r. Hindeloopen en Stavoren. Lytse Haas. I I' No. 5. ZATERDAG 27 JANUARI 1917. 43ste Jaargang Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. I H il 1 3 Dy Hinke hie gjin aid en mear, En liet hjar sahwet riede Fen moeike. dy’t mei God en ear Hjar 't bêite paed opliede. It bern dat moeike nam me droech, En mem hjar yn ’e bannen joech Foar ’t sister hjar to rêaten lei Wier, is en bliuwt aid Hinke nei. Nou haldde Hans him goed ketoen, Wylst hy him tige warde Forgees bilape er moeike skoen, Hwet noch al gau ria harde. Dan sei se ’m Hinke daedlik ta, Mar stie 't kompas mei Hans sa, sa, Dan wie bja ringen oars biredt En drige: né, dou krijst’ hjar net. Hans frege it aldermoaist kadet En doarst dy ek wol skriuwe, Wie ’t mis, fensels hy liet it net By ien en twa noch bliuwe. Dat Hans him net bigripe koe, Dat nimmen op him bite woe, Kaem meast troch ’t by de man net wie, Dy’t wol yn syn forbylding stie. Hans wier mar amper tweintig jier, Do hie ’r al yn ’e rekken. Dat neat op ierde swieter wier As mei syn beide ien tekken As immen yn ontsteltenis, Bigeart hwet him onmooglik is, Dan krijt hy noait folut syn sin, Mar wol safolle lest as *t kin. O, hwet wier Hansman dan bidaerd, Hwet wabber op syn hoeden, Sfriek sa plemuersel oer syn aerd Stiif fol mei aide groeden. Mar Hans al sette er him to kear, Fensels, >natür giet foar de lear«, Hy koe ’t net halde op in djffr, En foei op ’t lést wor troch de koer. Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon, te WORKUM. Hans wier in bytsjs koart fen stik, Omdat er hwet forgroeid wie, Wylst küten fen in melke-sik Syn oansjen altyd knoeid hie. Lykwol siet yn dy wrakke hul In heldre geast en siedend bloed, In hert fol bjitsjend libbensfjur Dat tikke: er om, er troch, er oer. 1 Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. ’t Wif mantsje krige wer de bau En rekke fiks oan ’t swieren, En foart derop mei d’ 31de frou Mear as in bytsje oan 't taieren. Do sette moeike for it lést De wizer onforbidlik fêst Op ’t strenge fonnis fen hjar wet, Binammen opdou krijst hjar net It manneke fen oardel fearn Hie wol geweld for trije, Al moast er as de lytse tean Biside ’m balde en ewije. Mar dat wie allegjerre neat, It wier gjin kwea as wie’t forkeard, Mar slimmer wier it sikersonk, Dat Hans hwet al tofolle dronk. I 1 J Mar Hans naem wer de skoen fen ’t boerd, En liet de moed net sinke. Prebearre it yette ris forgoed By Poai’s wytweiten Hinke. It Bprekwird seit: Dy’t oanhaldt wint, Sa like it ek mei Hans omtrint Hwent Hinke liet him komme, hjar, En trije wiken letter wer. Burgemeester en Wethouders der gemeente Workum, brengen ter kennis van de ingezetenen dat de verkrijgbaarstelling der broodkaar ten ingevolge de met 5 Februari a.s. in werking tredende nieuwe broodregeling op de navolgende dagen bepaald is: Op Donderdag 1 Febr. a.s. voor de bewoners der wijken A, B en C. Op Vrijdag 2 Febr. a.s. voor de bewoners der wijk G, voor de schip pers en arkbewoners. Op Zaterdag 3 Febr. a.s. voor de bewoners der wijken D. E en F. De verkrijgbaarstelling vindt plaats ten Stadhuize, locaal A. Z. ingang Bagijnestraat, en wel in de gewone kantooruren ’s morg. 9—1 uur en nam. 3—5 uur. TV a voormelde dagen worden in geen geval broodkaarten meer uit- gereikt. Workum, den 25 Jan. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD, De Secretaris, A. DE VRIES. wel niets erger. Wie baldadigheid wil, heeft daar nog altijd wel gelegenheid voor. De heer Simonides heeft in den laatsten tijd ook van vele klachten gehoord, als deurtj^schel len en, wat nog erger is, predikant en kerkeraad zijn bij het uitgaan der kerk, met sneeuwballen gegooid. De vergadering vindt zulks ergerljjk. Ook andere leden geven hun misnoegen te kennen over de luidruchtige vergaderingen van jongelui, by het gebouw »Irene« en dringen op strengere maatregelen aan. Da heer Simonides is het met den burgemees ter eens dat de politie niet overal kan toezien, maar vindt dat het toch wel aanbeveling ver diende dat de politie niet bijelkaar, maar afzon derlek surveilleerde, dit zou toch z. i. beter doel treffen. Het resultaat van de besprekingen is dat stren gere maatregelen zullen worden genomen en dat zulks door aanplakken aan of by «Irenes: bekend zal worden gemaakt. Bij de rondvraag zegt de heer de Boer dat P. Sikkes hem, als lid der landcommissie heeft gevraagd, of S kleiaarde inplaats van mest op het door hem gehuurde land mocht brengen. Op de vraag van den Voorzitter wat de Boer daarvan denkt, zegt deze, dat hy er niets op tegen heeft, mits voor het zelfde bedrag aarde wordt opgebracht. De vergadering vereenigt zich hiermee. Hierna sloot de Voorzitter de vergadering. De prys der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nyverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam I. VERSLAG van de vergadering van den Raad der gemeente HINDELOOPEN, op Vrydag 19 Januari, ’s voormiddags 10 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester. Na opening der vergadering door den voorzitter waarbij deze er aan herinnert dat het in deze maand 25 jaar is geleden dat mej. Witte veen tot onderwijzeres aan de o. 1. school alhier be noemd is, leest de secretaris de notulen der vorige vergadering, welke worden goedgekeurd Op voorstel van den voorzitter zal aan mej Witteveen een schrijven worden gericht mei dank voor 25-jarige nauwgezette plichtsbetrach ting. II. Medegedeeld wordtdat Ged. Staten de verordening distributiebedrijf en de borgstelling van den boekhouder hebben goedgekeurddat dit college haar goedkeuring heeft onthouden aan het besluit tot onderhandsche verpachting der zeesluiswoning enz.; dat het vischrecht in de gemeente-vischwaters is gepacht door P. Vis ser te Workum voor f 69 50 en het aschland en andere stukjes gemeentegrond door H. Sjoerd voor f65 50. Uit het rapport van de landcommissie blykt dat by onderzoek is gebleken dat de huurders van het Grootkerkereidland, het Kleinkerkereid- land en de Stadsachte aan hunne verplichtingen hebben voldaan en de landen goed in orde zijn Alle deze mededeelingen zyn voor kennisge ving aangenomen. Nog is medegedeeld dat de aangeboden f600 voor de geldleening is geaccepteerd en dat over het andere aanbod betreffende de tyd van stor ting geen overeenkomst is verkregen en dus waarschijnlijk andermaal een advertentie geplaatst zal moeten worden. III. Vaststelling schoolgeldkohier 4de kwar taal 1916. Vastgesteld op f52 60. IV. Circulaire van Ged. Staten betreffende herbergbezoek van jeugdige personen. Aangezien hier door kinderen beneden 16 jaar, geen gebruik wordt gemaakt van herbergbezoek en, een geheel verbod in het badseizoen voor kinderen van buiten, die toch ook tydelyk ergens moeten kunnen vertoeven, is besloten geen stren gere bepalingen in het leven te roepen. V. Benoeming gemeente-werkman. Voor deze betrekking hebben zich vier solli citanten aangemeld, n.l. Jan v. d. Woude, Lolke Westerbaan, Roelof Pieters en Romke de Jong. Laatstgenoemde stelde als eisch, dat het salaris op f9 50 per week moest worden gesteld. Om reden niet aan deze eisch kon worden voldaan is de Jong van de lyst afgevoerd. Na een korte bespreking over de sollicitanten is tot stemming overgegaan met gevolg dat zich 6 stemmen op Pieters en 1 stem op Westerbaan vereenigde, ïoodat eerstgenoemde benoemd is. VI. Adres van den heer J. Buiteveld tot plaatsing van een brugje over de Houwswijk. Uit het adres blijkt dat Buiteveld voornemens is het huis aan de Buren, bewoond door den heer R. de Haan, in tweeën te laten bewonen en bedoeld brugje dan ten gebruike der achter- bewoners moet komen. De vergadering staat het verzoek toe op voor waarde dat het brugje minstens even hoog moet worden gemaakt als de Kattebrug. VIL Gratificatie politie-personeel. Er is f 20 voor dit doel op de begrooting ge bracht. De heeren Bakker en Simonides zouden het wel goed vinden om den rijksveldwachter Idsinga te Workum hiervan de helft toetekennen. De heer v, d. Kooi vraagt of de hulp-politie de Boer ook in aanmerking kan komen. Hierop wordt geantwoord dat bij diens laatste trakte- mentsverhooging is bepaald dat hij niet voor deze gratificatie in aanmerking zou komen, dat deze meer voor de rijkspolitie bestemd is. De heer v. d. Kooi, overwegende dat de ge meentekas op alle gebied zuinigheid eischt, stelt voor alleen aan Idsinga f5 toetekennen. Hiei verklaren alle leden zich voor. VIII. Wyziging gemeente-begrooting in ver band verhooging jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger. Medegedeeld wordt dat de traktementsverhoo- gingen by Kon. besluit zijn goedgekeurd. Het geen voor Hindeloopen tengevolge heeft dat de burgemeester van f800 op f1300 komt, de se cretaris van f 700 op f 1050 en de ontvanger van f300 op f600, samen f1150 verhooging, waar van f 212,50 aan subsidie terug wordt ontvangen, rest f937 50 voor de gemeente. De heer Borneman zegt niet tegen deze ver- hoogingen te zyn, maar, zoo vraagt hy, waar moet het geld vandaan komen, de begrooting zal niet sluitend te maken zijn. Voorts wordt gewezen op de in uitzicht gestelde verhoogingen der kleinere traktementen, terwyl het haven galjoen ook meer moet kosten als dat eerst ge raamd is. De Voorzitter erkent deze bezwaren en geeft dan ook in overweging aan Ged. Staten te be richten dat de raad niet tegen de verhoogingen is, maar niet weet waar het geld vandaan moet komen. Het slot van het voor eenigen tyd aan Ged. Staten gericht schrijven, hetwelk ook reeds van bovengemelde strekking was, wordt gelezen en besloten andermaal in dezen geest te schryven en nogmaala de bemiddeling van dit college in te roepen, tevens zal er dan op gewezen worden dat de raad geen vrijheid vindt het maximum van de te heffen hoofdelijke omslag nog meer te verhoogen. IX. Van den heer J. C. Buys, boekhouder distributiebedrijf is een schryven ingekosoen waarin deze dank zegt voor de toegestane trak- tementsverhooging van f25 per kwartaal tot f25 per maand, maar waarin hy er tevens op wyst dat deze belooning nog in geenen deele evenredig is aan de vele aan de betrekking ver bonden werkzaamheden, Bij niet inwilliging van zijn verzoek, acht hij zich met 1 Maart a.s. van zyn functie ontheven. De heer v. d. Kooi zegt, het kan zijn dat de belooning niet is naar het werk, maar meent toch ook dat het voor iemand die overigens geen drukke werkzaamheden heeft, wel een aardig «vervaltje” is, De Voorzitter vindt een ultimatum, meer of ik bedank, wel wat kras. De heer Simonides wil de vraag stellen of Buys ook tydens het badseizoen de functie wil blijven waarnemen, anders zou inwilliging toch weinig helpen. Buyshiernaar gevraagd, antwoord toestemmend Het salaris verdubbelen vindt geen instemming by de vergadering. De heer Borneman wil f 10 verhoogen. De heer Simonides spreekt van f15, terwyl de heer v. d. Kooi veorstelt f10 te ver hoogen en dus te brengen op f35 per maand, ingaande 1 Februari. Dit voorstel in stemming gebracht wordt met algemeene stemmen aan genomen. Op een dadelijk aan B, gestelde vraag of hy f35 accepteert, komt antwoord dat hij het wel wil aannemen, als hem over de maanden Mei, Juni, Juli, Augustus en September f 50 per maand wordt toegezegd. De heer v. d Kooi wil niet van het pas ge nomen besluit afwyken. Ook de heer de Boer zegt, het gaat toch niet aan om alles wat ge vraagd wordt maar goed te keuren, en wenscht zich niet te laten binden. Wederkeerig een ultimatum dus. Tenslotte zegt de Voorzitter dat er klachten zyn ingekomen over baldadigheid bij het gebouw «Irenec. Dat de Officier van Justitie hiermee in kennis is gesteld en dit misschien tot een onderzoek zal leiden. Het is voor de politie moeilyk om overal op te passen, het eenigste middel zal dus zyn meer politie aan te stellen. De heer van Elselo is tegen meer politie, misschien was de baldadigheid zonder politie Sint wol fis lytse Hans net wer Mei frouljue him bimoeye, Om him, dan kin men allegjer Hjar ta de wrald ütroeije. Syn poeremslaen en syn lewei, Syn wird en syn geweld waerd wei, Ek die er al gjin Betten mear To pronkjen mei üthiemske fear. De Zomertijd. Nu binnenkort het vraagstuk van den zo mertijd weer aan de orde komt, betoogt prof. A. A. N ij land in het «Utrechtsch Dbl.< de wenschelijkheid om niet op 1 Mei, maar reeds op 1 April dien zomertijd in te voeren. Hij begrijpt niet, waarom men daarmede niet reeds op 1 April kan beginnen, omdat toch het zomerhalfjaar eigenlijk al op 20 Maart (dag- en nacht-evening) aanvangt. Voor dien zomertijd beveelt hij aan den Midden-Europeeschen tijd (dus niet een uur later dag, maar 40 minuten)) en dan zou hg op 1 October willen zien ingevoerd den West- Europeeschen of Greenwiohtyd. Men zou dan hebbenvan 1 April tot 1 October den Midden Europeeschen en van 1 October tot 1 April den West-Europeeschen tyd, beide telkens voor een half jaar. Prof. Nijland licht dit voorstel als volgt toe »De oude zomertijd gaf gedurende vijf maanden een kunstlichtbesparing van een uur d.i. dus gemiddeld per maand 25 minuten. De voorgestelde regeling geeft in de zes zomermaanden 40 5 min. winst, in de zes wintermaanden 19.5 min verlies, en dus ge middeld per maand 10.5 min. winst. De lichtbeeparing is dus belangrijk veel minder dan in het vroegere systeem van den zomer tijd. Daartegenover dient te worden opgemerkt 1. dat met het verschil van 19.5 min. tusBchen den ouden en den nieuwen zomertijd de bezwaren der boeren en veehouders voor een groot deel zullen worden weggenomen 2. dat in de drie donkere wintermaanden November, December en Januari het lichtver- lies practisch nihil is, hetgeen het jaargemid delde van de winst van 10.5 m. op meer dan 15 m. brengt. In deze maanden toch gaat de zon gemiddeld te 7 u. 52 m. op, zoodat dan ’s morgens zooveel werk met kunstlicht verricht moet worden, dat men door het achteruitzetten van de klok weer wint, wat ’s avonds aan daglicht verloren gaat; 3 dat Nederland uit zyn isolement wordt bevrijd en zich, zonder de voordooien van den zomertijd geheel op te offeren, by het wereldstelsel aansluit Petroleum. Aan het «H.bld.c wordt gemeld, dat ten gevolge van de geprovoceerde besparing in het gasverbruik de vraag naar petroleum zoo Né, foartoan sit de lytse trou Syn aide skoen to lapjen, Hy is gerest en hat him nou Forgees net to forgapjen, Hy is al wizer makke en sjucht: It dürjend lok en echte nocht, Alheel al Binder neibirou Jowt yen de plicht en gjin blau, blau. FRISO. FRISO NIEÜWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelnmer Oldephaert en Noordwolde. I

Friso nl | 1917 | | pagina 1