met deze kwestie. De eerste Nederlandsche Regeeringsfilm. In de Residentie-Bioscoop werd Maandag avond voor het eerst de Regeeringsfilmver toond, die in opdracht van den Minister van Oorlog door Albert Frères is vervaardigd van tal van verrichtingen van ons leger en onze vloot. Deze voorstelling, die werd bijgewoond door de Koningin, Prins Hendrik, den opper bevelhebber, de Ministers en andere autori teiten, droeg het karakter van een uitnoodi- jingaavond. De film is drie K.M. lang en hoogst inte ressant. Zij bevat kieken van het letterlijk doorzagen van een boom door mitrailleurvuur het schitterend hindernisrijden in de natuur van de cavalerie, het verbijsterend rijden van motorfietsen dwars door de duinen, enz. Hare Majesteit betoonde zich over het een en ander zeer tevreden. Smokkelen. Wat er met dit laakbare bedrijf verdiend wordt, bewijst weer het volgende bericht in de «Limb. K.< Iemand die veelvuldig de mijnstreek bereist, deelt aan het blad mede, dat tal van mijn werkers hun beroep eraan gegeven hebben. Men kan hen overdag zien rondslenteren dub beltjes-sigaren rookende of in de cafe’s verte ringen makende. Tegen dat de duisternis valt zijn zij plotseling verdwenen.... Nog kort geleden het was in de week tusschen Kerstmis en Nieuwjaar trad hij er gens aan den Sittarder weg een café binnen om wat uit te rusten. In de gelagkamer trof hij vier mannen aan, bijeengezeten en in druk gesprek. Ze leken hem leegloopers toe. Het gesprek ging over geldverdienen. Een der mannen, zeide op pochenden toon tot een der anderen Wedden om honderd glazen bier, dat ik meer geld bij me heb dan jij Dit scheen den derde te prikkelen. »Tien flesschen cognacs, zeide hij uitdagend, >dat ik meer geld op tafel kan leggen dan jullie samen c. Waarop no. 4 het aan zijn eer verplicht scheen te achten de anderen nog te overtroe ven. «Bah schreeuwde hij>Ik zet hon derd fieeschen champagne, dat jullie alle drie bijeen nog niet zooveel op zak hebt als ik alleens. De weddenschap werd aangega-n, het geld op tafel uirgeteld, en... no. 4 verloor. Met de grootste verbazing zag de zegsman, dat hij in geld en bankbiljetten eene som van f 15.280 zegge vijftienduizend tweehonderd en tachtig gulden uit telde, maar de drie an- eving der maximumprijzen zich lereid hebben verklaard, alle voor tomende klachten inzake de levens middelenvoorziening in ontvangst te nemen en ter bevoegder plaat se over te brengen. E. van der Zee. Siemon Boersma. Grietje Yntema—Muller. T. Banning. E. de Roest. J. Kingma—Ferwerda. H. Leenstra. P. Veenstra. G. de Jong—de Bruin. F. Tiesma. S. Yska. J. Lanting—Koopmans. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. De BURGEMEESTER van Wor- tum, maakt bekend, dat de prijs van het is vastgesteld op fO,36periKG-. JKleinbroocl 4 a 1O cent, Beschuit IO a, 13 cent. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES UAN UFFORD Dan forwis, is do finderfining Wol de béste master fier, Dy ’t fis daegliks wit hofolle, As wy fetsje en hélde wolle Jowt to learen rjucht en wier. FRI8O. Troch de finderfining sjucht men Ho ’t de lilkens seis him byt Hwet dófhfidigen wol misse, As de stimme fen ’t gewisse, Hjar bjar kweadwaen soms forwyt. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bjj abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam By hwennear ’t forkearde winkt. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Lije, troch de finderfining Net in hopen earemoed Earmoed yn ’e pong en ’t herte Dy ’t hjar sinnen ienmel sette Op ’e drank, as ’t heechste goed II FRISO II i ■'v- a '-•Sc .is»» o J)’’f \.U' M SSJW3 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD!

Friso nl | 1917 | | pagina 1